Duizenden C.J.M.V.-ers bezochten 99ste Bondsdag in het Ahoy'-gebouw Dr. Van Itterzon deed klemmend beroep op eenheid der kerken Vrijgemaakt-Ger. jeugd herdacht prof. Schilder en prof. Holwerda Laat zien dat het Calvinisme nog springlevend is Geref. Jongelingschap naar Den Bosch NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 MEI (Van een onzer verslaggevers.) TJEEL DIEP in mijn hart hoop ik terug op een Reveil, want ook in onze tijd is de kennis van de levende God ingezonken en schraal. Na de oorlog was Nederland de eerste tijd uitgelaten van pret en toen men wat nuchterder werd kwam er een zekere moedeloosheid. De spanningen tussen Oost en West drukten ons en er was weinig uit zicht, waardoor de moed in de schoenen zonk. Doch nu zijn wy, als ik het goed zie, weer een phase verder. Wy zien de ernst van de toe stand wel in, doch hebben weer moed en pakken weer stevig aan. Een paar jaar geleden zaten wij bedolven onder de problemen, waar mede wy te worstelen hadden. Nu zitten wy daar niet meer onder, want zy zijn anders voor ons geworden. De jeugd van vandaag wil vooruit en durft de toekomst weer aan! Dat zei gistermorgen dr G. P. van Itterzon toen hij als voorzitter van het Christelijk Jonge Mannen Verbond in het Ahoy'-gebouw te Rotterdam de duizenden C.J.MV.-ers toesprak, die uit alle steden en dorpen van ons land naar de Maasstad waren gekomen. penningmeester F. van As. Na enige ja ren van weinig groei bleek, dat de C.J.M.V. in het afgelopen jaar veel nieu we activiteit had ontplooid. Uit vele verslagen laaiden klanken op van her levende geestdrift, nieuwe bezinning op de taak en de plicht van het C.J.M.V.-er Dezer dagen, zo vervolgde dr Van Itterzon, was er in ons bondsbestuur een levendige, warme, diepgaande discussie over de vernouamg tot de Ned. Herv. Kerk. Die verhouding kan ik alleen maar goed zien als er tussen de Ned. Herv. Kerk en ons Verbond een wederzijdse liefde bestaat, als men over en weer lief en leed, spanning en zorg met elkaar wil delen. In dit verband acht ik het buiten gewoon gewichtig, dat de nieuwe kerk orde merkwaardig eindigt. Ordinantie 19, op één na de laatste, gaat Over het be handelen van bezwaren. De ordinantie. waarop alles uitloopt, .de laatste, spreekt over de oecumene, de wereldkerk. Bij alle gebrekkigheid, die alle mensenwerk en dus ook deze kerkorde aankleeft, is kieze visie op de kerk der wereld een panorama naar ons aller hart. Die hun kering naar dat wereldwijde heeft altijd de mannen in ons Verbond bezield. Spre ker; herinnerde ej- aan, dat in 1855 te Parijs de wereldbond werd opgericht met acht deelnemende landen en „reeds 322 verenigingen", waar men destijds zeer trots op was. De zendingsgedachte heeft jn de mooiste dagen van het Verbond 6teeds sterk geleefd. Vraagt men ons wat In diepste zin de band Is, die ons aan de Kerk van Jezus Christus bindt en die ons in een zeer speciale betrekking met de Ned. Herv. Kerk heeft gebracht in een innig contact, dan is het omdat wjj leven met de Kerk uit een zendingsdrang. Wij mogen niet rusten, want ons ideaal Is: kerk, volk en wereld, in zUn geheel voor Jezus Cbristus, de Koning der volken. het verenigings- Ter stimulering leven zal het Bondsbestutur veel dacht besteden aan de nodige kader vorming, daar herhaaldelijk is geble ken. dat gebrek aan goede leiding me nige vereniging doet verslappen. Het is de bedoeling daartoe vele kaderbij eenkomsten, week-ends en trainings- weken te organiseren. Een deel van de C J.M.V.