Visserij-conflict voorgelegd aan Stichting van de Arbeid? Niet krabben DÉBRALIIME jr 'Vim* 2 DINSDAG 13 MEI 19S» Wie slaat een klinknagel Hospitaalkerkschip „'De Hoop gaat verdwijnen En kapitein W. De Vreugd krijgt zijn pensioen (Van een onzer verslaggevers) HET HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP", dat al veertig jaren by nacht en ontij rondom de Nederlandse loggers zwerft over de Noordzee en door Het Kanaal, met de dokter en de dominee aan boord, een orgel, een apotheek, een ziekenboeg en alles, wat er voor de medische en gees telijke verzorging van de vissersman noodzakelijk is, moet nu eindelijk vervangen worden door een modern vaartuig. Want het schip is nu uitgespeeld. Als er een patiënt aan boord gebracht wordt in volle zee moet hij behandeld worden in hetzelfde vertrek, waar de bemanning de maaltijden nuttigt; bovendien heeft het sohip veel te lijden gehad van de oorlog en is het nodig, dat er een ruimer en sneller hospitaal kerkschip In de vaart komt. Als.de actie voor een nieuw schip zal slagen laten we maar even in de toekomst redeneren zal de tra ditie voortgezet worden, die door een Schotse dominee, Chambers, in Am sterdam werd gevestigd. Het schip wordt namelijk geëxploiteerd door de Nederlandse vereniging ten be hoeve van zeelieden van elke natio naliteit, die in 1898 op initiatief van deze predikant werd opgericht. Het eerste schip, dat de naam „De Hoop" droeg was een in Engeland aan gekochte schoener en het tweede schip, dat nu dus nog dienst doet, dateert van 1912: een stalen schoener met hulpmotor, die later werd verbouwd tot een schip met een 200 pk motor. Tijdens de bezetting werd „De Hoop" door de Duitsers gevorderd en na de oorlog vond met het vaartuig, deerlijk gehavend en uitgewoond ergens in Zee land terug. De vereniging moest van haar kapitaal gebruik maken, om „De Hoop" weer voor de dienst in orde te laten brengen. Het aantal gevallen, waar in vroeger geneeskundige hulp werd ge boden, was aanvankelijk niet zo groot, maar thans schommelt het, beïnvloed door de weersomstandigheden, tussen 600 en 1100. Van onschatbare waarde is ook het werk op geestelijk terrein ge bleken. Aan boord van het hospitaal- kerkschip worden dagsluitingen en kerk diensten gehouden, die over de visserij- band worden uitgezonden naar de sche pen in de buurt. Deze diensten worden door de vissers op hoge prijs gesteld. Maar het schip is te oud om nu verder nog behoorlijk dienst te kunnen doen Teneinde de nodige gelden voor een nieuw schip bijeen te krijgen, namelijk f650.000 is een fonds gevormd, dat op het Nederlandse volk een dringend beroep zal doen, om de actie te steunen. Zo kan iedereen een bepaald onderdeel van het nieuwe schip kopen: van een hoofdmotor van f80.000, een preekstoel van f1500 en een schroefas af tot-een. handdoek en een seinvlag tóe. Er zijn dl rriooie giften binnengekomen, nl. vöór-&e -intichtiny van een doktershut (van de maatschappij tot redding van drenkelingen) voor een kielplaat (Groeneveld en van De Poll) en vijfhonderd gulden van de Amster damse Kininefabriek.. Daarnaast zal een klinknagel-actie worden gevoerd: iedereen kan door een gulden te betalen, een klinknageltje slaan in de kiel van het nieuwe schip. Hij ontvangt daarvoor een fraaie teke ning van de kunstenaar Doeye. Het nieuw te bouwen schip heeft een inhoud van ongeveer 260 ton (de thans varende „De Hoop" meet 192 ton); de snelheid wordt verhoogd van 8.7 tot 10 mijl en In twee dagen ons land verkend William Draper verkende Neder land in snel tempo (Van een onzer verslaggevers) William Draper, de persoonlijke verte genwoordiger van President Truman, zo als deze reizende ambassadeur genoemd wordt, heeft in een bezoek, dat nog geen twee dagen duurde, Nederland verkend. Hij sprak gisteren met de minister-presi dent. de ministers van Buitenlandse Za ken, van Financiën, van Economische Za- kenn en met de Staatssecretarissen van Qorlog en Marine, terwijl Prins Bernhard te Oegstgeest aanzat aan een lunch, welke aan Draper werd aangeboden door het hoofd van de M.S.P., mr Clarence Hunter. Het beeld uit deze besprekingen door mr Draper gevormd, scheen