Micutiic geihsctft GTourattt ERRES Slechts één Nederlandse herfstoefeningen in divisie naar de Duitsland Automobilist pleegde roofoverval op klaarlichte dag Amerik. staalwerkers weer aan de slag Wist IJ BftTERDAG 3 MEI 195* BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drfe en dertigste jaargang No 9421 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Dirëctie: F. DIEMER CHR1STEL1}K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staotpttstfclj is glje&leoen tngn hert ia Ugfjeospatf Heel de wereld afzetgebied „Niet voor doden en gewonden spelen" Vóór 15 Mei gaan de oproepen voor 30.000 man in zee (Van een onzer verslaggevers) ONGEVEER DERTIGDUIZEND Nederlandse militairen zullen in de komende herfst deelnemen aan de grote manoeuvres, die in Duits land gehouden zullen worden, zo deelde de minister van Oorlog, ir C. Staf, gisteren op een persconferentie mee. Dat is dus aanmerkelijk minder dan aanvankelijk was aangekondigd. Vóór 15 Mei weet ieder of hij op moet komen, want dan zijn, de oproepingen verzonden. Het niet slagen van de herhalingsoefeningen in Oirschot weet de minister, die tijdens deze conferentie nog een aantal mededelingen deed, o.m. aan de niet voldoende organisatie tengevolge van een onoplettendheid van de leiding. De gedachte twee volledige divisies naar de herfstmanoeuvres te sturen is losgelaten. Er gaat nu een complete divisie, een zgn. skeleton-divisie (de staf plus een klein gedeelte troepen) en de legerkorpsstaf met de daarbij behorende troepen. Daardoor hetft men voldoende aan 30 tot 35.000 man, zodat het grootste gedeelte van de tweede divisie niet voor herhaling in Duitsland zal worden op geroepen. Deze verandering in het schema houdt ten nauwste verband met het aanwezige materiaal. Men achtte het niet raadzaam de eenheden die naar de Amerikaanse organisatie bewapend zijn herhalings oefeningen te doen houden met de oude bewapening. Van Nederlandse zijde stel de men zich voorts op het standpunt, dat men de mensen by herhaling niet maar wat rond moet laten lopen. Men kon dus niet instemmen met de zienswijze wel alle troepen op te roepen, bewapend of niet, om ze dan te wennen aan het leven buiten in het terrein of ze dienst te la ten doen als „doden en gewonden". Een groot deel van de militairen heb ben er twee of drie jaar Indonesië op zitten zodat ze aan het leven buiten wel gewend zijn. Mensen voor drie of meer weken uit hun burgerbetrekking te ha len om voor dode of gewonde te spelen $chtte men zeker niet verantwoord. In volledig overleg met SHAPE is toen het bovengenoemde plan uit de bus gekomen. De manoeuvres zullen midden Septem ber gehouden worden en ongeveer negen a tien dagen duren. Daar 'komen dan nog enkele dagen voor en na de manoeuvres bij. Commandant Oirschot vervangen Wat Oirschot betreft erkende de minister dat de zaak daar niet naar wens verlopen was. Men had er op gerekend dat de Veluwe-kampen klaar zouden zijn, zodat de 32ste ge vechtsgroep die in Oirschot gelegerd was daarheen had kunnen verhuizen. Dit bleek tenslotte niet het geval. Zodoende kwam het kader voor herha lingsoefeningen in Oirschot op de dag dat de gevechtsgroep er op uit trok. Boven dien kwam het regiment dat naar de Wittenberg moest, ook naar Oirschot, zo- dat twee regimenten plotseling met het zelfde oefenmateriaal moesten doen, wat het oefenprogramma niet bepaald ten goede kwam. Voorts bleek dat tal rve-officieren die de winter-cu: gevolgd hadden niets nieuws hoor den, daar in Oirschot dezelfde stof werd doorgewerkt. - De kampcommandant U vervangen. Dat is geen veroordeling, maar men heeft iu iemand aangesteld die als zodanig oldoende ervaring heeft. Gezorgd zal worden dat in het vervolg de instructeurs beter op de opkomenden z\jn ingesteld. De voeding was zeker vol doende, maar in de eerste week liet de