Onenigheid over de Duitse eenheid Minister Lieftinck kwam in conflict de Tweede Kamer Herziening van de omzetbelasting werd er het slachtoffer van Uitkering aan „oude" werklozen voorlopig niet omhoog N F F tf VOORTREFFELIJK MIDDEL VOOR MODERNE MONDVERZORGING PUROL huidgenezer Het lied der aethergolven POPENT DOOPT 2 VRIJDAG 9 MEI 1952 'f Verklaard uitxlcbf QENERAAL EISENHOWER heeft bij zijn bezoek aan Rome aangedrongen op een spoedige ondertekening van het verdrag voer een Europese defensiege meenschap. En te Parijs verluidde, dat dit verdrag vermoedelijk vandaag reeds door de delegatieleiders der zes betrok ken landen zou worden geparafeerd. In de politieke wandeling wordt het E.D.G. genoemd. Een moeilijk punt betrof nog steeds, de kwestie der wederzijdse ga ranties tussen de Noord Atlantische ver dragsorganisatie, de N.A.T.O. en de E.D.G.en het is van het grootste be lang. dat deze week hierover nu een regeling getroffen is. Immers West- Duitsland mag nog geen deel uitmaken van het Atlantisch Pact, maar als het E.D.G.-verdrag geparafeerd wordt, dan krijgt Bonn tevens de garantie, dat bij een aanval op West-Duitsland, de N.A.T.O. er achter staat. Maar, ondanks alle optimisme, blijft men nog in het on zekere verkeren over het tijdstip, waarop West-Duitsland tot de Europese defensie gemeenschap zal toetreden. Deze toetre ding immers is slechts een onderdeel van het gehele politiek-economische, maar vooral ook emotionele complex, waarmede wij te maken hebben in de verhouding Amerika, Engeland. Frank rijk en West-Duitsland. Door het voort durende lonken der Russen met de Duitse eenheidsgedachte, dus de vereniging van Oost- en West-Duitsland, is er een sterke oppositie tegen Adenauer ontstaan, en blijkt diens positie aanmerkelijk ver zwakt te zijn. Het hier genoemde com plex van politieke aandoeningen komt ook tot uiting in de wedergeboorte van het „Deutschland iiber Alles." Blijkt hier niet uit, dat het toch de hartewens van vele Duitsers is. dat een herenigd Duits land weer de leiding gaat nemen in Europa, zoals zulks voor de oorlog het geval was? Steeds heeft Washington betoogd, dat West-Duitsland „gedemocratiseerd" ali volwaardig lid in de Europese familie kring moest worden opgenomen. De bezwaren daaraan verbonden schenen van geringe beteke nis te zijn, vergele ken bij het Russische gevaar. Gebruik kende van de tegenstelling Oost—West, heeft Adenauer de uiterste weten af te dwingen, en het herstel het Deutschlandlied is als het wart vlag, die Hier de lading dekt. Kortom, West-Duitsland is weer aardig op weg .nationalistisch" te worden. Het zijn de Duitse Sociaal Democraten, onder leiding van Schumacher, doch ook de Liberale party en de Duitse party, die van oordeel zijn, dat de hereniging der Duitsers toch belangrijker is dan het vredescontract met het Westen. Hier door, aldus deze redenering, komt West- Duitsland straks geheel in de Atlanti sche sfeer, terwijl Oost-Duitsland „tota litair" in de Sowjetwereld zal worden opgenomen. Zulks met alle gevolgen van dien. Tegenover deze bezwaren kon Adenauer slechts betogen, dat de verdra gen met het Westen een tijdelyk karakter hebben en de hereniging der beide Duitse helften later zou plaats vinden. De oppo sitie in Duitsland jeriemieert vooral over het feit, dat Bonn toch geen volledige souvereiniteit zou krijgen. Een kind kan beseffen, dat als de Russen een herenigd Duitsland voorstellen, zy daarmede de communistische en niet de democrati sche regie op het oog hebben. Alle voorstellen, w.o. het jongste Ame rikaanse, om alsnog op het nippertje met de Russen over het Duitse vraagstuk te gaan praten, moeten op niets uitlopen, omdat het Moskou er slechts om te doen is. vertraging en verwarring te stichten, nu de West-Duitse verdragen spoedig zul len worden afgesloten. In de huidige standigheden moet het streven der En gelse en Duitse socialistische partijen, tot