ïlieuiuc geihsrift (i'oiiraii t Geen uitbreiding van Eerste Kamer, geen leeftijdsverlaging Tweede Kamer Kolonel Ter Poorten niet in de staf van McCormick 't Smeulende vuur in Korea D laait plotseling op Wist U Is li II !H DONDERDAG 8 ME! 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIêN 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9425 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi Is gfjrbfeom tnfln hert (a tegtjenspoet" Er moet front gemaakt Senaat zet het mes in grondwetswijzigingen Ook verandering overgang naar nieuwe rechtsorde verworpen (Van onze Parlementsredacteur) DE VOLTALLIGE EERSTE KAMER heeft gisteren haar oordeel geveld over de zes wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet. En zij heeft dit gedaan op rigoureuze wijze, zo rigoureus, dat er eigenlijk weinig meer van overgebleven is. Alleen het voornaamste voorstel, dat inzake de bui tenlandse betrekkingen, behaalde een zeer behoorlijke meerderheid: het werd aangenomen met 44 tegen 5 stemmen. Ook werd aangenomen de uit breiding van de Tweede Kamer, doch hier was de meerderheid zo gering (27 tegen 23 stemmen), dat men zich wel bewust moet zijn, dat het zeer goed mogelijk is, dat in tweede lezing de vereiste tweederde meerderheid niet wordt bereikt. De uitbreiding van de Eerste Kamer gaat in elk geval niet door: het wetsontwerp werd verworpen met 29 tegen 21 stemmen. Evenmin komt er iets van de verlaging van de minimum-leeftijd voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten van resp. 30 en 25 op 23 jaar. Ook dit voorstel werd verworpen en wel met 30 tegen 20 stemmen. De handhaving van de minimum-leeftijd voor Eerste Kamerleden op 30 jaar kwam er glansrijk door (aangenomen met 43 tegen 7 stemmen), maar dit is van geen enkele betekenis door de verwerping van de leeftijdsgrens- verlaging voor de Tweede Kamer. Tenslotte verwierp de Kamer ook het voorstel tot wijziging van de bepalingen inzake de overgang naar de nieuwe rechtsorde en wel met alleen de stemmen van de 16 K.V.P.-leden voor en S4 stemmen van de rest der Kamerfracties tegen. openhouden voor de mogelijkheid van een oplossing van dit vraagstuk in het inter nationale vlak. Het hielp minister Beel niets, dat hij verklaarde, dat naar de mening van de regering ook na het aan vaarde amendement-De Graaf een oplos sing in internationaal overleg niet was uitgesloten: mr Van Walsum vond dit lang niet royaal genoeg. Het eindresultaat was dus, dat het voorstel werd verworpen, met alleen de stemmen van de KVP voor. (Zie vervolg op vagina 2) Voorwaar voor minister Beel, die nog wel speciaal Binnenlandse Zaken is gaan beheren om de grondwetswijzieineei. door te slepen, een pover resultaat! Het heeft lang geduurd, voor de Senaat tot de gevallen beslissingen kwam. Eerst moest minister Beel een paar uur de ge legenheid hehben om zijn antwoord vooi te bereiden. Daarvoor moest de vergade ring worden geschorst Na het regerings- antwoord wilden verschillende fracties graag gelegenheid hebben voor intern be raad. Weer moest de vergadering worden geschorst. Eindelijk, gisteravond tegen zeven uur kon tot de stemmingen worden overgegaan. Nieuwe rechtsorde Laten wij de wetsontwerpen nu eens in volgorde van stemming bekijken. Aller eerst was daar dat inzake de overgang naar de nieuwe rechtsorde. In de Tweede Kamer was het aanvaard met 51 tegen stemmen. Hier behoorden alleen de AR, de CH. de VVD. de SGP. de heer Weiter en de communisten tot de tegenstanders In de Eerste Kamer bleek ook de Partij van de Arbeid unaniem tegen te zijn Toch was