-arbeid zal zich richten op de geïndustrialiseerde gebieden in Nederland, die een speciale aanpak vereisen. De Enschedese vereni- heeft in dat opzicht een goed voor beeld gegeven door een grootscheepse financiële actie op touw te zetten ten einde een aparte secretaris te bezoldigen voor het werk onder de industriejeugd in die stad. Roep om eenheid Sprekend ov het Verbond hoopt te het eeuwfeest, dat n de C.J.M.V.'s in 1953 deed dr Van Itterzon een dringend beroep op de Protestantse Kerk van Nederland en op de Ned. Herv. Kerk in 't bijzonder om zich in dank baarheid met haar te verenigen Onge veer 100 jaar lang leeft in ons Verbond de behoefte om al die kerkelijke gebro kenheid en verdeeldheid te doorbreken. Onze harten hunkeren naar het opruimen van alle staketsels, die het kerkelijk le- De jeugd vraagt voortdurend waarom er zo verdrietig veel verdeeldheid is. Ons Verbond wil in de voorste gelederen staan als het er om gaat Christenen van alle kerken samen te brengen, mits zij dan ook waarachtig geloven in de enige Redder en Zaligmaker der wereld. Na het getuigenis, dat in Amsterdam, waar een wereldeenheid onder de Ker ken werd bereikt, moeten wij in Neder land elkander de ruimte gunnen in veler lei opzicht, elkander zoeken en vasthou den in datgene wat wij met kunnen missen: een levend geloof in onze Hei land. Als kerkelijk Nederland dat niet zou kunnen opbrengen, zou het er aller droevigst voor staan, hetgeen wij ech ter niet geloven. Daarna schetste dr Van Itterzon de stand van het bondswerk: 46 C.J.MV. en 78 jongensclubs werden opgericht. Helaas zijn door gebrek aan leden of lei ders 80 groepen van jonge manner jongens opgeheven. Indien de aanpak het werk moet worden vernieuwd dan kan men altijd daar met de secretarissen over praten, want nieuwe tijden vragen nieuwe metnoden. Tenslotte wijdde de Verbondsvoorzitter enige woorden aan het vertrek va: heer H. Gordeau, die de C.J.M.V.'- \rele jaren in diverse kwaliteiten hoeft gediend en nu het Bondsbestuur gaat laten. Dr Van Itterzon besloot zijn Bondsrede met de woorden: „Wij gaan ons eeuwfeest tegemoet, niet maar in een feeststemming, niet met onwerkelijk hoerageroep, maar, staande in de strij dende kerk, met één roeping, één ideaal, Eeuwteestplannen De praeses van de Ned. Herv. Synode, dr. J. L. Wolffensberger, heeft vervol gens de duizenden jongelui toegesproken. Hij zei, dat wij het persoonlijke dat God ons schenkt, steeds voor ogen moeten houden en wekte zijn gehoor op tot waarachtige vroomheid, die ook steeds in het Verbond is gezocht. De heer H. Gor deau, het scheidende' Bondsbestuurslid, deed daarna voor de laatste maal beroep op de duizenden bezoekers on collecte ten bate van de Wereldbond C.J.M.V.'s te doen slagen. Op grootse wijze wil het Verbond van Jonge Mannen zijn eeuwfeest vie ren. Grote plannen zijn daartoe reeds op stapel gezet en de ere-voorzitter van het Verbond, ds. P. Veen, heeft ii korte vurige toespraak deze jubileum actie van harte aanbevolen. Nieuwe activiteit In een geanimeerde huishoudelijke ledenvergadering heeft het Verbond Woensdagmiddag levendige discussies gevoerd naar aanleiding van de jaarvi slagen van secretaris dis. G. J. Kriste Advertentie Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nienén en is on onschadelijk voor hart en maag. By apoth. en drog. f 0.95, i 2.40, f 8.88 Nu ook meisjes lid Een wijziging in de statuten maakt nu het lidmaatschap ook mogelijk voor juniorenleidsters. Het was een goed moment toen de Bondsvoorzitter bekendmaakte, dat het aftredende bestuurslid H. Gordeau, oud- algemene secretaris en tweede voorzitter het Verbond, benoemd werd tot ere bestuurder van de C.J.M.V. Een buiten gewoon hartelijk aplaus volgde daarop. Tot bondsbestuurders zijn gekozen de heren G. Dolfsma, uit Meppel, voor de provincie Drenthe en J. Schipper, uit Groningen, voor de provincie Groningen, 'ervullen de vacatures van de heren an 't Veen en F. W. Scheltens. resp. uit Kerkenveld en Appingedam. De vacature-H. Gordeau blijft voorlopig on vervuld. De huishoudelijke vergadering werd voorafgegaan door een bidstond, die met diepe aandacht werd gevolgd. Middagvergadering Vier korte pittige toespraken hebben de bondsdaggangers 's middags beluis terd. Henk Wolvetang. Henk Prins en Leo Peeman hebben op hartstochtelijke wijze gesproken