Jlicuiae £eiGTouranl Honderden radio-luisteraars naar parachutes op Het „Deutschlandlied" opnieuw daveren zal Wist IJ Amerika trekt z'n voorstel plotseling weer in DINSDAG 6 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per wéék. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9423 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chof-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaatvatUck Is ghfbleoea tngn fieri fo legljeaspoct" ORIGINELE FEESTDAG EU droppings op Bevrijdingsdag Groninger zwom kanaal over en inwoner van Amersfoort klom langs regenpijp droppings van 1945 werden uitgeworpen, hebben gisteravond hon derden radioluisteraars in alle elf provincies van ons land op de been ge bracht. Verslaggevers in de lucht en op de grond onderhielden via het nationale radioprogramma twee uur lang bijna onafgebroken contact met de huiskamers. De luisteraars in de plaatsen waar de valschermen zouden neerdalen, waren op hun hoede: zodra het vliegtuig de voorgenomen drop pingsplaats had aangeduid, zwermden zij uit om te trachten als eerste bij de parachute te zijn en zo een rondvlucht per K.L.M. boven Nederland te verdienen. Drie vliegtuigen (de PH-UDU, de PH- UBW en de PH-UES) namen aan de droppings deel. Het eerst kwam Assen aan de beurt. De vinder van de para chute had het hier el heel gemakkelijk, omdat de buit in zijn tuintje was terecht gekomen. Leuk was dat overigens niet, want al zijn bloemen en planten werden platgetrapt door tientallen achtervolgers. Ook in de lucht kwam men er trou- wens niet zonder schade af. Boven Goes gooide Wim Ruth mèt de parachute zijn horloge naar beneden. Helaas zat daar geen lichtje aan vast, zodat de onfor tuinlijke reporter er zelfs geen nakijken aan had. Door kanaal gezwommen In Groningen zwom een adspirant- vinder door een kanaal om de para chute te bereiken. Bepaald spannend verliep de strijd in Amersfoort, waar de parachute op 't dak van de Rijks- H.B.S. terechtkwam. Concierge Stam dacht reeds zeker te zijn van de buit, toen hij naar huis snelde om sleutel van het gebouw te halen, maar een lenige concurrent klom langs de regenpijp naar boven. Gelijktijdig kwamen de beide mannen op het dak, waar zij sportief besloten de prijs samen te delen. In Hierden bij Hardewjjk deelden de heren K. Kok en H. Hop de prijs en in Tilburg „vochten" heel vreedzaam zelfs twee dames en een heer om „het been". Dank zij het Salomonsoordeel van de politiecommandant ging de heer na een eerlijke loting met de prijs strij ken. In Den Haag bleef de parachute hangen op een gebouwtje in de Die- jrentuin. De prijswinnaar was hier de heer F. Lens, die met zijn vrouw juist een modeshow in de Dierentuin be zocht. Feesten elders In heel Nederland is de feestvreugde groot geweest op deze achtste Bevrij dingsdag. De Amerikaanse soldaten die hun verlof in onze grote steden beste den, keken hun ogen uit naar deze vooi hen zo ongewone wijze van feestvieren zonder grootse parades. In Amsterdam was het hoogte punt van de viering een bijeenkomst vooi de jeugd; o.a. werd het wagenspel De burgers van Calais opgevoerd, terwijl de straatjeugd slechts met de grootste moei. te in toom was te houden. Maar het Volkslied bracht zelfs de roerigste her rieschoppers althans voor een ogenblik tot bezinning. In Rotterdam hield de Ned. Radio Unie een ook uitgezonden bijeen komst in de Koninginnekerk, terwijl in de Domstad voor het eerst een bloe mencorso door de straten trok, onder auspiciën van de middenstandsfederatie De drie zuilen. Elders