nam ^Grondwet geschonden door aan- koop pand in Den Haag" VAN HOUTEN'S Opperste rechter van N.-Guinea velt belangrijk vonnis Scherp moet grens zijn tussen diaconale en overheidszorg NIEUWE LEIBSCHE COURANT 2 VRIJDAG 25 APRIL 1952 Geen toestemming van Kamei gevraagd Misstap van minister In 't Veld door socialisten en K.V.P. aanvaard (Van onze Parlementsredacteur) MINISTER IN 'T VELD heeft het gistermiddag in de Tweede Kamer niet gemakkelijk gehad bij de verdediging van een begrotingswijziging, nodig wegens de aankoop van een pand van de N.V. H. Pander en Zn in Den Haag, gelegen aan de Zuid-BinnensingelBrouwersgracht en d« Spijkermakersstraat. Tot de aankoop van dit pand voor magazijnruimte im mers was reeds overgegaan, zonder dat daartoe door de Staten-Generaal machtiging was verleend. Hiermee was. het budgetrecht aangetast en dat namen de Kamerleden zo maar niet. MELKCHOCOLADEKORRELS Minister In 't Veld meende, dat hij wel zo had moeten handelen: Er wa maal magazijnruimte nodig, een ander pand, dat voor het doel geschikt er niet te krijgen en Pander N.V. had niet met de verkoop willen wachten tot de wettelijke goedkeuring zou zijn verkre gen. De minister stelt ons hier voor een voldongen feit, zo meende de heer Van Sleen (Arb.). Er had op z'n minst een voorbehoud met betrekking tot de wette lijke goedkeuring moeten zijn gemaakt. Minister In 't Veld vertelde echter, dat Pander juist een dergelijke clausule niet wilde. De heren mr Algera (A.R.) en mr Beernink (C.H.) wezen op een soort gelijk geval, dat zich in 1939 heeft afgespeeld. Toen had de minister van Oorlog gelden aangevraagd voor de bouw van een administratiekan toor aan het Lyceumplein in Den Haag, terwijl al met de bouw gonnen. De Kamer nam toen een amendement-Tilanus aan, waardoor de post werd geschrapt. Toen liet de Kamer dus niet over zich heen lopen, maar handhaafde haar bud getrecht ten volle. Béide heren meenden, daarbij gesteund door de heren Ritmees ter (VVD) en Gortzak (Comm.), dat eenzelfde houding zou moeten worden aangenomen. Grondwet geschonden Ook werd Pander N.V. verweten, dat zij weigerde te wachten op de wettelijke goedkeuring. Het stellen van een derge lijke voorwaarde achtte de heer Algera ir strijd met het grondwettelijk recht. Deze bpvatting gaat ons wel wat te ver. Minis ter In 't Veld betoogde, naar w terecht, dat het een verkoper vrij staat, te bedingen wat hij wil. Maar de minister mocht, juist uit een oogpunt van constitu tioneel recht een dergelijke voorwaarde niet aanvaarden. Dat hij dit wel heeft ge daan, heeft terecht de toorn van de Kamer opgewekt. De bewindsman beloofde nu wel, dat een herhaling niet zou voorkomen en dat in soortgelijke gevallen in ieder geval De schijn doorbroken De Raad van Justitie, voor Nieuw- Guinea, het opperste gerechtshof aldaar, heeft op 7 Maart 1952 een uit spraak gedaan in een geding tussen de republiek der Zuid-Molukken en het gouvernement van Nieuw-Guinea. Een uittreksel van dit vonnis vindt men el ders in dit blad. Voor de positie van de Ambonnezen lijkt ons deze uitspraak van vérstrek kend belang. Men weet dat onze Rege ring hen gaarne begrepen acht onder de verzamelnaam van Indonesische staats burgers in één massa met de burgers van de R.I. en ieder contact met hun eigen vertegenwoordigers steeds met zorg is uit de weg gegaan. De K.P.M., een Nederlandse onderneming, heeft de oorlogvoering tegen de Republiek der Zuid-Molukken mogelijk gemaakt en de Nederlandse regering heeft haar garan ties voor zelfbeschikking, democratie en federalisme ten behoeve van de Zuid- Molukken niet durven gestand doen. De staatssecretaris mr Blom introduceerde daartoe de cryptische bewering, dat Nederland de republiek der Zuid-Moluk ken niet had erkend en deswege zelfs met haar vertegenwoordigers niet kon spreken. De R.M.S. werd systematisch voorbijgezien als eigen rechtsvorm bin nen het verband van de nieuwe rechts orde tussen Nederland en Indonesië. Aan de vooravond van het tweejarig bestaan van de R.M.S. moet men vast stellen, dat deze twee jaren voor de Zuid-Molukkers wel zeer bittere erva ringen hebben gebracht. De deelstaat Indonesia heeft over hun hoofd heen aan de Ned.