naar zijn uitla tingen tijdens een persconferentie nogal gunstig. HU twijfelde er niet aan of Nederland zou in 1952 het vastgestelde doel in het kader van de Nato bereiken. Ook wees hij op de orders, welke in ons land ge plaatst zyn voor de bouw van mijnenye- gers en torpedojagers. Nederland met zijn scheepswerven is hiertoe wel bijzonder geëigend, zo merkte hy op. De Amerikaanse leveringen aan de Na- tolanden zijn de laatste maanden steeds toegenomen. De heer Draper wees er op, dat deze maatregelen wel nodig waren, wilde men de vrede beveiligen. „Ik hb", zo zeide hy, „direct na de oorlog in Ber lijn gewerkt. De eerste tijd ging dat in perfecte samenwerking, maar steeds meer werd het duidelijk, dat we voor onze ver dediging moesten zorgen wilde we de vrede behouden. Wat samenwerking ver mag bewijst Korea". De sensationele onthullingen van Le Monde waren voor hem evenzeer als voor de overige lezers een vrrassing geweest Hij hechtte er geen waarde aan. Hedenmorgen om 6 uur is William weer naar Parys gevlogen. Advertentie Als Rheumatlsche Pijnen 0 kwellen ls dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische py- nen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zc natuurlijke wijze, gezuiverd van onzuiverheden die de oorzaak zijn Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. de motorkracht, die nu tweehonderd pk is, wordt verdubbeld. Zowel de inrichting van het hospitaal als die van de onderzoekkamer worden zeer modern. Voor dit werk is natuurlijk geweldig veel geld nodig. Mede dank zij de busjes, die op de schepen waren uit gezet is het het bestuur ieder jaar gelukt, de rekening sluitend te maken. Op vlag getjesdag, 17 Mei, zullen wimpels uitge reikt worden aan die loggers, die tijdens de vorige teelt in zo'n busje het hoogste bedrag bij elkaar brachten. Het zijn de Sch 120 (f 178.55), de KW 78 (f125) de Ma 5 (f105). Duizenden schepelingen, heus niet alleen vissers, maar ook kustvaar ders, zullen het werk van „De Hoop" in dankbare herinnering houden. Daarom: wij zijn als vissende natie, als zeevarend volk verplicht, geza menlijk bij te dragen voor dit doel. Het gironummer 5 0 3 7 5 van de eniging moet u maar alvast onthou den; misschien schiet er wel klinknageltje op over voor een nieuw schip, het derde schip, dat de naam „De Hoop" zal dragen in de schoonste betekenis, die* zich denken laat. Helaas zal kapitein W. de Vreugd, schipper van „De Hoop" zijn functie niet kunnen voortzetten op een nieuw schip. Want hij is juist dezer dagen afgekeurd voor dit werk, waaraan hij zich 20 jaar met toewijding heeft gegeven. Advi W' PATR IA -Ni i A (Advertentie) Vanmiddag weer een spoedvergadering van de reders Van het erf van School en Kerk (Van een onzer verslaggevers). De onderhandelingen tussen reders en vakbonden over de loonopbouw hebben nog niet tot overeenstemming geleid en zijn gisteravond vastgelopen. Uniever- keer heeft de reders meegedeeld, dat de voorstellen van de Uniebonden zullen worden gehandhaafd. Deze hebben thans voorgesteld de kwestie voor te leggen aan de Stichting van de Arbeid. De tegenwoordigers van de reders zullen zich vanmiddag hierover in een spoed vergadering met de leden beraden. Indien de reders het voorstel afwijzen, zullen de Uniebonden zelf het initiatief nemen. Hebben de besprekingen geen resultaat dan zal er de volgende 1 vermoedelijk niet worden uitgevaren. Wij hebben reeds eerder geschreven ove dreigende conflict. Zoals men weet date ren de moeilijkheden al van Februari af, Ambonnese kinderen blijken hartelijk welkom te zijn Reeds tweeduizend Nederlanders vroegen om een logéetje Er zijn ongeveer 1000 kinderen, die (Van een onzer verslaggevers.) De post heeft het de laatste tijd druk gehad bij de aflevering van de brieven aan het secretariaat van de Kon. Ver. „Oost en West" in Den Haag. Niet minder dan 2000 verzoeken of één, of zelfs meer kinderen uit de woonoorden der Ambon- neben van 2—13 Augustus als logeetje te mogen ontvangen, kwamen binnen! Caravaggio en de Nederlanden In het Centraal Museum te Utreohit wordt van 15 Juni tot 3 Aug, een ten toonstelling gehouden onder de titel „Ca ravaggio en-de