EE Eist kwaliteit! DOR MA-Matrassen DOR MA-Matrassen ).dz Twee Prinsesjes bij een kleurrijk Spaans feest Bloemenmozaïek bij het Waaggebouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 25 APRIL 1952 Prof. dr H. A. Kramers overleden Gisteren is in het Acad. Ziekenhuis overleden prof. dr H. A. Kramers, hoog leraar in de theoretische natuurkunde er de mechanica aan de Ryksuniversitcit te Leiden. Prof. Kramers werd 57 jaar. Hendrik Anthony Kramers werd Rotterdam geboren, studeerde aan HB.S. aldaar, deed vervolgens staal examen en liet aioh iin 1912 inschrijven als student aan de Leidse universiteit, ■waar hij tot 1916 wis- en natuurkunde studeerde. In 1919 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld; „Intensities of spectral lines". Van 1916 tot 1926 was hij wetenschap pelijk werkzaam op het gebied der theoretisohe natuurkunde, in het bijzon der der atoomtheorie, onder leiding var de Deense geleerde Niels Bohr te Kopen hagen. In 1919 werd hij diens assistent Agenda voor Leiden Vrijdag Gehoorzaal, 8 uur: Compagnia d'Opera Italiana met La Traviata van Verdi. Lakenhal, 8 uur: K. en O., prof. A. M. Hammacher, directeur Kroller-Müller- inuseum, over Floris Verster, met licht beelden. Burcht, half 8: Chr. kantoor- en han delsbedienden, afdeling Lelden, gouden Jubileum. Leiderdorp: fancy-fair buurtver eniging Festo Forto. Zaterdag Foyer, 3 uur: openbare les Dalcroze-, blokfluit- en Gehrelsklassen van Toon kunst Lakenhal, half 3: K. en O., rondleiding tentoonstelling Floris Verster. Volkshuis, 4 uur: dr A. F. J. Portielje over omgang met dieren. Doelen, 3 uur: voorjaarsvergadering Leidse schaakbond. Schouwburg, 8 uur: feestavond „Ons Eiland". Burcht, half 2-half 3: Vereniging Ko ninginnedag: start rijwiel- en bromfiets- tocht; 24 uur: zeepkistenrace bij molen De Valk. ^Burcht: start van de nationale Rode- Sassen heim, 1 uur: start van het bloemencorso „De gelaarsde kat". Leiderdorp: fancy-fair buurtver eniging Festo Forto. Maandag Lagere landbouwschool, 10 uur v.m.: publieke eindles. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Chr. Sociale Belangen, 8 uur: jaarver gadering Leidse Chr. Besturenbond. Kleine Burcht, 8.15 uur: J. Budding uit Den Haag over rugby. Foyer, 8 uur: Cebuto-filmavond over Oostenrijk en Duitsland, causeur Peter van Royen. Vlies, 8 uur: ledenvergadering afdeling Leiden Rode Kruis. Turk, 8 uur: Smalfilmliga, films uit eigen kring. Schouwburg, 8 uur: Nut en Vermaak brengt Het paard van Troje door Henk Bakker. Gehoorzaal, 8 uur: feestavond perso neelsvereniging Lichtfabrieken (Accor- deola) voor jubilerenden en vertrekken- Tuinstadwyk. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Flo ris Verster (tjn. 2 Juni). Prentenkabinet, 2L uur: lithografieën van Alfred Kubln (t.m. 14 Mei). Universiteitsbibliotheek, hall 10half 6: het leven van Avioenna (tun. 26 Apr.) en vijf jaar later lector aan de Kopen- haagse universiteit. Van 1926 tot 1934 was hij hooglera; te Utrecht in de theoretische natuur kunde, waarna hij van 1934 tot eenzelfde ambt bekleedde aan de Leidse universiteit. In 1931 werd prof. Kramers buitenge woon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft vanwege het Delftse H.S.