Jlicttiwc gcihsctfe (Courant if! 1 fc 450 Neven en nichten" bijeen Haringvloot kan in de komende nacht nog niet naar zee Maar de Unie Verkeer vertrouwt op spoedige overeenstemming Werkgevers willen premie ook voor arbeiders betalen Minister Temple poogt het varkentje te wassen Wist U Industrialisatie en de mens MAANDAG 19 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal: 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIêN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9434 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chof-Red.: H. W. J. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoasticlj is ghebleoea tnyn hert In tegljenspotf Overleg in 'I visserijbedrijf duuit vooit (Van een onzer verslaggevers) Er is geen kans op, dat de Nederlandse haringvloot vannacht zee zal kiezen. Het ontbreken van een arbeidsovereenkomst tussen reders en vissers maakt voor de opvarenden het monsteren nog onmogelijk. De Stichting van de Arbeid zou vanmiddag met de reders en de Unie Verkeer vergaderen om te trachten op korte termijn een uitweg te vinden in het geschil. r IJmuidense trawlers, die dis pensatie hebben gekregen om vóór 15 Juli ter zoute haringvisserij te gaan. kunnen, wanneer zij dat verkiezen, thans „op de haring" gaan. De .Eveline" zal waarschijnlijk volgende week Maandag kiezen, terwijl de Abraham deze week nog zou uitvaren. De Medan nog op zee. Prins sprak in Glasgow 2000 jongens toe Wereld behoef f discipline en krachtig gelooi" Prins Bernhard heeft Zaterdag bij ;n bezoek aan Schotland te Glasgow ongeveer twee duizend leden van een jongensvereniging toegesproken. Hij hield hen voor dat zij opgroeiden in een rin de wereld bijzonder veel be hoefte heeft aan hetgeen door de vereni ging wordt nagestreefd, namelijk het aankweken van discipline en een krach tig geloof in de Christelijke beginselen. De Prins heef: Schotland in een door hemzelf bestuurde Dakota bezocht. HIJ bracht de nacht door op kasteel Wemyss te Renfrewshire als gast van Lord In- verclyde en bezocht Zondagmorgen eer kerkdienst in het Greenock-centrum van de Britse Vereniging van Zeelleden. Daarna vloog hij naar Nederland terug. De bij de Christelijke Bedrijfsgroepen j Centrale georganiseerde K a t w ij k s e haringvissers hebben Zaterdagmiddag nog vergaderd. Tijdenh deze drukbe zochte bijeenkomst bracht de hoofdbe stuurder, de heer Van der Wal, verslag uit van de tot nu toe gevoerde bespre kingen met de reders, de Stichting van do Arbeid en het College van Rijksbe middelaars. De aanwezige leden waren het eens met het advies van het hoofd bestuur, dat de besprekingen niet moeten worden beëindigd. De vergadering in Katwijk ging accoord met de voorstellen der reders, die neerkomen op: le. een garantieloon van 50 per week, 2e. het indelen van de teelt in vier perioden, 3e het toekennen van een looncompen- satie, voor het geval er weer een nieuwe loonronde zou komen boven de inkom sten uit de besommingen, 4e. een ver betering van de vacantiegeldregeling. De vacantietoeslag zal met 30% van het thans geldende vacantiebedrag wor den verhoogd en er zal een ziekengeld- regeling worden ingevoerd, die gelijk is aan die, welke geldt voor de arbei ders aan de wal. De haringvissers var de Chr. Bond waren het niet geheel eens over de vergoeding voor het olie goed. Hierover zal nader met de reders worden gesproken. Ook bestaat er een „theoretische kwestie ten aar van het garantieloon", zo deelde na afloop van de vergadering mee. Standpunt Centrale Bond De tweede voorzitter van de Centrale Bond van werknemers in de Transport bedrijven,. de heer A. de Boon, heeft Zaterdagavond voor de Vara-microfoon een toespraak gehouden