Nederlanden". Deze ten toonstelling heeft tot doel de invloed duidelijk te maken, die de Italiaans* schilder Michelangelo Merisi da Cara vaggio heeft gehad op de Nederlandse schilders van de eerste helft der 17e Caravaggio zelf- zal" hier met een 8-tal Sverken vertegenwoordigd zijn, w.o. de befaamde Madonna dei Palafrenieri (de ..palfreniers" ven de Paus") uit de Borghese te Rome en het Em- maotsmaal uit het Museum Brera te Mi laan. terwijl een uitzonderlijk belangrijke collectie werken van Noord- en Zuid- Nederlandse volgers (o.a. Honthorst, Terbrugghen, Baburen, Jordaens en Ru bens) uirt geheel Europa en uit Amerika zal worden bijeengebracht, waarvan de meeste stukken nog nimmer in Neder land zijn tentoongesteld. Ook een vroeg werk van Johannes Vermeer van Delft, yoorstellend Christus bij Martha en Ma ria (Nat. Gallëry te Edinburgh) zal wor- iAHffnf>UtA T* den tentoongeÊïgS*}'." n'uj Harlewenseen brug Tiengemeten klaagde zijn nood bij commissaris Kesper In de winter moeten 175 eilandbewoners achter de kachel blijven zitten Op Tiengemetep, tussen Flakkee en Beijerland, een eilandje van 1046 ha, i kilometer lang en hoogstens twee km breed, met 175 inwoners verspreid o.a. tien boerderijen, werd gisteren bijzondere raadsvergadering gehou- van de gemeente Goudswaard, waar toe Tiengemeten gedeeltelijk behoort. Burgemeesters en deskundigen spraken voor de Commissaris der Koningin, L. A. Kesper, over hun wensen. De belangrijkste daarvan is, dat de vaste brug, die de Flakkeeërs zo graag tussen hun eiland en de Hoeksche Waard wil len hebben, via Tiengemeten zal komen. Goudswaard is een van de graanschu ur van Nederland, zei burgemeester Van Dijck trots maar er zijn schaduwen: er mochten maar negen woningen t den gebouwd na de oorlog in plaats 28, de gezondheid vaii de kinderen laat veel te wensen, en wat Tiengemeten be treft: het vervoer per schip jaagt alle kosten omhoog. Daar komt bij, dat de 175 bewoners van Tiengemeten vrijwel zijn uitgesloten van de mogelijkheid om 's avonds ergens heen te gaan. In de winter, de wegen modderig en slecht zijn, als het op Het Vuile Gat flink kan spoken e veerman liever bij de kachel blijft, dan zich in het, gure winterweer te begeven, is het bezoeken van vergaderingen of anderszins eenvoudig onmogelijk. En 's zomers is het te druk om uit te gaan. Ook daarom moet dé brug er komen, werd op deze bijzondere raadsvergade ring gezegd. Oók voor Flakkee zelf, waai nog 14 procent werklozen zijn. Het gezelschap maakte vervolgens eer tocht per boerenwagen naar de Westzijde van het eiland, waar de brug zou mi ten komen. Verder heeft mr Kesper Nieuw-Beijerlahd de drinkwaterleiding voor de Hoeksche Waard in gebruik ge- deze heerlijke vacantie king komen, zodat, wanneer er no aantal adressen door onvoorziene standigheden afvalt, er in elk geval nog genoeg overblijven. De Chr. Vrouwen bond heeft zich bereid verklaard om ir elke plaats, waar kinderen komen, eer klein comité te vormen om de behulp zame hand te bieden. Het enige wat Oost en West nu nog zorg baart, naast het enorme organisa torische werk, dat nog wacht, zijn df financiën. Het bedrag, voor de reizer van en terug naar de woonoorden be nodigd. is nog lang met bijeen. Nu net niet langer mogelij-k is zich als gastgezin op te geven, kan men de uitvoering dit plan toch steunen door een geldelijke bijdrage te storten op de girorekening van „Oo9t en West" te Den Haag, n< 14574 met aantekening „Voor vaca-nti Ambonnees Kind". Ook werkgevers ongerust over omzetbelasting Evenals de drie middenstandsbonden hebben ook het Verbond van Ned. Werk gevers, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers en het Kath. Verbond van Werkgevers-vakverenigingen bij de rege ring aangedrongen op voortgang van de behandeling van het wetsontwerp, dat enige verlagingen regelt voor de omzet belasting. Een vertraging zou een funeste invloed hebben op de afzet van die pro ducten, waarvoor reeds een verlaging de omzetbelasting en dus mede van de prijs in het vooruitzicht was gesteld, aldus het telegram. j Den Haag en Delit aan de spits Schoenmakers zetten hun beste beentje voor De Zuidhollandse