likatuc JTdisrfje GTourwtt Naar het pijpisten-college Alle fabrieken van herenconfectie met vier weken sluiting bedreigd Tijdelijke maatregel, om chaos en grote werkloosheid te voorkomen Atoombom-ontploffing „in de huiskamer" Harriman stelt zich candidaat voor de democraten Wist U Geen vergelijk II li WOENSDAG 23 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «Staatoactlclk Is Qbebltvm eiga furl in legljeospoet" Drf» en éertfgste Jaargang No 9412 Kopers „in slaking", reserves uitgeput ALLE NEDERLANDSE fabrieken xan herenconfectie zullen tijdelijk worden gesloten, indien de „kopersstaking" voortduurt en in Juli en Augustus niet de normale bestellingen worden ontvangen. De vacan- ties van het personeel zullen dan van twee tot vier weken worden verlengd. In de sluitingsperiode zal waarschijnlijk de oude wachtgeld regeling weer in werking moeten treden. Bijna 12.000 arbeiders zullen hierdoor worden getroffen. Uiteindelijk acht men deze maatregel echter in het belang van het personeel, omdat anders een complete chaos met grote werkloosheid zou ontstaan. Eind 1950 waren in de herenconfectie- industrie nog 14.600 personen werkzaam, maar de ingetreden slapte heeft reeds ten gevolge gehad, dat 2700 vaklieden moesten worden afgevoerd. ontstaan. Bestellingen voor wintergoed, die normaal in Maart en April worden geplaatst, ztjn practisch nog niet binnen gekomen en de industrie voelt er niets voor grote voorraden te gaan aanleggen waarvan men niet weet of ze afgezet zul len worden. „Op voorraad werken durven we niet, omdat onze industrie door haar reserves heen is", verklaarde men van de zijde der Nederlandse Vereniging van Heren- en Jongensconfectiefabrikanten. „Na de oor log hebben wij onze bedrijven geheel moeten moderniseren, de fraaie winsten werden grotendeels wegbelast en de in getreden daling van de wolprijzen heeft in de laatste vijf maanden van 1951 de winst van de eerste zeven maander. als sneeuw voor de zon doen verdwijnen". Men neemt in kringen van herencon- fectie-fabrikanten aan, dat het publiek ii ihet afgelopen kwartaal nog geen 30 pet van het aantal costuums heeft gekocht, dat in andere jaren werd afgezet. (In 1950 werden 1.8 millioen confectiecos- tuums afgeleverd). De geringe kooplust wordt ver zaakt door het feit, dat het publiek nog lagere prijzen verwacht. Hier voor is volgens de fabrikanten echter geen enkele reden. Ten eerste valt eerder een stijging dan een daling van de wolprijzen te rekenen er tweede zijn de herencostuums op het ogenblik reeds goedkoper dan vóór het conflict in Korea. Een kamgaren costuum bijvoorbeeld, dat vóór het uitbreken van de strijd Korea 100 kostte en een poosje daarna toen de vraag enorm was gestegen 140, wordt nu voor slechts 95 van de hand gedaan. Geen risico's Na een crisisperiode werken de meeste fabrieken thans weer op volle kracht, omdat men de kleine orders aan het ver werken is, die in de loop van de maan den Januari en Februari eindelijk toch mog los kwamen. Hoelang de industrie daarmee aan het werk kan blijven, durft imen niet met zekerheid te zeggen. Men houdt er in ieder geval rekening mee. dat. er in begin Juni een moeilijke periode zal Weer uitzending van valse SOS-berichten Nadat onlangs een Haaigse radio-ama teur in de kraag kon worden gegrepen, die op de golflengte voor noodseinen fictieve SOS-berichten uitzond over in nood verkerende schepen, is er dezer da gen weer een dergelijke onverlaat in de aether verschenen, die seinde dat „zijn" schip op een mijn was gelopen. De gebrekkige wijze, waarop de tele grammen worden doorgegeven, maken het de meeste deskundigen op het ogen blik evenwel mogelijk deze berichten als onjuist te onderkennen. De uitzendingen duren echter steeds zo kort dat vast stelling van de plaats vrijwel onmogelijk lis. Ook de Engelse en Belgische kust plaatsen ondervinden hiervan grote hinder. Het is te hopen dat de politie, evenals de vorige maal de aetherpiraat, spoedig