Tito op zijn Triëst- paardje Verloren dagen AKKERTJES Nieuwe brug bij Oosterbeek na twaalf jaar voltooid ,Men durft in Nederland niet te schrijven wat men wil" Geheim rapport van Amerikaans admiraal over Europa Overgang naar het R.-Katholicisme MAANDAG 12 MEI 1952 (Advertentie) HOOFDPIJN? Mijnhardt'i Hoofdpijppoeden. Doos 47 cent fiAL TITO van Joegoslavië in de toe komst zijn totalitaire stelsel meer „democratiseren" of blijft het bij camou flage? Dit is een vraag, die van het grootste belang is voor de verhouding tussen de Westelijke Geallieerden en Joegoslavië. Het regiem van Tito is com munistisch, in die zin, dat z\jn ideologie, evenals de Stalinistische, de, door 'net Westen verworven cultuur en geestelijke goederen aantast. Maar Tito's commu nistische leer heeft zich afgesplitst van de Sow jet-Russische, omdat Tito de staatsalmacht van Stalin niet wenst te erkennen en het z.g. „Tito-isme" der halve een nationaal-communistisch ka rakter draagt, In de internationale poli tieke kwesties stonden de Russen aan vankelijk achter de Joegoslavische eisen, maar het Tito-isme deed de vriendschap van het Kremlin aanmerkelijk bekoelen. De distanciering. die in de politiek van Tito tegenover Stalin tot uiting kwam, was voor Amerika en de andere Weste lijke Geallieerden het sein, de banden met Joegoslavië nauwer aan te halen. Echter dient men te begrijpen, dat de halfslachtigheid van het Tito-isme een politiek van „noch vlees noch vis." Tito toch altijd tot een betrekkelijk dubieuss partner maakt. Tito betekent voor het Westen, noch politiek-economisch, noch psychologisch de waarde van een De Gasperi, Italië is geheel bij de Pact-strategie ingescha keld en het heeft, in ruil daarvoor, tal van concessies geoogst. Engeland en Amerika dienen der halve in de eerste plaats Italië niet voor het hoofd le stoten, maar moeten te zelfder tijd Joego- Expogé herdacht op 10 Mei de gevallenen Op de erebegraafplaats in Overveen is Zaterdag de jaarlijkse 10 Mei-herden king varv de Vereniging van Ex-poldtieke Gevangenen uit de Bezettingstijd gehou den. Namens de Koningin en de Prins werd' een krans gelegd door de adjudant de Koningin, ritmeester W. F. R. Bissohoff van Heemskerk. Ook werdi krans gelegd1 door de Bund der Ver- folgtnn dies Naziregiems uit Dusseldorf. Tijdens de reünie, die op de herden king volgde, werd aan de heer K. R van Staal uit Heemstede, secretaris van de Expogé, het Belgische verzetserkente- lijfcheidskruis uitgereikt. De motorenfabriek Samofa te Har derwijk zal binnenkort de lOOOs.e motor afleveren. *1 Verklaarde uitzicht slavië zoet houden. Deze politiek komt tot uiting in de voorlopige beslissing over Triest, waarvan wij Zaterdag melding hebben gemaakt. Wat nu met dat ste kelige Triëst het geval? Bij het Itali aanse vredesverdrag werd o.a. bepaald, dat de toekomstige status van Triëst die zou zijn van een vrijstaat. Triëst werd echter geen vrijstaat en de animo voor het gouverneurschap was niet bijster groot. De bezetting door Amerikanen, Britten en Joegoslaven duurder derhalve voort. De situatie was aldus, dat de Joego slaven het merendeel der Zuidelijke zone bezet hielden, de z.g. zone B. Maar het Noordelijke gedeelte, waarin zich de staa Triëst zelf bevindt, bleef onder bezetting van Britten en Amerikanen, de z.g. zone A. Het is over deze zone, dus zone A, dat Amerika, Engeland en Italië te Londen een accoord hebben bereikt, waarbij aan Italië een aandeel gegeven wordt in het bestuur van Triëst. Vroe gere regelingen zijn altijd gestuit op de tegenstand van Rusland en Joegoslavië.. Maar als Joegoslavië zone B van Triësr practlsch geannexeerd heeft, waarom maakt Tito dan zo'n bombarie over de rechtmatige aanspraken der Italianen op zone A. De meerderheid irv zone A heeft zich drie jaar geleden vóór Italië uitge sproken. In de procedure over Triëst tussen De Gasperi en Tito, staat de Italiaan sterk, omdat de Westelijken de teruggave van Triëst aan Italië hadden beloofd. Welke redenen er toe hebben geleid, dat Tito niet werd uitgenodigd om bij de bespre kingen te Londen over een wijziging van het