ïlicumr geihsctjt (üiwranl ERRES „Daar komt ze", riep het paard ..Gebruik Europa's hersens en handen om vliegtuigen te bouwen" Een vrije Atlantische wereld is zonder West-Europa onbestaanbaar Wist U Koningin verrast emigranten midden in hun werk Een anti-nazi Duitser ontkent #t brengen van Hitlergroet Geen gelijk recht II li DONDERDAG 24 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eo Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; f 0.47 per week AD VERTE NTIEN: 0.18 per millimeter (By contract belangrUke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTBUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leidon en Omstreken .Stontsasllcti It gtrlttsm mgn bert In teghensport" Drie en dertigste jaargang No 9413 Kloeke rede van Prins Bernhard in New York PRINS BERNHARD heeft gisteren in New York het pleit gevoerd voor de productie van Amerikaanse vliegtuigen in Europese fabrieken. In een rede voor zevenhonderd vooraanstaande personen uit luchtvaart, handel en leger deed hij een klemmend beroep op de Verenigde Staten om een ge bruik te gaan maken van de hersenen en de arbeidskracht die in Europa beschikbaar zijn. Zonder West-Europa is een vrije Atlantische wereld on bestaanbaar, meende de Prins. „Hebt u ooit gereden in een Italiaanse Alfa Romeo? Hebt u ooit gehoord van Ferrari en zijn successen?" vroeg de Prins. „Als de Italianen een onverslaan bare race-auto kunnen maken, waarom zouden zy dan niet in staat zijn vliegtui gen te bouwen, die ook winnaars zouden blijken te zijn?" „En wat, waflneer we over de Fransen spreken?" vervolgde hij. „Is hun bron van briljante ontwerpcapa citeit opgedroogd? Het lijkt niet ge loofwaardig. En een naam als Fok ker? Zouden de Nederlanders het gevecht opgeven? Ook dat is niet te verwachten. En in de toekomst zullen ook de Duitsers weer uit de bus ko men en wij weten allen waartoe zij in staat zijn". „Weest niet bevreesd voor mogelijke concurrentie van de continentale Euro pese vliegtuigindustrie op betrekkelijk kleine markten", vroeg de Prins. „Neemt zo spoedig mogelijk contacten op met deze Europese industrie. U zult nieuwe mogelijkheden voor uzelf scheppen, ter- wijt u teirzelfdertijd uw eigen kracht, evenals die van de Atlantische Gemeen schap, zult versterken". De Prins wees er op dat de industriali- Zaak-Westerling Maan dag voor rechtbank Maandagmiddag a.s. om half twee zal de Amsterdamse rechtbank in raadkamer de vraag behandelen of de heer Wester ling alsnog in voorlopige hechtenis zal worden genomen. Naar bekend willigde de rechter-commissaris, mr J. Knotten belt, het verzoek van het O.M. om de heer Westerling tijdens het in te steller, rechtelijk vooronderzoek in voorlopige hechtenis te laten nemen, niet in. Tegen deze beslissing tekende het O.M. op last van de minister van Justitie hoger beroep aan, dat thans onder presidium van mr B. de Gaay Fortman in raadkamer zal worden behandeld. Of de rechtbank Maandag meteen een beslissing zal of de uitspraak op een latere datum be palen, is nog niet bekend. Slag in Stellenbosch Volksraad achter dr Malan Malan-, de Zuid-Afrikaanse minister president heeft de eerste ronde ge won oen in> de strijd over de verwerping door het hooggerechtshof van de door zijn kabinet opgestelde kieswet. De Volks raad verwierp met 71 tegen 58 stemmen het voorstel van de oppositie, volgens hetwelk een „parlementair opperge- rechtshof" verboden zou worden; Malan wenst dit hof de volmacht te geven iedere uitspraak van het Hooggerechts hof over een wet sinds het statuut