in de kraag kan .grijpen en de rechter hem een welverdiende straf zal opleggen. Betere coniectiekleding Om dc Nederlandse herenkledingindus trie minder van de binnenlandse kopers afhankelijk te maken, worden nu plannen beraamd om de export te vergroten. Er is reeds een commissie aan het werk, die voor de hele bedrijfstak naar nieuwe ex portmogelijkheden zoekt. Daarnaast wil men trachten de tegenzin van veel Nederlanders tegen confectiekleding te overwinnen, die reeds tot uiting kwam in het over bekende vooroorlogse liedje „Dat is de kleine man met zijn confectiepak- kie an". Op het ogenblik gaat 60pct van de Nederlandse mannen in confectiepakje gekleed. In navolging van Amerika, waar 96 pet van heren confectie draagt, beraamt men thans maatregelen om ook in Neder land tot een zogenaamde „maatnor- malisatie" -te komen. Dit betekent dat men thans op weten schappelijk verantwoorde wijze zal gaan aan welke eisen bijvoorbeeld pak maat 48 moet volddèn. Met het oog hierop zullen een groot aantal medische studenten binnenkort duizenden Neder landers de maat nemen om zodoende het aantal gemiddelde maten vast te stellen. De uitkomsten van het onderzoek zullen de confectie-industrie dan de richtlijnen verschaffen voor de aanmaak van meer verantwoorde herenkleding. Ook de laatste dagen zijn in de textiel industrie weer verscheidene ontslagen aangezegd. Bij de Kon. Oldenzaalse stoomweverij v/h. J. H. Molkenboer jr is per 26 April en per 3 Mei aan ongeveer 50 arbeiders en arbeidsters ontslag ver leend. De ongehuwden in dit bedrijf heb ben rce.ls een verkorte werkweek van 24 uur. In de fabrieken van Ten Bos in Almelo en Wierden zijn eveneens arbei ders afgevoerd. f Rose-geel-paars-wit Eenmansgaten bieden bescherming tegen het meest destructieve wapen "TiANK ZIJ TELEVISIE EN RADIO hebben milliöenen Amerikanen gisteren in hun huiskamers de meest spectaculaire atoombomontplof fing boven het proefterrein in Nevada kunnen volgen. Drie en dertig seconden nadat de omroeper had meegedeeld, dat Amerika's grootste bom menwerper de bom van een hoogte van tienduizend meter had laten vallen, hoorden de luisteraars het harde en scherpe geluid van de ontploffing. Maar het televisiescherm had voordien al de felle lichtflits en de enorme zwarte wolk getoond, waaruit zich later de bekende „paddestoel" ont wikkelde. Erg mysterieus lijkt deze foto. maar zij is het toch niet. Het is de Britse minis ter van Oorlog, Anthony Head, die gehurkt een mangat aan een nader onder zoek onderwerpt tijdens zijn inspectiereis langs Engelse legeronderdelen, welke oefeningen houden in W est-Duitsland. Stevige voorsprong van Eisenhower in de staat Pennsylvania Averell Harriman, directeur van het Amerikaanse programma voor weder zijdse beveiliging (M.S.A.), die vorige week door president Truman werd aanbevolen als democratisch candidaat bij de Amerikaanse presidentsver kiezingen, heeft zich als zodanig beschikbaar gesteld. Hij zal „vechten voor de binnen- en buitenlandse politiek zoals die door Truman werd gevoerd. Harriman zeide „zich nederig bewust te zijn van de grote verantwoordelijk heid", Tdie hij met deze stap op zich nam. De nieuwe candidaat is er van over tuigd. dat we dit jaar voor vraagstukken van het grootste belang geplaatst zullen worden. Êr dient volgens hem gestreden te worden voor handhaving van de voor uitgang naar een beter Amerika en een vreedzame wereld, die gemaakt is onder Roosevelt en Truman. Nu Harriman candidaat Intussen heeft generaal Eisenhower volgens de eerste uitslagen van de repu blikeinse voorverkiezingen in de staat Pennsylvania een stevige voorsprong be haald op Taft en Stassen. Bij dc demo craten heeft senator Kefauver een kleine voorsprong op de andere candidaten be haald. Bij de democraten moesten alle ;n ingevuld worden, daar er enkele op het stembriefje gedrukt Slechts weinigen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt een candidaat te