Ned. werven bouwen nog zeven tankers voor de Shell Financiën Herv. Kerk moeten gesaneerd worden ^eventig maal zevenmaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 17 MEI 1952 Krachtig Christendom de enige oplossing" Prinses Wilhelmina presideert internationale bijeenkomst Hooggeplaatste personen bespreken in Noordwijk het Christelijk leiderschap PRINSES WILHELMINA zal optreden als voorzitster van een inter nationale bijeenkomst over het Christelijk leiderschap, die van 22 tot 26 Mei in Noordwijk aan Zee wordt gehouden. De bijeenkomst wordt be legd door de Internationale Council for Christian Leadership, een interna tionale organisatie die „leiderschap op Christelijke grondslag" tracht te bevorderen. Ongeveer 125 leidende Christenen uit een tiental landen zullen er aan deelnemen. Prinses Wilhelmina houdt op Hemelvaartsdag (Donder dag a.s.) om half vijf de openingsrede en zal op 25 Mei de sluitingsrede uitspreken. Hoewel de conferentie een besloten ka rakter draagt, wordt op Vrijdagavond om 8 uur in de Ridderzaal in Den Haag een openbare bijeenkomst gehouden der voorzitterschap van de vice-president van de Raad van State, Jhr mr F. Bee- laerts van Blokland. Aan deze bijeen komst wordt medewerking verleend door het Chr. Residentie Mannenkoor onder leiding van de heer J. N. van der Waart. De Amerikaan O. K. Armstrong, de Ne derlander prof. dr J. H. Bavinck, Britse parlementslid J. Henderson de president van de Westduitse Bonds dag dr H, Ehlers zullen, elk in hun eigen landstaal, spreken over „Strijdvaardig materialisme of levend Christendom". Kaarten voor deze bijeenkomst zullen verkrijgbaar zijn bij de boekhandel. Het thema van de conferentie zelf is: „Krachtig Christendom de enige op lossing". Er worden discussiegroepen ge vormd over „Christelijk leiderschap en ectie", „Onze Chr. verantwoordelijkheid Jongen bij ijscowagen door vrachtauto gedood Gistermiddag reed een vrachtauto van de Zwolse weg in Deventer af, en ramde een ijscowagentje. De 20-jarige Veld kamp uit Deventer, die een ijsje stond te eten, werd op slag gedood. De ijsventer en een voorbijganger werden licht ge wond. De aanrijding is waarschijnlijk een gevolg van het breken van de stuurstang in de auto. Inlichtingen worden verzocht omtrent een 60- a 65-j. vrouw die gistermiddag op de Mathenesserweg te Rotterdam ernstig Ls gewond bij een aanrijding. De 12-jarige Peter v. d. Glas te Lands meer (N.-H.) is op zijn fiets door een zware vrachtauto van de fa Bruynzeel uit Zaandam aangereden en gedood. voor de vluchtelingen", „De democra tische beginselen voor wederzijdse bevei liging", „Wegen voor het scheppen van een levend Christendom" en „De Chris telijke grondslag voor industriële pro- Als vice-voorzltters van de bijeenkomst zullen optreden de Amerikaanse senator Frank Carlson, het Engelse parlements lid John Henderson, Prins Gottfried von Hohenlohe-Langenberg uit Duitsland en prof. Alexander Tsirintanis tiit Athene. Ongeveer 50 deelnemers komen uit Ne- Advertentie) Mr L. A. Kesper, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, hoopt morgen zijn 60ste verjaardag te vieren. Onze hartelijke gelukwensen! derland 40 uit Duitsland, 20 uit Amerika, 15 uit Engeland, 15 uit Frankrijk en ver der een aantal uit Zwitserland, Grieken land en Scandinavië. De organisatie is in 1935 opgericht in Seattle (V.S.) door Abram Vereide. Thans 22 schepen (400.000 ton) besteld De Koninklijke Shell-groep heeft op- nieuw zeven tankers b(j Nederlandse werven in bestelling gegeven, na de vijf tien tankers (bouwkosten f 150 min) die reeds vorig jaar in het kader van een groot bouwprogramma waren besteld. Behalve deze vijftien schepen, veertien van 18 000 ton en een van (oorspronkelijk) 28.000 ton, zullen thans