over de n lijkheden inzake de arbeidsvoorwaarden in de visserij. Deze spreker, die een zeer rustig be toog hield, stelde vast dat het eigenlijk niet juist is, nu al van een conflict te spreken en voorts, dat het verantwoor delijkheidsgevoel de Unie-Verkeer drijft op het begaan van de weg van het overleg. De heer De Boon vertrouwde dat de vloot zij het dan niet in de nacht van 19 op 20 Mei dan toch op korte termijn zee kan kiezen. Hij deelde voorts mee, dat vanavond in de grote zaal van de Haagse Dierentuin een ver gadering van de Centrale Bond zal wor den gehouden, waarbij vissers uit ver schillende plaatsen tegenwoordig zullen zijn. Ook de Chr. vissersorganisatie Scheveningen vergadert vanavond. Een nieuwe lente, een nieuw geluidl Mr Burger: KVP'er wordt minister-president De Partij van de Arbeid is... Chr. Historisch I Het P.v.d.A.-Tweede Kamerlid mr W. Burger heeft Zaterdag in Goes aijn verwachting uitgesproken dat na de a.s. kabinetsformatie een KVP-er minis ter-president zal worden. Mr Burger wilde de Partij van de Anbeid niet verantwoordelijk stellen voor het feit dat de noodwet Ouderdoms voorziening mog niet is vervangen en eveneens wees hij elke critiek van de hand aangaande het niet ineens opnemen van alle werklozen in d'e nieuwe Werk loosheidsverzekering. Het Kamerlid J. H. Scheps meende dat de P- v. d. A. de „zin der 'historie heeft verstaan" en dat zij „dus" in wezei Christelijk-Historisch is. Olifant contra formules Russische „ringlijn" om Berlijn Spoorwegverkeer omgelegd Volgens voorschrift der Russische be stuurscommissie te Berlijn, wordt met in gang van heden, alle Oost-Duitse spoor wegverkeer rond de Westelijke sectoren van Berlijn geleid. Het locale verkeer is hiervan uitgesloten. Totnutoe liepen de meeste grote spoorlijnen van Oost-Berlijn Oost-Duitsland via de Westelijke sectoren, en de communisten hebben hier :en spaak in het wiel gestoken. Er i rond Berlijn een „ringlijn" tot stand gekomen. Slechts één West-Duits station, de „Zoo-Bahnhof" wordt door de Oost- Duitse lange afstandlijnen aan gedaan. Dit betekent dus. dat reizigers eerst naar de „Zoo-Bahnhof" moeten gaan, om daar de trein te kunnen nemen. Spoedig zal ook het binnenscheepvaart-verkeer ge heel om de Westelijke sectoren van Ber lijn worden geleid, namelijk wanneer eer grote ringvaart rond Berlijn gereed is ge komen. De bedoeling der Russen is, het verkeer van en naar West-Berlijn te kun nen hinderen, zonder veel kans te lopen op repressailles. Nederlands journalist uit Indonesië gezet Bob Kroon, de correspondent van As; Press te Djakarta, heeft aanzegging ge kregen om op 22 dezer Indonesië te ver laten. De Indonesische minister van Voor. lichting, Mononoetoe, deelde in dit ver band mede, dat Kroons verblijfsvergun ning verstreken was en dat het bevel om het land te verlaten verband hield met het werk van de 'heer Kroon Associated Press, Vele klachten w volgens minister Mononoetoe afkomstig van het ministerie van Verdediging. De werkloosheidsverzekering Als vereveningsbelasting met twee procent wordt verminderd DE werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid hebben overeenstemming bereikt over een volledige com pensatie van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, die op 1 Juli in werking treedt. De werkgevers en werknemers zullen na melijk gezamenlijk een beroep op de regering doen om een vermindering van de vereveningsheffing voor de werkgevers te verkrijgen of eventueel een vermindering van de premie voor de kinderbij slag verzekering en wel tot een totaal van 2 pet van het uit te keren loon. lioen 's jaars komen te staan, gere kend naar de opbrengst van 1951, maar het verlies