Instemming met alle vier „raamwetten" Tweede Kamer ging gisteren met „verkiezingsvacantie" flNKSTEREN 2 WOENSDAG 21 MEI 1952 in het raam van de nieuwbouw gedaan kan worden. Er wordt bijvoorbeeld ge dacht aan de bouw van schuilplaatsen, die in vredestijd dienst kunnen doen als rijwielbergplaats, garage, magazijn Voor openbare schuilplaatsen is ƒ5 mil- lioen uitgetrokken. Dit is echter te weinig Er wordt reeds overlegd over verhoging in dit bedrag. De voorlichting, die op het gebied der zelfbescherming broodnodig is, is in han den van de „Stichting tot Bevordering van de Bescherming van de Bevolking". Een eenvoudig geschrift over de rechts positie van de noodwachten is in de maak. Wanneer aanwijzingen voor bedrijfsbe- scherming grotere kosten vergen dan redelijk voor het bedrijf te dragen is, zal van overheidswege hulp moeten worden verleend. Geval voor geval zal echter beoordeeld moeten worden. Evenals de verschillende Kamerleden, die gesproken hadden, hoopte de be windsman, dat er zoveel vrijwilligers voor de noodwachten zich zouden mel den, dat niet gedacht behoeft te worden aan het opleggen van een noodwacht- plicht. Bescherming burgerbevolking Aan schuilplaatsenbouw moet veel meer worden gedaan (Van onze Parlementsredacteur) AL HOOPT NIEMAND, dat er weer een oorlog komt, dit neemt niet weg, dat alles gedaan moet worden om op eventualiteiten voorbereid te zijn. Toen in 1940 de oorlog ons min of meer overrompelde, stonden wij op velerlei gebied met de handen in het haar. Er was wel een regeling met betrekking tot de bescherming van de burgerbevolking, maar uit eigen ervaring weten wij, hoe destijds dikwijls maar zonder meer naar bevind van zaken moest worden gehandeld. Geen wonder, dat de regering nu, min concrete voorstellen zal doen voor wat of meer door schade en schande wjjs ge worden, een organisatie voor de burger lijke verdediging, of met een Juister term: voor de bescherming van de bur gerbevolking, in het leven heeft geroe pen. Deze steunde tot nu toe irtin of meer op de oude luchtbeschermingswet, maar gisteren heeft de Tweede Kamer zich verenigd met een viertal wetsont werpen, die een betere wettelijke rege ling aan het geheel hebben gegeven: het waren de wet bescherming burgerbevol king, de wet op de noodwachten, de wet verplaatsing burgerbevolking en de wet ter verzekering van het beschikbaar blijven van goederen in geval van oorlog Reeds lang was er over deze wetsont werpen overleg geweest tussen de rege ring (met name minister Teulings) en de commissie van rapporteurs uit de Kamer. Herhaalde malen waren hierdoor in de voorstellen wijzigingen aangebracht. Aan vankelijk leek het er zelfs op, dat de serie niet meer voor de verkiezingen be handeld zou kunnen worden, maar ten slotte is die behandeling er toch geweest. Op zichzelf kon dat ook wel, want de wetten geven alleen maar een papieren raam, waarbinnen de eigenlijke maatre gelen, als de nood aan de man komt, moeten worden genomen. Uitvoering belangrijk Op de uitvoering komt het aan, gelijk eigenlijk alle sprekers, de heren Rit meester (VVD), Beernink (CH), Verkerk (AR), De Loor (Arb.) en Dassen (KVP) betoogden en zij waren dan ook blij met de toezegging van de bewindsman, reeds bij de schriftelijke voorbereiding en het bijbehorende mondelinge overleg gedaan, dat hU een daartoe in te stellen vaste commissie voor de bescherming van de burgerbevolking gaarne op de hoogte zal houden van de stand der zaken en de uiteindelijke uitvoering der wetten. Over de opzet der organisatie was men het wel eens. Alleen de communisten, bij monde van de heer Gortzak meenden, dat het helemaal niet ging om de be scherming der bevolking, maar om de la' hakeling van de burgers bij de ag- gressieve militaire bedoelingen. Zij waren dan ook tegen alle vier wetsontwerpen. Bij de stemming over het eerste wets ontwerp was er echter maar een com munist aanwezig en bij de stemming over de andere drie zelfs helemaal geen, zodat zij ook geen aantekening kregen, dat z|j tegen waren. Uit het niet zeer