Jlieume Itriiwdjf (üóurant ERRES 11 1! Aneurin Bevan? Tanger: een oase van vrijheid in een wereld vol beperkingen Geen leger of vloot, geen deviezen en zelfs geenbelastingen Misleide geest Directeur kalkzandsteen-1 fabriek geschorst Wist IJ DINSDAG 13 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; f 0.47 per week. ADVERTENT1KN0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL!] R-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken fltnli atlldp l< (ittlnra «tntarttohjbtiispml' Thie en dertigste Jaargong No 9429 WIE IS Op de drempel van Afrika (Van onze correspondent Allied van Sprang) TANGER (Noord-Afrika). Mei 1952. IN ZIIN KANTOOR op de tweede verdieping van een oud gebouw met uitzicht op de lawaaierige, inheemse markt, drukt de jonge Ara bische zakenman bedachtzaam het eindje van zijn sigaret uit in de asbak vóór hem. „Wij Marokkanen hebben maar één doel..." „En dat is?" Strak staren zijn ogen me van achter een donkere bril aan. „Bevrijding van het Franse protectotraatl" Dat is in vijf woorden het doel van de Arabische nationalisten. Het is niets nieuws in een wereld, die zich de laatste tien jaar overal van de knellende banden van het kolonialisme tracht te verlossen. Maar voor Tanger is het eigenlijk de enige vorm van vrijheid, welke men er moet ontberen. Voor de rest is deze Internationale Zone van Marokko onder het bestuur van acht grote en kleine mogendheden een ware oase van vrijheid in een wereld vol van vrijheidsbeperkingen. NIEUWE SERIE REISBRIEVEN jAN DE INGANG van de Middel- landse Zee recht tegenover Gibral tar en door slechts dertien kilometer water gescheiden van het Spaanse vasteland ligt de stad Tanger. Er wonen ongeveer 140.000 mensen (95.000 Arabieren, 10.000 Marokkaan se Joden, 20.000 Spanjaarden4000 Fransen, 2000 Italianen, 1000 Britten en voor de rest onderdanen van vijf- tig andere naties). De Sultan van Marokko voert de souvereinïteit. Het wezenlijke bestuur is echter in han den van een Internationale Controle Raad, bestaande uit diplomatieke ver tegenwoordigers van Amerika, België, Spanje, Frankrijk, Groot Brittannië, Italië, Nederland en Portugal. Een Portugese administrateur is verant woordelijk voor de dagelijkse gang van zaken. Uit deze internationale stad begint Alfred van Sprang zijn nieuwe serie reisbrieven. Tanger is een trekpleister. Het is heel gemakkelijk om er binnen te komen en als men een onderdaan t een van de acht besturende landen hoeft men zelfs aan niemand toestemming te vragen en kan men er zo lang blijven als men wil. Een verblijfsvergunning niet nodig. Evenmin ia men verplicht zich bij de Burgerlijke Stand te laten inschrijven. Er is geen bevolkingsregister en derhalve weet men slechts bij vage benadering hoeveel inwoners Tanget eigenlijk heeft. Iedereen met voldoende kapitaal en initiatief kan een winkel, een of ander bedrijf of zelfs een bank beginnen. Een vestigingsvergunning is er niet voor nodig. Evenmin proeven van vakbe kwaamheid. Men betaalt een klein be drag per jaar als patent en dat is met een de enige belasting welke men ver schuldigd is. Vermogensbelasting, inkomstenbe lasting, loonbelasting, personele be lasting en al die andere soorten belasting waar wij onder zuchten, kent men niet. Daar het bestuur geen buitenlandse vertegenwoordi gingen, geen leger, vloot en lucht macht, geen uitgebreide ministeries en andere kostbare overheidsinstan ties heeft, is de begroting maar zeer bescheiden. De gelden ervoor komen voornamelijk van een algemeen in voerrecht van 12*£ pet op alle goe deren. Invoerbeperkingen zijn er echter niet. Men kan alles uit het buitenland laten komen waar men een afzetgebied voor denkt te hebben. De betaling levert geen moeilijkheden op daar er geen deviezen- voorschriften