wordt gedeeltelijk goedgemaakt doordat de uitgaven voor de overbruggingsuitkering ver vallen. De werkgevers zouden dan het deel der premie van de werkloosheidsverzekering, dat ten laste van het bedrijfsleven komt, geheel betalen. De drie werknemers-cen- tralen hadden al te kennen gegeven, dat de werknemers de premie van ruim 2 pet niet kunnen betalen en de werk gevers hebben dit standpunt erkend. De werkgevers waren echter van mening dat ook zü de nieuwe last niet voor hun rekening kunnen nemen en daarom heb ben de arbeidersvekcentralen eenstem mig besloten het bovengenoemde voor stel der werkgevers krachtig te steunen. De vereveningsheffing is, zoals men weet, verschuldigd door de werkgevers bedraagt 4%% van het uitbetaalde loonsbedrag. Deze heffing werd ingesteld in 1941 en dient om de uitgaven van verschillende sociale verzekeringswetten te dekken. Zü bracht in de jaren 1947 t/m. 1951 resp. ƒ177, 203, ƒ216, 234 en 279 millioen op. Een verlaging van de verevenings heffing met 2 pet zou de schatkist dus op een bedrag van plm. f 125 mil- Verkeerde formule Twintig studenten van de universiteit in Durham hadden te samen en in ver eniging uitgerekend, dat zij een touw trekwedstrijd tegen een olifant zouden kunnen winnen. Twijfel was niet moge lijk, want de berekeningen waren ge maakt met behulp van wiskundige for mules, logarithmentafel, meetlatten enz. Ze huurden dus een olifant en begon nen de wedstrijd. De olifant, zonder kunde en zonder formules trok de stu denten toen zonder meer over de streep en sleurde ze voort. Na 30 meter kwa men de studenten tot de slotsom, dat een fout in hun berekening moest zitten en gaven ze op Kernplan voor Rotterdam goedgekeurd Herbouw van Centrum thans met Rijkssteun mogelijk Op 17 Mei j.l. hebben, naar de N i e u w e .eidsche Courant verneemt, de mi nisters van Financiën en Wederopbouw het kernplan voor Rotterdam goedge keurd. Binnen de grenzen van dit plan kunnen thans dus financiële faciliteiten worden verleend, op grond van de be schikking f inanciering Kernplanbebou- wing, gepubliceerd in de Staatscourant van 5 Decmber 1951, voor woningen, be drijfspanden en bedrijfsruimten. Rotterdam, met zijn zeer grote ver woeste kern, is de eerste gemeente waar voor een dergelijke goedkeuring wordt gegeven. Zij is vooral van betekenis voor die zakenlieden, die in de vroegere bin nenstad panden in huur hadden, doch zich van de mogelijkheid zich daar op nieuw te vestigen beroofd zagen, omdat de eigenaren geen midelen bezaten heel voor eigen risico tot herbouw i te gaan. Thans is de mogelijkheid overheidsfinanciering voor deze objecten dus geschapen. „Bruidegom Von Stephen nog spoorloos De twee mannen, die enkele dagen ge leden op Sicilië zijn gearresteerd, omdat zij vermoedelijk iets met het mysterie van de vermiste bruid te maken hadden, zijn weer op vrije voeten gesteld. Het waren een Amerikaanse deserteur en eer Pool, die van de bruidskwestie niets af- Intussen ontbreekt van de Duitser Ge rard Bayer, alias de Nederlander Von Stephen, die de geschiedenis ov« bruid in de wereld heeft gebracht, nog elk spoor. De Sociaal Economische Raad, die zijn advies over dit voorstel moet uitbrengen, zich in meerderheid met het stand punt van de Stichting van de Arbeid kunnen verenigen. Uil het Franse Indonesië Relletjes te Parijs tegen deportatie Algerijnse nationalist IN TUNIS betrachten de Fransen tactische matiging van het conflict. Althans heeft de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, de avond klok voor de duur van dertig dagen opgeheven. Zulks met het oog op de viering van de Mohammedaanse feesten, Ramadan. Overigens duurt de onrust voort, zelfs in