organisatie van de keuken te we ook al omdat er alleen, en voldoende burgerpersoneel aanwezig De groepen echter, die zelf de handen uit de mouwen gestoken hebben, lever den de minste klagers. In het vervolg zal in het program ma ook het onderhoud van het ma terieel worden opgenomen. Dit dient men niet te zien als alleen poetsen, maar is ook voor het aankweken van een goede geest van betekenis. Atlantische vloot Ten aanzien van de geruchten als zon Nederland bij de benoeming van onder commandanten bij de onder bevel van admiraal McCormick staande Atlantische vloot, zijn achtergesteld bij andere ïan- Malan: communisten en de „millioenenman" Vormen één front tegen mij Het pad van de Zuid-Afrikaanse pre mier Malan gaat niet over rozen. Op een vergadering te Porterville, een dorpje qirca 100 km van Kaapstad, heeft de na tionalistische leider gewaarschuwd, niet met de regering te spelen. Dit verwijt gold het vijandige „fakkelcommando" van oud-strijders. Het is dé vrees voor een, de staat ondermijnende, vijandige actie van dit fakkelcommando, die leidde tot versterking van de politie en bescher ming der huizen van de ministers. De oren der leden van het fakkelcom mando moeten hebben getuit, want ter wijl Malan de toom uitstortte. j was de. organi- satie zelf bij - P een in het na burige Piket- berg, nog v/el in Malan-'s eigen kiesdis trict. Tussen partijen, rege ring en opposi-j tie wemelt het van beschuldi-1 gingen en le- genbeschuldi- 1 gingen. De sl- MALAN tuatie is ver scherpt na het besluit van de parlements voorzitter, dat het regeringsplan tot wij ziging van de grondwet en benotting van de bevoegdheden der rechtbank wettig Thans is de weg gebaand voor een ver bitterd debat, hetwelk betreft het plan- Malan, tot stichting van een uniek par lementair Hooggerechtshof, hetwelk de bevoegdheid zal bezitten de vonnissen van onafhankelijke juridische instanties te vernietigen. Malan beklaagde zich, dat de commu nist, maar ook de grote zakenlieden, onder leiding van de machtige „millioe nenman", het parlementslid Oppenhel- mer, één front tegen de regering vormen Deze Oppenheimer is de zoon van Sir Ernest Oppenheimer, de diamantkoning der wereld, aan het hoofd staande de enorme „Auglo-American"-beleggings- trust, aldus A. P. Partijen, die Malan om zijn „kleurlingen-politiek" bestrijden zijn: het Nationale Conigres (van de Afri kaners of negers), het Zuid-Afrikaanse Congres (van de Indiërs), de Verenigde en de Labourpartij, alsmede de Fakkel mannen. Volgens Malan is de kern der kwestie, of de suprematie der blanken in. Z.-Afrika gehandhaafd moet worden» Nieuwe straaljagers voor onze luchtmacht? Bijzondere belangstelling voor de Engelse Swift en Hunter Hoewel de Gloster Metor in Korea nog goede diensten bewijst, zal men in de toekomst toch moeten uitzien naar andere straaljagers voor onze luchtstrijd krachten, zo zei minister Staf gister middag. Hij deelde daarbij mee, dat men in Den Haag bijzondere belangstelling heeft voor de Engelse eenmotorige eenpersoonsstraaljager supermarine Swift en Hawker Hunter. Beide vliegtuigen hebben een snelheid die of gelijk of groter is dan die van het geluid. Ze heb ben daarom terugwijkende vleugels. De Franse straaljagers van Dassault, nl. de Ouragan en de Mystere worden ook bekeken, deelde de minister mee. Het is voor ons echter, aantrekkelijker de licentie-rechten van een Engelse straal jager te verkrijgen, omdat de-bouw van de motoren dan aan België kan worden uitbesteed. Zoals bekend worden de Gloster Meteor en de Hawker Seafury hier ook in licentie gebouwd. Twee maanden dwangarbeid voor Ned. zeelieden Wegens mishandeling van drie Zweedse politiemannen Wegens het mishandelen vein drie Zweedse poMtnemaminen na een feestje aam boord' van hun te Kalmer (Zuld1- Zweden) liggend schip Elma uit Putaere- hoek, zijn twee