Zenuwpijn AKKERTJES Prof. Waterink opende in het Gem.-museum VHMO-weken 9 MAANDAG 21 APRIL 1952 Frank Clune haalde zijn zonen Tony en Terry op Schiphol af Een vlucht van 69 uur naar het ziekbed van hun moeder (Van een onzer verslaggevers) TONY EN TERRY CLUNE, resp. 19 en 20 jaar oud, stapten Zaterdag op Schiphol uit het K.L.M. vliegtuig Utrecht, dat uit Sydney arriveerde. Zy werden er verwelkomd door hun vader, Frank Clune, de bekende Australische schrijver, die hier een half jaar zal verblijven om zijn boek „The flying Dutchman" af te schrijven. Met mrs Thelma Clune was Frank, die 58 jaar oud is en sinds zijn veertigste, toen hy met schrijven begon, dertig boeken publiceerde, in hotel-Central in Den Haag woonachtig. „Wij hadden hier een heerlijk leven", aldus Frank. Hoe het kwam weet niemand, maar mevrouw Clune werd ernstig ziek. De maaltijden met slangen, kikkers allerlei andere oerwoudbewoners Australisch Nieuw-Guinea verdroeg met glans, maar het goede Nederlandse voedsel maakte haar ziek. Ze had dromen, en in enkele ervan zaï steeds Tony en Terry op een zó afstand, dat ze er zeker van was nooit terug te zullen zien. Dat maakte, dat haar genezing in plaats van te vor deren, steeds verder wegweek. Toen hakte de K.L.M. de knoop door. Als het haar helpen kan, zei men aan de Raam- weg, dan laten we Tony en Terry komen. Die twee studeren accountancy in Sydney, maar ze konden zes weken vacanitie opnemen en in twee dagen was alles, wat ze nodig hadden om te reizen, voor elkaar Voor 't eerst een paspoort In tegenstelling tot hun vader, die de hele wereld rondreisde en overal stof z'n boeken vandaan 6leepte, hadden Tony en Tearry nog nooit een paspoort gehad. Om van allerlei prikken, om hen veilig door de gevaarlijke tropenziektezones te loodsen, maar niet te spreken. Maar zoals gezegd, in drie dagen kwam dat allemaal prachtig voor elkaar en het ogenblik, dat zij zekerheid had omtrent de komst van haar jongens, Hij krijgt het dan terug om het persklaar te maken en via zijn helpster daarginds gaat het naar de Australische uitgever. Er zijn al 30.000 woorden boek op die mander geschre- een man, dde alles ziet alles wil weten. Hij haalt ook overal wat uit. Hij heeft een zeer grote lezerskring er belangrijk, dat hij zo'n goed vriend van Nederland geworden is. Z'n jóngens zijn dat ook. De stewardess gaf hen een briefje met allerlei Neder landse uitdrukkingen er op. Mooht u dus dezer dagen een magere jongen tegen komen, die u, met e^n sohriftblaadje ln de hand de weg, of Iets anders vraagt, aarzel niet: het zal Tony zijn of Terry! Fiank Clune As. Zaterdag beginnen wij de publi catie van Frank Glune's roman: „Land of my birth", dde handelt over Australië. Nu Nederland zoveel relaties met het vijfde werelddeel heeft en in de loop der komende jaren die be trekkingen ongetwijfeld nog groter zuilen worden, kwam het ons gunstig voor dit boek in Nederlandse verta ling van A. Zimmerman te publiceren. Frank Clune is een avonturier. Hij ldep op vijftienjarige leeftijd van huis weg, leefde van alles en nog wat in alle landen der aarde en werd op zijn dertigste jaar journalist. Daarna is hij gaan schrijven en van zijn veertigste jaar af verschenen regelmatig boeken van zijn hand. Hij was ook oorlogs correspondent in Korea. veerde mevrouw Clune in het zieken huis Weeteinde te Den Haag zienderogen op. Zij was tenslotte zo sterk, dat zij vandaag een operatie, dde nodig is ge worden, kon ondergaan. Vader Frank doste zijn zoons in Lisse uit met rode en gele bloemenslingers de bollenvelden en bracht hen, beladen met bouquetten andere - bloemen, moeders ziekbed. De jongens waren in eerste instantie opgetogen over: de manier waarop de K.L.M.