gebouwd worden drie 18.000-tonners, drie 12.000-tonners en schip van maar liefst 31.000 ton. De oorspronkelijk bestelde 28.000-tonner zal verder ook een schip van 31.000 ton worden. In. totaal zijn dus in Nederland thans schepen met een totale tonnage van lim 400.000 besteld. Gistermiddag zijn de contracten voor 17 van deze tankers, alle 18.000-tonners, getekend. De rest volgt later. Werfsgewijs zijn thans de volgende op drachten verstrekt: Wilton-Fijenoord Zal dit de uitrusting van de Amerikaanse soldaat in de toekomst zijn? Het Amerikaanse blad Mechanix Illustrated Magazine gelooft het stellig. Hoofd en lichaam zijn hierbij beschermd door pantsers, vervaardigd van een nieuw soort plastic, Doron geheten, dat tweemaal zo sterk doch half zo zwaar als staal is. De uniformjas is voorzien van vakken, eveneens gemaakt van het kogelvrije plasticmateriaal. Kan kanker in allereerste stadium ontdekt worden? Belangrijke reeks voordrachten door dr lina Tsakiris aan onze medische laculteiten op geregelde tijden, bijv. eens per jaar dit onderzoek plaats vond, zoals bijv. het geregeld doorlichten voor tbc. Aan het Cornell College geschiedt dit reeds voor grote groepen, terwijl van iedere patiënt, die om welke reden ook, ir. het ziekenhuis komt eveneens het sputuAi onderzocht wordt. Dr Lina Tsakiris, die heden met de Rijndam weer naar Amerika vertrekt vond hier een zeer geïnteresseerd ge hoor. Het langst verbleef zij in Leiden, waar prof. J. Mulder grote belangstelling toonde. (Van een onzer verslaggevers) Gedurende de afgelopen vier weken heeft een jonge Griekse doctor mejuf frouw Lina Tsakiris 21 voordrachten ge houden aan de medische faculteiten te Groningen, Nijmegen, Utrecht, Leiden en Amsterdam over de methode van prof. G. N. Papanicolaas over de ontdekking van kanker. Deze professor heeft zijn labora toria te New York in het Cornell Medical College, waar dr Tsakiris drie jaar ge leden, na haar studies in Athene geëin digd te hebben, voor een verblijf van drie maanden arriveerde. Zij bleef echter drie jaar en ontmoette daar verscheidene Nederlandse doktoren, die voor enkele maanden aan het Cornell College kwa men werken. Wat zij daar zagen impo neerde hen zo, dat men besloot dr Tsaki ris uit te nodigen naar Nederland te komen om hier aan de medische wèreld meer te vertellen omtrent de werkwijze en resultaten bij het kankeronderzoek. Door het onderzoek van de slijmafschei- ding der organen, dus bijv. het sputum, kan volgens deze methode kanker ont dekt worden, lang voordat er een tumor zou ontstaan. De genezing heeft in dit stadium een oneindig veel grotere kans Daar de patiënt bij deze nog sluimerende vorm van kanker geen ziektever schijnselen heeft, zou het nodig zijn dat Advertentie ^NUGGtTdw' Schiedam: twee 18.000-ton turbo-electr. schepen en drie 18.000-ton enkelschr.- turbo-schepen. De Rotterdamse Droog dok Mij te Rotterdam: vijf 18.000 ton enkelschr. turbo-schepen. N.S.D.M. te Amsterdam: vier 18.000 ton enkelschr. turbo-tankers en de twee grootste sche pen, 31.000 ton turbine-tankers. P Smit Jr te Rotterdam: drie 18.000-tonners (en- kelschr.-turbo) en een 12.000-tons motor schip. Ten slotte Van der Giessen en Zn's Scheepswerven te Krimpen a.d. IJssel: twee 12.000 ton motorschepen. Openluchtmuseum vandaag veertig jaar Vandaag vierde het Rijksmuseum voor Volkskunde. Het Nederlands Openlucht museum te Arnhem, zijn veertigjarig bestaan in aanwezigheid van staatssecre taris Cals. Een van de hoogtepunten van de feestviering was vanmorgen de opening van een Staphorster boerderij. Voor het eerst kon men een Limburgse stroopkokerij bewonderen alsmede een handboogschietbaan. Vanmiddag waren er vendeldemonstraties en vogelschieten In het klein 'begonnen, is het museum thans een van de belangrijkste van ons land, Jaarlijks bezoeken 150.000 mensen het merkwaardige Nederland-in-het- 'klein. Kol. v. Hinte inspecteur Nationale Reserve De kolonel der infanterie W. van Hinte thans commandant van de infanterie- school te Harderwijk, is m.i.v. 1 Juli aan gewezen als Inspecteur der Nationale Reserve, als opvolger van kol. Th. Stoltz, die met pensioen gaat. In Harderwijk wordt kol. Van Hinte opgevolgd door de luit.