in Wageningen, Enschede, Zoelen en Geldermalsen werd het bevrijdingsvuur ontstoken. Het werd gehaald van de vuurschaal van het monument op de Nijmeegse Waalbrug. Terneuzen kreeg bezoek van de En gelse koningin Victoria, die in 1852 even eens deze plaats bezocht. Een jacht haalde de vorstin af van het voor de haven liggende Britse flottieljevaartuig Mariner. Op verschillende plaatsen werd de „koningin" toegesproken, o.a. door de Vliegende Hollander, kapitein Van der Decken, die voor deze gelegenheid zijn vaderstad was teruggekeerd. De ballon Henri Dunant met com.... dant C. de Vos Klootwijk, dr Staller het echtpaar Boesman aan boord, steeg op in Zuilen. Op een hoogte van 200 m dreef de ballon over het paleis Soestdijk. Enthousiast kwamen de Prinsesjes naar buiten gelopen en zwaaiden spontaan de ballonvaarders toe. Na een fraaie vaart over het IJsselmeer en Zwolle werd des avonds in het maanlicht een vlotte lan ding gemaakt bij Staphorst. Daar stroom- de de bevolking al heel spoedig toe, veel al in de veronderstelling dat er een para chute uit de radiovliegwedstrijd neergekomen. Door de drukte tijdens de dropping zijn gisteravond op de Kampweg in Harder wijk de wielrijder G. de L. en de motor rijder De K. met elkaar in botsing geko men. De motorrijder werd met een zwa hersenschudding en een gebroken bei in het Pius Gesticht opgenomen. De fiet ser liep slechts lichte verwondingen op. Ridgway op 24 Mei naar Europa 't Zat in de lucht Generaal -Ridgway zal, aldus een of ficieel Reuterbericht uit Tokio, óp 12 Mei naar Amerika vertrekken en zich vandaar op 24 Mei naar Europa begeven, hij generaal Eisenhower als opper bevelhebber der landstrijdkrachten van de N.A.T.O. zal opvolgen. Europa ziet zijn komst met vertrouwen tegemoet. „Cornet" al weer in Londen terug Het passagiersvliegtuig met straalaan drijving van de Britse Overzeese Lucht vaartmaatschappij B.O.A.C., dat Zater dag de afstand LondenJohannesbrug minuten aflegde, heeft do retourvlucht langs dezelfde route minuten volbracht. Vanoch tend kwam de „Cornet" te Londen aan. Deze machine heeft de afstand v.v. in twee derde van de normale reistijd af gelegd. De voorzitter vah de B.O.A.C., Miles Thomas, heeft verklaard, dat binnen een jaar de afstand Londen— Johannesburg in 16 Vz uur zal worden afgelegd. Nader werd nog gemeld: De gemid delde snelheid was 640 kilometer per uur; tegenover 670 op de heenreis. De wer kelijke vliegtijd bedroeg 16 uur en 56 minuten tegenover 16 uur en 35 minuten op de heenreis. Staking voor vrije middag op Bevrijdingsdag Omdat zij vonden dat zij de middag an de Nationale Feestdag vrijaf ten hebben, legden de arbeiders in twee fabrieken te Zevenbergen (matrassen- fabriek Hartman en Van Opstal's ma chinefabriek) en een in Breda (weeg- werktuigenfabriek Molenschot) het werk op eigen houtje neer. Bij een andere fabriek in Breda volgde het grootste deel van het personeel dit voorbeeld. De Fe deratie van werkgevers had de georga niseerde werkgevers geadviseerd vrijaf te geven, maar omdat in Zevenbergen en Breda het bevrijdingsfeest nagenoeg niet gevierd wordt, voelden de betrok ken directies er niets voor. De vakbewe ging noemde deze staking voor de hand liggend, aldus meldt do Vkrt. Na ontvijanding Rijksduitsers eisen hun grond weer op Een groot aantal Rijksduitsers is bij de Raad van Rechtsherstel in verzet geko- tegen onteigening van ongeveer 2.000 ha grond in de Limburgse grens streek. Deze grond is krachtens de wets bepalingen omtrent het vijandelijk ver mogen onder