bestuur in zone A tegenwoordig te zijn, blijft voorshands in het duiste:. Maar nu een accoord „een voorlopige regeling", althans, zonder Tito getroffen is, heeft deze meer recht, de fiolen van zijn toorn over deze gang van zaken uit te storten. Wij schreven reeds, dat Amerika en Engeland steeds zoveel mogelijk verme den hebben, de zaak op haren en snaren te zetten. Men speculeerde op de good will tussen Italië en Joegoslavië om door onderlinge onderhandelingen tot een ver gelijk te komen. Na de eerste wereld oorlog kwamen er tal van opgelegde, ra tionele accoorden over de status van ver schillende gebieden tot stand welke thans al lang weer door de nationale hartstoch ten zijn weggespoeld. Vandaar, dat wy van oordeel zijn, dat Triëst een twis.- appel tussen ItaÜë en Joegoslavië zal blijven, als de twee, direct betrokken partijen het niet eens worden. Volgens de tekst betreffende de jongste Amerikaans- Brits-Italiaanse overeenkomst inzake zone A van Triëst, komen binnenlands bestuur, financiën en economie geheel onder Italiaanse leiding, al behoudt ge neraal Sir John Winterton het opper gezag. De vriendelijke woorden van een woordvoerder, behorende tot het Ame rikaanse min. van Buit. Zaken, als wordt door het getroffen accoord de wettelijke status van zone A niet veranderd, zijn slechts een doekje voor het bloeden. De Amerik. ambassadeur te Belgrado zegt, pour ainsi dire: Heer Tito, wij stellen Joegoslavië niet voor een voldongen feit, maar wij geven'slechts de richtlijnen aan, die op een voldongen feit kunnen uit lopen. Prefereert u een andere oplossing, gaat dan toch praten met vriend De Gasperi." Inderdaad hebben Italië en Joegoslavië over het probleem Triëst bij vorige gelegenheden vele woorden gewis seld. maar er is niets in orde gekomen. De Joegoslavische ambassadeur in Lon den heeft gewezen op het feit, dat de stad Triëst bewoond wordt door mensen van Italiaanse oorsprong, maar dat de buitenwijken en voorsteden een Joego slavische meerderheid hebben. Hier lig gen dus vele voetangels en klemmen. Een verscherping der tegenstellingen inzake Triëst, kan Rusland verleiden tot nieuwe intriges en de bekoelde vriend schap voor Tito weer wat opwarmen. ,.De publicist durft in Nederland niet eer te schrijven wat hij wenst", ver klaarde het Tweede -Kamerlid prof. mr P. S. Gerbrandy Zaterdag in Utrecht. En de heer Ch. I. M. Weiter, eveneens lid van de Tweede Kamer, zei op dezelfde verga dering van de stichting Rijksbehoud, dat in Nederland niet meer durft te kan keren. „Iedereen is bang voor ambtena- i, door wie men later gegrepen kunnen worden." Advertentie DE MODERNE VROUW VREEST ZE NET want zij verdrijft de periodieke pijnen en dat lusteloze gevoel met „AKKERTJES". Zij leeft alsof er geen kalender bestaat en doet haar werk vol levenslust, óók in dagen die zij vroeger als „verloren" beschouwde. Weer een groot werk verricht Boog van 131 meter (IV2 millioen kg zwaar) werd op de pijlers gerold DE SPOORBRUG bij Oosterbeek in de lijn Arnherb-Nijmegen is hersteld. Gistermiddag om kwart over vier hing de 131 meter lange boogbrug boven de pijlers en om zes uur precies werd de brug neergelaten, terwijl de omringende boten hun sirenes lieten horen. De Hollandse driekleur ging in top. 's Avonds werd het spoor gelegd, het electrische net verbonden', de beveiliging gereedgemaakt. Zes locomotieven verrichtten de proefbe- lasting. De brug is gereed en voor het eerst sinds twaalf jaar kan weer op dubbel spoor gereden worden. Op 10 Mei 1940 werd de Zuidelijke- ri- vierbrug opgeblazen en op 17 Septem ber 1944 vernielden de Duitsers alle brug gen met uitzondering van de uiterwaarde- brug bij Nijmegen. Bij het herstel maakte o.a. gebruik van hulpmaterialen van het Engelse leger en van de „Water- loobruggen", die uit Londen afkomstig In de nacht van Zaterdag op Zondag is nen al om één uur onmiddellijk na de laatste trein met de werkzaamheden be gonnen. De grote boogbrug werd bijna acht meter verrold op ijzeren banen. Dat gebeurde iij dwarsrichting. De drie over de rivier liggende bruggen, die door de boogbrug werden vervangen, waren