-Indonesische Unie een schijngestalte toegekend, door zich te stellen in de plaats van de R.I.S. en de Nederlandse regering stelde zich aan deze révolte medeplichtig, o.m. door mee te werken aan het onderhouden van de schijn, dat er naast de R.I. geen R.M.S. zelfs maar bestond. Deze schijn nu is door het vonnis van Nieuw-Guinea op duidelijke wijze doorbroken. Het opperste gerechtshof heeft beslist, dat alle overheidsbevoegdheden en rech ten voor wat betreft het gebied van de Zuid-Molukken, zijn overgegaan op de R.M.S. en het heeft elke zeggingschap van de R.I. voor dat gebied afgewezen. De Nederlandse regering zal zich ge noodzaakt zien haar politiek aan deze beslissing aan te passen. Nederland is door deze uitspraak ge confronteerd met het bestaan van een naaste buur van Nieuw-Guinea, welke onze regering totdusver niet had willen zien: een naaste buur als zelfstandige eenheid binnen het verband van de nieuwe rechtsorde, waarmede dus tal loze rechtsbanden bestaan. Aan defictie, dat deze rechtsbanden zouden lopen via de R.I zal de Nederlandse regering na deze uitspraak niet kunnen blijven vast houden. De gevolgen van deze uitspraak op velerlei terreinen, mede in verband met de besprekingen tot wijziging van de R.T.C.-accoorden en met de voorstellen tot herziening van het 14e Hoofdstuk der Grondwet, laten zich nog nauwelijks vooroverleg zal plaats hebben met de vaste commissie voor wederopbouw volkshuisvesting uit de Kamer, maar heer Algera merkte terecht op, dat hier blijkbaar nieuw staatsrecht werd gescha pen: immers niet een Kamercommissie heeft het budgetrecht, doch alleen sluitend de Kamer als geheel. De heer Van Sleen (Arb.) nam echter genoegen met 's ministers erkenning, dat er inder daad een onregelmatigheid was gepleegd en dat in Se toekomst zoiets zo veel gelijk zal worden voorkomen. Kans op aibraak Ook nog een andere kwestie speel de in het debat een rol. In de aan- koopposten is een bedrag van f25.000 verrekend (de prijs is daarmee ver minderd) omdat Pander zonder toe stemming van het gemeentebestuur enige jaren geleden het pand heeft verbouwd. Nu bestaat altijd de kans, dat het Haagse gemeentebestuur nog zal bepalen, dat het gebouw weer de oude toestand moet worden her steld. Dit is een risico voor de nieuwe eigenaar (het rijk) en daarvoor is f25.000 afgetrokken. De heer Algera (AR) vond dat de ge meente Den Haag hier voor een conflict wordt geplaatst; kan het gemeentebestuur nog wel vrij op dit punt beslissen, rijk eigenaar is geworden. Minister In 't Veld meende, dat in ieder geval rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat het gemeentebestuur afbraak zal eisen. Maar hij meende overigens, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Bij het gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht was de bouw in strijd met de verordening reeds enige jaren be kend. Als zo iets zo lang is getolereerd, dan zal het moeilijk zijn, alsnog afbraak te eisen. Als echter afbraak wordt geëist, zal het rijk zich daar zonder meer bij neerleggen. Het slot van deze .voorstelling was, dat minister In 't Veld toch zijn zin kreeg: het wetsontwerp werd aangenomen met tegen 24 stemmen. Alleen de KVP (die er het hele geval had gezwegen) PvdA (die nu eenmaal wel houdt v (doen) slikken van voldongen feiten) lie ten deze schending van het budgetrecht hun kant gaan. 