de oorzaak van het tegenstem men van deze fractie van geheel andere aard, dan die van de AR. CH enz. Deze laatsten achtten de verandering helemaal nog niet nodig en zelfs ongewenst, omdat anders de regering eigenlijk te vrije hand zou hebben met betrekking tot de houding met Indonesië Het bezwaar de PvdA. naar voren gebracht bij monde van mr Van Walsum, richtte zich tegen het door de Tweede Kamer aangenomen amendement-De Graaf (KVP), waardoor vervallen was de bepaling, dat het vraag stuk Nieuw-Guinea ook zou kunnen den opgelost door goedkeuring van overeenkomst. Daardoor was komen vast te staan, dat een eventuele wijziging de status van dit gebiedsdeel slechts kan geschieden bij een normale wet. Daar tegen had mr Van Walsum onoverkome lijke bezwaren: hij wilde de deur royaal Vreemde vliegtuigen trokken over ons land Vannacht zijn aantallen vliegtuigen over ons land getrokken. Het gerucht dat er ook geschoten zou zijn wordt, van be voegde zijde in Den Haag tegengesproken. Het zijn geen Nederlandse toestellen ge weest; vermoedelijk waren het Ameri- Oefening van 7.000 man in Brabant en Limburg Ongeveer 7.000 militairen, die tot ni toe in de legerplaatsen op de Veluwe verbleven, begonnen vandaag een geza menlijke oefening, die De Kempen wordt genoemd, in Noord-Brabant en het Noorden van Limburg.' De opmars- weg loopt van Bergen op Zoom over Roozendaal, Breda, Eindhoven en Weert naar Roermond. H.M. de Koningin zou vanmiddag om 5 uur op Soestdijk audiëmtie 'lenen aan de Antilliaanse en Surinaamse delegaties van de Ronde Tafel Confe rentie. Eerste Kamer tegen eigen uitbreiding Eerste Kamer: Ik kijk wel uit. De benoeming juin tot maarschalk bevorderd En generaal Leclerc posthuum Het Franse Kabinet heeft besloten, twee nieuwe Franse maarschalken creëren generaal Alphonse Juin, in specteur-generaal van het Franse leger en opperbevelhebber van de landstrijd krachten in Centraal Europa en (post huum) generaal Leclerc (Philippe de Hautcloque), de beroemde generaal tweede wereldoorlog. Leclerc tot m; schalk moet door het parle ment bevestiga worden. De be noeming Juin geschiedde bij regerings decreet. Leclerc kwam in 1941 bij een vlieg tuigongeluk om het leven. Beide benoe mingen zijr. door het kabi net op voorstel van defensie René Pleven, 'goedgekeurd. De bekendmaking van de benoemingen valt samen met de herdenking van Geallieerde overwinning aan het slot de tweede wereldoorlog, welke vandaag plaatsvindt. Overal in Frankrijk wapperen de vlag gen. President Vincent Auriol zal de pleohitig heden bij de Are de Triomphe bijwonen. Nederland aan de kant gezet Britse officier (lager in rang) op het laatste ogenblik in zijn plaats benoemd (Van een onzer verslaggevers) DE MEDEDELING van minister Staf, vorige week Vrijdag gedaan, dat Nederland in de Saclant (de staf van admiraal McCormick) enkele belangrijke plaatsen bezette, is helaas door de feiten achterhaald. Het blijkt nl. dat de kapitein-'ter-zee C. ter Poorten, die was aangewezen als hoofd van het Bureau Verbindingen, als zodanig is gepasseerd. Men heeft een Engelse marine-officier, lager in rang, als hoofd van dit bureau benoemd. Het vertrek van kolonel Ter Poorten was vastgesteld op 14 April, maar vrij wel op het laatste ogenblik kreeg hij bericht dat hij nog niet behoefde te ko men. Thans is een Engelse overste be noemd. Kolonel Ter Poorten, een algemeen erkend deskundige op het gebied van verbindingen („een kei", zei men ons) zou dus als lid van het Bureau Verbin dingen staan onder een commandant van lagere rang dan hijzelf. Dat was een