Unaniem besluit tot aankoop van de villa Kareol Voorstel inzake kamphotels verworpen ^NJeuws uit de ijn- en eenstreek Radio-klankbeeld van twintig minuten1 7,T over Alphen NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 21 MEI 1952 Gemeenteraad van Nooidwijk als uitwendig bevindt dit gebouw zich in een betreurenswaardige staat. Afbraak van het pand zou dan ook voor de hand liggen, indien de zekerheid bestond dat het wederopbouwplan ter plaatse binnen afzienbare tüd verwezenlijkt zou kunnen worden. Dit is echter niet het geval, dus nu moeten voor de instandhouding van het gebouw de nodige voorzieningen ge troffen worden. De kosten van alle ver beteringen worden geraamd op ƒ8670, De raad ging accoord. De politie krijgt een uitneembare dub belwandige tent aan het strand, die in gericht kan worden als politiepost. Voor de spotprijs van 1300,kan dit geval namelijk overgenomen worden van een aannemer, en de raad haastte zich dan ook dit koopje te halen. Het uitbreidingsplan Golfterrein en de wijziging van de bebouwingsverordening werden vastgesteld. Hoofdschotel De hoofdschotel was wel de nadere wij ziging van' de algemene politieverorde ning inzake de kamphotels. Na zeer uit voerige debatten besloot de raad in 1950 tot invoering van een verordening tot regeling van de positie van deze hotels. Ged. Staten maakten tegen deze verorde ning (die met 107 stemmen was aan genomen), bezwaar. Na een diepgaande bespreking berustten Ged. Staten. Op een bepaald onderdeel handhaafden zij hun bezwaren, en B. en W. kwamen in dit NOORDWIJKS GEMEENTERAAD zette zich gisteravond aan de afwerking van een zeer omvangrijke agenda. Toen de burgemeester, mr G. F. W. van Berckel, de vergadering opende, bleek de raad compleet te zUn, op de heer Warmerdam na, die verhinderd was. Een groot aantal ingekomen stukken en mededelingen pas seerde de hamer. Bij één van deze bleek, dat het zwembad aan de Golfbanen deze zomer weer geopend zal worden, wat de Raad uiteraard tot verheugenis stemde. Er was een adres ter tafel van de gebr. Hoek, inhoudend bezwaren tegen de be planting op en nabij de reinwaterkelder. B. en W. achtten deze bezwaren niet ont vankelijk, maar enkele raadsleden opper den bezwaren. Wel is waar is de gemeen te wettelijk volkomen in haar recht, maar de heer Vogelaar wees er op, dat dit adres verleden jaar al is ingediend, waarbij het college toezegde, dat voor de beplanting overleg zou worden Er staan nu wilgen en populieren, pas wordt dit adres behandeld. De zitter betreurde deze gang van zaken eveneens; als blijkt dat adressanten van de beplanting inderdaad hinder onder vinden, dan komt dit weer ter tafel. Een aantal reclames werd door de raad afgewezen, n.l. inzake aanslagen betref fende hondenbelasting, straatbelasting, schoolgeld en vergunningsrecht drankver koop. Ook verleende de raad een tege moetkoming ingevolge art. 13 der L.O.- wet, en tevens werd medewerking ver leend aan de Hervormde Schoolvereni ging voor de stichting van een tweede school. Er ontstond enige discussie leiding van een verzoek van het bestuur van de Chr. U.L.O.-school inzake koop van grond aan de Duinweg. Dit be stuur ziet reeds geruime tijd uit naar een mogelijkheid tot bouw van een school met een gymnastieklokaal Voor ƒ27.000 kan het bestuur een geschikt terrein aan kopen, gelegen aan de Duinweg. Het be stuur verzocht de raad deze gronden te willen aankopen, ten einde daarop in de toekomst een school te kunnen bouwen. De raad besloot dit. onder voorbehoud dat de gemeente gedurende 3 jaren deze grond ter beschikking houdt ten behoeve van deze school, en dat deze termijn kan worden verlengd. De exploitatievergoeding 1952 voor de bijzondere scholen voor v.g.l.o. en u.l.o. werd herzien, wat de gemeente in totaal op ƒ2.266,67 komt te staan. Ook werd een verzoek van enkele schoolbesturen toegestaan om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen en schoolbe- hoeften. Het verménigvuldigingscijfer schoolgeld werd vastgesteld óp 2 het gewoon en voortgezet L.O., en op 0.8 voor het U.L.O. Op voorstel var huismeesters werd het bedrag halfwezengeld gesteld op ƒ90,p. jaar voor 1952. Tevens werd de rekening van het weeshuis over 1950 in orde bevon den en dus goedgekeurd, evenals die van het Gasthuis, ook over 1950. De bijdrage in het onderhoud van „Leeuwenhorst" werd vastgesteld op maximaal ƒ2500,— per jaar. Verleden jaar besloot de raad in principe tot het geven van een bijdrage voor het onder houd van een gedeelte der bebossing van dit landgoed, indien deze