een „neutraal Duitsland", tussen Oost en West in te geraken, een absurde utopie, zo niet fataal worden genoemd. Men zal zich herinneren, dat vertegen woordigers der Franse, Engelse en Duitse socialisten te Bonn byeen kwamen. La bour stelde nieuwe verkiezingen in West. Duitsland voor, alvorens Adenauer zou overgaan tot de ondertekening van het vredescontract en het leveren van een bijdrage tot de Europese defensiegemeen schap. Voorts wilde Labour mogendhedenconferentie, dus tussen En geland, Amerika, Frankrijk en Rusland over het Duitse vraagstuk. Dat men hier bij de Russen in de kaart speelde, werd biykbaar „om redenen daar buiten" ge negeerd. Sindsdien biyken de legerhoof den in het Labourkamp het over de kwestie der West-Duitse bewapening on derling oneens te zy'n. De plaatsvervangende partijleider en oud-minister van Buitenl. Zaken, Mor rison, maar ook de gewezen socialistische minister van Defensie, Shinwell, schijnen fcun medewerking te verlenen aan een politiek van „voorzichtige" herbewape ning van West-Duitsland en zijn gekant tegen uitstel, hetwelk de uitschrijving van nieuwe algemene verkiezingen met zich zou brengen. Maar andere sprekers hebben zich vóór het standpunt van de partijraad van Labour uitgesproken. Teneinde de verwarring nog te ver meerderen, werd ook een Amerikaanse proefballon opgelaten voor een „praten met Rusland", maar dit gevaar is, dank zy de afwerende houding van Frankrijk en Engeland, voorlopig althans van de lucht. Eden achtte ieder verder uitstel inzake het verdrag over de Europese defensiegemeenschap en het West-Duitse vredescontracteen ramp voor Euro pa! Londen.en Parijs zijn afkerig van een „viermogendheden-conferentie", zo als het Amerikaanse voorstel opperde, omdat zo'n conferentie deugdelijk moet worden voorbereid en niet „ins Blaue hinein" moet worden gepraat, zoals op tal van conferenties met de Russen steeds het geval was. Blijft Adenauer ziek, dan zullen de verdragen, die aan het bezettingsstatuut een einde maken, zeker aan nieuwe ver traging onderworpen worden. Spanning ie middernacht (Van onze Parlementsredacteur) HET IS GISTERAVOND gekomen tot een conflict tussen minister Lief tinck en de Tweede Kamer, met het betreurenswaardige gevolg, dat er (voorlopig) niets komt van de technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting. Betreurenswaardig, omdat het hier ging om ver lagingen, speciaal van belang voor de werkgelegenheidspolitiek, daar zij artikelen betroffen, waarvan de omzet door de wel zeer zware belasting druk zodanig was verlaagd, dat terugslag in de fabricagesector niet was uitgebleven. onaanvaardbaarverklaring heeft gewerkt. Been stijf gehouden Intussen had de Kamer er rekening mee te houden, dat het onaanvaardbaar was uitgesproken. Niettemin handhaafde de heer Lucas (KVP), nadat de vaste com missie voor belastingen tijdens een schorsing van de vergadering onder ling overleg had gepleegd, namens de meerderheid der voorstellers, zijn amendementen, hoewel hij wist, dat minister Lieftinck na eventuele aanneming schorsing van de beraad slagingen zou vragen, teneinde zich er over te beraden, of hij niet ge noodzaakt zou zijn, het gehele wets ontwerp in te trekken. Hij deed dit onder het motief, dat de commissie het niet eens was met de staatsrechtelijke bezwaren van de be windsman. Dit nu komt ons onjuist voor. Toen het „onaanvaardbaar" eenmaal had geklon ken. had de heer Lucas met de zijnen ernstig moeten overwegen, of hü schor sing van de behandeling, met mogelyk- heid van intrekking van het gehele wets ontwerp, dat voor velen van groot belang is. voor zyn rekening kon nemen, louter (Advertentie; My vooral geert suiker! En i Dat oppassen voor de slanke lijn is toch geen reden om heel Vic leven te vergallen. Schudt deze last toch van V al door dage lijks een kopje HERBF.SAN-thee te gebruiken. HERBFSAN regelt Uto spijsvertering, is bloedzuiverend