over de Ziekendienst, de arbeid voor de militaire vrienden en de jongensclubs. De vierde spreker was de tweede voorzitter van het Verbond, de H. J. van Heerden, die sprak onder het motto „Sterker door Strijd". Die Konink lijke spreuk zóu ds Van Heerden graag meegeven aan alle bezoekers van de 99ste Bondsdag. Het is een zinvolle op dracht voor hét honderdste van de or ganisatie. Die spreuk geeft groei in de diepte, winst aan innerlijk gehalte en geestelijke kracht voor alle facetten van de bondsarbeid en voor ieder lid per soonlijk. God geve bij ons eeuwfeest ke rels, jonge mannen, die leven bij drie v's: vlijtig, vurig en vroom! Nadat dr G. P. van Itterzon de Bonds dag had gesloten, hebben velen een rond vaart door de Rotterdamse havens ge- Het bekende Dordtse Pijper corps Jubalonderafd. van de C.J.M.V., zorgde gisteren op de Olympische dag voor de muzi kale opluistering en gaf een uit nemende demonstratie marcheren Gedenkt Uw voorgangers (Van een onzer verslaggevers) DEDROEFD, maar altijd blijde" was de titel van de rede, waarmede de heer Jac. G. van Oord, uit Utrecht, gisteren de bondsdag van de Ned. Bond van (Vrijgemaakte) Jongelingsverenigingen op Geref. i Grondslag in „Tivoli" te Utrecht opende. Hiermede zette hij deze 'vergadering in het teken van herdenken. En daarbij sloot aan het referaat van ds Herm. Knoop, uit Rotterdam-Delfshaven, in de middagvergadering, over: „Blijft aan uw voorgangers gedenken en I volgt hun geloof na". Zo herdachten de Vrijgemaakt-Gereformeerde I jongeren op stijlvolle wijze de hoogleraren dr Klaas Schilder en Benne Holwerda. Dit geschiedde ook in de nevenvergadering in de Janskerk, waar de tweede voorzitter, ds J. A. Vink, uit Amersfoort, de leiding had. en die aan zijn openingswoord de titel „Zachtmoedigen" gaf. De voorzitter beklimt het spreekgestoelte in de Ahoy'-hal Mr Roosjen voor Herv. Geref. Jeugd (Van een onzer verslaggevers) De zonnige stad Utrecht ontving gisteren meer dan twee duizend leden en belangstellenden voor de bondsdag van de Hervormde Jongelings- en Meisjesverenigingen op Gereformeerde Grondslag. In de met vlaggen versierde Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw luisterden zij naar verscheidene sprekers, die allen van een andere gezichtshoek uit het onderwerp „Belijden en beleven" bezagen. Nadat ln de morgenvergadering ds. Jac. Vermaas het openingswoord had ge sproken en prof. dr. J. Severijn over de hemelvaart van Christus had gemedi teerd, refereerde ds. L. Kievit uit Put ten over het belijden en beleven in het kerkelijk leven. Spr. noemde het beeld van ons ker- kelyk leven niet erg bemoedigend. De geest van deze eeuw maakt geen halt bij de deur van de kerk: hij dringt er binnen. Een wereldse infiltratie en de formatie worden als christelijke vrijheid verdedigd en bejubeld. Heimelijk weet men, dat het Kerkelijk leven daaraan gronde gaat, maar men rekent met heel andere mogelijkheden: een kerkelijk le ven zonder kerkLangs dit hellend vlak glijdt ons kerkelijk leven weg. Het kerkelijk leven concentreert zien om de kerkdienst en nu wordt er uit den treure betoogd, dat het met de preek niet in orde is. „En ik moet de klagers gelijk geven", zei ds. Kievit. Er wordt slecht gepreekt. Hebben de dominees geen tijd meer om een goede preek te maken, gaat de 'gemeente hun niet meer ter harte, of zijn we zo verstoken van het licht des geestes, dat het woord een gesloten boek is, al ligt de Bijbel geopend op kansel? Er is een streven om het woord terug te dringen en ce liturgie uit te breiden, in de verte wenkt het altaar en boven het altaar troon* Rome. Nooit wai gereformeerde belijdenis van grotere betekenis dan nu. „Jeugd der gemeen te. wat dunkt jullie van dit alles?", vroeg ds. Kievit. „Jullie bent toch een belijdende jeugd? De geest des Heren worde vaardig over jullie allen, dan worden jullie profeten en profetessen. Zijn vvjj daarom verlegen? Er