bossen als vrij wandelterrein zouden worden openge steld. Van de omliggende gemeenten geeft alleen Noordwijkerhout een soortgelijke bijdrage. Interessant object Uiteraard vormde het punt aankoop van de villa „Kareol" cn het aangaan van een geldlening voor dit doel, een in teressant oh et voor discussie. De lijdens geschiedenis met dit gebouw dat voor politiebureau bestemd was, is genoeg zaam bekend. Tot in de hoogste instantie is deze zaak aan de orde gesteld, en ten slotte door de Kroon afgewezen. Thans waagden B. en W. een nieuwe poging, maar enkele leden toonden zich sceptisch gestemd ten aanzien van het slagen. De heer Passchier vroeg of er enige zekerheid bestond over het slagen van deze nieuwe poging. De heer Rippen meende dat de redenen die tot het af wijzend standpunt hebben geleid er nog steeds zijn. Spr. achtte het tevens een bezwaar dat bij slagen èn Kareol èn het oude politiebureau in gebruik blijven. De heer Vogelaar schaarde zich vol ledig achter het voorstel van B. en W. HU achtte de financiële positie van I Noordwijk, in tegenstelling met de me ning van G.S. en de minister, van dien aard, dat men zich deze aankoop volledig kan veroorloven. Ook de andere leden waren blijkbaar deze mening toegedaan, want unaniem werd besloten tot aankoop over te gaan, daar een vaste geldlening de kosten van deze aankoop dekt, zoals de burgemeester nog nader uiteenzette. Een stukje grond werd aangekocht om de gevaarlijke hoek Kon. Astrid-boule- bardBoerhaaveweg te verbeteren. Eén en ander kost 293,55. De prijzen van de bouwterreinen langs dé Quarles v. Uffordstraat werden vast gesteld op 16,resp. 17,per m2, en aan de heren v. d. Zalm en v. Abs- woude werden enkele percelen grond ver- voorstel aan deze bezwaren tegemoet. De tegenstanders van enkele jaren geleden zaten ook niet stil en ontketenden tegen dit voorstel verzet. De hêer Rippen deed een beroep op de burgemeester om zijn bevoegdheden uiterst voorzichtig te hanteren. De heer Vogelaar wilde niet het oude debat op rakelen, maar handhaafde zijn bezwaren tegen het bundelen van al deze bevoegd heden in één hand. Spr. verklaarde zich tegen dit voorstel, want de situatie wordt Het postkantoor te Noordwük aan Zee hierdoor slechter inplaats van beter, wordt hersteld, een bericht dat zeer velen Ook de heer Wenckebach verklaarde heugen. De toestand aldaar was zich een tegenstander. Dit is een ingrij- dan ook buitengewoon slecht. Zowel in- pen van de overheid in het economische leven. Waarom mogen wij niet exploite ren zoals wijzelf willen? aldus spr. (die zelf hotelhouder is). Na re- en dupliek werd het voorstel in stemming gebracht en met 97 stemmen verworpen. Door deze wyziging wordt de draag- wydte van de verordening niet aangetast, maar de tegenstanders hebben dc vol doening dat hun bezwaren tegen deze gang van zaken nog eens duideiyk wer den gedemonstreerd. Het was een typi sche stemming: tegen stemden de hele Prot. Chr. fractie, behalve weth. De Witt, de P.v.d.A., de heer Wenckebach en de heer Mesker (k.v.p.); vóór stemden de wethouders en de rest van de K.V.P. Bij het schoonmaken van de (nieuwe) Finse school bleek, dat de vloeren van deze school aangetast waren door zwam- vorming. Een nieuwe betonnen vloer moet worden aangebracht, wat ƒ5500,kost. Zij het node, berustte de raad in deze uitgave. Het laatste punt bevatte een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening groot ƒ1.000.000,met een looptijd van 5 jaar en een rente van 3 Tc. Met deze gelden zal het mogelijk zijn het voor 1952 en 1953 beschikbare bouwcon- tingent ten uitvoer te brengen. De raad was hiermede natuurlijk zeer ingenomen, en besloot conform. De rondvraag werd weer door ver scheidene raadsleden benut en we zouden haast zeggen traditiegetrouw ging de raad hierna in geheime zitting. BENTHUIZEN BurgerlUke stand GEHUWD: A. Voorwinden en A. Snoep. OVERLEDEN: C. van der Eijk, 84 jr. wed. van S. v. d. Berg. LEIDERDORP Ds Bloemkolk beroepen De Gercf. Kerk heeft een beroep uit gebracht op ds J. M. Bloemkolk te Tree beek (vacature-ds H. van Rhijn). Agenda raadszitting De agenda voor de vergadering van de gemeenteraad van Leiderdorp, a.s. Vrij dagavond te houden, bevat o.m. de vol gende punten: aankoop van grond en $traat in Achthoven, vaststelling van de ekening van het grondbedrijf over 1951, subsidie voor de vereniging voor middel baar onderwijs, handelsonderwijs en voorbereidend hoger onderwijs op G.G. te Rotterdam, subsidie voor de R.K. kleuterschool te Zoeterwoude over 1951, herziening algemene