R TT lïi TT U Uitbreiding van Tweede Kamer behaalde te geringe meerderheid Gehele Eerste Kamer wees mogelijkheid stemoverdracht van de hand Boldoot PRIJSVERLAGING! DONDERDAG 8 MEI 1951 Senaat zet het mes in grondwetswijzigingen Ook met het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer was het een heet hangijzer. Gelijk men weet werd het oordeel over deze zaak uitermate vertroebeld doordat de Tweede Kamer, door aanneming van de amendementen-Andriessen (KVP) te onzaliger ure in dit wetsvoorstel had op genomen een verlaging van het zgn ver gaderquorum en de mogelijkheid, bij wet stemoverdracht te regelen. Het wetsont werp zelf was in de Tweede Kamer aan vaard met 67 tegen 20 stemmen. De tegenstanders behoorden daar tot de CH. de communisten en de WD op Wij kunnen wel zeggen, dat de gehele Eerste Kamer volstrekt afwijzend stond tegenover de mogelijkheid van stemover dracht. Dat is duidelijk gebleken uit de verklaringen van prof. Anema, prof Molenaar, mr Pollema. mr Kropman de heer Van de Kieft. De narigheid was echter, dat deze stemoverdracht-kwestie was geregeld in hetzelfde wetsontwerp, waarin ook de uitbreiding van de Tweede Kamer werd voorgesteld. Die uitbreiding op zich zelf vonden sommige leden wen selijk. anderen niet. Maar degenen, die ei op zichzelf wel voor waren, moesten af wegen, of zij, zoals de heer Van de Kieft opmerkte, de uitbreiding van de Kamer wel konden kopen met het over hun kant laten gaan van het opnemen van de stem- overdrachtsbepaling, die allen in strijd vonden met het karakter van de Staten- Generaal. Voor sommigen viel de keuze voor de uitbreiding, voor anderen waj bezwaar tegen de stemoverdracht te groot. Het eindresultaat was, dat het wetsontwerp werd aangenomen met de zeer geringe meerderheid van 4 stemmen, nl. met 27 tegen 23. Tegen waren de vol ledige fracties van de CH en de commu nisten, 3 leden van de AR-fractie, nl. de heren De Wilde, Rip en Algra, 6 leden van de PvdA en 5 leden van de KVP. Voor de heer Ruys de Beerenbrouck. een der tegenstemmers van de KVP is het uitbrengen van zijn stem een kwestie van zelfverloochening geweest. Persoonlijk immers had hij belang bij uitbreiding van de Tweede Kamer, want dan zou hij daar in waarschijnlijk (weer) zitting krijgen. Dat hij desondanks zijn staatsrechtelijke (Vervolg van pag. 1) zwaarder liet wegen strekt hem Advertentie 11 MEI is haar feestdag! Verras Moeder met een fles echte BOLDOOT Eau de Cologne. Eau de Cologne Minister Wemmers erkent schending budgetrecht Er was echter „geen tijd" oirt Kamer te raadplegen Reeds na een dag heeft minister Wem mers geantwoord op de critiek van de Tweede Kamer omtrent het feit dat hij (evenals onlangs minister In 't Veld bij de aankoop van een pand in Den Haag) het budgetrecht van het parlement heeft geschonden door de verbouwing van de troepenschepen Zuiderkruis, Waterman en Grote Beer. De minister erkent dat de regering de verbouwing beslissingen heeft geno men zonder de Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen hun goedkeuring daaraan te hechten. Als excuus voert hij aan, dat de regering gezien de bijzondere betekenis van de emigratie voor het Ne derlandse volk heeft gemeend terstond aan haar beslissing uitvoering te moeten geven, temeer omdat geprofiteerd kon worden van gunstige aanbiedingen, slechts beperkte tijd geldig waren. Belastingaftrek giften minder begrensd? Op het wetsontwerp omtrent de belas tingaftrek voor giften heeft de heer Lu cas (KVP) bij de Tweede Kamer twee amendementen ingediend. Het doel hiervan is van de beide onderste gren zen alleen die van f 100 te behouden er dus de grens van 2 pet van het inkomen, het loon of de winst te laten