afdeling van de Nederlandse Bond van Schoenmakers patroons. Maatschoenmakers en Schoen winkeliers heeft gisteren in Lommerrijk Rotterdam een vaktentoonstelling ge opend, die tot en met morgen te bezich tigen is. Bij de vakwedstrijd behaalde de heer M. J. van der Schans uit Delft de eerste prijs. In de afd. patroons werden lste prijzen verworven door de Hagenaar P. D. Berntsen sr en de Delftenaren M. J. van Kan, H. en C. J. H. van Galen en C. A. Spuibroek. Aan de gezellen werd geen eerste prijs toegekend. De tweede prijzen gingen o.a. naar P. D. Berntsen jr uit Den Haag en M. J. Biemans uit Delft. Twee doden bij motor wedstrijden in België Tijdens motorwedstrijden in Dender- monde (België) werden de coureurs Loy- er en Bouwens bij een botsing dermate gewond, dat ze vrijwel onmiddellijk toen de bonden (het gaat hier voorna melijk om de twee grootste, n.l. de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en leden van de moderne Centrale Bond) met nieuwe loonvoorstellen kwamen. De bonden vroegen daarin om een vaste gage van f 175 per maand voor een matroos, be nevens een percentage van de besom ming, nl. 0.95 pet. Tot nu toe voeren de haringvissers alleen op een percentage van de besomming, nl. 1.77 pet. voor grote schepen en 1.99 pet. voor de klei nere loggers. Een vast loon hadden ze dus niet. Alleen een garantieloon, dat een aandeel in de besomming garandeerde van tenminste f41 per week. Het be zwaar tegen deze regeling was, dat op die wijze de bemanningen van de kleine loggers nimmer het loon konden berei ken van hun collega's op de grote moderne loggers. De reders hebben deze voorstellen nu als onaanvaardbaar afge wezen. Ze wensten het principe deelvissers te handhaven en dus alleen te laten varen op een percentage van ie besomming. Wel waren ze bereid hei garantieloon te verhogen tot f50.Bo vendien wilden ze aan het bezwaar tege moet komen door de teelt „in tweeën te knippen" en wel per 1 September, waar door de nateelt (na Augustus) de totale besomming door de kleinere vangsten niet nadelig behoeft te beïnvloeden. Naar we vernemen was de Chr. drijfsgroepen Centrale bereid deze tegen voorstellen als basis voor verdere on derhandelingen te aanvaarden, mits oi nog enkele correcties werden aange bracht. Vlaardingen, Katwijk en Noord- wijk waren in meerderheid eveneens tot een dergelijk verder overleg bereid. Ey de Centrale Bond bleek die meerderheid echter niet aanwezig en zo werden de voorstellen van de reders gisteren Scheveningen afgewezep. Zou de vanmiddag te houden bespre king geen resultaat opleveren, dan s het conflict voor de deur. Want wel een deel van de vissers toch bereid zijn te varen, maar de moeilijkheden om vol ledig bemande schepen te krijgen zullen dan zo groot zijn, dat van een uitvaren van de gehele vloot geen sprake kan zijn. Ongeveer zeshonderd bij de Algemene Bond van Zeevarenden georganiseerde vissers, die niet bij het overleg tussen reders en vissers betrokken zijn geweest, besloten te Scheveningen niet uit te varen, wanneer de reders vandaag de eisen van de haringvissers niet zouden willigen. Advertentie) als Uw huid jeukt. Dat maakt i het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmidael Herdenkingsnummer Chr. önder- officieren Bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Ned. Chr. Onderofficieren Ver., dat op 29 en 30 Mei in Utrecht zal worden gevierd, is een goed verzorgd herdenkingsnummer verschenen var orgaan Onze Banier. Minister Staf, de heer L. C. Rietveld, secretaris-generaal het ministerie van Oorlog, M. Rup- pert, voorzitter van het C.N.V., de hoofd- legërpredikant kol. ds A. T. W. de Kluis en anderen schreven er artikelen in. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Rotterdam-Fyenoord (wykgemeente Oud-Bloemhof) W. B. A. Smits te Middelburg: te Middelburg (a.s. ,-P. J. F. van Voorst Vader) P. F. Th. Aalders te Muiderberg; te Waverveen (toez.) H. N. van Heilsbergen te Schalk wijk. Geref. Kerken Beroepen: te Grootegast (2e pred.pl.) K. Runia te Marknesse; te Hengelo (O.) vac.