diep gaande debat stippen wij nog enkele dingen aan, Schuilplaatsen te duur? Algemeen was er enige ongerust heid over de vraag, of er wel ge noeg gedaan wordt voor het inrich ten van goede schuilplaatsen. Minis ter Teulings meende, dat een opeen hoping van velen in grote schuil plaatsen moet worden voorkomen. I Een eenvoudige schuilgelegenheid in huis kan in het algemeen voldoende dekking geven. Het op grote schaal aanleggen van tegen voltreffers be stand zijnde schuilplaatsen is onmo gelijk. Men moet uitgaan van de gedachte der zelfbescherming, waarbij de overheid zo nodig de helpende hand kan bieden. Na tuurlijk zullen er gevallen zijn, waar men geen eigen schuilgelegenheid kan maken. Binnenkort zal er een geschriftje ver schijnen, waarin gewezen wordt op be paalde mogelijkheden voor de zelfbe scherming. Het maken van schuilkelders bij nieuw bouw zou de bouwkosten verhogen met 1000 per woning. Dat is wel wat veel. Maar er zal een commissie komen, die Omzetbelasting op tijdschriften Minister is nog tegen algehele vrijstelling Gelijk wij nog in een deel onzer vorige edities konden melden heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag verenigd met het voor de tweede maal ingediende wetsontwerp tot verlaging van het om- zetbelasting-weeldetarief voor verschil lende artikelen in het belang van de werkgelegenheid. Er werd nog wel even nagestreden over het conflict, dat veertien dagen ge leden was ontstaan tussen minister Lief- tinck en de meerderheid van de kamer. De heer Lucas (KVP) liet zich niet uit over de schuldvraag, al liet hij wel het woord „bitterheid" vallen. De heren Van den Heuvel (AR). Ritmeester (WD) en Hoogcarspel (Comm.) gaven minis ter Lieftinck de schuld, terwijl de heer Hofstra (Arb.) de kamer-meerderheid niet vrij-uit vond gaan. Minister Lieftinck zelf verklaarde, dat ook hü het jammer vond, dat de zaak zo gelopen was. maar hij meende toch een bevredigende procedure gevonden te hebben. Ten aanzien van de tijdschrif ten (waarover ruzie was ontstaan) ls een nieuw onderzoek ingesteld. De bewinds man kon nu reeds vertellen, dat hij ze ker niet met het voorstel zou komen, alle tijdschriften geheel vrij te stellen. Overigens zou het nieuwe wetsontwerp zo geredigeerd worden, dat de kamer door amendering er aan zou kunnen anderen wat zij maar wilde. De bewinds man liet echter doorschemeren, dat hij zelf waarschijnlijk het wetsontwerp niet meer zou verdedigen, hoewel hij natuur lijk de mogelijkheid daartoe volkomen openliet Een prijsvraag over de euthanasie Het Humanistisch Verbond heeft een prijsvraag uitgeschreven over „de wen selijkheid en de in de Nederlandse wet geving te realiseren mogelijkheid om, onder nader aan te geven omstandig heden, het bekorten van het leven van een zieke straffeloos te doen zijn." Sluitrede van dr Kortenhorst Minister Lieftinck sprak in zeven jaar maar eventjes 375 maal (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER is op ..verkiezingsreces" gegaan. Dat wil zeggen, dat zij naar alle waarschijnlijkheid niet meer in de huidige samen stelling bijeenkomt. Voorzitter dr Kortenhorst heeft gisteren in een „slot rede" nog eens een blik geworpen op de werkzaamheden, verricht geduren de de vier jaar, die verlopen zijn sinds de verkiezingen van 1948. Ook Eerste Kamer accoord Japans vredesverdrag goedgekeurd Verwerping meer nadelig dan aanvaarding Ondanks haar ernstige bezwaren heeft de Eerste Kamer gisteren het vredesver drag met Japan goedgekeurd met 28 te gen 2 stemmen. Alleen de communisten stemden tegen. De overige leden w het er over eens, dat het verdrag de Nederlandse slachtoffers van de Ja panse bezetting zeer teleurstellend is, maar dat verwerping nog grotere na delen heeft dan aanvaarding. Prof. Schermerhorn (Arb.) drukte het zo uit: „In vrij ernstige mate offeren wij met dit verdrag het eigen belang aan het algemeen belang. Dit algemeen be lang is de poging van de Westerse we reld Japan te versterken teneinde eer halt toe te roepen aan de Russische machtspolitiek." Prof. Anema (A.R.) zei dat wij aan Amerika veel te danken hebben, maar van Amerika's Oostaziatia- tische politiek niet veel vreugde hebben beleefd. Het verdrag voldoet niet aan de eisen die er aan gesteld moeten worden en dient dan ook beschouwd te worden als een streng uitzonderingsgeval. Prof. Gerretson (C.H.) noemde het vredesver drag een dictaat van de Angelsaksische mogendheden en vroeg of de behartiging van de Nederlandse claim omtrent scha deloosstelling wel aan Indonesië kon worden overgedragen. Minister Drees antwoordde hierop, dat de claim krachtens het vredesverdrag alleen door Indonesië kan worden inge diend. Verder is er tussen Nederland er Japan een afspraak omtrent een onder zoek naar de mogelijkheid van schade loosstelling buiten het vredesverdrag ge maakt Van Nederlandse kant tracht men een snelle beslissing te krijgen, maar zijn afhankelijk van de medewerking Japan. Overigens gaf dr Drees de schillende sprekers toe, dat bij het ver drag inderdaad met de Nederlandse be langen zeer weinig rekening is gehouden. Hij herinnerde aan de inhuldiging van Koningin Juliana na de troonsafstand van Koningin Wilhelmina, aan de souve- reiniteitsoverdracht en aan de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, aan de uitgebroken en weer opgeloste kabinetscrisis en aan de gróndwetsher- zieningsvoorstellen, waarvan de Eerste Kamer zo weinig heeft overgelaten. Ook wees dr Kortenhorst er op, dat drie ministers 7 jaar lang regeringsver antwoordelijkheid hebben gedragen, ni. de ministers Drees, Lieftinck en Mans- holt. Minister Lieftinck had ln die 7 Jaren het meest gesproken, hetgeen bleek uit een paar cijfers: minister Drees sprak in die tijd 123 maal in de Kamer, minis ter Mansholt 131 maal en minister Lief tinck niet minder dan 373 maal, w bij de behandeling In de zomer 1951 van de belasting-wetsontwerpen ruim 4 uren aan een stuk. „Wij hebben allen de indruk, dat ook deze minister niet zichtbaar in midden verbleef, zijn geest meer malen gezweefd heeft boven onze bij eenkomsten" aldus dr Kortenhorst. Hy wijdde ook woorden van nageriachr ten is, aan de overleden ministers Fiévez 1 tfan Maarseveen. By wyze van uitzondering wierp de voorzitter ook een blik in de toekomst. Sommige huidige Kamerleden zullen slechts terugkeren, indien het aantal ie- wordt uitgebreid. Voor ner. komt dus een spannende tyd van afwachten. De president hoopte, dat die tijd zo kort mogelijk zou zijn, maar hij kwam toch tot de conclusie, dat, mocht de Eerste Ka mer in tweede lezing accoord gaan met de uitbreiding, die niet eerder uitge voerd zou kunnen worden dan tegen Sint-Nicolaas. „Geeft u echter niet over an al te rooskleurige verwachtingen", •aarschuwde hy* zUn medeleden. De voorzitter besloot met dank te zeggen het vertrouwen, hem in de afge lopen vier jaar geschonken. Minister-president dr Drees dankte na mens de regering de Kamer voor hel vruchtdragend overleg, dat tot resulta ten heeft geleid, zij het. dat strubbelin gen niet uitgebleven zyn. De Kamerleden, die beide redevoerin gen staande hadden beluisterd, gaven hun'instemming met applaus te kennen. Bijzondere omstandigheden voorbe houden komt deze oude Kamer dus niet meer bijeen. De nieuwgekozen Kamer zal op 15 Juli vergaderen. Tot zolang heerst er dus rust aan deze zyde vai het Binnenhof. Ontwerp emigratiewet aangenomen Minister voelt niet voor een contactorgaan Met de aantekening dat de ten tegen waren, heeft de Eerste Kamer zich gisteren accoord verklaard met het wetsontwerp tot instelling van de orga nen voor de emigratie: een emigratie- raad, een emigratiebestuur en een emi- gratiedienst. Op vragen van de heren Schipper (A.R.) en Louwes (V.V.D.) antwoordde minister Joekes nog, dat een contact orgaan om de band tussen geëmigreerden en het vaderland te behouden niet in de eerste plaats door de regering moet den opgericht. De stelregel van de nister is trouwens, dat de emigranten in het nieuwe land een tweede vaderland zullen vinden. De mogelijkheden emigratie naar Europese landen als Zwe den, Noorwegen