en voorkomt dat lelijke dik worden. HERBES AN houdt Uw lichaam schot alles, doe o gebruik steeds IIERBESAN om zorgeloos te blijven. Verkrijg baar by Vu> Apotheek of Drogist. De oorzaak van het conflict lag in het feit dat. hoewel de bewindsman op staats rechtelijke gronden het „onaanvaard baar" had uitgesproken, de Kamer een amendement had aangenomen van de vaste commissie voor belastingen, waar door tydschriften van omzetbelasting zou den worden vrijgesteld. Minister Lieftinck betoogde uitvoerig, dat het in het desbetreffende wetsontwerp alleen ging om overbrenging genoemde artikelen naar andere tabellen. het systeem van het besluit op de omzetbelasting, dat er is een algemeen tarief (van 4 pet). Hierop zyn verschil lende uitzonderingen. Er is een tabel, net name genoemde artikelen staan opgesomd, die vallen onder het zgn. tussentarief. Er is een andere tabel voor artikelen, vallende onder het weeldetarief en er is een derde tabel met goederen, vallende onder het verhoogd weeldetarief. Tenslotte is er een lijst van artikelen, waarvoor geen omzetbelasting wordt ge heven. Volgens de mening van de minister was de strekking van het wetsontwerp uitsluitend, bepaalde verschuivingen aan te brengen voor artikelen, genoemd in een van deze tabellen. Dit betekende tevens, dat een artikel, vallende onder het ge wone tarief, en dus niet voorkomende in een van de tabellen, niet in een van de tabellen zou kunnen worden onderge bracht. De heer Lucas, en met hem de geheje vaste commissie voor belastin gen, meende echter, dat dit wel mo gelijk was. Daarom hadden deze le den volle vrijmoedigheid gevonden, het niet in een der tabellen voorko mende artikel „tijdschriften" voor te dragen voor opneming in de tabel van vrijgestelde goederen. Om de zaak helemaal „rond" te maken hadden zij voorts een amendement op de beweegreden van het wetsont werp ingediend, waardoor ieder be zwaar zou kunnen vervallen. Op de spits gedreven wezen was dit natuurlyk inderdaad uitbreiding van de doelstelling het wetsontwerp. Formeel had minister Lieftinck daarin volkomen geiyk. Maar het komt ons voor, dat hy de zaak veel te veel op de spits gedreven heeft. Er zou geen enkel, ook geen staatsrechtelyk, be zwaar tegen aan te voeren zyn geweest, wanneer hij zich accoord had verklaard met de toch wel uiterst geringe uitbrei ding van de doelstelling van het wets ontwerp. Het ging hier, zakelyk bekeken, om een verlaging aan omzetbelasting van 4 op 0 pet. Wanneer men nu weet, dat het, binnen het kader van 's ministers eigen opvatting wel mogelyk was, het percentage voor bijv. gerookte paling te brengen van 15 op 4 en voor verse zalm zelfs van 15 op 0, alleen maar, omdat deze artikelen wel in een der tabellen waren genoemd en dus niet vielen onder het algemene tarief, dan zien ^ty niet in, dat het „mindere" onaanvaardbaar moest worden genoemd, terwijl het „meer dere" door de minister zelf was voorge steld. Het komt ons dan ook voor, dat bewindsman, hoewel zyn standpunt formeel verdedigbaar was. opnieuw veel te spoedig met het grof geschut van de terwille van zyn wens, tydschriften vrij van omzetbelasting te krygen. Dat af wegen zou stellig hebben moeten leiden tot intrekking van het amendement, zij het onder scherp protest en desnoods met een tegelykertyd indienen van een motie, die aan dit protest uitdrukking zou heb ben moeten geven. Dit is echter niet ge schied: het amendement werd aangeno men bij zitten en opstaan. De Party var de Arbeid stemde tegen, omdat zy het wetsontwerp niet in de waagschaal wen sten te stellen.... Wy beleefden het dus gisteren, dat zowel voor als achter de regeringstafel sty f hoof digen zaten... Na aanneming van het amendement vroeg minister Lieftinck onmiddellyk schorsing van de beraadslaging, met als gevolg, dat het wetsontwerp agenda werd afgevoerd. Aftrek voor giften Ook bij het volgende wetsontwerp, dat de