vullen. In 43 van de 8421 districten zijn 56 stemmen op Kefauver, 1 Truman, 12 op gouverneur Stevenson van Illinois, twee op Eisenhower er slechts één stem op Harriman uitge- Beroep van Ilse Koch afgewezen Zonder nadere motivering heeft het Westduitse Federale Hof van Appèl het beroep van Ilse Koch tegen haar ver oordeling tot levenslange gevangenis straf afgewezen Gelijk bekend is zij indertijd veroordeeld wegens aanzet ting van personeel van het concentra tiekamp Buchenwald tot het mishan delen en vermoorden van gevangenen. Film over beroepskeuze voor ouderavonden De cineast Max de Haas vervaardigt in opdracht van het directoraat-generaal voor de industrialisatie een filmpje behoeve van industrialisatie en beroeps keuze. Deze film zal gedraaid worden op de ouderavonden van lagere scholen. Roomboter 10 tot 15 ct per half pond goedkoper Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is binnenkort i.v.m. de h-ogere melkproductie in het voorjaar een daling m de roomboterprijs te verwachten ux 10 tot 15 cent pee half pond. Een biertje om mee te nemen De wetenschap is thans te voorschijn gekomen met iets nieuws voor de mili tair: gedroogd bier. Na toevoeging van water, hopolie en essence heeft men overal wanneer en waar men wil bier. De geleerden geven evenwel toe, dat de smaak verschilt van het echte bier, maar is toch een redelijke drank. Het stoffelijk overschot van Sir Stafford Cripps oud-minister van Financiën van Engeland zal Don derdag te Zürich worden gecremeerd. Precies om atoombom uit het vliegtuig geworpen. De ontploffing werd ditmaal gadegesla gen door militairen en hungers. Tele visie. radio en pers waren opgesteld op een afstand van 18 km. Maar al stonden de burgers er heel ver vandaan, toen de bom ontplofte, voelden verschillen den van hen de grote hitte van de explosie in het gezicht. Allen waren het er over eens, dat de ontploffing een fantastische aanblik bood. De padde- stoelvormige wolk wisselde van kleur. Van rose werd ze geel. daarna paars en tenslotte sneeuwwit. Toen de wolk op elf kilometer hoogte was, vormde zich een bolvormige sneeuwkap. De troepen, die op 5000 m. afstand de plaats van de ontploffing gelegerd waren, zaten in anderhalve meter diepe mangaten. Met uitzondering van een zware sohok merkten ze van de explosie betrekkelijk weinig: zij kregen hoog stens de mond vol stof! Deze proef heeft volgens de deskun digen dan ook aangetoond, dat eenmans gaten bescherming bieden tegen het meest destructieve wapen -ter wereld. Do waarnemers, die zich niet konden op bergen. hebben de militairen dan ook zeer benijd. Risico nam men echter niet, want vrijwel onmiddellijk na de ontplof fing werden de troepen, die aan de proefneming hadden deelgenomen, op vrachtauto's weggevoerd om te voor komen, dat ze in aanraking zouden komen met de radio-actieve stoffen. De 120 parachutisten, die klaar ston den om achter het „atoom-gordijn" neer te springen, namen een veilige wacht tijd in acht alvorens op te stijgen en te springen. Het rookgordijn, dat zach uit de wolk ontwikkelde, bewoog zich naar het Zuid-Oosten en was na ruim 20 minuten reeds twaalf kilometer breed. Volgens de deskundigen was deze ontploffing de zwaarste die er ooit ge weest is Zwaarder dan die bij Hiro6jima, Nagasaki of Bikini. De 1 iohtflits was ditmaal zo fel. dart men die in Las Vegas (op 130 km afstand) duidelijk kon waar nemen. Zeven minuten na de ontploffing rommelde het in de stad. De militairen zijn van oordeel, dat de Ned. tijd werd de atoombom niet alleen geschikt is om bombarderen, maar ook als tactisch strategisch wapen. Zelfs bij de kapper kon Prim Bernhard niet ongestoord verblij- ven tijdens zijn bezoek aan Francisko. Wel trachtte hij verslaggever, die hem tezai met een fotograaf had opgespoord, op de vrouw te spelden, dat hij wellicht veel op Prins Bernhard I geleek, doch het niet was. De fo- I tograaf vond de gelijkenis echter volkomen, dat hij voor de