vervallen. (Advertentie) alleen Welke conclusie moeten wij nu trekken uit het feit. dat er voor de uitbreiding i de Tweede Kamer in de Senaat geringe meerderheid was? Het komt voor, dat wij zeer verwonderd zouden moeten staan, wanneer de Eerste Kamer tweede lezing met ae vereiste m derheid van tweederde mede accoord gaan. De bezwaren zijn immers groten deels van staatsrechtelijke aard en niet afhankelijk van politieke opvattingen. Daarom kunnen wij ons moeilijk voor stellen, dat tegenstemmers van gisteren later zouden kunnen worden bekeerd tot voorstemmers. Het zou naar onze mening zelfs niet mogen. Meer tegenstanders De voorgestelde uitbreiding van de Eerste Kamer, door de Tweede Kamer aanvaard met 67 tegen 20 stemmen (tegen daar de CH. de communisten en de WD op twee na) 'is door de Kamer van Revisie verworpen. Natuurlijk sprak hier het standpunt t.a.v. de uitbreiding van de Tweede Kamer bij verschillende leden i woordje mee. Maar daarnaast waren ook leden, die voor deze uitbreiding zichzelf reeds niets voelden. Vandaar dan ook. dat bij de stemming over dit voorstel het aantal tegenstanders de voor standers overtrof: da verwerping ge schiedde met 29 tegen 21 stemmen. Evenals t.a.v. de uitbreiding der Tweede Kamer stemden hier de gehele fracties van de CH en de communisten tegen, evenals opnieuw de heren De Wilde, Rip en Algra van de AR. Maar het aantal tegenstanders van de KVP was gegroeid van 5 op 9 en dat van de PvdA van 6 op 8. Leeitijdsperikelen De verlaging van de minimum-leeftijds grens voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten tot 23 jaar kon helemaal geen genade vinden in de ogen der Eerste Kamer. Had de Tweede Kamer het voorstel aangenomen met 63 tegen 24 stemmen (tegen de AR. de CH, de SGP, de heer Weiter en de heer Vonk (VVD), de Eerste Kamer verwierp het met 30 tegen 20 stemmen. De dertig tegenstem mers kon men vinden in de voltallige fracties van AR en CH en voorts behoor den er toe 8 leden van de KVP, 7 va PvdA en 2 van de WD. Deze verwerping betekende in feite, dat uitgesproken was, dat er in de grondwet geen verandering behoort te worden gebracht piet betrekking tot de leeftijds bepalingen. Daarom was het feitelijk overbodig, dat er werd gestemd over volgende voorstel, nl. tot handhaving de minimum-leeftijd van 30 jaar Eerste Kamerleden. Minister Beel trok het wetsontwerp niet in, zodat formeel tot stemming moest worden overgegaan. Wel merkte de heer Wijers (KVP) vóór het uitbrengen van zijn tegenstem op: „Ik geloof, dat het niet meer nodig is" zeide voorzitter mr Jonkman na afloop van de stemming, dat hij zich niet wenste uit te laten over de betekenis en de ge volgen van de stemming. Het wetsont werp werd „aangenomen" met 43 tegen 7 Stemmen. Tegen waren de communisten, 3 leden van de PvdA en de heer Wijers (KVP). De betekenis van deze stemming was uiteraard nihil. Er is geen sprake van, dat de regering zal bevorderen, dat dit wetsontwerp zal worden afgekondigd. Van de zeven voorstellen maar twee overgebleven En daarvan maakt één (groter Tweede Kamer) in tweede lezing weinig kans Tenslotte het voorstel inzake de buiten landse betrekkingen. Dit werd aangeno- met 44 tegen 5 stemmen. Tegen wa de communisten, omdat naar hun mening hier sprake was van een „Ameri kaans dictaat". Ook waren tegen de WD-leden Baron de Vos van Steenwijk Louwes. voornamelijk omdat zij, naar bleek uit de rede van eerstgenoemde, bezwaar hadden tegen de mogelijkheid, bij internationale overeenkomst, goed te keuren met een meerderheid van twee derde, van de grondwet af te wijken. De aandachtige lezer zal gemerkt heb ben. dat alleen bij deze stemming geen 50. 