is ook onder ons meer propaganda dan pro fetie, meer groepsbesef dan richtings besef. Belijden en beleven horen bijeen, ten bate van ons kerkelijk leven. Laat ons de onwankelbare belijdenis der hoop vast houden want Die het beloofd heeft, is getrouw'1. toe bezet, toen de bondsvoorzitter zijn openingswoord aanving, waarvan de jongeren het eerste gedeelte staande aanhoorden. Spr. herdacht prof. Schilder als de mens met het warme hart en schetste hem als een stijlvol Christen, diep denker, universeel geleerde en als een Gereformeerd confessor. Hij was een getrouw strijder in Gods Kerk. „Ons .gemis is niet te peilen, nu God hem ons wegnam. Hij heeft de goede strijd gestreden, ook toen hij alleen stond. Thans heeft hij de kroon der rechtvaardigheid ontvangen. Holwerda arbeidde slechts enkele jaren aan onze hogeschool en wij wachtten nog zoveel van hem. Hij de Schriftgeleerde", aldus de heer Van Oord, „de fyne exegeet, de man, die profetische gaven ontving en die niet ophield Gods Kerk te waarschu- voor verval en afval. Vrienden, volgt hun geloof na", zo zeide de voorzitter, die vervolgens het over leden erelid, de heer J. Wijnbeek, uit Nog toekomst In de middagvergadering, na de her opening door mevrouw A. A. E. Mulder- Rupke, drong mr. A. B- Roosjen er bi; zijn jeugdige gehoor op aan, het gerefor meerd belijden en beleven ook in staat en maatschappij tot uitdrukking te doen komen. Betoon in het jaar 1952, dat het calvinisme geen lijk is. maar levend. te verzet- 1 Kaasschieter. „Tivoli" tot de laatste plaats Zwolle, en acht bondsvrienden, die het afgelopen jaar heengingen, herdacht. „Wij gevoelen ons als geslagen, doch laten wij de kastijdingen des Heren verstaan", zo vervolgde de heer Van Oord. die dankbaar gewaagde van groeiende belangstelling op vele J.V.'s voor het onderzoek van Gods Woord. „Wij moeten ons als levende stenen laten invoegen in Gods Kerk en ons afhouden van de wereld. De Here wil ons door leed in moeilijkheden bren gen tot waarachtige verootmoediging. Daarin mogen wij zien Zijn barmhar tigheid en Zijn trouw. Maar wij mogen ook ons hoofd opheffen, want het Woord des Heren blijft tot in eeuwig heid. evenals Zyn Kerk. Ons burger schap is in de hemelen", aldus de heer Van Oord. die besloot met het slot van Schilders boek „Wat is de hemel?" te citeren. Ovatie voor Ambonezen Met een langdurige ovatie begroette de schare jongens en meisjes twee Am- bonese vrienden, die de beer Van Oord op het podium verzocht te komen, waar hij hen aan de vergadering voorstelde en in hartelijke bewoordingen toesprak. In de morgenvergadering hield ds J. P. van der Stoel een toespraak over: „De waarde van onze bondsorganisatie". Hier in zette spr uiteen, dat kerk en gezin de J.V. niet kunnen vervangen. Het bijzon dere ambt houdt bijzondere rechten op de jeugd- in. Christus' Kerk en ook het -H. _S o |Sezin mogen er niet door in het gedrang maatschappelijk terrein gelijkgesteld wil j komen. Het onderzoek van Gods Woord worden met de kerk. Wij moeten oogin verenigingsverband leert de jongeren hebben voor het gevaar, dat onzeechter zelf als Christen in zijn leven te christelijke scholen bedreigt. Wij dienen gaan werken handelen en spreken. Zo de bedacht te zijn op een verdere afbraak I gemeenschap der heiligen beoefenen is van het Koninkrijk der Nederlanden. Wij i leven uit Gods gaven, aldus ds Van der dienen krachtig verzet aan te tekenen Stoel, die opmerkte, dat het een mach tegen de gelijkschakeling van de dag tige greep van ds Vonkenberg was om des Heren met de dagen der week Wij i de jeued te organiseren om haar gereed moeten ons sterken tegen het streven. I te maken voor de taak in kerk. staat c ten tegen het beest uit de afgrond, dat onder de naam van communisme dreigt uit het Oosten van Europa. Wij dienen waakzaam te zijn tegen de opmars het humanisme dat op staatkundig springlevend. Wij hebben onder de leuze dat