Oppervlakte van het bedrijf nam toe van 50 tot 26.000 vierkante meter Heel de wereld werd afzetgebied Heroriëntering onderwijs voor kinderhygiëne gewenst Kop op! Steek 'n sigaar op! Mr P. E. Briët is op 13 Mei vijftig jaar doctor Ongeïnteresseerdheid bedreigt hele politieke leven N.V. TRIO - Leiden Iffll© V.V.D. vormde publiek forum over melksanering NIEUWE tEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 MEI 1952 T. en D. beslaat 75 jaai Toen de Leidse conservenfabriek Tieleman en Dros pas was opgericht op 8 Mei 1877 maakte een goede vakman met de hand 400 conserven- blikjes per dag. Nu, 75 jaar later, heeft de fabriek machines, die er 9000 per uur maken. Dit is een staaltje, dat de heer C. W. Tieleman, de tegen woordige beherende vennoot, weet te vertellen. Hij is thans 66 jaar en van 1909 in het bedrijf werkzaam, zodat hij wel het een en ander uit de ge schiedenis kan meedelen en de heer Tieleman noemt de afgelopen winter dan ook slecht, terwijl vrijwel iedereen bly is, dat hy zo zacht Wij sohreven het reeds eerder: gelei delijk aan is het bedrijf uitgebreid. Tot vorig jaar toe, toen er nog een gebouw gereed kwam, waarmee de afdeling vlees waren werd uitgebreid en een keurlokaal dank zij de medewerking van de di- reoteur van het abattoir i>n gebruik kon worden genomen, waardoor het vlees „aan huis" kon worden gekeurd. Grote uitbreidingen onderging het bedrijf in de jaren 1890 tot 1900 en na 1919. Eei groot deel van de Leidenaars zal rog nooit van de Vleeresteeg hebben ge hoord. Die bestaat thans niet meer, maar van zijn kamer uit kan de heer Tiele man toch de plaats wijzen, waar die steeg eens lag: de poort van het gebouw aan de Middelstegracht (Hooigracht zijde). Indertijd kocht men die steeg eenvoudig van de gemeente, om te kun nen uitbreiden. En na alle expansie kan de fabriek er op bogen aan drie grach ten te liggen: Middelstegracht, Hooi gracht en Uiterstegraohit. De heer Tieleman bewaart als een her innering aan de „goede oude tijd" ook nog het eerste onkostenboek, dat werd bijgehouden door zijn oom, de heer D. C. Dros, die met zijn grootvader, de 70- jarige heer A. Tieleman, de oprichter van het bedrijf was. Op 8 Mei 1877, de oprichtingsdag, staat als eerste post ge boekt: Gekocht een blikken treohter tf 0 55. Beide heren hadden reeds een zeep fabriek, die bestond van 1740 af Gekroonde Haan heette. In 1913 dween die fabriek van de graoht, omdat zij de uitbreiding van de conservenfa briek in de weg -stond. De grote bloei, die de fabriek weldra meemaakte, had zij te danken aan het gretige afzetgebied in ons vroegere Inddë en de andere kolo niën. Toen na de oorlog de omstandighe den in de Oost veranderden en na enige jaren de Ned. strijdkrachten naar hel vaderland terugkeerden, viel een be langrijk afzetgebied weg. Hiertegenover stond, dat T. en D. meei afzet dan voorheen vond op de wereld markt, omdat vrijwel alle land--— gebrek hebben aan dollars, maar toch wat guldens van veel miindei waarde bezitten, om er de Nederlandse produc ten mee te kopen. Vroeger, toen de gul den zeer hard was, konden tal van 1; den zich deze luxe niet permitteren. Ongeveer de helft van de productie wordt uitgevoerd. Een belangrijk deel van de binnenlandse afzet wordt door de huisvrouwen afgenomen. Die binnen landse afzet wordt zeer beïnvloed door De heer Tieleman vertelt nog iets frap pants: vroeger kostte een blikken bus 4% cent en tegenwoordig20 cent. Dit n van de oorzaken, dat de blikgroen- ten sterk in prijs stegen. en D. betrekt de groenten voor eer deel uit de gebieden rond Leiden, uit Ter Aar, de Haarlemmermeer en lofarendsveen. Daarnaast komen veel grondstoffen uit verder gelegen delen De personeelssterkte van het bedryf wisselt van vier- tot zeshonderd