tevo- door twee enorme drijvende bokken de pijlers afgenomen en op schuiten gelegd. Dit karwei was een van de zwaar ste die de Ned. Spoorwegen na de oorlog ter herstel van het spoorwegnet hebben uitgevoerd. Het werd gedaan door 140 Prot. Gerbrandy meent En ook het Kamerlid Weiter oordeelt, dat velen bang zijn geworden de grote overspanning van 131 meter (27 meter hoog, 1.540.000 kg zwaar) en een brug van'56 meter. De nieuwe brug be staat daardoor uit zes gelijke uiterwaard- bruggen, elk van 56 meter, en de boog brug over de rivier. Gedurende een aantal Zondagen werd telkens een tijdelijke brug weggerold en een nieuwe er voor in de plaats gebracht. Opnieuw is thans een groot werk in Ne derland voltooi'd. Kerk en School Beroepin gs werk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Benschop J. R. Cuperus te Doornspijk; te Amersfoort J. de Lange te Nunspeet. Aangenomen: naar Nieuw-Vennep- Abbenes (toez.) J. A. van Boven te Den Hoorn (Texel). Geref. Kerken Tweetal: te Oudekerk aan den Rijn H. K. Poelman te Andel en A. Wiersinga te Sohagen. Beroepen: te Klaaswaal J. Schel haas, wonende te Uitihuizermeeden. Aangenomen: naar Abcoude cand. P. Popma, te Amsterdam, die bedankte Engwierum, Leens, Suawoude, Twijzel en IJlst; naar Makassar (voor de arbeid op Nieuw-Guinea, met standplaats Hollandia) J. Drost te Ede. Beroepbaar: de classis Groningen der Geref. Kerken heeft praep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard J. v. d. Zanden te Groningen, cand. aan de V.U. Hij zal gaarne de kerken dienen. Adres: H. W. Mesdagplein 19, Groningen. Geref. Kerken ,Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Zaandam D. van Houdt te Uithuizermeeden. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Enschede (vac.- Limburg vierde ieest „dat het klapte" Honderdduizenden zagen de optocht in Geleen Toen Zaterdagmorgen de- „nacht schicht" bovenkwam was hiermee voor het weekeinde het laatste werk in de Staatsmijnen verricht. Van dat ogenblik af, terwijl overal donderbussen knalden, was het vrijaf voor ieder van de ruim 40.000 werknemers van het Staatsmyn- bedrijf. Een feest werd het, zoals ze in Limburg zeggen, „dat het klapte". Een van de grootste, zo niet d e groot ste trekpleister tvas een geweldige op tocht in Geleen, die honderdduizenden kijkers met hebben getrokken. Deze op tocht zeldzaam kleurig schouwspel beeldde het onderwerp „Limburgko- lenland" uit van het ontstaan van dt kolen tot en met het allerriieuwste pro duct: de akulon (nylon) weefsels. Er waren 3Vz duizend medewerkers v nodig en de stoet was drie km lang. Tienduizenden woonden 's middags het vliegfeest in Beek mee. onder wie ook minister Wemmers. Uit Tiger Moth; werden ter inleiding van de demonstra ties aan parachutes bevestigde letters uitgeworpen, die samen het woord Staatsmijnen vormden. Tien leden van de Eerste Ned. Parachutisten Club spron gen %ii een KLM-Dakota. Vanmorgen gingen de eerste duizenden mijnwerkers weer naar beneden, nog duizelig van het feest, dat Limburg recht geeft op de titel „vrolijkste provincie van Nederland." Prof. Gerbrandy zei dat het economisch dirigisme Nederland tracht in zijn greep te krijgen. Alleen de minister van Finan- heeft iets te zeggen, oordeelde de oud-premier, en de tijd is voorbij dat iemand naar goeddunken over zijn geld kon beschikken. „De overwinnaars uit de oorlog zijn bezig de beginselen van de overwonnenen over te nemen. In Indone- s een zuivere rassenhaat tot stand gebracht. Wij hebben gevochten tegen een duivels beginsel, maar wij leven nu onder een macht de u kan maken cn breken", riep prof. Gerbrandy uit. „Onze eigen grondwet, in wezen een belofte, van 1945 tot 1948 geschonden als 'n vodje papier. Hoe kan men van de staatslieden die dit deden, afkomen? Mijn persoonlijk oordeel is dat een nationaal kabinet, met een echt nationale politiek, uitgesloten Nadat prof. dr F. C. Gerretsen had ge-, sproken .over de buitenlandse politiek, noemde de heer Weiter het parlement thans machteloos. Dat 't probleem Nieuw- Guinea in de ijskast gaat, is het gevolg van onze impotentie. Spr. noemde het iets verschrikkelijks, want het blijkt nu dat onze parlementaire democratie niet meer werkt. Spr. wenste een nieuwe tijd. Het parlement moet bestaan uit moedige, onafhankelijke mannen en vrouwen, die durven zeggen waar het op staat. De commissië-Horring van de Stich ting voor dé Landbouw zal binnen enkele dagen een rapport omtrent het loonbeleid voor 1952/53 bekend maken. De Ned. Reisvereniging houdt Zater dag in Utreoht haar jaarvergadering. Het 3-jarig zoontje van het echtpaar T. uit Rijen (N.