en Luxemburg worden nagegaan. Wat het verplichte lidmaat schap van vakorganisaties betreft, merkte minister Joekes op dat deze eis. die in sommige immigratielanden aan emigran ten gesteld wordt, niet afhankelijk is var de Nederlandse regering. Tenslotte aanvaardde de Kamer no? het wetsontwerp waarbij voor de koop- vaardijpensioenen ƒ70,3 millioen beschik baar wordt gesteld in de vorm van een 3% pet rentende staatsschuld. Op 27 Mei zal de Kamer opnieuw bijeenkomen. (ADVÊRTF.S TIE) ZET'MOPI WITTE MUIZEN I siste Baron De Kwasterover. Al lang sukkelde de bejaarde kasteelkat met haar oogjes. Het was dus een nobele daad van de baron om in één week tijds zijn hele bezit aan muizen wit te schilderen. Voor het nageslacht zal hij be halve als De Kwasterover ook als dierenvriend te boek staan. Hierom èn om zijn roerende liefde voor Verf Van Vettewinkel zal taan iedere schilder die in bet kasteel een kwast met de lijfspreuk Baron De Kwasterover Ve ktvasferover Gedenkboek verschenen Een halve eeuw Chr. grafische bond Op 19 Mei 1902 werd in Amsterdam een Christelijke Typografenbond opge richt, die thans oDder de naam vai Nederlandse Christelijke Grafische Bond vijftig jaar beslaat. Op het zilveren feest verscheen gedenkboek van de toenmalige voo ter, J. Hofman, onder de titel: Van zorg en zegen. Bij zijn afscheid in 1943 kreeg de heer J. Hofman opdracht ora ook een .gouden boek" te schrijven al6 vervolg op het eerste. Maar in 1949 overleed deze oud-voorzitter en daarom werd het ge denkboek samengesteld door de huidige voorzitter, Joh. A, Conjong. Het telt bijna 350 bladzijden en werd gedrukt by Callenbach in Nijkerk. Het werk geeft tien overzicht van dé lotgevallen van de vakbeweging" i typografie een interessante historie, ook voor buitenstaanders. Ook de onder gang in de oorlog werd uitvoerig ge memoreerd. Op 1 Augustus 1945 had de bond al weer ruim 2000 leden (by de op heffing 3500). Op 1 Jan. 1952 telde men 4984 leden. De Drente terug van een bewogen reis Met negen uur vertraging wegens mist in Het Kanaal is de Drente van de Kon. Rott. Lloyd in Rotterdam aangekomen na een veelbewogen reis. in Makassar werd vergeefs geprobeerd de nieuwe Tjiluwah vlot te slepen; in Singapore werd vierde machinist neergestoken waardoor een aantal opvarenden als getuigen r ten achterblijven en bovendien maakte de kapitein W. Veltman uit Bergen zyn laat ste tocht als gezagvoerder. Wethouder wilde huis voor zichzelf vorderen De Kroon heeft een besluit vernietigd van B. en W. van Stein (L.) waarin woning werd gevorderd ten behoeve van wethouder P. H. Baltus. Deze had zich volgens de toelichting van de Kroon van medestemmen dienen te onthouden. Thans was zyn stem van beslissende in- 180 Gala-uniformen voor yQn Jjgf ef{ yatl School Gn Kerk Haile Selassie Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. roepen: te Purmer R. G. Voet, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Worden gemaakt door een Haagse firma De Haagse firma H. W. Blomjous heeft an keizer Haile Selassie van Abessii opdracht ontvangen 180 gala-uniformen ervaardigen voor zijn keizerlijke! Beroepen: te Ede (twee vac) J M- garde. De uniformen moeten in Juli ge- Bloemkolk te Treebeek en G. Meijsier te reed zyn om in September gebruikt te] Oud-Beijerland; te Leiderdorp (vac.-H. kunnen worden bij feestelijkheden" inj,Van Rhijn) J. M. Bloemkolk te Treebeek; Addis Abeba. tc Ijlst cand. J. Melse te Kampen Deze opdracht is het gevolg-van het Geref. Kerken (Art. 31 KtO.) dat de gala-uniformen voor- da-| Beroepen; te Niezijl-Kommerzijl H. Brink te Krommenie. grenadiers en jagers hebben geoogst. De ontwerpen zyn van de Haagse tekenaar Smits. De uniform bestaat uit een rode jas, een lichtgroene pantalon met gele bies, een groene band met .witte koppel om het middel, gele gevlochten epauletten, een witte helm met het kei zerlijke embleem en driekleurige pluim, witte slobkousen en wit leren hand schoenen. Weer 25 man naar Korea vertrokken Ter versterking van dë gelederen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties