(BIS Op de landkaart van Australië vindt men ook de naam Orange Eens werd er de grootste goudklomp ter wereld gevonden naacücu smaak Lekwater kan rustig langs het nieuwe kanaal lopen Stemmen bij volmacht en in een andere gemeente Voor geneeskundige verklaring kunnen zieken en oudjes niet bij eigen huisarts terecht V sV ^/v NTTUWE LETOSCHE COuttAf^ 3 VRIJDAG 23 MEI 1952 Voor een eeuw nog maagdelijk limboeland werd voor de pionierboeren uit de geving, die Orange tot hun verzamel plaats maakten. In 1851 vond plotseling een zeer sensa tionele gebeurtenis plaats, welke in enkele dagen het dorpje Orange maakte tot het Mekka van duizendtallen pel grims. Binnen weinige weken waren de wegen höOFDSTOAAT OR.ANC,? N/Sü*i xuifi WAL* 1 (Dooi FRANK CLUNE) W'.STELIIK VAN SYDNEY, op 320 km van doze stad en over de waterscheiding van de Blauwe Bergen heen ligt Orange, een der meest welvarende en vriendelijkste stadjes onder de Australische pro vinciesteden. De plaats heeft een bevolking van 10.000 zielen en is de marktplaats van een uitgestrekt, vruchtbaar landbouwgebied, beroemd om zijn kersenboomgaarden, zijn tarwe, wol en zuivelproducten. Zoals overal elders in de dichtbevolkte streken van Australië het geval is, zijn de ingezetenen van Orange van Europese afstamming, daar de oor spronkelijke bewoners, de Australische inboorlingen, volstrekt ontoe gankelijk als ze zijn voor alles wat met de Westerse beschaving te maken heeft, sedert lang hun oude jachtgebieden verlaten hebben. Orange is thans een ruim opgezette stad met brede straten, modeme gebouwen, winkels en prachtige parken, helemaal een typisch Austra lische stad in het binnenland. Orange ligt 1000 meter boven de zeespiegel en verheugt zich in een gezond, koel klimaat Door de prachtige om geving is de stad dan ook een gezocht rustoord "voor vacantiegangers uit de warmere streken, zoals Queensland en de droge Westelijke districten. Nu zullen mijn Nederlandse lezers zich ongetwijfeld afvragen hoe een stad in het Australische binnenland eigenlijk aan de naam Orange komt: de naam van het Nederlandse vorstenhuis. Dat zuUen we u vertellen. In het jaar 3813. dus bijna honderd veertig jaar geleden, zochten de eerste pioniers van Sydney uit hun weg naar het Westen, dwars door de als ondoor dringbaar te boelj staande Blauwe Bergen. Nadat zij deze waren over gestoken vonden zij uitgestrekte ter reinen grasland, dat uitstekend ge schikt bleek voor het vee. Het duurde niet lang of de eerste boeren trokken met grote kudden over de bergen naar dit nieuwe Paradijs in het binnenland. De Regering zond groepen verkenners uit, die het terrein in kaart brachten, terwijl ieder jaar meer en meer vee boeren zich in dit nieuwe land neder zetten. Moeras van de zwarte man In het jaar 1838 exploreerde de inspec teur. majoor Thomas Livingstone Mit chell, in opdracht van de Regering de streek in de buurt van de plaats, waar later de tegenwoordige stad Orange ge bouwd zou worden. Deze inspecteur nu was een oud-strijder uit de Napoleon tische oorlogen. Hij beklom de top van een 1300 meter hoge uitgedoofde vulkaan en bracht deze in kaart onder de van de inboorlingen overgenomen naam „Canobolas". Be neden hem, aan de voet van de berg, strekte zich een prachtig panorama van maagdelijk rimboeland uit dat zich voort zette tot de lage vlakten in het Westen Vanaf deze berg, 12 mijlen verwijderd van de huidige gemeente-kom van Orange deed hij zijn peilingen voor hei in kaart brengen van