aftrekmogelijkheid regelde voor giften aan kerkelijke, charita tieve, culturele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende in stellingen bij de inkomsten-, loon- en vennootschapsbelasting, had de heer Lucas een aantal amendemen ten ingediend. Gelijk men weet, is het de bedoeling van dit wetsontwerp, niet voordeel te verschaffen aan de belastingbetaler, m; deze in de gelegenheid te stellen, meer grotere giften te doen. Naar boven is de grens voor de aftrek 3 pet van h inkomen of van de zuivere winst. Ook naar beneden is een grens: de eerste f 100 - dan wel 2 pet van het zi komen komt niet voor aftrek in king. De heer Lucas nu wilde wel de grens van f 100 handhaven, maa; 2 pet laten vervallen. Minister Lieftinck verklaarde echter ook deze amendemen ten onaanvaardbaar. Nu trok de heer Lucas (hij had blykbaar iets geleerd) in. Wel wijzigde de bewindsman het per centage van 2 voor de vennootschapsbe lasting in 1, omdat de voor deze belas ting thans bestaande faciliteiten reeds verder gaan. Pijnlijkmaar noodzakelijk" Tweede Kamer accoord met overgangsregeling en 68 millioen voor nieuw werk (Van onze Parlementsredacteur) TN DE MIDDAGVERGADERING heeft de Tfcveede Kamer gisteren, on- danks alle uit psychologisch oogpunt volkomen gerechtvaardigde cri- tiek, zich neergelegd bij het wetsontwerp, dat aan vóór 1 J.uli a.s. reeds werkloos zijnde werknemers het recht op uitkering krachtens de op die datum in werking tredende wachtgeld- en werkloosheidswet ontzegt. Het wetsontwerp werd aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Werkverruiming Een andere belangrijke zaak, die de Kamer gisteren te behandelen kreeg, was de beschikbaarstelling van in totaal f 68 millioen voor de bestrijding van de werkloosheid. sprak 4 h Let erop! Natuurazijn heeft deze dopl N hf met de blauwe N zacht en geurig de vergoeding molestschade binnen schepen, de wijziging van de wet finan ciering publiekrechtelijke lichamen, eer technische verbetering van de wet op de materiële oorlogsschaden en ten slott< wijziging van de hoger onderwijs wet, waardoor enkele oneffenheden werden weggewerkt in de in 1948 tot stand gekomen regeling van de subsi diëring van het bijzonder hoger onder wijs. Bij dit laatste wetsontwerp nan: minister Rutten een amendement- Terpstra (AR) van voornamelyk redactionele aard, over. Dit was het eer ste optreden van mr Terpstra na een lange periode van ziekte. Eigenlijk had het gisteren de laatste vergadering van de Tweede Kamer vóóv de verkiezingen moeten zijn. Maar voor zitter dr Kortenrorst deelde gisteren dat hy de Kamer waarschynlijk toch nog een keer zou moeten by een roepen voor de behandeling van de wetsontwerpen inzake de bescherming de burge dbevolking. Een datum kon hij nog niet noemen. Deze hangt af van het overleg, dat nog met de regering gaande is. Van andere zijde vernamen wij. dat er naar gestreefd wordt, deze behandeling te doen plaats hebben op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Mei as. StaatssecretarisEen treurig teit" Twee op de 3 dienstplichtigen kunnen niet zwemmen In driekwart van alle gemeenten is nog geen zweminrichting aanwezig VLASSEN IS GOED, baden beter, maar zwemmen het best". Met het uitspreken van deze leus opende staatssecretaris Muntendam van middag het zwembad De Goffert te Nijmegen. De staatssecretaris verklaar de dat voor het zwemmen nog steeds propaganda moet worden gemaakt. Bij een onderzoek in de overdekte zwembaden bleek dat per hoofd van da bevolking gemiddeld twee baden per jaar worden genomen. Velen halen echter zelfs dit lage aantal nog niet. In het uitzonderlijk warme jaar 1947 bezocht slechts zeven procent van de bevolking een of meermalen een zwembad. men wordt gedaan. In 1947 ontving nog geen 8 pet van de leerlingen der lagere scholen zwemonderwijs. Er zullen dan echter ook meer zwem baden moeten komen. Uit de laatste ge gevens bleek, dat 737 