-Br.) is Zaterdagmiddag door een goederentrein overreden e slag gedood. Het kinl was onder de af rastering van de spoorbaan doorge kropen. Dr M. C. H. S. Menko, vroeger in A'dam een zeer bekend arts, is op 86-j, leeftijd in Sassenheim overleden. Notariaat Benoemd tot notaris te Oss, cand. A. J. M. Esser, cand. te Breda, in de plaats van E. B. H. M. Hoctin Boes (overleden). Zaterdag werden de gevallenen uit de Mei-dagen van 1940 herdacht. De afd. Den Haag van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers hield een plechtigheid op de algemene begraafplaats, waar een krans werd neergelegd bij het monument, dat herinnert aan de strijd in die angstwekkende Meidagen. Onthulling van Frans dagblad Ondanks tegenspraak van Fechteler en Eisen hower handhaalt „Le Monde" verklaringen HET BEKENDE FRANSE DAGBLAD „LE MONDE" heeft de belang- stelling der wereld op zich gevestigd door de publicatie van een z.g. „uiterst geheim rapport". Dit rapport zou afkomstig zijn van Amerikaanse admiraals, waarbij ook speciaal de naam van de Amerik. admiraal Fech teler wordt genoemd. Zoals men weet, voert Fechteler het commando over de verenigde vloten in' Europa. In dit rapport is sprake van het vestigen van bases rondom de Middellandse Zee. De conclusie luidt, dat Europa niet tegen een aanval van de Sowjet-Unie te verdedigen zou zijn. Derhalve zou de N.A.T.O.-inspanning in Europa weinig effect sorteren. nen, dat hier een fatale vergissing ii spel moest zijn. gezien de in het verslag gebruikte taal. Toen een reporter zei „Dat iedereen het bericht tegensprak", ant woordde Eisenhower lachend: „Nu dan spreek ik het ook maar tegen." Onmiddellijk werd de waarachtigheid van. dit opzienbarende rapport in twijfel getrokken en men meende, dat het Fran se blad Le Monde het slachtoffer zou zijn geworden van een Russische intrige. De zaak is echter ernstig genoeg voor een serieus onderzoek, waarmede men te Parijs, Londen en Washington onmid dellijk aanving. Men kan zo'n bericht wel tegenspreken, maar daarmede is de aan Amerika toegebrachte schade niet ongedaan gemaakt. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat Le Monde zijn beweringen volhoudt, ondanks de tegenspraak van admiraal Fechteler. Het mooiste is, dat Fechteler beweert, dat zijn speciale visie op de defensie lijnrecht in tegenspraak is met hetgeen de publicatie in Le Monde hem in de politieke schoenen schuift. Inmiddels heeft Remy Roure, de hoofdartikelenschrijver van Le Monde, ontslag genomen als medewerkers van dit blad. Hij neemt het standpunt lrv, dat de publicatie van het rapport onverstan dig was en de meningsverschillen tussen de Westelijke Geallieerden slechts kan vergroten. Toen Eisenhower uit Oslo te Parijs te- 9-.30 Grfl"„ 9-45 De radiodokter 9.55 Cello rugkeerde, gaf hij als zijn oordeel te ken-1 Nfeuws ll^S—[2 00 Gramoto^nmuziek 11-00 J. Tamminga) A. Hilbers te Oud-Beij er- land (tweede beroep). Geref. Gemeenten Drietal: te Vlaardingen H. Ligten- berg te Rotterdam-West, F. Mallan te Bruinisse en dr C. Steenblok te Gouda. Ds Tukker: Meer vertellen Op de Zondagsschool wordt te veel gepreekt" (Van een onzer verslaggevers). Het kind dient van stonde aan te wor- en onderwezen in de Schriftuurlijke hoofdlijnen van de Bijbel, zei ds W. L. Tukker uit Delft Zaterdag in een refe- op de jaarvergadering van de Bond Hervormde Zondagsscholen op Geref. grondslag gehouden in Utrecht. Ook de ernst der zonde zal het kind met grote voorzichtigheid en in kuise woorden onder het oog moeten worden gebracht, anders mist het onderwijs der verlossing elke reële basis. Juist