beheer gesteld van het Ne derlandse Beheersinstituut. Inmiddels zijn de gronden verkocht aan verschillen de gemeenten, die ze op hun beurt weer hebben doorverkocht of verpacht aan Ne derlandse landbouwers. De Duitsers die een ontvijandingsprocedure hebben door lopen, menen thans opnieuw aanspraak op de grond te kunnen maken. Prins naar receptie van Staatsmijnen Prins Bernhard zal Vrijdag als buiten gewoon lid van de Mijnraad een kort be zoek aan de mijnstreek brengen om in Heerlen de officiële receptie bij te wonen die om 11 uur door de directie van de Staatsmijnen wordt gehouden in de ha) van het Centraal Bureau. Na de plech tigheid zal de Prins met de directie de lunch gebruiken. Nieuw geval van euthanasie Zijn eigen kind gedood met slaapmiddel Aan het politiebureau te Eindho ven heeft zich de 33-jarige T. uit het stadsdeel Tongelre gemeld met de mededeling, dat hij zijn twee en een half-jarig zoontje van het leven had beroofd om het kind uit zijn lijden te verlossen. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toeval len. Gebleken is, dat T. zijn zoontje een dodelijke dosis van een slaap middel heeft toegediend. Het stoffelijk overschot van het kind is voor de gerechtelijke sectie in beslag genomen. De vader is op gesloten. Hij zal voor de officier J van Justitie worden geleid- Noors vliegtuig neergestort Tal van walvisvaarders verongelukt Toestel vertrok gisteravond van Schiphol Volgens radioberichtën werd kota van de Noorse maatschappij „Fred Olsen" vermist. Later werd het vlieg tuig gevonden. Gebleken is, dat de Da kota, die vannacht om 12 uur te Jarls- berg, een sportvliegveld bij Oslo, werd verwacht, bij Kragerö was neergestort. Het toestel was gisteravond 8.10 Schiphol vertrokken met 25 walvisvaar ders aan boord en een bemanning 4 koppen o.w. een stewardess, mejuf frouw Dahll. De walvisvaarders gingen huistoe van de expeditie „Kosmos Zaterdag in Rotterdam uit de Zuidelijke Poolwateren was aangekomen De Da kota had Maandag reeds een groep deze expeditie naar Noorwegen gebracht met 13 leden van de aflossings- wacht naar Schiphol teruggekeerd. Na van brandstof vertrok het toestel weer met de bewuste 25 pas sagiers. Om half vijf vanmorgen, kwa- vijf overlevenden bij het statior. Drangedal aan, met de mededeling, de Dakota op een afstand van derhalf uur gaans in de bossen was n gestort. Hulpploegen begaven zich middellijk op weg. betrokken vliegtuigmaatschappij -maakte later officieel bekend, dat elf personen om het leven zijn gekomeru, onder wie drie leden van de beman ning. De stewardess behoort tot de levenden. Brit of Amerikaan baas in Midd. Zee? Strijd over het commando duurt nog steeds voort Het Brits-Amerikaanue duel over het commando van de vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee is een nieuwe ronde ingegaan. Churchill heeft in het Lager huis gezegd, momenteel niet in staat te zijn enigerlei verklaring hierover af te leggen. Admiraal William Fechteler, de chef van de Amerikaanse marine-staf, heeft met admiraal Sir Rhoderick McGrigor, de Britse vloot voogd, bespre kingen gevoerd over het pijn lijke onderwerp van 't genoem de commando. De Britten zijn van oordeel, dat een Britse admiraal dat commando dient te krij- Nieuwe ronde I gen. Dat dan waarschijn lijk gaan Lord Mountbat- ten, de Britse commandant in de Middelland- op gewezen, KVAHAUSfCM£ vÊfW#G£N Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland Grote winst voor Labour Keert publieke opinie zich tegen Churchill In Engeland zijn de