van Westminster in 1931, te vernietigen. Dit parlementair oppergerechtshof zoi dus de 'hoogste zeggenschap hebben ovei wetgevingsaangelegenheden. Ook gisteravond kwam het in Zuid- Afrika tot ongeregeldheden en wel te Stellenbosch. Vijfhonderd studenten maakten een spreker onverstaanbaar. Daarop ontstond een hand.gemeen met leden van het „Fakkelcommando" en aanhangers van de Verenigde (oppositie-) partij. Prijzen van vlees gaan nog steeds omhoog De inkoopprijzen van vlees zijn sedert April 1951 met ongeveer 70 cent per kg gestegen. Tot heden zet deze styging zich nog voort. Vanzelfsprekend moet zy ook in de consumentenprijzen van vlees en vleeswaren tot uitdrukking komen, want de kosten van distributie, bewerking en verwerking zijn in geen enkel opzicht gedaald, zo heeft de Federatie van S: gerspatroons in Den Haag meegedeeld. satie in West-Europa gestadig voortgang vindt. Engeland is overladen met werk, maar op het continent blijft nog steeds een groot deel van de capaciteit onge bruikt door gebrek aan orders. Als ei geen nieuwe orders geplaatst worden, zul len in vier Europese landen 5000 a 6000 belangrijke stukken gereedschap onge bruikt blijven voor de komende jaren. Op het ogenblik wordt in deze vier landen 4.800.000 vierkante voet vliegtuigfabrieken niet gebruikt. Dit cijfer zou in, '53 stijgen tot 5% millioen en in 1954 nog hoger zijn. Aan de hand van deze c.yfers vroeg de Prins zijn gehoor of men niet van mening was dat in elk geval de continentale vliegtuig- en motorenfabrieken niet op volle kracht moeten werken en een vol ledige bijdrage moeten leveren aan Europese herbewapening. „Heren, zullen de Europese fabrieken, geiyk oude sol daten, nooit sterven doch slechts weg kwijnen?" vroeg dc Prins. Hij bepleitte niet alleen de bouw van militaire vliegtuigen, doch ook de fabri cage van reserve-onderdelen en de ont wikkeling van nieuwe burgervliegtuigen in Europa. De Prins besloot als volgt: „De definitie van suiker slaat ook op dit geval: „Suiker is gewoonlijk een witte substantie, die de eigenschap heeft koffie bitter te doen smaken, als men het er niet in doet. Welaan, mijne heren, hetzelfde geldt voor de Europese vliegtuig-industrie." Deze rede werd gehouden aan een diner van de Society of Automotive Engeneers in het kader van de New-Yorkse lucht- vaartdagen. De Prins sprak voor een aan dachtig en bij uitstek deskundig audito rium. onder wie ook de ambassadeurs of consuls-generaal van al'le Atlantische landen. Van het Amerikaanse leger de vloot waren vier generaals en V admiraals aanwezig. Na het diner bleven twintig der a wezigen voor een nadere bespreking met de Prins bijeen. Uit de gedachtenwisseling bleek wel duidelijk dat de rede de ogen geopend heeft voor nog niet voldoende bekende mogelijkheden. Vanmorgen de Prins een luchtvaarttentoonstelling bezoeken. Saargebied mij begrepen? Zo zag de wasserij van de Jackson-gevangenis in Michigan eruit, toen de op standige gedetineerden er hadden huisgehoudenIn het geheel werd, zoals wij meldden, voor 2 millioen gulden schade aangericht (Telefoto) De muiterij in Jackson Rebellen gaven zich over en gingen weer in hun cellen Vandaag hebben de 170 overgebleven opstandelingen in de staatsgevangenis van Jackson (Michigan) besloten hun verzet te beëindigen, nadat de gouver neur van Michigan zich accoord ver klaard had met hun eisen- De gevange- verklaarden dat zij naar hun cellen Sea-0tter neergestort in Westeinderplas Geen persoonlijke ongeluk ken met amphibie-vliegtuig Vanmorgen is een Sea-Otter, een