dwaze verhouding. De Nederlandse autoriteiten, uiter aard teleurgesteld door het intrek ken van de benoeming, waren be reid kolonel Ter Poorten toch af te staan, mits men dan de benoemde Engelse overste ook de rang van kolonel („captain") gaf. Hij was dan tenminste de gelijke in rang van ko lonel Ter Poorten. Men heeft echter meegedeeld, dat men bevordering van de Engelsman niet nodig achtte. De Nederlandse marineleiding heeft toen terecht besloten de kolonel Ter Poorten niet beschikbaar te stellen voor de staf van McCormick. Dat het zover is moeten komen, doet i de vriendelijke woorden van de admi raals Fechteler en McCormick wel zeer Visum in één dag van Berlijn naar Rotterdam Een dame die haar visum in Berlijn had laten liggen en dat pas ontdekte dezelfde dag (Dinsdag) dat zij met de Nieuw-Amsterdam uit Rotterdam naar Amerika zou vertrekken, is toch nog met het schip meegegaan. De H.A.L. belde naar Berlijn, de vader van de dame bracht het visum per vliegtuig Hamburg. Daar werd het papier toevertrouwd aan de goede zorgen van de piloot van het lijntoestel naar Am sterdam. Op Schiphol wachtte een em ployé van de H.A.L. met een taxi en uur later was de dame geholpen. Nog een halfuur later vertrok de boot. Boete van f 75.000 geëist voor deviezenzonden In hoger beroep is voor het A'damse Hof gisteren 6 maanden voorwaardelijk plus f 75.000 boete en verbeurdverklaring f 20,000 geëist tegen de 56-jarige industrieel P. S. tegenwoordig in Frank rijk wonende, wegens deviezenzonden. begaan in 1945, 1946 en 1947. Hij had grote transacties gedaan met davits, bui de Ned. Bank om. Ongeveer f 250.000 heeft hij illegaal naar Nederland laten overbrengen. Hy was in Utrecht ver oordeeld tot zes maanden en f -100.000 boete. In Israël zal eèo politiebond voor dierenbescherming worden opgericht Nederlands voorbeeld. Zoals bekend in politiebond voor dierenbescher ming tot nog toe alleen in ons land be- onaangenaam aan. Amerika en Engeland kunnen het samen niet eens worden over de benoeming van een bevelhebber in de Middellandse Zee, maar als het er omgaat kleine landen zoals Nederland, dat met zijn vloot een belangrijk aandeel levert in de Nato-vloot, aan de kant te zetten, dan zijn beide landen het blijk baar roerend eens. Harvard-lestoesfel in Friesland neergestort Twee inzittenden werden op slag gedood Een Harvard-lestoestel van de lucht basis Leeuwarden is gistermiddag om streeks half vijf in Friesland neerge stort. De beide inzittenden werden ge dood. Zij heetten kapt. N. J. van Kreg- ten uit Arnhem en sergt-vlieger Den Toom. Het toestel schijnt in een „spin" te zijn geraakt doordat de motor afsloeg. Het stortte neer en kwam tussen Bordaard en Rinsumageest in een weiland terecht. Op de grond vloog de machine in brand. De brandweer uit Murmer- woude was spoedig aanwezig, maar kon niets meer redden. Geen bestand door slavernij! Truman, Ridgway en Eden verklaren, dat uiterste grens van concessies bereikt is TT ET SMEULENDE Koreaanse geschil ngen van president Truman, diens ster van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, de Amerik. onderminister Zij geven elkaar niets toe: admiraal William M. Fechteler (rechts), chef van de Amerikaanse marinestaf en Sir Rhoderick McGrigor, zijn Britse collega. De beide vlootvoogden vormen de hoofdfiguren in het 18 maanden oude Brits- Amerikaanse geschil over het marine-opperbevel in de Middellandse Zee, dat binnenkort waarschijnlijk „op het hoogste niveau" zal worden behandeld. Admiraal Fechteler heeft intussen verklaard, dat een voor beide partijen