op de Zondagsschool, die bijv. in de grote steden door vele buitenker kelijke kinderen wordt bezocht, moet men volgens ds Tukker leven uit de tenschap der verkiezing Gods. Ook is groot belang de lijn des Verbond, in het bijzonder voor de kinderen uit kerke lijke kring. Wij zupllen moeten vasthou- aan de continuïteit van het Ver bond in de geslachten en juist zo de eis tot bekering laten klinken. Het kind, zo vervolgde ds Tukker, zal in de Bijbelse toon met de Blijde Bood schap moeten worden benaderd, want de Bijbel is kinderlijk genoeg in zijn bood schap. Wij moeten het de kinderen onszelf niet te moeilijk maken. De v tellers preken te veel, terwijl juist de Bijbel een vertelboek is. Het kind Bijbel voelde graag de armen van Jezus zijn schouders en zag graag in Zijn vrolijke ogen. Iets van diezelfde ontfer ming en vrolijkheid zullen wij in on; Zondagsschoolonderwijs moeten wee- spiegelen. Wanneer het kind diezelfde ontferming in ons vindt, benadert gij het kind, besloot ds Tukker. De voorzitter, de heer M. Noteboom uit Hilversum, herdacht de overleden taris van de bond, de heer Schouten. Het ledental is vooruitgegaan tot biji 170 Zondagsschoolen met meer dan 1550 personeelsleden. Over de financiën men optimistisch. Een predikant gaat over naar de R.K. kerk Van de kansels in de Ned. Herv. kerken te Hilversum is gisteren medegedeeld, dat ds J. Loos, Ned. Herv. predikant a-ldaar, zijn ambt heeft neergelegd overgegaan naar de R.K. Kerk. Ds Loos juist vandaag zes jaar aan de Halver se gemeente verbonden zijn geweest Ds Loos. die in 1908 is geboren, is van Sept. 1931Jan. 1933 hulpprediker te Enschede geweest, waarna hij op 22 Jan. 1933 het ambt te Oudega (W.) heeft aan vaard. In 1937 heeft hij het beroep naar Arnhem aangenomen, welke gemeente hij slechts twee jaar heeft gediend. Van 1939—Mei 1946 heeft ds Loos te Workum gearbeid, waarna hij on 12 Mei van laatst genoemd jaar zijn intrede te Hilversum heeft gedaan. Wij vernemen over deze zaak nader, dat Donderdag op de vergadering wykkerkeraad de controverse tussen ds j Loos en deze raad, welke al jaren be stond, ter sprake is gekomen. Toen bleek dat de kerkeraad unaniem tegenover ds Loos stond, heeft deze meegedeeld, dat hij geestelijk niet in staat was de Zondag daarop voor te gaan. De praeses, ds W. Willemse, heeft vervolgens aangeboden beurt van ds Loos in de kapel over xe nemen. Zaterdag is de zaak opnieuw besproken, en wel op een vergadering van de centrale kerkeraad. Ds Willemse heeft daarna een verklaring opgesteld, waaruit blijkt, dat ds Loos zich ddstan- cieert van de Ned. Herv. Kerk en het voornemen te kennen heeft gegeven over te zullen gaan naar de R.K. Kerk. Ds Willemse legde in zijn predikatie de nadruk op de betekenis van het Pro testantisme, maar is verder niet op de kwestie om ds Loos ingegaan. Dr K. H. E. Gravemeijer keert deze week terug Dr K. H. E. Gravemeijer, die sedert Augustus 1951 in opdracht van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk in Zuid- Afi-ika vertoeft, hoopt op Zaterdag 17 Mei per vliegtuig in ons land terug te keren. Zoals bekend heeft dr Gravemeijer o.a. de Van Riebeeckfeesten bijgewoond en heeft hij van de Universiteit te Pretoria het eredoctoraat in ontvangst mogen nemen. (Advert Het lied der aethergolven DINSDAG 13 MEI 1952 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7,15 Gram 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws 8 15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 9.40 Lichtbaken 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 10.40 School radio 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Gram 12.33 Planoduo 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten 1.25 Amusementsorkest 2.00 Gev programma 2.55 Gram 3.00 Schoolradio 330 „Ben je zes tig?" 4.00 Voor de zieken 4 30 Ziekenlof 5.00 Voor de jeugd 5.15 Felicitaties voor de Jeugd 5.45 Regeringsuitzending: prof. dr J. J. Han- rath: „Een ontwikkelingstrek van het ver keerswezen in Indonesië" 6.00 Nieuws 6 20 Sport 6.30 Metropole-orkest 7.00 Gram 7 40 7.50 Lichte muziek 8,00 Nieuws Tenvijl hij in