op Korea, zijn gisteravond 25 vrij willigers. onder commando van de kapi tein D. B. W. van Ardenne, per vliegtuig Schiphol naar Korea vertrokken Evenals by de vorige detachementen be vonden zich hierbij ook weer vèrscheide- oud-leden van het N.D.V.N., die zich )r de tweede keer voor de dienst op Korea hebben verbonden. Op 27 Mei volgt nog een detachement van 25 man. Was de band gesprongen of helemaal niet Verdachte belde op als „politie agent" De Utreohtse rechtbank gelastte giste- :n de onmiddellijke inhechtenisneming an de 44-jarige uitgever C. B uit S'-iens, die terecht stond wegens meineed. In 1948 was zijn auto bjj Abcoude omgesia- Onder ede had hij (in een civiele procedure) venklaard dat het klappen van een band de oorzaak was. Twee bedienden van een garage getuigden echter dat zy de auto met de vier wie- )ver de weg hadden weggesleept en niets van een lekke band hadden be merkt. Daerom stond B. gisteren terecht we gens meineed. Maar hy hield vol, en ■kwam zelfs met twee getuigen a décharge, die op B-'s verzoek naar Ab coude zijn gegaar. en daar van enkele ooggetuigen schrifteiyke verklaringen hebben losgekregen, dat er wel degelijk een band gesprongen zou zyn. De garagebedienden hielden echter eveneens vol. En ze vertelden bovendien dat B. hun had gevraagd te willen ver klaren dat de band gesprongen was (dat voordeliger voor de verzekerings- pennin-gen) En ook bleek nog dat B. de rechter-commissaris heeft opgebeld, voor gevende dat hy polrtie-agent was. Vooral dat laatste was voor de rechtbank aan leiding de zaak-B. nog eens ernstig te onderzoeken. B. werd in arrest gesteld. Op 27 Mei gaat de zaak verder, met de beide Abouoers als getuigen, die de schriftelijke verklaringen ten gunste van B. hebben afgegeven. De Union vierde het 70- jarig bestaan In Bloemendaal is gisteren het zeven tigjarig bestaan gevierd van de Neder landse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes (de Union) op een algemene ledenvergadering, die de eerste was welke" na de oorloE werd ge houden. In een wijdingsdienst sprak me vrouw C. J. E. Stelma-Loosjes uit Bloe- mendaaL Afgevaardigden van verscheide ne vrouwenorganisaties woonden de sa menkomsten bij. In 1951 werd in 13.000 gevallen hulp verleend, hoofdzakelijk aan meisjes tot 35 jaar. Er zyn maatschappelijke advies en inlichtingenbureaux, terwijl ook het werk van z.g. sterhuizen bekend is. Chr, Gwef. Kerken. Beroepen: te Élburg J. van Doorn te Ermglo. Bedankt: voor Hilversum-Oost C. d. Weele te Harderwijk. .Kardinaal De Jong moet geopereerd worden Kardinaal De Jong zal dezer dagen een operatie moeten ondergaan, meldt het Kath. Ned. Persbureau. Kardinaal De Jong werd op 12 Mei voor observatie in het R.K. ziekenhuis aan het West einde in Den Haag opgenomen. Amerik. steun voor de zending in de Oost De Amerikaanse zendingsraad heeft voor dit jaar financiële steun gevoteerd ten behoeve van de Raad van kerken Indonesië en de Lectuurcommissie. Bo vendien werd voor de Hogere Theolo gische School in Djakarta een docent voor het Grieks en het Nieuwe Testa ment gevoteerd en een studiebeurs ver leend. Dit werd meegedeeld op een in Oegst- geest gehouden vergadering van de Raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk. Uit de verdere mededelingen bleek dat zowel ln Oost-Java als in de Minahassa bereidheid bestaat meerdere zendings- •n in dienst te nemen. Er zullen gen gezocht worden om hun uitzending mogeljjk te maken. R.K. Universiteit De aan de R.K. universiteit te Nijme gen te verlenen diploma's der candi- daats- en doctoraal-examens en de doc torale graden in de medicijnen zyn thans geheel gelijkgesteld met die der Rijks universiteiten. Afdelingsdag Chr. Geref. J.V.