-chauffeur zijn wagen door het verkeer loodste en de wijze, waarop de fietsers op smalle weggedeelten in het leven en buiten de sloten bleven. Hun vader liet niet na hen te wij zen op de bloemen achter het venster van ieder huis en hij vertelde inmid- dels, dat van alle landen, die hij na de oorlog gezien heeft, Nederland er het allerbest aan toe was. De mensen hebben hier hart voor elkaar zei hij en hij vroeg Tony en Terry: „Nou, heb je ooit kunnen dromen, dat er zo'n mooi land bestaat?" Frank Clune is uitermate actief. Iedere ochtend om drie uur staat hij op met de hand, vierduizend woorden copy voor zijn boek te schrijven. Dat gaat dezelfde dag nog per vliegtuig Australië. Daar tikt z'n secretarisse het Van Ledden Hulsebosch overleden (75 jaar) Internationaal vermaarde helper der politie De vermaarde oud-politie-scheikundige Ohr. J. van Ledden Hulsebosoh is Vrijdagmiddag in zijn woning in Amster dam-Zuid op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Vele ingewikkelde misdaden heeft hij mede helpen ontwar ren. Hij was een internationaal bekende figuur. De begrafenis had vanmiddag in alle 6tilte plaats. Van Ledden Hulsebosch beeft een apothekersopleiding gekregen. In 1902 kreeg de 24-jarige zijn eerste opdracht. De officier van Justitie te Alkmaar had ml. Van Ledden Hulsebosoh Sr. telegra fisch ontboden, maar aangezien de vader zich buitenslands bevond, werd de zoon imet de opdraoht belast. Het begin van een periode die tóen-tallen jaren duurde. In 1902 begon hij ook met de studie van criminologische chemie en physica. In 1914 stichtte hij de eerste school voor wetenschappelijk poliitóe-onderzoek (leer der sporen). In 1923 werd hij privaat docent in Amsterdam voor de „leer der opsporing van het strafbare feit" Hij was toen al (van 1916 af nl.) de poldtle- echeikund-ige van de Amsterdamse politie. Die functie heeft hij tot 1942 vervuld. Hij was voorzitter van de Académie Internationale de Crimina- listique. Hij is mede bekend geworden door zijn boek „Veertig jaar speurderswerk". waarin hij vele van zijn onderzoekingen beschreef. Hij is de eerste geweest die ultra-violette stralen bij het politie onderzoek toepaste. Van Ledden Hulsebosch braoht o- dndertijd geruchtmakende zaken van een valse postwisselaffaire te Amsterdam- Parijs en de inbraak in een zuivelfabriek t« Nijkerk tot een oplossing. De leden van voorm. Instructlecom- pagnle, waarvan velen op 16 tot 18-jarige leeftijd in Schoonhoven hun militaire loopbaan begonnen, houden op 7 Augus tus in Schoonhoven een reünie. Gouverneur Struycken heeft op Aruba het nieuwe sportcentrum Wil- MmfeMetadion geopend. Advertentie Koningin en Prins in een kerk vol Van het eri van Beioepingsweik met vroegere Nederlanders Optimistisch geluid bij Chr. Esperantisten Wereldtaal grote kans voor Evangelieverbreiding Een optimistisch geluid viel Zaterdag in Vlaardingen te beluisteren op de jaar vergadering van de Nederlandse Chr. Esperantisten Vereniging. De voorzitter, de heer J. D. Brakel. wierp in zijn ope ningswoord het licht op de grote moge lijkheden die in het Esperanto liggen vooi de verbreiding van het Evangelie en vooi de versterking van de band tussen de Christenen over de hele wereld. De Vlaar- dingse wethouder H. K. van Minnen achtte het streven om Esperanto bij het onderwijs ingevoerd te krijgen van grote betekenis. Een gelukkige omstandigheid noemde hij, dat minister Rutten sympa thiek blijkt te staan tegenover de gedach ten om Esperanto op te nemen onder keuzevakken van de kweekschool. 