haar de bereidheid tot toegeven deed groeien zat Adriaan in de kajuit van de Adwi te peinzen op zijn staat van christen en van mens. Als christen was hij tekort geschoten in zijn plichten; want de profeten van oud-Israël ferbrijzelden in hun heilige ijver de beelden waar aan een afdwalend volk goddelijke eer bewees. E11 wat deed hij? Het antwoord dat hij zichzelf moest geven deed pijn; als een lafaard was hij weg gevlucht uit het huis waarin hij tot getuigen ge roepen was. Hoe benijdde hij de martelaren, die zingend en God lovende brandstapels beklommen en daardoor tot een getuigenis werden van de kracht Gods, die de vreze des doods van hen had weggenomen. Hoe armzalig klein was hij toep hij uit vrees voor de mensen verraad pleegde aan de zaak van God en aan de opvoeding van zijn vader. En ook als mens was hij onder de maat gebleven. Geluisterd had hij naar de pas toor, die onder een gedaante van Godzaligheid voort bleef gaan de beelden eer te bewijzen. Waarom had hij zijn broer niet gesteld onder de macht van het gezag, dat hem van rechtswege in de familie toekwam om de jongen veilig te stel len voor de verleidingen van een valse godsdienst? Berouwvol erkende hij zijn falen, maar met be rouw te tonen was hij niet klaar, er moest iets gfebeuren. Zijn flinkheid keerde weer en grimmig beet hij zich vast aan de plichten die hij een ogenblik van menselijke zwakte verloochend had. Willem moest uit deze omgeving weg, dat was zeker. Doch hoe moest dit bereikt worden? Hier was behoorlijk werk, dat wel geen overvlieger was maar toch een behoorlijk rendement van de boot verzeker de, wat in de vrije sleepvaart twijfelachtig zou worden. Maar bij de uitoefening van dure plich ten mocht niet gerekend worden, de bereidheid tot offeren bepaalde de waarde van het offer. Dan was er nog het meisje dat als een hecht pleister Willem zou blijven aankleven. Met dat meisje wist hij geen weg, hij begreep niet hoe sommige, neen veel mannen, die toch niet zon der verstand en doorzicht waren, zich zo aan een vrouwspersoon konden binden dat zij banden van het bloed bij zulk een vreemd wezen ten achter stelden. Hij begreep het niet, maar hij was be reid met dit feit rekening te houden. En daarom, wat moest hy met het meisje? Lang dacht hij na en vele mogelijkheden over woog hij, en voor het eerst in zijn leven besef te hij dat een vrouw meer was dan een wezen, dat zich geduldig schikte in de positie welke haar ^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN werd aangewezen. Hij kwam er niet, het probleem was hem te zwaar, er waren te veel onbeken de factoren waarmee hij rekening diende te hou den. Wat een zorgen kon zulk een onnozel pak rokken toch in een mannenleven brengen en nu stond hij er nog maar naast. Hoe beklaagde hij Willem, die hierin weer het slachtoffer was van eigen ondoordacht en licht zinnig toegeven aan de opwelling van een ogen blik. Na lange overwegingen brak een brede glim lach zijn sopiber gezicht open. Hij wist een op lossing die elke partijen bevredigen zou en die zelfs nog vruchten kon opbrengen voor de toe komst. Ernstige bezwaren kon hij tegen het meisje aan voeren, maar deze wilde hij niet laten wegen, er was toch wel veel goeds vap haar te zeggen ook. Hij zou haar overplanten uit slechte grond naar de aarde waarin zij wortel kon schieten om uit te bloeien in nieuw leven. Hij zou haar een plaats geven in het huis der Mondijns, een plaats als jongedocWr in het huis waarin zij later als vrouw van Willem toch zou komen te wonen. Drieërlei voordeel zag hij in deze oplossing. Zijn moeder zou haar orde en regelmaat kunnen bijbrengen en haar zo voorbereiden voor haar hu welijk met Willem, hijzelf zou elke Zondag thuis zijn om haar te onderwijzen in het geloof der va deren en in de derde plaats zou zij de trekpleis ter worden die Willem t.erug zou brengen naar de plaats van rechte sloten en rechtlijnige waar heid. Ja, zo zou hij doen en uit bet kwade zou het goede voortkomen, want zijn ervaringen hier waren kwade dingen, maar hieraan wilde hij nu niet langer denken; een weldoener voelde hij zich en het