-bond Morgenmiddag cn -avond wordt in Bos koop de afdelingsvergadering Zuid-Hol land van de Bond van Chr. Geref. J.V. gehouden. Als sprekers zullen optreden de heren H. P. Ester uit Rotterdam over: ,De vijand heeft verzamelen geblazen" en ds H. W. Eerland uit Lisse over: „Het rijk der duisternis in en om ons** e: H. Bloemink, Naarden en fti. de Khuysen, Amsterdam. AMSTERDAM (V.U.), 19 Mei Geslaagd: and. psychologie mej. H. G Bergsma. Hil- ■ersum en mej. P. C. van Alkemade, Dordt Advertentie %\J 'N TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAM 5Q STUKS Het lied der aethergolven DONDERDAG 22 MEI 1952. HILVERSUM I (402 m). KRO 8 0 Nieuws. 8 15 Gram. 8 25 Hoogmis KRO: 12 15 Gi NCRV 9 30 Nieuws 9 45 Gram. IKOR: 10 00 Ned. Herv. Kerkdienst. NCRV: 12.00 Gewjj- 12.50 Repor- i Jon- led. Bond van er. 2.15 Gram. Herv Meisjes- 5.30 Gev. muziek. 6 00 Nieuws. 6.15 i 6.45 Leger des HeiU. 7.00 1 I V. 7 30 Gram 7.40 Radioki ws. 8 10 Promenade orkest c Klankbeeld over Texel. 9.45 Bu rzlcht. 10 0: „Lobet Gott in Seinen ,Rei- Lucn t-aniaie 10.45 Overdenking. 11/*" Nieuws. 11.15—12 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m).' AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Moi genwijding. 915 Gram 10 35 „Ik weet. I weet wat u niet weet". 10.50 Voor de kleu- NCRV: 2.00 Bonds- ters 1100 Gev muziek 12.00 Reportage (Vrijgemaakte) Jonge- Olympische nacht 12.15 Gram 12 30 gH' 'f spionnetje". 12.35 Gram. 1.00 Nieuws Gram. 1.30 Coucert. 2 10 ..De Tamllie Malin- den". hoorspel. 2 45 Gram. 3 00 Olympische dag 5 00 Gram 5 45 Reg uilz Mr H van Audel: ..Immigratiewerk in Sorong op West Nieuw-Guinca" 6 00 Nieuws 615 Sport. 6 25 Lichte muziek. 7 00 Gesproken brief uit Lon den. 7 05 Voor burger en militair. 7.15 Dans muziek. 7 40 Rubriek van kunst en cultuur. 8 00 Nieuws 8 05 Gev muziek. 8.55 ..De nge jaren van Tom Brown", hoorspel. 10.00 Advertenti SLOT. Haëzer wèer zoals een goed schip verplicht was schoot. Ik telde op hoeveel malen ik jou verge- Haar brieven deden Willem dubbel verlangen te varen en met een blij hart kon Willem afreizen ven had en ik was zeer tevreden. Nu weet ik naar haar nabijheid en hij begon te foeteren te- voor zijn verzuimde beurten. dat onze vader mij beter kende dan ik mijzelf, gen de bepalingen van het contract, die hem vast- In de roef van de Niets Bestendig zaten Adriaan Ik dacht te vergeven, maar ik vergaf nooit, ik bonden aan een werk dat hij begon te haten. en Willem tegenover elkaar. Hier, waar zij hun telde jouw kleine vergrijpen op en vergrootte die Vooral toen hij twee beurten achtereen moest vader nog aanwezig konden wanen, was de juiste tot misdaden om dan voor mijzelf te pralen met laten voorbijgaan omdat de Eben Haëzer in de sfeer voor een vertrouwelijk gesprek. mijn gewilligheid tot vergeven. Duivelse hoog- reparatie lag, De Jong voer telkens stukken, zijn Adriaan begon: „lk heb je iets te zeggen". moed bracht me zover, want ik ben nooit een onbevaren en met de week wisselend personeel Willem knikte aanmoedigend en begrijpend, hij goede broer voor jou geweest." en zijn eigen onverschilligheid waren daarvan de had in een paar dagen veel gezien en opgemerkt. Willem protesteerde, doch Adriaan wenkte zijn oorzaak. Er was iets gebeurd aan zijn broer, diens ernst woorden weg, onbarmhartig voor zichzelf ver- volgde hij: even tig maal zevenmaal „Hij moet verdwijnen", besloot de uitvoerder. Willem dacht aan de moeder van Toos en hij trad bemiddelend op. Hij zou eens met De Jong gaan praten. „Doe het dan 6poedig, want ik kan hem zo niet meer pruimen", zei de uitvoerder. Met aarzelende voeten ging Willem naar de Eben Haëzer en daar vond hij een ineengedeukte en verfomfaaide schipper, die de dingen liet rol- len zoals ze rollen wilden. Een triest brok ellen- de was de geweldenaar geworden, die zelfs zijn vrouw niet meer afsnauwde. Willem sprak met hem, maar hij wist geen in- was gebleven maar het w teresse te wekken. die doorstraald werd door „Wat ben ik alleen", herhaalde De Jong tel- „Ik ben een dwaas kens. beleed Adriaan. Deze man kon Willem niet meer haten en hij toog naar Luik, waar de zoons van Do Jong als sjouwerman werkten op een bouwerij. Ik vergat geen enkele van de dingen die ik in je veroordeelde en ik was jaloers van je lach en van de gemakkelijke manier waarop jij mnt elkeen wist om te gaan. Ik was