49 stemmen werden uitgebracht. Dit kwam, doordat de heer Regout (KVP) op dat ogenblik de zaal verlaten had. Hij verwijderde zich kennelijk opzettelijk, zodat de conclusie voor de hand ligt, dat hij, evenals de twee WD-leden eigenlijk bezwaar tegen dit voorstel had. maar hiervan niet door hét uitbrengen van een tegenstem wilde doen blijken. Wanneer wij gaan resumeren, wat er is overgebleven van de voorstellen tot wijziging van de grondwet, dan komen wij tot het volgende resul taat: alleen de wijziging van de be palingen inzake het buitenlands be leid heeft een overgrote meerder heid in beide Kamers der Staten- Generaal gekregen, een meerderheid, die zeker maakt, dat het voorstel ook in tweede lezing, waarbij in beide Kamers een tweederde meer derheid vereist wordt, zal worden aanvaard. 2 uitbreiding .van de Tweede Kamer heeft in de Eerste Kamer een zo geringe meerderheid gekregen, dat men wel mag aannemen, dat in tweede lezing het voorstel in de Se naat zal stranden. Er komt geen afzonderlijke Kamer voor grondwetsherziening (dit voor stel strandde reeds in de eerste le zing in de Tweede Kamer). Er komt geen wijziging in de bepalingen in zake de overgang naar de nieuwe rechtsorde. Er komt geen uitbrei ding van het aantal leden van de Eerste Kamer. Er komt geen verla ging van de minimum leeftijdsgrens voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. De Eerste Kamer komt volgende week Dinsdag opnieuw bijeen. Dan zijn o.a. aan de orde de pensioen- en spaarfondsenwet en de hinderwet. (Advertentie) Altijd mooi weer en nóóit belasting betalen! Gelukkige mensen moeten dat zijn in Monaco. Altijd Schijnt er de zon en de Staat heeft geen belasting nodig omdat het Casino van Monte Carlo genoeg opbrengt. U zoudt er natuurlijk óók kunnen gaan wonen, maar ach 't is een dure reis en zoals 't klokje thuis tikt Maar, U hoeft helemaal niet écht op reis te gaan om de wereld te leren kennen. Met het prachtige Faam album „Vlaggen van alle landen" reist U waar U heen wilt. Vol met interessante beschrijvingen van alle landen van de wereld is het een aardrijkskundige encyclopaedie waar Uw kinderen spelend uit leren. Wetenschappelijk verzorgd door Drs. Hopmans leraar aan het Lyceum te Roosendaal. Laat Uw kroost genieten van het spa ren van de prachtige leerzame vlagge- plaatjes die ze bij elke rode rol Faam pepermunt cadeau krijgen. Laat ze genieten van de gezonde frisheid van echte Faam pepermuntGun ze de weelde van een prachtig verzorgd ongelooflijk goedkoop boekwerk. Bestel het, voor slechts 2.—. bij Uw winkelier of bij de N.V. De Faam Breda(giro 6192) Advertentie j r-utcren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in uinauMj de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN IB HB HUIDAANDOENINGEN JLP* JU*»MW* Meer deviezen voor reis per auto of motor De oorspronkelijke extra toewijzing van f 200 per kalenderjaar voor toeris tische reizen per auto of motor naar het buitenland is gewijzigd over het alge meen ten gunste van de toerist. Behalve een bedrag van f 100 dat kan1 worden opgenomen in diverse geldsoor ten', te verdelen naar keuze over de hier onder genoemde landen, mag de auto mobilist éénmaal per jaar een bedrag aan reisdeviezen jtopen ter waarde de hier voor deze landen genoemde be dragen, welke alleen in de vorm cheques mogen worden verstrekt. België. Luxemburg nihil; W.-Duits- land f 200. Denemarken f 200, Finland f 350. Frankrijk f 250, Griekenland f 400, Gr. Brittannië en N.