gemeenteverkie zingen begonnen. Deze worden gehouden tot 14 Mei. De uitslagen worden met grote belangstelling tegemoet gezien. Men beschouwt deze als een weergave de publieke opinie, speciaal ove: door Churchill genomen economische maatregelen, sinds Labour van het re- gerings-toneel verdween. Wij herinne- n. dat de Labourpartij de vorige» maand een aanmerkelijke winst boekte ij de .graafschapsyerkjezingen. Volgens de eerste uitslagen heeft La bour bij de gemeenteraadsverkiezingen reeds een winst van 36 zetels geboekt. De uitslagen van ongeveer tweederden der 156 stedelijke districten, laten het volgende resultaat zien: Conservatieven 132 zetels (12 gewonnen i 33 verloren); Labour 274 zetels (43 gewonnen en 7 verloren); Onafhankelij- ken 293 zetels (6 gewonnen en 19 ver loren); Liberalen 4 zetels (1 gewonnen en 3 verloren). In nauw, met het Franse min. van Buit. Zaken verbonden kringen, betreurde het uitlekken van dit Amerikaanse stel, dat blijkbaar, uit zijn verband ge rukt, is gepubliceerd. En waarom? Om dat onmiddellijke vier mogendheden- besprekingen zonder grondige voorbe reiding voorbarig zouden zijn en sleqhts kunnen leiden tot uitstel van de ondei tekening der overeenkomsten met Duits- Eenheid, recht en vrijheid Adenauer en Theodor Heuss hebben het weer in ere hersteld se Zee. Van Britse zijde dat Groot-Brittannië rondom de Middel landse Zee troepen, luchtmacht en ma rinebases heeft. De Amerikanen zijn van mening, dat zij recht hebben op dat commando, om dat de Amerikaanse Zesde vloot de grootste maritieme macht in de Middel landse Zee is. Verder wordt het aantal Amerikaanse luchtbases in Noord-Afrika op het ogenblik uitgebreid. Omdat hij een vrouw had opgelicht voor 129 inplaats van haar te rouwen, zoals hij had beloofd, kreeg de 32-jarige Rotterdamse typograaf G. K. van de rechtbank aldaar 1% jaar gevangenisstraf (m. a.) Het rumoer om het Duitse volkslied .Deutschland über alles" zal voorlopig wel niet verstommen. Maar in ieder ge val heeft de president der West Duitse federale repupWk, Theodor Heuss, na een uitvoerige briefwisseling met Bonds kanselier Adenauer besloten, dat het „Deutschland über alles" weer het Duit se nationale volkslied zal zijn. Adenauer had president Heuss verzocht, niet langer te aarzelen met het uitvoeren van het, reeds een maand geleden door het kabinet te Bonn gedane, verzoek dit nationale volkslied weer in ere te her stellen. Adenauer had er eveneens op gewezen, dat een spoedig besluit, mede met het oog op buitenlands-politieke overwegingen dringend gewenst was. Zoals men weet, bestaat het uit drie cou pletten, doch slechts het derde couplet zal bij officiële gelegenheden worden ge zongen. In de persdienst der West Duitse So cialistische Partij wordt president Heuss enerzijds geprezen voor zijn aanvankelijk verzet tegen het voorstel der regering, maar anderzijds wordt zeer betreurd, dat president Heuss onder druk der bonds regering heeft toegegeven. De West Duit- Socialisten zijn van oordeel, dat op- uw ontstemming in het buitenland kan ontstaan, maar ook bij bepaalde par tijen in Duitsland zelf. De drie Westelijke Hoge Commissarissen gaven geen c mentaar. Zij beschouwen het herstel het Duitse volkslied als een geheel Duitse aangelegenheid. „Einigkeit und Recht und Freiheit, Fuer das Deutsche Vaterland. Danach lasst uns alle streben, Bruederlich mit Herz und Hand. Einigkeit und Recht und Freiheit. Sind des Glueckes Unterpfand Blueh' irn Glanze dieses Glueckes. Bluehe Deutsches Vaterland". Wijzen wij er nog