's Middags gaf de heer Dabezies Parijs een boeiende beschrijving van strijd tegen de ontkerstening in de Franse hoofdstad. Leden van de afdeling Vlaar dingen voerden in het Esperanto een een- acter op. Langs de wegen van Paramount zwaaide men met Friese vlaggen KONINGIN JULIANA en Prins Bernhard hebben Zondagmorgen de kerk dienst bijgewoond in de Hervormde Immanuelkerk in Paramount. De kerk was overvol. Achthonderd Nederlands-Amerikaanse burgers woonden de dienst bij. Men had voor deze gelegenheid zelfs toegangskaarten moeten uitreiken, want elke oud-Nederlander wilde wel de kerkdienst meemaken die door de Koningin en de Prins werd bezocht. Per auto was het koninklijk paar naar zorgen dat dit district de meeste melk de Nederlandse nederzettingen in Artesia Bellfiower gereden. Er wonen daar 12.000 mensen van Nederlandse afkomst; zijn 900 boerderijen, die er voor Leerlingen, die niet ioutloos Nederlands kunnen schrijven, moeten zakken (Van een onzer verslaggevers) IN EEN BOEIENDE REDE heeft Zaterdagmiddag prof. dr J. Waterink in het Haagse gemeentemuseum bij de opening van de VHMO-weken uiting gegeven aan zijn ongerustheid tpn aanzien van de kwaliteit der afge stuurde middelbare scholieren, die naar een universiteit of hogeschool gaan dan wel door de maatschappij worden opgenomen. Zijn rede, die getiteld was: De eisen die aan de abituriënten van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs gesteld worden door het er op voortboüwende onder wijs en door de maatschappij, was een formulering van een aantal verlan gens, die leven aan de Universiteit en Hogeschool, alsmede in de maat schappij. Prof. Waterink meende, dat het VHMO.ningen, alsmede bij de imitatieles- de leerlingen een persoonlijkheidsideaal'lokalen. Vroeger het deftige schoolhand- moet bijbrengen, waarbij iedere leerling schrift, het.vlotte en meer illustrerende inziet, dat hem een individuele opgave gegeven wordt. Bovendien moet het in tellectualistische gedoe, waarmee men zich vroeger zo blijmaakte, eens afgelo pen zijn. De kennis der liefde achtte spr. veel belangrijker. De maatschappij en de universiteit vragen dan ook nog cultuur liefde, waarbij inhaerent is de kennis van de moedertaal. Professor Wate rink verklaarde, dat het zó moet zijn, dat iedere leerling, die niet foutloos zijn moedertaal kan schrijven, bij het aflég- gen van het eindexamen HBS onverbid delijk afgewezen moet worden. Want wij, zo zei hij, zitten met het resultaat van een soepele houding en de gevolgen zijn verschrikkelijk. Zo erg. dat er zelfs een professor benoemd moet worden om stu denten Nederlands te leren. Vervolgens ging prof. Waterink nog in op de eisen cultuurgeschiedenis en het inzïeht zoeken naar de achtergronden der dingen, terwijl hij een beroep deed op de leraren om de jonge mensen een beetje wellevendheid te leren, hun wat meer égards bij te brengen, want daar is. het treurig mee gesteld. Prof. Waterink besloot zijn rede met te wijzen op de Nederlandse taak in de wereld. Van te voren had de heer W. de Lange, directeur van de Gemeentelijke HBS Johan de Witt, de VHMO-weken geopend met het geven van een overzicht en het uiteenzetten van de bedoeling. V/ij willen zo zei hij, de ouders zelf tonen hoe het onderwijs is en aan ouderen laten zien, hoeveel er reeds veranderd is. Spr. wees er nog op, dat het geen vernieuwings- weken zijn, waarbij allerlei laatste snufjes op onderwijsgebied vertoond wor-i den. Deze opening werd bijgewoond door prof. dr Th. Rutten, minister van Onder wijs, K. en W., de wethouder van Onder wijs. de heer J. v. Zwijndregt, de chef van de afdeling onderwijs van de gemeente secretarie, mr J. Velders, de inspecteur en inspectrice van het l.o., dr D. G. G. van Ringelestein en mej. J. Langeraap, dr J. Nieuwenhuis van het Paedagogisch Centrum en -enkele gemeenteraadsleden. 