-Ierland f 200, Ier land f 200, Italië plus Triëst f 400, Zuid- slavië f 400, Noorwegen' f 350, Oosten rijk f 250, Portugal f 400, Spanje f 400. Turkije f 400, Zweden f 300, Zwitser land f 200. Voor reizen per motorrijwiel mag deze 'bedragen, inclusief de f 100, slechts een derde gedeelte "worden aangekocht. De bedragen gelden alleen voor de eige naar van de auto. die daarenboven tevens recht heeft op de toewijzing v f 400 voor normale toeristendeviezen. Voor zakenreizen per auto of motor •kan maximaal f 490 per reis extra wor den verstrekt. Per dag zijn deze bedra gen: België/Luxemburg Bfrs 150. Dene marken Dkr 60, Frankrijk Ffrs 3500, Gr. Britt. N. Ierland 3.10.—, Ierland 1.10.— Italië lire. 6000, Zuidslavië f 35, Noorwegen Nkr 85, Oostenrijk f 35, Por tugal Esc. 280, Spanje f 35, W -Duitsland f 35, Zweden Zwkr 50. Zwitserland Zwfrs 20. Melkbedrijven veroordeeld Boete voor verkoop van kruidenierswaren Drie melkinrichtingen, die het vesti- gingsbesluit kruideniersbedrijf hebben overtreden door tenminste vier groepen kruideniersartikelen te verkopen, zijn gisteren door de Rotterdamse rechtbank overeenkomstig de eis tot f 10 boete veroordeeld. Boekje open over politieschool Voor 9 leerlingen bijna 88.000 uitgegeven 't Valt nog f 62.000 mee, zegt minister ..Roinduit verbluffend", noemde een Tweede-Kamercommissie indertijd de mededeling van de Algemene Reken kamer. dat in tiwee jaar tijd f 160.000 is uitgegeven voor de opleiding van 9 leer lingen. in de politieschool te Hilversum. van er ten slotte slechts zeven tót adspirant-inspecteur van politie zijn be noemd. Minister Mulderije heeft hieróp thans geantwoord dat het bedrag van f 160.000 niet alleen is aangewend voor de negen genoemde leerlingen, maar gedeeltelijk ook nog voor de lopende en toekomstige cursussen. Voor de twee-jarige opleiding de negen leerlingen is ruim f 49.000 uitgegeven aan salaris van leraren en bijna f 39 000 aan salaris van de leerlin gen, die niet intern waren en dus in eigen voedig en huisvesting moesten voorzien. Verder is aan huur van de panden Wisseloord en Lommerrijk ruim \000 betaald. Bovendien is aan de eerste inrichting, die al spoedig onge schikt bleek en daarom door Lommer rijk moest worden vervangen, f 16.000 ten koste gelegd. Bij het schrappen de eerste huurovereenkomst is f 55.000 betaald, terwijl in feite f 73-000 ver schuldigd was. De kamercommissie merkt naar aan leiding van dit ministeriële antwoord op dat in elk geval niet is gehandeld met de zorg, die men had mogen verwach ten. Overigens stelt zij voor, het verslag de Algemene Rekenkamer over 1949 kennisgeving aan. te nemen. Felle aanval 0. v. J. op gevangenisdirecteur Voorw. straffen geëist in Leeuwarden Een fel requisitoir sprak mr dr F. Hol lander. officier van Justitie bij de recht bank in Leeuwarden, gisteren tegen middernacht uit bij de behandeling van de geruchtmakende fraudezaak in de Bijzondere Strafgevangenis aldaar, een zitting die langer dan 15 uur duurde. „Door uw grove beleidsfouten, door uw gebrek aan begrip of visie voo dingen waarvoor u stond, zijn velen het spoor bijster geraakt en anderen hebben een sluw misbruik van de kansen ge maakt", voegde mr Hollander de direc teur van de gevangenis A. J. toe. „Ik uit geen enkel verwijt over uw nieuwe gevangenissysteem (die vaak zijn ge roemd Red.). Wat hier veroordeeld wordt, is het systeem-J.. die wel harde werker was. maar blijk heeft ge geven niet aan het hoofd te kunnen van een dergelijke inrichting". De officier eiste tegen de directeur A. J. 3 mnd. voorw., tegen de adjunct- directeur F. W. A. V. 3 mnd. voorw. plus f 250 boete (daarbij rekening houdend met het hem gegeven oneervol ontslag), tegen de bouwk. ambtenaar Van K. één jaar, waarvan 6 mnd. voorw., tegen de werkmeester S. dezelfde straf, tegen de opzichter S. een jaar waarvan 7 mnd. voorw., tegen de helers W., Jantina van V. en G. resp. 2 mnd. voorw., f 40 boete en 14 dagen voorw. plus f 200 boete. De uitspraak is op 21 