-fonds. Ook in het buitenland ver wierf prof. Kramers' naam bekendheid. Zo werd hij in 1946 benoemd tot voor zitter van de Uno-commissie voor atoom energie. In 1925 reeds werd hij benoemd tot lid van de Koninklijke Deense Akademie van Wetenschappen en in 1929 ontving hij het lidmaatschap van de Nederlandse Akademie. In 1948 ontving hij de Lorentzmedaille en nog zeer pas geleden een hoge Engelse onderscheiding: de Huges-medal. Prof. Kramers, die een der redacteu ren van de E.N.S.I.E. was, schreef, be halve vele verhandelingen op het gebied der moderne atoomtheorie, o.a. „Bohr's atomteorie" (1929, in samenwerking met H. Holst), „De bouw der atomen" (1930, een Nederlandse vertaling van het hier voor genoemde werk) en „Die Grand - lagen der Quantentiheorie" (1937). In een onderhoud, dat wij hedenmor gen hadden met dr J. Korringa, weten schappelijk hoofdambtenaar aan het Kamer lingh Onneslaboratorium, zeide deze ons, dat prof. Kramers een onge lofelijk veelzijdig mens was. Veelzijdig en fundamenteel. In alle wetenschappe lijke werken wordt hij dan ook geci teerd, en vele buitenlandse studenten kwamen naar Leiden om onder hem te werken. Het aantal promovendi was buitengewoon groot. Een levenswerk van prof. Kramers was de bestudering van de theorie der ver strooiing van licht door atomen, door welke studie hij bevruchtend heeft ge werkt op buitenlandse, o.a. Amerikaanse geleerden. Zeer belangrijk was ook zijn aandeel de tot stand gekomen samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gdbied der atoomsplitsing. En als lid van de Uno-commissie voor atoomenergie is hij het geweest, die een uiterst be langrijke rol speelde als bemiddelaar tussen Amerikanen en Russen op hetmerkingen van culturele en sociaal-eco- gebied der internationale controle. i nomische aard aan de orde. De afge- Prof. Kramers is slechts een maand vaardigden van de jongerenorganisatie ziek geweerst. De vorige week werd hij van dc P.v.d.A. gingen op dit alles zeer geopereerd dn de 'borstholte, doch heti uitvoerig in, betogend dat het plan ten heeft niet meer mogen baten. Ook op slotte een maatschappij beoogt, waarin zijn korte ziekbed was prof. Kramers gerechtigheid en eerbied voor de vrije vol activiteit, en schreef hij nog verhan- ontplooiing van. de mens grondslagen delingen op allerlei gebied. I zullen zijn voor de samenleving. nr» wrsïipnB «lilif* tn I ïillii»»i».»Jül-, 5!»,* Ni Met gezinszorg naar de bollen Beethoven-concert door het Residentie-Orkest Mouia Lympany speelde het vierde pianoconcert Het Beethovenprogramma, waarmee het Residentie-orkest de abonnements concerten van dit seizoen besloot, bracht het vierde pianoconcert, omlijst door de ouverture Coriolan en de vijfde symphonie, drie werken ontstaan tussen 1806 en 1808, dus uit Beethovens middelste scheppingsperiode. Het is dus niet vreemd, dat er tussen deze werken een onmiskenbare stilistische en psychische verwantschap bestaat, hetgeen tot de eenheid van het pro gramma niet weinig bijdroeg. Jeugdparlement over het Plan van de Arbeid Het Lelds jeugdparlement luidde gis ter.-vond een nieuwe werkmethode in met de bespreking van het plan van de Party van de Arbeid aan de hand van de brochure van M. Sluyser: Land van de toekomst. uwe methode, die van de het jeugdparlement ongetwy- itijd en studie Vraagt, heeft het voordeel, dat men in aanraking komt met iets. wat direct door een partij zelf geponeerd werd, zo zei de heer J. G. Lamers in zijn openingswoord. De verschillende fracties der jongeren organisaties hadden vooraf nota's inge- uurd aan de fractie van de P.v.d.A.