men opkomt voor mensenrechten en mensenwaarde, een massamens te kweken, die geen ver antwoordelijk schepsel Gods meer is. En wij hebben tegelijkertijd te ijveren voor de handhaving der gerechtigheid in het sociaal-economische leven Het verheugde snr„ dat cr voor de ge reformeerde waarheid ook nu nog be- lamrsteliine bestaat bij de jeugd. Hij wekte de luisterende joneens en meisjes op. hun taak te verstaan die zij ais Christenen hebben nit te voeren. Dan heeft zelfs ons geamputeerde koninkrijk nog toekomst. Ds B. N. B Bouthoorn tenslotte refe reerde over „Belijdenis en beleven in de jeugd". De gereformeerde belijdenis, zo zei ds Bouthoorn, is door de eeuwen heen beproefd en gebleken een roer te zijn, dat niet breekt als de levenszee hol staat en hoog. Vermelden wij nog. dat er tussen de referaten op vlotte wijze samenzang 'erd gehouden onder leiding van Jan Chr. Geref. I.V.-ers naar Boskoop Het sociale vraagstuk geen arbeiders maar nationale aangelegenheid Kuypers politiek Dr Schouten: Dienst aan het volk, ook op het terrein van de politiek (Van een onzer verslaggevers) ■"TOEN gistermorgen het bestuur van de Ned. Bond van Jongelings ver. op Geref. Grondslag, begeleid door de pittige muziek van het Chr. fanfarecorps „Asaf" uit Lollum zijn intocht hield in de Vee markthallen te 's-Hertogenbosch en even later op het podium plaats nam, was weer een bondsdag begonnen: de eenenzestigste in de rij van hoogtijdagen, waaraan veel ouderen nog met enige weemoed te rugdenken. Ruim vijfduizend jongeren, leden van 723 verenigingen in den lande, vulden de enorme ruimte en hun enthousiaste zang was in wyde omtrek te horen in een stad, waar het protestantisme ge woonlijk slechts een zwak geluid vermag te geven. Het hoogtepunt van de dag was wel de rede van dr J. Schouten. Met grote aandacht luisterde het jeugdige gehoor tijdens de middagvergadering naar zyn toespraak, getiteld „Ik dien myn volk". wU streven naar een staatsbestel, waar in voor hen geen plaats meer is, maai zy vergissen zich in het grondtype van de Geref. gezindte, die geesteiyke vry held eist en geen dwang door over heidsmacht op dit terrein daar ieder mens zelf moet kiezen als het gaat or zUn positie tegenover God en Christus' aldus dr Schouten. Weg naar de vrijheid: alleen het kruis op den duur wel vruchtbaar is", aldus dr Schouten, die als antwoord wees op de situatie in de vorige eeuw, toen de A.R. doorgaans ook geen deel uitmaakte van het kabinet, maar toch werk ver richtte dat voor toen en later van het grootste belang was. Ook nu kan de par tij door haar vrije positie organisatorisch en prinoipieel weer vastheid geven aan de anti-revolutionnaire richtingen en een duidelijk geluid laten horen naar buiten. „Dat is van het grootste belang in deze tyd. nu vele mede-Christenen de resul taten van een eeuw Christelijke sociale en politieke arbeid zoeken te liquideren in aanvallen, waarbij zij bijna alle vas tigheden problematisch trachten te ma ken", aldus spreker. Dr Schouten tekende vervolgens de betekenis en de plaats van de A.R.-partij als waarlyk nationale volkspartij in deze •tijd voor de verkiezingen. Zij heeft altijd met de Heilige Schrift in de hand hei gehele volk willen dienen en zij heeft een open oog voor problemen als de wo ningnood. de werkloosheid en de smalle basis van de volkswelvaart. Haar natio nale karakter komt echter allereerst daar in uit, dat zij steeds een appèj doet op het grondkarakter van onze natie, op die geloofskracht die ons volk heeft gebouwd ^„Roomsen en humanisten vrezen, dat lk dien „De vrijheid, die V.V.D. en P.v.dA. beloven is er één naar menselijke hor- men. Het is een vrijheid, zoals door de mens in de zondeval werd gezocht, los van het Goddelijk bevel en daarom lij dend tot slavernij. De weg naar de ware vrijheid loopt voor individu en volk slechts langs het kruis van Christus. Dit betekent ook, dat er geen tegenstelling