Mei bepaald. Indrapoera naar de Oost vertrokken Hei m.s. Indirapoera van die Kon. Rot- terdiaansche Lloyd is ondier command-o van kapt. J. Roos, uit Wassen-aar, voor de 118e maal van Rotterdam naar Indo nesië vertrokken. Daar vele passa giers eerst in Genua aan boord' komen, kon een aantal toeristen in de gelegen heid worden ges'eld de teis van Rotter dam tot Genua mee te maken. Onder hen bevinden zich, behalve dr L. B. J. Stuyt, de eerste geneesheer van het zie kenhuis Johannes de Deo, te Den Haag. ook drie gepensionmeerde gezagvoerders van de Lloyd, resp. 72, 69 en 61 jaar <md en afkomstig uit Voorburg, Den Haag en Oegstgeest Maria Montessori in alle stilte begraven In alle stilte is hedenmorgen om half negen in de parochiekerk Maria ad Mare te Noordwijk aan Zee de plechtige uit vaartdienst gehouden voor mevrouw dr Maria Montessori. De mis van requiem werd gecelebreerd door de heer W. Bende, pastoor der parochie, met assistentie van de heren A. Hartog als diaken en pater O. Peterse als sub-diaken. Het parochJeel zangkoor zong onder leiding van de heer H. J. van den Berghe de gregoriaanse requiem-mis. De absoute werd verricht door pastoor Bende, waar na het stoffelijk overschot in alie stite op het R.K. kerkhof te Noordwijk ter aarde werd besteld. Er waren geen offi ciële persoonlijkheden bij de uitvaart, noch bij de begrafenis aanwezig, waar mede voldaan werd aan de laatste wens de overledene. VIRGINIA Dezelfde kwaliteit- Dezelfde 100 °/o Virginia en reeds 30 jaar DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! Van het eri van School en Kerk (Advertentie) i i Mei Moederdag Maak Moeder blij met 'n tube hamea-gelei. Beioepingswezk Ned. Herv. Kerk iroepen: it:e Meldssarat cand'. e Ruiter te Juitphaas. Geref. Kerken "roepen: te Woldendorp cand. P. Heinen te Heerlen. Chr. Geref. Kerken troepen: te Ulrum H. U. Wes terterp te Lufcten aan de Dedemsvaart. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Hengelo (Borne) J. B. de Neef te Winschoten. 45 Jonge Heilsoldaten worden officier Maandag a.s. zullen in het Concert gebouw te Amsterdam door het Leger des Heils twee bijzondere samenkomsten den gehouden, 's Middags zullen 45 jonge Heilssoldaten bevorderd worden tot of ficier, terwijl zij 's avonds worden uit gezonden naar evengelisatieposten er maatschappelijke inrichtingen. Inwijding seminarie in Oost-Berlijn verboden De Oost-Duitse regering heeft plotse ling d'e opening van het nieuwe R.K. seminarie, welke plechtigheid deze week zou plaats hebben, zonder verdere op gave van redenen, verboden. Dit semi narie, het enige in Oost-Duitsland, is ge- ves-igd in Oost-Berlijn. Ds J. P. van Heest Ds J. P. van Heest, voorzitter van de .Synodale Commissie der Evang. Luth. Kerk, heeft zich dezer dagen in Amster dam aan een ernstige chirurgische be handeling móeten onderwerpen. Zijn toestand is zeer bevredigend. Het lied der aethergolven VRIJDAG 9 Mei 1952 HILVERSUM I. 402 m KRO: 7.00 Nieuws 7.25 Gram 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws 8 '.5 Gram 9.00 Voor d< huisvrouw 9.35 Schoolradio 10 05 Gram 10 31 Nederlandse muziek 11.00 Voor de zieker 1200 Angelus 12.03 Metropole orkest 12.33 Salonorkest en soliste 12.55 Zon newijzer 1.00 Nieuws 1.20 Ai Pianoduo 1,45 Voor de hulsvrouw 2.00 School- dio 2.20 Radio Phllharnionisch orkest Pianospel 3.25 Gram 4.00 Voor de zieken 5.00 Voor de jeugd 5.15 Kinderkoor 5,35 Gi 6.00 Nieuws 6.15 Causerie, onderwijs en voeding 6.22 Promenade-orkest 6.40 „De i kijkpost" 6.50 Lichte muziek 7.05 Actual! ten 7.15 Regeringsuitzending: Verklaring toelichting 7.35 Gram 7.52 Vijftigjarig bestaan —n de Staatsmijnen 8 00 Nieuws 8.08 De gr ne man 8 15 Omroeporkest 9 00 „Opboui