op. dat bij het „Deutschland über alles" ook bier be hoort. Reuter meldde heden, dat hop on geveer een derde meer bier oplevert, indien behandeld met ultra-violette stra len, die de kwaliteit en smaak van hel bier absoluut niet veranderen. Oost Duit- geleerden hebben zulks geconstateerd waarschijnlijk geproefd. DAT in Apeldoorn tijdens het week einde drie inbraken zijn gepleegd (buit f 2800 bij de veehandelaar De W., f 1200 bij een kapper en lekkernijen uit een speeltuin.). DAT het gezin Wijker-Nauta te Vlaardingen is uitgebreid met een drie ling 2 meisjes en een jongen). DAT de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland op 30 Mei in A'dam haar jaarvergadering houdt, waar prof. dr ir H. Gelissen zal spreken over de mogelijkheden van een Duits- Ned. economische raad. DAT de Ned. schout bij nacht Th. K. Baron van Asbeck in Monaco is geko zen als voorzitter van de zesde confe rentie van het Int. Hydografische Bu- DAT een kaartavond in een huis aan de Haarlemmer Houttuinen te Adam gisteren ontaardde in een vechtpartij, waarbij een 53-j. man met een mes in de buik werd gestoken, en de 41-j. da der is gearresteerd. DAT te Amsterdam. 68 jaar oud, is overleden de arts D. Baggelaar, die oud- voorzitter van de vereniging van Spoor wegartsen is geweest. DAT de St. Crt van gisteren een be schikking betreffende de arbeid in kof fiehuizen en hotels bevat, alsmede één betreffende de arbeid in slagerijen. DAT min. Mansholt vanmorgen op de jaarverg. van de Ned. K. v. K. in Londen sprak over de samenwerking in de Euro pese landbouw. DAT rond de Bergse Voorpias bij Rot terdam een watersport- en recreatiege bied zal worden aangelegd, waarvoor rijk en gemeente 540.000 zullen uittrekken. DAT mevr. H. Smits, echtgenote van de directeur der N.V. Ned. Pacific Tankvaart Mij uit Den Haag, Zaterdag op de werf Gusto in Schiedam het nieuwe motor schip Caltex Bengkalis (3.000 ton) heeft gedoopt. DAT een motor met zijspan van de rijkspolitie in De Bilt Zaterdag te Zeist door een personenauto is aangereden, waardoor de motorbestuurder T. den O. uit De Bilt ernstige en de wachtmeester P. v. d. B. uit Bilthoven lichte verwondin gen opliep. DAT dire marine-officieren onder wie de commandant van de Ned. duikboot jager Hr Ms Queen Wilhelmina, in Har- lingen met een huurauto van de 4 meter hoge kade in de Nieuwe Willemshaven zijn gereden en zich zwemmend hebben gered. DAT tot hoofdredacteur van de Nieuw.. Pers-bladen io.m. Haags Dagblad, Nieuw Utrechts Dagblad, Rotterdamsch Parool en Dagblad voor Amersfoort) is benoemd Sj. v. d. Schaaf, hoofdredacteur vai Heerenveense Koerier. DAT de Amsterdamse advocaat n.. A. M. Bunker benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. DAT Koningin Juliana zelfs op haar terugreis uit Amerika staatszaken behan delde en een wetsontwerp tot naturalisa tie van 20 personen dan ook als plaats van ondertekening het vliegtuig PH-TFE Utrecht vermeldt. DAT morgen in de Friese hoofdstad, personeelsleden van de Leeuwarder straf gevangenis terecht zullen staan. 5 wegens verduistering en 4 wegens heling. DAT het echtpaar H. van Eck-J. Berg mans te Mill (N.