-kol. B. Klomp, tot voor kort cc mandant van de onderofficiersschool. EIGEN HUISJE VOOR BEJAARDEN EN ALLEENSTAANDEN INSCHRIJVING VOOR STICHTING „RODICHEM" THANS OPENGESTELD DE CENTRALE STICHTING VOOR BEJAARDENZORG „RODICHEM" maakt bekend, dat de gelegenheid tot In schrijving van gegadigden voor de in paviljoenvorm op het voormalige landgoed „Rodichem" te Huis ter HeideZeist te bouwen 107 afzonderlijke woningen, thans officieel Is opengesteld en met de bouw een aanvang ls gemaakt. De algemene voorwaarden zijn: Betaling als bijdrage, in de bouwkosten 4000.per woning, verder een vaste ver goeding van 7.50 per week Voor rente, belasting, park- onderhoud enz., benevens voor aflossing der hypothecaire schuld, 100.per jaar. VRIJE VESTIGINGSVERGUNNING Het prachtige monumentale hoofdgebouw wordt ingericht tot een centraal recreatie- en verzorgingscentrum. De be woners kunnen van hier uit geheel vrijblijvend de gewenste verzorging ontvangen, eventueel verpleging. De kosten hiervoor zijn niet in de bijdrage begrepen en worden af zonderlijk geregeld. De woningen zijn alle afzonderlijk en bevatten: ruime huiskamer, flinke slaapkamer, doucheka mer, keuken, W.C., kasten, enz. en elke woning heeft een eigen centrale verwarming. Op verzoek wordt gratis een uitvoerige, geïllustreerde prospectus toegezonden. Het landgoed staat vrij open voor bezichtiging, ingang bij de portierswoning hoek Ruysdael- laan en Rembrandtlaan. Verdere inlichtingen: Secretariaat CENTRALE STICHTING „RODICHEM" VOOR BEJAARDENZORG. Zeestraat No 71, 's-Gravenhage, Telefoon 182366, 2 lijnen. Kerkvoogden bespraken de situatie Ten minste 28 millioen gulden nodig (Van een onzer verslaggevers.) Sanering van de financiën der Ned. Hervormde Kerk is dringend nodig. In woord en geschrift is ddit de laatste tijd herhaaldelijk betoogd en ook op de alge- e vergadering van de Vereniging Kerkvoogdijen, gisteren en van gen in Utrecht gehouden, kwam deze noodizaak naar voren. De heer H. Olt- mans uit Zal-tbommel becijferde gisteren :n referaat een bedrag van 28 mil lioen gulden, nodig om de uitgaven op het juiste peil te houden. De 79-jarige voorzitter, de heer J. A. Bakker uit Menaldum, die bijna 25 maal de vergaderingen .van deze organisatie heeft geleid, zei in .zijn openingswoord nen de kerk niet telkens naar be neden moet halen, vooral niet nu zich in het nieuwe kleed van de kerk orde heeft gestoken. Indoen elk lid Ned. Herv. Kerk fl per jaar draagt, bestaat de financiële nood niet en daarom wekte spr. op tot offer vaardigheid. Nadat ds J. R. Wolfensberger, de praeses van de Generale Synode, wijdingswoord had gesproken over zond Bijbels materialisme, hield de hêer (Sinds de oprichting van de Nationale Reserve werd de functie van waarnemend directeur bekleed door luit.-kol. G. J. Ie Fèvre de Mon-tigny, die in 1949 als direc teur werd opgevolgd door kol. J. Ter- maten. Op 1 Augustus 1950 werd het directoraat vervangen door een inspectie. Kol. Th. Stolz volgde-op 1 Juni 1951 kol. Termaten als inspeoteur op.) Aan de kol. J. A. Geeilsen (reg. A.A.T.) i de luit.-kol. C. J. Mens (R. I. Johan Willem Friso), de kolonels -C. Walraven (Stoottroepen) en A. Tolsma (R. I. Jo han Willem Friso) en de luit.