bevredigende oplossing slechts een kwestie van tijd is! Morgen weer invoer van Belgische bloemkool Met ingang van morgen is de invoer van bloemkool uit België weer toege staan. Wellicht zal dat een verlagende invloed hebben op de prijs op de Neder landse markt. Van grote betekenis is deze invoer in de afgelopen jaren echter niet geweest. In 1951 kwam slechts 1700 ton Belgische bloemkool naar ons land. ■HM Het nieuwste anti-tankgeschut, dat in Engeland is ontwikkeld, gelijkt veel op de pantservuist, welke het Duitse leger in de afgelopen oorlog bezat. Deze granaten zijn in het gebruik echter nog practischer. Ze kunnen door elke soldaat met een normaal geweer worden afgevuurd. DAT in Vlaardingen de eerste paal is geslagen voor de St. Cincinnati Neder land machinefabriek en voor 337 wonin- ;n t.b.v. het personeel. DAT in A'dam-West gisteren het eer- e complex werkplaatsen voor de kleinindustrie (met gezamenlijk kan toorgebouw etc.) is gopend. DAT de nieuwe koekfabriek van Ja cob Bussink in Deventer gisteren in ge bruik is gesteld. DAT een Utrechtse fabriek thans een order van 35 ton klokkenbrons heeft ge kregen voor het carillon voor Amerika DAT ook Raamsdonksveer deze maand een 60-bruiloft beleeft, n.l. van het echtpaar Van Suylekom-Snijders (10 Mei). DAT het herstel van de spoorbrug bij Oosterbeek op 11 Mei klaar zal zijn, en het treinverkeer Arnhem—Nijmegen daarom op 11 en gedeeltelijk 12 Mei gestremd is DAT tegen de 49-j. grondwerker Ph. de G. uit A'dam, die toen hjj dronken thuis kwam een pan met heet water over zijn vrouw heeft uitgegoten, voor de Am sterdamse rechtbank 1 Vt jaar is geëist. DAT in Haarlem weldadigheidspost zegels voor de Ned. Antillen worden ge drukt t.b.v. de zeemanshuizen aldaar (ontwerp Doeve, waarden l^j, 6, 12'^, 15 en 25 ct met toeslagen; in Ned. in de loop van dit jaar beperkt verkrijgbaar voor verzamelaars). DAT de kinderverlamming in Bois- ward dank zij strenge voorzorgsmaat regelen beperkt is gebleven tot vier ge vallen, waarvan twee zeer lichte. DAT de oud-leden van 11-2 R.I., ver enigd in de Peelbond, op 11 Mei hun doden herdenken in Odiliapeel (gem. Uden). DAT een R'damse delegatie van 4u personen o.l.v. burg. Oud een driedaags bezoek aan N.-Beieren heeft beëindigd en de bankiers die er aan deelnamen, hulp aanboden voor het project van een RijnMain-Donaukanaal. DAT handelaren van bijna elke natio naliteit gisteren de jaarlijkse voor jaars stieren keu ring in Leeuwarden bijwoon- DAT het voor Finland bestemde mo torvrachtschip Ceres (1700 ton groot. 75 m lang) in Hardinxveld van stapel is gelopen. DAT Dongen op 17 Mei gas van de Staatsmijnen krygt. Zalm en hagelslag vrij van omzetbelasting Minister Lieltinck laat nog f 2 millioen schieten Op de hernieuwde aandrang uit de Tweede Kamer en het bedrijfsleven heeft minister Lieftmck nu alsnog voor gesteld verse zalm geheel vrij te stellen van omzetbelasting, evenals chocolade en suikerwerken voorzover zij plegen te worden gebruikt als boterhambelegsel. Verder zullen geïllustreerde tijdschrif ten van het tarief van 15 pet naar het gewone tarief van 3 pet worden overge bracht. Door deze wijziging zal de schat kist f 2 millioen aan inkomsten derven. De vaste kamercommissie voor de be lastingen heeft echter een amendement ingediend om dag- en weekbladen, tijd schriften en andere tenminste driemaal per jaar verschijnende uitgaven geheel van omzetbelasting vrij te stellen. Engelse belangstelling voor Fokker De Britse luchtmaarschalk Sir Joha Boothman, persoonlijk controleur de Engelse