kerheid maar een plaatje maakte Muitende gevangenen gaan elkaar te lijf Honger en dorst maakten opstandelingen- tam Bloedig» gevechten ontstonden giste ren in de gevangenis van Jackson (Mi chigan) toen muitende gevangenen ruzie kregen over de vraag wat er gedaan moest worden met de elf bewakers, die zij ln gijzeling houden. Drie van de gevangenen werden tot bloedens toe geslagen en gebeten door hun lotgenoten. De slachtoffers werden uit de cel gegooid. Deze burgeroorlog onder de 179 muiters brak uit, terwijl de onderhandelingen met de gevangenis directie over een wapenstilstand reeds in een vergevorderd stadium verkeerden. Een radio-toespraak, die door een van de leiders van de opstand tot z'n mede gevangenen zou worden gehouden, kon niet doorgaan door de plotselinge vecht partij in de cel, waar de muiters zich verschanst hebben De opstand begon Zondagavond en heeft reeds het leven gekort van een gevangene. Negen andere gevangenen en vier bewakers liepen verwondingen op. De schade, die toege bracht werd, wordt geschat op twee mil lioen dollar. Dc strijd in de gevangenis van Rahmay (New Jersey) is door de politie gewon nen. Gisteren hebben de 230 gevangenen, die sinds Donderdag opstandig waren, zich overgegeven. De gevangenis-autori teiten hadden geduldig op dat ogenblik gewacht, met honger en dorst als hun bondgenoten. Nadat beloofd- was, dat de munters geen lichamelijke straffen zou den krijgen, lieten de gevangenen hun acht gijzelaars los. De autoriteiten heb ben toegezegd, dat een onderzoek ral worden ingesteld naar de procedure van de voorwaardelijke vrijlating. De hevigste atoombom-ontploffing totnutoe had gisteren in de Neva da- woestijn in de V.S. plaats. De wolk, die hier mee gepaard ging, verschilde niet alleen in vorm, maar ook in kleur van de vorige explosies: zij werd eerst rose, toen geel, daarna paars en tenslotte sneeuwwit. De Amerikanen konden dit experiment via de televisie en de radio „meebeleven." DAT het Tweede-Kamerlid V. d. Weijden (KVP) aan minister Beel heeft verzocht de inrichting van een „scha- duwregister" van de foevolkingsarohie- ven op te schorten tot een meer doel treffende regeling is gevonden. DAT minister Wemmers blijkens zijn. antwoord aan het Tweede-Kamerlid Maenen (KVP) de gemeentebesturen nog niet zal dwingen tot het instellen van adviesorganen voor het verlenen van vergunningen aan taxiverhuurders- DAT over de fel gecritiseerde gang van zaken bij de herhalingsoefeningen te Oirschot nu door het Tweede-Kamer lid V. d. Feltg (C--H.) aan minister Staf schriftelijk enkele vragen zijn ge steld. DAT het Tweede-Kamerlid Borst (comm.) aan minister Mansholt heeft verzocht te trachten meer voedergraan uit Oost-Europa te betrekken. DAT uiterlijk op 1 Juni as. de eiste beschuttingen van drijfwerk dorsmachines en stropersen moeten z\jn aangebracht on men zich voor dispen- sa tic tot de Arbeidsinspectie moet DAT de Friese gemeente WeststeMing- werf (w.o. ook Wolvega ressorteert) be sloten heeft lot het gebruik van aardgas over te gaan. DAT de 19-j. Eindhovenaar C., die in de kerk te Woensel betrapt werd bij hert lichten van offerblokken, is gearresteerd. DAT B. en W. van R'dam voorstellen f 2.8 millioen op de begroting 1952 te plaatsan voor de verdere aanleg van een tweede petroleumhaven. DAT binnenkort in het Order bos te Apeldoorn wordt begonnen met de aan leg van een sportpark met 33 speelvel den en een stadion voor 25.000 toe schouwers. DAT op Ameland gisteren rtwee nieuwe scholen, een nieuwe weg en een ge restaureerde molen officieel in gebruik werden genomen. DAT de president van de Chase Natio nal Bank (een der grootste Amerikaanse banken). Winthrop Aldrieh, naar Europa is vertrokken en o.a. met minister Lief- tinck hoopt te confereren. DAT de boerderij van Gerard van Os te Maren (N.-B.) gisteren geheel is af gebrand. DAT deskundigen uit 15 landen o.Lv. de Ned. directeur-generaal voor de Scheepvaart, W. L. de Vries, in Genève DAT morgen in Rome Ned.