subsidie-regeling het kleuteronderwijs, verzoek om subsidie van het R.K centrum voor kraamhulp „Leiden en Omstreken", wij ziging van de algemene voorwaarden verkoop van gemeentelijke bouwterrei- vaststelling van de partiële herzie ning van het uitbreidingsplan „Span- jaardsbrug", het geven van een naam aan de straat langs de flatbouw, voorstel tot het bouwen van 32 boven- en beneden woningen en 72 galerij-woningen. OEGSTGËEST Dokters dienst De doktersdienst wordt morgen, He melvaartsdag, waargenomen door de dokters E. W. F- van Walcheren, Oranje laan 29, tel. 22030 en mevr. A. B. J. van VlietDe Vries, Nagtegaallaan 13, tel. de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel- 26274. R1JNSATERWOUDE Doorlichting op tb.c. Binnenkort zal worden begonnen met het massa-onderzoek op t.b.c. Een plaat selijk comité, dat de bevolking zal op wekken zich te laten onderzoeken, reeds gevormd. De doorlichting zal plaats heijben op 16 en 17 Juli in het gemeente huis. Jongen door motor aangereden Het zoontje van de heer Bakker stak Zaterdag onoplettend de weg over, toen veehandelaar S. uit Nieuwveen op zijn motorrijwiel passeerde. De jongen werd aangereden en kreeg een hoofd wonde. Dokter Brinkhorst behandelde de wond. De motorrijder bleef ongedeerd. Vergadering ingelanden \Fassenaarsc Ingelanden van ce Wasseiraairse polder kwamen in vergadering bijeen. De heer P. C. van Rijn, düe als voorzitter aan die beurt van aftreden was, werd herkozen. De rekening dienst 1951 be va-We aan in komsten 29.939,31 en aan uitgaven 27.524,15 batig slot 2415.66. Dit was te danken aan de subsidie voor de Vrie- zenweg ingevolge het tertiair-wegen fonds. De kosten aan deze weg ziullen jaar belangrijk zijn. De begnotinig 1952 sMt me: ƒ29.244,66. Om de lasten niet te verhogen werd voor onvoorziene uitgaven slechts ƒ664,87 geraamd. De heren Abr. Treur, Adr. Treur en N. C. Akker werden benoemd tot leden der kascommissie Gisteren was het de gehele dag opmerkelijk druk rond de Bad- en de Voor straat te Katwijk aan Zee. Men zag er geen badgasten, maar voornamelijk vissers, die in groepjes het onderwerp van de dag voor Katwijk, het loon- conflict, bespraken en de kansen omtrent de uitvaart van de vloot. Met grote aandacht wordt elk bericht hierover opgevangen en terstond met elkaar behandeld. Foto D. Kruijt LISSE De reis van Dr Ruys Dr Ruys heeft een goede reis gehad met het schip, waarmee duizend emigran ten naar hun nieuwe vaderland werden gebracht Hij heeft de hut gedeeld met pater Van der Wielen, die voor de RK. emigranten de reis meemaakte. Thans maakt dr Ruys een toumée door Canada en de Ver. Staten, waar hij iedere Zon dag in de Dienst des Woords zal voor gaan. „De Lis" vergadert Vrljdiagavond spreekt drs Slootweg •voor „De Lis" over bouw en functie van de aqua-riumplamten. De vergadering be gint om 8 uur en wordt in De Witte Zwaan gehouden. Afdeling Lissc van het Rode Kruis opgericht Gisteravond werd in de raadzaal een bijeenkomst! gehouden om te komen tot oprichting van een afdeling Lisse van het Ned. Rode Kruis. Van het hoofd bestuur waren aanwezig de beren Pee reboom en Broester, diie door de heer Moes, leider van die vergadering, wel kom werden geheten. De heer Broester gaf een uiteenzetting van de werkzaamheden van het Rode Kruis, waarvan nog lang niert ledereen volkomen op de hoogte is. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van eer definitief bestuur: mr A. P. Punt, voor zitter; G. M. Gehem, M. die Wit, R. Se- gers. J. Polle, mevr. Van dier MeijVan Rihijn, mej. Van Sohooten en J. Buur man. De heer Moes fungeert ais tweede voorzitter. Hij sioot de avond met e dankwoord. Over de werkzaamheden onze gemeente zal men spoedig nader worden irgeMcht. Geen straatpredikatie Deze week zal er geen straatpredikatie worden gehouden. KATW11K Badseizoen 1952 Het badseizoen gaat morgen weer be ginnen, zoals elk jaar op Hemelvaartsdag. Voortaan zullen weer dagelijks de vlag gen op de boulevard wapperen. Herstel Sandtlaan Gisteravond had het autoverkeer langs de normale route naar Rijnsburg weer baan; de herstelwerkzaamheden aan de Sandtlaan zijn geëindigd. Doktersdienst Voorzover 't de patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M- Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. van der Laan te Rynsburg, wordt de dokters dienst morgen, Hemelvaartsdag, waarge nomen door dokter Van der Laan. Men zie ook de zij-étalage van de apotheek m de Wilhelminastraat. Wedvlucht Rhynmonders De postduivenclub Rhijnmonders hield an wedvlucht van Roermond, 159 km. In uncours waren 100 duiven. De eerste •erd geconstateerd om 14.52.24 uur, de laatste om 15.11.20 uur. De winnaars zijn: A. Grimbergen 1, 3, 18; N. Verkaik 2; P. Varkeviser 4, 8, 23; J. Star 5, 19; Kr. Schaap 6, 9. 