-kol. F. H. H. M. ten Bensel (regt. Veldart. Van Es sen) Is op hun verzoek eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst. Europees electriciteits- plan Denkbeeld van prof. Gelissen De Nederlandse oud-minister van Eco nomdeche Zaken, -prof. J. Gelissen, heeft volgens een A P,-telegram uit Bad Pyr- mont een Europees electiiciteitsplan voorgesteld, dat dezelfde trekken ver toont als het plan-Schuman-, Hij deed dit op de jaarvergadering van het ver bond van Duitse electriciteits-werken afgevaardigden uit Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Zwitserland. Afan&.en getal „Man uit stenen tijdperk achter schrijfmachine" Ing, A. Hamerlymk, de Nederlander die in de Belgische universiteitsstad Gent de promotor is van de cijferhervorming (niet achttien zeggen maar tien-acht bijv), heeft gisteren en vandaag in Den Haag besprekingen gevoerd met rëge- rin-gsinstanties.. Zoals men weet heeft minister Rutten de nieuwe ideeën in studie laten nemen. „De huidige men6 is cljfertechnisch ge zien de man uit het stenen tijdperk, die zit te werken op een moderne schrijf machine", zegt ing. Hamerlynk. Proeven in een laboratorium te Gent hebben vol gens hem uit gewezen dat het aantal fouten met het systeem van getallenbe- noeming da', de Cijferbeweging propa geert. 90 procent minder was dan bij het huidige stelsel. De kinderen die aan de proef deelnamen, waren pas een week in de nieuwe methode ingewijd. Jhr Van Vredenburch krijgt titel van ambassadeur Jhr mr H. F. L. K. van Vredenburoh is meit de rang en titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bui-ten be zwaar van de schatkist ter beschikking gesteld van de Noordatlantisohe Ver- dragsorgamisatie, waarvan hij onlangs plaatsvervangend secretaris-generaal is geworden. Verder is hij bevorderd van ambtenaar buitenlandse dienst tweede klasse tot ambtenaar eerste klasse. Oltmans zijn referaat, waarin hij zaken besprak die wij onlangs ook uitvoerig hebben beschreven n.a.v. een artikel van dr H. M. J. Wagenaar. Ook de heer Oltmans meende dat een grotere samen werking van de gemeenten onder leiding van hogere organen nodig is. Prof. dr ir H. G. van Beusekom uit Den Haag besprak het rapport van de commissie voor goedkopere kerkbouw. Wij hopen op dit rapport nader terug te Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk ee" eeuw ti*-' Omvang M.O. 40 maal zo uitgebried Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Amsterdam (vee, P. Boerma) H. van 't Hof te Tiel; voor Ameide en Tlemhoven D. B. van Lok horst. te Bergschenhoek. Geref. Kerken Bedankt: voor Oudewater J. Firet te Zuid-Beij er land (ds Firet kan i.v.m. een afspraak die hij voor zijn vertrek als legerpredikant naar Indonesië met zijn kerkeraad maakte, tot het najaar geen beroep in overweging nemen). Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Eemdijk P. de Smit te Zeist. Geref. Gemeenten Tweetal: te Ridderkerk J. B. Bel te Krabbendijke en D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. Practisch examen tandheelkunde De regering heeft een wetsontwerp ingediend om het tijdvak, waarin het practisch examen tandheelkunde op de oude voet kan worden afgelegd, te ver lengen van- 1 September 1952 tot 1 Juli 1953 voor hen die reeds eenmaal voor dit examen zijn afgewezen. Weer zes Ned. deskundigen naar het buitenland Binnenkort zullen weer zes Neder landse experts door verschillende orga nen van de Ver. Naties naar het buiten land worden uitgezonden. Het zijn de heren C. W. Schiller, vertegenwoordiger van de technische hulp-organisatie voor het Midden-Oosten met standplaats; Beyrouth, A. E. Hofstede, visserij- beambte voor Israël, ir J. F. Dekker, ■landbouwkundige met standplaats Rome, A. van der Scheur, landhuishoudkundige voor Iran, F. Botke, visserij-beambte voor ■India, en E. K. E. Halewijn, deskundige voor kleine