- jongeren, waarin zij bun op- en aan merkingen en vragen vervatten. In ceze nota's kwamen o.m. de mens beschouwing, de visie op het kapitalis me, de vraag waar in wezen het verschil ligt tussen democratisch socialisme en allerlei vragen r de bijzondere ker kelijke gezinszorg der Leidse Hervorm de Gemeente, die onlangs genoten had van de film „Hollands glorie", toog er gisteren met zes grote Cebuto-bussen op uit om de bollen zelf in ogenschouw te gaan nemen. De dames A. H. Zeijger, J. H. Kaptein en A. Overbeek hadden handen vol werk om alles in goede banen te leiden. Om 2 uur werd uit Leiden vertrokken en men reed zo ongeveer door de gehele, op dit tijdstip •bewonderenswaardige bollenstreek. Na tuurlijk werd Keukenhof aangedaan en op de thuisreis werd nog even in Noord- wijk een kopje thee gebruikt. Dat er veel genoten is. is vanzelfsprekend. Niet minder dan 225 dames namen aan deze tocht deel. Het is opnieuw een bewijs hoezeer de kerkelijke gezinszorg waardeerd wordt. Natuurlijk werden ook nieuwe .stevige banden gelegd. (Foto N. van der Horst.) Beethoven had zich omstreeks 1800 >ok in formeel opzicht losgemaakt van :yn grote voorgangers, Mozart en Haydn, >m zyn eigen weg te vinden in het stre zen naar grotere monumentaliteit, 1 relief in dynamiek en thematiek, en naar vrijere behandeling van de traditio nele vormschema's. Het vierde pianoconcert is voor deze stijlontwikkeling zeer karakteristiek reeds de improvisatieaohtige inzet var het klavier nog vóór de orkestexpositie wjjst naar het romantische pianoconcert. Het middendeel, in de vorm van een pa thetische dialoog tussen piano en orkest, is eigenlijk een improvisatie met recita- tivische elementen. En de finale is door- tinteld van dezelfde, bijna Dionysische levensvreugde, die men terugvindt in de finales van het vijfde pianoconcert en van de zevende en achtste symphonie. Dit concert is nog niet zo groots en monu mentaal als het vijfde, doch het is speel ser in de boekdelen en kent grotere con- Moura Lympany gaf van dit concert een vertolking, waarin de nadruk viel op dit speelse en lichtelijk improvisatorische karakter. Haar spel is minder fors en pathetisch dan beheerst en aristocratisch verfijnd, meer gericht op het détail dan op het monumentale. En toch wordt de eenheid niet uit het oog verloren: alles wordt beheerst door een klassiek vorm en stijlgevoel, dat alle uiterlijkheid Spel vol kleur en zwier DE BRUILOFT VAN FIGARO Unie-comité herleeft Geref. scholen zien leerlingenaantal steeds toenemen In September hoopt men school aan de Asserstraat te openen EN SCHOOL, waarvoor geen strijd moet worden gevoerd en waarvoor geen offers moeten worden gebracht, Is de Chr. school zeer zeker niet. Toch dienen te waken om haar te zien als iets vanzelfsprekends, aldus de heer H. C. F. de Greef, de opvolger van mr dr H. D. M. Knol, op de jaarvergadering, van de Geref. schoolvereniging. De voorzitter attendeerde er verder op, dat de strijd ;lch heeft verplaatst naar een niet verwacht front. De doopbelofte en de els van de Heilige Schrift doen ons onze kinderen naar een school met de Bijbel zenden. Het leerlingenaantal op de diverse scholen van de vereniging is nog steeds stijgende lijn. Dat bleek uit het jaar verslag van de secretaris, de heer D. de Bruijn. Per 1 Januari bedroegen de cij fers: U.L.O. Hooglandse Kerkgracht 300 (v. j. 269); G.L.O. Hooglandse Kerkgracht (v. j. 334); Lusthoflaan 213 (v. j. 196); Stadhouderslaan 618 (v. j. 600) en Kooi- park 205 (v. j. 201). Het verzoek van de wethouder van onderwijs om op één van de scholen de vernieuwingsmethoden van het onderwijs toe te passen, werd toegestaan, onder het beding, dat het bestuur t.a.v. het karak- ;r van dit onderwijs zich alle rechten oorbehoudt. Het bleek verder, dat het bestuur ijverig in de weer is voor de stich ting van Geref. scholen in de nieuwe Btadswyken en ook voor het stichten van een Chr. nijverheidsschool. Dat deze actie reeds vrucht heeft afge- Tien punten voor gemeenschappelijke kerkbouw in Leiden OvereenJromsf tussen Hervormde Gemeente en Geref. Kerk Zoals bekend is, hebben de kerkeraden van de Leidse Hervormde Gemeente de Geref. Kerk onlangs besloten eikaars nieuwe kerken in de Mors en in Haagwegkwartier voor het houden godsdienstoefeningen te gebruiken, voornaamste punten van de overeenkomst zijn: 1. Beide kerken zullen plaats bieden aan vijf zeshonderd personen. 