is tussen kerkelijk en politiek leven en dat iedere jongere in het geloof moe' zoeken naar de verhouding tussen ge loof en politiek en geloof en samenle ving, dat hij belangstelling moet hebben voor de politiek en actief mee moet werken, omdat hij dan kan zeggen: „Ik dien mün volk", zo besloot dr Schouten. De voorzitter, de heer H. Algra te Leeuwarden, richtte zich 's morgens in zijn openingswoord tot de Geref. Kerk van Den Bosch. De grondslag van déze kerk werd een eeuw geleden gelegd door jonge militairen, die in deze stad bijeen kwamen om Schrift en belijdenis te be studeren in het huis van Trijntje Ver beek in de Vischstraat De procureur plaatste een post voor dit huis om de vereniging van „welmenende dwepers- in de gaten te houden. Uit deze J.V. kwam de kerk voort, die drie predikan ten hoogleraar te Kampen zag worden, n.l. Helenius de Cock, L. Lindeboom en Tj. Hoekstra. „Deze kerk ontving steeds onze „man ;n in uniform" liefdevol in haar mid- ;n en zij verdient daarvoor onze dank 1 een prachtig militair tehuis", aldus de heer Algra, die verder wees op de offers die thans van onze militairen gevraagd worden en die de buitengewoon dienst plichtigen de morele plicht opleggen om te zeggen: „Hier ben ik voor de steun van het wettig gezag. Oorlog is vreselijk, maar oorlog mag en moet gevoerd wor den om ons volk te beschermen tegen de greep van het communisme, die het met wortel en tak zou uitroeien als het de overhand kreeg." De voorzitter begToette als gasten de ere-leden van de Bond prof. dr. K. Dük, de heer P. van Nes en dr. J. Schouten benevens de leden van Commissie van advies ds P. N. Kruys- wijk. prof. dr J. Waterink en de heer Ad. Kuiper. Wethouder Van den Eere beemd vertegenwoordigde het gemt tebestuur van Den Bosch. Telegrafische en schrlfteiyke gelukwensen kwa binnen van de C.V. „Calvino" te Tres Arroyes in Argentinië, van de Oud- Geref. .Tongelingsver. in Bentheim (Duitsland) en van twee gewezen zitters van de afd. Noord Holland in Zuid-Afrika. De Geref. Mcisjesbond had mej. Van Stulp uit Loosduinen af gevaardigd om zUn gevoelens tegenover de oudere broer te vertolken. Telegrammen werden gezonden H.M. de Koningin en aan H.K.H. Prin ses Wllhelmina. Waarom Gereformeerd? „Ik heb de Geref. Kerk lief" was he onderwerp, waarover prof. dr ir H. var Riessen sprak en waarbij hij er op wee; dat de vraag „Waarom Gereformeerd?' in de crisis van deze tijd met klemmen de ernst aan ons wordt voorgelegd. „Men verwijt ons de antithese", aldus spi „maar dan moeten wij naar de Bijbel verwijzen, waarin de antithese wordt ge steld tussen de weg die ten leven leidt en de weg ten dode en waarin ook wordt gezegd dat de Christen op de weg ten leven wandelt. Op die weg gaat het niet om de mens en ook niet om het einddoel in de eerte plaats, want ook het leven hier en nu is belangrijk, omdat God daar in verheerlijkt wil worden. Ook de Ge reformeerde dwaalt vaak op die weg. maar hij wenst van die dwaling geen systeem te maken. Hij wandelt, werkt en worstelt op deze weg door het geloof, dat hem alleen uit genade toeviel. (Van een onzer verslaggevers.) geheel bezet met J.V.-ers en M.V.- ter gelegenheid van de 42ste jaarver gadering van de afdeling Zuid-Holland de Chr. Geref. Bond van Jonge lingsverenigingen. Als sprekers tra den op de heren H. P. Ester te Rotter dam en ds. H. W. Eerland te Lisse. Het probleem van de techniek is ééh an de grootste problemen van deze tyd. Techniek betekent rationalisatie van de menselijke geest, verbreking van de band tussen de menselijke geest en het oude organische leven. De oplossing is evenwel niet te vinden in een weg terug naar natuurlijke eco nomie. landbouw en handwerk. Daarom zijn er nieuwe maatschappelijke organi satievormen nodig, aldus de heer H. P. Ester, die in de middagvergadering refe reerde over het sociale vraagstuk. Bij de oplossing van dit vraagstuk gaat het niet in de eerste