liefde" 9.15 Strijkorkest 9.30 „Zij kenne dag noch uur", hoorspel 10.15 Amusements muziek 1040 Gram 10 45 Avondgebed 11.00 Nieuws 1-1.15 Lichte muziek 11.40—12.00 Ai semen tsmuzlek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymi Advertentie) 74. verde opnieuw, dit was geen omgeving waarin hij sterk genoeg om belast met zijn broer op te Als vanzelf gingen zijn handen naar de Bijbel zou kunnen leven. Het vertrek was kaal als de gaan naar de hoogten waarop Gods kinderen leef- en met ontroerde stem las hij hardop: consistoriekamer waarin hij ter lering gegaan had, den. O Here straf mij niet in Uwen toorn, en kas- spaarzaam stonden een paar stoelen verspreid in Kreunend erkende hy zyn onmacht en toch tijd mij niet in Uwe grimmigheid. Wees mij ge- de grote ruimte en eenzaam verloren prijkte de moest Willem uit deze omgeving weg gevoerd nadig Here want ik ben verzwakt, genees mij, tafel op de vloer van zwartblauwe tegels, een worden. Waarom stond hij nu niet op om te zeg- Here wantmijn beenderen zijn verschrikt. Ja, buffet van een verdachte houtsoort trachtte de gen: „Kom broer, laat ons heengaan van deze mijn' ziel is zeer verschrikt, en Gij, Here, hoe eentonigheid van een muur zonder deur, te bre- plaats vol bijgeloof en menslijke fabelen?" Was lang? Keer weder, Here, red mijne ziel; verlos ken. En 1 1 1 mij om Uwer goedertierendheid." ffigji""" een der hoeken was weer het beeld het de stem die uit de aangrenzende kamer tot waarvoor een licht aarzelend te branden stond, hem doordrong welke hem terughield? Op een der stoelen zat Willem hij zat daar Een stém die sterker was dan zijn innerlijke zo rustig alsof dit vreemde huis hem even ver- afweer. Willem hoorde die stem ook en die zat eerbiedig alsof hij naar een God welgevallige preek luisterde Maar hij, Adriaan Mondijn, was ongevoelig voor de lokkingen van een godsdienst van enkel schijn. Plotseling ging hij rechtzitten door de halfgeopende deur drongen bekende klan ken tot hem door. Daar in die andere kamers was een vrouw en zij sprak tot God. Devoot boog hij het hoofd, want zulk bidden was meer dan een ijdel spel met woorden. Hij dacht aan Hanna in de tempel en scherp luisterde hij, want het waren geheiligde klan- trouwd w« als de kajuit van de Adwi. Hij knip- ken "eUt® opklommen uit dit huis van vals geloot y^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN Hij voelde zich benard van alle zijden en nog had deze dag vol benauwing geen einde. Willem was nauwelijks een kwartier aan boord terug toen er opnieuw een boodschapper van" de pastoor kwam met het verzoek om onmiddellijk mee te gaan voor een ernstig geval. „Een kwestie van leven of dood," verklaarde de bode. Willem haalde zijn schouders op, maar hij wilde zijn vriend niet teleurstellen en hij ging met de bode mee. Adriaan weifelde even, doch het ver langen om nog eenmaal de pastoor te ontmoeten was sterk in hem en zwijgend stapte hij naast Willem voort. Zij werden binnengelaten in een huis, dat opge perde niet met de ogen toen hij het hèiligenbëeld trokken van rode bakstenen, kleurig stond te aanzag. gloeien temidden van de grauw gepleisterde ge- Adriaan oordeelde dat zijn broer ver afgeweken veis, die zich triest aaneenregen tot een straat was van x-echte paden waarop hun vader ge- van nare mistroostigheid. wandeld had en dat deed hem pijn. Hij dacht aan Afkeurend zag Adriaan naar de ramen waaraan de catechismus en hoe die oordeelde over de ver- de kozijnen ontbraken en weer kriebelde hem een ering van gestorven heiligen, hij dacht ook aan vijandig gevoel tegen dit vreemde land, waarin de slachtoffers van de Bloedraad die in naam van alles zo geheel anders was dan in zijn goede dorp. de kerk, die