-F. Vroon, B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijk; te Emmercompascuum cand. P. Heinen te Heerlen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Armadale (Australië) W. W. J. van Oene te Schiedam; te Murmerwoude-Oenkerk J. v. d. Schaft te Delft; te Ten Post (tweede maal) L. E. Oosterhoff te IJsselmuiden-Grafhorst. Aangenomen: naar Lethbridge (Canadian Reformed Church) G. Ph. Pieffers te Bussum. Bedankt: voor New Westminster A. Veldman te Enschede. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Dordreoht H. Ligten- berg te Rotterdam-West. De Jonge Kerk besprak haar arbeid In Oosterbeek is het afgelopen week einde door 130 afgevaardigden de half jaarlijkse werkconferentie gehouden var De Jonge Kerk. Dr H. Bartels, landelijk secretaris, en mevrouw H. A. Boersma- Smiit spraken over het onderwerp: Hoe was het en hoe moet het? De kerkdienst op Zondagmorgen werd geleid door ds F. Keja, Ned. Herv. predikant te Stompe- toren, waarna een gesprek werd gevoerd over het werk in de verschillende pro vincies, over het kampwerk (er is keuze uit 83 kampen) en over de grote toogdag (Pinkstermaandag in Lunteren met dr K H. E. Gravemeyer als spreker en de opvoering van een première, het lekenspel Mozes). Voor de toogdag kan men zich melden bij de Herv. Jeugdraad te Amsterdam of bij J. van Wijngaarden,1 Harddraverstraat 58b, Rotterdam-C. Ds P. L. Schram promoveert Op 3 Juli hoopt ds P. L. Schraip, Ned. Hervormd predikant te Wageningen, in Utrecht bij prof. dr M. van Rhijn te promoveren tot dr in de theologie, op het proefschrift: Jacobus Isaac Doedes. Eerste doctorandi van de „Zevende faculteit" Gisteren hebben, voor het eerst twee studenten (met goed gevolg) het docto raal examen in de politieke en sociale werenschappen (zevende faoulteit) de gem. universiteit te Amsterdam afge legd. Het waren mej. P. Rijken uit Amsterdam en de heer A. G. Dekker uit Den Haag. Provinciale conferentie van de Zakbijbelkond De Zakbijbelbond houdt Zaterdag in de Rehobofchkerk aan de Noordsingel in Rotterdam een provinciale conferentie, aanvang 3 uur. Sprekers: ds D. E. Boeke, voorganger Ph. Looy en mej. G. van Woerden, en in de-avondsam?nkomst ds J. P. Geels. Chr. Geref. predikant, ds J. Enter Sr.. Vrij-Evamg: predikant; en "us Boeke. Probst Asmussen uit Kiel, die lid is van de commissie voor „Falth and Order" (Geloof en Kerkorde) van de Wereldraad van Kerken, heeft zich hier uit teruggetrokken. Dr A. Teeuw zal op 19 Mei in Utrecht het ambt aanvaarden van woon hoogleraar in de vergelijkende algemene taal wetenschap. Het lied der aethergolven WOENSDAG 14 MEI 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 715 Gewijde mu 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws Gram 8S5 Kookpraatje 9.00 Voor de zii 9.35 Gram 10.15 Gram 10.30 Morgendi 11.00 Bondsdag van de Bond van Gi Vrouwenverenigingen in Nederland Gram 12.00 Altviool en plano 12.33 Li muziek 1.00 Nieuws 1,15 Protestants Ir kerkelijk Thuisfront 1.20. Lichte muziek 1,50 Gram 2.00 Strijkkwartet 2.30 Gram 2.45 Voor de meisjes 3.00 Gram 3.15 Uitwisselingscon. cert met de BBC.: Meisjeskoren 4 00 Vooi de jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 „In dienst var het vaderland" 6.00 Nieuws 6.15 Surinaami volksmuziek 6 30 R.V.U.: dr H. Groot: „Dri( 78 „Hij zeit wat", deed de Jong minachtend. „Nu zeg ik wat maar als je niet gauw aan de deur staat, ga ik wat doen", dreigde Adriaan. „Heb maar zo'n praats niet; ik kom mijn dóch-' ter halen en daar heb ik als vader het" recht toe, wie weet wat er achter die deur met haar ge beurt", antwoordde de Jong giftig. „Je dochter is hier niet, maar als zij hier was, wat zou er dan met haar kunnen gebeuren?" vroeg Adriaan ijzig kalm. „Pf..." deed de Jong en temend sprak hij Adriaan na „wat zou er dan met haar kunnen gebeuren... twee van die fijne huichelaars met een jong meisje en dan vraagt hij nog wat er met haar zou kunnen gebeuren... geld en vrou wen dat willen die fijne lui... maar mijn doch ter zal mij geen presentje van jullie aan boord brengen, eerder verzuip ik haar, begrijp je dat goed, duitendief en vrouwenschender." Beduusd zag Adriaan de indringer aan, op zo veel kwade trouw en slechtheid wist hij geen we derwoord te vinden. Nooit had hij Toos