zijn. Het geldverkeer is volkomen vrij. In de banken en by de tientallen particuliere geldwisselaars overal in de stad kan men elke valuta van de wereld in ongelimiteerde hoe veelheden kopen en verkopen. De in- en uitvoer ervan is vrij. En zo kan men doorgaan met opsommen. Toevluchtsoord Er is dus volop vrijheid. Het gevolg ervan is natuurlijk, dat zich allerlei min of meer twijfelachtige figuren naar de stad begeven. Een van de karakteristieke definities van Tanger Na de wenk uit Bonn met een kern van waarheid is: Tanger a sunny place for shady people. Sedert de Tweede Wereldoorlog is er een groep van mensen, die in de een of andere vorm met de Duitsers geheuld hebben en om die reden liever niet naar eigen land terugkeren. Voorzover het onderdapen van een van de besturende landen betreft kunnen ze nergens beter terecht dan hier. En er lopen dan ook nog al wat van deze Nederlandse, Bel gische, Franse en Engelse collaborateurs rond. Tezamen met Spaanse en Italiaanse fascisten, Franse communisten, Arabische Gedraagt U bescheiden! Dit is de „rode" deken van Canter bury, dr Hewlett Johnson, die zoals wij meldden, door patriarch Alexei van Moskou naar de Russische hoofdstad is uitgenodigd. Gisteren vertrok hij per vliegtuig van Londen naar Praag, waar hij enige vrienden zal opzoeken, alvorens door te reizen. De eersteBolsward en Boalsert op borden en W. van Bolsward hebben reeds opdracht gegeven tot het aanbrengen van tweetalige plaatsnaamborden. Naast het „Hollandse" Bolsward, zal de Friese aam „Boalsert" gebezigd worden. Tsjech dook onder „IJzeren Gordijn" door En was vrij man1 Na een vermetele sprong van een pas sagiersboot en een korte, felle zwemrace de Donau is een Tsjech er als eerste Oosteuropese vluohteling in geslaagd het IJzeren Gordijn" op deze wijze te door breken, aldus ontleent de „Vkrt" aan .Daily Tel.". Vijftig kilometer ten Oosten van Wenen, tussen Bralislawa en Hamburg, waar de Donau de grens vormt tussen Oostenrijk en Tsjechoslowakije, rende de man onverwaohts over het dek van de rivierboot en dook in het water. De Tsjech'oslowaakse grenswaohters, die speciaal voor de reis over dit deel van de Donau aan boord waren gekomen, open den het vuur op de vluchteling. Toen dit geen succes had, werd een roeiboot met drie gendermase 'Uitgezet om de man te achterhalen. De communisten slaagden erin de zwemmer tot op enkele meters ■te naderen, maar moesten toen hun po gingen opgeven. Dodelijk vermoeid, maar als een vrij man, strompelde de onder nemende Tsjech de Oostenrijke Donau- oever op. Chel luchtmachtslat liet de Fokker S 14 eens zien De luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, heeft gisteren met de nieuwe Fokker straal- trainer S 14. begeleid door een twee- motorige S 13. een rondreis gemaakt langs de verschillende vliegbases in Nederland, om ^an de belangstelling, die in militaire kringen voor de S 14 bestaat, tegemoet te komen. nationalisten en internationale smokke laars en speculatoren geven zij het leven een sfeer van onsoliditeit en geheimzin- Toch is het leven hier veel normaler dan men over het algemeen in het buiten land denkt. Daar verkeren velen i' overtuiging, dat Tanger een bloeiend centrum van misdaad en onwettigheid waar het geld bij wijze van spreken op straat lilgt en iedere avonturier, die elders in de wereld mislukt is, in ommezien rijk kan worden. Dat is echter allerminst het geval. Evenals in elke havenstad is er ook hier smokkel (vooral sigaretten naar Spanje, Frankrijk en Italië), handel in verdovende middelen, immoraliteit en misdadigheid. Dat zal iedereen ook toegeven. Maar daarom is het nog geen Chicago waar men leven en geld nimmer zeker is. Geen paradijs Er heerst zeker welvaart. In de eerste plaats zijn er veel kapita listen. Zy