industrieën in Jordanië? Verder heeft de P.U.S.O.M., Amerikaans ingenieurs-adviesbureau in Casablanca (Noord-Afri-ka) 15 Neder landse teohniol in dienst genomen, onder 13 middelbare en 2 hogere. Het Tweede Kamerlid Stokvis (comm.) heeft aan de ministers Mulderije en Wemmers verzocht bij de uitbreiding van het gerechtsgebouw aan de Prinsen gracht te A'dam* tevens een postkantoor te laten inrichten, daar thans nodeloos veel tijd verloren gaat. (Advertentie). De band, die zijn sporen verdiend. Het lied der aethergolven ZONDAG 18 MEI 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Gram JKOR: 8.30 Morgengebed KRO: 9.30 Nieuws 9,45 Gram 9.55 Hoogmis 11.30 Gram 11,40 Kamerorkest en solisten 12.15 Apologie 12.35 Gram 12 40 Lichte muziek 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Lunchconcert 1.45 „Uit het Boek der Boeken" 2 00 Blazersensemble 2.30 „Melodie bergen" 2.45 Zang en piano 3 00 „Haring- te". klankbeeld 3 20 Brabants orkest en solist 4.10 Katholiek thuisfront overal 4.15 Sport 4.30 Vespers NCRV: 5.00 Geref Kerk dienst 6.30 Gewijde muziek 7.15 „Het gebed des Heren" 7.30 Nieuws KRO: 7.45 Actualt- :iten 7.52 Boekbespreking -8.05 De gewone an 8.12 Gev programma 10.45 Avondgebed .00 Nieuws 11 15—12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws 8 18 Gram 8.30 Veilig heidspraatje 8 40 Orgelspel 8.57 Sport 9 00 sprek< 155 E Orchesti 12.40 Ge .00 Nieuws 105 „De Spoorwege 1.20 Promenade-orkest en solis Boekbespreking 2.15 Boston Symphonli 6.15 Nieuws Radlolympus -AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Indruk ken van de reis van het Koninklijk Paar naar ENGELAND. BBC Home Service. 330 xn. 12.10 Discussie 1 00 Nieuws 1.10 Causerie 1.30 Gram 2 00 Wenken voor de tuin 2.30 Salonorkest en solist 3.00 Hoorspel 4 00 Orkestconcert 4 45 Boekbespreking 5.00 Voor de kinderen 5 50 Causerie 6.00 Nieuws 6.15 Symphonie-orkest en solist 7,45 Avonddienst 830 Hoorspel 9:00 Nieuws 9 15 Opera-orkest 10.00 Crltleken 10.52 Epiloog 11.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programma 1500 en 247 r 2.00 Verzoekprc 0 Variété-orkes imma 2.30 Grai v programma (Advertentie) Geslaagd dank zjj... Bekende schriftelijke cursus HILVERSUM Prakt. Boekhouden 82 „Arme meid.... wat moest zij nu beginnen?" rigje het onechte meisje van de Zandweg in het Zelfs de gedachte aan Toos vervaagde in hem; antwoordde hij. huis van zijn vader te halen leek hem te onge- daar zat zijn moeder en die was eigenlijk meer „Dat is weer een die naar de stad verdwijnt rijmd om te overwegen, het was een grap waar- waard dan alle meisjes ter wereld, meer dan om daar in die poel van ongerechtigheid onder mee zijn moeder hen wilde beproeven. Zo'n meis- Toos zeker, want die offerde haar liefde aan de te gaan," zei Adriaan hard. je met een slechte naam had voor sommige jon- nukken van een moorddadige vader! Zo zou zijn Aarzelend mengde de moeder zich in 't gesprek ge mannen iets aantrekkelijks om mee samen moeder niet doen, haar liefde was onbaatzuchtig van haar zoons: „Naar de stad, ja., maar is te wonen onder hetzelfde dak. en zonder vrees. Impulsief stond hij op en met dat eigenlijk wel nodig....?" „Het zou een mooie grap wórden, twee jonge een echt jongensgebaar omhelsde hij zijn moe- Willem zag glimlachend zijn moeder aan, hij kerels en een meisje dat uit lichtzinnigheid ge- der. begreep wat er komen ging en zijn hart zwol boren is," lachte hij. „Moedertje", vleide zijn stem. op van trots. Driftig wilde Willem opstuiven, doch zijn moe- „Malle jongen", bestrafte zijn moeder hem, „Wat moet zij hier beginnen, niemand wil haar der gebaarde hem te zwijgen. Zij hield zich maar in haar stem klonk duidelijk door hoe dankbaar zij was voor deze daad van haar grote jongen. „Tjonge., tjonge," zei