man, al naar gelang winter of zomer. Opvallend grote getallen, die des te meer spreken, als men weet, dat de oprichters met on geveer tien man begonnen. P.Taar toen besloeg de fabriek een oppervlakte van 50 m2 tegen 26.000 op het ogenblik! De herdenking van het 75-jarig be staan begint Donderdagmorgen can 9 uur, wanneer door de direc met een depu tatie van personeel en gepensionneerden kransen worden gelegd op de graven van de heren H. W Tieleman Sr en Jr en A. H. Dros Sr en Jr op Rihijnfaof. Om half 11 biedt het personeel in de Burcht de direotie een cadeau aan, namelijk de tekening van de vernieuwing der meu bilering van de directiekamer. Ook af gevaardigden van leveranciers en com- mdssionnairs zullen dan geschenken aan bieden. Van 3-5 uur reoipieert de direotie in het Vlies. Zaterdag maakt het perso neel een autobustocht, waarna 's avonds om 8 uur in de Stadsgehoorzaal een bont programma wordt afgewerkt. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag is het bedrijf ge sloten. Dr Veeneklaas aanvaardde hel hoogleraarsambt DE KINDERGENEESKUNDE ls nog een zeer jong vak, wel is waar de zulge- lingtijd voorbij, maar nog een kleuter in vergelijking met sommige andere specialismes, en haar moeder, de Interne geneeskunde, heeft, zoals alle moeders, reeds moeten erkennen, dat zU zich anders heeft ontwikkeld dan indertijd kon worden verwacht. Zoals met jeugdige gezonde Individuen ls het ook met de kinder geneeskunde onstuimig toegegaan. Dit zei prof. dr G. M. H. Veeneklaas, die gisteren het ambt van hoogleraar aan de Leidse Universiteit aanvaardde, als opvolger prof. dr E. Gorter. In het begin van zijn rede beperkte prof. Veeneklaas zich tot enkele aspec ten van het kind en de kindergenees^- kunde, waarbij hij er de nadruk op leg de, dat wij te doen hebben met groeien de, zich ontwikkelende en voortdurend merkbaar sterk veranderende organis men. Verbazing en verwondering zijn op him plaats bij beschouwing van mense lijke evolutiefazen. Wij zijn gewend het leven van een kind eerst goed en wel en althans offi cieel te laten beginnen als het geboren is. Dit eist de practijk van de samen leving. Toch is het in hoge mate boeiend zich, voor zover dat mogelijk is, af te vragen wat hieraan is voorafgegaan. Spr. toonde aan, dat het leven vóór de ge boorte niet zo veilig en onbedreigd is als men zich dikwijls voorstelt. Talrijke voorbeelden zouden verder aan te halen zijn, die alle demonstreren, dat het be grijpen der uitingen van menselijke ont wikkeling nog geen gemeengoed is. In het algemeen kan worden opgemerkt, dat het inzicht in de motieven van eikaars gedragingen voor een groot deel bepaalt, met elkaar overweg kan. Het merkwaardige feit doet zich >or, dat de neiging zich hiervoor in brede kring t.e interesseren in onzt samenleving van jonge datum ls. Boven- is het merkwaardig, dat wü. als wjj honden of duiven houden, van deze dieren meer weten en meer verdragen, kortom ons beter voorbereiden, dan anneer wy kinderen ontvangen. Bij de weg, die het zich ontwikkelen de individu aflegt, wordt het bedreigd door ziektes en dood. De bestrijding hier- is het terrein van de kindergenees kunde. Kindergeneeskunde wordt slechts in de Westerse samenleving gevonden. Vóór 1900 kon zij echter incidenteel en primitieve staat gesignaleerd worden. Er zijn grote veranderingen ontstaan in de verzorging van het kind. In deze richting wijst ook wel het dalende sterf tecijfer op de zuigelingenleeftijd. In 1900 bedroeg dit vijftien procent, in 1950 twee- en-een-half. Het is vanzelfsprekend dui delijk, dat talrijke veranderingen in de samenleving eveneens van fundamentele invloed zijn geweest bij het terugdringen van ziekten en dood. De adviezen zijn tegenwoordig gemakkelijker te verkrij