DEAN ACHESON Wie is N.V. TRIO - Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 MEI 1952 zoon van Protestants geestelijke, die als Engelsman geboren werd? levendig, openhartig en geestig met ie'.e uitdagends in zijn hei in Amerika zo gevaarlijke der persconferenties is hij heer GELUKKIG zijn vele vooraanstaande Amerikanen met sterke banden met Europa verbonden. Vele figuren in de politieke arena of in de zakenwereld hebben voorouders, die eens in West-Europa woonden. Een i sprekend voorbeeld is wel dat van Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Deze minister, wiens politiek in Azië faalde tenge volge van de overwinning van de Chinese communisten, heeft steeds een open oog gehad voor de situatie in Europa. Groot was z'n aandeel in het totstandkomen van het plan-Marshall, het Noordatlantisch pact en vele andere organisaties, die tot dusver er voor hebben gezorgd dat West- Europa niet in Russische handen is gevallen. Maar hoe kan het ook anders. Z'n vader, de Anglicaanse geestelijke Edward Campion Acheson, werd als Engelsman geboren. Toen Dean Goo- derham op 11 April 1893 het levens licht aanschouwde te Middletown in de staat Connecticut, was vader Acheson Protestants bisschop van deze staat. Het was dus niet zo heel vreemd, dat de minister zich meer tot Europa dan tot Azië aangetrokken I gevoelde. Amerika moest kiezen tussen Europa en Azië; het is de dienste van Acheson geweest, dat Europa de voorkeur werd gegeven, ondanks de scherpe aanvallen, die de republikeinse aanhangers van MacArthur tegen hem gericht heb ben Lange tijd was Aches streden figuuT in de internationale po litiek. Wat de Amerikanen van hem dachten was zeer verschillend. Men zag hem bijv. als een rondtrekkende predi ker. als een toegeeflijk oorlogsophiitser, een ondoorgrondelijk man, een groot minister van Buiten- landse Zaken of een briljante uitvoerder van het beste van alle mogelijke buiten landse programma's, zoals Time schreef. Kort voor, de dood van Stimson, één van Aohesons republikeinse gangers, verklaarde deze: .Iemand, die op de hoogte is van z'n buitengewone en belangeloze otaait van dienst, zal ge loven, daL die kleine mensen hem geen ogenblik in gevaar kunnen brengen". En de Londense Economist schreef: „Acheson wordt niet slechts beschouwd als een goed minister van Buitenlandse Zaken, maar tevens als de beste, die Amerika de laatste tijd heef: gehad". Temidden van de verwarring bleef de lange, elegante en bedaarde Acheson kalm aan het werk. Van zijn rood bak stenen huis in Georgetown begaf hij zich met een limousine van zijn departement naar zijn werk of hij wandelde met de kleine reobter Frankfurter, z'n grote i vriend, die hem eens in Harvard onder weesIn z'n bureau op de vijfde ver dieping van het State Department Buil ding te Washington probeerde hij, ndei j te luisteren naar de cribioi; hij las code- i telegrammen, nam nota van verslagen, hield persconferenties en met z'n blau we, ietwat uitpuilende ogen bestudeerde 1 hij de stand van zaken in de buiten landse politiek. ACHESON'S aandeel in die politiek begon niet in 1949 toen hij minister van Buitenlandse Zaken werd. maar in zeide hy", „zolang niet wordt gebroken de jaren van 1941—1947. In die periode, met de aggressie-gedachte". Ztfn hou trad hij op als de grote man achter de ding tegenover de Russen is koel-bere- vrouw Alice Stanley uit Detroit (Mi chigan), met wie hü op 8 Mei 1917 trouw- de, leunt hij dan peinzend in de avond zon over het houten hek ven het erf Het echtpaar Acheson denkt dan ook aan zijn drie kinderen, Jane, David en Mary, die allen gehuwd zijn. De minister, die er erg van houdt de Bijbel te ci teren (soms te onpas, maar nooit spot tend), toont zich ook hierin de zoon van een Protestants geestelijke. Zijn moeder, Eleanor (Gooderham) Acheson, was do dochter van een rijke whisky-fabrikant Van haar erfde hij het aanzienlijke ver mogen, dat men nu eenmaal voor lief hebberijen nodig heeft. Als advocaat I verdiende hij zelf trouwens veel, zelfs I zevenmaal zo veel als het ministerambt ter. Men heeft wel eens gezegd, dat bij „slechts gewapend met een grasspriet, zich weet te verdedigen tegen een bende