luchtmacht, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Fokker fabriek op Schiphol. Hij vloog ook met de straaltrainer S 14. Dr H. M. Hirschfeld gaat binnenkort heen Naar wy vernemen heeft dr H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris voor het economische en militaire hulppro gramma, reeds enige tijd geleden aan de regering de wens te kennen gegeven bin nenkort zyn functie neer te leggen. In afwachting van een regeling voor de ver vulling dezer functie zal de heer Hirsch feld op verzoek van de regering nog ge durende enige tijd zijn taak blyven vullen. Defensie, Foster, generaal Ridgway Britse min. van Buit. Zaken, Anthony Eden, blijkt, dat de V.N. niet van plan zijn op Korea nog verdere cor. doen. Truman, aldus Reuter, zeide, dat de Ver. Staten geen bestand in Korea zul len kopen door mensen uit te leveren voor afslachting door de Roden of sla vernij. Acheson gaf te kennen, dat de laatste voorstellen der Ver. Naties, die de communisten te Pan Moen Djon heb ben verworpen, rechtvaardig en eerlijk waren en de volle instemming hadden van de Amerik. regering. Zowel Amerika als Engeland hebben plechtig uiting ge geven aan hun oprecht verlangen om vrede in Korea tot stand te brengen, doch'zulks mag nimmer gaan ten koste van de 70.000 krijgsgevangenen, die naar de Roden willen terugkeren. Toch mag men hieruit niet concluderen, dat de onderhandelingen te Pan Moen Djon zijn afgebroken. Eer krijgt men de indruk, dat de voornaamste kopstukken der V.N. het de Roden hebben duidelijk gemaakt, dat zij zich schrap zetten. Een der moei lijkste kwesties is die der krijgsgevan genen. Er is een groot aantal krijgsge vangenen, die niet wensen terug de V.N. zal deze dan ook in geen geval uitleveren. De V.N. wil alleen de communistische krijgsgevangenen, die wel bereid zijn terug te keren 70.000 van de circa 132.000 uit wisselen tegen hen, die zich in c nistische handen bevinden Dit uiterste, aldus generaal Ridgway, toe de V.N. kan gaan. Accepteren de Ro den zulks niet, dan rust de verantwoor delijkheid voor de vrede bij hen. De andere punten zijn, dat de V.N. bereid is de kwestie van de aanleg van vliegvelden in Noord-Korea, tijdens de wapenstilstand te laten rusten. Voorts wordt van de communisten geëist, dat zij er van afziien, dat ook Rusland lid van de „neutrale inspectiecommissie" wordt. Eden heeft in het Lagerhuis eveneens verklaard, dat het recht van gevangenen om na een bestand niet terug te willen keren, een onvoorwaardelijk V.N.-be- President Truman heeft zich met zijn verklaring geheel achter generaal Ridg way, de opperbevelhebber der V.N., ge plaatst. Ridgway neemt het standpunt in dat het gehele voorstel om de besprekin gen op Korea over het dode punt heen te helpen, door de Roden aangenomen of verworpen moest worden. De Russische beschuldigingen, dat Amerika op Korea gebruik maakt van bacteriologische oor logvoering, heeft Acheson gekwalificeerd 's een internationale misdaad. Volgens Acheson "moet men. tracht te bepalen wat de werkelijke be doelingen van het Kremlin zijn, reke- Onzekerheid Eerste Kamer heeft zich gisteren •ok in dit opzicht ons Hogerhuis betoond, dat zij behoorlijk „huis" heeft ge houden onder de grondwetsvoorstellen. Had de Tweede Kamer er reeds enige afgestemd, van de resterende zes zijn er nu nog drie gesneuveld. Bovendien is het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer niet onaanzienlijk ge bleven beneden de meerderheid van twee derden, die het straks toch zal moeten hebben, wil het grondwet worden. Het is met dit laatste voorstel een wat triest