der knalgeel geschilderde amphibie-vlieg tuigen van de Marine Luchtvaartdienst, bij de Leimuiderdijk in de Westeinder plas gestort. Behalve dat de bemanning, bestaande uit 4 personen, een nat pak opleip, ge beurde er geen persoonlijke ongelukken. Het toestel staat met de neus in het De Sea-Otter, van welk type de Ma- rineluchtvaartdienst enkele exemplaren (in 1949 werden er in totaal acht van Engeland overgenomen) bezit speciaal de hulpverlening bij ongelukken met schepen en vliegtuigen op zee, is eenmotorig amphibietoestel. Dit soort vliegtuig kan derhalve zowel op water als op land landen. De Sea-O'ter is een tweedekker. De motor bevindt zich in een gondel in de bovenste vleu gel. De wielen kunnen, als het toestel als vldegboot wordt gebruikt, in de onderste vleugel worden opgeklapt. Uitspraak drama Beneden-Leeuwen Adviseur niet schuldig aan dood van 6 oudjes De technisch adviseur voor verwar mingsinstallaties J. P. G. H. uit Den Bosch, die er van werd beschuldigd door onachtzaamdheid een kolendampvergif tiging te hebben veroorzaakt, waardoor precies een jaar geleden in het St Jozephgesticht te Beneden-Leeuwen (Gld) zes oude mannen om het leven kwamen, is vandaag door het Arnhems gerechtshof vrijgesproken. Reeds eerder was dit door de rechtbank gebeurd. Voor het hof was f 1000 boete geëist en voor de rechtbank f2000 boete. Gouverneur J Klaasesz tn Suriname zal omstreeks 24 Mei as. naar Trinidad vertrekken voor een of ficieel bezoek. met de gouverneur zouden publiceren. Drie dagbladen drukten hun eisen af. Op het nippertje hebben zwaargewa pende politiemannen nog een samen zwering van de muitende gevangenen verijdeld om in te breken in het wa penmagazijn. De muiters probeerden via een tunnel van hun fort uit naar de administratiegebouwen te komen, waar ae opslagplaats is. Zij verrieden zich echter door het lawaai dat zij maakten, hij het beuken op de metalen deuren, die naar de tunnel leiden. Een twintigtal met geweren gewa pende politiemannen en cipiers ging ijlings naar het bedreigde punt en ver ijdelde het complot. Zes muiters, die zich over gaven wer den op hardhandige wijze door de anderen uit het belegerde blok gejaagd; vijf van hen waren met kettingen tot bloedens toe geslagen. Van twee is de toestand ernstig De zesde, een oude man, was niet gewond. De directeur van de gevangenis heeft Dinsdagnacht met een van de leiders der muiters onderhandeld vla de huistele foon. Deze rebellenleider, Ward geheten, verklaarde, dat de gijzelaars gedood zou den worden, indien het cellenblok be stormd zou worden. DAT de jonge Ned. Unie voor Prac- tykexamens in Stenografie en Machine- schrijven thans 7 verenigingen omvat en de laatste maanden reeds 3.000 diploma's zijn uitgereikt. DAT minister In 't Veld gisteren bij het gebouw van De Arbeiderspers in R'dam de eerste paal heeft geslagen voor een nieuw gebouw (kosten f 1,7 millioen, met een rotatiepers van f 1 millioen). DAT de Betuwe en de Beemster in het komende weekeinde getooid zullen zijn met de zachtrose gloed van appel bloesem. maar de volle bloesempracht in de Beemster pas tegen 4 Mei wordt ver wacht. DAT de Ver. van Academisch Gevorm de Accountants in R'dam haar 25-j. be staan heeft gevierd en men naar wette lijke bescherming van de titel „accoun tant" zal streven. DAT de veehouder J. H. Z. uit Ven huizen (N.-H.) door de Hoornse kanton rechter tot f 20 boete is veroordeeld, omdat hij een koe met t.b.c.-verschijnse- len had gehouden, wat in Venhuizen is verboden, (eis: f 50.