jalaers als de kinderen aan je riepen en als ik je hoorde spre ken, ik was jaloers op je gaven die sommige ziek ten weet te genezen. Die jaloersheid vrat me op, streng oordeelde ik je daden en ik maakte mij C. BAARDMAN lot je rechter. Ik vergat Gods woord en zwelgd? in Augustinus totdat jouw pastoor me terugwees naar het klare Evangelie. Neem en lees, zei hij en ernst geworden en ik worstelde om aan deze woorden te ontko- blijmoedig licht. men, maar God zelf trok mij naar Zijn openba- een kortzichtig mens", ringen en ik nam en las en ik moest verbaasd erkennen dat de man die ik een valse profeet „Zijn we allemaal", bevestigde Willem. noemde, een Bileam, mij de weg gewezen had Adriaan weifelde, wat hij te zeggen had was die elke zondaar gaan moet. Daarna vielen moeilijk, o zo moeiüjk, werelden hem alle kanten de slagen op mijn trotse ingebeeld- De jongens hoorden'hem aan, zij voelden hun ineengestort en de omlijning van een nieuwe op- beid neer, jij verweet mij mijn hoogmoed, onze schouders die pijn deden van het almaar stenen bouw was nog zeer vaag. Hij stond op de grens moeder mijn harteloosheid, toen kwam Marrigje dragen, zij zagen vanaf de bouwstelling neer op van oud en nieuw en het afscheid viel zwaar en zij opende mij de ogen geheel en aL Een het Maaswater en zij voelden zich diep ellendig want hijzelf was de architect geweest van het pastoor en een veracht meisje van de Zandweg Hun trots weerstreefde nog, maar zij lieten zich gebouw dat in puin lag. Hij moest fouten erken- moesten mijn trots breken." overhalen om terug te keren naar het water waar nen.veel fouten. Hij schraapte zich de keel en Adriaan zweeg en aarzelend deed Willem een op zij thuis behoorden. hij sprak, vlug en zonder haperen dwaze vraag: „Is er iets tussen Marrigje en „Als je maar weet dat we 't niet om de ouwe „Zeventig maal zeven moet naar de eis der jou doen", zeiden zij dreigend. Schrift de broeder de broeder vergeven. Onze va- „Nog niet, maar het kan er wel van komen, „Begrijp ik", lachte Willem. der las mij dit woord voor en dwaas die ik was, want ik wil jong zijn en dwaas", antwoordde Na de terugkeer van de jongens voer de Eben ik prees mijzelf omdat ik in dit gebod niet tekort Adriaan. kest en solisten. >ort 11^012.00 Gram ENGELAND. BBC Hot 1.00 Niet 11.1 12.30 Voor de 00 Niet 1.55 Cricketuitslag' Hoorspel. 3.40 Pian tet.. 8 30 Gev. program...-. Klankbeeld 10 00 Gev prog Wetenschappelijk overzicht 1500 en 247 i jzlek 12.20 Voor <1< arbeiders. 12.55 Weer- ïws. 120 Filmprogramma en. 2 00 Schoolradio. 3 11 orecltal. 4.00 Vespers 4.4; - de kinderen. 5.55 Weer- uws. 6 15 Sport. 6.20 Mill- Hoorspel 7.30 Strijkkwar- eert. 1.45 Voor d 'uw. 300 C 3.45 Daru 347 12.15 Lichte 12.00 Parlemi uziek. 12.45 C< 2.00 Voor de v ■R|l -.15 Mrn uaies Dagboek 4.30 Causerie. 4.45 Variété orkest en solist 5 30 Arbeidersorkest cn sol 6.15 Gfara 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gev programma, 8.00 Idem. 8 45 Hoorspel 9 13 Plano 9.30 Gev. programma 10.00 Nieuws. 10.15 Act. 1020 Dansmuziek 1100 Voordracht. 11.15 Orgel. 11.5612 00 Nieuws. FRANKRIJK, Nat. Prog 11.30 Concert 12.30 Opei •pork' luziek 1.00 1.20 Omroeporkest en solisten. 205 Vioolrecital 2.25 Hoor ^Hzick. 9 21 Gra aansc ultz. 7 00 Lichte n n solist. 11.15 Cla' rspel. I ig 6 30 Amci Nat orkesi ■ital. 11.30 Gram 11.45—12 00 Nicu- BRUSSEL. 484 m. 2.08 Omroeporkest 1 00 Nieuws. 1.10, 2 00. 5 en 4.45 Gram 6 00 Omroepork 7.00" Gdds- nstige ultz. 7 30 Gram. 7,45 Nieuws. 8.00 o rspel. 10.00 Nleuuws 10 10 Dansmuziek 50 Nieuws 11 00 Gram 1130 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 2 00 Omroeporkest. 12.30 Weèrbor. 12 42 im. 1.00 Nieuws cn sport 1.15 Gram 1.30 Voor de soldaten 2 oo Gram 2 15 Orgel 2 30 Volksliederen. 2 45 Gram. 3.00 Voor de kln- I. 4Z)0 Voetbalwedstrijd. 5 45 Gram 6 00 6.15 Kamermuziek. 