knuppels voorziene woestelin gen" De slagvaardige minister laat zich niet overbluffen en gaat voor niets en niemand uit de weg. Minister Acheson was ook een van de eerste leidende Amerikanen, die inza- dat onderhandelen met de Russen nutteloos en gevaarlijk was. „Er kan geen accoord worden bereikt", aldus schermen. Z'n eerste belangrijke post was die van onderminister van Finan ciën in 1933. Het mees: ls hij bekend ge worden door z'n werkzaamheden als c.id^rminister van Buitenlandse Zaken in de jaren, die onmiddellijk op de oorlog volgden. Daarvoor was hij toege voegd minister van Buitenlandse Zaken (van 1941 af). In Juli 1947 wend hij weer advocaat, omdat zijn eigen kapitaal in de regeringsdienst sterk geslonken was en de verliezen slechts door zijn 1 advocatenipraoMjk hersteld: konden worden. Veelal beschouwt men Acheson als een even groot inspirator van het Europese herstelprogramma, ais Marshall zelf. Hij i was het dan ook, die vóér Marshalls be roemde rede te Harvard het eerst in het openbaar sprak over de noodzakelijk heid. dat Amerika zijn hulp tot Europa moest uitstrekken op een welomschre ven en gecoördineerde basis. Men schrijft ean Acheson ook toe de vorming van de anti-communistische politiek van Ame rika. Dit was een onderdeel van zijn actie voor meer stabiele .economische toestanden in de wereld, eerst onder Byrnes en later onder Marshall. Vrij kort nadat Acheson zelf minister van Buitenlandse Zaken werd, kwam het Noordatlant ische pact tot stand. Aehesons aandeel in het stichten van deze organisatie was zeer groot. Veel is te danken aan zijn persoonlijke optre den. aangezien verschillende Europese landen en vooral Denemarken en Noor- Wegen, er aanvankelijk niet veel voor voelden. In het Westen, zo dacht Aohe- Bon, is er een kans om de Russische aggressie te stuiten. Al voordat hü mi nister was, verleende hij krachtig steun om de goedkeuring van het Congres te winnen voor de leen- en pachtwet, de UNNRA, de wereldbank, de ex- en lm- portbank en de Truman-doctrine, welke bestond uit hulpverlening aan de landen der vrije wereld, om de Russische ex- pansle-drang tegen te gaan. Stalen zenuwen 7IJ die Acheson gadegeslagen hebben tijdens de aanvallen die op hem ge daan werden en terwijl hij zijn In spannende werk deed, moeten bewon dering hebben voor zijn bezadigdheid en zijn staalharde zenuwen. Van ge schreeuw houdt hij niet. Zijn staf kern hem als kalm, verstandig en bedacht zaam. Hij behield zijn zin voor humor in een woelige wereld en is zeer be schaafd. De beweeglijke hand van Ache son reageerde anders dan de wat stugge militaire hand van Marshall. Hij is kenend, realistisch, maar nooit fatalis tisch. Elke poging om het Kremlin door middel van toegeven en concessies- doen tot verzoening te brengen, be schouwt hü als een verschrikkelüke dwaasheid. Boerderij TN Georgetown heeft Acheson een een- voudig huis en bü Sandy Spring in Maryland een boerderij. Als hü weer eens wat op verhaal wil komen, gaat hü naar zün boerderij, waar men hem dan kan zien achter zijn gemotoriseerde wied- machine, by" het roskammen van zün glanzende paarden en achter een elec- trische cirkelzaagmachine. Met zün Een doktei nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dokters Van Alphen. Gaasbeek, De Haan, De Jager en Jasperse. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 17 Mei 13 uur tot Zaterdag 24 Mei S uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en apo theek „Tot hulp der mensheid" Hooi gracht 48, tel. 21060. Wellicht deze maand komt Ache son weer naar Europa, nu om de vredescontracten met Duitsland te ondertekenen. Het is waarschijnlijk de laatste belangrijke overeenkomst, die hij als Secretary of State tot stand gebracht heeft. In November a.s. worden in Amerika nl. presi dentsverkiezingen gehouden. Als de republikeinen winnen, is Acheson automatisch uitgeschakeld. Maar zelfs, als er weer een democratisch president op het Witte Huis komt te wonen, is het zeer twijfelachtig, of Acheson nog zal aanblijven. De 59-jarige Dean Gooderham kan dan weer wat kalmer aan gaan doen. En als hij weergekeerd is in z'n advo- catenpractijk, kan hij na gedane ar beid goed rusten in z'n landhuis, waar de wiedmachine, de cirkelzaag, de veulens en de gladiolen reeds lang op hem wachten.... Agenda voor Leiden Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, Zeg aan Margareth. Foyer. 