'o Boterhambelegging die nooit verveelt I 90 ct. 250 g. Republiek Zuid-Molukken opnieuw eigenlijk erkend 4 (Van onze redactie voor Indonesië) Een 'belangrijke beslissing is gevallen te Hollandia. Op 7 Maart jl. heeft aldaar de Raad van Justitie, het hoogste rechterlijke college van Nieuw- Guinea, de uitspraak gedaan, dat de republiek Zuid-Molukken feitelijk bestaat. Voor de tweede maal heeft een Nederlands rechtscollege dit punt duidelijk vastgesteld. Het grote gewicht van deze uitspraak is, dat zij lijn recht ingaat tegen het standpunt der Nederlandse regering. Deze is name lijk van oordeel, dat er geen republiek der Zuid-Molukken (R.M.S.) is, dat daarom het gebied der R.M.S. toebehoort aan de republiek Indonesia en, dat de Ambonnezen en verdere inwoners der R.M.S. dus Indonesische staatsburgers zijn. De Nederlandse rechter laat zich niet 'beïnvloeden door overwegingen van internationale politiek en nuttigheid, zij overweegt slechts wat op grond Nederlandse wetgeving recht is. ui bepaalt de hoge waarde van de uitspra- »n van de Nedelrandse rechter. Het proces ging over een lading copra in 69 ton, die indertijd door de rege- Advertentie) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Koopvaardijpensioen Ook nam de Kamer aan het wets ontwerp, waarin de bijdrage van he rjjk ten behoeve van de uitvoering van een pensioenregeling voor de op varenden van de Nederlandse koop vaardijvloot is vastgesteld op ruim f70 millioen. (Advertentie) Turco-fabriek Rotterdam (AR) hun blijdschap uit over het eindelijk inlossen van een reeds te Londen zeelieden gegeven belofte. Het is de be doeling, dat in onderling overleg tussen de betrokken werkgevers en werknemers bedrijfspensioenfonds tot stand komt. rin het rijk ook bijdraagt Maar wat gebeurt er, wanneer de onderhandelingen mislukken, zo wilde met heer Suurhoff weten. Komt er wettelijke pensioenregeling? Staatssecre- Van Rhijn was van oordeel, dat de besprekingen niet zouden mislukken Indien echter werkelijkheid zou v den, wat niet verwacht en allerminst hoopt wordt, dan zou de regering zich opnieuw moeten beraden, wat er gedaan moeten worden om de Londense be lofte te effectueren. Zonder dat er een woord over behoefde te worden gezegd werd aangenomen eer wijziging van de Garantiewet KNIL. Hier door wordt de wet ook van toepassing verklaard op Indonesische staatsburgers, gewezen Nederlanders, die onder de zouden gevallen zijn, indien zij Nederlan der waren gebleven. Dezen krijgen echter geen recht op vrije overtocht naar Neder land. tenzij er zeer bijzondere omstandig heden zijn. Gezinsreductie op schoolgeld Over de wijziging van het tijdelijk be sluit schoolgeld lager onderwijs 1942 werd wel gesproken. Deze wijziging houdt in, dat een reductie op het schoolgeld voor lager onderwijs wordt verleend en wel een vermindering met een vierde als 2 of 3 kinderen en met de helft als 4 of meer kinderen uit een gezin leerling zijn van een school voor lager onderwijs (kweek- schoolonderwijs daarin begrepen), verheidsonderwijs, middelbaar onderwijs, voorbereidend hoger onderwijs of hoger onderwijs. De heer Peters (KVP) smaakte het ge noegen, dat de minister gevolg gaf aar zijn suggestie, bij de redugtie niet alleen rekening te houden met het bezoeken school in Nederland, maar ook met het volgén van onderwijs in het buiten- lartd. Minister Rutten ging echter niet op de aandrang van de heren Van Sleen' (Arb.) en Hoogcarspel (Comm.) schoolgeld geheel af te schaffen. Tenslotte nam de Kamer zonder be raadslaging en zonder stemming wetsontwerp bescherming van staatswerken in oorlogstijd. In danige tijd krijgen de gedeputeerde sta ten opdracht, bepaalde voorzieningen te treffen. De minister van Verkeer Waterstaat wordt dan opper-waterstaats- dictator. De communisten kregen aantekening in hun tegenstem. De Kamer komt pas weer bijeen .op Dinsdag 6 Mei a.s. dan is 's middags aan de orde de serie wetten in zake de be scherming van de burgerbevolking. Avonds wordt met minister Van den Brink van gedachten gewisseld over zijn export-nota. R-MS., dit