15; L. Noort 7. 24. 25; H. Hoek 10. 14. 21; J. Heemskerk 11, 20; L. Duijn 12; A. Degens 13: W. van Rijn 16; J. van Schaik 17; H. Tjebbes 22. KATWIJK AAN ZEE Door het isolement tot zegen zijn In Irene vergaderde gisteravond de A.R. kiesvereniging. De voorzitter, de heer Poot. merkte op, dat deze san- komst bedoeld was als een prikkel jong en oud aan te zetten tot aciviteit met het oog op de komende verkiezingen, We hebben het Woord van God ook in de staat cn de maatschappij uit te dragen. Spr. eindigde met een citaat uit de depu- tatenrede van de heer Schouten, waarin deze zich stelde tegenover het plan de Party van de Arbeid. Spreker was ds F. Pijlman, Geref. pre dikant. Het is goed, aldus de predikant, elkaar nog eens te zeggen, dat we elkaar nodig hebben. Hij wees er op, dat de Prot,-Chr. werkgroep in de Partij Arbeid mot lede ogen moet aanz: de door haar gepropageerde doorbraak zo weinig vat heeft gehad op het Chris telijke volksdeel. Volgens deze groep zoi het isolement na Golgotha zijn opgeheven en men beroept zich daarbij op het woord van de Schrift: Gij zijt het zout der aarde. Op grond van hetzelfde woord bestrijden wij deze gedachte, aldus ds Pijlman. Wij zoeken het isolement denken daarbij aan Abraham, die door God ook werd geïsoleerd. Dit deed God, opdat Abraham tot zegen kon zijn. Wij willen ook tot zegen zijn. Daarom willen wij ons niet wagen aan het waagstuk de doorbraak.- De heer Heuzeveld vertelde hierna en ander over Rusland. Over de belang stelling had men niet te klagen. KatwUkse damclub De Katwljkse damclub K.W.Z. kwam bijeen voor een gongwedstrijd. Gespeeld werd in groepen van acht. Ieder ging met twee prijzen naar buis. Een groep van leden speelt nog door tot eind Juni v een zomerwedstrijd. Hoog en laag water Donderdag 22 Mei: hoog water 2.02 14.27; laag water 10.03 en 22.34. Visserijgolties Nieuw Engels scheepstyp? In Engeland wordt een trawler ge bouwd, die behalve schip ook fabriek is. 1 aan boord gewassen, ontgraat, gefileerd, gewogen, verpakt en snelgevro- ren worden, waarna ze in de koelruim ten (-5 graden) wordt opgeslagen. Het afval wordt aan boord verwerkt tot vis meel. De levers gaan naar de traan- kokerij, die zich eveneens aan boord zal bevinden. Men is tot het bouwen van dil schip gekomen na uitgebreide onderzoe kingen met de trawler Fairfree. Gauw klaar Daar er gisteren haast geen vis in de markt was enkele loggers en kotters hadden wat plat- en fijnvis wa moeilijk een steekhoudende koers uit te halen. De tong steeg gemiddeld 10 cent per kilo en de schol ging ook iets hoog, zodat er 18 voor de drietjes bin- m. Maar vandaag zal dat minder worden, want er zijn, behalve de Antje en de Mary met 900 kisten ei stuks stijve kabeljauwen, nog de logger Shamrock (slechts 90 manden plat- fijnvis) en de Wiron III en V. Klein geld Van de Dinsdagse kotters kon de TX 51 gemakkelijke de hoogste worden met zijn 1640. De rest bracht het niet verder 'dan tot 175 a ƒ350. Vandaag waren er twee buitenlanders m de afslag: de Belgische logger L 412 met 6500 kg tong, die in IJmuiden kwam repareren en de Deense kotter L 592 "00 kisten makreel. Hemelvaartsdag Wegens Hemelvaartsdag blyven haldeuren Donderdag gesloten, zodat er geen afslag is. Niet veel Als de voortekenen niet bedriegen, loopt het in de naweek niet storm de trawlers, maar er kan nog van alles gebeuren met de roulette van de visserij, die wel eens op rood wil draaien, als zwart wordt verwacht. Op honk terug De KW 22. die geruime tijd in Rot terdam heeft vertoefd, is gisteren in IJmuiden gekomen, ongeveer tegelijk met de KW 210 en het nog werkeloze hospttaaikerkschip De Hoop. "D J* 1 1 11 heer Jac. Bijl zal het onderw Jonge industrieplaats metbtug der zuchten Maar de brug is een obstakel. Het is te erg daar zyn geen woorden voor! Deze verzuchting heeft men gisteravond verscheidene malen in het programma van de AVRO kunnen beluisteren. In de rubriek „Dit is uw land, uw volk" werd toen namelijk de aandacht gevestigd op Alphen aan den Ryn. De radioverslaggevers Tom Nleuwen- huijsen en Kees Post, die het radio- klankbeeld samenstelden, lieten de ohef- brugwachter Van Wük aan het woord en z'n collega Dirkzwager, en voor de AJphenaren hoeven we de inhoud van hun woorden niet verder weer te geven! Aandacht werd ook besteed aan het