2. Het gebruik van eikaars kerkge bouwen geldt alleen voor de godsdienst oefeningen en voor een beperkt aantal gemeentesamenkomsten. Elke kerkelijke gemeente zal voor haar eigen dienstge bouwen voor catechisaties en verenigings werk moeten zorgen. 3. De morgendiensten zullen gehouden worden om half 10 en om 11 uur (van 1 Mei tot 30 September om 9 uur en om half 11). De gemeente, die eigenares van het gebouw is, mag het aanvangsuur van haar eigen diensten kiezen. 4. De avonddiensten zullen gehouden worden om 5 en om 7 uur. De Geref. hebben voorkeur voor de dienst van 5, de Hervormden voo- de dienst van 7 uur. 5. De gemeente, die de vroege dienst heeft, moet zorgen, dat de kerk ten min ste een kwartier voor het begin van de late dienst ter beschikking is. 6. Ten hoogste tien keer per jaar kan een gemeente gebruik maken van de kerk der andere gemeente voor gemeente avonden. kerkelijke verkiezingen, wy- dingsdiensten en dergelijke. De werkelijke kosten van verlichting, verwarming enz. zullen dan in rekening worden gebracht. De gemeenten verbinden zich om in het kerkgebouw van een ander geen samen komsten te beleggen die enige aanstoot zouden, kunnen geven aan de eigenares van het kerkgebouw. Het kerkgebouw wordt niet afgestaan voor politieke doel einden of voor andere bijeenkomsten, die geen kerkelijk of godsdienstig karakter dragen. 7. Elke gemeente stelt haar eigen kos ter aan en wijst een hulpkoster of een voorman der vrijwilligers aan voor de diensten, die niet in eigen gebouw gehou den worden. 8. De overeenkomst wordt aangegaan voor onbepaalde tijd. Gedurende de eer ste drie jaar kan er geen opzegging plaats hebben. Daarna moet een opzeggingster mijn van twee jaar in acht worden ge- 9. Als de ene kerk eerder klaar is dan de andere, wordt de kerk aan de andere gemeente verhuurd, het eerste jaar voor f50 per Zondag, het tweede jaar voor f75 en het derde en de volgende jaren voor f 100 per Zondag, inclusief kosten van verlichting en verwarming. 10. Bij eventuele geschillen zullen de partijen elkaar niet voor de burgerlijke rechter dagen, maar ieder een arbiter aanwijzen, die tezamen een derde benoe men (of indien zij niet tot overeenstem ming kunnen komen, door de kantonrech ter laten benoemen). De beslissing van deze drie arbiters zal bindend zijn. worpen, bleek uit het verslag van de penningmeester, die tevens voorzit ter van de bouwcommissie is, de heer J. H. de Jong. Er is immers toestem ming verkregen voor de bouw van sen school aan de Asserstraat (in de buurt van de Burggravenlaan). Ge poogd zal worden deze school, die van steen wordt opgetrokken, per 1 September te openen. Voorts staan op het programma d bouw van een school in het Morskwar- tier, waarvoor reeds een plan Is inge diend, en een school in het Haagweg kwartier. De uitvoering van deze plan nen zal nog wel een tijdje op zich laten wachten, daar er geen grond beschik- Met de praeses betreurde de heer De Jong het, dat in de strijd tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs de hogere kerkelijke politiek meespreekt. Ook hij wekte op tot trouw aan het be- Het voor de oorlog