de gehele streek. In die tijd bevond zich daar slechts een verzameling moerassen vol riet en ge vogelte. Later stichtten de pioniers er een kleine voorpost der westwaarts dringende beschaving: het aldus ont stane vlek werd „het moeras van de twarte man" genoemd. In 1846 was het gehucht gegroeid tot een bevolking van 400 zielen en dientengevolge werd er een request aan de regering gezonden om het formeel tot de rang en statie van dorp te verheffen met het doel om dan een geregeld wegenplan op te zetten en aan nieuw-aangekomenen dorpsgrond te verkopen. Op dat tijdstip, dus toen de verheffing tot dorp werd aangevraagd, werd voor het eerst de naam Orange gebruikt instede van „Moeras van de Zwarte Man". Om de reden hiervan te ver nemen moeten wij even teruggrijpen tot de oorspronkelijke kartering van de streek door inspecteur Mitchell. Hij besloot, de naam Orange aan dit district in het maagdelijk rimboeland van Australië te geven ter herinnering aan en ter eere van zijn oude vriend en krijgsmakker, de Prins van Oranje, col lega-adjudant bij de staf van de Hertog van Wellington gedurende de oorlog tegen Napoleon. Goud Langzaam maar gestadig groeide het dorpje Orange tot 1850. Deze groei dank te het gedeeltelijk aan het feit, dat het door zijn ligging een pleisterplaats werd voor reizigers, die de heirweg van het Westen naar Sydney en terug volgden, terwijl het bovendien de marktplaats AuS mnurtT en tal van klompen gedegen goud ter grootte van mensenhoofden werden op gegraven. Er was één klomp met een gewicht van 53 kilogram, hoogstwaar schijnlijk de grootste goudklomp welke ooit ergens ter wereld is gevonden. Jammer genoeg bleek al vrij spoedig dat dit ogenschijnlijk onuitputtelijk goudreservoir uitsluitend aan de opper vlakte lag. Toen de kruin degelijk was doorzocht gingen de delvers naar elders, vooral omdat er omstreeks die tijd uit andere streken van Australië weer nieu we en veelbelovende goudvondsten wer den gemeld. Op het einde van 1860 was de goud koorts uit het Orange-district vrijwel volledig verdwenen, maar de stad dankt aan de gouden periode een sterke groei» In het jaar 1853 was Orange tot zelf standige gemeente geproclameerd er telde zij een bevolking van 2000 zielen. Sindsdien bleef de guoei van Orange aanhouden, niet op een goudbasis, i op die van landbouw. Later werd te Lucknow, op ruim drie kilometer Orange weer een goudmijn-bedrijf be gonnen toen men daar een diepe goud ader aantrof. De hoofdbronnen var komsten voor stad en omgeving bleven echter landbouw en veeteelt. Bloeiend boerenland Het uitzicht op de Canobolasberg geeft een landstreek vol prachtig gelegen boerenbedrijven van 150 tot 200 hectare hun vacantie naar deze heerlijke streek. van Sydney naar het Westen als hel ware bevolkt door een eindeloze stroom van goudzoekers, die op weg waren naar 't nieuwe Dorado. Winkeliers lieten hun winkels, matrozen en stuurlieden hun schepen, boeren hun boerderijen in de steek om goud te gaan wassen in het zand van de rivier Ophir. In de direct daarna volgende jaren kwam een stroom naar Australië in de hoop grote fortuinen te kunnen veroveren in de groene val leien van het Westen. Klomp van S3 kg QP 12 FEBRUARI 1851 vond de goudzoeker Edward Hargravex, die uit Califomië was teruggekomen om in Australië nieuw fortuin te zoe ken, by Ophir-kreek, veertien kilo meter van Orange een rijk goudveld. Dit was de eerste authentieke ont dekking van rendabel te exploiteren goudertsen in