—). In het diepste geheim vertrokken Binnen niet al te lange tijd met de Prinsessen opnieuw naar Canada ONDER STRIKTE GEHEIMHOUDING is een reis van Koningin Juliana naar het binnenland, van Canada voorbereid. Zij wil daar de Neder landse emigranten bezoeken, doch dezen zelf weten van niets. Alle maat regelen zijn getroffen opdat de Koningin een zo reëel mogelijk beeld zal krijgen van het leven van haar vroegere onderdanen. Vanmorgen om acht uur zou de Koningin incognito Ottawa verlaten. halfacht 's ochtends te melden op een De plaatsen die H. M. zou bezoeken, werden niet bekend gemaakt. Plotseling ie Koningin temidden van de granten staan zonder voorafgaande schuwing. Slechts vier journalisten het ANP, AP, UP en het Canadese Nieuwsbureau zouden de Koningin op deze tocht in het onbekende volgen. Ook zij tastten volkomen in het duister hun bestemming. Hun was zelfs meegedeeld of de tocht per vliegtuig, per auto of per trein zou geschieden. Zij hadden de mededeling gekregen zich om Tilanus wekt de A.R. op tot samenwerking „Over kleine partijmuren heenkijken" „Meer dan ooit is het nodig, dat we ver kleine partijmuren heenkijken. )aarom hoop ik van harte, dat de Anti- tevolutionnairen met ons zullen samen werken". Dit verklaarde de voorzitter van de Chrlstelijk-Historische Unie, de heer H. W. Tilanus, gisteren te Rotterdam in :n verkiezingsrede. Tevoren had de heer Tilanus betoogd, dat het algemene politieke beeld vrij som ber is. Veel sterker dan vóór de oorlog werkt de buitenlandse politiek op de Ne derlandse staatkunde ln, want de geschie denis staat nu eenmaal niet stil Over de verkiezingen zei de Unievoorzitter nog, x in ons land gebieden zyn waar de C.H.U. vroeger geen voet aan de grond kreeg, doch waar tegenwoordig veel stem- op de C.H.U. worden uitgebracht. „Waar ze vandaan komen, begrijpen we zelf niet, maar ze komen", zei de heer Tilanus. Schipper gearresteerd Nederlanders vochten met Zweedse politie De schipper en de eerste stuurman van het Nederlandse schip Elma zyn in Kal- mar (Zweden) gearresteerd na een ge vecht tussen leden van de bemanning en de Zweedse politie, waarby drie politie mannen zo ernstig werden gewond, dat zy naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Twee burgemeesters leggen hun iunctie neer Aan de burgemeester van Franekera- deel, de heer W. Elgersma, is met ingang van 1 Mei op zyn verzoek eervol ontslag verleend. De heer Elgersma (CH) had ontslag gevraagd omdat hy aan een hart kwaal lydt. Met ingang van 1 Juni is aan de heer J. C. van Es op zyn verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester van Rhoon. bepaalde plaats. De journalisten hebben zich verplicht hun kopy eerst dan aan hun agentschap pen af te leveren wanneer, zoals dit populair werd uitgedrukt, „de vogel al weer gevlogen is". Vry dag zullen wederom enkele plaat sen worden bezocht en ook hier bUjft het verrassingselement volkomen gehand haafd. Er zal op deze reis een camera man van Polygoon-Profilti meegaan. Polygoon hoopt in staat te zjjn de gehele reportage van de reis te vertonen op de verjaardag van de Koningin in de bioscoopzaal van palels Soestdijk. Naai laboratoria Koningin Juliana besteedde de tweede dgg van haar onofficiële verbtijf in Ottawa om zich een indruk te vormen van Canada's groeiende macht op het gebied van industrie en defensie. Zy werd rondgeleid in zes laboratoria waar zy wetenschapsmensen bezig zag op allerlei gebied. Deze excursie werd ge maakt op verzoek van de Koningin zelf. De Koningin heeft de thee gebruikt met veertig leden van de Canadese vrouwenclub. De presidente zei na af loop dat de Koningin verzekerd had, dat ze graag binnen niet al te lange tyd met de Prinsessen zou terugkomen. 