bestaande locale comité „De unie een school met de Bij bel", is, zo vertelde de heer J. Roorda, nieuw leven ingeblazen. In het comité hebben personen van diverse gezindten zitting en zij zullen zich belasten met het houden van de bekende Unie-collecte. Helaas wilde de vereniging voor Chr. onderwijs (Hervormd) niet in het comité zitting nemen. Van meer zijden werd dit betreurd. Gehoopt werd, dat er toch vele Hervormde ouders zijn, die de unie-col lecte zullen steunen. In het bestuur werden herkozen de heren J. Beekman, D. de Bruyn en J. Overduln. In de vacature-mr dr H. D. M. Knol werd ir K. Bouman benoemd. Of er misschien jaloersheid in het spel was weten we niet, maar in ieder geval ging Mme Campan met de tekst van mariage de Figaro" (De bruiloft Figaro) naar Lodewijk XVI en toen kreeg Marie Antoinnette niet de kans de rol van gravin te spelen. Ze zal dat wel jammer gevonden hebben, want er was een speciaal voor haar gebouwd klein theater in Parijs, waar ze veel rol len gespeeld had. Toch kunnen we de houding van Zijne Majesteit wel begrijpen. Pierre Augustin Caron de Beaumarchais was geen fan tast: h\j zette het leven van zijn dagen op het toneel. En dat leven was niet fraai! H\j laat ons allerlei toestanden zien, die nu niet bepaald vleiend zijn voor de ho gere standen. Nu is het wonderlijke van het geval, dat Lodewijk van 1781 tot 1784 de op voeringen heeft kunnen tegenhouden, d.w.z. de officiële, maar in besloten kring waren er al zoveel gegeven, dat in 1784 de Koning zwichtte. Doordat De Beau marchais de ongewenste toestanden liet zien, is hij mede wegbereider voor d< volutie geweest. Vandaag de dag heeft het stuk natuur lijk van zijn betekenis als hekeling van sociale misstanden verloren. De verhou dingen zijn anders geworden en de waar de ligt nu hoofdzakelijk in het stuk als blijspel. Als zodanig is het uitstekend speelbaar, het is toneel van het begin tot het eind. Er is actie en intrige volop en de Neder landse Comedie, onder regie van Johan de Meester, heeft er gisteravond in de laatste voorstelling in de serie groot to neel van K. en O., een voorstelling van gegeven, tintelend van leven, vol kleur en zwier, soepel en beweeglijk, zodat deze opvoering tot één van de beste van deze groep is geworden. De waarde ligt nu, schreven we reeds, in het blijspel. Welnu, dat De Meester het dan ook volkomen als zodanig ge regisseerd heeft, is hem niet kwalijk te nemen. Dit stuk verdraagt heel wat en naar onze mening is nóch de regisseur, nóch één der spelers over de schreef ge gaan. Dat is een bewijs van hun kunste naarschap. Ellen Vogel, Louis Hensen, Ton Lutz, Fons Rademakers we zou den ze allen wel kunnen noemen ble ven allen binnen de perken. Maar de grenzen van die perken kunnen ze ruim trekken, omdat ze veel gaven hebben. Hun spel bleef een éénheid. Ze bleven natuurlijk en bij alle dwaasheid nog aan vaardbaar en geloofwaardig. De Nederlandse Comedie heeft voor K. j wel op een buitengewoon Vragen over speelplaatsen De heer A. Boezaand, lid voor de CPN, heeft de gemeenteraad van Leiden ver zocht, in de eerstvolgende zitting de vol gende vragen aan B. en W. te mogen richten: 1. Is het aan het college van B. en W. bekend1, dat de voor openbare speel plaats beschikbaar gestelde terreinen in slechte toestand verkeren, zo dat zij niet aan het beoogde doel be antwoorden? 