venleden van Alphen (landelijke woon- gemeente) en het heden: jonge, zich steeds uitbreidende industrieplaats in het hart van Zuid-Hollandi. Men kon o.a. de stem van de heer Van der Neut be luisteren, de firmant van de mast en- fabriek, waarvan ons land er verder rx>g twee telt. Burgemeester Ed. E. Witschey vertelde verder iets over de nieuwe wegen en de 69-jarige Frans van Dam, de HoLlar.dia- ka-noranier, deed een en ander over de bekende roei- en zeilwedstrijden uit de doeken. Alphen werd In het klankbeeld een gemeente genoemd, die nogad wat stof deed opwaaien, omdat er zich niet iedereen aan de moderne tyd kon aan passen. Slap voor erap begeeft de ge meente zich echter in een nieuwe rich ting. Is de brug het symbool van het oude, het nieuwe raadhuis is dat van <ie moderne tijd. Ondanks wanbegrip en tegenwerking in eigen boezem, zo luidde de conclusie in het klankbeeld, wordfc Alphen in de toekomst industriegebied, even zeker, als de nieuwe brug er zal komen. Gevaarlijke val van meisje Toen de melkboer in wijk Hoorn was, werd een 5-jarig dochtertje van de 'farm OUDE WETERING Coöd. boerenleenbank De coöp. boerenleenbank hield B. op Zwanendrift uitgezonden om melk halen. Het meisje kwam te vallen met haar glazen stolp en kreeg aan een dei polsen een wond, waaruit het bloed gut- Buren bonden de pols af. Dokter Blauwendraad uit Koudekerk achtte overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis Leiden dringend nodig en met de grootst mogelijke snelheid werd het meis je per auto vervoerd. Twee artsen waren uur bezig om het bloeden van de doorgesneden polsslagader te stelpen, waarna het kind weer naar huis kon worden vervoerd. Vergadering A.R.J.O.S. De eerst volgende vergadering va AHJ.O.S. zal niet op 29 Mei. zoals vankelijk was vastgesteld, maar op 12 Juni worden gehouden. Deze keer in de consistorie van de Geref. Kerk aai Grijpensteinstraat (Noorderkerk). tot plaatsvervanger. 51ste jaarvergadering. De voorzitter van de raad van toezicht, de heer W. Tim- mers, sprak een welkomstwoord. De ontsparing heeft blijkbaar haar diepte punt bereikt in 1951, want in de eerste maanden van 1952 trad een verbetering in. De kassier, de heer M. R. v. d. Veld, werd tot secretaris benoemd. In het jaarverslag besprak de kassier de viering van het jubileum en de aan vankelijke moeilijkheden met de crediet- verlening. De omzet was met ƒ2.000.000 tot ƒ18.090.086,30 teruggelopen. De post verleende voorschotten en credieten steeg van ƒ905.500 in 1950 tot 934.000. Het tegoed bij de centrale bank liep terug 640.000 tot 554.000. De spaargelden liepen terug van 1.333.716,37 tot ƒ1.280.343. De reserve steeg van ƒ78.600 tot 87.000. Het rapport van de financiële commissie luidde gunstig. De winst bleek ƒ216,35 te zijn. Dit bedrag werd aan de toegevoegd. De heer J. van Dam werd herkozen als bestuurslid, de heer W. Timmers als lid van de raad van toe zicht In de vacature A. H. J. Lohman beer A. J. Bontjej werd de heer H. F. J. Mooren in de finan ciële Zoeterwoude doet het oude brandweer materiaal van de hand Tekening in plannen voor landbouwschool 1 P- 1 Bemme- de geblokkeerde rekening van de ge meente, die thans f64.548 groot is. De financieringsregeling voor de woning bouw is voor nieuwe aanvragen stopge zet. De kans om meer dan 12 woningen. bouwen is eveneens kleiner geworden. De gehuwde gemeente-ambtenaren krij-i een vacantietoelage van f75, de on gehuwde f50- De groyd bij de woning van de ge meente-opzichter werd gratis beschik- baargesteld voor het bouwen van een lagere landbouwschool. Ir W. H. J. Mol te Amstelveen kreeg opdracht een teke ning en een bestek te maken. Met enige boerenleenbanken kan een lening van f67.000 tegen 4% worden aangegaan, af te lossen in 30 jaar. De huur van het woonhuis en de school werd bepaald op f3518 per jaar. De stemming over het voorstel van B 1 W. om de administratie van de R.K. woningbouwvereniging te controleren, 'n de vorige vergadering werd aan gehouden, werd thans gehouden. Met al gemene stemmen werd tot contróle be sloten. Afgewacht zal moeten worden, of de vereniging de contróle zal aanvaarden. De aanvrage om subsidie van Simavi werd afgewezen. De lagere landbouw school te Alphen aan den Rijn kreeg f 10 subsidie voor een leerling uit Zoeter woude. De vergoeding van de vg.l.o.