Ilicuwc griJtsrije Gfournttl ERRES Anderhalf uur lang trokken vele duizenden langs de Koningin Onvermoeibaar nam Zij de hulde van haar volk in ontvangst jT Arbeiders gooien stenen naar Amerikanen Wist U II 4 1! lel 11 l 5 L' DONDERDAG 1 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste Jaargang No 9419 Hoofdredacteur: Dr. E. DÏEMER Chof-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F* DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stant»asiicli f« gbtbttora tn®n hert la legljenspotl" Bloemenland in zonneschijn Oranjefeest voor het witte paleis (Van een onzer verslaggevers) WAT AL GOEDE en ieestelijke herinneringen zijn er overgebleven van de feestdag van gisteren, zoals die rond het paleis Soestdijk werd gevierd! Hoeveel groten en kleinen, invaliden en ouden van dagen is het vergund geweest, het Koninklijk Gezin te zien, staande op het bordes van het witte paleis, terwijl de bloemtapijten al dikker en kleuri ger werden! Mag de verrassing voor H.M., de „tulpenkaart van Neder land", prachtig geslaagd zijn, niet minder mooi was het om te zien, hoe zich in anderhalf uur tijd een zware sluier van veelkleurige bloemen legde op de bordestreden. Duizenden en duizenden waren uit Baarn en Soest, maar ook uit omliggende plaatsen gekomen. Zij hebben hun jonge, lachende Koningin gezien, de vriendelijk-groetende Prins en de vier prinsesjes in vrolijke zomerjurkjes, wuivend en knikkend. vimcies en grote steden, al of niet klederdracht. De ZuldhoMamdse deptrtai'de beetond uit de heer N. H. Hoogervorst, bloemist uit Ter Aar, zr C. M. Tom/pot, wijkzuster tn Noordeloos, het schoolmeisje Teunitje de Zeeuw uit Barendrecht en de Sche- venlngse vissersmatroos C. de Graaf met zijn meisje Dirkje Keus, beiden tn fraaie klederdracht. 't Hield niet op Dan was er Jacoba van Beieren met achit in 't wit geklede meisjes lm haar gevolg", die zo ijverig aan het kleurige bloemtapijt hadden gewerkt. Nog eens liet de muziek zich horen en daarna trok de koninklijke familie zich terug, terwijl kleine Marijke zich heerlijk liet schom melen ln de armen van twee van haar verzorgsters. Koningin en Prins verschenen (tenslotte ■nog in de klokketoren van het palels, waar de televisie- en filmoperateurs, Men moet zo'n spontaan défilé niet onderschatten! Dat houdt in, dat rijen er ryen mensen uren tevoren flinke afstan den afleggen, om dan, met wat bloemen in de hand, lang, heel lang te wachten, tot 'hun beurt komt om de paleistuin te betreden. En terwijl dan. ruim ander half uur, onafgebroken, die blijde stoet langzaam voorbijtrekt, staat de Konin klijke familie onvermoeid te groeten. Het is zo'n feestelijk geheel, al die mei sen met bloemen, al die nieuwsgierige kdmdergeziohtjes, die kleuters, gauw op vaders schouders gebild, die Aim bonnes e vrouwtjes in inlandse dracht; heel dat bonte schouwspel, bij de ijverig blazen de muziek, doet zo goed, dat de moeidheid zich wellicht niet zo sooedig laat gelden. Alleen kleine Marijke, die nog onder en boven de wet as, ging al gauw aan op het bordes zitten, haar popje op 6choot en met twee handjes lief wui vend op de maat van de muziek. Wat later boden twee Volendamse in klederdracht een grote pop, juist zijzelf gekleed, H.M. aan. De Koningin aanvaardde het geschenk en gaf het Marijke, die vol ontzag naar die grote pop keek, maar toen toch maar liever weer haar kleine popje streelde. Margriet probeerde eens, of de nieuwe pop ook wilde staan op haar klompjes en toen dat niet ging, kreeg het Volendammertje een plaats vooraan tussen de bloemen. Prinsesjes hadden plezier Intussen slopen de grotere prin sesjes af en toe stilletjes even achter Vader en Moeder om naar binnen. Wat ze gingen doen? Dat vertelden ze later, toen H.M. na het défilé het tul pentapijt ging bekijken en zij natuur lijk meeliepen. „We hebben ons slapgelachenl riep Beatrix, die, als altijd, heel zorg zaam de kleine Marijke bij de hand hield. En Ireentje sloeg nog eens haar handje