2. Is het aan het college van B. en W. bekend, dat in het bijzonder de beschik-1 baar gestelde terreinen aan he: einde I van de Kanaalstraat en langs de Timor- onlangs gemelde diefstallen straat ongeschikt moeten 'worden geacht Srote partijen narcissen van teellanden rin deze nu verkeren. Lffifejj kont op het eerstge- Arm gebroken De 12-jarige H. J. N. uit de Kaptem- 6traat viel gistermorgen bij het spelen voor de oJs. aan de Larentzkede zo ongelukkig, dat hij de rechteronderarm brak. De EJU). bracht de jongen de toestand) doordat tot v noemd terrein zioh een baggenstaal be vond en het tweede vol kuilen ligt? 3. Indien het in de eerste en tweede vraag gestelde bevestigend kan worden 'bean'woord, is het ooi lege dan niet van- mening, dat er maatregelen dienen te worden getroffen, welke er toe kunnen leiden dat bedoelde terrei- overeenstemming komen met het doel, waarvoor zij beschikbaar zijn gesteld? 4. Is het ooilege van B. en W. bereid in de raad mede te delen, welke maar regelen het denkt te kunnen treffen om gewenste verbetering van bedoelde terreinen te bereiken? 5. Kan het college van B. en W. mede delen of het reeds voorbereidingen heeft getroffen voor het beschikbaar s'ellen geschikte .erreinen aan de speel tuinverenigingen Rondom de Watertoren i Morskwartier? 6. Kan het college van B en W. me dedelen, of genoemde verenigingen nog dit jaar het gebruik van een geschikt gemaakt terrein tegemoet kunnen zien? 7. Kan het college van B. en W mede delen of het pogingen in bet werk wil stellen bij de daarvoor in aanmerking komende instanties, dat een deel braak liggende gracht gereserveerd wordt nabij de Rijksstraatweg te Wassenaar zyn opgehelderd. Het bleek, dat dé Haagse bloemenkoopman A. B. de bloe men van het land had gehaald. Reeds eerder heeft B. op een dergelijke, goed kope wijze zich handelswaar verschaft- De fabriekschef van de firma Hulskamp en Zoon en Molyn N.V., de heer A. A. F. Klaaszen, ontving gisteren t-« v. zijn 40-jarig jubileum van de di recteuren, de heren Hoogeweegen, een geschenk onder eoucert. Namens het personeel werd een schilderij aangebo- schuwt. Haar prachtig, steeds fijn genu anceerd toucher maakt haar spel tot een voortdurende genieting. In één woord: deze herschepping was uitzonderlijk mooi, zoals men er slechts zelden hoort. Ongetwijfeld zal niet ieder zich met deze Beethovenvisie kunnen verenigen en zullen sommigen meer pathetiek, meer monumentaliteit verlangen. Doch wy menen, dat een al te romantische Beet- hoventraditie zich hier doet gelden, en in elk geval is Moura Lympany's visie zeer wel te verdedigen. Zij werd voor treffelijk bijgestaan door Van Otterloo, wiens opvattingen van Beethovens stijl zeer goed bij die van de soliste aansloten. Het Residentie-orkest was op deze avond in het algemeen zeer goed gedis poneerd. De ouverture voor Collins dra ma „Coriolan" was strak van lijn en kreeg juist door de beheerstheid van de tempi een grote geladenheid. Hetzelfde gold voor de vijfde symphonie, ondanks een wat zwakke inzet. Misschien zou het relief hier en daar nog wat verdiept kun nen worden, zoals aan het einde van het ongeëvenaarde tweede deel, en aan het slot van de finale. Intussen verdienen ook deze vertolkin gen van Willem van Otterloo alle lof. De zeer talrijke toehoorders hebben Moura Lympany en Van Otterloo dan ook ach tereenvolgens enthousiaste ovaties ge bracht. Deze concertenreeks werd op zeer gelukkige wijze afgesloten. Het Re sidentie-orkest is er in de loop van dit seizoen zeker niet op achteruitgegaan, ongetwijfeld dank zy de voortreffelijke leiding van zijn dirigent, en men mag dan >ok van het volgende concert seizoen veel ■erwachten. J. van der Veen. Elisabeth Schumann overleden De beroemde liederenzangeres Elisabeth Schumann is Woensdag 60 jaar oud na een ziekte