van de 1015 Neder landse gemeenten geen zwembad had den. Toegegeven moet worden dat niet in elke gemeente een zwembad te exploi teren zou zijn, maar in elk geval hebben wij ons doel nog lang niet bereikt, zei de staatssecretaris. Van de 400 bestaande onoverdekte in richtingen zyn er slechts dertig van het moderne type. d.w.z. circulatiebaden met filtratie en desinfectie, het zgn. rond- pompsysteem. Hieruit blykt, dat er nog wel het een en ander te wensen over blijft, aldus dr Muntendam. Een treurig feit noemde dr Munten dam dat slechts een derde van dienstplichtigen de zwemkunst machtig is. Het aantal verdrinkingen in ons land is weliswaar niet meer zo hoog als de jaren vóór 1920 (toen meer dan dui zend. nu zeshonderd per jaar), toch moet dit laatste cijfer voor on een zeer ernstige waarschuwing bete- Dit alles kan in korte tijd veel ver beteren, indien meer aan schoolzwem- C.J.M.V. gaat straks zijn 100ste jaar in Bondsdag in Rotterdam; het eeuwfeest in Den Haag Op 21 en 22 Mei Hemelvaartsdag) houdt het Christelijk Jonge Mannen Ver bond zijn 99e bond-sdeg in het Ahoy- complex 4e Rotterdam. Daarmee gaat het CJMV zijn 100e jaar in. Men denkt her eeuwfeest in Den Haag te vieren. De eerste dag is er 's morgens een of ficiële ontvangst in het stadhuis en cbaar- wordtt om 11 uur begonnen met zes sectievergaderingen, waarna om 2 uw een strik1" huishoudelijke vergadering wordt gehouden. De avond is bestemd ontspanning door middel ziek, zau'„ en gymnastiek, alsmede de vertoning van een parodie op stuurs vergadering. De tweede dag. Hemelvaartsdag, vangt m met vier kerkdiensten en opmars naar Ahoy' waar om half elf morgenvergadering begint. Onder r staat een bondsrede van voorzit- dr G. P. van Itterzon ui; Den Haag op het programma, muziek door de spraak door de algemeen secretaris E. J. M. Faber en kleine speeches door jon geren zelf. De tweede voorzitter, ds H. Heerden uit Scheveningen, zal, aansluitend! op het devies van Rotter dam, nog spreken over „Sterker dOor strijd". De dag wordit besloten met een rondvaart door de haven. Dit is de eerste bondsdag, sinds 70 jaar, te Rotterdam gehouden. Advertentie Advertentie geneest en veredelt de huid Kerk en School De tegenstanders waren de commu nisten en de heer Weiter. Minister Joe- tes en staatssecretaris Van Rhijn had- len om strijd verklaard, dat het eer .pijnlijk, maar noodzakelijk" wets ontwerp was, zander hetwelk van eer goede uitvoering van de werkloosheids- niéts zou komen. Aan het geven een toeslag op de overbruggings- regeling en de sociale bijstandsregeling, die op de „oude" werklozen van passing blijven, achtten zij vele bezwa- verbonden. Ook verzetten zy zich tegen, positieve toezeggingen te doen inzake een door de heren De Kort (KVP), Stapelkamp (AR) en, Kikkert (C.H.) gevraagde opruiming van „plafond" dn de ovehbruggingsuitke- ring. De communisten dienden tydens de (behandeling vyf moties in met dergaande wensen. Al deze moties den verworpen. Drie er van kregen alleen communistische stemmen, kregen deze heren ook de steun de heer Weiter. (Advertentie) De heer Nederhorst (Arb.) hierbij zijn teleurstelling er c dat de verwachting, dat het aantal 'erklozen op 1 Mei zou zyn gedaald tot 100.000, niet is bewaarheid. Minister Lieftinck gaf hem de verzekering, dat janisatie van, de werkloosheddsbe- stryding of liever van de opvoering de werkgelegenheid heel wat is verbe terd. De bewinsman gaf toe, dat daar aanvankelijk nogal wat aan mankeerde. een tekort aan werken in por tefeuille en met de coördinatie van de verschillende diensten was het eerst ook niet bijster goed gesteld. Daar is echter verandering ten goede in geko- De beide begrotingswijzigingen werden zonder stemming aanvaard. Nog geen vacantie Vannacht tegen half twee was de Kamer eindelyk 'klaar niet haar 42 pun ten tellende agenda. Een enkel wetsont werp willen wy nog noemen. Zo waren Tot ieders