Nederlandse zeelieden', de kapitein S. L. en de eerste stuurman F. A. van B., tot twee maanden dwang arbeid veroordeeld. Zij ziullen de straf onmiddellijk moeten ondergaan en aenge* nomen wordt, dart uit Nederland een an dere kapitein en eerste stuurman' zullen worden gezonden om hert sohdp naar ons ■land1 over te brengen. Voor kleine zellstandigen Meer kinderbijslag voor 3e en 4e kind De regering stelt thans voor de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen voor het vierde kind overeenkomstig een amendement van het Tweede Kamerlid Hooy te verhogen van 30 tot 34 cent per dag per kind. Dan vindt de regering het echter billijk dat ook de bijslag 'het derde kind verhoogd wordt, en ra 25 tot 28 cent. Gezien het aantal ingekomen aar gen worden de kosten van deze regeling thans geraamd op f3Vz milldoen per jaar, terwijl men aanvankelijk op f 15 millioen had gerekend. Daarom kan men than: deze verhoging voorstellen. Op 1 Januari jl. was voor 26.863 kin deren van kleine zelfstandigen kinder bijslag toegekend; onder hen bevonden zich 20.215 derde 'kinderen en 6648 vierde volgende kinderen. De kosten voor de verhoging worden geraamd op f 350.000 per jaar. Als datum van inwerkingtreding wordt voorgesteld 1 Juli a.s. Accijnsverlagingvechten tegen de bierkaai Vele Eerste Kamerleden staan blijkens het eindverslag over het wetsontwerp tot verlaging van de accijns op sigaren enigszins sceptisch tegenover de strek king er van. Huns inziens wil de rege ring een ontwikkeling tegengaan, onvermijdelijk is. Er worden tóch steeds meer sigaretten en steeds minder sigaren gerookt, menen zij. Daarom is de gestelde maatregel volgens hun mening vrij nutteloos. Vele andere Eerste Kamerleden blijken het echter daarmee niet eens 'te zijn. de minister er op, dat het een commando van een Canadese vlagofficier een uithoek van de Atlantische Oceaan betreft, waar geen ander land voor in merking kwam. Niet vergeten mag worden dat de admiraal-Benelux een belangrijke positie bekleed in Het*Kanaal commando. Dat dit geheel onder èen Britse admiraal staat is volgens de minis ter vanzelfsprekend. In de staf van Mc Cormick hebben Nederlandse marine officieren belangrijke posten, zodat bij de Marine allerminst de gedachte aan ach teruitstelling heerst. Bij het bezoek van admiraal Fechte» Ier is gebleken, dat deze veel belangstel ling heeft voor de Nederlandse marine, dit in tegenstelling tot geruchten die wel eens uit Amerika overwaaien. Militaire tehuizen Op een desbetreffende vraag antwoord de de minister dat bü de afgelegen kam pementen als de Veluwe-kampen, Oir schot en Ossendrecht militaire tehuizen zullen komen. De regering zal een bij drage in de bouwkosten leveren. Hoe groot die bijdrage is? Laat ik zeggen een belangrüke bü'drage, zei de minister. In sommige gevallen meer dan de helft. De betekenis van de tehuizen wordt door de regering zeer goed ingezien. Wanneer we straks over inderdaad parate eenhe den beschikken en de bewegingsvrüheid beperkter zal zün dan nu. zullen i: afgelegen plaatsen militaire tehuizen meer dan ooit nodig zün. Veertig min sigaretten gesmokkeld Goederentreinen vol over de Ned.-Duitse grens De Duitse vrachtrüder J. Tau9end- te'ufel is gisteren in München tot acht maanden" gevangenisstraf, duizend mark boete en 105.000 mark vergoeding oordeeld wegens medeplichtigheid bü het smokkelen in 1949 en 1950 van ongeveer veertig millioen Amerikaanse sigarettert uit Nederland naar West-Duitsland. In Rotterdam werden goederentreinen volgeladen met deze sigaretten, die bij de Nederlandse douane op de normale wüze voor de export werden aangemeld. Bü de Duitse douane echter-werdeni de sigaretten als voor doorvoer naar tenrük bestemd aangegeven. Ook koffie werd op deze wüze gesmokkeld. De be langrijkste leden van de smokkelbende zün nog niel gegrepen. Ede