-ItaL han delsbesprekingen beginnen voor de pe riode Juni 1952 tot Juni 1953. DAT in 1951 38 maal een beroep op de Kon. Z.H. Mij tot Redding van Schip breukelingen werd gedaan, in 12 geval len werkelijk hulp werd verleend en in totaal 59 personen veilig aan land werden gebracht. DAT de Ned. Ver. voor Bedrijfspsycho logie op 8 Mei in Utrecht haar jaarver gadering houdt en drs F. J. E. Hogcwind, dr M. R. van Alphen de Veer en dr Ph. J. Idenburg zullen spreken over De Ad ministratieve Routinewerker. DAT de stichting Het Vierde Prinsen kring (giro 47.78.00) morgen vijf jaar bestaat cn in vijf zomers aan 21.016 oor logsweesjes een gratis vacantie ver schafte. DAT de KLM sinds de opening van de transatlantische dienst in Mei 1946 bijna 5500 oversteken heeft gemaakt over de N.-Atl. Oceaan (totaal afgelegd 39Vimln km; aantal passagiers 153.000; vervoerde vracht, bagage en post 10 mis kg). DAT Nederland collectief deelneemt aan de internat jaarbeurs van Casa blanca (Frans Marokko), van 1429 Juni as, en deelnemers zich nog tot 30 April bij de Cihan in Den Haag kun-l Excellente plaats JOEN DE KONINGIN gisteren in Ottawa de Rode-Kruiswinkel waar zij in de oorlog gewerkt heeft rerlief, werd zij dusdanig omringd °?or ex-Nederlanders en Canadezen die H M. de hand wilden schudden of een paar woorden met haar wilden wisselen, dat de fotografen niet eens kans kregen hun toestellen te voor schijn te halen. Een zeer kleine Franse persfoto graaf, ten einde raad, probeerde zich uit de mensenkluwen los te maken doch tevergeefs. In wanhoop vroeg hij aan een fors gebouwde heer die naast hem stond: „Wat moet ik doen. wat moet ik toch doen?" De aangespro kene antwoordde: „Klim maar op mijn schouders." De fotograaf kraaide van blijdschap. Wie bent u?" vroeg hij zijn weldoener. Dat doet weinig ter zake", antwoordde deze. Toen H.M. er echter in geslaagd was in de auto te stappen, ontdeed de forse gestalte zich van. zijn last en maakte dat ook hij in de auto kwam. De Fransman stond sprakeloos. De heer in de auto zwaaide nog even lachend naar hem. Het was de Nederlandse ambassadeur. Zijne Excellentie A. H. J. Lovink. TVfAG men de NJLC. geloven, dan 1 -*■ wordt minister Mulderije van Justitie niet gesierd door de deugd der verdraagzaamheid- Hert blad meent voor deze beschuldiging grond te zien in de houding van de minister met betrekking tot een bepaalde aangelegenheid. Het gaat in die aangelegenheid om de vraag, of voor de geestelijke verzorging ven gevangenen het Humanistisch Verbood op één lijn mag worden gesteld met de kerkgenootscheppen Nu willen wij niet stilstaan bij bet feit, dat de N.R.C. zich de laatste tijd nogal een6 beijvert een goed woord te spreken voor het Humanistisch Ver bond. Dat is uiteraard het goed recht van dit blad. Maar het maakt toch wel enig versohil, wart er dan gezegd wordt. Minister Mulderije heeft het odium van het gebrek aan verdraagzaamheid op zich geladen door het standpunt, vorige week in de Eerste Kamer nog eens ingenomen bij de behandeling van de begroting van Justitie. Daar werd toen de geestelijke verzorging van de gevangenen aan de orde gesteld. En het was het Kamerlid Van Walsum van de P.vxi-A., zelf geen humanist, die by die gelegenheid een woord ten gunste van de inschakeling dezer humanistische organisatie sprak. Het mocht hem niet baten. Minister Mulderije bleek van onjuistheid van eigen% tand punt niet te overtuigen. Vandaar dan dat beweerde rt"\OK onzerzijds willen wij er gaarne iets van zeggen. Dat betreft dan allereerst het betoog van het Kamerlid Van Walsum. En dan nog niet het be toog in zijn gehele omvang. Maar toch wel een wezenlijk bestanddeel van zijn betoog. Nu willen wij wel voorop stellen, dat wij van redevoeringen van „doorgebro ken" Christenen altijd met aandacht kennis nemen. Dat moeten zij ons maar niet kwalijk nemen. Zij dienen het veeleer in ons te waarderen. Het omgekeerde is trouwens