aangezien om haar te begeren en de bedoelingen van Wil lem met het meisje waren zuiver als beproefd goud. Willem zou haar eerlijk trouwen, op het gemeentehuis en in de kerk, daarvoor was* hij een Mondijn en deze kerel durfde beweren dat zij leefden naar de wellusten van een bedorven hart. Zijn vingers sloten zich tot vuisten, een niet te remmen woede steeg in hem op, hij stond gereed om gewelddadig de vunze belager van zijn eer neer te slaan. Hij naderde de Jong voor de afstraffing, doch deze was op alles berekend. „Je maakt me niks... open die deur of ik rijg je aan dit mes", raasde de Jong, terwijl hij met een breed broodmes zwaaide- Even deinsde Adriaan af, maar er was geen angst in hem, hij overzag slechts zijn kansen. Onder het mes heen greep hij met een snelle beweging de pols van de jong vast in de ijzeren beklemming van zijn rech terhand, met de linker trok hij de dolle schipper tegen zich aan en zo stonden zij een wijle, lijf aan lijf met het dreigende mes als een uitroep teken boven hun hoofden. Aan de druk van hun lichamen maten zij eikaars krachten en tezamen vormden zij een standbeeld van primitieve in- «tincten. Eeuwen van beschaving waren wegge vallen, zij erkenden orde noch wet, er was al leen de tegenstander die vernietigd moest worden. De Jong was de zwakste partij, maar in zijn hand was nog steeds het blank geslepen mes, en in list was hij Adriaan verre de baas. Maar Adriaan stond daar als een brok tot vlees geworden kracht, het bewustzijn van zijn kracht gaf hem de zekerheid der overwinning, daarom lette hij te weinig op de bewegingen van zijn zwakkere vij and. De Jong schopte achteruit met zijn hakken door ^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN het glas van het ingebouwde theemeubel. Rinke lend vielen de scherven op de vloer neer; Adri aan schrok en de greep om de bewapende hand van zijn tegenstander verzwakte. De Jong rea geerde fel en onmiddellijk, precies op het juis te ogenblik rukte hij zijn hand los en vloekend stak hij met het mes naar Adriaan. Het blanke wapen schitterde in het licht van de plafonière en beangstigend snel daalde het neer voor de ge vaarlijke steek. Instinctief wierp Adriaan een schouder voorwaarts en deze beweging redde hem van een wonde welke hem onmiddellijk bui ten gevecht zou stellen. Het mes gleed door het zachte vlees van zijn bovenarm en warm voelde hij het bloed in de mouw van zijn boezeroen. Pijn deed het niet, Adriaan voelde tenminste geen pijn, wel steeg er een woede in hem op, waarin hij dreigde te stikken. Hij trachtte felle woorden te spreken doch zijn keel liet slechts onverstaan bare klanken door. De kracht in zijn armen was echter onverzwakt gebleven, hij haalde uit en in een enkele zwaai maaide hij de Jong neer op de vloer van de kajuit. Het vallende lichaam wierp de tafel omver en kletterend rolden kopjes, thee pot en melkkan over de vloer. Het mes scheer de weg uit de hand van de aanvaller en buiten diens bereik bleef het in de bekleding van de zitbank kleven. Met een vlugge beweging trachtte de Jong op te springen, maar als een stormwind viel Adriaan op hem neer om zijn woede uit te razen. De Jong kronkelde zich onder de slagen welke op hem neervielen, maar hij was machteloos te genover de kracht die boven hem was. Hij schop te met de voeten naar omhoog en hij beet naar de handen van Adriaan, maar hij wist zijn posi tie niet te verbeteren. Al kronkelend gleed hij over de vloer door de scherven van glas en aardewerk heen, doch het gewicht dat hem neerdrukte gleed met hem mee en er was geen ontkomen aan het geweld dat over hem heen raasde. Een ongelukkige beweging van zijn beul redde hem van een eindeloze afstraffing. Adriaan had geen begrip van de dingen welke om hem heen waren, om het aalvlugge lidhaam van De Jong te kunnen volgen, zette hij zich af aan alles waaraan zijn voeten steun konden vinden, hij maakte groeven in de kostbare be timmering en hij verbrijzelde het overgebleven glas van het theemeubel, doch hij liet de Jong niet los, zij schuifelden en gleden zwijgend over de vloer en de vernieling werd steeds groter tot Adriaan ,de kachel tot steunplaats