plaats om een hoger loon voor de arbeider, maar om het be strijden van geestelijke afstomping, sa-vorming en verproletarisering vz arbeider, aldus vervolgde de spr. Als factoren, die kunnen bijdragen tot een oplossing werden genoemd bedrijfs organisatie. economische medezeggen schap. het vormen van ondernemingsra den en het tot een gemeenschap maken van de onderneming. De Gereformeerden zijn klein in getal en invloed, vooral als straks de grenzen naar grotere staatkundige eenheden opengaan, maar één man met een vaste overtuiging kan in een ontredderde wereld soms de weg wijzen en boven dien vraagt God niet naar succes, maar alleen naar gehoorzaamheid aan Zijn opdracht. Bij de Schrift In zijn slotrede wees ds W. C. van den Brink, Geref. predikant te Den Haag op de noodzakelijkheid, dat we leren te zien hoe we staan voor God zelf, als de voor de Bijbel staan. „In dien dat gezien wordt, gaat Gods woord ons overwinnen, aldus spreker en zo brengt een leven bij de Schrift tot een persoonlijke geloofcbeslissing". De vice-voorzitten ds N. B. Knoppers te Hilversum, dankte ten slotte het fan farecorps. dat uit zijn eerste gemeente afkomstig is, voor zijn enthousiaste en voortreffelijke bijdrage tot het slagen van de bondsdag. heer H. de Ruig als secretaris herki Het door het bestuur geamendeerde voorstel-Amstelland inzake het heffen van een contributie, waarin de bijdra- Sen voor het Steunfonds en het Geref. eugdcentrum begrepen zijn, werd aan- Met nadruk wees spr. op de krachtige sociale politiek, die dr Kuyper heeft voorgestaan. Deze achtte de strijd om de Chr. sociale beginselen gelijkwaardig aan de strijd, die Nederiand tegen Spanje heeft gestreden voor de nationale onaf hankelijkheid. In het bijzonder zag Kuy- per hier een kans voor de Chr. partijen. .1 sociale politiek. De sociale politiek, die na Kuyper.is gevoerd, was echter niet in overeenstem ming met wat deze Christelijke staats man hierover heeft gezegd, aldus spr. Als bewijzen hiervoor voerde hij aan de politik van de werkloosheidsbestrijding in de jaren voor de oorlog en de hou ding van de Chr. partijen na de oorlog to.v de wet op de P.B.O. en de crediet- contróle, welke punten spr. nader toe lichtte. Een krachtig beroep deed hU evenwel op de jongeren de Chr. partyen niet in de steek te laten, maar binnen eigen orga nisatie de bezwaren kenbaar tc makei en tc pleiten voor het afvaardigen vai mannen naar onze volksvcrucenuoordi ging, die in de lyn van Kiiyper durvei voort te gaan, die het sociale vraagstuk niet slechts zien als een arbeidersvraag stuk maar als een nationaal vraagstuki mannen die niet slechts onze huidige so ciale politiek en de politiek van het so cialisme zien, maar een derde weg. de weg van waarheid en gerechtigheid. Met grote nadruk wees spr het socia lisme af, dat het sociale vraagstuk slechts gebruikt om de arbeider voor de Revo lutie te winnen en dat met behulp de klassenstrijd zich een internatic karakter heeft gegeven, opdat „de volken zich achter het beest zouden verwonde ren" De sociale politiek van het socia lisme maakt van de arbeider een ontper- soonlijkt werktuig en lost zijn sociale problemen niet in het minst op. aldus de heer Ester. Bijbel en Satan vel onder In de bijbel kunnen we geen volledige leer over Satan verwachten. De Bijbel zegt wie God is. De Bijbel spreekt wel over Satan, maar alleen wanneer dit van belang is voor het verkrijgen van een diepere kennis van God. aldus ds Eerland. Toch zijn de gegevens omtrent Satan in de H.S. niet gering. Omtrent het mysterie van zijn val geeft de Schrift geen bijzonderheden. Wel weten de oorzaak was: hoogmoed. In 1000 jaren zou de kerk gelegenheid krijgen zich te ontplooien. We vragen ons af, of de binding van de Satan nog een feit is. Velen ontkennen dit. bijv dr De Bondt en ds. Buskes. Men noemt het jaar 1795 Echter Ls merkwaardig dat juist in de 19e eeuw zich de zending in