voor de mond. om het uit te proesten. „Ze zijn stilletjes weggelopen om de televisie-uitzending te zien", ver telde Prins Bernhard ons, „en daar hebben ze blijkbaar erg van geno ten!" Een van de microfoons van de televisie bad men tussen het wachtende publiek opgesteld. En Prinses Beatrix vertelde grinnekend: „Je hoorde de wachtende mensen allemaal lelijke woorden zeg gen, omdat ze zo lang moesten wachten." Ireentje wilde ons graag vertellen, dat zij „gisteren al alles wist van de verras sing". Maar ze hadden niets verteld aan Moeder. „We hadden alles allang gezien! Maar we mochten er niet over praten!" Tijdens het défilé was er nog druk ge werkt aan het enorme tulpenkleed en zware, zoete geuren stegen op in de warme lentelucht, maar H.M. had het te druk om al aandacht te sohenken aan dat gewoel op het grasveld. Zij luisterde belangstellend naar de oorkonde, volgens traditie aangeboden door Leidse studen ten en kwam daarna de trappen af, om twee patiëntjes van het sanatorium Zon negloren een hand te geven. Een extra- tendikje kregen de invaliden in hun wagentjes en ook de trotse moeders met tweelingen en zelfs een drieling in ruime kinderwagens. Geschenken Natuurlijk ontbraken ook de traditio nele geschenken van padvindstens en vissers niet en, al gedraagt het Neder landse wik zich nooit zo erg uitbundig, bij zulke momenten ging er toch wel een hoeraatje op voor de jarige. Tegen het einde van het défilé wer den de rijen haast té dik en werd men, na het lange wachten, zó en thousiast, dat er zelfs gezongen werd. Wie zal het de eenvoudigen-van-hart kwalijk nemen, dat zij, helemaal in beslag genomen door het zonnige ta fereeltje op het bordes, met de mu ziek meezongen van „Oranje Boven", en toen naar oude trant: „Leve de Willemien!"'t Was éven goed bedoeld! Maai kort na twaalven kwam er een eind aan die lange optocht, waarin ook. B'ram en recht, vele oud-KNIL-strijders mee march eerden. En toen was bet grote moment aangebroken voor al degenen, die' hadden meegewerkt aan de verras sing. „O, wat is dat prachtig mooi!" zed de Koningin welgemeend1, terwijl zij de organisatoren aa.n zich liet voorstellen, „Ik dank U allen hartelijk!" Het was me: recht een „bont" gezelschap, dat zij vriendelijk begroette. Vooraan de 90- jarige, wereldbekende Baarnse dahlia- kweker Hornsveldi, die druk had mee geholpen aan het mozaïek, daarna de afgevaardigden uit de verschillende pro- Tito in de voetsporen van Lenin Christelijke opvoeding der kinderen contrabande Maarschalk Tito heeft de Joego slavische onder wijzers gisteren verteld, dat „de staat het recht heeft de kinde ren op te voe den en deze op voeding ter har- zonder druk var buitenaf te ge dogen". „Ik weet, dat het buitenland ons veroordeelt, omdat wij de kinderen God en vai kerk afhouden. Wy kunnen echter niet MAAHSCHALK TITO "2ich overgeven aan bijgeloof Wij onderdrukken de godsdienst niet laten het aan ieders vrije wil over, ma wij kunnen niet toestaan, dat kinderen, die nog gevormd moeten worden, geleid worden in een richting, die een geheel andere is dan de onze en die wij niet vrouwe vanaf het bordes van paleis de huldebetuiging van haar volk in ontvangst. Even vóór de Koningin prinses Marijke, die het zich zo gemakkelijk mogelijk maakte.... alsmede persfotografen een uniek plaatsje hadden gevonden om het défilé vast te leggen. De Brims maakte vanuit de hoogte filmopnamen van het bloe- mentapÜb. De verjaardag van de Koningin wend *s middags ln huiselijke kring gevierd. 's Avonds kwamen vrienden en kennis sen op bezoek en wenden o.m. de films, die lm Amerika tijdens het koninklijk bezoek zijn opgenomen, vertoond. Van de talloze binnengekomen tele grammen noemen wij dat van president Truman. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene woonden gistermiddag ir Soest een voetbalwedstrijd 't Gooi Vitesse bij, dde t.b.v. de kankerbestrij ding werd gespeeld. De Prins reikte de wisselbeker uit aam 't Cooi. Prins hoort het liefst Mexicaanse liedjes Prins Bernhard koos in epn huiselijke uitzending die gisteravond voor de radio te horen was, als lievelingsmelodie droefgeestig volksliedje uit Mexico: Ca- minante. En verder gaf hij de voorkeur aan Bloemenfeest, eveneens van de Maya indianen in Mexico. Prinses Beatrix vond Dance of the Moon-festival van de Indiaanse Ima Sumac het mooist. „Ik weet niet hoe ze heet", zei Prinses Beatrix, „maar het is die Indiaanse die zo heel laag en.heel hoog kan zingen. Haar zusje Irene'hield het meest van de muziek van Walt Dis ney's tekenfilm Bambi. en dit werd dan ook ten gehore gebracht. Voor „De Derde Weg" Ds Niemöller komt naar Nederland De bekende Duitse predikant ds Nie möller zal op Woensdagavond 28 Mei as. im Bellevue te Amsterdam een toe spraak houden over De Derde Weg in Duitsland, in het raam van de gelijk namige vredesbeweging. De avond' zal onder leiding s.taam van ds Kr. Strijd 's-Hertogenbosch. De ven'.elimg van de toespraak van ds Niemöller wordt verzorgd door ds J. J. Buskes jr uit Amsterdam. Nederlandse matroos van de Atlas verdwenen Tussen 24 en 25 April is de tweede machinist van het Ned. schip Atlas, de 19-j. Jan Bais, toen het séhip zich in de Spaanse wateren van de Mid dellandse Zee bevond, van boord ver dwenen. Dit heeft de kapitein van de Atlas bij aankomst te Genua aan de ha venautoriteiten meegedeeld. Nasporingen Bevrijdingsrede dr Drees op Haagse Binnenhof Minister Drees zal op de Nationale Eeestdag (5 Mei) na de opvoering van het lekenspel „Leiden Ontzet" op het Bin nenhof in Den Haag een bevrijdingsrede uitspreken, die evenals het spel via de televisie zal worden uitgezonden. Territoriaal Bevelhebber Oost ging met pensioen De Territoriaal Bevelhebber Oost, tevens commandant van het garnizoen Apeldoorn, Kol. A. Tolsma, is vandaag met pensioen gegaan en heeft op de meest eervolle wijze ontslag gekregen uit de militaire dienst. Hij was na de oorlog o.m. garnizoenscommandant te Amersfoort en Utrecht. De heer A. Vogel, directeur van de Bank voor Nederlandse gemeenten Den Haag is benoemd' tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Japanse erkentelijkheid Rode handlangers van Moskou bestoken het hoofdkwartier van Ridgway JAPANSE ARBEIDERS hebben, stenen gegooid naar het hoofdkwartier van generaal Ridgway, de commandant der V.N. in Korea. De politie joeg de betogers met traangas uiteen. Ook op andere plaatsen te Tokio hield men demonstraties. Een Amerikaan werd met stenen aangevallen, terwijl hij trachtte een opname voor een radio-uitzending te maken. De betogers riepen: „ga naar huis, Amerikanen, ga naar huis." Ongeveer 300.000 arbeiders en studen ten keurden in het Meidjipark te Tokio de verklaring goed, dat Amerika, Japan 'n slavernij en vernedering" houdt. Ruim duizend communisten vochten met vakverenigingsleiders, die mening een te slap standpunt De politie greep hier niet in. Toen een Japanse persauto voorbijkwam, van waar uit het gevecht werd gefotografeerd, vielen de communisten deze aan. De in zittenden werden er uit gesleurd en de fototoestellen vernield. 'V-',-. .v-- Volgens berichten uit landelijke dis tricten ten Westen van Tokio heeft de politie zeven pogingen ontdekt om poli tieposten op te blazen, aldus Reuter. Onder het zingen van de „Internati onale", aldus een later telegram, wierpen betogers honderden stenen naar Ameri kanen in uniform, werden ruiten in de gebouwen van Ridgway's hoofdkwartier vernield, terwijl ook Amerikaanse leger auto's werden gemolesteerd. De algemene raad van vakverenigingen keert zich tegen het Amerikaans-Japanse vredes verdrag, hetwelk, aldus de Hetze, Japan tot slavernij zal brengen. Duidelijk is gebleken, dat de communisten deze ern stige relletjes ensceneren. Onder de de monstranten bevonden zich vele Korea- nen, die portretten van de Noord-Ko- reaanse premier meedroegen. Kind gestikt in een stukje appel Gisteren is het 1%-jarig kind van de familie Lescher