- school aan de Zuidbuurï werd van f 23,25 op f30 gebracht. Deze school kreeg ook f 200 voor de aankoop van een projectie apparaat. De stichting maatschappelijk werk kreeg een hogere subsidie. Als voorzitter van het burgerlijk armbestuur werd her kozen de heer G. T. van Leeuwen: als leden werden herkozen de heren W. de LEIMUIDEN Rode Kruis collecteert In Leimuiden en Rynsaterwoude zal binnenkort een collecte worden gehouden ten bate van het Rode Kruis. Een op wekkend woord is wel overbodig! WielrUdster kwam in sloot terecht Tegenover de R.K. kerk vond Zondag een aanrijding plaats tussen een motor rijder en het dochtertje van de heer N. dat zich per fiets naar de kerk begaf. Het meisje stak onverwachts de w$g i zodat een botsing niet was te verhinde ren. De motorrijder kwam te vallen had enkele schaafwonden; het meisje kwam in de sloot terecht. De duo-rijd ster had niets opgelopen en was er tussen de vele kerkgangers nog het eerst bij, om het meisje op het droge te brengen. Jaarvergadering D.EX. De vereniging voor noodzakelijke zie- kenhuisverpleglng „Draagt elkanders las ten" hield, onder voorzitterschap van de heer P. Rietdijk, haar jaarvergadering. Er is een flink nadelig saldo, dat uit de reserves gedekt kan worden. De contri butie werd verhoogd. Het tarief B werd gebracht van f2 op 3 voor personen ouder dan 16 jaar en dat van C va op 6. In het bestuur werd herkozen de heer C. J. van Berkel en gekozen de vac.-K. Stigter de heer E. de Jong. Gebleken is. dat de oude motorspuit en de handspuiten verouderd en onbruik baar zijn. Besloten werd het oude brand weer materiaal te verkopen. Het spuit- huis in de Zuidbuurt zal worden ver huurd en dat in de Weipoort zal dienen berging van gereedschappen van gemeentewerken. De huren voor de te bouwen 12 wonin gen aan de Sleutelweg waren bepaald op resp. f7.05, f7.65 en f 10.35- Bij de ndvraag drong de heer Onderwater aan op scholenbouw aan de Schenkelweg. Dc voorzitter zei, dat men zal gaan bouwen als het schoolbestuur een urgentiever klaring voor het bouwvolume zal krij gen. NOORDWIJKERHOUT Vogels met klemmen gevangen Een landarbeider uit Noordwijkerhout had in het land van zijn baas klemmen gezet, waarvan kraaien het slachtoffer werden. Dit bracht hem voor de Leldse kantonrechter en de baas moest zich verantwoorden, omdat hij zijn knecht opdracht had gegeven de sprenkels t. plaatsen. De knecht had reeds van d< Haagse rechtbank een fikse boete gekre gen wegens dierenmishandeling. Belde verdachten kregen nu van de kanton rechter f 10 boete of vier dagen. De sprenkels werden verbeurdverklaard. Doktersdienst De doktersdienst wordt morgen waar genomen door dokter Wösten. RUNSBURG Brandweerauto rokte alt Een auto vam het verhuurbedrijf H. N. raakte in de Kanaalstraat1 door kortslui ting in bram-d. De brandweerauto, die voor de eerste keer uitrukte, behoefde niet ln actie te komen. Het kantoor personeel van de firma Van der Vijver- en de heer Beekbuis hadden de brand al met schuim blues e rs gesmoord. Dc auto was van binnen geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Gezellige avond De oudjes van Avondrust hebben een gezellige avond gehad. Op initiatief van de heer en mevrouw De Milde, de v en moeder van Avondrust, werd gister avond voor ce oudjes een gezellige bij eenkomst georganiseerd. Deze viel zeer in de smaak. Bij de opening van d« menkomst door ds Bonting was ook de burgemeester met zijn echtgenote wezig. Begeleid door de heer J. Schone- veld zongen de dames Duivenvoorde en Bouman o.a. de Heilige Stad. Mevr. De Milde en Ams van Egmond declameer den. Een door zes dames gespeeld to neelstukje „Zonneschijn in t donp" werd bijzonder op prijs gestold. Mevr. v. d. Vijver verzorgde de inwendige mens. Een verloting bracht een bedrag van 53,75 op. Spreekbeurt Ds J. Lekkerkerker. Hervermd predi kant te Bergambacht, hoopt morgen avond 8 uur in Vliethof te spreken. Doktersdienst Voor de doktersdienst op Hemelvaarts dag verwijzen wij naar Katwijk. heer Jac. Bijl zal het onderwerp „De oosfl zullen nade- toogdag nog enige kaarten disponibel zijn worden verstrekt. Alle belang stellenden zijn hartelijk welkom. Jaarvergadering Coöperatie. In Centraal kwam de coöperatie Alphen en omstreken in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer H. van Dongen noemde het verslagjaar vrij gun stig. De omzet steeg, het ledental nam toe en uitbreiding van de verkoopruimte, eventueel door het t.z.t. betrekken van een tweede pand is nodig. De heer A. v. d. Meer las de balans en winst- en verliesrekening, waaruit bleek, dat de afdeling kerngezond is. De aftre dende bestuursleden, de heren J. Bakker, J. van Of wegen (Hazerswoude) en G. C. van Es. werden herkozen; in de vacature mevr. Jansen, die niet herkiesbaar