8 uur: feestavond personeel Marine Electronische Bedrijven. Burcht, 8 uur: feestaovond Overiesels- Gelderse Vereniging, 25-jaorig bestaon Gehoorzaal, 8 uur: ontspanningsavond personeel Grofsmederij Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Burcht, 8 uur: propaganda-avond Leids drankwecrcomifé. Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Jaarverga dering afdeling Leiden N.C.G.B., W. Noomen over zijn reis naar Amerika. Kleine Buroht, 8 uur: feestavond scheidsrechters, De Tondeldoos. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Flo- s Verster (t.m. 2 Juni). Universiteitsbibliotheek, half 10half 6: teksten en andere uitgaven Association Dion Budé (t.m. 31 Mei). Werkloosheid in Leiden Er wordt minder ge bouwd dan vorig jaar Op 10 Mei stonden by het Arbeidsbu reau Leiden ingeschreven 1959 werkloze mannen, waarvan 267 op D.U.W.-objec- ten waren tewerkgesteld. Een lichte daling in vergelO'king met de vorige week. Slechts in de bedrüfsklasse voedings- en genotmiddelenindustrie steeg het aantal ingeschrevenen, doordat een aantal werknemers uit de vleesconservenfabrie- ken afvloeide. Een ernstige terugslag in de export mogelijkheden vooral naar Engeland is hiervan de oorzaak. Opmerkelük is,dat, hoewel het aantal werkloze bouwvakarbeiders regelmatig daalt, het aantal nieuwe inschrijvingen in tegenstelling met andere jaren hoog blüft (ongeveer 60 k 70 per week). Dit is een teken, dat de werkgelegen heid thans geringer is. Het onmiddellijk overgaan van het éne werk naar het an dere is minder gemakkelijk, waardoor vaker een werkloosheidsperiode van en kele dagen voorkomt. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel constant en be droeg op 10 Mei 157. De vraag naar werksters (volledige werkweek) steeg aanzienlük. Wijziging dienst Citosa-bussen Met ingang van 18 Mei wordt e< nieuwe dienstregeling van kracht voor de Citosa-busdiensten. Wü laten hieronder de belangrijkste diensten volgen: Lyn 1: BoskoopZoetermeerVoor burgDen Haag v.v.: De dienst van 7.5f uur gaat voortaan om 7.50 uur van Zoe termeer naar Den Haag. Verder is deze lün niet gewijzigd. Lün 4: LeidenAlpenBodegraven GoudaWaddinxveenBoskoop Ha- zerswoudeLeiden v.v.: In verband met Avifauna is de frequentie tussen Alphen en Leiden verhoogd, zoals tydens de vorige zomerdienstregeling. Voorts is de rijtüd tussen Bodegraven en Alphen enige minuten gecorrigeerd, waardoor de bussen van Zwammerdam naar Bodegraven niet meer op .23 doch .21 vertrekken en die van Zwammerdam richting Leiden op .37 gaan i.p.v. .35. Lün 6: ZoetermeerStompwykZoe- terwoudeLeiden v.v.: De eerste dien: ZoetermeerLeiden vertrekt om 6.S uur i.p.v. 6.25 uur en de eerste dienst LeidenZoetermeer 7.05 uur i.p.v. uur. Voorts wordt tydens de duur va zomerdienstregeling een proef genomen met een dienst op werkdagen om 12.00 uur van Zoetermeer naar Leiden en 12.45 uur uit Leiden naar Zoetermeer en vendien op Woensdag- en Zondagavond een late dienst om 22.00 uur van Zoetei- meer en 23.05 uur uit Leiden. Voorts zün met deze dienstregeling, bü wüze van proef, alle vertrektüden. die bü een plaatsnaam behoren, onder elkaar gezet i.p.v., zoals tot nu toe algemeen gebruikelük naast elkaar. Ook zün, e als bü de vorige dienstregeling, de rijden der treinen van de stations te Gouda, Alphen aan den Ryn en Bodegraven op een afzonderlük blad in de dienstregeling opgenomen. Advertentie Het is nu de beste üjd voor vernieuwing van kolenberg plaatsen. BETONKOLEN-HOKKEN onverwoestbaar inhoud ca 8 hl met separatie Telefoon 21747 21748 MET BOWIENTJE in de hortus botanicus En omdat er een verrukkelijke aan 'n diepbauwe hemelkoepel te stralen stond, omdat heel de natuur zó uitbun dig uitjubelde, dat de zomer werkelijk in 't land was, en ten slotte omdat hier door de ondeugende Bowientje van nu opeens stoffer en blik, ragebol en poets lap spontaan in een hoek smeet, eer spinneweb uit haar verwarde haren veegde en me toezong: „We moester maar eens