verbazing reeds wittere tanden na eenmaal poetsen HfOLANG geen knagende kiespijn de mens plaagt, besteedt hij doorgaans weinig aandacht aan zyn gebit. Als het echter eenmaal zo ver is gekomen, ja, dan is geen tandarts goed genoeg om het onheil weer zo snel mogelijk te herstellen. Doordat ons voedsel niet die kwaliteiten bezit, waardoor bijvoorbeeld in het wild levende volksstammen tot op vrij hoge leeftijd 'n gaaf gebit be houden wordt er in de beschaafde lan-l den ad het mogelyke gedaan om de ver zorging van de tanden en kiezen op hoog peil te brengen. Deze verzorging begint met Jiet geregeld, ja dagelyks poetsen met een goede tandpasta. Onder de vele middelen, die voor dit doel den gebruikt, valt Casrtella Tandpasta onmiddellijk op. Reeds na één keer bor stelen is het verrassend te zien hoe blin kend wit en glanzend deze Castella Tandpasta Uw gebit maakt. Daarby be vat Castella Tandpasta het element fluor, dat tandbederf (caries) tegengaat. Daar om is het niet alleen voor U, maar in he bijzonder ook voor Uw kinderen van he grootste belang de dag met Castella Tand pasta te beginnen en te eindigen. ZATERDAG 10 Mei 1952 HILVERSUM L 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Kerkelijk» 45 Morgengebed 8 Plechtige hoogmi 8.15 Gram 8.25 10.30 Gram 12.00 Angelu: r 100 Nieuws ïoekbesprekin 0 Voor - 12 03 C i 12.5; 2.10 Gram 2 20 icrkoor 3.00 Kroniek vi 3.38 Fanfare-orkest 4. 4.20 „De vliegende Hollander" 4.30 De het Gregoriaans 5.00 Voor :e muziek 6.45 Buitenlandse (Advertentie) pondenties 7.00 Gram 715 Parlementsover- zicht 7 25 Gram 7.52 Actualiteiten 8.00 Nieuws 8 08 De gewone man 8.15 Lichtbaken 8.35 Oram 9.00 Gev programma 9.55 Gram 10 3C Wij luiden de Zondag in 11 00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11.2212.0 HILVERSUM n. 298 VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7 33 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Orgelspe: 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPRO 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld 10 05 Morgen- vijdinf beider 12.00 Gram 12.33 Metropole- 1.00 Nieuws 1.15 „Kleine zonden", el 1 30 Omroeporkest 2.10 Filmpro- Voor c ziek 6 40 Regeringsuit de Westerse defensie 7.00 VPRO: 7.30 „Passepar 75 waarin hij zich bevond. Diep haalde hij adem toen den waarmee hij straks Willem zou terugvoeren Aan deze vrouw voelde hij zich nauw verwant, hy de hoek van de straat omging en hij vrij naar de sfeer waarin een Mondijn behoorde te want zij sprak woorden des levens. Eerst de was Van de beklemmende nabijheid van het ge- leven. na^tnnr pn nu de non „Zou God een bedoeling vloekte huis waarin Willem zondig het verleden Op de kade rumoerden de stemmen van een hebben met deze ontmoetingen?" Als er die beel- verloochende. j I»ar driftige bakkenschippers, maar zij vermoch- rfpn maar niet waren, zie dan zou hij de pastoor Zijn stap werd weer zeker en vast, hier onder ten niet de interesse te wekken van Adriaan, die en de non de broederhand kunnen reiken. Maar de vrije hemel was hij weer de fiere schipper, terugleefde in een tijd toen alles nog goed was o die beelden. Gij zult u geen gesneden beeld die met de borst bloot storm en regen durfde trot- omdat zyn vader de waarheid en het recht hand- maken eii zult u voor die niet buigen; want seren. Hij had zich afgewend van het duister haafde X de Here Uw God ben een ijverig God. bijgeloof en nu trad hij het licht weer tegemoet, Hoe blij en licht was dit^verleden, alle dagen Met anestoeen zocht hij naar zijn broer, doch dat door Calvijn ontstoken was en waarbij zij diens stoel was verlaten. Willem was door de non familie geleefd had van geslacht op geslacht, naar de ziekenkamer gehaald en Adriaan had dit niet gemerkt, zo zeer was hij bezig met zijn „monologue intérieure". Hij hoorde de stem van zijn broer iets vragen en onmiddellijk daarop het verklarende antwoord van de non. Willem voelde