ook het gevaL Wie publicaties van deze „doorgebroken" Christenen leest, wordrt altijd weer getroffen door de critisohe belangstelling, welke zij hebben voor woord en daad van die Christenen, die met de doorbraak niet ee meenden te mogen gaan. De doorbraak heeft, bij veel verdrie telijks, zo tenminste enige politieke be langstelling gewekt. Maar heeft zij het inzicht en het uitzicht verhelderd? Wij kunnen het helaas niet beamen. Ook niet na lezing van des heren Van Wal- Kamerrede. WfAARMEE dit Kamerlid begon, was een persoonlijke afwijzing van het humanisme. Dat was weer zijn goed reohit. Men behoeft zelf nog geen aan hanger te zijn van een bepaald stand punt om toch te menen, dat aan dit 6tandpunt niet voldoende recht weder vaart in de samenleving. Niettemin moet op ons een persoon lijke afwijzing van hei humanisme door doorbraakman altijd een vreemde indruk maken. De heer Van Walsum verborg het in zijn rede niet, dat hij be lijdend Christen is. Wy juichen het gaarne toe. Hy sprak uit, dat God zich in Jezus Christus in deze wereld heeft geopenbaard en deze boodschap, zo ver volgde hy, is in geen enkel opzicht te vergelijken met wat het humanisme kan brengen en zij kan zeker niet in één zelfde vlak met het humanisme worden geplaatst. Hy liet niet na, dit in zijn betoog nog nader, uit te werken. Hier viel wel het een en ander te waarderen. Waarom dit ndetrtemin, bij alle respect it we er voor kunnen opbrengen, op is een vreemde indruk maakt? Omdat de doorbraakman, hoezeer overtuigd van ,4e boodschap, dat God zich in Jezus Christus in deze wereld heeft ge openbaard". en voorts overtuigd, dat het humanisme hiermee niet op één lijn kan worden gesteld, dat er zelfs in geen enkel opzicht een vergelijking mogelijk is, toch in de keuze op het politieke erf mót de aanhangers van het humanisme i vergelijk aangaat. Want dat is immers der consequenties van de doorbraak zelfs een der meest nabije. T^REEMD en onbegrijpelijk moeten wij dit doorbraakstandpunt wel vinden. Enerzijds de openbaring van God aan deze wereld ta Jezus Christus, anderzijds het daarmee niet te vergelijken huma- [i tóch een niet duidelijke af stand van dat humanisme in deze poli tieke keuze. Ligt de verklaring misschien ook hierin, dat mr Van Walsum het typische verschil tussen de Christelijke bood schap en de beschouwingswijze van het humanisme ook met betrekking tot dc zielszorg aan de gevangenen, toch niet helemaal bleek te doorzien? Want dat was beslist het geval. En dat lijkt ons waard, er in een volgend artikel nader op terug te komen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 unr Lichte nachtvorsten zijn niet uitgesloten Om land is de laatste dagen meer en meer in de oceanische lucht geko men. met het gevolg dat de tempera turen zich thans op een lager niveau bewegen dan vorige week. aldus deelt het K.N.M.I. te De Bilt mede. De koelere luchtstroming is al tot diep in Europa doorgedrongen, overal tot een temperatuurdaling aanleiding gevend. Een hoeveelheid koude lucht, die zich gisteren in de hogere lucht lagen boven Zuid-Engeland bevond, bewoog naar onze omgeving en was er oorzaak van dat vandaag plaat selijk weer buien vielen. Uit het Wes ten komt nu evenwel een rug van hoge druk langzaam naderbij, waar door de buiipheid gaat afnemen. Tijdens dc opklaringen gedurende de nacht kan daarbij aachi'-orsr sg a Ier j I! 1 la ii SstL Stockholm iSS: ZW 4 ZW 2 13 0 13 5 A'dam Z 3 13 0 Parys onbewolkt ZZO 1 17 1 Berlijn Frankfurt Wenen navel"*'' :w. bew. OZO 3 ZZO 1 NW 1 22 0-1 17 6 25 0 WEERBERICHT Kans op lichte nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselyke buien. Vannacht bier cn list en lichte nacht- Morgen overdag on geveer dezelfde, temperatu ren als vandaag. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zu.d -n West. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Don da-dag: zon 5.24—19 53: maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1