onschriftuurlijke verering der hei- neer aan elkaar gedacht krijgen. Zulk een be- „Wat een dag., wat een dag," mompelde hij ligen toestond, duizenden christenen naar de lijdenis bij zoveel dwaling. Hij zag geen begin terwijl hij het huis binnentrad. Een kille hui- brandstapel verwees, en het benauwde zweet brak en geen einde, hij dacht in een cirkel die hij vering doorvoer hem en hij maakte een onbewust hem uit niet wist te doorbreken. gebaar naar zijn hals alsof hij zich moest be- Met zijn bonte zakdoek veegde hij zich het Met een schok kwam hij tot zichzelf, toen vrijden uit een beklemming die wurgend om zijn klamme voorhoofd droog, maar het onprettige met een gebedenboek stijf tegen zich aange- keel was. De plavuizen in de gang waren koud gevoel van kleren die op zijn lijf plakten, bleef, drukt, een non uit de ziekenkamer trad Dat was onder zijn voeten en de muren zweetten afweer Hier, in dit ogenblik, werd zijn droom werke- de vrouw die zo rechtzinnig gebeden had. Weer uit. Stil, sluipend bijna, volgden zij het jonge lijkheid. Hij moest nu de hand uitsteken naar moest hy iets loslaten; dit was geen hysterische meisje, dat hen binnengelaten had, naar een ka- zyn broer om tezamen op te stijgen naar de kla- non, die met boosaardig genoegen zou luisteren mer waarin de tijd scheen stil te staan. In het re luchten, die God gaf aan hen, die Zijn Woord naar de smartekreten der gepijnigde slachtoffers halfdonker zag Adriaan om zich heen en hij hui- zuiver hielden. Maar in zyn droom was hij niet van een wrede kerkelijke rechtbank. „Mijn God, ik geloof in U, maar versterk mijn geloof; ik hoop op U, maar bevestig mijn hoop; ik bemin U, maar vergroot mijn liefde, ik ben bedroefd dat ik U vergramd heb, maar vermeer der mijn leedwezen. Heer ik wil hetgeen Gij wilt, omdat Gij het wilt, gelijk Gij het wilt en voor zoveel Gij het wilt." Het duizelde Adriaan, hij kon de dingen iek 7.33 Gra roor de huij Thuis" 10.05 Morg. ehooh'adio 10 50 Gram 11.20 Voordi '.®Pra,a" e" Piano AVRO: 12.00 Lichte lek 12.33 Sport en prognose 12.43 Grarr «s no Dansmuziek 1.45 Gram 2.00 Kook- I (2-50 Voordracht) VARA: - de jeugd 5.00 Relais van 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8 9-00 Gram VPRO: 10 VARA: 10 20 :ht 11.40 1.00 Gra 5.30 Muzikale )enk de oekbespreking 8.15 Voor de" VARA: 9.00 Grai spel 9.40 Buiter kest. -1 Staatsmijru Vandaag" 11.15 „In huwelijk - anoaac iins a ^Portage VPRO: 11.00 Nii 11.30—12.00 Orgelspel. ENGELAND. BBC Home Servic 12.00 Dansmuziek 12-25 Voor di 1.00 Nieuws 1.10 Gram met comir Sport 2 00 Schoolradio 3.00 Cri BBC Northern Orchestra 4.45 C; Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.2Ó Gram 6 30 Amusementsmuziek 7.00 Gev mu ziek 7.30 Klankbeeld Q.OCLNieuws 9.15 Nieuws brief uit Amerika 9.30 Gev programma 10 00 asnïi um ENGELAND. BBC Light Programme ctualiléiten 10.20 acht 11.15 Orkestc FRANKRIJK. N 347 o estconc* -orkest en solisten 6.45 vs 7.25 Sport 730 Gev zoekprogramma 8.45 Gev -ussie 10 00 Nieuws 10.1Ï Dansmuziek 11.00 Voor- oncert 11.56 Nieuws, ationaal Programma n 249 m. 1.00 Nieuws 155 ïs- 31 Gev muziek 8 00 „Le "bon Rol opera 1058 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. Fite muziek 1 00 Nieuws 1.10. 3.00. i 5.00 Nieuws 5.15. 6.30. 7.: i 7.45 Nh (8.45 Gram) 10.00 Niet k 10 50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. i 12.34 Gram 1250 Koersen 12.55 1.15 Hammondorgelspel 2.00 loolradio 3.30 5.10 Gram 6.10 Causi 7.00 Ni 8 00 Omi Grar 5.00 1 7.50 Voc 6.20 Gram 6.30 Voor 750 Actualiteiten - nroeporkest 8.45 :ht 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Radio Universiteit 10.45 Gram 10 55 Nieuws. TELEVISIE LOPIK Vrijdag: VARA: 20.15—21.45: 1. Moederdag: s uit Tweede Kamer accoord Scheiding kerk en staat in Indonesië Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag accoord verklaard met het -wetsontwerp tot afwikkeling van de scheiding tussen kerk en staat in Indonesië. Volgens dit. ontwerp zal de Stichting voor de Pro- testantse kerk in Indonesië f 1.650.000 ontvangen en de R.K.