Parijs, waar zich botsingen voordeden in de omgeving van de Champs Elysées. Politiemannen moesten krachtdadig optreden tegen demonstranten, die protesteerden tegen de deportatie van de Alge rijnse nationalistische leider. Een groot aantal Noord Afrikanen werd ge arresteerd. Inmiddels heeft de algemene secretaris der Arabische Liga, Azzam Pasja, verzocht de Raad ten spoedigste te doen bijeenkomen. kwestie als een Franse „binnenland- Trygve Lie heeft in de Ver. Staten ge waarschuwd, dat het nieuwe nationalis- geen bron van eindeloze wrijving mag blijven; de Westelijke wereld dient zich daaraan aan te passen. Lie doelde daarby op de situatie in het Midden Oos- :n Noord Afrika. De „hint" van Ame rika aan het adres der Franse regering heeft reeds uitwerking gehad. Tijdens dit weekeinde heeft de Franse in. voor de Pensioenen, Emmanuel Temple, die in Tunis een congres van Tunesische oudstrijders bijwoont, ge poogd, de impasse in de Frans-Tunesi- sche besprekingen over bestuurshervor- mingen, te doorbreken. Het contact be oogt de Noord Afrikanen te overreden, alsnog zitting te willen nemen in de Frans-Tunesische commissie voor de be stuurswijzigingen. Ook heeft hij een on derhoud gehad met de Bey, alsmede met premier Baccouche. Men neemt aan, dat de Franse regering minister Temple naar Tunis heeft gezon den, teneinde een vergelijk te bewerk stelligen, na de, door Amerika uitge oefende druk. In tegenstelling met Wash ington, gaf Londen te kennen, dat Britse houding inzake Tunis onveranderd blijft, want Engeland beschouwt deze aangelegenheid. Hoe ernstig zich de situatie ontwikkelt, blijkt mede uit de verklaring van Allal Fassy, de leider der Marokkaanse „Istiq- (nationalistische partij). Zijn partij verzet zich tegen elke verbrokkeling der Noord Afrikaanse kwestie. Voor ons, al dus deze nationalist, bestaat slechts het verenigde koninkrijk van Noord Afrika. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). een ommezien stond Zaterdag deze glimmende taxi op de Soest- dijksestraatweg bij Baarn in lich terlaaie, toen een kortsluiting brand veroorzaakte. De inzittenden kwamen er met de schrik af, mi de taxichauffeur was er erger toe: de auto, zijn enige bezit, t niet verzekerd Nederlandse emigranten in Canada bestolen Enkele minuten nadat een Nederlandse emigrantenfamilie op het station v ronto aangekomen was, werd haar ba gage gestolen. De bagage bevatte de nieuwe kleren, die de 36-jarige Anko Meyer, zijn 34-jarige vrouw Geessien en hun tien kinderen voornemens waren hun eerste Zondag in Canada te dragen. De familie Meyer is afkomstig uit Stads kanaal. De bagage werd gestolen toen de familie Meyer aan het ontbijt zat. Desnoods uit de V.N. In tegenstelling tot de „missie" Temple in Tunis, staat de uitlating Paul Reynaud, de vroegere premier Frankrijk. In een gesprek met de Pa- rijse vertegenwoordiger van de S u n Dispatch zeide hij onomwonden, dat Frankrijk zeker .niet zou aarzelen, zich uit de V.N. terug te trekken, mocht het worden geplaatst voor de keuze ti het verlaten van de V.N. of het opgeven van de Franse invloed in Noord Afrika. De Franse Kamer komt vandaag bijeen en er zal menige harde noot worden ge kraakt over het gemis aan een vaste lijn bij de regering inzake Tunis. Duits verzet tegen Westelijke verdragen Socialisten achten Adenauers ondertekening waardeloos Maar waardelozer en onwaarachtiger is, dat Schumacher Moskou in de kaart speelt A DENAUERS HANDTEKENING onder de beide verdragen met het Wes- C* ten, namelijk ter beëindiging van het bezettingsstatuut en tot het instellen van de Europese verdedigingsgemeenschap zal waardeloos zijn. Aldus heeft de bestuursraad van de West-Duitse