uit Geesteren (Ov.) ge stikt, doordat het een stukje appel in de keel kreeg. Wel was er spoedig een dokter aanwezig, maar tijdens de behan deling overleed het kind. t\1T GELUKKIGE gezin zag een blij volk spontaan uiting geven aan ztfn verbondenheid met het Huis van Oranje. En deze spon taneïteit werd nog eens extra on derstreept door een gulle lentezon, die de paleistuin te Soestdijk tot een paradijs maakte. Haagse rechtbank: onbevoegd Schreieder krijgt geen schadevergoeding De Haagse rechtbank heeft zich onbe voegd verklaard inzake de door Schreie der ingediende vordering tot schadever goeding op grond van besluit van 13 Oc tober 1950, dat een tegemoetkoming toe kent aan hen, die ten onrechte als poli tieke delinquenten waren aangemerkt en vervolgd. Volgens artikel 2 van boven genoemd besluit geschiedt de toekenning door de arrondissementsrechtbank van d« woonplaats of laatste woonplaats van dt benadeelde. Schreieder heeft nooit eer woonplaats in de zin der wet in Neder land gehad. Sergeant gedood bij het opblazen van bunkers In de middag van Koninginnedag i tijdens het opblazen van een aantal bun kers bezuiden de Visschershaven t: IJmuiden, waar 30 h.a. industrie-terrein geëgaliseerd moet worden, een ongeluk gebeurd dat de 22-jarige sergeant der Genie. A. J. van Z. het leven heeft ge kost. Tijdens de explosie van een der ka zematten, die daartoe met water worden gevuld omdat men minder springstof nodig heeft dan wanneer het langs de normale weg gaat, werd de sergeant, die in de Ripperdakazerne te Haarlem gele gerd was, door stukken rondvliegend pui dermate ernstig gewond, dat hij eve •iter ter plaatse overleed. Eerste nieuwe aardappelen Aan de veiling te Wognum (N.-H.) zij: gisteren de eerste nieuwe aardappele: aangevoerd, een partijtje van 15 kilo. Z werden verkocht voor f 1,77 per kilo. DAT Canadezen en Engelsen Zaterdag i Nijmegen deelnemen aan de jaarlijkse stille tocht naar het Eng. oorlogskerkhof Jonkenbos. DAT de R'damse politie op 29 Mei met ;n défilé afscheid neemt van burg. Oud, die op 1 Juni met pensioen gaat. DAT het commando over het rgt. lichte luchtdoelartillerie Betuwe te Laren gis- 1 teren door luit.-kol. G. A. van Driem ii overgedragen aan lt-kol. J. T. Winkel. DAT het vervoer van personenauto's door de Alpentunnels per trein thans reeds van te voren met Ned. geld kan worden betaald, zonder aftrek op het deviezenboekje. DAT een groot aantal Ned. ex-gevange- nen van Dachau gisteren voor de vijfde U maal de bevrijding van 30 April 1945 in fi i A'dam heeft herdacht. DAT de Waaldijk bij Waardenburg over een lengte van 30 m 2(1—40 cm is verzakt als gevolg van het bijzonder zware verkeer. DAT de chef van de afd. Financiën van ide Zaandamse gem. secretarie. G. P. Hoensler, Vrijdag 50 j. in dienst is. DAT 25 in nat. costuum gestoken Noorse dames gisteren als gasten van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in Beverwijk Koninginnedag meevierden. DAT de brood-, koek- en beschuitbak kerij N V. Th. Swart en Zn (De Twee Trommels) te Zaandam vandaag 50 jaar bestond. DAT het jaarlijks feest van oe a.on Mil. Academie te Breda gisteren is be gonnen met een receptie, waar ook d< chef van de generale staf, lt.-gen. Has selman, aanwezig was. DAT De Legerkoerier, maandblad de Kon. Landmacht, nu ook gratis alle res. officieren met groot verlof wordt toegezonden en de oplaag met 11.000 nummers is vergroot. DAT de 42-j. havenarbeider M. van O. uit R'dam. die toen hij dronken was. zijn vrouw met een mes dreigde en haar tweemaal een kacheldeksel naar het hoofd gooide, vandaag is veroordeeld tot 2 jaar. -jVV DAT 150 ongeschoolde arbeiders, in •Vffl'/J dienst van de fa Jongsma en werkzaam op de A'damsche Droogdokmij. gisteren een uur te vroeg naar huis gingen i.v.m. een loonkwestie, doch vanmorgen weer gingen werken. DAT de 28-j. knecht W. van Esveld tijdens schoonmaakwerkzaamheden op de boerderij van mevr. Klaphek bij Ny- kerk door een zolderluik is