-Stichting Cen traal Indisch Missiebureau f 678.000.; Daarnaast worden nog bijzondere uit keringen gedaan. Het totaal komt op f 4 millioen. Geen Christelijke school in Langerak De gemeenteraad van Oosterhêsselen heeft voor de derde maal de aanvrage van het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs om medewerking tot stichting van een nieuwe Chr. school te Langerak (Dr) afgewezen. De raad heeft met 74 stemmen het voorstel van de minderheid in het college van B. en W. (de P.v.d.A.-wethouder) om de aanvrage niet ontvankelijk te verklaren, aangenomen (tegen C.H. en A.R.). De meerderheid in het college -had voorgesteld het verzoek in te willigen aangezien 't minimum-aantal leerlingen, dat wettelijk vereist is, was overschreden, rage aan de voorschriften vol deed. De fracties van de P.v.d.A. en WD hebben echter het tegenvoorstel gesteund zodat het verzoek opnieuw van de hand gewezen. Promotie mr G. J. Lammere Op Dinsdag, 2T"Mei a.s. des namiddags te half twee hpopt .mr G. J," Lamraeri, thans hoofd van^Jde afd. Algemene Za ken ten depariemente van Sociale Za ken en Volksgezondheid, voorheen par lementair redacteur van „De Standaard" „Trouw" aan de Vrije Universiteit te promoveren op een proefschrift, geti teld „De Kroon en de kabinetsformatie". Als promotor zal optreden prof. mr A. M. Donner. Als paranimfen zullen fun geren dr E. Diemer, hoofdredacteur van is blad en een zoon van de promoven- us, J. C. J. Lammers, theol. stud. Het proefschrift zal worden uitgege- sn door Vermande Zonen te IJmuiden. Dr P. N. Drost is volgens Het Pa rool benoemd «tot hoogleraar in het vol kenrecht en de -internationale betrek*, king en aan de universiteit te Djakarta. KERKELIJKE EXAMENS. KAMPEN (Theol. Hogeschool Geref. Ker- ;en. Oudestraat). Geslaagd: prop. ex. A. loolenaar te Nunspeet. PROMOTIES. LEIDEN. 8 Met. Gepromoveerd tot doctor latuurkunde op proefschrift etiteld: „Nuclear aramagnetlc and Antl-Ferromagn hrystals" dc heer N. J. Poulis. tic Single leerdheid op proef- tsingsbepalingen van e voor Christen-Indo- van Hasselt, geboren- mende te Oegstgeest. 'Ctoraal examen Ned. heer J. P. Naefif te Gem. Univ. Bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: The Effect of a Prolonged Phosphoric Acir and Citric Acid heer S. L. Bonting, geb, te.Anj- leverwijk GRONINGEN. 7 Mei. Geprom erologische reacties bij streptocc M. Goudswaard, geb. tc Soerabaja, ge- omoveerd tot doctor in de economische etenschappen op het proefschrift: Some spects of the End of Britain's „Splendid ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 8 Mel. Gesl. oct. ex. scheikunde AA v d Wai; doct. ex. eologie J A Staargaard en cand. ex. wis- en atuurkunde J A Bigot, Amsterdam. AMSTERDAM. 7 Mel (Gem. Univ.) Bevor- Hoogendijk-Vi Mendelaj nik. Haarlem. GRONINGEN, 7 Mei. Geslaagd: kerkelijk de heer J P Mi -j. M A H Ciket. Hillegersberg e In verband met de aflossing van Koreavrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat opnieuw gelegenheid tot dienstneming bij het vv NEDERLANDS DETACHEMENT m VERENIGDE NATIES. HiV Aai?meldinS dient mondeling of schriftelijk te ge- Vlij) schieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe /IK Frederikskazerne, geb. E 4, kamer 19a te 's-Gra- fjjr venhage, telefoon 72.38.60. 19 tot 30 jaar (voor onder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2