Australië en Hargra- ves verdiende door zijn vondst de premie van ruim honderd-duizend gulden, welke door de Regering van Nieuw Zuid Wales was uitgeloofd voor het vinden van goud in deze streken. Ik wilde over deze merkwaardige stad op het Australische continent iets vertellen, omdat hier de naam van het Nederlandse vorstenhuis voor altijd op de landkaart van Australië is gebracht. Met trots wordt de oude naam „Orange" gedragen door een bloeiende en groeiende stad, als het ware een symbool van verbondenheid en een voortdurende herinnering aan vriendschap in de eeuwige strijd van vrije mensen tegen tyrannen. FRANK CLUNE hoge eucalyptus-bomen groeien, het algemeen aanzien van het district is toch dat van een bloeiend boerenland. De bloesem der kersentuinen, de grote vlakten met wit-gewolde schapen, enorme velden met wuivend goud-geel graan, dat alles maakt deze streek bij zonder aantrekkelijk. In de valleien, waar eens duizenden gouddelvers bodem omwoelden grazen thans de trage koeien, die het land van melk boter vporzien. Steen en beton Waar de stad uit zo veel verschillende welvaartsbronnen put, spreekt het wel van zelf, dat Orange als gemeente reeds lang door de kinderstuipen heen is en zich tot een soliede,' voorspoedige stad heeft ontwikkeld. In tegenstelling met vele andere provinciale Australische steden, die nog in het pioniersstadium der houten huizen verkeren, valt Orange op door zijn imposante, openbare gebouwen en moderne winkels van steen en beton, pensions, kerken, scholen, ziekenhuizen, gemeentekantoren en bankgebouwen geven de bezoeker een impressie (Advertentie de *ha<3 degelijke welvaart. De stad ligt aan de grote autoweg en aan de spoorweg waardoor er steeds een druk verkeer is, dat geenszins in provinciale traagheid verloopt De oorlog heeft door het in richten van een militair trainingskamp in de nabijheid van Orange ook weer nieuw leven gebracht en betekende Orange door heel Australië méér be kendheid. Een greep uil de historie Paarden of vrouwen trokken Rijnaken S)VER DE MOEILIJKHEDEN, die dg Rynuaart heeft moeten doorwor stelen eer deze week het Amsterdam- Rijnkanaal kon worden geopend, heb ben burgemeester D'Ailly van Am sterdam en minister Wemmers van middag in hun toespraken interessante bijzonderheden verteld. Op het ogenblik behoeven de R(jn- schepen voor geen enkele tol meer te stoppen (behalve bij de douane), maar in 1826 waren er nog meer dan 30 tol len. Een schip dat ran Amsterdam naar Keulen voer, betaalde omstreeks het begin ran de vorige eeuw bijna f 5000 aan tolrechten. De schepen wer den getrokken door paarden, die tus sen Vreeswijk en Lobith vijftien maal de rivier moesten worden overgezet, omdat het jaagpad zich nu weer eens op de ene en dan weer op de andere oever bevond. En dan te weten, dat spannen van 20 a 30 paarden per sleep geen zeldzaamheid waren. In de stad Utrecht moesten de schepen evenwel krachtens een privilege van 1765 ge bruik maken van de trekkracht der vrouwen, die daartoe door de stad waren aangewezen. Op deze manier droeg de Rijnvaart een deel van de kosten van de Utrechtse armenzorg. In 1832 werd van regeringswege de eerste stoomsleepdienst geopend. Zes tig jaar later kwam het Merwede- kanaal tot stand, maar dit bleek al spoedig niet te voldoen. De plannen, voor het AmsterdamRijnkanaal wer den in 1924 onworpen en in 1931 be lichaamd in een u-et. Vóór de oorlog werden al verschillende delen van het kanaal in dienst gesteld. Nu is dan het