nog steeds tot November 1951 op he: eiland Ceram heeft gedaan. Gedurende bepaalde tijd heeft RM.S zich dus feitelijk als een onaf hankelijke autonome en souve staat gedragen, zodat men haar dus niet het recht kan ontzeggen on legima persona standi in judicio te ge dragen. Zij behoort dus als partij U worden aangemerkt. Tengevolge van de afsnijding van de banden met de RI- zijn alle overheids bevoegdheden en rechten dus ook alle bemoeienissen met de bevolkinsproduc- ten in de Zuid-Molukken op de R. overgegaan. Daarom zijn de RI. en haar orgaan het coprafonds te Makassar van elke bemoeienis met de onderha vige copra uitgesloten- De R M.S. was de houdster van hel cognossement. Voorshands is niet be wezen, dat de R.MS. niet de rechtma tige houdster was en zij moest dus als eigenaresse 'beschouwd worden. De op brengst van de copra moest dus worden beschouwd als toekomende aan RM.S. en gedaagde werd veroordeeld tot afgifte van de f 19.713,04 aa Chr. Gerei, diakenen vergaderden „Wij zijn ambtsdragers, geen ambtenaren" (Van een onzer verslaggevers) jQE DIAKENEN der Chr. Geref. ring der R.MS. per KFM-schip Baud tot al verscheept en op 5 Mei 1950 te So-1 i deze uitspraak deed, rong op Nieuw-Guinea aankwam. De autoriteiten aldaar namen de partij in 'beslag en verkochten deze, waarna de opbrenogst, f 19.713,04 in gerechtelijke bewaring -werd gesteld, totdat er zou zijn beslist, wie de rechthebbende was. Daar het bestuur van Nieuw-Guinea dit geld in be- 'f zit had, liet de R.MS. de «f rechtspersoon Nieuw-Guinea dagvaarden voor de Raad van Justitie De gedaagde ver weerde zich door op te merken, dat zij eigenlijk geen par lij was in het geding liet het volko-: men aan het oordeel van de Raad over om te beslissen of de R/M.S. eigenlijk wel bestond en of de R.MS. dus wel in staat was om in rechten op te treden of juridische termen te zeggen-, legitana persona standi in judicio. Te- s moest de Raad maar uitmaken of RM.S., de RJ- of het Coprafonds rechthebbende eD Raad besliste, dat de rechtsper- >on Nieuw-Guinea wel degelijk partij ..as in het prows, daar zij het geld der zich hielST Wat het feitelijk bestaan van R.MS. betreft, nam de Raad de uit spraak van het Amsterdamse gerechts- ui: het arrest van 8 Janua: verklaarde insgelijks, dat de RMS, de vertegenwoordigster was de bevolking der Zuid-Molukken. Deze 'bevolking wenst de vervanging federale staatsstructuur door de unita- ristische van de republiek Indonesia niet langer te accepteren. Dit doet zij •met het volste recht, omdat de eenkomsten van Linggadjati, de Ren ville en de Ronde Tafel Conferentie het zelfbeschikkingsrecht van deze bevol king hadden gegarandeerd. Op grond van dit zelfbeschikkingsrecht had deze 'bevolking haar staatkundig lot in eigen hand genomen en op 26 April 1950 de R.M.S. uitgeroepen. Door deze proclamatie had de bevol king der Zuid-Molukken zich absoluut afgescheiden van de RI, alle banden daarmede afgesneden. Van die datum af was de RM.S. 'begonnen zich binnen en naar buiten te gedragen als een volstrekt onafhankelijke, autonome en souvereine staat, geregeerd door een Staatshoofd en voltallig kabinet. Hierbij het onverschillig of deze onafhan kelijkheid op den duur zou kunnen worden gehandhaafd tegen het oorlogs geweld van de zijde der R I. Van het ogenblik der proclamatie is de R.M.S. voortgegaan met een normale administratie van haar gebied en heeft haar gezag als souvereine staat rustig gecontinueerd, 'hetgeen ook blijka uit de onderhavige verzending van copra. Dit wordt nog versterkt door de verkla ring van getuige Wairisal, die zich nog steeds als minister-president der RMS. gedroeg en volgens diens •Weten de tl, Damen, president, en mr R. E. Filet en mr V. Schotel, buitengewone leden. Kameruitbreiding maakt slechte kans Kwestie vertroebeld door stemoverdracht De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft aan de regering g< vraagd waarom het wetsontwerp tot uittoreièmg van het aantal Tweede- Kamerleden niet is ingetrokken, nadat de Tweede Kamer hierin door het amendement-Andriessen de mogelijk heid van stemoverdracht had opgeno men. Als de regering het wetsontwerp I had teruggenomen, had zij Ibreiding van het aantal Kamerleden en voor de stemoverdracht twee afzon derlijke ontwerpe'n kunnen indienen. De Eerste Kamer zou -dan het eerste onderwerp afzonderlijk hebben kunnen overwegen. (Reeds eerder .op dat het zeer de vraag is of de Eer ste Kamer de Kamer-uitbreiding zal slikken, nu daaraan de 'kwestie var stemoverdracht is gekoppeldred.). Botenverhuurders klagen over weeldebelasting De verenigingen van watersportbedrlj ven te Warmond, Loosdrecht en in he Friese merengebied hebben een adres tot minister Lieftinck gericht, waarin ver klaard wordt dat door de weeldebelas ting van 30 pet aan bouw van nieuwe zeil- en motorjachten voor verhuur niet meer kan worden gedacht. Dit zal vol gens het adres het watertoerisme ernstig schaden. Prijzen voor zand en klei In de St.Crt. van 23 April is gepubli ceerd de beschikking vrijlating prijzen voor zand en klei. De produdie van deze materialen is thans zodanig, dat liet hand haven van speciale prijsvoorschriften niet noodzakelijk wordt geacht. Kerken hebben gisteren ir Utrecht op hun tiende landelijke con ferentie een actuele vraag besproken de verhouding tussen diaconale zorg en overheidszorg in de practijk. Dit onderwerp werd ingeleid door ds Bilkes uit Mussel, die redacteur van het orgaan Diaconaal Contact. In deze tijd van totale omzettmg het leven moet ernstige aandacht den besteed aan de grenzen tussen de taken van diaconie en overheid, aldus ds Bilkes. De grenzen moeten scherp den getrokken, al wordt de afbakening van beider terrein moeilijker. Spr. keerde zich tegen de opvatting om de overheid zoveel mogelük in te schakelen, want deze opvatting doodt het roepingsbesef, is niet te verantwoorden tegenover de Koning der Kerk en wekt vervreemding van de Kerk in de hand wanneer de diaconie naar de overheid verwijst. Het aanvaarden van subsidne voor zi diaconaal werk ontneemt het diaconaat zijn karakter j,Wij zijn ambtsdragers, geen ambtenaren". Ds Bilkes stelde, dat bij de individuele armenzorg die mede een geestelijk en moreel karakter draagt de diaconie vóór de overheid gaat en dat by de algemene sociale zorg de overheid eerste taak beeft. In het algemeen geldt dit laatste ook voor de betaling van pleegkosten; dit ds gecr^ eis meer Christelijke barmhartigheid. Wél moet de diaconie eventuele meerdere kosten bijdragen voor opneming van gemeente leden in een Christelijke inrichting, wan neer de burgerlijke gemeente hen in eer: neutrale inrichting wil plaatsen. Verscheidene vragenstellers bepleitten na dit referaat een ruimer gebruik maken •van de mogelijkhedn die de overheid biedt. Na zestig jaar De voorzitter, de heer C. Drieënhuizen un' Boskoop, gaf op deze tiende lande lijke conferentie een terugblik en her innerde er ook aan, dat dit jaar wordt herdacht hoe zestig jaar geleden de Chr. Geref. Kerken bleven voortbestaan nadat een deel zich had verenigd met de Geref. Advertentie) Puur geneeslcricht Beroeping sweik Ned. Herv. Kerk dankt: voor Genemuiden R. de Bruin te Barneveld; voor Moerkapelle J. Koele te Dirksland; voor Rijssen J. Dijk te Gameren; voor de benoeming tot hulpprediker te Everdingen G. Engelaar, m.