naar de hortus gaan!", wan delden wij, Bowientje en ik. gistermid dag in gezelschap van de hortulanus, de heer H. Veendorp, als twee onbezorgde koningskinderen hand in hand in de universiteitstuin. De heer Veendorp heeft zijn kinderen, twee zoons, ver weg in Amerika zitten, wat zou hij klagen? Is niet die hele schone hortus botanicus van hem Is niet elk struikje en bloempje, elke boom en elke plant zijn kind? Ge maar eens naast hem voortgaan langs de gazons en bloembedden, en hem daarbij tersluiks aankijken. Dan ziet gt hoe zijn ogen en handen al dat groeise strelen met een vaderlijke blik en eer liefhebbend gebaar. Deze hortulanus is een gelukkig man die zo opgetogen over zijn natuurkinde ren praat alsof hy pas vorig jaar di scepter hier ging zwaaien, in plaats var in 1931. Daarbij is hy een man van grote kennis en als ge hiervan de bewijzei wilt hebben, moet ge eens een praatje met 'm gaan maken, het aan de studen ten vragen en dat knappe en keurig uit gevoerde boek „Hort vs Ac ad e mi ers Lv g dvn o-B atavvs 1587-1937" lezen, dat hij schreef met professor Baas Becking. En zo dwaalden wij dan, zeg ik, door zijn wondermooie planten- en bloemen wereld, en wanneer ge nu toeet dat de van Bowientje op zijn eindexamen indertijd een niet al te hoog cijfer voor zijn plantkunde kreeg, maar niettemin Afscheid van de Leidse gemeentereiniging In tegenwoordigheid van de wethou- *r van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen en het voltallige personeel nam de heer H. J. van Dyk wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de gemeentereini- gilng. In een hartelijke toespraak bracht de directeur, de heer J. H. de Jong, de kwaliteiten van de heer Van Dijk naar Wethouder Jongeleen kon zich hierbij geheel aansluiten. Hy wees ook op de betekenis van een goed funotion- nerende reinigingsdienst. De heer A. van dei- Mey, voorzitter van de perso neelsvereniging, verklaarde, dat het ge hele personeel de heer Van Dijk node zag gaan. Geschenken werden ten slotte aangeboden. (Advertentie) VLASVELD'S BEDDEN-REPARATIES IN 1 DAG GEREED Vryblyvend prijsopgaaf. LAGE RIJNDIJK 28 B TEL. 22293 Het Leidse Glippertje heeft wachtlokaal De attractie van het Leidse Glippertje is gistermiddag met de opening van het glazen wachtlokaal aan de Beesten markt niet onbelangrijk uitgebreid. De gegadigden voor een rit door de oudheid Leiden kunnen nu rustig en in een prettige omgeving het ogenblik afwach ten, dat de Leidse „koffiepot" zün im posante tocht begint. De firma Van der Meer heeft hiermee aan een elemen taire behoefte voldaan. Elke vervoers- instelling heeft wachtlokalen: waarom zou het Glippertje die dan niet hebben? Men heeft ook vergunning om van de zomer banken buiten te plaatsen. Die kunnen nodig zün, als het binnen vol wordt en de zon te fel is om het daar te kunnen uithouden. Wethouder Van der Kwaak gaf ook als voorzitter van V.V.V. van zün belang, stelling blyk. Ook waren er vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel. Kleine hyacintkwekers zien gevaren dreigen Oproep van De Hyacinth tot aaneensluiting Het bedrijfschap voor sierteeltproduc ten heeft de hyacintenkwekers vorige week verblijd met het bericht, dat men teeltregeling aan het voorbereiden is. Het bericht heeft vooral in kringen van kleine en pas begonnen kwekers enige deining veroorzaakt. En dat valt te begrijpen. Immers: toen minister Mansholt in 1948 de hyacintencultuur vrügaf, hebben de beginnelingen enige kapitalen gesto ken in de aanschaf van plantgoed. Ze hebben gehold en gesneden om toch maar gauw een behoorlüke „kraam" te hebben en schaften zich de kostbare apparatuur aan, die voor een goede teelt nu eenmaal onmisbaar is. Nu loopt „Onderwijzingsveldtocht" van Jehova's getuigen In 121 landen der aarde zyn „Jehova's getuigen" thans bezig met een grote „onderwüzingsveldtocht". Ook ons land is in deze actie betrokken. In de Stads gehoorzaal te Leiden worden op 23, 24 en 25 Mei büeenkomsten gehouden onder auspiciën van het Watch Tower Bible and Tract Society. Het hoogtepunt is, zo schrijft men ons van deze zyde, de grote openbare lezing op Zondag 25 Mei om 3 uur over „Welke religie zal de wereldcrisis