was, werd mevr. Steenbergen gekozen. Op 14 Augustus zal een excursie wor den gemaakt naar de productiebedrijven te Jutphaas. Hollandia-wedstrjjden Zoals we reeds meldden, worden Vrij dag en Zaterdag de Hollandia-wedstrij- den gehouden. De hoogtepunten uit het programma zijn ongetwijfeld de finales van de jonge en de oude achten op Za terdag, resp. om 10 voor 8 en 8 uur. Er hebben in totaal 23 verenigingen inge schreven en er zijn 77 heren- en 37 da mesnummers. Gemeenteraad van Alkemade Speeltuincomité te Roeloiarendsveen krijgt renteloos voorschot Het verzoek van het bestuur van de vereniging totbevordering van het la gere landbouwonderwijs te Alphen aan den Rijn om een subsidie werd in de gis teravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Alkemade afgewezen. Simavi kreeg een subsidie van 10. V.V.V. te Oude Wetering heeft ook niet te klagen: men kreeg een bedrag voor de ontvangst door het gemeentebestuur an de dames en heren, die de leden- ■ergadering van de provinciale V.V.V., lie in De Brasem zal plaats hebben, zul len bezoeken. Bedragen van .11.500 en ƒ13.300 wérden toestekend voor de ver betering van veertig woningen in de Spoorstraat. Op verzoek van de middenstandsver eniging te Oude Wetering werd een be paling in het winkelsluitingsbesluit op genomen, waarbij in het zomerseizoen dezelfde sluitingsuren gelden als in het dorp De Kqag. Er werd een lening aan gegaan met de bank voor Ned. Gemeen ten van 6000 (4V* procent), het bedrag, dat door particulieren werd geschonken in het kader van de woningbouwlening. Aan de commissie jeugdzorg te Roelof- arendsveen werd een subsidie van 250 toegekend voor de inrichting van een clubhuis. Een comité in Roelofarendsveen wil komen tot oprichting van een speeltuin, Men vroeg een principebesluit omtrent de subsidie. De heer Hoogenboom stelde deze zaak op één Ujn met die der sport verenigingen. waaraan subsidie altijd is afgewezen. De stichting van een speel tuincomité achtte hy zeker op haar plaats. De heer Rietbroek zei. dat de ex ploitatie door wekelijkse bijdragen ge heel gedekt moet kunnen worden, dat door een renteloos voorschot, dat in de volgende jaren moet worden afgelost, de oprichting zou kunnen plaats hebben. De heer Van der Velden was van me ning, dat er over enige tijd misschien wel zes of zeven tuinen nodig zUn. De vele consequenties maken het moeilijk een besluit te nemen, aldus de heer Van der Geest. Dokter Van der Bijl: het par ticulier initiatief moet op de voorgrond 3000 zal verlenen met Jaarlijkse aflos singen. Ten aanzien van de woningbouw deel de de voorzitter nog mee. dat dit jaar 33 woningen kannen worden gebouwd te Oude Wetering. In de loop van de vol gende week wordt een schryven ver wacht, dat naast het reeds toegekende volume nog negentien woningen kunnen worden gebouwd. Als op het verzoek niet gunstig wordt beslist, zal men tot de bouw van deze woningen eerst in 1953 kunnen overgaan. Voetbaltournooi voor de Stichting Gisteravond vergaderden de besturen van de zes in deze gemeente gevestigde voetbalverenigingen met het bestuur van de Stichting 1940—1945 inzake de organi satie van een voetbaltournooi ten bate van deze stichting. Alle verenigingen verklaarden zich in principe bereid weer deel te nemen. De wedstrijden vinden plaats op 31 Mei. 7 Juni en 14 Juni Op 31 Mei tussen Rijpwetering en Kagia; op 7 Juni tussen Wet. Bovs en V.V.OA..; op 14 Juni tussen S.V.O.W. en D O.SR. De wisselbeker is in het bezit van Wet. Boys. HAZERSWOUDE „De reisduif' De postduivenvereniging „De reisduif- hield een wedvlucht van Roermond af, afstand 139 km. In concours waren 74 duiven, die werden gelost om kwart voor 1 met N.O.-wind en mooi weer. De eerste duif bereikte zyn hok om 2 uur 41 min. en 51 sec., met een snelheid van 1190 meter per minuut, de laatste prijs win nende duif om 3 uur 2 min. en 33 sec. met een snelheid van 997 meter per mi nuut De uitslag is als volgt: W. G. de Jongh 1, 7; W. Bleeker 2. 17. 18, 21; C. Groen 3, 8, 9. 15. 20; A. H. Fase 4. 6. 12. 13; P. P. van Klaveren 5. 25; P. v. d. Male 10, 24; C. van Veen 11; W. Lindhout 14. 19; W. van Veen 16. 22. 23. De door de fa W. Slootweg en Zonen beschikbaar gestelde medaille werd ge wonnen door W. Bleeker. staan. Ten slotte werd het voorstel met M»l»lHkti*d»n 7 tegen 4 etemmen «ingenomen, dit de k,"<>1" «Pkunmig Ongeveer vijf weken geleden reed VOORHOUT Predikbeurt Hervormde Gemeente: 10 u. ds Kalk man. Diaken In de vacature van de heer H. E. Spie renburg werd tot diaken in de Hervorm de Gemeente gekozen de heer A. Eigen brood. WARMOND BurgerlUke stand GEBOREN: Bernardus Th. M.. Th. van Niekerk en G. J. Verbeek; Frank E., zn van C. H. van Doorene en M. H. van Krevelen; Cornelis, zn van C. A. Voordouw en K. Ruis; Theodorus L., zn van A. Langemaire en E. C. Koek. GEHUWD: P. M. C. Koot. 30 jr en J. J. v. d. Geest 24 jr; J. H. Welsink. 