's Avonds gaf H. M. een diner ter ere van de gouverneur-generaal. Vincent Massey. Zy heeft gisterén een rede ge houden voor de internationale dienst van de Canadese radio, om de Nederlanders te groeten uit naam van de emigranten Canada en de Verenigde Staten. Te Djakarta is opgericht de stoom- vaartmy. Asian Lloyd. Directeur-gene raal is de heer Z. H. St. Pamenan. Ook Jacoba van Beieren gaat met haar tijd mee. Gisteren arriveerde zij niet, zoals gebruikelijk, te paard op de Keukenhof, maar in een helicopter Moekarto reist uit de States over Amsterdam Ontbinding van de Unie met Nederland? De nieuwe Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Moekarto, is gisteren met de K.L.M. van New York vertrokken om over Amsterdam naai Indonesië te reizen. Hij zal er naai streven een Indonesische ambassade t< vestigen te Moskou en de Unie met Ne derland te ontbinden. Indonesië zou niet nader naar het Russische blok worden getrokken en de buitenlandse politiek van Indonesië zou ndet veranderen, zeide hij, maar er zou een ander komen op de wijze, waarop het algemeen de buitenlandse politiek voert. Volgens zijn mening staat een groot deel van het Neder landse volk positief tegenover een ont binding van de Nederlands-Indonesische Unie. jonge Nederlander gaat Schweitzer helpen Landbouwkundig studeni krijgt gratis reis Een twintigjarige jongeman. B. E. Jager uit Hoogeveen, zal morgen per vliegtuig naar Afrika vertrekken om dr Albert Schweitzer in Lambarène te gaan assisteren. De reis is hem aan geboden door de N.V. Schok- beton in Zeist. De jongeman stond al gerui me tijd in brief wisseling met dr Schweitzer en schreef dat hy de dokter graag wilde komen helpen. Albert Schweit zer kon echter de reiskosten niet opbrengen. De ©heer Jager heeft in Deventer twee jaar lang tropi sche landbouwkunde gestudeerd. Hy gaat nu anderhalf jaar op een stuk geculti veerd land by het ziekenhuis van Lam- barene werken om daarna zyn studie in Frans West-Afrika te beëindigen. DONKER KRTYN Russen bij getuigenverhoren weer in het nadeel "DIJ de zielszorg -aan de gevangenen wil, zo schreven we gisteren, het Humanistisch Verbond naast de kerken ingeschakeld worden. We zagen ook, dat minister Mulderye het odium van gebrek aan verdraagzaamheid te torsen kreeg, omdat hy het hiermede niet eens bleek. We zagen voorts, dat het Kamerlid Van Walsum, aanhanger van de doorbraak beweging, het wenselyk oordeelde, hoe wel zelf geen humanist, een woord ten gunste van dit streven van het Humanis tisch Verbond te spreken. Waarom echter kunnen de kerken en het humanisme ook met betrekking tot de zielszorg aan gevangenen niet op één lyn worden geplaatst? Omdat de kerken een geheel eigen boodschap hebben aan de gevangenen. Zy hebben die boodschap niet alleen aan gevangenen, maar aan iedereen, zelfs wanneer men op vrije voeten is (wat overigens nog geen ver dienste behoeft te zyn). Maar ook aan de gevangenen en stellig aan hen niet in de laatste plaats. De geheel eigen aard van die boodschap en daarom van de taak der kerken wordt miskend, wanneer men meent, dat het humanisme op vergelykbare wyze toe gang tot de gevangenen moet hebben. Dat heeft met vryheid of onvryheid ook niets te maken. "yAN vrijheid gesproken een ge vangene geniet die niet of slechts in betrekkelyke mate. Hy de heer Algra heeft deze kant van de zaak dezer dagen nog eens