laatste deel, tussen Jutphaas en Tiet geopend. In 1954 zal de verbreding van het kanaalgedeelte tussen Am sterdam en Utrecht tot stand komen. Groots onderdeel van groots werk Geen gevaar voor verzanding, dank zij staaltje van ingenieurskunst HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL is 72 km lang. De heftoren van de sluis bij Tiel is 44 meter hoog en de sluisdeur weegt 190 ton. Dit zijn feiten die nu bijna iedereen weet. Niemand zal dan ook willen ontkennen dat het nieuwe kanaal met haar sluizen en bruggen een knap staaltje van ingenieurswerk is. Maar het zijn juist de onderdelen die achter de schermen zijn „uitgedokterd", die de lezer met ontzag vervullen. Een kanaal graven brengt altijd moeilijkheden met zich mede, maar het Amsterdam-Rijn-, kanaal wierp een probleem op dat zich nog nooit eerder had voorgedaan. Het kanaal is n.l. de Lek ter plaatse van de kruising. Nu deed zich dus de moeilijkheid voor om kanaal met stilstaand water, de Ti met stromend water te laten kruisen terwijl de rivierbodem overdwars een me- dieper moest zijn, zónder dat deze gleuf zou gaan verzanden. Dit was n.L het geval bij Vreeswijk. Maar het Waterloopkundig Laborato rium in Delft heeft een oplossing gevon den. De voorhaven van de sluis heeft eer ellipsvorm. Normaal zou zich een drempel len, waarvan de scheepvaart veel hinder zou ondervinden. Lang heeft geëxperimenteerd. In het Waterloop kundig Laboratorium heeft men de sluis met het kanaal en de Lek nagebootst, na tuurlijk op veel kleiner schaal, en men kwam tot de ontdekking dat, wanneer de voorhavendammen een eindje doorliepen in de Lek, schuin nahr elkaar toe, het water in de voorhaven in voortdurend draaiende beweging werd gehouden. Een z.g. „neer" dus. Hierdoor krijgt het zand geen tijd om te bezinken. In het proef model bleef een papiersnipper 4 etmalen meter dieper dan in de voorhaven, alvorens zij weer door "de stroom naar buiten werd gevoerd. Deze proef is zó geslaagd, dat in de wer kelijkheid een stuk hout ook dagenlang is blijven ronddrijven, voordat het i door de Lek werd opgenomen. Sterk staaltje Maar het mes snijdt aan twee kanten. Door de vier dammen Ivan de voorha vens) welke op de tekening duidelijk te zien zijn werd de Lek ter plaatse smaller. Het water stroomt daar dus sneller omdat dezel/de hoeveelheid rivierwater een nauwere doorgang moet passeren. Hier door ontstaat een uitholling van de bo dem. Men heeft nu in Delft berekend, hoever de voorhavenhoofden in de rivier moesten doorlopen, om juist de uitholling van de bodem ongeveer 1 meter te doep zijn. Een buitenge woon staaltje, waarvoor de inge- Fatale datum10 Juni 1952 Het is ons gebleken, dat er ten aanzien van de mogelijkheden, bij de ko mende verkiezingen voor de Tweede Kamer in een andere gemeente dan wel by volmacht te stemmen, enig misverstand heerst. Dat willen wij proberen weg te nemen. Wie nu reeds weet, dat hij of zij op de dag van de stemming, dat is dus Woensdag 25 Juni 1952, niet in zijn woonplaats is, kan zijn of haar stem bij volmacht doen uitbrengen. Is er vol- grootte te aanschouwen. Al deze land bouwbedrijven werden veroverd op de rimboe. De gemiddelde regenval in het Orange district is niet heel hoog: niet meer dan één vierde van die op Java, maar het klimaat is er belangrijk koeler dan ln de tropen, zodat de verdamping ook veel minder is dan die op Java. De vulkani sche bodemgesteldheid'zou men kunnen vergelijken met die van de Toradja- landen op