grote bloei verheugde, aldus ds. Eer land. Na dit referaat volgde een leven dige discussie. maatschappij Vonkenberg gaf de grote lijnen aan. Wij worden geroepen in onze organisatie ons voor te bereiden op de bediening van het ambt der gelovigen, de vervulling van onze Chr. levens roeping. zo besloot spr. Referaat ds. Knoop Ds Knoop wees er op. hoe in de tekst woorden uit de brief aan de Hebreeën wordt gedacht aan de gestorven voor gangers, niet om hun postume eerbewij zen te geven of een praalgraf op te rich ten. doch zy bevatten een oproep hun geloof na te volgen. De enige wyze. dat wij onze voorgangers gedenken, is dat wy, als erfgenamen, hun testament uit voeren. Met de dood van Schilder en Holwerda is de band tussen hen en de bond niet verbroken en is hun werk en betekenis niet uit. Nu zij zelf zijn uitge vallen. zo zeide ds Knoop tot de jonge- erfenis nagelaten. Dat is geen dood kapitaal, maar deze erfenis moet gebruikt worden. De oogst van deze feestdonaties was de symphonie van hun leven. Misschien klonken daarin wel eens lse tonen, of bleven er tonen vast zit- n, maar toch was het een symphonie, welke blyft klinken. Om de jeugd der Kerk Ds Knoop schetste hierna in het byzon- der de arbeid van prof. Schilder. Het ging hem om de jeugd der Kerk. de jeugd des Verbonds. Hy zag deze tijd en deze wereld zo scherp vanuit de verant woordelijkheid voor de jeugd. Hy zeide niet: hangt nu maar de profeet uit, of speelt een beetje priester en geeft een koningsvoorstelling, neen. hij riep u op om als profeet de Naam des Heren te be lijden, priester te zijn om u met lijf en ziel te geven aan de dienst van Christus en om als koning te stryden tegen de duivel en zyn ganse rijk. Zyn roep was: Weest koning in battle-dress, d.w.z. staaat midden in de strijd in deze wereld- Hierna sprak ds K. J. Kapteyn, uit Nijkerk. het slotwoord, getiteld: „En de scharen zochten Hem". In de Janskerk hield 's morgens het bestuurslid, de heer G. Storm, uit Amers foort. een zelfde toespraak als ds Van der Stoel over de waarde van onze bonds organisatie. 's Middags refereerde ds J. Kamphuis, uit Spakenburg, over „Mes siaanse keurcorpskeuze" en sprak ds H. Veltman. uit Zeist, een slotwoord, over „Onderscheiden waarop het aankomt". In de huishoudelijke vergadering van Woensdagmiddag is besloten tot verho ging der bondscontributie en zijn de jaarverslagen goedgekeurd. De secreta ris. de heer F Venderbos, uit Den Haag. is als bestuurslid herkozen. Chr. schippersjeugd te Bussum bijeen (Van een onzer verslaggevers) Traditiegetrouw is ook de Chr. schip persjeugd op Hemelvaartsdag bijeen geweest. Ditmaal was Bussum de plaats van samenkomst, waar ongeveer 500 zonen en dochters van schippers uit het gehele land en zelfs uit Ant werpen vergaderd waren, als gasten van de Herv. Schippersjeugdraad. 's Morgens hebben de jongeren eerst de kerkdienst van de Ned. Herv. Ge meente bygewoond. Hierin heeft ds. A. van der Walle, predikant der Varende Gemeente te BerchemAntwerpen, ge preekt oveh Matth. 28 vers 18b en 19a. H:erna heeft men zich naar het Jeugd- gebouw by de kerk aan de Hulzerweg begeven, waar gezamenlijk de maaltyd werd gebruikt. Hier heeft dr. H. Bartels, secretaris van „De Jonge Kerk", het woord ge voerd. In zyn toespraak heeft hy ae vraag: „Wat is Hervormd" beantwoord. Vervolgens heeft ds. P. G van der Hooff. uit Hilversum, assessor van de Gen. Synode, namens deze Synode de schippers-jongeren toegesproken en hen de groeten overgebracht Ook admiraal C. J, baron Van Asbeck, voorzitter van de Raad der Varende Gemeente, heeft zich in een korte toespraak tot de jeugd gericht en zijn dankbaarheid voor het werk van de Schippersjeugdraad ver tolkt Het programma werd afgewisseld met declamatie. In dankbare stemming heeft ds. A. van der Most. schipperspredikant te Rotterdam, deze goed geslaagde landdag gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7