op verdienstelyke wyze be licht is geplaatst in een isolement. Hy mag er niet uit, maar hy ondergaat even- strenge beperkingen in hetgeen tot hem wordt toegelaten. Dat behoort nu eenmaal tot zyn straf. Het Is ook niet zo, dat ieder die meent :en boodschap voor een gevangene te lebben, maar toegang verkrijgt Zulk een boodschap wil dat Humanistisch Verbond brengen. Het wil op zyn manier het iso lement van de gevangene doorbreken. En het meent, voor het brengen van zijn boodschap evenveel recht te hebben als de kerken hebben voor het brengen van haar boodschap. Maar het moet duidelyk zyn, dat hier geen vergelyking mogehjk is. De kerken hebben hier een eigen recht dat onlos makelijk verbonden is aan haar roeping. Zy moeten de boodschap, haar van God gegeven, doen uitgaan tot iedereen. Zelfs gevangenismuren mogen daarin niet in de weg staan. In het byzonder zelfs gevangenismuren niet Achter die muren ondergaan men sen een straf, die him rechtens is opge legd. De kerk ontkent niet dat het recht is, wat deze mensen ondergaan, maar zy heeft juist voor deze zelfde mensen ook haar boodschap van barmhartigheid. Zij spreekt niet namens zichzelf, zy heeft opdracht van God, in Wiens Naam zowel het recht wordt geoefend als de barmhartigheid verkondigd. TN het Kamerdebat heeft mr Van Wal sum nu gezegd, dat we goed zouden doen te bedenken, dat we niet meer een Christelyke natie zy'n in de wel gebrui- kelyke zin. Dat heeft echter met het geval weinig te maken. Het gaat er niet om, of er onder ons volk veel of weinig humanisten zyn. Als er veel zyn, ver schaft dèt aan die humanisten nog geen toegang tot de gevangenissen. Ook de kerken hebben niet déórom toegang, om dat haar leden een meerderheid onder de bevolking uitmaken. Wy kunnen ons zelfs Indenken, dat een humanistisch Kabinet geen humanistische organisatie, maar wèl de kerk tot de gevangenen toe laat, omdat ook zulk een Kabinet kan erkennen, zelfs zonder die boodschap zelf te aanvaarden, dat de kerk een bood schap vajj geheel eigen aard voor de ge vangenen heeft. Het door ons toegejuichte standpunt van minister Mulderye betekent natuur lek n*et» dat het humanisme op allerlei wyze uit de gevangenis zou moeten wor den geweerd. De minister doelde zelf op de mogelykheid, dat een gevangene na- drukkeiyk verzoekt, door een aanhanger van het humanisme te worden bezocht. Dan wil de minister daaraan niets in de weg leggen. Maar dat wil allerminst zeggen, dat daarmede het humanisme met de kerk op één lyn wordt geplaatst Het is de kerk, die een byzondere bood schap heeft voor alle mensen, of ze nu vóór of achter de gevangenismuren zit ten. Aan haar hoge roeping behoort recht te worden gedaan. Maar dat schept gener lei verplichting om voor anderen deze gesloten deuren op gelyke wijze te openen. Een Duitse getuige heeft gisteren op schudding verwekt in de commissie, welke een onderzoek instelt naar de massamoord by Katyn en daartoe in Frankfort zitting houdt De amerikanen meenden n.l., dat hy de Hitlergroet bracht, alvorens de eed af te leggen en trokken daarom de juistheid van zyn verklaringen in twijfel. De Duitser ver klaarde echter, dat hy altyd gewend was DAT de oud-leerlingen van de rijks vakschool voor goud- en zilversmeden en horlogemakers te Schoonhoven op 28 April hun drie-jaarlykse reünie houden. DAT tot lid van het kapittel der Mili taire Willems-Orde is benoemd res.-kol. tit. T. Beets en tot plv. lid gen.