Adriaan die een groot offer wilde brengen voor een ogenblik waarin hij ook de moed zou hebben tot zulke kinderachtige gevoelsuitingen. Hij was echter die hij was, steil en recht en nooit zou hij zich vol tederheid naar enig mens, kunnen overbuigen. De plicht was zijn geliefde en deze trotse vrouw liet geen lief kozing toe. Fier ging zij naast hem en hun waar digheid gedoogde niet dat zij zich nederbogen op de achtergrond, maar zij wist wanneer zij spreken moest. Zij ging er voor recht zitten en er was een klank van meerderheid in haar stem toen zij be gon te spreken „Ik vertrouw mijn jongens, ze zijn als hun vader, trouw in de liefde en afke rig van al wat laag en gemeen is. Marrigje ris e?n wees, die alleen op de wereld staat. Er is G- BAARDMAN niemand die haar met raad en daad wil bijstaan en zij is knap. Weet jullie wat dit voor een meisje zeggen wil? Zij zal mannen tegenkomen meid van de Zandweg," die haar geld zullen willen geven en mooie woor den en geld zal zij nodig hebben om te kunnen huis leven terwijl het eenzame meisje zeer gevoelig zal zijn voor een vriendelijk woord. Sluwe boos- in huis hebben, de aarde waarop mooie doch vergankelijke bromde Adriaan. bloemen bloeiden. Toch was er in zijn hart een „En toch is er iemand die haar graag niet te onderdrukken hunkering naar een liefde wil nemen," antwoordde zijn moeder. _.j„9HH welke zich durfde uitspreken. Het leven was meer „Veel bijzonders zal dat niet wezen, soort zoekt wichten zuRei^ hier'misbruik varT maken dan een optelsom, waarvan de uitkomst te- soort," stelde Adriaan vast. een leven van weelde en genot voorspiegelen. In voren vaststond: er waren verschillende wegen Vrouw Mondijn liet zich echter niet afschrik- dit geval is onze plicht zeer duidelijk* ik heb hulp waarop de uitkomst verkregen kon worden. Hij ken, ernstig sprak zij: „Het is zoals je zegt, nodig, Marrigje werk en een dak'boven haar moest de moeilijke weg volgen want hij mocht soort zoekt soort, daarom zal de ene zondaar de hoofd, wij moeten haar beide geven, jij weet ook nietandere bijstaan. Ons huis is groot en ik ben geen altijd Adriaan dat het verachte niet'altijd verach- Met een ontstemd gebaar tikte hij de as van twintig meer, het trappen lopen begint mij zwaar telijk is en dat Christus niet verkeerde in de hui zijn sigaar, hij mocht niet. daar was zijn te vallen en al lang liep ik rond met het plan om zen van de rijke Farizeërs, maar at met tolle- geliefde weer en op haar koude manier eiste zij jullie te vragen mij een hulp in huis te geven." naren en zondaren omdat hij door het omhulsel de niet af te wijzen plicht welke hem terugriep „Dat behoefde u ons niet te vragen, uw recht heen de ziel zag die kostbaar was in de ogen tot de voorgeschreven wegen. om zelf zoiets te beslissen is onverkort, neem van Zijn Vader. „De grootvader van Marrigje is dood hoorde een hulp, maar zie toe dat het werkelijk een hulp „En waarom zegt u dat mij alleen'" vroeg ik gister zeggen," zei hij. Willem schrok; hij zag is," zei Adriaan. Adriaan wrevel. het mooie Marrigje weer zoals zij hem fel her- „Marrigje zou net het meisje zijn dat ik no- „Omdat jij alles met je verstand beredeneert innerde aan een onrecht in haar jeugd haar aan- dig heb." en Willem meer dan jij luistert naar de stem gedaan en waaraan hij mede schuld had. Ongelovig zag Adriaan zijn moeder aan.. Mar- van het hart." muziek 6 30 Ge- Gev muziek 8.30 Comi Gev programma 10 OP Ni 10 30 Muzikale causerie Voordracht en muziek 1 FRANKRIJK. NatlOi 3 30 Voor de vrouw 4.00 30 Filmprogramma 5 15 :ital 6.00 Hoorspel met leramma 7.00 Nieuws 7.30 ilty singing 9.00 0.45 Orgelspel 11.15 „Trois valses", ope- 8.45 Hoorspel 10.35 Kamermuziek 11 BRUSSEL. 