Celebes, met dien verstande dat er aanzienlijk minder regen valt en de vegetatie dus aanmerkelijk verschilt Er is in het district nog heel wat maagdelijke rimboe, waar de bekende macht gegeven, dan mag de betrokkene niet zelf ean de stemming deelnemen. De gevolmachtigde dient te stemmen in het stembureau, waar de volmacht- gever eigenlijk had moeten stemmen. Het verstandigste is dus. iemand als ge volmachtigde aan te wijzen, van wie men weet, dat hjj of zij zelf ook 'in datzelfde stembureau behoort te stemmen. De vol macht moet worden verleend op een formulier, dat gratis beschikbaar ge steld wordt door de afd. Verkiezingen ter gemeente-secretarie. Om dit formulier te krijgen behoeft men niet persoon- 1 ij k naar de gemeentesecretarie te gaan, al verdient het wel aanbeveling. Men kan het schriftelijk of zelfs telefonisch aanvragen, waarna het wordt toegezon den tegen betaling van de porto-kosten Natuurlijk kan men ook collectief de nodige formulieren doen aanvragen. Wij wijzen er op, dat voor iedere machtiging een afzonderlijk formulier nodig is. Wanneer dus man en vrouw op de dag van de stemming beiden afwezig zijn en zij willen bij volmacht doen stemmen, dan moet voor beiden een afzonderlijk formulier worden aangevraagd en Inge vuld. Voor vissers, lieden op de grote vaart en anderen, die op de dag der stemming niet in het land zijn, is hef stemmen bij volmacht de enige methode om geen stem te late ver>n*en gaan. gewezen worden, die ln dezelfde gemeen te, waar de volmachtgever woont, stem gerechtigd is. Bovendien geldt de alge mene regel, dat niemand meer dan één machtiging mag aannemen. Hierop is echter een uitzondering: voor huisgeno ten mag men twee machtigingen aan vaarden. Dit betekent dus, dat wanneer iemand op vacantie buiten zijn woon plaats is en hij wil zijn buurman voor hem laten stemmen, dat deze buurman maar één machtiging mag aanvaarden; wanneer echter vader en moeder samen met vacantie zijn en een kiesgerechtigde zoon of dochter blijft thuis, dan mag deze zoon of dochter een machtiging aan vaarden, zowel voor de vader als voor de moeder. Met vacantie in Nederland De mensen, die met vacantie zijn en in Nederland blijven kunnen ook nog op een andere manier er voor zorgen, dat hun stem niet verloren gaat. Zij kunnen namelijk ook stemmen in een andere ge meente, dan waar zij in het kiesregis- ter zijn opgenomen. Deze regeling geldt natuurlijk ook voor reizigers en foren sen, die ver van te voren weten, in welke gemeente zij op 25 Juni zullen vertoeven en voor stemgerechtigde militairen ln kazernes en kampementen. Om gedaan te krijgen, dat men in een andere gemeente mag stemmen, moet men zich in persoon op een willekeurige gemeente-secretarie melden. Daar wordt dan een formulier in drievoud ingevuld en de zaak komt vanzelf voor elkaar. Natuurlijk moet men een adres kun nen opgeven, waaraan de oproep voor de stemming kan worden gezonden. Een en ander betekent dus, dat wanneer men in Den Haag in het kiesregister voor komt, maar men wil stemmen in Maas tricht, men dit kan opgeven op iedere Nederlandse gemeente-secretarie, bij wij ze van spreken in Groningen. Opgemerkt zij, dat, wanneer bijv. man en vrouw beiden in een andere gemeente stemmen, het niet mogelijk is. dat de een voor de ander volmacht aanvaardt: beiden zul len dan in ieder geval zelf moeten stem- Zieken Anders dan vroeger is het thans ook mogelijk, dat zieken en ouden van dagen, van wie het zeker is, dat zij wegens hun