was aangenaam als een mens dat zonder hovaardigheid in zichzelf mocht ervaren. Hij stak een nieuwe sigaar op en hij ervoer dat zelfs dit ontelbare malen beleefde genot hem tot een feest geworden was. En toen stond daar opeens de vader van het meisje in de kajuit. Zijn vilten pantoffels hadden het geluid van zijn voetstappen gedempt. Hij stond daar en Adriaan schrok van zijn plotselinge ver schijning. „Wat moet jij... hier", stamelde hij. „Ik mot mijn dochter... waar zit de slet... het is een schandaal om bij twee kerels aan boord te gaan", raasde de Jong terwijl hij naar de deur van de slaaphut ging alsof hij daarachter een onderzoek wilde instellen. De belediging wel ke in zijn woorden besloten lag drong niet tot Adriaan door, zij raakte hem niet, zijn kuis heid was onaantastbaar, maar de brutale stap van de Jong naar de deur van de slaaphut was een aanranding van het eigendom van Willem en de rechten van een Mondijn mochten niet ge schonden worden. Rechtop met het hoofd hoog geheven, trad hij de Jong in de weg en fier zei hij: „Ga terug naar het dek en vraag beleefd of je binnen mag komen, daarna ben ik bereid, je te woord te staan." (Wordt vervolgd) VPRO: iws 8.15 9.25 Voor het platteland 12.40 Zang en Nieuws 1.20 Promenade-orkest 2.Ö0 Voor 'de vrouw 2.30 Gram 2.40 Schoolradio 3 00 Gram 3.30 Onze Amerikaanse buren 4.00 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête 4.30 Voor de jeugd 4 50 Kinderkoor 5-15 Sopraan en piano 5.45 Gram 6 00 Nieuws 6.15 Lichte muziek 6.55 Voor de kinderen 7 00 Pianospel 7.15 „Paris vous parle" 7.20 Koorconcert 7.50 Harmonie-orkest 8.00 Nieuws 8.05 Gev pro gramma 9 10 Mededelingen 9 20 „Ik weet ik weet wat u niet weet" 9.35 Dansmuziek 10.05 ..Discogram" 10.45 Buitenlands overzicht 11 00 Nieuws 11.15 „New York Calling" 1.1.20 Jazz muziek 11.46—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. koor 5.00 Voor d< Sport 6.20 Gram 7.00 Gev programma 7 30 Klankbeeld 9.00 Nieuws 9.15 Wereldbeschou wing 9.30 Gev programma«10 00 Causerie 10.20 Strijkkwartet 10 45 Parlementsoverzicht 11.00 fitsoverzicht 12.15 Gev r :est 1.45 Voor de kleute 3.00 Muzikale causerl .15 Mrs 1 15 Vnrié' 6.15 Gram 6.46 Hoors 7.30 Verzoekprc dagboek 4.30 Gev muziek st en solist 6.00 Orgelspel il 7.00 Nieuws 7.25 j verzoekprogramma 8.15 Neger anthologie 9.00 Gev programma 9 30 .Jungle 10.15 Actualiteiten Voordracht 11.15 Lichte muziek 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 249 m. .00 Gram 12.30 Orkestconcert 1 00 Nieuws Zang en luit 2.00 Nieuws 2.05 Piano tal 6.30 Amerikaanse uitzending 7.01 Or- aziek 10.45 Piano- 1 10.50 Nieu\ BRUSSEL. 324 ïn. 11.45 Gram 12.34 Gram 1.00 Niet 5.40 Gram 5.50 Boekbespreking 6.01 en muziek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Niei 7.30 Gram 7 50 Causerie 8.00 Hoorspel TELEVISIE LOPIK Men schrijft ons van Hervormde zijde: VANDAAG, 12 Mei 1952, is het precies twee jaar geleden dat in deze ru briek onder het opschrift „Zwenking naar het Katholicisme" het geruchtmakende boekje Hervorming en Catholiciteit (eens als een theologische zevenklapper aange duid) besproken werd. Een dertigtal per sonen (o.w. 10 predikanten) gaven hierin immers een wel heel merkwaardige „vre- klaring gericht tot allen die de Kerk van Jezus Christus liefhebben". Negen hunner plus een hoogleraar (welke laatste evenwel de „verklaring niet mede ondertekend had) hebben voorts dit stuk van commentaar voor zien. Het R.K. dagblad De Tijd sprak terecht van een „zwenking naar het Ka tholicisme" en volkomen begrijpelijk is dat de ingenomenheid met dit geschrift in R.K. kringen even groot was als de verontrusting in de Herv. Kerk. Zulk een zwenking naar Rome toch was tot nu toe onbekend en de schrijver in ons blad eindigde twee jaar geleden zyn beschouwing met de opmerking dat Her vorming en Catholiciteit een uitnodiging betekent aan de Hervormde Kerk om orde op haar zaken te stellen. Nu de Kerkorde alweer een jaar functionneert, klemt dit nog temeer. Een geschrift als dit immers tast de fundamenten der Kerk aan. „Wij wachten met spanning hoe de Kerk, waarin wij met grote