484 m. 2.30 Gram 3.00 Groot symphonle-o solist 4.15 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Ja istige uitzending 7 45 Terwijl onze bevolking im een eeuw verdrievoudigde, steeg de omvang van 1 hat onderwijs tot het vijfentwimtigvou- diiige en het middelbaar onderwijs zelfs tot het veertigvoud'ige. Het voortgezet onderwijs is vooral toegenomen in de laatste twintig jaar. Genoot in 1930 van de 1215-jarig-en 15 procent enig on- derwijs na de lagere school, in 1950 was j dit percentage tot 25 gestegen. En ter wijl in 1860 het onderwijs de overheid drie millioen gulden kostte, was dit be drag in 1948 f375 milldoen. De waarde- vermindering van het geld verrekend, i werd in 1860 per inwoner f 1 aan het 1 onderwijs besteed, in 1935: 22 gulden, in 1948: 17 gulden. Een en ander blijkt uit een nieuwe publicatie van het C.B.S.: De ontwikkeling van het onderwijs in Nederland, Een werk, dat waard is gesteund te worden De interkerkelijke Vereniging tot ver spreiding van de H. Schrift, Keizers gracht 470 te Amsterdam, vestigt de aan dacht op de gratis verspreiding van al lerlei evangelisatieleo:aiur. In 1951 zijn o.a. gratis verspreid 10.000 evangeliën, 10.000 jeugd'bij'bels, 95.000 fcraetaten, 294.450 Paasboodschappen. 182.635 Kerst boodschappen, 5.000 Maleise wand- teksten, 224.889 tekstbriefkaarten, 147.000 wandteksten Van de bekende scheurka lender zijn gratis verspreid in 1951 ruim 140.000 ex. Het maandblad (bro chure) Horizon i,s o.m. intellectuelen gratis verzonden en ruim 36.000 zijn gra tis aangeboden. Momenteel worden 2.000 ex. „Keur uit de Bijbel" gratis aan geboden, Evangelisatie-commissies of particulieren kunnen deze bestellen. De aandacht moge gevestigd worden op de kinderbijbel, die voor een luttele prijs te bekomen is, Ook andere deeltjes, die samen heel de bijbel navertellen-, wor den graag op scholen gebruikt. Wie deze Vereniging wil steunen vindit hier het gironummer vermeld: 48814. „Nationale Kerk" in Albanië De Albanese communistische regering heeft de banden tussen de R.K. geeste lijkheid im Albanië en het Vatieaan ver broken, zo is in Vaticaanstad meege deeld. Er zou een „nationale kerk" zijn gesticht. Uiteraard staat deze kerk onder controle van de regering. Jaarboek Gerei. Kerken is verschenen Het zielental van de Geref. Kerken in Nederland was in het begin van dit jaar bijna duizend hoger dan in het crisisjaar 1944 (toen het 686.353 bedroeg) en ruim duizend hoger dan begin 1951. Dit blijkt uit het Jaarboek 1952, dat thans is verschenen. Het aantal kerken bedroeg 793 (vorig jaar 794), met 874 dienstdoende predikan ten (v. j. 839) en 203 vacatures (v. j. 235). Onder de 152 emeriti (v. j. 160) begrepen zeven geestelijke ver zorgers. vijf vlootpredikanten, elf profes- twee legerpredikanten en één pre dikant in opleiding voor de missionnaire dienst. Ds F. C. Meyster uit Rotterdam houdt zich in zijn jaaroverzicht o.a. bezig met de Synode van Kampen der Geref. Ker ken (Art. 31 K.O.) en met de bewogen perspolemiek n.a.v. het boek van Booy en Bouman: Gereformeerden, waarheen? STUDIEBEURS VOOR VEETEELT STUDENTEN fokkers hebben het be- Rundvee Stamboek in Zuid-Afrlki uur van het Frii de gelegenheid gesteld fagenlngse landbouwhogeschool met studie- chting veeteelt. PROMOTIES AMSTERDAM, 16 Mei Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: Over de klinische betekenis en de bepaling van prothrombine en accelerator het bloedplasma, de heer Teng epgUng King, get te Gresik. Indor ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. (Gem, Univ.). 16 Mei Engelsj mej A Hartlng (cum Geslaagd: laude) en mej A P Zagwijn theologie: J H Veldkamp. A' AMSTERDAM (V.U.), 16 Mei Geslaagd: doet psychologie: A v d Burgh, Den Haag. NIJMEGEN. 