lichamelijke toestand niet in staat zullen zijn op 25 Juni naar een stembureau te gaan, hun stem bij volmacht doen uit brengen. Ook hiervoor kunnen formu lieren worden aangevraagd bij de afd. Verkiezingen ter gemeente-secretarie. Op dit formulier staat een verklaring, dié door een arts moet worden onder tekend. De Maatschappij voor Genees kunst heeft laten weten, dat zij het af geven van deze geneeskundige verkla ringen over eigen patiënten niet toe laat. Deze maatregel is getroffen om te voorkomen, dat een huisarts al te ge makkelijk zijn handtekening zal zetten, alleen maar om zijn patiënt terwille te zijn. Wil men dus voor een geneeskun dige verklaring in aanmerking komen, dan zal men zich tot een andere arts dan zijn huisarts moeten wenden. Ook bij dit soort volmachten geldt weer de regel, dat niemand meer dan één machtiging mag aanvaarden, met de uitzondering, dat men voor huisgenoten twee machtigingen mag aannemen. Ten slotte nog Iets zeer belangrijks: 10 Juni 1952 is een „fatale datum". Dit is nl. de laatste dag. op welke de vol ledig cn nauwkeurig Ingevulde formulie ren voor het geven van volmacht om te stemmen (zowel voor zieken, ouden van dagen en a.s. moeden, als voor kiezer*, die met vacantie zijn) in het bezit van de gemeente-secretarieën moeten zijn. Ook i* het de laakte dag, op welke men zich op een gemeente-secretarie kan ver voegen met het verzoek, elder* te ateni- Formulieren, die dus na 10 Juni i zonder meer ter nieurs van het Waterloopkundig La boratorium inderdaad alle hulde verdienen. De belangstelling voor deze oplossing is ook in het buiten land zeer groot, zodat door dit succes de reputatie, welke de Nederlandse waterstaatkundigen in de gehele wereld genieten, weer aanzienlijk is toegenomen. Wat betreft de oversteek van de Lek kan het volgende worden opgemerkt. Ko mend uit het z.g. Betuwepand houdt de schipper, afvarend, de bakboordw-al, t dus tegen de stroom van de draai kolk in; bij het schuin oversteken van de r gaat het weer tegen de stroom in de voorhaven van de sluis van Wijk bij Duurstede kiest de schipper de stuur- boordwal, zodat hij ook hier tegen de draaistroom invaart. Op deze wijze is het mogelijk, zelfs met lange slepen zonder moeite de open rivier ver te steken. Waar op dit punt vier verkeersstromen elkaar kruisen (op- en afgaand rivier en kanaalverkeer) komt er op de Noord- Oostpier een verkeerstoren, vanwaar een verkeersregelaar, evenals een verkeers agent bij het wegverkeer, het scheep vaartverkeer regelt. DE OVERSTEEK KANAAL-LEK 'JJI* Ikawul'fggrö" LEK LEK RTVI6R lenftt-profiet Rembrandt staat 100 jaar in Amsterdam Dinsdag a.s. zal het 100 jaar geleden z\jn, dat Kening Willem hei stand beeld van Rembrandt op het Rem- brandtplein te Amsterdam onthulde en een krans aan de voet legde. De oprichting van dit door de beeldhouwer L. Royer vervaardigde standbeeld kwam in 1852 tot stand na een lange cn moeizame vorbereiding op initiatief van en dank zy de on afgebroken werkzaamheden van de maatschappij Arti et Amidtiae. De kunstenaarsleden waren van mening, dat naast de vele standbeelden ran vorsten en andere bekende persoon lijkheden in den lande een standbeeld van de vorst der schilders niet lan ger mo^ht ontbreken. Het bestuur ran Arti et Amidtiae zal de onthulling van dit standbeeld herdenken door op het zelfde tijdstip (12.20 uur) precies 100 jaar later op nieuw een krans aan het standbeeld te hechten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3