gen, ze zijn dichter bij huis dan vroeger. De verhouding van de patiënt tot dokter is aanzienlijk gewijzigd. Vervolgens stond prof. Veeneklaas stil bij de kinderhygiëne. Voor dit onder werp bestaat slechts beperkte belang stelling. Men vindt de zieke gewoonlijk interessanter dan de gezonde of de schijnbaar gezonde. In dezelfde richting is het onderwijs georiënteerd. Het ligt in de lijn van de zich ontwikkelende situatie, dat het onderwijs zich in de nabije toekomst in dit opzicht zal her oriënteren. Ten slotte wijdde de hoog leraar enige woorden aan de klinische kindergeneeskunde en de persoonlijkheid van de kinderarts. (Advertentie) Een sigaar Is toch maar je ware! Die zorgt steeds voor een goed humeur. Die smaakt en, geurt heerlijk. En bovendien houdt sigarenroken u vrf) van 'ÏNHALOSE'. „Toen en nu.. Ooi bijna een halve eeuw advocaat en procureur te Leiden Op 13 Mei zal het vijftig jaar geleden zyn, dat de bekende Leidse advo caat mr P. E. Briët aan de universiteit alhier op stellingen promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Mr Briët werd in 1879 te Voorthuizen als predikantszoon geboren. In 1884 vertrok het gezin naar Gorcum, waar de jonge Briët de lagere school bezocht. In 1890 werd zjjn vader beroepen te Leiden, zodat in deze stad de kinderen verder konden studeren. De gou den doctor bezocht er het gymnasium en werd in 1897 als student in de rechten ingeschreven. In 1902 promoveerde hij, en enkele maanden later vestigde hij zich in Leiden als advocaat en procureur. de overlading van het onderwijs. In al zijn geledingen. Pakkende woorden voor Leidse C.H. jongerengroep De Leidse Chr. Historische jongerengroep heeft gisteravond als het ware met open mond naar de heer F. Goudzwaard geluisterd. En ook met veel instemming, want de spreker stelde er prijs op, nu ook eens critiek-naar- binnen te leveren. Eerlijk en ronduit. gehele po- Een partij zonder jeugd heeft geen toekomst. Voor de vergaderingen van de kiesverenigingen moet je schijnbaar een bepaalde leeftijd hebben bereikt om er aanwezig te zijn. De studie van de jon geren laat niet veel tijd over. Maar dit houdt zeker ook verband met de alge mene lusteloosheid onder ouderen en jongeren, die zegt: Waarvoor zouden we ons nog druk maken? De heer Goud zwaard gaf volmondig toe, dat er aan de vergaderingen der kiesverenigingen wel eens wat ontbreekt. Er zit zo weinig smeuigheid in. Hieraan lijden alle poli ng tieke partijen. Het gevaar van de onge- Wanneer je Utrechter bent en je houdt je inaugurele oratie als Leids hoog leraar, dan heb je eigenlijk een hele trein nodig, om al je Utrechtse familie, vrienden en collegae mee te slepen naar de plechtigheid. Zo dacht professor Veeneklaas er over. Een hele trein, dat ging niet zo best, zeiden de Spoor wegen. En toen werd het dan maar een hele tweede-klassewagen. Hier staat de jonge prof. Met zijn vrouw Een dokter nodig De Zondagsdiensten van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Jansen, Langezaal, Nieuwzwaag, Sneep en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 3 Mei 13 uur tot Zaterdag 10 Mei 8 uur waargenomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en door de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, teL 23553. (Advertentie) Het is nu de beste tijd voor vernieuwing van kolenberg plaatsen. BETONKOLEN- HOKKEN onverwoestbaar inhoud ca 8 hl met separatie Telefoon 21747 21748 Het jubileum van prof. dr J. de Zwaan In intieme kring, maar onder zei grote belangstelling heeft prof. dr J. de Zwaan, theologisch hoogleraar aan de Leidse universiteit, het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden aan deze univer siteit zijn intrede deed. Prof. De Zwaan was geruime tijd lid van de Eerste Ka mer voor de