van enige weken in New York overleden. Beiaardier Vincent houdt er mee op De 83-j. beiaardier van het carillon op het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam, de heer J. Vincent, zal Maandagmiddag a s. zijn laatste concert geven. Op 1 Maart 1900 aanvaardde de heer Vincent zijn functie als Koninklijk beiaardier, die hij nu na 52 jaar gaat neerleggen. Volgens zijn globale berekening gaf hij" in die 52 jaren 3900 concerten, waarbij hij telkens 204 treden moest beklimmen om in zijn kamertje op de zolder te komen. Later kwam er een lift, dat scheelde 100 treden. Voor het Paleis op de Dam heeft hij in 1888 als korporaal bij het 7e regiment Infanterie deel van de wacht uitgemaakt, toen nog niet wetend dat hij eens „de hoogste post" in dat Paleis zou innemen. (Inf**. Me<J.-Adv.) Zeer bijzondere aanbieding Door aankoop van eerste klas fabrleks partyen BINNEN'VERING-MA TRASSEN'. *ijn wij in staat U tegen speciale pryzen matrassen te leveren van prima kwaliteit ZATERDAGMORGEN 9 UUR beginnen wy met de verkoop van deze matrassen, zolang de voorraad strekt volledige garantie Twee Persoon s Een Persoons f 79.- f 52.50 NU KUNT U GOEDKOOP BREIEN! Vanaf Zaterdag verkopen wij BREIWOL zeer mooie kwaliteit, in diverse pasteltinten, nu voor 98 ets. Beter en toch goedkoper Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg MIDZA-BONNEN Poppen en een foto-album kregen ze mee „,De Utrechtse concertzaal Tivoli werd i enthousiast Wo«»dugavond vereerd me* het bezoek En wie zo - bezoek, En van de Prinsesjes Beatrix bezoek was ter gelegenheid van het op treden van de Spaanse volksdans- en zanggroep „Coros y danzas" onder be scherming van ZE. de Marquis de Santa Cruz, gezant van Spanje in Ne derland. De beide Prinsesjes hadden tussen het publiek in plaats genomen op de 7e rij in de zaal en achter hen zaten burgemeester en mevr. de Ranitz. Tij dens de pauze namen Beatrix en Irene een kijkje op het toneel. Beatrix wilde de doedelzak nog eens horen en door de Spaanse meisjes werd ze al gauw in een Spaanse volksdans meegenomen. Van de Spanjaarden ontvingen de Prin sesjes en hun vriendinnetje allen een Spaanse pop en een foto-album. In de koffiekamer liet Prinses Beatrix zich ?r wat ze gezien had- i - enthousiast zyn over Irene. Dit het optreden van deze groep In de Een bloemenmozaïek in het hartje van Leiden! Het werk van Pieter Geraedts is gereed gekomen, en een ieder bezingt de lof er van. Zon groot mozaïek vindt men in de hele bollenstreek niet. Wel kost het enige tijd de betekenis er van goed tot zioh te laten doordringen. Men ziet ook nog te weinig op het mozaïek, omdat het wel behoorlijk laag ligt. van de Hoog- straat bezien, maar eigenlyk nog niet laag genoeg. Burgemeester Van Kinschot had gister- richtinig i speeltuin? avond om twee minuten voor half tien het genoegen, een knopje om te draaien, waardoor de kwiklampen aanflitsten. Die lampen belichten het mozaïek op inder- daad feërieke wijze. De bloementekening de Heren- m^kte zelfs indruk op het iUustere ge- zeischap, dat de burgemeester en zijn echtgenote vergezelde. Daaronder waren vele èndere burgemeesters met hun vrou wen, uit Leidens omgeving, tot Woubrug- ge toe. Zelfs die uit de bollenstreek ken hun bewondering niet onder stoelen of banken, en dat zegt wat! De veie eer ste burgers en burgeressen begaven zich vervolgens weer naar het Vlies, ter voort zetting van de traditionele bijeenkomst op de laatste Donderdag der maand. Ettelijke honderden Leidenaars waren aanwezig op het moment van het aan flitsen van het licht. Daarvoor en daarna kwamen