-predikant te Stavenisse. Geref. Kerken Kersten te Genemuiden. Lutherse Jeugdbond—.. De bondsdagen van de Lutherse Jeugd bond worden op 31 Mei, 1 Juni en 2 Juni Nijmegen gehouden. Dr H. J. Jaanus Rotterdam zal spreken over: Kerk is gemeenschap. Kerken. Historisch ds bewezen, dat „1892" geen dwarsbomerij was, Goddelijke opdracht, aldus de voorzitter; doch het is alleen Gods trouw dat wij vandaag zijn die wij zijn. Hij vergeleek het kerkelijk leven bij het officiële zege] dezer kerken: Mozes voor de brandende braamstruik, met het randschrift „Nee tarnen consumebatur" („En toch werd zij niet verteerd"). Wij zijn onaanziem lijk. staan midden in de brand der Kerken en worden tooh niet verteerd^ omdat in het midden onzer Kerken de Verbondsgod staat. Evenals Mozes heb ben ook de diakenen een Goddelijke roeping. Ds Bilkes gaf 's ochtends een beschou wing over het diaconaal orgaan. Uit een] overzicht van de secretaris, de heer IL Ramaker uit Groningen (die ails zodanig herkozen werd) blijkt, dat thans i wel alle classes ouderlimgen- en ddaki nenoonferenties worden gehouden, het landelijk contact zijn thans 91 kerke raden aangesloten. Een tiental predikan ten woonde de conferentie bij. Prot. Christenen in Nederlands Nieuw-Guinea Het Zendingsbureau van de Ned. Herv, Kerk te Oegstgeest deelt ons mede. dat het aantal Prot. Christenen in Nieuw- Guinea, welk aantal in 1936 50.940 be droeg, in 1950 was toegenomen tot i 133.751. De overgrote meerderheid van; de bevolking in Ned. Nieuw-Guinea be-' staat uit Prot.-Christenen. Crediet voor feest Amsterdamse Universiteit B. en W. van A'dam hebben de Raad een voorstel doen toekomen om voor del viering van het 320-jarig bestaan van de Gem. Universiteit van A'dam als instel ling van hoger onderwijs en voor de viering van het 75-j. bestaan van dezel instelling als universiteit, een crediet van f 6.000 beschikbaar te stellen, boven het j reeds op de begroting 1952 voor dit doel uitgetrokken bedrag van f 5000. Opbrengsten Uniecollecte Lijst 25 van de opbrengsten van de jaar- ollecte voor de scholen met de Bijbel ver leidt: Transport lijst 24 f 220.820,73. Hoog- f 3 50. Goor 1 92 50. It ter: (C.N.S.) f855.15, Wilsui 65. Gorinchem f50 (Z.HI f 166 50, X 59. Eefde f 326.45, Het lied der aethergolven ZATERDAG 26 APRIL. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7 15 Gewijde m .45 Morgengebed en Liturgische kalender. 00 Nieuws. 8 15 Gram. 9 00 Voor de oor de kleuters 10.15 Gram. 11.00 Vo. oor de kleuters 0.15 Gram. 11 00 Vo- ieken. 11.45 Gram. 12 00 Angelus. 12 0 bespreking 2 10 Gram. 2 m 3 00 Kroniek van 3 38 Omroeporkest jeugd. 6.00 Niet 20 Engelse les. 2 40 cht 6.25 Lichte muziek. lorrespondenties. 7.00 Gra overzicht. 7.25 Gram. 7.52- Nieuws 8.08 De gewone r van. 8 15 „Lichtbaken", 9.00 Gevar. progr. 9.5! iden de Zondag In. i Esperar r 't zijne ).30 Wij 1' I 15 Nieuws in Esperanto. 11.25—12 00 M: ■ichts Stedelijk Ork' HILVERSUM II (298 VARA: 7 00 Nieuws. 7.15 Ocl am. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. ,,Ik weet het niet" stamelde Willem, ,,het nens, die het waard is, ongeacht zijn geloof." - ,.Ben ik het waard?" vroeg Willem trots. geleerd en nooit heb ik er bij nagedacht." nende durf ik je de vraag te stellen waarvoor Hartelijk antwoordde de pastoor: „Ik heb geen „Alle zogenaamde wonderdokters gebruiken ik naar hier gekomen ben en die ik als mijn bedrog in je gevonden en ik zal mijn nieuwsgie- het dan wonder als de onderzoek anders was uitgevallen achterwege righeid intomen om je te vertellen wat de zaak gelaten zou hebben: „Kan je meer dan verstui- is. Er is hier een weduwe die erg moet lijden kent? Het onverklaarbare trekt aan en daarom kingen genezen?" vraag ik je op de man af: is suggestie niet de belangrijkste factor in jullie methode?" Weer moest Willem de pastoor aanzien, de gemoedelijke bezoeker was een felle beschuldi- van recht door zee te gaan." omdat haar enig kind, een jongen van patiënt?" vroeg Willem jaar, als een wrak door het leven zal moeten gaan." Ik ben geen wonderdokter", weerde Willem ,.Wat scheelt glimlachend. De pastoor glimlachte eveneens:„Je houdt ger geworden, wiens woorden scherp waren als een pas geslepen mes. Zelfs het gelaat was ver anderd, rond de lachende mond waren strakke