-maj. S. de Waal DAT op Westerveld het stoffelijk overschot van de luit. ter zee 1ste klasse F. Wassenburg, die tijdens het konink lijk bezoek in Amerika is overleden, ter aarde is besteld, waarby de Koningin en de Prins waren vertegenwoordigd door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en luit. tz. 1ste klasse A. F. Eibers. DAT de asperge-campagne in Noord- Limburg is begonnen en een record- oogst wordt verwacht, maar de pryzen aanmerkelijk lager zullen liggen dan vo rig jaar. toen ze stegen tot meer dan f 2 per kg. DAT schipper De Korte uit Oude Tonge, die reeds 60 jaar lid van de Kon schippersvereniging Schuttevaer is. waarvan 30 jaar hoofdbestuurslid, op de jaarvergadering in Harlingen is gehul digd en als bestuurslid werd herkozen. DAT by Nieuwe Tonge op Goeree- Overflakkee verscheidene bevers zijn ge signaleerd. welke dieren een gevaar voor de dyken en de bermen vormen. DAT by het station Enkhuizen van morgen een trein door een stootblok is gereden, waardoor de locomotief ont spoorde en zwaar werd beschadigd, doch de passagiers met een buiteling en de schrik vrijkwamen. DAT de „glaskrassers", die in Gronin gen winkelruiten hebben beschadigd, ook op auto's en bussen vernielingen heb ben aangebracht. DAT de naam van het garderegiment Prinses Irene m.i.v. 12 Maart is gewijzigd in garderegiment fuseliers Prinses Irene. DAT het Rhènense veer over de Ryn m.i.v. 29 April dag en nacht geopend zal zyn. DAT tegen de 22-j. H. K. G. de W. uit A'dam, die zyn meisje J M. R. met een mes van het leven heef* beroofd omdat zij de verkering wilde vérbreken, voor de A'damse rechtbank 5 jaar is geëist. DAT men van 4 tot 10 Mei in Brussel wil trachten een nieuwe internationale journalistenfederatie op te richten, omdat de huidige federatie sinds de splitsing van 1949 nagenoeg alleen communistische leden telt. DAT de exportnota S Mei in de Tweede Kamer zal worden béhandeld, doch op Dinsdag 6 Mei in de in de houding te gaan staan en de rech terhand op te steken als hy een eed moet afleggen. Hij was nooit lid geweest van de Nazi-partij en heeft de Deense ver zetsstrijders geholpen tijdens de oorlog. Hy had dus helemaal geen politieke de monstratie gegeven. De Kopenhaagse dr Helge Tramsen verklaarde dat hy enige van de kogels waarmede de Poolse officieren in de nek waren geschoten had gezien. Zij waren van Duitse makely doch Duitsland heeft voor de oorlog veel pistoolmunutie aan de Sovjet-Unie geleverd. Dit zou dus weer een beschuldiging tegen de Russen inhouden. Dr Tramsen is by het onderzoek van ongeveer 800 lyken aanwezig geweest Hy vertelde, dat alle den handen op de rug waren gebonden. Onder de docu menten, welke hy had aangteroffen er welke hy thans toonde, bevond zich eer rangen var avondvergadering. Plaatselijk nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op vele plaatsen i lichte nachtvorst en hier en ySyiS daar misl- Morgen overdag •Jf/m M wielend bewolkt en by na overal droog weer met on- mk 'ij geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke .ot matige wind, hoofdzakelijk I tussen West en Noord. (Opgemaakt om op Donderdag I tien uur>- ZON EN MAAN Vry dag: zon 5.22 tot 1955 uur; maan J 5.1(5 tot 22.07 uur. Op 2 Mei £i (Advertentie) onveranderlijk HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur s 5 lei 1*1 üeu 1 X =3 s zS Stockholm Kopenh A-dam Genève licht bew licht bew ZW 4 wind» til ZZW 1 ZW 2 windstil 16 0 13 4 13 0 13 0.3 12 6 Nice regen N'N'W 2 N'W 3 15 120 18 6 Zw bew Z 1 28 0 WOLLEN Maw™,*. DAMES JUMPERTJES I KORTE MOUW ƒ7.90 BOISOTKADE L TH M009. Ma I

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1