nog vele anderen kijken, wat daar dan toch wel in het water was ko men te drijven. Het is nog nooit vertoond, dat een bloemenmozaïek op het water dreef, maar onder auspiciën van V.V.V. te Leiden heeft men het gepresteerd. De oppervlakte van het vlot is niet minder dan 130 vierkante meter. Men mag er gerust zijn petje voor afnemen. De beer Geraedts (uit Warmond) heeft eamen met E. Wijnans uit Oegstgeest de prachtig harmoniërende figurale voorstelling ontworpen. Deze twee be kende kunstschilders verdienen daar voor aille hulde Twee dansende figuren dragen het Wapen van Leiden, met de ïeeuw op de achtergrond ln hei mozaïek zijn circa 150000 tulpenkoppen van verschillende kleur verwerkt. Deze werden gratis geleverd door de firma's Leo M. Reisen te Voorhout en M Zand bergen in De Zilk. Op het vlot werd tien ton zand aangebracht en voor de om lijsting was honderd meter graszoden nodig. Gemeentewerken en dc Plantsoe nendienst hebben volop medewerking verleend. De firma Leo Zitman stelde kosteloos de voor het plankier benodigde planken, ongeveer 150 m2. beschikbaar. By gunstig weer verwacht men, dat het mozaïek langer dan een week mooi zal biyven. prachtigste kleurrijke kleding van hun land gaven deze talryke jonge mensen een vorm van volkskunst d;e benijd kan worden. Welk een tinteling, welk een bruisend leven werd hier gede monstreerd. Deze vorm van kunst kan niet opgelegd worden, mist dan ook elk onzuiver raffinement van het kunstmatige, maar komt geheel voort uit de natuurlyke aanleg van de Spaanse volksziel; zy is een bepaalde levensuiting en heeft daardoor de echte primitieve spontaneïteit behouden. Hier is de folklore in haar beste uiting en in haar rijkste verscheidenheid. Verschei denheid. inderdaad, want in elk district van Spanje heeft men andere vormen van volksdans en volkszang en dat werd door deae groep duidelijk gede monstreerd. De grootste contrasten kan men hier opmerken, in rhythme. in vormen en in de aard der begeleidin gen. Zuk een zuivere uiting m deze rijkdom aan beweging is een „kleur rijk, een compositorisch en een muzi kaal feest, zo zelf» dat de talrijke be zoekers werden meegenomen m ae vaan van het castagnettenrhythme en meeklapten. Dit is volkskunst me: de grandeaea en gratie van een Goya Na afloop liepen de Spanjaarden door de zaal langs de Prinsesjes Cornells Basoskl. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Theodorus J. H.. zn v. A. J. Brusche en W. M. Goddijn; Joh. A. G. J. A. var» Polanen en C. C. van der Loos; Diederik M. B., zn v. F. J. van de Velde en P R. Jones; Albertus J. Pzn W. Kop en A. M. J. Duyndam; Alida J-, dr v. J. Kuivenhoven en J. E. de Mooij; Elisabeth J., dr v. H. Lindeman en A. M. Hogewoning; Maaike A., dr v. D. A. van de Koppel en C. M. Kooyman: Adriana M-, dr v. D. A. van de Koppel en C. M. Kooijman; Gemma A., dr v. J. C. Zoet en M. C. Zaal Theresia A. M dr v. J. C. Zoet en M. C. Zaal; Elzeline F., dr v Th. A. Admiraal en M. C. Th. Stork; Karei zn v. K. van Wijk en P. Noordam. Overleden: A. Ladan. m. 63 jr; H Koo- e. m. 57 jr; A. de Hans. wed. v. Jobsen 76 jr; J. de Water. m. 45 jr. Ondertrouwd. M van Haarlem en K. ui Atten; D Wetselaar en W. Pre: p C M van Dyk en C. B. Laakcn; D J Schlagwein en A Bavelaar; 8 C. Storm en M A de Vos; J. van Weeren en A. Montagne; P. de Romyn en M Mooten- W. J. Sp*„d«l f„ F. c. G v«n'Nlekfrk: J. van Zanten en W. I. de Groot. H W van Oosten en M. Feijen; G. Verlind en 'a L J VriJda8 en G H. jHfl c j den Sfeer la 'I gezin? De .Mieuwe Leidsche" er ial

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5