overleven?" Wy hebben al meermalen onze slem laten horen tegen de doelstelling en dt werkwijze van „Jehova's getuigen" er men zal dan ook van ons kunnen begrij pen. dat we onze lezers beslist niet op wekken naar deze vergadering te gaan. Integendeel. Lenteieest Volkshuis Het Leidse Volkshuis hoopt zyn jaar lijkse lentefeest ditmaal te vieren op 22 Mei (Hemelvaartsdag) 's middags 3 op de terreinen van de Leidse Hout Werkt het weer niet mee, dan vindt het feest in de Gehoorzaal plaats. men dus een kans, dat de belangen in het gedrang zullen komen. En hoewel de vereniging „De Hyacinth", die tot taak heeft deze zaak te regelen al blüft het B.V.S. natuurlyk niet buiten be schouwing zich heeft gehaast de hyacintenkwekers te melden, dat met de belangen van hen, die in '48 met de cul tuur zyn begonnen, rekening zal wor den gehouden, kon dat toch niet ver hinderen, dat men de alarmklok ging luiden. Om te beginnen wordt alle kleine en pas begonnen kwekers aangeraden om zich met de meeste spoed als lid van »r. „De Hyacinth" te laten inschry- En bovendien zyn de kleine kwe kers al bezig één front te maken. Opdat men door een gezamenlijke actie zün be langen veilig kan stellen. Het heet verder, dat de minister al leen met een teeltregeling accoord wil gaan, als men voor de kleine kwekers een bevredigende oplossing weet te den. De „big bosses" zullen dit keer dus niet alléén zowel de lakens als de teelt- bewy'zen uitdelen. En het ziet er dan ook naar uit, dat de komende vergadering de datum is nog niet vastgesteld een allesbehalve saai verloop zal hebben. Engelse kwekers ongeduldig Grootte bolleninvoer nog niet bekend Het gezaghebbende Engelse vakblad The Horticultural Advertiser heeft de verzuchting geslaakt, dat het toch wel erg lang duurt, voordat het contingent bollen, dat dit seizoen in Engeland mag worden ingevoerd, bekend wordt ge maakt. Velen zün daarby geïnteresseerd. He-t duurt inderdaad wel erg lang. voor men weet waar men aan toe is. Niet al leen de Engelse, maar ook de Hollandse kwekers en exporteurs hebben grootste belang bü, de grootte spoedig te weten. Aan geruchten men hoort met zekerheid voorspellen, dat het tingent zestig procent van dat van leden jaar zal bedragen heeft niets. het college van de heer Veendorp bui tengewoon geïnteresseerd volgde, dan kunt ge u wel voorstellen welk een dig en onderhoudend man deze hortu lanus moet zijn. Van de ene belangwek kende bijzonderheid naar de an dei sleepte hij Bowientje en mij mee. „Heeft deze cedrus libanotica nu heus op de Libanon gestaan?" vroeg Bowien tje, toen we voor de machtige klein- aziatische conifeer stonden te kijken. Bowientje is altijd een tikkeltje jaloers wanneer iets of iemand verder van huis is geweest dan zij. „Zeker", was het antwoord, „deze ceder komt werkelijk van de Libanon. H\j is hier omstreeks 1800 geplant. In 1928 verloor hy by een hevige storm twee hoofdtakken, maar zoals u ziet, is hy nog steeds een sieraad voor dc tuin" En toen stonden we opeens voor de taxodium distichum, wat in het gewoon Leids zoveel wil zeggen als moeras- cypres. „Wanneer", zo vertelde de heer Veendorp, „deze boom in een zuurstof - arme grond staat, zegt hy: „Nou, dan zal ik m'n zuurstof wei ergens anders halen". En dan bouwt hy er een paar wortels bij, die naar boven groeien en uit de lucht het zuurstof-supplement in ademenKijk, en hier hebt u de pau- lownia, een merkwaardige Japanse boom. Want hy heeft grote, lila bloemen, zoals je aan geen andere boom ziet. Echte bloemen, zoals je alleen aan een sierplant zou verwachten. De knoppen komen er in de herfst aan. Als er een strenge winter volgt, komt er van de bloei niets terecht. Daarom is het hele maal niet verwonderlijk, dat de medede lingen van de hortus hier en in Amster dam altijd precies hetzelfde zyn, in de lente. „De paulownia bloeit" of „Hy bloeit niet". „Wie is die meneer daar?" wilde Bo wientje weten, wijzend naar een bron zen buste, die half verscholen in 't struikage stond. „Dat is meneer Siebold, die omstreeks het begin van de vorige eeuw leefde en als officier van gezondheid in 1 ndiè werkzaam was en later op Decima terecht kwam, waar hy de Japanse tuin