's Avonds had in Pulchri een feestelijke opening plaats, waar o.a. in het Latijn op zeer verdienstelijke wijze werd opge voerd Sneeuwwitje Ook de Beatrijs was •er geslaagd. De onderwijstentoonstelling geeft een beeld van vroeger en nu. Op spectaculaire wijze heeft de inrichter, Jan van Heel, een overzicht gegeven. De contrasten komen vooral duidelijk uit bij de teke- Weiter weer nummer 1 op lijst K.N.P. Op d-e candidotenlijst, waarmee de Katholieke Nationale Partij zal deel- in de Tweede Kamerverkiezin gen op 25 Juni, staan als eerste vijf can didates 1. Ch. J. I. M. Weiter te Den Haag, lid van de Tweede Kamer; 2. prof. dr W. L. G. Lemaire te Nijmegen, oud-t secretaris-generaal van Justitie in Neder- lands-Indië en oud-buitengewoon hoog leraar bij de faculteit van de rechtsge leerdheid in Batavia; 3. C. de Jong te Amsterdam, hoofd bestuursled van de R.K. Middenstandsbond in Nederland; 4. •vr. Smal-Tönis te Haarlem, voorzit- r van de diocesane meisjesvereniging het bisdom Haarlem; 5. A. A. J. M. Rademakers te Roozendaal (N.-Br.). Tot de overige vijfltien Candida ten behoren H J. M. Hendriksen, H. W. C. Simons, mej. J. E. van Ra veste ijn, mr P. Leeu wenberg, W. Bamberger, dr J. M. E. M. A. Zonnenberg en mevr. J. M. Knaapen- Fermont, allen uit Den Haag. Dodenherdenking door Kon. Marine en Koopvaardij Op 30 April, de verjaardag van H.M. Koningin Juliana, zal de commandant Zeemacht Nederland, schout by nacht C. W. Slot, te Den Helder, een parade af nemen van de marine en van de in de stad gelegerde onderdelen van de L.S.K. De parade wordt gevolgd door een défilé. Op 3 Mei a.s. zal bij het monument „Voor hen die vielen" op het Havenplein te Den Helder een dodenherdenking wor den gehotfden voor die leden van de Ko ninklijke Marine en de koopvaardij, die in" de laatste wereldoorlog z\jn gevallen. Vertegenwoordigers uit marine- en koop vaardijkringen zullen aanwezig zijn e kransen leggen. De plechtigheid zal or 11 uur des morgens beginnen. Verbouwing van Sibajak gereedgekomen De verbouwing van de Sibajak is nu b de Rotterdamse Droogdok Maatschappij geheel voltooid. Donderdag zal ds Visch. Geref. predikant te Emmen, die als geestelijk verzorger de laatste emigranten naar Nieuw-Zeeland heeft meegemaakt, aan de directie var) de Kon. Rotterdamsche Lloyd een gedenkplaat aanbieden die door de emigranten is ge schonken. Tevens zal de nieuwe gezagvoerder Frits de Jonge dan met de bemanning kennis maken. De heer De Jonge is de opvolger van gezagvoerder C. C. Goede- waagen, aan wie het commando Willem Ruys is toevertrouwd. geschrijf. De enkele archiefstukken van de oud ste scholen geven een komische indruk van die tijd, terwijl tevens blijkt, dat ei niets nieuws is onder de zon. Ook de leerboeken, die zowel qua inhoud als uit voering zeer veel zijn veranderd. Een wandversiering ten slotte geeft op duide lijke en artistieke wijze aan, waarheen de VHMO-opleiding wijst. Een geslaagde expositie, die iedereen, die lezen schrijven kan, moet bezoeken. Federalisten richten zich tot de jeugd Afwezigheid van autoriteiten op congres betreurd De Beweging van Europese Federalis ten heeft Zaterdag op haar landelijk congres in Haarlem besloten de mi nimumleeftijdsgrens van leden te ver lagen van 18 tot 16 jaar. Daardoor is het mogelijk geworden jeugdgroepen te vormen. De beweging zal nu een groot Duitse uitvinding tegen gas- deel van haar propaganda tot de jeugd gaan richten. verstikking Na enige discussie werd een program Twee Duitse ingenieurs uit Trave- van actie aanvaard. Dr Kolmar, een jmuende hebben