-Br.) op 8 Mei 60 jaar is getrouwd. Wat blijft I |l XTERDACHT hebben u-ij or.ze gevallenen en onze bevrijding. Het was goed dot we dit hebben gedaan. Het waren dagen, die ons konden stem men tot weemoed en tot dankbaarheid. Maar het leven gaat voort. Het leven, waarvoor ae gevallenen bun eigen leven 1 zegeven hebben en waardoor wij uit de druk zijn bevrijd In dat leven dragen we nu een tere last mer ons. Het is de herinnering aan de offers, welke zijn 1 gebracht. Maar het is ook de plicht om te zorgen voor wie zijn achtergebleven. Gok dat behoort bij de tere las; welke wij meedragen. Die zorg moet bestaan uit medeWen, ui: het tonen van mede gevoel en van belangstelling, ook als de tijd voortschrijdt en ovec dde achter geblevenen de stilte valt van de een zaamheid. Maar die zorg is er vender ook een van materiële aard. Men weet wat de stichting 1940—'45 in di: opzichf. doet. Dat is nodig werk en het is mooi werk. Wat niet nodig be hoorde te zijn is, dat op he: werk van deze stichting nog eer®; de aandacht ge vestigd werd met daaraan verbonden de opwekking haar het helpen mogelijk te maken. Daarom voor de goede verstaander die wfj allen moeren zijn dit halve woord. Met de vermelding dat de stich ting als gironummer heeft (hoe kan het ook anders?) 194045 te Amsterdam. Wat blijft II TLTERDACHT hebben wij onze gevallenen èn onze bevrijding. Die bevrijding is voor ons verworven. Zij is bereikt en als zodanig behoort zij voor ons tot het verleden. Nu het leven voortgaat, waarin wij die bevrijding langzamerhand ais iets vanzelfsprekends zijn gaan ervaren, doen wij er goed aan bedenken, dat dit leven in vrijheid in het geheel niet iets vanzelfsprekende is en da; er vandaag ja, vandaag nog nwlldoenen zijn die zuchten in gevangenissen en concen tratiekampen. En dit om geen andere reden dan waarom in de donkere jaren achter ons ook van ons zovelen in ge vangenis en concentratie hebben ge zucht Naar wie daarin thans nog zuchten zijn in deze dagen veler gedachten uit gegaan. Het geringste wait wij konden doen. was te tochten 'n onze gedachten bij hen te toeven. En daaraan te ver binden het gebed dat ook aan hen eens recht zou geschieden en de bevrijding dagen. Waarom hier ook niet te noemen die Nederlanders in Indonesië, die daar zijn opgesloten in de gevangenis, sommigen nu al jaren lang, en aan wie geen recht wordt gedaan? „Ueber alles" XJET ..DeutschlacdCied" is weer het Duitree volkslied gewor den. Mén heeft het met een ander ge- vier- Probeerd, nog wel op een melodie van •n deSrot* Beethoven, maar dat heeft roos-blijkbaar niet fcunmeD ..aanslaan". Nu is de keus opnieuw gevallen op het ning eer kunnen toe- dan afnemen j .-Oeutschla-ndGied". zij het ook. dat bij Vermoedelijk zal het Westelijk ant-1 officiële gelegenheden een couplet zal woord aan Rusland het voorstel doen van worden gezongen, waarin de bekende een „neutrale commissie", om eventueel warden van ..Deurschland ueber alles" met deelneming van de vier bezettende™et voorkomen. We zullen moeten af- mogendheden, de mogelijkheid van vrije wachten wat daarvan zijn zal. verkiezingen in geheel Duitsland te on-| Hot behoeft wel geen betoog dait we derzoeken. Vindt deze commissie bij beide deze £ar*g van zaken betreuren. Van het partijen een gunstig onthaal, dan kan niu weer gekozen lied vormt bet couplet alsnog overwogen worden viermogend-van het ..Deu-schland ueber alles" een heden-besprekingen over het algehele zeer wezenlijk element. Dat couplet Duitse vraagstuk te houden, zoals maak: nu weer deel uit van het volks- Washington geopperd had. lied. Nadat wij bovenstaande geschreven Een van tweeën: of men acht Duits- hadden, berichtte de „Daily Telegraph" j land werkelijk „ueber alles", en dat dat Amerika het desbetreffende voorstel I moet dan wel een bewijs zijn dat in feite geheel heeft ingetrokken. ;nug nde: zo eirg veel is veranderd, of is een lied waarvan de woonden