Sociaal-Democratische partij Zaterdag in een speciale verklaring gezegd. De raad beschuldigt Adenauer ervan opzettelijk na te laten, het volk in te lichten over de in houd van genoemde verdragen. De huidige politiek zou de weg naar Duitse hereniging afsluiten. De socialisten eisen nieuwe onderhandelingen met het Westen, die parallel dienen te lopen met besprekingen tussen de Grote Drie en Rusland. Kort nadat deze verklaring werd uit gegeven, beraadslaagde Adenauer met de leden van zijn Chr. Democratische Unie. Hij deelde zyn aanhangers mede, dat het Westen geen aanbod zal doen om nieuwe onderhandelingen te beginnen. Indien West-Duitsland thans niet de contractuele overeenkomst zou tekenen, welke in de plaats van het bezettingsstatuut komen. dit leiden tot neutralisatie en ten slotte tot een ramp. Rusland zou zijn druk op West-Duitsland op reusachtige wijze versterken. De partijleden steunden Adenauer, doch verzochten hem te blijven pogen een wijziging te krijgen vah de zgn. nood- bepaling, welke inhoudt, dat de bevel hebbers van de troepen in West-Duits land gerechtigd zijn de staat van beleg af te kondigen, indien zij dit uit veilig heidsoverwegingen noodzakelijk achten. De bevoegdheden van de commandanten zouden beperkt moeten worden. Ade- fMÊ ftt zeker van, dat beide verdra- eekeinde voltooid DAT op de scheepswerf Van der Gies- sen te Krimpen aan de IJssel Zaterdag het motorschip Hather (draagvermogen bijna 4.000 ton) voor de K.N.S.M. te water is gelaten. DAT een 39-j. Braziliaanse zeeman in A'dam is gearresteerd omdat hij een kasteleines, die hem geen drank wilde verstrekken, een vuistslag gaf waardoor de vrouw waarschijnlijk een oog moet DAT de bekende Amerik. postzegel verzamelaar Ernest A. Kehr Donderdag in ons land arriveert ljv.m. de Int. Ten toonstelling Eeuwfeest Postzegel, die van 28 Juni t/m 6 Juli Ln Utrecht wordt ge houden. DAT op de tentoonstelling De Rijn in de R A I. (21 Mei tot 16 Juni) te A'dam een tijdelijk postkantoor wordt onderge bracht, waar bijzondere poststempels worden gegeven. DAT de K.L.M. het aantal passagiers per vlucht zal vergroten, nu het aantal vluchten wegens de Amerikaanse olie- I staking moet worden ingekrompen. DAT het houten huis van de fam. Van Elsland, Zuiddijk 193, Zaandam, gister middag door onbekende oorzaak totaal is uitgebrand met inbegrip van de gehele inboedel, en de familie verzekerd was. DAT een Spitfire van de luchtbasis Soesterberg Zaterdag licht werd bescha digd, toen hij wegens motorstoring een noodlanding moest' maken op het sport- vliegveld Hilversum. DAT op klaarlichte dag op de Gennep- se Maasweg een das (vrij zeldzaam nachtdier) door een vrachtauto werd aangereden en een politicman het ge wonde dier heeft doodgeschoten. DAT de Ver. tot Bev. der Homoeo pathic in het najaar te Utrecht een tweedejaarscursus voor artsen zal geven en elders in het Westen een eerstejaars- DAT m.i.v. 15 Juni zullen verdwijnen de ondervakgroepen detailhandel in huis houdelijke artikelen, detailhandel in luxe- cn kunstnijverheidsartikelen, de tailhandel in klein en tuinmeubelen, riet waren en detailhandel in galanterieën en speelgoederen, evenals de vakgroep fabrieken van stalen meubelen en aan verwante bedrijven met haar ondervak groepen. DAT de Alkmaarse raad besloot een complex van 76 woningen te bouwen voor ouden van dagen en de kosten op f 1.175.000 zijn geraamd. DAT de fa. Van Oord te Utrecht met £623.000 laagste inschrijfster was voor het maken van een schutsluis te Emmen i de Hoogeveengche Vaart. DAT mej. V. d. Bos uit Delft als enige rouw tussen 3500 mannelijke mede-can- didaten in Amersfoort is geslaagd voor het politie-examen. DAT oe grote schuur