patent aangevraagd voormalige officier van het geallieerde een uitvinding, welke beoogt een einde bevrijdingsleger, die uit Polen afkomstig te maken aan het gevaar van gasont- is en thans in Breda woont, waar- snapping. Zij hebben een mondstuk schuwde tegen het onderschatten van het een gasbuis geconstrueerd, dat door de V.S. levert, nl. elk jaar 500 millioen liter. Het was voor velen een stemden langs de wegen, de vroegere Friezen en Hollanders en Zeeuwen, juichten de Koningin toe en zwaaiden met Nederlandse en Friese vlaggen. In de boerderij van de vroegere Fries Ted Bouma kreeg de Koningin koffie met koek, ze bekeek er de koeien en een meiksysteem. Bouma heeft stuks vee. Daarna reden de Koningin en Prins ;tar de kerk. De dienst werd geleid door ds Gradus van der Linden, 's Middags werden duizend ex-Nederlanders in Los Angeles op een receptie ontvangen, nadat de vorstelijke gasten hadden ge luncht met Paul Hoffmann, de gewezen administrateur van het Marshallplan, 's Avonds rustte de Koningin, om van daag naar Detroit en via Detroit naar Canada te vertrekken. Novidoi wordt beschermd Negen karaats goud met officiële garantie De Federatie Goud en Zilver heeft be sloten een nieuw goudachtig materiaal onder de naam Novidor te garendaren i te beschermen. Dit Novidor is eigenlijk negen-karaats goud, doch aangezien de waarborgwet het woord „goud" voor dit mengsel niet toestaat, kan slechts gesproken worden an „negen-karaats". Op sieraden en voorwerpen van Novi dor zullen een kwaliteitsmerk en eer verantwoordelijkheids teken worden ge plaatst. Men is overgegaan tot het toelaten var ii nieuwe product, omdat de vermin derde koopkracht en de weeldebelasting raag naar een goedkoper artikel doen verwachten. In Duitsland zijn met der gelijk materiaal aanzienlijke geboekt Ned. Herv. Kerk dankt: voor Arnemuiden Arendsen te Blauwkapel; voor Hilver sum (vac.-J. v. d. Velden) A. den Har- togh te Schenpenzeel (Gld). Beroepbaar: cand. H. Brouwer te Groningen. Geref. Kerken Beroepen: te Makkum cand. J. C. Haspels te Bussum. Bedankt: voor Oude Pekela A. J- de Bakker ie Onderdendam (Gr.). Chr. Geref. Kerken •Drietal: te Ede M. Baan te Dor drecht, W. Baay te Alphen aan den Rijn en N. de Jong te Middelharni». Beroepen: te Katwijk aan Zee N- de Jong te Middelharnis. (Advertentie) verstoort Uw leven en belet U te werkenHet middel dat direct en afdoend helpt, heet Prof. dr G. Rij ekens t Leuven zal 1 l 12—17 Mei een aantal drachten in Nederland hóu< door Saoedi-Arat op 16 Mei in De Prins Bernhard aanwezig? Frits Wassenburg wordt in Haarlem begraven Het stoffelijk overschot van de op 3 April in Washington plotseling overleden luitenant ter zee 1ste klasse F. Wassen- burg, die bezig was het bezoek Koningin Juliana te verfilmen, zal op verzoek van Prins Bernhard naar Neder land worden overgebracht Het wordt' begin Mei in Haarlem met militaire eei van de Koninklijke Marine ter aarde be steld, meldt De Tel. In een loden kist zal het transport plaats hebben met een schip van de Hol- land-Amerika Lijn. Verwacht wordt dat Prins Bernhard of diens vertegenwoor diger de begrafenis zal bijwonen. Van het sterfgeval in Amerika heeft de Prins mevr. Wassenburg persoonlijk telefonisch in kennis gesteld. Plechtige bijzetting van urn uit Auschwitz In Amsterdam hebben een aantal per sonen het initiatief genomen tot de plech- tige nationale bijzetting van een urn ui' het concentratiekamp Auschwitz-Birke- nau, waar met millioenen andere Euro peanen het grootste deel van onze Joodse landgenoten werd omgebracht. De bijzetting zal geschieden in het ka der van de Meiherdenking. In het comité hebben tal van personen uit