lijnen gekomen en in de ogen glom de gloed van de ijveraar die zichzelf verteerde voor de zaak waaraan hij zijn leven gewijd had. De stugge protestant in hem, die geen gees telijk gezag boven zich duldde, verzette zich tegen de beschuldiging uit de mond van een man wiens ambt voor hem geen betekenis had. Maar van dezelfde man ging ook een bekoring uit waaraan hij geen weerstand wist te bieden en oprecht was zijn ernstig antwoord: „Sug gestie, is een woord waarvan ik de betekenis begrijp, verder heb ik er niets mee uit te staan; „Daarvoor ben ik schipper." af. „Een wonderdokter zou ik niet vertrouwen", vervolgde de pastoor, „als ik enig vermoeden had van met een gewone kwakzalver van doen te hebben zou ik niet spreken. Maar omejat ik weet dat God niet aan de wetenschap gebonden is, doch naar Zijn welbehagen Zijn gunsten ver deelt onder de mensen, vertrouw ik je nederige erkenning die God erkent als de Schenker van alle goeds en ook van de gave der gezondma- a BAARDMAN king waarmee Hij je gezegend heeft. Het Evan- a^mSehe verhaalt ons van een vader, die bij ons XT j j ij u Heer kwam om hulp voor een zoon, die steeds Nadenkend streelde de pastoor zijn gladgescho- in geVaar verkeerde vanwege een ziekte waar- :n kin en met peinzende ogen zag hij Willem door de jongen zichzelf in het vuur wierp of in j - ,r -Jn alsof hlJ het raadsel dat tegenover hem zat het water, zoiets is het ook met het kind van ik bezit de gave der gezondmaking. Vanwaar? wiide doorgronden aleer hij zou spreken. de weduwe" J 1 ")Ün Voorzichtig naar woorden zoekend stelde hij y^eventig maal zevenmaal Orkest. 12.33 >orspel 130 Acc Philh. Orkest. 5 15 Vooi graf. 4.30 jeugd 6 40 op de Wes- laivt 1°.( „Ohde 7 00 Artistieke Staalkas ictualitelten. 8.15 Gevar p nuziek. 9 45 Socialistisch Metropole orkes) en soli de pannen", hoorspel, uziek, 11.00 Nieuws. 11 ncert 4.1o Hoorspel. 4.45 Idem. 5.00 Voc kinderen. 5.55 Weerberichten 6 00 Nieuw: a Sport 6 30 Gev muziek. 7.15 Interview: a Parlementsoverzicht. 8 00 Gevar. prog 0 Nieuws. 915 Hoorspel. 10 45 Avondge den. 110O—11 03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme, rnmbeschou! Militair ork» 'Ispcl. Sport. 6 00 Jazzr 7.00 Niei Hoorspel 8 30 Klankbeeld. 9.00 Orkest 3rt 10.00 Nieuws. 10.15 Dansmuziek. 10.4. bas. 1115 Gram. 11.56—12.00 Neuws. IANKRIJK. Nat. Progr. 249 en 347 m. f 261,75, Hallum zrveen f f162—. Totaal £227.895.64. Aan de R.U. te Groningen ia opge richt een studiefonds voor moderne talen, j waaruit aan begaafde minvermogende i jongelui, in bezit van einddiploma gym- I nasium of Staatsexamen A, studietoe lagen kunnen worden verstrekt. Op 5 Mei komt een groep studenten uit •tholm naar ons land om de dag daarop de afd. Electrotechniek van de T. H. in P. Merkelbach. mej. heren Thieng Joe Siai Westerling, J. Th. Rur Stemmen over Hardegarijp (5) Prof. dr De Bondt: „Ontstellend" H1 gen toch wel ontstellend, dat de Hervormde Synode goedkeurt, dat bepaalde plaats vra- hun „U denkt toch niet.. Ik weet het niet, mijn vader bezat grootvader... het is een genade Gods, meer kan de vraag welke hem zwaar op de tong lag: „Is ik u niet zeggen." je kunde een gevolg van studie of een aangebo- denk niets" stelde de pastoor gerust, „ons „Geen bedrog dus... je genezingen zijn voor ren gave die je niet verklaren kan?" Heer sprak een machtwoord waarvoor zelfs de God en de mensen te verantwoorden?" „Ik tracht niets te verklaren; zomin als u zich do°d moest terugwijken, een mens kan slechts „Mijn ja is ja, en mijn neen is neen", ant- afvraagt waarom het gras groen is, zomin vraag Sebruik maken van de krachten welke God hem woordde Willem trots. ik naar de oorsprong der gave die erfelijk is in êeleend heeft. En zo erg als met de jongen uit Een wijle dacht de pastoor na alsof hij peins- mijn familie. Meer kan ik u niet zeggen. Ik het Evangelie is het met onze knaap niet. Zo