architectuur ging bestuderen en vele planten en bloemen naar de Leidse hortus zond. Uit dankbaarheid is hier dit beeld geplaatst. Hij is naderhand in het toenmalige Leiderdorp nu „De Kooi" gaan wonen, in een villa, die hij „Nippon" dat is Japan noemde. Na de oorlog is de Nipponstraat, daar in de buurt, omgedoopt in „Formosa- straat", wat natuurlijk door onbekend heid met het ontstaan van de oorspron kelijke straatnaam gebeurd is. Want door de Nipponstraat eerde men niet de Jappen, maar de grote Siebold. Enfin. Vlak bij het bronzen beeld zagen we een notenboom. „De oudste Japanse walnoot in Europa", vertelde onze gids. Door Siebold omstreeks 1840 geplant. Vandaar de latijnse naam Junglans Sie bold iana". En zo dwaalden wy maar door die schone tuin. de hortulanus. Bowientje en ik. Ge staat er van te kijken, zoveel als er in zo'n hortus te zien is, wan ge geleid wordt door een vakman als de heer Veendorp. Duizend-en-een dingen zouden we voorbijgelopen zyn, indien de hortulanus ons er niet op gewezen had. We zagen echte amandelen aan een echte amandelboom groeien, een Japans dwergconifeertje, dat ons een jaar of twintig oud leek, maar al een eeuw over z'n sierlijke kruin had zien gaan, er was een Judasboom, die niets met de afval lige discipel te maken heeft, maar ge noemd is naar het landschap Judea. waar hij z'n wieg heeft staan. We heo- ben een ogenblik bewonderend gestaard naar de enorme treur beuk, die zich als een gigantische groene koepel middenin de hof verheft. „Een Amerikaan vroeg me vorige week, waar hy zo'n ding kon kopen", vertelde onze gids. En in het Clusiustuintje een zeei getrouwe imitatie van de oorspronke lijke hortus, aangelegd en verzorgd door de Franse kruidkundige Charles de l'Ecluse, oftewel Clusius- zagen we de papas americanorum, die u elke dag eet, want het is de aardappel, die in die dagen nog niet zo erg bekend was, begin zeventiende eeuw, en ook wel „eerdtpeeren" of „peeren onder de eerdt" werden genoemd. We zagen er de „geel- vruchtige liefdesappel", of, nuchter ge- zeid: de tomaat, en vernamen er dat de ajrikaantjes uit Amerika komen. Dat Clusiustuintje I Het ligt omsloten door de oude muren Leidenaar houdt drie jaar voor dertig inbraken Het vonnis, waarbü de 24-jarige land arbeider J. K. uit Leiden tot drie jaar gevangenisstraf m.a. werd veroordeeld wegens het plegen van ongeveer 30 in braken. is door het Haagse hof beves tigd. Intrede ds Haan Naar wü vernemen, hoopt ds H. J. A. Haan, predikant ven de Evangelisch Lutherse Gemeente te Purmerend, die de vacature van ds J. H. Smit Duy- zentkunst by de Leidse Gemeente werd beroepen en dit beroep ook aannam, op Zondag 29 Juni zün intrede in Leiden te doen. Ds Haan gaat wonen in de To- matenstraat (Zoeterwoudseweg). Gevaar in de Leidse Hout In de Leidse Hout werd gistermiddag door de rijkspolitie te Oegstgeest een Leidenaar aangehouden wegens openbare schennis van de eerbaarheid ten opzichte van een met haar kinderen wandelende Toch is het zo! We kennen allemaal wel het ver schijnsel dat afgesneden, of uitgetrok ken delen van bepaalde dieren nog kramptrekkingen en bewegingen ver tonen, als waren zij nog met het lichaam verbonden. Dat zijn reflexen die te voorschijn worden geroepen door acties in de nog niet dode be wegingszenuwen. Maar het geval van de dode haan, die kan kraaien heeft met dergelijke reflexen niets uitstaande. Zoals men wellicht zal welen, bezitten vogels luchtzakken die van de longen uit gaan en zich door het gehele lichaam vertakken, zelfs tot in de holle been deren. Het doel hiervan ls duidelijk: de vogel dient een zo gering moge lijk gewicht te hebben. Daarom zijn de vogelbeenderen ook niet met been- dermerg gevuld. Wanneer van een pas gedode haan een stuk van een poot wordt afge sneden, kan men via de holle poot en de luchtzakken de verbinding met de longen waarnemen. Degenen, die mij op m'n woord geloven, zou Ik willen adviseren: „Laat het hierbü" De ongelovige Thomassen, die niet tegen een proefneming opzien als het er om gaat de waarheid aan het licht te brengen, moge dan een andere en wel wat griezelige raad worden ge geven: „Blaas eens op die hanepoot en het bewijs ls