C.H.U. Behalve zeer vele Leidse hoogleraren boden ook hun ge lukwensen aan prof. dr Ubbink namens de theologische faculteit van de Gro ningse academie, mr Beernink, lid vac de Tweede Kamer, namens het hoofd bestuur van de Chr. Hist Unie, en alle hoogleraren van de Leidse theologische faculteit Voorts waren er schriftelijke en telegrafische gelukwensen o.m. var de generale synode van de Ned. Herv Kerk, van de commissie, die de nieuwe bijbelvertaling voorbereidde, en van t kamerkring Leiden van de C.H.U. Voor de alleenstaanden De collecte ten bate van de Ned. ce: trale practische hulp aan alleenstaan den te Groesbeek, die zes tehuizen ploiteert, bracht ruim f 782 op. Prof. Veeneklaas is geen houten klaas, want toen de trein van 18.01 naar Utrecht al begon te rijden, gaf h\j een nummertje hardlopen weg ten gerieve van de Leidse foto grafen. Bowientje, die de jonge prof mede uitgeleide deed, zei: Als je zó kunt loven, heb je de Spoorwegen eigenlijk helemaal niet nodig. Foto N. van der Horst. Zet uw rijwiel toch op slot Gistermiddag was het een onaangena me gewaarwording voor een bezoekster van een winkel aan de Haarlemmerstraat bij het verlaten van het pand haar rijwiel niet meer aan te treffen. Hetzelfde i kwam een heer, die enige inkopen had gedaan in een winkel aan de Nieuwe Rijn. Leiden minder dan 2000 werklozen Viaag naar kantoorpersoneel gestegen, maar Op 26 April stonden by het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 1977 werk loze mannen, waarvan 278 op D.U.W -ob jecten waren tewerkgesteld. Hiermede daalde dit jaar voor het eerst het a tal werklozen tot beneden 2000. Vooral de bouwbedrijven namen i flinke groep arbeiders op. Toch is nog een groot aanbod van metselaars en ondanks het mooie voorjaarsweer van schilders. Opmerkelijk is, dat gedurende de laatste weken de vraag naar kantoor personeel vrij sterk steeg. Door de werk gevers worden hier echter wel zeei strenge eisen gesteld wat de maximum leeftijd betreft. Dit is de enige groep waarin de werk loosheid in vergelijking met het vorig jaar niet noemenswaard is gestegen. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen vertoonde nog steeds weinig verandering en bleef ruim 180. Geref. jeugd van Leiden krijgt onderdak Pand Breestiaat 19 werd aangekocht Naar wij vernemen, ls ten behoeve van het Geref. jeugdverband in onze stad gekocht het pand Breestraat 19, waarin de Incassobank gevestigd was. In de ko mende maanden zal dit pand, dat eer groot aantal vertrekken telt, tot jeugd huis voor de jeugdbeweging van de Geref. Kerk worden verbouwd. Tentoonstelling bij Hasselman en Pander Op meubelgebied greep de laatste jaren een grote verandering plaats. Deze was het gevolg van de woningnood en van de vraag naar een speciaal soort meubelen door emigranten. Voor beide terreinen heeft de Nederlandse industrie, die zich ook buiten de landsgrenzen oriënteerde, een oplossing gevonden. Bij de fa Hasselman en Pander is een ten toonstelling Ingericht van meubelen, dde| voor meer dan één doel kunnen worden gebruikt, uit diverse onderdelen samengesteld, dan wel op een dige wijze uit elkaar kunnen worden genomen om te worden verscheept. Al deze gemakken doen niets af van de stijl, die in zijn eenvoud toch aantrekkelijk is. Even de knoop doorhakken I We achten de levensloop van deze ju rist voldoende bekend wjj schreven hierover uitvoerig, toen mr Briët drie jaar geleden zijn 70ste verjaardag vierde n hier verder op in te gaan. Wjj maakten alleen maar een praatje met hem over „toen en nu". „Vroeger", aldus mr Briët, „was de studie in de rechtswetenschap eenvoudi ger dan nu. Minder uitgebreid, 'k Geloof dat de huidige opleiding meer gericht is op de practijk dan voorheen. Maar mijns inziens kan men de practijk