16 Mei Geslaagd: doet :chten: C W E Abbenhuis. Nijmegen: Doet psychologie: V E Asselbergs. Doorn. LEIDEN, 17 Mei Geslaagd: doet ex Indo- jgie (economisch): de heren A van Zijp, Oegstgeest: A B Smelik. Oegstgeest. Doet ex nes W A Kingma, Hil- agen, Aerdenhout; idem F Chr Schi men: mej - heren J A E Stapper, nberg. W Rott Semi-at :n. Naaldwijk; idem de llekens, Rijswijk, Z-H: an den Rijn: A Struy- 7.00 Godsd ïzlek Nieuv .00 Omroi 11.55 Nieuws. BRUSSEL. 324 12.00 Radiojournaal 12.34 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Lichte muziek 1.30 Vo< Operaconcert 4.00 Kamernr 10 Zang en piano 5.40 Grarr 6.30 Godsdienstige 4.45 Gram 5. Sport 5.50 en 6.00 Gi idirig 7.00 Ni Gram 8.00 Hoor- 10.15 jek- MAANDAG 19 HILVERSUM NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieui 8 20 Gram 8.55 Voordehulsvrou i zieken 9 35 Herhaling familiecompe- 10 Orgelspel 10.30 Morgendienst ll.f* ill 25 Gev programma 12.15 Grai tuinder 12 33 Orgelconce 12.25 Voor boei .59 Klokgeljui t_00 Nieuws 1.15 li "00 Schooln uw 3.15 Gi 145 Gra i 2.45 Voor de >alo-gezelschap - 5 45 Regeringsuitzending: d Valk: „Indonesië en 6.15 Sport 6.25 „Voor de >en en blauw"" 6.30 Gram Engelse les 7 30 lt. bariton t._ Avondoverdenking Gramofoonmuzlek. HILVERSUM AVRO: 7.00 Nlei 30 Gram 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9.0C brgenwijdlng 9.15 Gram 9 25 Voor de vrouw „Op de uitkijk" 11.15 Kamer- 9.30 Grai orkest 12.00 Metr'opole-.i 12.38 Twee plano' t 12.33 spionnetji HUM 1.20 „Lunchtijd In Amsterdam. 1,50 Gram 2 00 „Wat gaat er om ln de vereld?" 2 20 Gram 2.30 Voordracht en harp- :pel 2.45 Zweedse volksliedjes 3.15 Voor de 'rouw 4.15 Nederlandse liedjes en dansen 4.45 Musclalender 5.30 Voor de padvinders 45 Gram 6.00 Nieuws 6.15 Militair commen- Jar 6 25 Dansmuziek 6.55 Gram 7.00 Muzikale auserio 7.15 Lichte muziek 7.45 Regerlngs- llzendlng: Landbouwrubriek 800 Nieuws 8.05 Radioscoop 11.00 Nieuws 1115—12 00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Homi 12.00 Amusementsmuziek Blanke tanden - Frisse adem gramma 1.00 Nieuws 1.10 Gev programma 1.55 Crloketultslagen 2.00 Schoolradio 3.20 Dis cussie over actuele vraagstukken 4.05 Gram 4 30 Interviews 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Causerie 6.30 BBC Northern Orchestra 7.30 Causerie 7 45 Piano duo 8 00 Gev programma 8.45 Causerie 9 00 Nieuws 915 Hoorspel 10.45 Parlementsover- zicht 11.00 Nieuws 11.03 Schaken. ENGELAND. BBC Light Programma 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel 12 30 Dansmuziek 1.00 Schots orkest 1.45 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gev muziek 3 30 Voor de soldaten £lchte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Hoorspel 6.00 Planorecital 6.15 Orgelspel 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Gev 8 00 HoorsPel 9 00 Gev programma 10.00 Nieuws 10.15 Actualiteiten 10.20 Dans muziek 11.00 Voordracht 11.15 Gev muziek 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma 12.00 Gram 12.30 „Les Amours de Bastlen et Bastlenne". opera 1.00 Nieuws 1.18 „Les et Bastienne". opera 1.58 2.05 Gram 2.30 Hoorspel Gram 2 00 1 4 00 Kamerrr 6.30 Amerlk: 1.20 Gra... orkest 950 Oedipus Re: 1115 Gram 11.45 Nieuws? BRUSSEL. 484 m. ,05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1 8.30 Hoorspel 9.00 Nationaal 3.00 10.50 Nieuws icnt,m 12.25 Gev pro- Nieuws. 11.45 Gram' Gram 1.00 Nieuws 1.15 2 00 en 2.45 Gram 3.15 Operaconcert 4.00 Gram 4.30 Koorzang 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Franse les 6.15 Gram 6.25 Financiële kroniek 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Piano recital 7.50 Radiofeullleton 8.00 Omroeporkest 8.45 Gram 9.00 Actualiteit 9,15 Gram 10 00 I Nieuws 10.15 Orgelspel 10.35 Gram 1055

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2