allerlei kringen zitting genomen, o.a. ds J. J. Buskes, prof. mr R. P. Cleveringa, ds K. H. Kroon, ds J. Overduin en prof. dr H. van Riessen. Hond beet in Vught 51 kippen dood Dezer dagen beeft een hond een l zoek gebracht aan het kippenhok v boer J. Soboones op Oud Herlaer te Vught. De gevolgen waren catastrofaal, •want het dier heeft in het nachtverblijf van de kippen zodanig huis gehouden, dat 51 .kippen het leven lieten. Een uit gebreid onderzoek naar de hond is onmiddellijk ingesteld. Het lied der aethergolven DINSDAG 22 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram 7.45 Morgen- .Lichtbaken" 10.00 Voor de kl< Gram 10.40 Schoolradio 11.00 Vooi 11.30 Schoolradio 12.00 Angeli i het I e Duitse gevaar. Prof. Brugmans ant woordde dat dit gevaar in een verdeeld Europa groter zou zijn dan in een fede ratie. Juist daarom moet met de federatie haast worden gemaakt. Duitsland moet hierbij worden ingeschakeld, omdat de Amerikanen he: land anders een zelf standig leger zullen laten opbouwen. De voorzitter, mr C. van Rij, had in zijn openingswoord zijn leedwezen uit gesproken over het feit, dat op het con gres geen enkele burgerlijke autoriteit aanwezig was. Koningin en Vaderland Blijkens een redactionele mededeling in het jongste nummer van het C.H. weekblad Koningin en Vaderland hebben de heren P. Brijnen van Houten en F. Goudzwaard hun medewerking aan dit blad geëindigd, aangezien zij ernstig be zwaren hebben tegen de inhoud. Na een woord van dank voor hetgeen zij voor dit blad hebben gedaan, spreekt de redactie de hoop uit dat deze „staking" niet van lange duur zal zijn. 12.03 Gram 35 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actuali teiten 1.25 Amusementsmuziek 2.00 Gev. pro gramma 2.55 Gram 3.00 Schoolradio 3.30 „Ben je zestig?" 4.00 Voor de zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Voor de jeugd 5.15 Felicitaties voor de jeugd 5.45 Regeringsuitzending: J. A. van Beuge: „Het werk van de missie in Nleuw-Guinea" 6.00 Nieuws 6.15 Tulpen- rallye 6.20 Sportpraatje 6.30 R.V.U.: Mevr. dr E, PerVira-d'Oliveira: „Inzichten r ieder kanker, die an belang zijn" 7.00 mechanisme open blijft, wanneer heti gas brandt, en gesloten wordt, wanneer- PhiHiar hrt gas niet meer brandt. De Uitvinding .S"! berust op het principe van uitzetting van Bariton metalen b(j warmte. Nieuws 11.15^—12.00 Gramofoonmüziek. (Advertentie) HILVERSUM n. 298 AVRO: 7.00 Nieuw* 7.15 Ochtendgymnas- VPRO: 7.50 Dagopening 7.30 Grai AVRO: 8.00 Niei wijding 9.15 Gram 9.25 Voor de hutivroi s 8 15 Gram 9 00 Morgen- 9.30 Gram 10.50 Voor de zieken 11.30 Sopi sementsmuziek 12.33 Voor hét platteland 12.40 Planoduo 1.00 Nieuws 1.20 Dansmuziek 2.00 Voor de vrouw 2 30 Gram 2.40 Schoolradio 3 00 Gram 3J0 Onze Amerikaanse buren 4.00 Gram 4.30 Voor dek' 5.15 Gram 5.25 Viool en plano 6.00 Nieuws 6.15 Liohte muziek 6.40 Surinaamse volks muziek 6.55 Voor de kinderen 7.00 Pii 7.15 Paris vous parle 7.20 Koorconcert 7.50 Wervingspraatje voor de luchtmacht f Nieuws 8.05 Gram 8.15 Gev. programma Dit is uw land, uw volk", klankbeeld 1 Jram 10.45 Buitenlands overzicht 1 lieuws 11.15 „New York calling" 11.20 Jazz nuziek 115012 00 Gramofoonmüziek. ENGELAND. BBC Home Service 330 12.00 „Have a go" 12.30 Voor de arbei 1.10 Gram 2.00 Strijkensemble School en Kerk Gerei. Jongelingsbond ging iets achteruit Een andere naam? Blijkens het jaarverslag van de Ned. Bon van Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag is de vooruitgang in het ledental sinds het jaar 1950 voor een, deel verloren gegaan. Het aantal leden bedroeg ruim 25.000 in 1938, ongeveer 21.250 in 1950, bijna 22.750 in 1951 en 21.714 in 