begint kruidenteelt als werkverschaffing Het gemeentebestuur van Ede zal op het landgoed Zuid-Cinkel een terrein van 10 hectaren gebruiken voor de leg van een kruidentuin, niet uit zake- lüke overwegingen, maar om werkge legenheid te scheppen voor personen, die niet meer tot normale arbeidsprestaties geschikt zün. r\E DRIE achter de schermenvan de goodwill-reis, welke de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, door Egypte maakt: Koningin Narriman van Egypte met links van haar de dochter van Franco, de markiezin van Villaverde en rechts mevrouw Artajo. In het hart van Apeldoorn Dadez verdween met een buit van vijfduizend gulden IN DE NIEUWSTRAAT, een vrij drukke weg in het hart van Apeldoorn, stopte gistermiddag omstreeks twee uur plotseling een auto. Er sprong een man uit, die zich met een zonnebril en een met houtskool getekende snor moeilijk herkenbaar had gemaakt, naar een passerendè wielrijder ren^e, een tas met geld ongeveer 5000 gulden van het stuur rukte en er in slaagde in zijn auto te ontkomen. het doel van zün reis verwüderd, toen hij plotseling werd overvallen. Toen de overvaller er met de tas Vier uur na deze opzienbarende ge beurtenis heeft de recherche een Apel- doorner aangehouden die ervan verdacht wordt deze overval te hebben gepleegd, maar zekerheid bestaat hierover nog niet. Het slachtoffer, de 67-jarige gepen- sionneerde K M. B., die belast is met het uitbetalen van steungelden aan werkloze leden van het N.V.V., had juist enige ogenblikken van tevoren aan het bureau van de gemeentelüke dienst van Sociale Zaken de gelden voor de wekelijkse kering afgehaald en was op zün fiets ge stapt om ze in een lokaal aan de Van Kinsbergenstraat uit te betalen. Hü was nog maar enkele honderden meters van Hangende een vergelijk: Uitbreiding olieconflict leidt tot beperking van het militaire luchtverkeer king zich zal uitbreiden tot Californië. In verschillende gebieden is reeds een ben zinedistributie ingesteld, doch de rege ring is van oordeel, dat het benzinetekort bedenkelijke vormen zal aannemen, als de staking niet spoedig word: beëindigd. De regering verklaarde dan ook. dat desnoods bevel zal worden gegeven het luchtverkeer te verminderen, teneinde de handhaving van onmisbare militaire en burgerlüke diensten te waarborgen. De productie van vliegtuigbenzine is reeds 35 procent gedaald. Volgens latere telegrammen zijn voor de luchtmacht reeds orders uitgevaardigd om het vlie gen overal te beperken, maar het Kd- reaanse strijdtoneel is daarbij uitgezon derd. De staking in de Amerikaanse staal industrie is practisch beëindigd. Reeds gisteravond keerden de staalarbeiders naar de fabrieken terug, nadat de vak bondsleider Murray de 650.000 betrok kenen op verzoek van President Truman het bevel had gegeven het werk zo spoe dig mogelijk te hervatten. De stakers verscheurden de borden met het stakings parool en stelden zich op voor de hekken der fabrieken. De rechtsstrijd is thans verlegd naar het Oppergerechtshof, waar bij zowel de regering als de staalmaat- schappijen verzoeken hebben ingediend ?en uitspraak te verkrygen, inzake de wettigheid van Truman's inbeslagne ming der staalindustrie. Murray aanvaardde de uitnodiging van President Truman om op het Witte Huis met de presi denten der zes grote staalmaat- schappyen nog maals een po ging te onder nemen om het loongeschil te regelen, aldus Reuter. Volgens Ass. Press, had de vakbondslei der Murray, al vorens de sta king te doen beëindigen, de, verzekering ontvangen, dat: de arbeiders een loonsverhoging krijgen, moch ten de onderhandelingen op het Witte Huis toch op niets uitlopen. De staal- maatschappyen hebben weliswaar de in vitatie voor nieuw overleg nog niet for meel geaccepteerd, maar de advocaten zeiden, dat ongetwijfeld vertegenwoordr gers zouden worden