liefde ar beiden, zal reageren op de hierboven ge signaleerde zwenking naar Rome." TVTU willen wij gaarne aannemen dat sinds 1950 met de scribenten in Her vorming en Catholiciteit gesproken is door verschillende instanties (ook al hebben we daar vrijwel niets van ver nomen), doch de Romaniserende predi- kanten zijn intussen ongehinderd dooi- gegaan met hun ambtelijk werk. Wie mocht menen, dat alles uiteindelijk nog 1 wel wat zal mevallen, kan uit deze wensdroom gewekt worden tot de nuch tere werkelijkheid wanneer hij verneemt dat ds J. Loos. Herv. predikant te Hil-. versum, een der samenstellers van ge noemd geschrift, van wiens hand een tweetal bijdragen hierin voorkomen (Vorm en Geest en Het apostolisch ambt) zijn ambt als Herv. predikant heeft j gelegd, de gemeenschap met de Ned. Herv. Kerk heeft .verbroken om wel tot de R.K. Kerk over te gaan. Zulks is gis- teren aan de Hilversumde gemeente van de kansels officieel medegedeeld. In Januari 1944 kwam ds Loos (die juist vandaag 6 jaar geleden zich aan de ge- 1 meente van Hilversum verbond) gereed met het manuscript van een veelszins voortreffelijke beschrijving van „ue Theologie van Kohlbrugge". Toen ddt boek precies 4 jaren later van de pers kwam, was aan het „Woord vooraf" laconiek d'ooh veelzeggend toe gevoegd: „In mijn waardering van Kohlbrugge's theologie en van de bood schap der Reformatie heeft zioh intus- sen een aanzienlijke wijziging voltrok ken. Een voorrede is niet de plaats om uitvoerig uiteen te zetten waarin deze •verandering bestaat". WIJ WETEN het nu wisten trouwens, dat het zo gaan moest. Helaas. Wamt wie openlijk sohrijft, diat een der wezenskenmerken der kerk is, diait zij geregeerd wordt door bisschoppen die in die apostolische successie staan (pag. 26), „het is ons nd. wiet zozeer om sterk als om wettig gezag te doen (pag. 80) „daar om achten wij de breuk die de Refor mat' op het gebied van het kerkelijk ambt heeft teweeggebracht zo uitermate bedenkelijk en betreurenswaardig" (83) „Calvijns stelsel is typerend voor diers Franse revolutionnaire geest" (84), is de grens naar Rome reeds overschreden. Hij moge het dan „uiterst onaangenaam werk" achten „om in de kerken d)er Hervorming deze dingen te zeggen en aldus van binnen uit haar ambt en KA-k orde te critiseren" doch „om der wacr- heid wil" dcet hij dii't. Want „het zijn of ndet zijn der kerk is hier in het ge ding" (85). Zal ook deze gewezen predikant, hoe wel gehuwd, een pauselijke dispensatie kunnen verkrijgen en straks de prdes- terwijring ontvangen? Meer echter dan het antwoord op deze waag interesseert! ons .hoe de Ned. Herv. Kerk op dieze ovengang zal reageren, zal eenvoudig afgewacht worden wie eventueel eerlijk heidshalve uit eigen beweging volgt? -| En zal men de predikant uit wiens bij- drage in „Hervorming en Catholiciteit" prof. Kors voor de KRO-microfoon méS zoveel instemming citeerde, ook laten doorgaan met preken en catechiseren-, zodat (als in Hilversum) enkele ouderen en jongeren die weg naar Rome opgaan? T~tEZE droeve historie moge de ogen J-' openen. „De kerk weert wat haar be lijden weerspreekt" (art. 10 Kerkorde)., j Hier dreigen acute gevaren. En de Kerlj j were door een grondige herziening van de zg. Nieuwe Bundel de romaniserende tendenzen, opdat geen Anglicaans en R.K. gedachten en inhouden „erin gezongen" worden. Met meer spanning nog dan in 1950 wachten wij nu af hoe de Kerk op deze overgang zal reageren. Loos ging heen. Jammer dat dit moest, eerlijk dat hy (eindelyk) hiertoe overgegaan is. i Doch de Kerk kan niet volstaan met maar af te wachten, wat anderen doen die niet van hun dwaling kunnen overtuigd wor den. Ook al kunnen ontzettingen uit het ambt eerst in 1961 plaatsvinden, zij kan niet tolereren dat mensenzielen verkeerd geleid worden. Het „herderlijk schrij ven" aangaande het Rooms-Katholicisme kan niet voldoende geacht worden, gelet op wat te Hilversum (en elders) ge- schiedt. Zy zal een klaar en ondubbel zinnig geluid hebben te geven. Daarom j geldt ook hier: „Kerk, Synode spreek".

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2