de op een raadsel welks oplossing zijn volle vraag ook uw vertrouwen niet, u is mij komen te zien is h,i geheel normaal,... alleen maar aandacht vroeg. De gloed week uit zijn ogen opzoeken met een doel dat u als pastoor liever nerveus. lijkt hijhyper nerveus. Hij is schran weg, de lijnen om zijn mond werden zachter en niet met een protestant bespreekt. der en voor ziJn jaren goed ontwikkeld, maar mild Was zijn stem toen hij begon te spreken: „U weet dat onze priester Schaepman in uw hli kan niet zonder toezicht gelaten worden, „Ik geloof je en ik zal zorgen dat mijn paro- land met dr. Kuyper een samenwerking tussen want soms valt hij plotseling neer op de plaats chianen je voortaan met rust laten. Ik dacht Katholiek en Protestant heeft tot stand gebracht." waar h'i staat Tweemaal is hij uit de Maas ge- een kunstenmaker te ontmoeten en ik vind een „Ik weet het." red en eenmaal is hij van een duivenplat geval oprecht mens die nederig belijdt dat alles wat „Zie in mij dan een Belgische Schaepman en leru" hij bezit hem door Gods genade geschonken is. geloof dat ik vertrouwen durf stellen in elk (Wordt vervolgd.) X&i BRUSSEL 484 m. stconcert. 6.00 Nieuws. 1.1» 2 05 Verzoekprogra Nieuws 5 15 Licht» pel. 7.00 Zang en pis 8.00 Gr» 4 30 Lichte iek. 6 30 l 7 20 en 8.30 Ork -J Nf 11.00 Dar BRUSSEL 324 l 12.00 S8lononk«sst. 1230 1 .45 Nieuw. 30 Jazzmuziek. 10.00 Nieuws. 1010 Gra 'ziek. 11.55 Nieuw Jzieik. 1.00 Nleuwj en 3.00 Idem. 4.0 4 45 Engel iws. 5 10 Grar de soldaten 7.40 Radiofei 11.00 Nieuwa. lias—12.00 Ver- het Geref. weekblad D i „In elk geval wet-en nu de duizenden voorstanders van christelijk onderwijs in de Herv. Kerk, wat zij van hun Synode te wachten hebben.De doorbraak-gedach te gaat door. Prof. Van Niftrik is er de geharnaste verdediger van. En de Synode geeft hem haar goedkeuring." Prof. De Bondt vraagt zich af, of het wonder is, dat velen hierin duidelijk een verloochening van Groen en Lohman zien. Hij oordeelt, dat prof. Van Niftrik de zaak net voorstelt, of het alleen maar tegen Kuyper gaat, tegen de antithese, doch z.i. is de uitspraak inzake Harde garijp een verloochening niet alleen van het werk van Kuyper, maar ook van Groen, van Lohman en van De Visser. Wantrouwen Ds L. Vroegindewey noemt het fn het ereformeerde Weekblad (Her vormd, uitgave Bout, Huizen) vreemd, dat de Synode de argumentatie van het advies van de Raad heeft laten vallen en andere argumentatie heeft opgezocht, is van oordeel, dat de Synode nieuwe redenen voor het advies heeft gezocht en gevonden, hetgeen hij een „malle geschie denis" vindt. De schrijver noemt dit een hoofdfout van de Synode, omdat de on verwachte nieuwe reden voor het advies met op de geldigheid nauwkeurig is onderzocht. (Het betreft hier de argu mentatie. dat leerlingen aan andere Chr. scholen in de omgeving zouden worden onttrokken, waardoor deze scholen twee mans-scholen zouden worden). Deze Her vormde predikant vraagt zich af. wat voor waarde het advies heeft, nu de argu menten met volifóende zijn getoetst Hij wyt dit aan een onvoldoende voorberei ding door de Synode, aangezien de Synodeleden de nieuwe redenen van de Raad eerst op de synodezitting in handen kregen. ..De Raad verloochende koelbloedig zijn eigen kind, want „in overleg met" betekent toch zoveel, dat de kerkeraad de moeder van het advies aan de ge meente was en de Raad de vader. Niets aardig om te zien. dat een kerkelijk li chaam zijn eigen kind te vondeling legt Dit is heidens en niet christelijk". Volgens ds Vroegindewey heeft men nu bereikt, dat in de kringen van het chris telijk onderwijs een groot wantrouwen tegenover de Herv. Kerk en haar Synode bestaat Hij acht de handelwijze van de Raad niet verstandig, niet paedagogisch en niet christelijk, waardoor men eigen mensen van zich afstoot. «mMI

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2