voor zijn voeten maakte. De poten van het fornuis weken terug en voorover viel het op hem neer, de rand van de bovenplaat drukte zijn benen juist boven de knieën op de vloer en een moment was hij mach teloos. En weer gebruikte De Jong dit ogenblik van hulpeloosheid, hij kronkelde zich vrij en vlug sprong hij recht op de benen. (Wordt vervolgd) perloden ln de sterrenkunde: Een nieuw wereldbeeld" 7.00 Spectrum van het Chr. Or ganisatie en Verenigingsleven 7 15 Boekbe spreking 7.30 Gram 7.40 Radioki Nieuws 8 10 Commentaar familleoompetitie 8 20 Omroeporkest 9.15 „Bromfiets Ahoy!" 9.35 Salonorkest 10.00 Kamerkoor 10." nationaal Evangelisch commentaar 10.40 Gram 10.45 Avondoverdenking 11.00 11.15—12.00 Gramofoorcmuziek. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7,33 Gram 8,00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9 00 Gram VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de huisvrouw 10.30 Gram 10.45 Voor de vrouw 11.00 Gi 12 00 Voordracht 12.15 Orgelspel 12 33 V het platteland 12 38 Lichte muziek 12.55 Ka lender 1.00 Nieuws 1J5 Dansmuziek 1.45 Gram 2.00 Gesproken portret 2 15 Jeugdcon- cert 3.00 Kinderkoor 3.20 Blokfluit en clave- cimbel 3 30 Voor de zieken 4 05 Voor de jeugd 5.30 Lichte muziek 5.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Kunst op - 6.20 Actualit» d VARA: 6.50 •Zweden 8.45 Nieuws 8.50 Metro- pole-orkest en soliste 9.15 Gev programme 9.45 Gram 10.20 „Zeestromingen" 10 35 Lichtt muziek 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m 12.00 Gram 12.25 Gev programma 1.00 Nieuws 1.10 Reportage 1.25 Hoorspel 1.55 Sport 2 00 Schoolradio 3 00 Hoorspel 4 00 Mu zikaal programma 4.45 Voordracht 5,00 Vo de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 Gi muziek 6.45 Causerie 7.00 Gev programn 7 45 Wereldcommentaar 8.00 Hoorspel 9.00 Nieuws 9.1S Hoorspel 10.15 Gram 10.45 Parle- 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht 12.15 Dansmuziek 12.45 BBC Welsh Orchestra 1 45 Voor de kleu- :ers 2.00 Voor de vrouw 3.00 Amusementsmu- tiek 3.30 Voor de soldaten 3 45 Militair or- cest 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 30 BBC Nor- hem Orchestra 5.30 Lichte muziek 6 00 Orgel- ipel 6.30 Planoduo 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws 25 Sport 7.30 Verzoekprogramma 8.30 Hoor- ;pel met muziek 9.30 Klankbeeld 10.00 10.15 Actualiteiten 10.20 Lichte mu ziek 11,00 Voordracht 11.15 Gev FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 249 12.00 Symphonie-orkest 1.00 Nieuws 1.20 ianorecital 2 05 Nieuws 2.10 Zangrecital 30 Amerikaanse uitzending 7.01 Orkestcon- ert 8.00 Vocaal ensemble 8 30 Hoorspel 10.15 •ram 10.50 Pianorecital 11,20 Gram 1145 BRUSSEL. 484 m. 12 05 Lichte muziek 1.00 Nieuws MO, 3 00 n 4.00 Gram 5.00 Nieuws 5.15 en 5.45 Gram 6.30 Omroepkoren. 7.00, 7.20 en 7.40 Gram Nieuws 8 00 Gram 8.15 Groot symphonie- BRUSSEL. 324 m. n 12.34 Amusements: 1.15 Gram 2.00 Schoolra Leger des Heils zond 43 kadetten uit (Van onze correspondent.) Het Leger des Heils, dat enige dagen geleden zijn 65-jarig bestaan in ons land herdacht, heeft gisteren in Amsterdam een aantal kadetten bevorderd en uitge zonden. Zij zijn opgeleid op de William Boot'h-kweekschool in Amstelveen. Giste ren werden zij nadat o.a. mej. Maglina Janson uit Den Haag-Zuid een geloofs getuigenis had afgelegd toegesproken door kommandant E. Thykjaer. De 38 kadetten (28 dames en 10 heren) en vijf sergeants brachten een spreekkoor ten gehore van de leerstellingen van het Leger, die zij verklaarden te zullen handhaven en prediken. De kommandant bevorderde de vijf sergeants tot tweede luitenant en de 38 kadetten tot kadet- luitenant, van wie drie tot sergeant werden benoemd. Mevrouw M. Thykjaer- Larsson reikte aan de moeders der be vorderde kadetten en sergeants de zil veren sier van het Leger uit. Elk der bevorderden ontving een aanstelling met opgaaf van het arbeidsterrein voor ieder. Bondsdag Vrijgemaakte Geref. J.V.