hebben hun kapitaal naar Tan ger overgebracht en er zich gevestigd om de zware belastingen elders lopen. Anderen hebben hun kapitaal naar Tanger verplaatst uit angst een nieuwe oorlog. Banken en andere internationale lichamen prefereren Tan ger vanwege de grote vrijheid delen. Maar voor de rest heeft Tanger maar zeer beperkte mogelijkheden. Een achterland is er niet omdat Spaans- Frans-Marokko voor doorvoer gesloten zijn. Industrie is er zo goed als niet. En de behoeften van de stad zelf (met zeker 100.000 weinig koopkrachtige ners) zijn ook niet groot. De economische crisis van Europa laat zich ook hier len. Er is minder belangstelling van tenlands kapitaal dan er geweest is wat belangrijk is: de prijzen van de grond bewegen zich in dalende lijn ook al wordt er dan nog druk gebouwd voor geldbe legging. Maar toch blijft Tanger de grote trek pleister voor avonturiers. Dagelijks ko men ze aan met hoge verwachtingen weinig of geen geld. Vrijwel allen v dwijnen weer teleurgesteld na een korte of lange periode van aan de slag trach ten te komen. Er is geen gebrek aan werkkrachten. Bovendien zijn de lonen zo laag, dat geen Europese arbeider er van kan bestaan. En de vakbekwaamheid speelt geen rol. Winkels, café's, banken, handelshuizen, garages: er zijn er al meer dan genoeg en de concurrentie is scherp. En daar komt nog bij: mén kan overal elders beter werkloos zijn dan in Tanger, geen Arbeidsbeurs en geen Dienst Maatschappelijk Hulpbetoon is en de consuls strenge instructies hebben, welke het hun onmogelijk maken ge strande avonturiers financiële bijstand te verlenen. Maar overigens is Tanger een aan gename stad. Behalve de verfrissen de vrijheid heerst er een zekere zor geloosheid omdat het ontbreken van een defensie-apparaat automatisch gedachten over oorlogsdreiging uit sluit. Het klimaat is mild. Men ligt ver genoeg van Europa om niet de druk er van te voelen maar dicht ge noeg bij om in één dag Parijs, Brus sel of Amsterdam te kunnen berei ken. En tenslotte hoopt men de wel vaart nog te vergroten door van Tanger een belangrijke entrepotha ven te maken en tegelijk een Afri kaanse Rivièra compleet met casino's. Maar dat zijn toekomstplannen waar niet iedereen evenveel vertrouwen in heeft! (Nadruk verboden). „Duitse toeristen, weest bescheiden fEDRAAGT u bescheiden, want de Nederlanders hebben onschuldig veel geleden", aldus luidt het advies, dat Duitse toeristen, die Nederland bezoeken, door luidsprekers in toe- ristentreinen wordt gegeven. „Ge draagt u bescheiden, opdat de Neder landers niet zeggen, dat de Duitsers net eender zijn als tijdens de oorlog". Men verwacht, dat een groot aantal Duitsers dit jaar Nederland zal be- Nee, deze man (in München) schildert zijn tulpen niet, omdat ze niet mooi genoeg van kleur zijn, maar juist omdat ze dat wel zijn! Het moge tegen strijdig lijken, maar onbegrijpelijk is het toch niet. 'sMans tulpen hebben namelijk de voortdurende aandacht van langvingerige natuurliefhebbers Om ze tegen diefstal te beveiligen, smeert hij de stengels van zijn bloemen in met een soort was, welke de plant niet deert, doch zeer onaangenaam is voor de dieven en hun kleren. Want de kleefstof is bijna niet te verwijderen! Nieuwe raad van beheer in Hillegom Minderheid maakte gebruik van gerechtelijk beslag op meeste aandelen TN EEN BEWOGEN vergadering te Haarlem is de heer J. A. van Herwaar- den uit Aerdenhout, tegen wie onlangs wegens verduistering bij de kalkzandsteenfabriek in Hillegom een vervolging werd ingesteld, gisteren als president-directeur en als lid van de raad van beheer geschorst. Het besluit hiertoe werd genomen door personen die slechts over de minderheid van de aandelen beschikken, maar die hun besluit toch wettig achtten, om dat de aandelen