bij een boerderij aan de Lange Brink te Soest in vlam men is opgegaan, doordat kinderen met vuur hadden gespeeld, en te Schelling- woude bij A'dam een 13 meter lang mo torjacht is uitgebrand waarvan de op varenden. een broer en zuster uit Bloe- mendaal, konaen worden gered. DAT voor de bouw van 64 woningen in Zaandam-Oost laagste inschrijv<v wjs de N.V. Wcrmcrveerse Aanneming Mij voor f 747.G0P (hoogste f 823OJ0). DAT de Britse minister Eden in de Sunday Tunes een ar ike! heef: gesch< ver. ter roy.eöachtenis var de overleden Ned. ami ..'sadcur Baron M:ca.e.s Verduynen. Franse Senaatsverkiezingen Conservatieven winnen en De Gaulle verliest Flandin kreeg geen kans In Frankrijk werden gisteren d_ Senaatsverkiezingen gehouden. Deze be troffen de helft, dus 160 van het aantal Senatoren. Als kiesmannen traden de, reeds in 1947, gekozen gemeenteraads leden op. De belangstelling publiek was gering. Onofficieel zijn thans de uitslagen bekend voor 138 ze tels en wel: Gaullisten 26, Communisten 14, Socialisten 19, Radicalen 30, Volks republikeinen 12, Gematigde Conserva tieven 36, en partijlozen 1 zetels. Uit de voorlopige cijfers va>t op te maken, dat de Gaullisten 7 zetels verloren hebben en de Conservatieven er 6 gewonnen. Van de 114 Senatoren, die zich herkies baar hadden gesteld, hebben er 94 hun zetels behouden. De uitslagen uit de overzeese gebiedsdelen moeten nog vol gen. Ex-muuster president Flandin. die zich, ondanks zijn onverkiesbaarheid, toch verkiesbaar had gesteld, werd in het departement der Yomne verslagen. Het betrof hier het „onverkiesbaar-zijn van parlementsleden, die in 1940 hadden ge stemd voor de machtsoverdracht aan maarschalk Pétain. Flandin zal dus niet i de politiek terugkeren. Londen beleefde een kleine hittegolf Heetste dag sinds 1871 Zaterdag wezen de thermometers tn Londen temperaturen van 79 graden Fahrenheit aan een stand, die in sub tropische gebieden misschien normaal is, maar in Londen een htttegolfje betekent. Duizenden zaten in de Londense parken sn, terwijl de uitgaanswegen der stad zwart van de auto's zagen. Velen gingen kamperen ln de heuvels Surrey, terwijl de badplaatsen vol Het was de warmste 17de Mei sinds 1871 an f sinds 1947 ONZE tijd is er een van industrialisa tie. Het is industrialisatie wat de klok slaat en dat zal in de eerstkomende tijd ook niet anders zijn. Gelukkig is het niet zo, dat men dit zonder meer over zich moet laten komen en dan achteraf eens moet gaan zien, wat het heeft betekend voor het geestelijk leven van de mens. Dat het iets betekent het is wel duidelijk. Maar wélke invloed het heeft dat is minder duidelijk. Daarom is het goed. dat er aandacht wordt gegeven aan wat men dan noemt de invloed van de industrialisatie op het geestelijk leven. Er zijn over dit onderwerp al ver scheidene studies verschenen. Het beeld echter kan nu nog niet afgerond zijn. Daarvoor staat men nog te zeer aan het begin. Maar het is al uitnemend, wan neer men begrijpt, dat de industrialisa tie bepaalde „begeleidingsverschijnselen" heeft. Dat kan eventueel ook wat mis verstanden uit de wereld helpen. Ligt er bijvoorbeeld verband tussen industrialisatie en toenemende onkerke lijkheid? Moet de Kerk dit alles als een lot ondergaan of kan zij uit de bestude ring van dit vraagstuk lering trekken, zoals met betrekking tot de wijze waarop de mensen moeten worden aan gesproken? TT ET valt toe te juichen, dat het Socio- logisch Instituut der Ned. Herv. Kerk het besluit heeft genomen, een aantal nogal uiteenlopende gebieden en industrieën eerst onder de loupe te ne men. Deze gebieden zijn: een betrekke lijk nog jonge industrie als de Hoog ovens, een oud industrie-gebied