het beste uit de practijk-zelf leren, 'k Geloof dat de taak van de universiteit hierin ligt, dat zij de aanstaande jurist een algemeen wetenschappeiyk inzicht in de rechtwp- tenschap geeft." „Hoe denkt u over het feit, dat men i niet meer op stellingen kan promo- :ren, zoals in uw tyd?" „Dat promoveren op stellingen vond ik Iets aantrekkelijks. Het rondde je studie prettig af." Vervolgens verdiepte mr Briët zich in het studentenleven, zoals hy het rond de eeuwswisseling heeft meegemaakt. „In mün tüd was dat leven heel wat royaler. Ik denk byvoorbeeld aan de maskerades, :eer groot van opzet waren en han den vol geld kostten. In 1900 heb ik zelf nog meegedaan. Toen leefde de burgerü ook veel meer mee. Langs de gehele route waren stellages gebouwd, waarop de mensen zo'n beetje de hele dag zaten te wachten op het voorby trekken van de stoet. En dan die illuminaties met vetpotjes! Nee, toen was het wel iets anders dan nu. De studenten hadden veel meer vertier". „Maar werd daardoor niet minder ge studeerd?" „Welnee, dat geloof ik niet. Luibakken kan je altyd wel. De Uver was toen zeker niet minder." En dan komt mr Briët op een onder werp, dat hem nogal na aan 't hart ligt: „Toen ik op het gymnasium ging, was avonds om acht uur klaar. Dat ls de tegenwoordige gymnasiast lang niet het geval. Het gevolg was, dat we vrij veel lazen. Homeros, of iets derge- Ujks. Want bioscopen en vele andere >rmen van vermaak had je toen zo niet. Over de overlading is reeds vele jaren lang gesproken en geschreven; thans is eindelük een commissie ter bestudering in dit euvel benoemd. En«ndanks die overlading zyn wjj heus niet knapper dan de Engelsen of Amerikanen: behalve dan, dat we, nood- zakeiykerwys, wat meer talen moeten interesseerdheid bedreigt litieke leven. Daarom is de vraag, hoe deze situatie te verbeteren is, zeer belangryk. Haal de in het kamerkringbestuur, riep Goudzwaard uit. Dit is de enige mogelijkheid om hen in te> leiden in de techniek van het vergaderwezen. Verder sprak de heer Goudzwaard .■er een losser verband tussen de jon gerengroepen en de party. Missen de jongerengroepen door een vast verband niet een zekere propagandistische ruim te? In de jongerenbeweging kun je je nog wel eens laten gaan, zonder dat je gevaar loopt op je vingers getikt te wor- j de spreker op het ver den. Ten slotteI schil tussen de wereld der ouderen die der jongeren. Het is nodig, dat er stimulerende kracht van de jonge- op de ouderen uitgaat. Byvoorbeeld ten aanzien van het begrip voor de Europese integratie, dat bij de ouderen nu niet zo heel sterk is. De heer Goud zwaard constateerde ook nog, dat de jon geren zat zyn van woorden en leuzen. Daaraan moeten de ouderen vooral den- Oxfordse autoriteiten komen naar Leiden Ook naar Noordwijk en Katwijk Naar we vernemen, zal een gezelschap Oxfordse autoriteiten van 10 tot 16 Mei een bezoek aan Leiden brengen. Onder de gasten zullen zich bevinden de bur gemeester van de Engelse universiteits stad de gemeente-ontvanger, diverse raadsleden en andere officials, allen met Op Zaterdag 10 Mei zal het gezelschap m ons land arriveren. Om half twaalf wordt het op het Leidse stadhuis o vangen door B. en W. By de gasten (gerekend wordt op personen) zijn verscheidene golfspelers, die in Noordwijk en elders in wedstrij den zullen uitkomen. Zy zullen ook de vlaggetjesweek in Katwijk voor ee deel meemaken en de haring proeven. In Augustus komen wielrenners, ta feltennissers (sters) en athleten uit Ox ford naar Leiden. Verstandige en heftige woorden over het voor en tegen Ook In oiuo rtad 1, de melk»nertiis een bijna onuitputtelijk onderwerp ran (eaprek geworden, dat bovendien de gemoederen in heftige beroering weet te brengen. Velen spreken daarby over