zich in deze omgeving thuis, dacht hij bitter. En Willem was een zoon van zijn vader, de man die niet afweek van de rechte wegen, die Calvijn getrokken had door een wildernis van duister bij geloof. Adriaan kreunde alsof hij lichamelijke pijnen leed en daar aan de muur was beschuldigend dat beeld. Onze lieve Vrouwe, las hij en werd selijk 2]eventig maal zevenmaal waarbij zijn was er reden tot danken voér het vele goede dat zij genieten mochten. Het heden bestond niet meer, tot zijn broer hem terughaalde naar het donker waarvan de tegenwoordige dagen vol wa ren. „Kreeg je het benauwd in die donkere kamer?" vroeg Willem. Adriaan steigerde op: „waarvoor zou ik be nauwd zijn?' „Och, ik weet hoe jij bent, het was daar alles zo vreemd." „Heb je iets kunnen doen?" vroeg Adriaan, die nog niet klaar was om te zeggen hoe vreemd hij dit alles wel vond. Ernstig antwoordde Willem: a BAARDMAN In de kajuit van de Adwi vond hij zichzelf ge- t-y-;-? a^a afkeer. Elia slachtte de Baaipriesters heel terug en hij voelde zich als de man die door daL bui^^eX'XngrïrJuw mSder vaiXdrie een der Godsmannen uit het oude Testament zware bezoekingen gegaan en staande gebleven l™ge ^Tem daarna vervolgde zong „De ijver van Uw huis heeft mij verteerd", was. Een grote dankbaarheid voer in zijn ziel en "der*£" ern sterveHónder Lgst wInt waarom slaat hü nu dit beeld niet van de wand? hij dankte God die hem geopende ogen gegeven dè döS is daar een bSe van het leven Met opgeheven vuist ging hij voor het beeld had. Hij stak een sigaar op door zijn neusgaten de ^om is aaar een Doae van nei leven staan, maar de vuist ontspande zich; de heiligheid blies hij de rook uit. Zo geleek hu op zijn va- bese"* en setuiïen van zijn van het eigendom weerhield hem van een ge- der. dit wist en wilde hy zyn vader was het waarm Waarschuwen™hief hü ïen ^nger op en welddaad. grote voorbeeld waarnaar hy zyn leven gericht meinij e^ vinger op en Hij schaamde zich voor deze menselijke over- hield. Hij strekte de benen, precies zoals zyn overbliift voor de kinderen Gods weging, die hem zwaarder woog dan de eisen van vader deed en_ nadenkend streek hi^ een hand maar een beeidendienaar zal niet bestaan voor Oude Testam week" VARA: 8 00 Nieuws phonle-orkest 9.10 Socialis s'leuws 11.15 Sport 11.25—12.00 Gra ENGELAND. BBC Home Service 1145 Gram 12.10 Gev progran Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk oepen: to 's-GrewWuimOae pelle J. v. d. Heuvol te Schoonhoven; te Akkrum (voor bijz. werkzaamheden, jaar) J. v. Duyine te Terhome. Geref. Kerken s p b a a rde classis Appdnge- da-m heeft praeparatoir geëxamineerd ir art. 8 K.O. en beroepbaar verklaard heer T. Sybesma, lerend ouderling te Tjuchem-Meedhuizen; hij zal gaarne de kerken dienen en een evt beroep ter stond iin overweging nemen. Geref. Gemeenten ;pen: te Vriezenveen W. C. Lamaim te Grand Rapids (V.S.), die be dankte voor Werkendam, Ds M. Enker naar Israël Ds M. Enker, Ned. Herv. predikant te Koudekerke, met standplaats 't Zand by Middelburg, die onlangs van een reis Israël terugkeerde, gaat zich vol gens Trouw met zijn gezin definitief in deze staat vestigen. Diamanten doctoraat Op 16 Mei hoopt jhr mr Rh. Felth, oud-president van de Hoge Raad der Nederlanden, wonende te Den Haag, de dag te herdenken, dat hy zestig jaar ge leden aan de Leidse universiteit promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap pen op een proefschrift getiteld „Da decisoire eed". Een aartsbisschop in Duitse Evang. Kerk? In een kerkdienst te Dusseldorp heeft de kerpresident van Hessen, ds Martin Niemöller verklaard, dat de Evang. Kerk in Duitsland binnenkort weer de rang van aartsbisschop zal instellen. Het Ned. Bijbelgenootschap telt thans 134.000 contribuanten en streeft en naar dit aantal de komende jaren op te voeren tot 200.000. Op de bondsdag van de Lutherse Man nenbond (23 en 24 Mei in Bennekom) wordt n.a.v stellingen van dr C Riemers een ge- dachtenwisseling over: Kerk en opvoeding PROMOTIES. AMSTERDAM (Gem. Univ.). Ds C H Lin- ijer, Evang. Luth. predikant te Rotterdam, al op 27 Mei bij prof. dr J N Sevenster pro moveren tot doctor in de theologie op het proefschrift: Het begrip Sarx bij Paulus. ROTTERDAM. 