32 jr en A. M. Weyers, 26 jr. Hogere lonen gevraagd in de landbouw In kustgebied 2Vz cent per uur voor vakarbeiders De lonen der volwassen vakarbeiders in de landbouw moeten in het grote loon- gebied worden verhoogd met 3H cent per uur. in het kustgebied Zuid- en Noord- Holland met 2M cent, in de Krimpener- waard, Gouda en midden Zuid-Holland met 3 cent en in de N.O. Polder en de Wieringermeer met 114 cent. Dat concludeert eenstemmig een door vrachtauto zes landbouworganisaties ingestelde com missie. Waarschijnlyk zal deze slotsom de grondslag vormen by de besprekingen die over de C.A.O. voor 1952/ 53 zullen wor den gehouden. De lonen der jeugdige arbeiders zullen eveneens omhoog moeten, meent de com missie, maar niet zo veel. De verhoging van de normale tijdlonen zal niet van invloed mogen zijn op de tijdlonen voor bijzondere werkzaamheden, op de toe slagen en op de tarieven voor accoord- werkzaamheden. Behoudens een geringe correctie in het laagste loongebied zullen ook de lonen der ongeschoolden niet om hoog moeten. De verhoging, waartoe de commissie is gekomen (na vergelUking met de lonen van andere arbeiders ten plattelande) be tekent dat het loon, dat thans in het grote loongebied 84'i cent (inclusief de halve pensioenpremie) bedraagt, na een verhoging van die premie van ƒ2,50 tot ƒ3,— per week, 88H cent zal moeten bedragen, met evenredige bedragen in vrachtauto de ophaalbrug, die gebruikt wordt door de landbouwer W. van Dol- der in de Loete, stuk. Daar de eigenaar van de brug met de verzekeringsmaat. schappij van de auto nog geen overeen komst kon bereiken betreffende de scha de, is de brug tot op heden nog niet hersteld. Schepen ondervinden hiervan hinder, omdat de brug niet meer kan worden opgehaald. Gistermorgen kon een schouw, be laden met gras. niet meer voor- of ach teruit, toen het vaartuig halverwege de brug was. Met vereende krachten gelukte het tenslotte de boot onder de brug door te trekken. Een reis naar California De afdeling Hazerswoude van de bond van Chr. plattelandsvrouwen vergadert VrUdagavond om half 8 in een der loka len achter de Geref. kerk. Zuster Bos, wykverpleegster te Bergschenhoek, spreekt over: Een reis door Californië. Mej. Hoogeveen vertoont enige licht beelden. Geen boeken ruilen Deze week is er geen gelegenheid om boeken te ruilen fn Salvatori. Groentenauto in de Wetering Een vrachtauto van de firma W. Sloot weg, beladen met groenten, reed gister morgen in het Westeinde. toen ter hoogte van landbouwer N. Kaptein een band sprong. De chauffeur verloor de macht over het stuur, waardoor dc auto in de Wetering reed. De wagen kwam schuin te liggen en een aantal kisten met sla en spinazie kwam in het water terecht en ging verloren. Met behulp van een andere andere sectoren. Dr Alfons Reusenbach is erkend en toegelaten als consul van de bondsrepu bliek Duitsland te Rotterdam, voor Lim burg. Noordbrabant, zeeland en Zuid- Holland. ten zuiden van de spoorlyn Katwijk - Leiden - Alphen - Woerden, met uitzondering der gemeenten s"-Gra- venhage, Voorburg, Ryswyk en Wasse- de firma werd de „dren keling" weer op het droge gebracht. De chauffeur kwam met de schrik vrij. KOUDEKERK AAN DEN RUN Nieuwe correspondent Onze huidige correspondent te Koude- kerk-Hazerswoude-RUndijk. de heer H. H. Zwart, heeft moeten bedanken wegens zUn benoeming tot burgemeester van Oud-Alblas. Het stemt ons tot verheu ging. reeds nu in de vacature te hebben kunnen voorzien. De nieuwe correspon dent van de N.L.C. is dt- heer Corns. Stroo. Dorpsstraat 9. teL 399. Wij ver zoeken allen, die berichten voor ons blad hebben, zich met hem in verbinding te stellen. In het bijzonder geldt dit voor de secretarissen van verenigingen. Bij voorbaat onze dank. TER AAR Machineachrtyven Mej. Truus Berfelo slaagde te Rotter dam voor het diploma machlneschryven. Eerste nieuwe aardappelen Door de tuinder A. Keijzer te Ter Aar werden aan de centrale veiling de eerste nieuwe aardappelen aange\oerd. De prijzen varieerden van ƒ0.59—0.80 per kg en voor het kriel betaalde men ƒ0.43. De eerste nieuwe aardappelen zijn Juist een week vroeger ter veiling aangevoerd i dan vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5