zaken, waarvan zy maar half of in het geheel geen verstand hebben, terwyi de kwestie toch ook het publiek (als klant) duideiyk moet zyn. Het was dus een goede gedachte van de plaatselyke afdeling der V.VJ>, de pro- en anti-saneerders eens aan het woord te laten. Onder de aanwezigen in Royal zagen wij vele melkhandelaren, terwyl de tafel van de gemeenteraadsleden vertegen woordigers telde van de PvdA, de CHU, de Communisten en de WD. Er ook nogal wat dames onder het publiek. De leiding 'berustte in de krachtige handen van prof. dr C. de Boer, die er op wees. dat hier geen politiek ter sprake mocht komen. Het eerst was de heer J. H. van der Kloot aan het woord namens de voorstanders. Hy leverde een keurig opgebouwd betoog, waarin hij er met nadruk op wees. dat de sanering dringend noodzakelyk is geworden. De economische besparingen, die sane ring zou bewerkstelligen, moeten echter volkomen vrywillig worden nagestreefd. Spr. noemde de voordelen voor de huis vrouw (regelmatige bediening in korter tijdsbestek en versere waar), maar gaf toe. dat het nadeel van verandering mellkiboer voor vele huisvrouwen zi kan wegen. Echter kan men na proeftijd van enige weken by de i missie terecht, wanneer men steekhou dende bezwaren tegen zyn nieuwe leve rancier heeft. Voor de melkslyter zag de heer Van der Kloot óók zeer goed het bezwaar van beperking van de afzet. Hy zag dit echter gedeeltelyk opgeheven door de uitbreidingen van de stad in de naaste toekomst. De „stok achter de deur" werd gevormd door dreigend overheids-lngrij- pen, wanneer men niet tot vrijwillige sanering zou overgaan. Hierna was de heer G. de Kier aan het woord, die het maar kort maakte en van „een geestdodende instelling" sprak. Hij wees er op, dat er een beter aanvaard baar plan tot sanering klaar lag by de wethouder van sociale zaken, een inde ling in sectoren, die minder verlies van vryheid met zich mee zou brengen. Het auditorium stelde niet alleen vra gen, maar er waren er ook nogal wat, die een heftig pro- of anti-betoog op zetten. Hetgeen de voorztter wel eens r.oopte tot ingrijpen De vragen betrof fen do pensioenregeling voor de „uitge kochte" melkslijters. de krachten, die zonder werk zouden komen, de mening van de huisvrouwen e d. Mevrouw Brag- gaar de Does (PvdA) verklaarde o.a dat zij de economie gebaat achtte bij sanering èn dat het gezinsleven van de woordje mag mee slijter óók wel spreken. Mr W. J. Geertsema vroeg, ot sanering van de melkhandel niet zou leiden tot sanering van de bakkers, kruideniers, groenteboeren enz., tot de blok-doikter toe! Bovendien betwijfelde mr Geertse ma. of er ook al zou later biyken, dat de sanering niet beviel nog een weg terug was. De heer B. de Kier (CH.U vroeg, hoe de melkfabrieken tegenover de sa nering staan (de standaardisatie-bedry- ven zijn volgens de heer Van der Kloot de meest-belanghebbenden). Zowel de heer Van der Kloot als de heer G. de Kier kwamen nog woord ter beantwoording van de vragen. Dupliek werd niet toegestaan. f Advert en tie) VLASVELD'S BEDDEN REPARATIES fN 1 DAG GEREED Vrybiyvend prijsopgaaf LAGE RIJNDIJK 28 B TEL. 22293 Leerlingen van het Chr. lyceum exposeren Onder de naam Lytento (Lyceumten toonstelling) zal van 6 tot 10 Mei in de aula van het Chr. Lyceum, Kagerstraat .1, een tentoonstelling worden gehouden van werk van leerlingen. Zy willen la ten zien, wat jonge mensen, op het ge bied van beeldend kunnen, in staat zyn te vervaardigen en hierdoor het gevoel voor en begrip van mooie dingen bevor- Drie jaar geleden is ook een derge lijke tentoonstelling in de (toen nog) Chr. H.B.S. gehouden en dit experiment had destijds veel belangstelling, ook buiten de kring van leerlingen, oud- leerlingen en ouders. Voor alle belang stellenden is de