geleverd". Want ook al bezit U geen enkele kwaliteit als Imitator, de haan gaat plotseling kraaien. wanneer U ln zyn poot blaast. En het beest Is toch zo dood als een pier (wanneer we die verge lijking tenminste mogen gebruiken). De oorzaak van deze kraalerig* luidruchtigheid is niet ver te zoeken. We zeiden reeds dat er een verbin ding met de longen bestond, en van de longen gaat de lucht natuurlijk door de luchtpijpen en passeert de stembanden die bij het pas gedode dier nog soepel zijn en dus gaan func- tlonneren. We zullen in het midden laten of dit gekraai nog enige aan- trekkelykheid bezit voor de kippen, nu het hanenhart opgehouden heeft te kloppen. Zult U niet schrikken, wanneer we beweren dat ook Uw hart dagelijks enige uren stilstaat? Toch ls het zo! Geveild perceel Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden: het herenhuis Boerhaa- velaan 19, in bod f 16.000, koper de heer Meyer Q Q. te Voorschoten voor f 17.100. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Simon CHavNL van der Salm en J A J-anson; Philippina C C L de Groot en P N van Duist; Cornelia A dr v J D van Beek en J van Rossenberg; Aratonetta M dr v J V Eisen, doorn en M C L Jonckers; Jacoba dr v M Mastenbroek en A Ouwehand; Corne- i v A P M Klootwyk en M C Baas; Antje d>r v "W de Mol en K de Vreugd; Johanne R A dr v J B van Ekeren en M C Groenendijk; Maria A J J dr v H de Roode en J A N Lefeber; Magdalena J M dr v H C Neijenhuis en W E M Mom; Gerda dr v G Rijnsburger en L Jansen; Paul zn v P van Schaik en B M Sanders. OVERLEDEN: K Hoogenboom, huisvr. Kor.ekaas 67 jr; N Stouten man 65 jr; W A Ouwerkerk. huisvr v Lut 74 jr. collegium theologicum huis. en Arminius woonde er vlakbij, op de Cellebroersgracht, nu Kaiser En in de Nonnehsteeg woonde vriend Gomarus, die over de muu alleen allerlei lelijks naar zyn afvallige collega Arminius kon roepen, doch tevens een blik in de hortus had. Toen die muur dan ook verhoogd i hem het uitzicht op de tuin waarover hy zich by „curateuren" be klaagde, omdat hy het huis gehuurd had voornamelijk om het mooie uitzicht Ge moet het Bowientje en my m niet kwalijk nemen, dat we u niet alles van die schone universiteitstuin vertel len. Het zou te veel zyn. Ik denk alruinplant, welker wortel zich dikwijls splijt en zo een mensengedaante krijgt. Zo'n ivortel, zeiden ze vroeger, bracht je geluk aan. Hij was eigenlijk een want als je 'm uit de grond trok moest je nooit doen, want dat bracht maar misère dan hoorde je 'm gillen. Met een foefje kon je een hond het kar weitje laten opknappen. In de Bijbei komt de alruinwortel ook nog voor. Daar heet hij „dudaim". Zoekt u het eens op. Ik praat maar niet meer over de kas sen, met hun vochtige, tropische hitte, waar de banaan, de koffie, de suiker en de vanille groeit. Wist u. tussen twee haakjes, dat een vanillestok niets anders is dan de gedroogde vrucht van een orchidee? We zagen er ook de cycas, die bladeren heeft als graftakken, waarvoor ze oorspronkelijk ook gebruikt uierden, maar die nu te kostbaar zyn en veel „mooier" kunnen worden gemaakt plastic en zo. Toen we weggingen, zuchtte Bowien tje tevreden: „De Leijenaars moesten veel meer weten, hoeveel moois ze hier kunnen zien voor een duppie". Tja. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN VOOR VOORBEREIDEND L.O. (KLEUTERSCHOLEN) Burgemeester en Wethuoders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de Openbare Scholen voor voorbe reidend l.o. (klein erecholen) in het Eli- sabethshof aan de Atjehstraat, aan de Gortestraat, aan de Paul Krugerstraat, aan de Maresingei en aan de Montessori scholen aan het Schuttersveld en aan de Drie Octoberstraat gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen gedurende een kwartier vóór de aan vang van elke schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftüd van 4 jaar heb ben bereikt INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN Burge meester _n Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis: le. dat tot en met 21 Juni a.s. gelegen heid bestaat tot inschrijving van leer lingen. gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltyd aan: a. de School voor u.l.o. aan de Pieters kerkstraat; b. de meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat; c. de School voor Voortgezet l.o. (in gang Oude Vest 35); d. de Opleidingsscholen voor Gymna sium en HJ.S. aan de Aalmarkt, de Kernstraat en de Lorentzkade; e. de Montessorischool aan het Schut tersveld; f. de Opleidingsscholen voor u.l.o. aan de Langebrug, de Rynsburgersingel, de Maresingel, de Driftstraat en de Drie Octoberstraat; g- de Opleidingsschool aan de da Cos- tastraat; h. de o.l. scholen aan de Zuidsingel B en de Medusastraat. 