niet beid. Maar dit volkslied een vreem- i ós voorwaarde. I Men kan er een grapje over maken, j Men kan, zoals de Amerikanen des (ijós 1 ad deden, opmerken, dat „ueber alles" dan ook wel zad betekenen „ueber allies". Dit allies is het Amerikaanse woord vx>or: de geallieerden. Maar het is een grapje met een ietwat wrange toon. Is óaa trouwens ook met enige reden Opnieuw een verrassing Londen en Parijs tonen nl. geen animo om met de Russen te confereren 7AG HET ER GISTEREN, te oordelen naar Reuter en Ass. Press naar *-J uit, dat de vier Hoge Commissarissen spoedig de koppen bij elkaar zouden steken over de Duitse kwestie, vandaag schijnt die kans aanmerke lijk gedaald. Naar uit Parijs verluidt, zullen Amerika, Frankrijk en Enge land binnen tien dagen antwoorden op de laatste Russische nota over Duits land. Het is, aldus de Franse zienswijze, echter onwaarschijnlijk, dat een bijeenkomst der vier Hoge Commissarissen in Duitsland zal worden voor gesteld. "Wy herinneren er aan, dat Amerika zulks geopperd had, maar de reacties van Britten en Fransen zijn het denkbeeld niet gunstig gestemd. Bovendien is er een gevaar aan bonden. Immers, gesteld dat zo'n mogendheden-conferentie mislukt, ervaring met de Russen is geen kleurige, dan zou de internationale span- een vrouwenjaar? In Amerikaanse politiek vrouwenj aar" kun- (Advertentie) jaar wel ;n worden. Van de onge- I :er 100 mil- lioen stemge rechtigden. die de Ver. Staten I tellen, zijn 51 j millioen 49 mil- De vrouwen hebben dus een meerderheid var ee millioen zouden daar- an gebruik kunnen maken, dewey in het Witte Huis te krijgen, die zij er zouden willen hebben. In 1948 versloeg Truman Dewey ook slechts met iets meer dan twee millioen stemmen. In de practyk is het echter zo, dat ter het algemeen slechts de helft het aantal stemgerechtigden naar stembus gaat. In 1948 bracht 51.9 pro- WEER IN EUROPA cent slechts 51.1 procent dus AP. Rapporten van hedenmorgen 7 ..Stem van de Reus" 25 jaar oud jN DEZE eerste week Mei is het 25 jaar geleden dat in Limburg sensatie werd verwekt, toen Philips voor het eerst gebruik maakte van een apparatuur voor geluidsverster- ktng in de open lucht. De proef werd in Geleen genomen bü het zilveren jubileum van de Staatsmijnen, die thans hun 50-jarig bestaan vieren. Het apparaat was voor die dagen iets geheel nieuws en werd al spoedig, in een auto gemonteerd, in binnen- en buitenland bekend als „De stem van de Reus". De installatie was een getrouwe sopie van het modulator en versterkersgedeelte van de Philips kortegolfzender PCJJ. die toen juist bij wijze van proef in gebruik was Hoewel met spanningen van 2000 Volt werd gewerkt, stond het appa raat open en bloot op een tafeltje. Een opklapbaar tuintafeltje torste vijf dikke gramofoonplatenalbums. terwijl de Reiss koolmicrofoon (de enige die voorhanden was en door de PCJJ werd gebruikt) aan bretel elastiek in een houten statief was op gehangen. Sg ff A Is II lil ih Sa X C3 1 lx Stockholm Londen A'dam Genéve Partjs Nice Berltjn Frankfurt Wenen iw. bew zw bew regenbul licht bew. mist zw bew regen onbew. mist licht bew. 0 ZZO 4 ZW 3 Z 5 windstil O 2 windstil WZW 1 windstil W 2 15 3 17 0.4 13 0.4 IT 1 18 10 18 19 19 0.1 19 0.4 22 1 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht A* De Bilt: Wisselend bewolkt I met enkele buten en een kans onweer. Weanig verande ring in temperatuur. Over wegend matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. (Opge maakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1