van de heer Van Herwaarden meer dan de helft door de justitie in beslag zijn genomen en dus niet als gedeponeerd konden worden beschouwd. De vergadering was aangevraagd door enige aandeelhouders, die ook de klacht voor strafvervolging hadden ingediend. In kort geding hadden zy de president van de Haarlemse rechtbank gevraagd om te beslissen, dat de in beslag geno men aandelen niet als bewijs van toe-; gang tot de vergadering zouden mogen gelden. De president had dit inderdaad beslist en bovendien een dwangsom van 100.000 vastgesteld om het vonnis kracht bij te zetten. De raad van beheer vond deze beslis sing van de president echter onjuist. De heer E. van Romunden, die de vergade ring leidde, omdat zoals hij zei de presi dent-directeur lichamelijk en geestelijk de gevolgen ondervindt van de jongste gebeurtenissen,* verklaarde: „Tegen het vonnis van de president is onmiddellijk hoger beroep aangetekend en als het hof een andere uitspraak zal doen, is alles wat op deze vergadering wordt besloten nietig. Er zal dan een onherstelbare ver warring ontstaan. Daarom moet deze vergadering worden uitgesteld tot 7 Juni, na de beslissing van het gerechtshof." Het standpunt van de minderheid werd Door benzinegebrek Sterke inkrimping van K.L.M.-diensten Met het oog op het tekort aan vlieg- tuigbenzine, ontstaan door stakingen ir de petroleumindustrie in de Verenigde Staten, heeft een aantal regeringen zorgsmaatregelen getroffen. Als gevolg daarvan zullen de luchtvaartmaatschap- pyen haar diensten in onderling gelijke mate moeten inkrimpeh, hetgeen in vele gevallen zal neerkomen op een beper king van 50 procent. De K.L.M. zal van Woensdag af op de meeste Van haar lijnen het aantal diensten sterk moeten inkrimpen. Ook voor passagiers, die reeds plaatsen hebben besproken, zullen veranderin gen onvermydelijk zijn. Het is nood zakelijk, dat deze reizigers zich met de reisbureaux en de K.L.M.-passage- kantoren in verbinding stellen. Deze onverwacht noodzakelyk gewor- -den maatregel zal zowel voor het zaken- als toeristenverkeer veel ongerief teweeg brengen. De luchtvaartmaatschappijen zullen in onderling overleg alles in het werk stellen om de gevolgen zoveel gelijk te beperken en, zodra de omstan digheden zulks toelaten, op de normale dienstuitvoering terug te keren. Amerikaanse klacht over radio en televisie Scherper controle ter bescherming der j'eugd Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een onderzoek van de tele- radioprogramma's in Amerika gelast teneinde immorele of op andere wijze beledigende gedeelten eruit te ver- De afgevaardigde, die het voorstel daartoe deed, zei. dat een week radio en televisie tussen 6 en 9 uur 's avonds, als groot aantal jeugdige luisteraars of toesohouwers is, 91 moorden en vele andere misdaden opleverde. Een ander lid merkte op, dat de jeugd m Amerika opzettelijk en kwaadaardig slecht wordt gemaakt. Tijdens vele kin deruurtjes. zei hy. kan men mooie en elegant geklede dames zien. die de techniek van het schenken van sterke drank demonstreren, hetgeen sterk ver oordeeld dient te worden. Canad. ambassadeur verlaat 6 Juni ons land De Canadese ambassadeur P. Dupuy. die benoemd is tot ambassadeur te Rome. zal op 6 Juni ons land verlaten. Oost-Duitsland slaat een steeds dreigender toon aan Vrees voor blokkade in Berlijn herleeft door de overeenkomsten met het Westen A LS WEST-DUITSLAND herbewapend wordt, dan staat het nog heel wat te wachten. Tenminste, als wij Ulbricht,-de Oost-Duitse vice- minister-president mogen geloven. Hij dreigde gisteren met een nieuwe blokkade van Berlijn en met zware straffen voor hen, die de overeenkom sten met het Westen steunen. „Indien een oorlog moet worden voorkomen, moet het volk nu strijden tegen de contractuele