geval. Er zouden minder kamer leden tegen zijn wanneer daar niet in de Tweede Kamer in opgenomen waren het verlaagde quorum en de mogelijk heid tot stemoverdracht. Over het uit eindelijk lot van dit wetsontwerp blijft nu de onzekerheid voortduren. Dat is op zichzelf reeds een onprettige situatie. Prof. Romme die voor de uitbreiding is, ziet nog wel enige lichtpunten. De leden van de K V P. die van de nieuwe Eerste Kamer deel zullen uitmaken, zijn gebonden aan het werkprogram van die partij, en daarin staat uitbreiding van de Tweede Kamer als eis. Maar ook dat betekent nog niet de vereiste meerder heid van twee derden. Een tweede lichtpunt ziet prof. Romme hierin dat straks de omstandig heden anders, althans nieuw. zijn. Er zijn dan immers verkiezingen gehouden, en 'by die verkiezingen is met de moge lijkheid van uitbreiding der Tweede Ka mer rekening ge-houden, zegt hij. En hij verdedig: bij voorbaat de senator, die straks anders zal stemmen dan nu. Intussen, dit alles maakt aan de hui dige onzekerheid nog geen einde. Zal de Tweede Kamer binnenkort honderd dan wel honderdvijftig leden tellen? De meeste partijen hebben over die onze kerheid al de nodige zorg gehad bij de samenstelling van haar candidaatlijsten. Eigenlijk gaan we op 25 Jund twee ver kiezingen houden, een van honderd kamerleden en een van honderd vijf tig. Bij de samenstelling van de lijsten hebben we ons weer eens kunnen reali- dat het behalve om partijen en derzelver beginselen toch ook een beetje gaat om diegenen die de beginselen van deze partijen in de kamer hebben te be trachten. De candidaatstelling heeft nu 'bij enkele partijen reeds teveel gestaan in het teken van onzekerheid over dit wetsvoorstel. Wij achten het een lands belang dat, hoe de uiteindelijke uitslag ook moge zijn, de onzekerheid ndet te lang voortdure. Daarbij denken we ook het belang dat de zaak voor de can- didaten zelf heeft. Nadat zij zich voor candidatuur beschikbaar gesteld hebben, willen zij ook wel weten waar- Vredesgordijn DAT W. Th. Timmer te Vaassen f 1.015.000 laagste inschrijver was vooi bouw van 126 arbeiderswoningen Hengelo (hoogste bedrag f 1.410.000). DAT de A.N.W.B. aan de regering heeft verzocht een viaduct te bouwen op de kruising van de rijksweg Utrecht— Amersfoort en de in aanleg zijnde ver bindingsweg tussen het militaire kamp te Zeist en het vliegveld Soesterberg. DAT de 25-j. scheepstagrijn G. H. D. t R'dam tot 5 mnd is veroordeeld wegens verkoop van 70.000 sigaretten uit een vrij entrepot aan particulieren, evenals zijn medeplichtigen M. B en A. de J. DAT de agrarische jaarbeurs In Utrecht gisteren werd gesloten, doch de tentoonstelling Woning en Kleding, die deel uitmaakt, tot 14 Mei open blijft. DAT het echtpaar F. Lammerts-G. Halsema te Kloosterburen op 12 Mei 60 jaar is getrouwd. DAT de kunst- en filmcriticus A. van Domburg benoemd is tot wnd. hoofd redacteur van het RJC. dagblad De Tijd. DAT de dubbelsporige overspanning m de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek op 11 Mei wordt voltooid en het treinverkeer die dag zal zijn ge stremd. I ning houden met de intensieve Sowjet- propaganda op het gebied der bacterio logische oorlogvoering. Terwijl Rusland over vrede praat, voert het tegelijkertijd een campagne van haat, met elk ter be schikking staand middel. Uiteraard heeft de verwerping van hel jongste plan der V.N. inzake Korea te Londen, Washington en Tokio het pessi misme versterkt. Mogelijk, dat de com munistische onderhandelaars te Pan Moen Djon, tengevolge van al deze krachtige V.N.