als En schede, een oud industriegebied in land- bouwmilieu als Nijverdal. De gedachten gaan voorts nog uit naar de industrie in de rude Groninger veenkoloniën. De onderzoekingen zijn veelal nog in veile gang en voor conclusies is het op het ogenblik bepaald nog te vroeg. Wij zijn intussen naar die conclusies wel belangstellend en die belangstelling s nog gestimuleerd, doordat over een van de industriegebieden, dat der Hoogovens, nu een studie is gereed gekomen. Deze studie, van de hand van tie heer W J. Brityn. maakt een gedegen indrux en zij laat zich goed lezen. Asn dit laatste is stellig ook niet vreemd het feit, dat het bij al deze on derzoekingen gaat om de mens zelf De industrialisatie moge dan een „dood" zijn en schijnen te liggen in de mate riële. misschien moeten we zeggen: de materialistische sfeer, des te noodzake lijker is het, ons steeds voor ogen .e houden, dat juist mensen hierbij be trokken zijn. TTET is ons er voor ditmaal om t« doen. eens de aandacht op deze on derzoekingen te vestigen. Het ts al goed. te weten, dat ze gedaan worden en dat men dus te zijner tijd bepaalde conclu sies, welke dan ook. venvachten kan. Iets evenwel uit de publicatie van de hand van de heer Bruyn willen wij thans reeds vermelden. Ons heeft vooal getroffen wat hij schreef over de verhouding tussen het geloof en het arbeider-zijn. Het komt te vaak voor. dat een arbeider zich in de kerk en haar milieu niet of minder thuis gevoelt. Zo wilde een Geref. arbei dersvrouw niet meer naar de Geref. zangvereniging, omdat „de vrouwen van middenstanders altijd bij elkaar krui pen en zich niet me', de arbeidersvrou wen bemoeien". Critiek op het standsverschil, ook ln de R.K.-kerk, is blijkbaar niet zeld zaam. En wat de prediking betreft: blij kens een onderzoek was er voor het eenvoudige Bijbelwoord voorkeur, zelfs boven de zgn. actuele, sociale prediking. -Ze denken er nooit aan. dat wy allen maar lagere school hebben". Aan de predikant worden wel hoge eisen gesteld. Al was het slech's omdat men hem wü „zien". Het bezoek van de predikant is een zaak van gewich: en met zijn plaatsvervanger, een Wika bij voorbeeld, is men maar matig tevreden. Voor velen is het contact met de predi kant nog het contact met de kerk, en zonder dat contact hebben zij het gevoel er ndet meer bij te horen. De predikant het blijkt uit alles hij moge dan critisch worden bekeken, nochtans is hij een man van gezag. Men ziet hem, zelfs onder „buitenkerkelij ken" graag als de uitzonderlijke, alwe tende en nooit twijfelende figuur, al be lemmert juist dit weer het persoonlijk contact van mens tot mens. is maar één punt, dat we hier hebben aangeroerd, en dat nog onvolle dig. Industrialisatie is niet uitsluitend winst. Maar zjj heeft nu reeds tot be langstelling voor de mens. ook in het industrialisatieproces, geleid. Een winst punt is dat zeker. Mits we met d'e be langrijke onderzoekingen op dit gebied dan ook onze winst weten te doen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Se i i c 11 isS. s SS Stockholm -orden Kopenh A dam Genève Partl» Nice Herlijn Frankfurt Wenen sn.bui l°cht *bew. onbew geh. bew. zw bew zw. bew. half bew. N 6 NW 2 NNO 9 N 1 windstil windstil NNO 6 W 6 9 28 o 17 0 20 o 22 0 24 0 22 0 17 0 22 o 12 0 WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond vermeldt k Ue Bilt: Droog weer met wisselende bewolking on meest matige Noord-Oostel. tot Oostelijke wind. Vannacht tamelijk koud. morgen over dag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakte te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4 39—20.34; maan 2 40— itiK v> te M* vji.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1