overeenkomsten en tegen het bewind van bondskanselier Adenauer", zo zeide hij. Ulbricht deelde mede. dat Oost-Duits land nog geen verdedigingsstrijdkrachten op de been heeft. Het zal deze echter zeker in het leven roepen, als de eenkomsten tussen West-Duitsland Geallieerden getekend worden. De onder tekening zou „de volgende dag delyk in West-Berlijn te zien z: nationale verzetsbeweging ln Duitsland ontstaan ter omverwerping van de West-Duitse regering. Ulbricht noemde de ondertekening een staatsgreep geen rechtsgeldigheid zou hebben. Hij deed een beroep op de Socialisten om het verzet tegen de overeenkomsten met het Westen aan te wakkeren. De Oost-Duitse minister versprak zich kennelijk, toen hij de aanval van de Rus sische vliegtuigen op een toestel van d< Air France onder de loppe nam. Hi: vroeg: „Denken de Amerikanen. Britten Fransen werkelijk, dat ze maar rustig overal kunnen vliegen en foto's kunnen maken? Het vliegtuig, waarop het geopend werd, bevond zich illegaal boven Oost-Duits grondgebied". Zijn opmerking „waarop het vuur ge opend werd" is in tegenspraak met de officiële Russische versie, volgens welke Sowjet vliegers alleen een waarschu- ingssalvo hebben afgevuurd. Adenauer heeft onmiddellijk een afschrift van Vijfvoudige moord in een Amerikaanse bus Toen een politieman van Cleveland, in de Amerikaanse staat Ohio, een jonge van twintig jaar, die zich in een autobus bevond, wilde arresteren, trok deze een revolver en doodde de politie agent en drie buspassagiers. De overige buspassagiers wisten de jeugdige moorde- te overmeesteren. Hij is door de woedende menigte om het leven gebracht. Men tast nog in het duister, voor welk misdrijf de politieman de jeugdige onver laat wilde arresteren. DAT in Dordrecht een Centraal Insti tuut voor Verkeersopvoeding is opge richt, waarin o.a. de politie en de Ver. Veilig Verkeer samenwerken om strijd te voeren voor het „verkeers- f,atsoen'. DAT minister Mansholt en zijn West- Duitse collega Niklas het eens zijn ge worden over de noodzaak van een Euro pese landbouwgemeenschap. die in grote trekken moet overeenkomen met de kolen- en staalunie van het plan-Schu- DAT in Rotterdam uit een carrier een busje Weedkiller (zeer zwaar, onkruid dodend vergif) is verdwenen. DAT ruim 1800 pleegouders zich by de Kon. Ver. Oost en West hebben opgege- om van 2 tot 13 Augustus een Am- bonneesje van 7 tot 12 jaar een prettige vacantie te bezorgen en de Ned. Chr. Vrouwenbond hiervoor plaatselijke co- mité's zal vormen. DAT de Tweede Kamer-commissie voor de industrie Donderdag en Vrijdag de mynstreek zal bezoeken terwyl de com- 'e voor verkeer en waterstaat op dezelfde dagen naar de N.-O. polder en Elburg gaat. DAT minister Rutten gisteren in Athene tijdens een diner de gast was van zijn Griekse collega MihaiL DAT in Juli in 650ste verjaardag t slag wordt gevierd. DAT een van de drie bij Putte (N.Br.) gearresteerde Spanjaarden in zijn cel een wachtmeester neersloeg en vluchtte, doch na een langdurige achtervolging in een sloot werd teruggevonden. DAT in Amsterdam een Vereniging Vrienden van het Nederlandse Porselein is opgericht met het doel gegevens over de geschiedenis van de Ned. porselein- fabricage te verzamelen en te bestuderen (seer.: gem. museum Willet Holthuysen te Amsterdam). DAT m.i.v. 1 Juni tot burgemeester van Oud-Alblas is benoemd H. H. Zwart, commies ter gemeentesecretarie in Ha- zerswoude, en tot burgemeester van Poortvliet de commies J. van Doorn te Hulst (Z.). DAT tegen de 61-j. magnetiseur A. J. M. uit Amsterdam, die zonder toestem ming van de huisarts een patiënte heeft behandeld, voor het Amsterdamse ge rechtshof f 50 boete is geëist (rechtbank- vonnis: f 40). DAT op 17 Juni in Leiden een reünie wordt gehouden van de oud-volontaire