8 Mei Gepromoveerd tot DCtor in de economische wetenschappen B H M Niemöller. Jhr V E Boreel. Den Haag. J B A M de Haan. Rotterdam. H 'kotter. Den Haag. P Lohle. Scheve- i, J. Schreuder, Voorburg en J M L Oosthoek. Rijssen. ROTTERDAM. 8 Mei. Geslaagd cand. ex. ;tenschappe - - _.n Haae. V Achthovc C Goudsw Rotterdam en Orkestconcert 250 Orgelspel 3.20 Hoorspel kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6 30 Gev 4.00 BBC Northern Orchestra 5.00 Voor de muziek 7.15 Interviews 7.45 Parlementsover- zieht 8 00 Gev programma 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 1030 Causerie 10.45 Avondgebeden ld .00 Nieuws 11.03 Schaken. ENGELAND. BBC Light Programme 12 00 Parlementsoverzicht 12 15 Orkestcon cert 1.00 Sport 1 35 Gram 145 Voor de kin- ------ 2.25 Sport 3 30 Spot 2 00 Orkes ecital 3 45 Sport 4 05 Ge\ muziek 5 28 Sport ;pel 5 45 Sport ra-orkest 10.00 Niet FRANKRIJK. Natli Symphonie-orkes il 12.30 Orkestconcert 1, grecital 2.00 Nieuws 2. 5 05 Kamermuziek 5 sanse uitzending 7.01 Gra '0.00 Gra oncert 8 30 H< 11.25 Kamermuziek 11.45 Nieuws BRUSSEL. 484 m. t 1 00 Nieuws 1.10 Gram 2.05 Ver- ima 3.00 Gram 4.30 Lichte mu- 5.15 Lichte :iek 5.00 nuziek 6 30 Accordeonmuziek 7 00 Zang jiano 7.20 en 7 40 Gi Omroeporki 7.45 het oordeel zwaar aangerekend worden. De had afgezien. Zijn houding was echter geen ijdele Er was een gretige blik in de ogen waarmee misdadiger sloop hij het huis uit. zich in alles de wettelijke voortzetting van zijn Voorzichti naar" de juiste~w00r(ien zoeltend ant- Voorzichtig opende hij de straatdeur en geruis- vader en deze zekerheid was zo sterk in hem, dd willam- ïii bent met ie schiD van be- loos sloot hij haar weer achter zich. Rechts en dat hij een gevoel had also!I de geest van zijn nedcnuit op komen varen naar Luik; welke route links zag hy om zich heen naar mogelijke getui- vader in hem was overgegaan! gen bij zijn smadelijke vlucht. De straat was Hij deed als zijn vader en hij wilde denken J 6 verlaten en niemand zag de vernederende positie als zijn vader, daarom bezon hij zich op de woor- (Wordt vervolgd) 10.15 Jazmuztek 10.45 Gram 105C Nieuws 11.00 Gram 11.55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.00 Salonorkest 12.34 Omroep orkest 1,00 Nieuws 1.16 o--"-'— - 1.30 Gran- 3.15 Indoi gelse les 5.00 Nieuws 5.10 Dansmuziek 5 30 Orgelconcert 6 25 Gram 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Accordeonspel <7.40—7.50 9.00 Actualiteiten 9.15 Gi 10.15 Jazzmuziek met comn 11.00 Nieuws .30 Gra 00 Nieuw met commentaar 10.45 Grar ■06 Verzoekprogramma. :happen (directe belastingen)T Th Bek er, W K Bertram. J den Besten. F R Bloem, Boogh, 1 M Th I Houte. A A H J W Klein Wassink, Th J G Leers- JJv Oos_ chten en accijnzen) slaagden P N Droog. Gijzen. L P de Moor. G M Visch en W A Wernink. Allen zijn surnumerair in tijd. enst voor onbeo tijd aan de Rijksbelas- ïgacademie te Rotterdam. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot hoofd aan de Persikhof- hool (nieuwe school te Arnhem) A B ieuwenhuyse te Arnhem, tot onderwij- r(es) aan deze school mej M van der Lin- n en mej A S D van Goor. eveneens bei- n te Arnhem, tot hoofd van de Pater- raatschool te Arnhem H Holzschercr al- ar. tot hoof(f van de Julianakleuterschool Arnhem mej. J E H Fortgens te Doetin- Advertentie) Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpynen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist 0.83, 2.09 en ƒ7.94. Het HJk van de 24-jarige Harder- wijkse visser Evert Foppen, die in het Usselmeer verdronk, is gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2