-verklaringen, thans gaan inzien, dat er met chicaneren niets meer te bereiken valt, en zij de verwerping van het V.N.-plan zullen herzien. Mei geelt voorproefje van volle zomer (Van c rkundige medewerker Evenals April blykt ook Mei ons een voorproefje van de zomer te wil len geven. Het laat zich aanzien dat wij geheel in de greep van een hoge- drukgebied komen te liggen, wat een periode met droog en zonnig weer zou betekenen. De temperatuur kan de komende dagen weer tot boven de 20 graden Celsius stijgen, al zorgt de Oostenwind nog voor wat koelte. Tot nu toe zijn alle dagen van warmer dan normaal geweest. Wel iswaar hebben we enige dagen o biel weer meegemaakt, waarbij ook hier in het Westen onweersbuien op traden, maar reeds gisteren kwam de verandering. Al bleef het koeler dan een dag tevoren de temperatuw kwam hier nog hoger dan 16 a 17 gra den Celsius de luchtdrukstijgingen boven Scandinanvië deden de lucht aanzienlijk opklaren. Boven Finland ligt een hogedrukgebied van 1035 mit- libaren, dat zich naar het Oostzeege bied uitbreidt. De barometers zijn daardoor de laatste 24 uur in ons land flink gestegen. Over Frankrijk trekt nog een front dat onweersbuien kan veroorzaken, maar de kans hierop be stond vandaag alleen nog in het uiter ste Zuiden. ben nu de communisten braaf hun wets ontwerp ingediend, waarbij „bedreiging van de vrede" strafbaar word't gesteld. Het moet tot hun eer gezegd, dat ze er niet vroeg mee zijn. Reeds op het dus genaamde wereldvredescongres van November 1950 te Warschau werd de wenselijkheid van zulk een we', uitge sproken en na Rusland zijn Tsjecho- Slowakije, Bulgarije, Polen, Roemenië, Hongarije, Albanië en Oost-Duitsland, kortom heel de rij van aan Rusland horige vazalstaten, reeds voorgegaan. Maar nu hebben wij dan toch ook ons wetsontwerp, waarvan de toelichting door heel het vredeminnende gezelschap ondertekend is: van Stokvis via Wage naar en Gortzak en de andere mindere goden tot Paul de Groot als imponerend hekkensluiter. Hekkensluiter? We geloven in gemoede, dat een andere naam hier beter is. Want beter dan te opperen dat hier een hek wordit gesloten kan men van mening zijn, dat hier een gordijn wordt dichtgetrok ken. Dit communistische voorstel immers, dat beoogt bedreiging van de vrede strafbaar te stellen, is niet dan een nieuwe poging, even schamel als alle vorige, om eigen gedragingen te camou fleren. Het is de zoveelste afleidings manoeuvre in deze kille strijd met de vrede als inzet, doch waarin juist door hen, die het woord vrede het gemakke lijkst in de mond nemen, met die vrede ;n euvel spel wordt gespeeld. Zij hebben echter één ding tegen: het gordijn is wat èl te' doorzichtig. Het is ook niet dacht en dik genoeg om de ver zuchtingen der millioenen onderdrukten niet tot ons verontrust hart te doen doordringen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur 8 I IÊo. 1 II 2 1° S zS Stockholm Londen Kupenh A dam Genève ParU* ierlljn Frankfurt Wenen onbew, regenbul onbew. zw. bew. licht ^bew. onbew. onbew. O 6 O 4 NO 8 O 7 WZW 1 OZO 4 NNW 2 WNW 3 NNO 2 NW 4 8 0.2 15 2 20 0 16 0 20 0 18 0 20 0 23 1 20 0.1 22 0 VOOR MOEDER HET VREEWIJKHUIS Bolsotk.de 1 Telef. 20009 WEERBERICHT Oostelijke wind. Vrij veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele overdrijven de wolkenvelden met slechts in het Zuiden van het land een kans op een bul. Cher het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Ma- n af en toe krachtige Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN -O"

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1