expositie enkele mid dagen en avonden geopend. Na de offi ciële opening op Dinsdagmiddag hopen wy op de expositie terug te komen. beheersen. Nee, ik geloof, dat er van ons onderwys wel wat afkan. O ja, voor u weggaat: wilt u in uw stukje er by zet ten, dat ik op de dag-zelf liever geen bezoek heb?" Prof. Van Hoik over de kerk in de V.S. Over Kerk en Godsdienst in Amerika sprak prof. dr L. J. van Holk gisteravond op een vergadering van de Remonstrants Geref. Gemeente. Als men over de Kerk in Amerika spreekt, moet men oppassen niet te generaliseren, *o zei prof. Van Holk. De Amerikaanse samenleving, die prac- tisch geen historische achtergrond bezit, berust op twee factoren, namelijk de godsdienstige vryheid en de harde, kapi talistische zin om geld te verdienen. Dit dikwyls vlug verdiende geld weet de Amerikaan echter koninklyk te besteden. Zyn offervaardigheid voor de plaatse- lyke gemeente is groot. Toen generatie na generatie naar het Westen trok, zyn de kerken meegegaan en hebben in de ruwe pionierssamenle ving 'n beschavingstaak gehad; zy werden bet middelpunt van het gezelschapsleven. De prediking draagt een sterk sociaal karakter en mist vaak een diepere, gees telijke achtergrond. Het rassenvraagstuk heeft de kerken voor een probleem ge plaatst. Over het algemeen komen ze moedig op voor de rechten van de mens. De kerken zyn in Amerika sterk sociaal gebonden. Men kent kerkgenootschap pen voor de elite, voor de middenstand en voor de bredere lagen van het volk. De Arminiaanse theologie is in de Ver enigde Staten sterk verbreid. We kunnen van de Amerikaanse kerken iets leren, zo zei prof. van Holk tot slot, iets van hun emotionaliteit, iets van hun offervaardigheid en van hun zin voor het actuele, die deze kerken over het alge meen veel meer hebben dan die in Europa. Openbare les in Leidse ambachtsschool De gemakkeiykste weg is, alles te doen, zoals het altyd gegaan is, maar dit is slechts zelden de beste. Aan deze woorden moesten wij denken, toen we gisteren de openbare les en de daaraan verbonden tentoonstelling van werkstukken in de Leidse ambachtsschool bezochten. De directeur, de heer Brilman, was zo vriendelyk ons rond te leiden en op deze wandeling door dit ambachtsryk is het ons en trouwens allen, die de school met een bezoek vereerden, wel duideiyk ge worden. dat de leerlingen niet bang zijn voor iets nieuws. Natuurlyk volgen zy getrouw de voorbeelden, ntaar de werk stukken voor de tentoonstelling vertoon den toch alle iets eigens. Met trots wees de heer Brilman op de vindlngrykheid, die aan verscheidene producten ten grondslag ligt. We denken aan de opklap bare tafel, die groot is in een ruime ka mer en klein in een beperkte ruimte. Vol lof waren allen over de belang stelling. zowel "s middags als "s avonds. Zeer veel ouders zyn er geweest, maar ook mensen, die geen enkele relatie met de school hebben. De heer Brilman is van mening, dat dergelyke dagen de be oefening van het ambacht in het alge meen stimuleren. Het is daarom zyn be doeling om in het vervolg aan elke ten toonstelling een openbare les te verbin den. De wethouders Van Schaik en Jon- geleen gaven ook van hun belangstelling biyk. N.H.R.V., afdeling Leiden, in het goud Vandaag bestaat de afdeling Leiden van de Ned. handelsreizigersvereniging vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op Zaterdag 10 Mei in de Turk een receptie gehouden en wel van hall 4 tot half 5. De afdeling werd opgericht ooder leiding ven de heer S. den Hartog. He< bestuur bestaat thans uk de heren J. v. d. Berg. voorzitter; G W Schelke tweede voorzitter; G. H. Kekers, secre taris; C. Swaan. tweede secretaris; P. Heykoop, L. Vreeswyk en A. J. Visser.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3