gezonden. Wat de staalstaking betreft, wijst alles dus op een gunstig verloop, de olie-industrie vreest men zelfs uit breiding. De onderhandelingen tussen de vakbond van olie-arbeiders en de di recties der maatschappyen werden afge broken, Gevreesd wordt, dat de olie- MURRAY door trachtte te gaan, riep B. om hulp. Een juist voorbügaande vertegenwoordi ger kon de man grijpen, maar deze wist zich los te rukken, stapte in de auto reed in snelle vaart weg. De vertegenwoordiger was echter niet van plan zich zün prooi zonder slag of stoot te laten ontgaan. Hü sprong op de treeplank, maar moest zün standplaats verlaten, toen de dief vlak langs een uit bouw reed om zich van zün ongewenste passagier te ontdoen. De gemeentepolitie is direct met een uitgAreid onderzoek begonnen en heeft in de loop van de middag een arrestatie verricht. Men vermoedt dat de auto waarmee de dader ontkwam, is gehuurd bü een Apeldoorns garagebedrijf. Het originele nummer is waarschijnlijk door een vals tweede nummerbord bedekt geweest. Toenemende kans op onweer eer betreft begonnen. vooral in jjjEN EENVOUDIG monument werd gisteren op de centrale begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen (Veluwe) onthuld ter nagedachtenis van die gevallen verzetsstrijders, wier laatste rustplaatsen onbekend zijn. Talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten waren hierbij aanwezig. t\E Meimaand is wat het dit jaar bijzonder mt Op de eerste Meidag heei het Zuiden van het land warmte met temperaturen van 25 tot 27 graden. Daarna is het wel iets koeler geworden, maar het weer bleef tamelijk zonnig. Het Zuiden van Nederland be vond zich daarbij aan de rand van een gebied met regen en onweersbuien, dat geheel België en Frankrijk omvat. De buien, die in ons land vielen, hadden echter over het algemeen weinig te be tekenen. In het Noorden van het land overheersten Noordoostelijke winden, die i'i stand gehouden worden door de be trekkelijk hoge luchtdruk boven de Noordzee. Deze winden voeren tamelijk koude luht aan afkomstig uit het Oost- zeegebied, die echter door de zonne schijn zo veel verwarmd wordt, dat zij vrijwel geen daling van de temperatuur heeft veroorzaakt. Langs de Waddënkust bleven de temperaturen voortdurend vrij laag en werden de maximum-tempera turen niet hoger dan 15 graden. Inmid dels breidt het storingsgebied bouen Frankrijk en België zich langzaam ver- dein Noordelijke richting uit. Dit be tekent, dat de kans op onweersbuien groter wordt. In het alg^r DAT voor de naturalisatie van 291 personen veertien wetsontwerpen zyn ingediend. DAT de nieuwe jeugdherberg De Scheldestroom te Vlissingen op 10 Mei wordt geopend. DAT dr 'Drees zün reeks verkiezings- redevoeringen op 10 Mei in Houtigehage (Fr.) begint. DAT de scheepvaart op de Nederryn by Wijk by Duurstede Maandag en zo nodig Dinsdag wegens het leggen van een kabel is gestremd, doch de schepen af en toe mogen passeren. DAT tien las-technici morgen een studiereis naar de V. St. beginnen op kosten van de M.S.A. DAT de in 1944 in de Wielingen gezon ken tanker War Diwan na maanden lange voorbereidingen dezer dagen is gelicht. DAT de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, Selden Chapin, die het ko- ninklük paar op zün reis heeft vergezeld, thans aan boord van de America op de terugreis naar ons land is. DAT nu reeds op het geëlectrificeerde baanvak Leeuwarden—Heerenveen een geslaagde proefrit is gehouden. DAT jagers in Limburg en O.