2e. dat by de inschryving een geboor- tebewys moet worden getoond; 3e. dat de kinderen voor het eerste leerjaar van de onder d tot en met h ge noemde scholen vóór 1 October 1952 de ieeftüd van 6 jaar moeten hebben be reikt. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE IN AANBOUW ZIJNDE OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL AAN DE DAMLAAN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat tot en met 21 Juni a.s. gelegenheid be staat tot inschryving van leerlingen voor de le klasse van bovengenoemde school. De aanmelding kan geschieden aan de Brederostraat 36. op Maandag en Vrijdag van 4.30-5 uur. Bij de inschryving moet een geboorte- bewys worden getoond. De kinderen moeten vóór 1 October 1952 de leefrijd van 6 jaar hebben be reikt. INENTING TEGEN POKKEN Op Woensdag 21 Mei a.s„ van 14—15 uur, zal er gelegenheid zün om by de G.G. en G.D., in het gebouw Nieuwe Mare 13a, kinderen, jonger dan twee jaar kosteloos te laten inenten tegen pokken. Identiteitspapier (b.v. trouwboekje) medebrengen. De Directeur van de G.G. en GD, C. R. ZIJERVELD Ambonavond in de foyer De afdeling Leiden van Door de Eeuwen Trouw organiseert op Woensdag 21 Mei om 8 uur een Ambonavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Mr K. Rijckevorsel te Den Haag, de bekende pleiter voor de rechten van Ambon, zal spreken over Ambon als internationaal probleem en de heer Joh. van Hulzen te Zeist over Ambon een teken. Een Ambonnees ensemble verleent muzikale en folkloristische medewerking. Judo-examens Leiden In de oefenzaal van de judoclub Lei den vonden Judo-examens plaats. Ge slaagd voor oranjeband de heren W. Pouw te Roelofarendsveen en J. van der Nat en J. Buijs te Leiden. Geslaagd voor groene band de heer J. Vinkenstein te Ledden en de heer L. Kruij'. te Katwijk aan Zee. De eerste overwon vier tegen standers in 1 minuut, de laatste deed dat in twee minuten. Examinator was de heer H. Holvast. Personeelsvereniging S.LF. maakt het goed De gisteravond gehouden jaarverga dering van de personeelsvereniging SLF was druk bezocht. De voorzitrer, de heer H. van Woudenberg, releveerde in zyn openingswoord de voornaamste ge beurteniseen uit het afgelopen jaar. Dria overleden personeelsleden werden her dacht. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Crama. bleek, dat de ver eniging 468 gewone en 111 buitengewone leden tete. Voor de bibliotheek bestond grote belangstelling: 200 leden leenden boeken, terwijl vaktijdschriften onder een groot aantal leden circuleerden. Het financieel beleid van de heer T Wiers- ma en de begroting werden aanvaard. Uitvoerig werd gesproken over va- cervtiebesteding en excursieplannen. In hot bestuur werden Y rkozen de heren H. van Woudenberg, T Wiersma en C. H. H Staats. In de commissie voor O. en O. werden benoemd mej. J. ven Waas en de beer P. van Weizen en in de finan ciële commissie de beren A. va Bemmel en H. C. Spanjaard. Nieuw geneesmiddel ook tegen kinkhoest Het nieuwe antibiotische geneesmiddel terramycine is volgens het Medisch In formatiebureau te New York ook met succes toegepast tegen kinkhoest, een der meest verspreide kinderziekten. Een Duitse arts, dr H. Mai te Munster, heeft 25 zuigelingen en jonge kinderen met dit geneesmiddel behandeld De patiënten waren allen zeer ernstig ziek. drie hunner had man als verloren beschouwd. Na de toediening van het terramycine werd de ziekte bijzonder spoedig tot een matige of lichte vonn teruggebracht Twee Argentynse doktoren, die een groep van 180 kinkhoestpatiënten behan. delden, zijn tot een dergelyke gevolg trekking gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3