-bond De bondsdag van de Ned Bond van (vrijgemaakte) Gereform. J.V. zal op Hemelvaartsdag in Utrecht worden ge houden. Sprekers: G. Storm uit Amers foort en ds J. P. van dér Stoel jr uit Grootegast. over: „De waarde van de organisatie"; ds J. Kamphuis uit Spaken burg over „Messiaanse keurcorpskeuze", en ds H. Knoop uit Rotterdam-Delfs- haven over „Blijft aan uw voorgangers gedenken en volgt hun geloof na", ih welke referaten de betekenis van de arbeid van piof. dr K. Schilder zal wor den belicht. Vervolgens zullen ds K. J. Kapteijn uit Nijkerk en ds H. Veltman 't Zeist -het slotwoord spreken. Dezer dagen kwamen uit Indonesië met verlof de volgende Zendingsarbei ders: ds R. G. ten Kate van Korido (N.-_ Guinea) met zr J. Aalders van Mano- kwari (N.-Guinea), de heer K. Meinema, hoofd goeroe-opleiding van Tentena (M. Celebes) en mej. zr M. M. v. d. Bos van Hollandia (N.-Guinea). Naar Indonesië vertrokken: de onderwijzeres mej. G. M, Nieuwland naar Seroei (N.-Guinea), de heer F. J. van Rootselaar, arts, naar Luwuk (M. Celebes) en de heer F. J. de Vries, bestemd voor het onderwijs te - Fak-Fak (N.-Guinea). Protestanten zijn actief in Zuid-Amerika In R.-K. kringen in Zuid-Amerika maakt men zich bezorgd over de activi teit die van de zijde van de Protestantse kerken in verschillende landen aan de dag treedt. Zo zijn er in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro vier instituten die zendelingen opleiden. Tevens worden ia de Zuidamerikaanse radiostations tal an programma's uitgezonden dië door de Protestanten worden verzorgd. De sterkste Protestantse zender is de „Stem van de Andes" te Quito (Equador), die veel- nieuws uit Protestantse kring oók uit- andere werelddelen doorgeeft. ■-f Beurzen voor Nederlandse vrouwen beschikbaar Naar de secretaresse van de beurzen commissie, mevr. dr C. W. van Essen Zeeman uit Amsterdam, .mededeelt, heeft de Vereniging van Vrouwen met Acade mische Opleiding wederom een aantal beurzen aangeboden gekregen voor stu die in het buitenland voor vrouwen, die aan een Nederlandse universiteit of hoge school hun studie hebben voltooid. Italiaanse studiebeurzen De Italiaanse regering stelit vooir het studiejaar 19521953 twee beurzen ter beschikking van Nederlanders, elk be dragende 340.000 lires (plm. f2100), voor afgestudeerden. Voor reiskosten wordfl nog eens 5000 lires vergoed'. Sollicitaties voor 1 JuM bij dr F. Bender, chef afd. Buiten!. Betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Prinsessegracht 19, Den Haag. Maandag zal dr G. Stuiveling, benoemd tot b.g, hoogleraar in de taalbeheersing, zijnde theorie en praetijk van het spreken en schrijven in de Nederlandse taal, zijn ambt Op 28 Juni is het een eeuw geleden dat de Geref. kerk van Sliedrecht werd geïnstitueerd. PROMOTIES DELFT. 12 Mei Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap: F J Plantema, te Amsterdam op: Theory and Experiments on the Elastic Overall Instability of Flat Sandwich Plates. C Boeihouwer, te Delft op: PolymerisatieverschiJnselen bij vette oliën.. UTRECHT. 12 Mel Op het proefschrift: Diamond, a Crystal Counter promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer G P Freeman, geboren te Amsterdam. NUMEGEN. 12 Mei Gepromoveerd tot in de Godgeleerdheid op proefschrift ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.). 13 Mei heren E A M Godefroi—Weesing en F Kunst, allen te Amsterdam. AMSTERDAM (V.U). 9 Mei Geslaagd": doet Ned letteren: R G K Kraan. Vlaardingen. AMSTERDAM. (Gem. Univ.), 10 Mei Gesl. act. ex. economie F. Oostra, Amsterdam. AMSTERDAM^ 12 Mei Geslaagd: doet Cand aardrijkskunde:, L J de Wit. A'dam. DELFT, 12 Mei Geslaagd: cand civlel- ig.: W J Beranek. Delft; R Hoesen. R'dam: J J Mertens. Helmond; Ing. ex. civiel-ing.: de Beus. Hilversum: J W H Goedhart, -Gravenhage. rechten: J Wou- G M J Widdershovt Oudkerk, Hilversum: A A J Jat 'immer. Utrecht; Arts-ex: J :ht_; A J M Molleman, Lichten-i 15 Gra :rie 5.4 dichten sn liederen 6.30 Voor de soldaten ws 7.30 Gram 7.50 Voordracht 8.00 'kest en soliste 900 Actualiteiten 9.15 muziek men commentaar 10.00 0.15 Sopraan en piano 10.55 Nieuws. TELEVISIE LOPIK ag. Gezamenlijk programma. 19.00 erlandvoetbalwedstrijd Nederland- Vind, Advertentie Massief. voegloos met j rijkskeua Trouwon verlovingsringen

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2