-Brabant getfode vossen ophangen als afschrik wekkend voorbeeld van de nog levende DAT er ook vandaag weer een diaman ten echtpaar te vermelden is. nl. S. de VriesDilte Oostzaan (op 12 Mei). DAT minister Joekes gisteren naar Brussel vertrok voor een Benelux-confe- rentie over de volksgezondheid. DAT vyf bestuursleden van de afdeling Breda van de R. K. bond van detailhan delaren in brandstoffen gisteren aldaar tot f 1000 boete werden veroordeeld we gens een prijsafspraak in strijd met het Kartelbesluit. DAT de Enavo (Eerste Ned. Autoveiling Org.) drie jaar geleden haar werk in Zutphen begon en in die tyd ruim 25.000 auto's heeft geveild. DAT voor de Commissie voor IJzer en Staal van de Internat. Arbeidsorg.. die Maandag in Genève bijeenkomt, als Ned. delegatie zyn aangewezen ir J. A. Ver- hoeff en mr ir M. Goote (regering), f H. Ingen Housz en mevr. mr A. J. Vliet (werkgevers), C. W. van Winger den en H. Peters (werknemers). DAT het hoofd der Koningsschool te Apeldoorn, J. M. Kerkmeüer, benoemd is tot ridder tweede klasse in de Huisorde van Oranje. DAT de Wereldled, voor Dierenbe scherming n.a.v. de mishandeling van een hond te Weststellingwerf minister Mul- derye heeft gevraagd om een alg. dieren beschermingswet. DAT 300 middenstanders uit het bisdom Den Bosch op audiëntie gaan by de Paus. DAT de voogdijstichting De Opbouw de kindertehuizen Gronenborgh by Gronin gen en De Schakel by Utrecht heeft over genomen. DAT het 50-j. bestaan van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond van 35 Juni in Baarh wordt gevierd. DAT de eerste Nymeegse trolleybus dezer dagen heeft proefgereden met bur gemeester Hustinx achter het stuur. DAT de wijnhandel en likeurstokery De Zwarte Kip te Rotterdam de Tima- fabriek te Hattem heeft aangekocht en binnenkort het bedrijf van de Maasstad naar het Gelderse plaatsje wordt c gebracht DAT het Utrechts Stads- en Acade misch ziekenhuis een 25-jaren-plan heeft tot uitbreiding van het gebouw (thans 1000 bedden) en de kosten op pl.m. f20 millioen zijn geraamd. DAT op de nationale feestdag, 5 Mei, een aantal forensentreinen niet zal rij den en op de stations nadere inlichtingen verkrijgbaar zyn. Oliiant feliciteerde jarige prol jyE studenten van de R.K. universi teit in Nijmegen hebben gisteren op originele wijze hun hoogleraar in de theoretische psychologie, prof. dr F. J. J. Buytendijk, die 65 jaar werd, gehuldigd. De drie ton wegende oli fant Hanna van het circus Mullens- Bouglioni kwam met haar dompteur de voortuin van de universiteits-aula binnenstappen, waar de jarige wacht te. Hanna droeg in haar slurf een fles jenever. Na een toespraak .jloor de voorzitter van het dispuut, hief Hanna haar slurf op en bood prof. Buytendijk het geestrijk vocht aan. De hoogleraar keek hoogst verbaasd toen Hanna ook nog haar poot toe stak.... het was goed bedoeld van Hanna, maar prof. Buytendijk kon de poot niet torsen. 't Communisme wint in Indonesië veld De Chinese communisten in Indonesië zijn volgens twee Nederlandse journa listen druk bezig om de Indonesische vakverenigingen onder hun invloed te brengen, aldus seint Ass. Press uit Sin gapore. De journalisten zyn de heren Leo Hanekroot, voorzitter van de Ne derlandse Federatie van Journalisten, en R. B. Kortsen van de Maasbode. De communistische campagne wordt volgens hen geleid door drie Chinezen en twee Indonesiërs te Djokja. Het communisme breidt zich onder de arbeidersklasse uit, maar de Indonesische regering schynt te wachten tot de communisten haar tot handelen dwingen. De vakverenigingen hebben de lonen steeds hoger opgedreven en stakingen komen veel te dikwyls voor. Het gemiddelde loon bedraagt 250 Straits dollar per maand (ongeveer f 250). Hal f volgeboekt van de Oost naar Nederland Ofischoom ook bet tbudekomend ver voer op de Indonesië-route steeds meer tot normale venhoudtogen terugkeert, ls er toch nog altijd enige grotere vraag naar passage-gedegenheid' voor <Je thuis reis dan voor de reis naar Indonesië. Om 'hieraan tegemoet te komen charteren de S.M.N. en de K.R.L. voor gezamenlijke rekening nog slechts af en toe een ex tra schip voor de thuisreis. Hoezeer ech ter tret evenwicht zich begint te