instructie battery Arnhem (secr.: Ie v. d. Boschstraat 276. Den Haag). DAT de luchtvaarttarieven voor de Europese toeristenklasse op het ogenblik in Buenos Aires worden besproken door een commissie van de Int. Luchtvaart organisatie (I.A.T.A.). DAT een Ned. comité gelden wil ver zamelen tot steun aan de oprichting van een handelshogeschool in Helsingfors in Finland (gironr 405899 t.n-v. Scheeps- installatiebedrijf Nederland, IJsselmonde). UAT de /3-jarige C. K. en zijn 36-jarige zoon J. K. uit Liempde, die in Den Boscn tot resp. 15 en 20 jaar zijn veroordeeld wegens moord op de 37-jarige Johanna Huyboom (de vrouw van de zoon), in appèl zyn gegaan. DAT mr E. van Kleffens, onze gezant in Portugal, gisteren op Schiphol arri veerde ^'oor een particulier bezoek aan DAT in Utrecht de 28-jarige C. S. is ge arresteerd. die (ten onrechte in officiers uniform) rondreed in een gestolen auto DAT branden in het eerste kwartaal van 1952 voor 750.000 schade aan boer derijen hebben aangericht (in Maart al leen 243.700). DAT in Amsterdam bevestiging werd geëist van het rechtbankvonnis <1^ jaar) in de zaak tegen de 42-jarige koopman A. L. en de 42-jarige expeditieknecht D. V.. die by het Unilever-kantoor aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam vergeefs getracht hadden een brandkast weg te sjouwen. DAT G. M. van Wagtendonk uit Amstel veen benoemd is als lid van een intern, commissie voor de normalisatie van het Europese dagbladbedrijf, die meer een heid in formaat e.d. van kranten wil be werken. Ulbrichts rede gekregen. Zowel te Bonn als te West-Berlijn gelooft men, dat de gevolgen waarover Uitricht sprak, wel licht meer druk en een nieuwe blokkade betekenen. Over het algemeen beschouwt men de rede in regeringskringen als uiting van bedreigingen, waaraan toch ook weer niet al te veel waarde moet worden gehecht Op 12 MeiFriesland in rep en roer ^ISTEREN werd in vele streken vai Friesland het boekjaar afgesloten. Ook worden omstreeks deze datum de meeste huwelijken gesloten. Boeren arbeiders en -dienstboden verwisselen op deze dag van werkgever en menige boerenhoeve van pachter. Enkele eeuwen geleden was deze datum 1 Mei, maar toen omstreeks 1700 de kalender werd bijgewerkt en men in het overige deel van Nederland 12 data oversloeg, deed Friesland niet mee, maar het handhaafde de oude stijl. Immers de pachters en werkge vers zouden tekort gedaan worden mei een jaar dat bijna twee weken kortei was dan gewoonlijk. Zo geschiedde het betalen van pacht voortaan niet op de le, maar op de 12e Mei en dt halfjaarlijkse betaling niet op 1 Nov. maar op 12 Nov. De dag- en weekbladen in Friesland vertonen omstreeks 12 Mei vele ko lommen familieadvertenties. Ook dienstjubilea komen dan veelvuldig De omzetbelasting Nog steeds naar een compromis gezocht In de ministerraadsvergadering vai gisteren prijkte ook het conflict tussen minister Lieftinck en de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlaging sommige omzetbelastingtarieven op agenda. Naar wij menen te weten is geen definitieve beslissing genomen. Wel kan men aannemen, dat de pogingen, compromis te vinden, zullen worden voortgezet. Voorlopig geen premies woningbouw aanvragen Over enkele maanden kan men weer terecht Met ingang van gisteren worden ge durende enkele maanden geen aanvragen om toekenning van premie voor woning bouw meer in behandeling genomen. De oorzaak is. dat in de eerste vier maanden ^aar reec*s v°or de bouw van 12.000 woningen premies werden toege zegd. Daarmee werd een verhoudings- gewyze zeer groot deel van het voor 1952 beschikbare bedrag aan premie reeds toe gezegd. om gedurende de eerste maanden het aantal in uitvoering zijnde woningen dat een inzinking had ondergaan, weer op te voeren. Dit doel is