gevallen en overleden. DAT een ree in Windesheim bij Zwolle onder een autobus kwam, doch onge- r deerd bleef. DAT W. van Elk te Leeuwen-Boven gisteren 100 jaar werd en daarmee het dozyn 100-jarigen in ons land vol maakte DAT de directies van de Nederlandse stroocartonfabrieken besloten hebben in Mei een productiebeperking van 40 pet (in April 25 pet) toe te passen. Woningbouw in Drente zonder aanbesteding En 1000 goedkoper dan anders In verschillende Drentse gemeenten liggen plannen gereed voor de bouw van voorlopig 650 woningen, waarvoor de prys ongeveer 1000 lager zal zijn dan van gelijksoortige woningen, die tot nu toe in deze provincie gebouwd werden, meldt de Vkrt. Dit is te danken aan een provinciaal plan, dat voorziet in de bouw van twee standaard-typen, één voor de stad en één voor het platteland. De prijs is overal in de provincie gelyk (voor het stadstype ƒ8000 exclusief de grond). Met de aannemers is overeengekomen, dat er geen openbare aanbestedingen zullen worden gehouden. De gemeente, die wil gaan bouwen, vraagt eenvoudig aan een aannemer van eigen keuze, de opdracht volgens de bekende voorwaarden te aan vaarden. Tot nu toe had een organisatie van aannemers in Drente het prijspeil stevig in de hand. Na telegram van de Prins Fokker legt contacten in Amerika Geen directe opdrachten heeft de plot selinge reis van de directeur der Fok kerfabrieken, ir P. J. C. Vos, in Ame rika opgeleverd, maar wel zijn daar con tacten gelegd, die van grote betekenis kunnen blijken voor de Nederlandse vliegtuigindustrie. Ir Vos is ruim een week in Amerika geweest en was onverwachts vertrokken, nadat hij in een persoonlijk telegram van Prins Bernhard daartoe was uitgenodigd. De Prins telegrafeerde, dat hij had ge sproken met de Amerikaanse minister de Luchtmacht, Finletter, en dat onderhoud tussen deze laatste en ir Vos mogelijk vruchtbare resultaten zou kunnen afwerpen. Deze kennismaking betekent voor de heer Vos een uitstekende introductie bij de hoge Amerikanen, die thans in Europa vertoeven voor de defensie-voor zieningen in West-Europa. Ir Vos hoopt deze autoriteiten te benaderen. De Fokkerfabrieken beogen de nieuwe straaltrainer S 14 in de internationale be langstelling te plaatsen. Amerika schijnt ook veel interesse te hebben voor een vervanger van de DC 3-machine. Daaraan wordt bij Fokker gewerkt Engelse ambassadeur naar Egypte terug Londen wil overleg met Soedanezen plegen De Eng. ambas sadeur in Egyp te, sir Ralph Stevenson, vloog vandaag naar Cairo m. nieuwe Engelse voor stellen voor de Egyptische re- lering over de Deze voorstel len zijn gister- I avond goedge keurd door de van Bui tenlandse Zaken Eden na ander halve week be sprekingen met Ralph er ESs.egef.™T FAB0EK VOL in de Soedan, sir Robert Howe. De kern an de Engelse voorstellen moet zyn het raadplegen van de Soedanezen over een mogelijke wijziging in de status van hun land, waarover Faroek het koningschap eist In diplomatieke kringen te Londen heeft men weinig hoop op de uitslag der onderhandelingen. onveranderlijk S. STOKVIS ZONEN N.V HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur S S c Stockholm Kopenh A'dam Geneve Parijs BerlUn Frankfurt Wenen onbewolkt onbewolkt rw. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt NNO 2 windstil N 4 ONO 6 windstil windstil NW 3 N 1 NO 2 windstil 13 0 33 1 11 0.3 22 0 24 7 26 2 20 0 22 0 25 0 24 0 WEERBERICHT Iets lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht j De Bilt: Zwakke tot matige, morgen in het uiterste Noor den van het land tydeliik vrij krachtige Noord-Ooste lijke tot Oostelyke wind Over het algemeen weinig bewolking en vrywel overal droog weer. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon 5.00—2007; Maan onder 2.38. op 11.37. ETC. (Advertentie/ BADPAKKEN „LASTEX" tegen inlevering van deie advertentie 8.90 ZIET SPECIALE STRAND-ÉTALAGE „Het Vreewijkhuis", BOISOTKADE 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1