herstel len. kan blijken uit het feit. -dart hert En- gele passagiersschip Cheshire, dat thans GroningenMaastricht Twee blinden wandelden 320 kilometer Gisteren is de blinde heer C. de Boer uit Ermelo in gezelschap van de even eens blinde heer K. Markus uit Berken- woude in Maastricht aangekomen, vertrokken op 16 April uit Groningen met hun geleidehonden Max en Kazan. De 320 kilometer lange tocht werd ge maakt via Emmen, Nümegen, Boxmeer en Roermond. Doordat de hond Kazan tydens deze tocht een stuk glas in zün poot kreeg, moest de heer Markus vallen. Later heeft hü zich te Venlo evenwel weer by zün makker gevoegd. De heer De Boer is instructeur van de geleidehondenschool „Anco" te Ermelo. Op centrale begraalplaats Monument voor onbekende verzetsstrijders De weduwe van een gevallen verzets man heeft gisteren op de Centrale be graafplaats te Loenen (Veluwe) het nument voor de onbekende verzetsstrij ders onthuld, dat de nagedachtenis dezer onbekenden wil eren. Dit monumen staat uit een grote offerschaal met middellyn van 1.65 m.f gedragen door drie ballen op een driehoekig voetstuk. In het hert van de schaal is de Nassause Leeuw gebeiteld met de woorden: Den vaderlant ghetrouwe. Het voetstuk draagt het opschrift: Aan de onbekende verzetstrijder. Deze plechtigheid had onder grote be langstelling plaats. Honderden nabe staanden, deputaties van oud-verzets organisaties en vele vooraanstaande figuren, onder wie de grootmeesteresse van de Koningin, mevr. F. W. van Tuyll van Serooskerken, de ministers Beel en Mansholt, mr Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, mej. mr Tei legen, directeur van het kabinet der Koningin, de particulier secretaresse van H.M., mej. Geldens, generaal Kruis Spoor. Lord en lady Mountbatten op Soestdijk Lord Mountbatten, de voormalige on derkoning van Brits-Indië en zyn echt genote hebben Donderdag en Vrijdag een bezoek gebracht aan de Koninklyke Fa milie op het paleis Soestdük. Prins Bern- hard heeft gistermiddag met zün gasten de lunch gebruikt in restaurant Beuken hof te Oegstgeest. Het betreft hier een privé-bezoek. onder auspiciën van de Kon. Rortt. Lloyd op weg is van Indonesië naar Necertsmd, slechts 240 repatriërenöen, met inbegrip ven 58 kinderen beneden 12 jaar. aan boord heeft, terwijl hert schip aan hert dubbele hiervan plaats kon bieden. De Cheshire wordt Woensdag as. aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Ds Niemöller ook naar Rotterdam Zoals reeds eerder gemeld, zal ds Martin Niemöller op 28 Mei a.s. in Am sterdam spreken voor de vredesbewe ging De Derde Weg. Naar wij thans ver- zal ds Niemöller op Tweede Pinksterdag spreken in de „Deutsche Evangelische Kirche" te Rotterdam. Na Den Haag wil ook Rotterdam het subsidie aan de stichting Nederlandse Opera verhogen en wel van f 3000 per voorstelling in de gemeente Rotterdam tot een maximum van f 45000 per jaar (thans f 750 per voorstelling met een maximum van f 15000 per jaar). (Advertentie) Of-veranderlijk S. STOKVIS i ZONEN N.V. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur s §d li i I! S 8 Seg li Ï£X 1 *5 s Sa K *3 3 lx Stockholm Kopenh. Genève Parijs Nice Berlijn Frankfurt Wenen onbewolkt zw. bcw. zw. bew. zw. bcw. regenbul onbewolkt zw. bew. N 4 windstil ZO 2 ONO 8 ONO 1 ZO 2 NW 1 ONO 5 NO 4 O 2 12 0 17 3 12 0 20 0 4 20 2 19 23 17 0 28 0.1 26 6 WEERBERICHT Plaatselijk buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk en kele buiten, hier en daar met onweer. Zwakke tot matiga wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Langs de Wad dënkust Iets hogere, elders dezelfde tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EX MAAN Zondag: zon 5.05—20.10; maan onder 3.05, op 14.02 uur. Maandag: zon 5.03—20.12; maan ondef 3.15, op 15.15 uur. Op 9 Mei V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1