thans bereikt. En wat de woningbouw betreft: Aan :n aantal gemeenten is toegestaan, in dien zij daartoe financieel in staat waren, in 1951 en 1952 meer woningen in uit voering te brengen dan het jaarlijkse richtcontingent gedoogde. Deze toestem ming is thans ingetrokken, anders zou de productie tot boven het bouwprogramma kunnen stijgen. Dit moet worden verme- ;en om een latere inzinking te voor- verdedigd door jhr mr dr G. R. Clifford Kocq van Breugel. „Het is niet zo. dat de heer Van Herwaarden is vrijgelaten, omdat hij van schuld ontlast zou zyn", meende hij. „De N.V. heeft op het ogen blik een directeur die verdacht wordt van malversaties en een raad van beheer die achter hem staat. Dit is ontoelaat baar. Het is dan ook noodzakelijk dat gedurende het onderzoek de directeur en de raad van beheer worden geschorst. De beslissing in kort geding is genomen door een onpartijdig rechter en de be sluiten op deze vergadering zullen daar om in geen geval nietig zijn." Tenslotte werd het voorstel om de vergadering uit te stellen tot 7 Juni verworpen met 572 tegen 80 stem men en 1 stem blanco. De heer Van Romunden verliet daarop samen met de drie andere leden van de raad van beheer (de heren D. J. en K. L. van Herwaarden en L. Thurkow) de ver gadering. De aanwezigen beschikten toen nog over 641 van de 2.000 stem men. Nieuwe directeur Onder leiding van jhr mr Van Clif ford. die tot voorzitter werd gekozen, werden de agendapunten met grota meerderheid van stemmen aangenomen. Zowel de heer J. A. van Herwaarden als de overige leden van de raad van beheer werden geschorst. In de nieuwe raad van beheer werden gekozen jhr mr J. M. de Beaufort uit Driebergen (die tevens tot president- directeur werd benoemd), jhr mr dr Clifford uit Driebergen, ir G. C. D. Ba ron vari Hardenbroek van Ammerstol uit Berg en Dal, dr G. J. C. van Hoogen- huyze uit Utrecht en mr G. J. van Wa- veren jr uit Aerdenhout. De nieuwe raad van beheer -zal voor zijn werk geen ho norarium krijgen. In felle debatten beschuldigde mr Vaa Giessen de nieuwe raad van beheer van een „greep naar de macht" door de min derheid. De heer Clifford antwoordde echter: „Mijn belang is alleen het belang dat gunstig is voor alle aandeelhouders." Aan de accountant H. Vogel werd op dracht gegeven na te gaan welke maat regelen tegen de heer Van Herwaarden moeten worden genomen en wat de N.V. van hem te vorderen heeft. Ziekenauto sloeg om Twee Nederl. kinderen in Rome gewond Twee Nederlandse kinderen, die op het vliegveld Ciampino bij Rome uit een vliegtuig voor Sydney waren gehaald omdat zij aan waterpokken bleken te lijden, werden gisteravond gewond door dat de ziekenauto waarmee zij vervoerd werden bij het vliegveld verongelukte. De beide kinderen de 8-jarige Jo hanna Zandstra uit Leeuwarden en de 2-jarige Gerda van der Meer waren op weg naar het ziekenhuis, toen de zieken auto bij het maken van een bocht in een nauwe straat de trottoirband raakte en omsloeg. Zij liepen vleeswonden en kneu zingen op. De moeder van het meisje en de vader van de jongen, die meereden, bleven evenals de chauffeur ongedeerd. (Advertentie) onveranderlijk R. S. STOKVIS ZONEN N.V.'' HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 nur If i co 3 S s UI Ik i U Stockholm Kopenh. Geneve Part)! Nice Berlijn Fiankfurt Wenen geh. bew. regen rw. bew. zw. bew. rw. bew. regen nevel zw. bew. WVW 2 windsUl WNW 5 WZW 2 windstil NW 3 ZW - WNW 6 21 0 17 0.3 17 3 16 0 18 0 16 03 20 0 19 2.4 17 3 20 2 Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. overigens half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelf de temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.48-20 26; maan 10*- 8.33. Op 16 Mei LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1