6.30 Godsdienstig i 15.1017.15 I land Op 1 Sept. wordt in Aontessori-leerki ten. Tegelijk met de ak-' wordt dan aan .de gem. [ontessorldiploma uitg'è- Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen N EN GRIEP 20 Einde drama in het Brazil, oerwoud Gegijzelden vrijgelaten De Amerik. luchtvaart-functionaris en de Braziliaanse luchtvaartofficier, die als. gijzelaars werden vaslgehouoden op de plaats, waar de stratocruiser van de Pan American Airways was neergestort zoals gisteren gemeld zijn vrijgelaten. Zulks geschiedde, nadat de parachutisten van het Braziliaanse leger een ultimatum hsdden gezonoden aan de groep „niet- officiële parachutisten" die deze twee len gevangen hielden. Op die wijze dus een einde gekomen aan de vete tussen de twee concurrerende expedities, in de „groene hel" van Noord-Oost Brazilië een radiotelegram werd nog ver klaard, dat de officiële expeditie het rak uitgeplunderd had aangetroffen. Er aren geen sporen van het geld en de juwelen, die de passagiers bij zich gehad zouden moeten hebben. Voorts is thans regeling getroffen, om iedereen met het hefschroefvliegtuig en een licht vliegtuig te evacuren. (Reuter-A.P.). Verkiezingen in Perzië uitgesteld Naar A.F.P. meldt, heeft de Russische ambassadeur te Teheran gisteren een onderhoud gehad met de Perzische min. Buitenl. Zaken. Het onderhoud be trof de komende behandeling der oLie- kwestie voor het Internationale Hof in Den Haag. Inmiddels heeft het Perzische kabinet bekend gemaakt, dat de-verkie zingen in 30 districten zullen worden uitgesteld tot na de terugkomst van pre- ïier Mossadeq uit Den Haag. De Per- sche premier beoogt hiermede demon straties tijdens zijn afwezigheid te ver mijden. Wij herinnerener aan. dat vol gens de huidige plannen Mossadeq op 23 den Haag vertrekt. Aan A.P. ontlenen wij nog, dat Mossadeq de KLM verzocht heeft, een couchette te reser- de. VQonUëhge,. wnd "premier Fatemi,' die binnenkort het ziekenhuis zal-verlaten-en zich voor ver dere -verpleging naar Europa begeven. VRIJDAG 23 MEI 1952. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage 8.20 Gt. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10 05 en 10.30 'Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12 03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingcn. 12.33 Sa- lonork. en sol. 12 55 Reportage. 1 00 Nieuws. 120 „Het Congres van geestelijke verzor- Maastrlchts Sted. Ork. 4 00 Voor de zieken. 5.00 Kinderkoor. 5.35 Viool e 6 40 Act. 6.50 Lichte Christelijke Oost Lichte muziek 11.35—12.00 Amus.muzlek. HILVERSUM II (298 m). VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 ..Thuis". 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Schoolradio. 1050 Gram 11.10 Radiofeuille- rziek 12.33 Sport 120 Metropole Ork 5 20 Muz. caus. 6 00 Nieuws. 6.15 Fclicltatiès. 6.45 Denk om de bocht" 7 00 Kinderkoor. 7.15 Prijzenpraatje. VPRO: 7 30 ..Op huis bezoek" 8 00 Nieuws. 8 05 Boekbespreking. - 8.15 Kamerkoor. 8 30 Benelux. 8 40 „Leven op Aarde". VARA 9 00 Populair concert. 955 Reportage 10.05 Buitenlands weekoverzicht. 10 20 Twintig Vragen VPRO: 10 10 „Van daag" 10.45 Avondwijding. VARA: 11.09 Nieuws. 11 15 „In huwelijk en gezin". 1130- 12 00 Orgel. ENGELAND. BBC Home Service. 330 tn. 12.00 Rumba-orkest en solisten 12 30 Voor Welsh Orchestra 4 de kinderen. 5.55 Sport. 6.20 Gram s.rnuz. 7:40 C: 3.00 Critieken. 3.52 BBC 30 Klankbeeld. 5 00 Voor feerber. 6.00 Nieuw®. 6.J5 ENGELAND. 15> 12.00 Parlement! overzicht. 12.15 Orgel. 12.45 de kinderen 2 00 Voor de muziek. 3 30 .Voor Gev. 7.25 Sport. 7.30 Gev. program. .15 Mrs. Dale's 5.30 Var. Hoorspel. 8.00 Verzoekprc 9.15 Discussie 10.00 Niet Gev. muziek. 11.00 Vooi .56—12.00 7 FRANK 12 30 Concei 155 Israëlisch. 8.00 •..Mireille' Nat. Progr. 347 en 249 m. 1.00 Nieuws. 1.50 Nieuws, iltz. 6 30 Amerikaanse uitz. opera. 11.10- Gram. 11.45— BRUSSEL 484 i serie 6.30 7.30 n 12.58 Gram 100 15 Hammondorgel 2 00 n. 4 15 Gram. 450 Sopr. 5.10 Gram. 5 25 Idem. soldat 750 Radlofeuül. 10.00 Nieu' It. 10.45 G: 800 luf NaXos ern Hadio-Uni .00 Nieuws Tclevisie-Lopik. VRIJDAG. VARA: 20.15—21.45 1 Neder- nd-waterland- 2. Telemeuws 3. Weerbe- ichten. Pauze. 4. Calling all 6hips.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2