1952. Een vergelijking van de twee laatste jaren doet een achteruitgang van 4 Vz procent zien. Dit is voor een deel te wijten aan emigratie en aan de militaire dienst. Bo vendien waren vroeger leden van 24, 25 jaar geen zeldzaamheid, terwijl nu de meesten nog geen 20 jaar zijn. Ongeveer 51 procent der Geref. jongelingen is lid van een J.V. Het bondsorgaan telde ia Juni 1951 bijna 18.000 abonnees. Een van de vragen waarop bet bonds- bestuur binnenkort antwoord zal moeten geven, is of het woord „jongeling" moet vervallen omdat het uit de tijd zou zijn. Dr H. J. Honders praeses prov. kerkvergadering In Rotterdam is de provinciale kerk vergadering Zuid-Holland der Ned. Herv. Kerk gehouden. Dr H. J. Honders uit Wassenaar is tot praeses gekozen. Dr H. J. Schroten uit Rotterdam-Charlois werd assessor. De voorzitter van de prov. com missie voor het jeugdwerk, ouderling H. A. Korteweg uit Oud-Beijerland, gaf een overzicht van het werk van deze com missie. In de prov. diaconale commissie is ds J. Koele uit Dirksland tot predikant- lid benoemd. Ouderling dr H. Schilp uit Leiden werd secundus-lid van het coll lege van gedelegeerden voor de toelating tot de Evangeliebediening. Het voor naamste agendapunt vormde een uitvoe rige besprekirfg van een rapport over de betekenis en de practijk van het Heilig Avondmaal. DuitsNed. universiteitsweek j in Osnabruck In Osnabruck is een Duits-Nederlandse universiteitsweek geopend. Economische, historische, culturele, kunsthistorische em philosophische onderwerpen zullen be sproken worden o.a. door de Nederlandse hoogleraren Locher uit Leiden en Kruit uit Utrecht en de secretaris-generaal van het Ned. Genootschap voor Internat. Zaken, dr B. H. M. Vlekke. Ter gelegen heid daarvan is in Osnabruck een ten toonstelling ingericht van Ned. schilder en grafische kunst uit de 16e en 17e eeuw. Luth.Genootschap voor in- en uitwendige zending 100 jaar Het Ned. Lutta. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, zal Dinsdag 22 April a.s. met een. feestelijke dienst, te houden in de Ev. Luth. Oude Kerk aan het Spui ite Amsterdam, het feit her denken, dat het 100 jaar geleden werd opgericht. Namens de synode zal ds J. P. van Heest en namens het Genoot schap zal prof. dr P. Boendermaker het woord' voeren. Het kerkkoor „Toewij ding" verleent medewerking. Jaarboekje Geref. Gemeenten Het slot van het bericht dat wij plaat sten over het Jaarboekje der Geref. Gemeenten leze men als volgt: „Wat zie lental betreft nemen de Geref. Gemeen ten de vierde plaats in van de Kerken der Reformatie: Ned. Herv. Kerk onge veer 3.140.000 leden; Geref. Kerken onge veer 687.000 leden; Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) 91.714 (eind 1950); Geref. Ge meenten 65.757; Chr. Geref. Kerken 56.248 (eind '51). Kerkelijke lening De Gereformeerde Kerk van Klun- dert geeft een 20-jarige 4Yt pet obligatie lening, groot f 100.000 uit in stukken van f1000, f500 en f100 koersende 100 pet voor aankoop, verbouwing en inrichting van het historische Prinsenhof als huis voor ouden van dagen, dat plaats zal bie den aan 40 personen en aan 'n dringende behoefte voor de gehele Protestantse Westhoek van Noord-Brabant zal voor zien. Aflossing begint in 1953 en ge schiedt door uitloting. Vervroegde aflos sing is niet mogelijk voor 1956. Inschrij ving staat open bij de Zuidhollandsche Bank. 5 6.15 Sport 6 20 Grar 59 Het meisje had verschillende arm- en been breuken... ze lag voor lijk met zware inwendige trappen... zo denk ik er over.' kneuzingen... haar botten waren losgeraakt uit „Veertien franken maakt hun verband... de Hollander kwam... hij streek Willem, met een stuk ijzer over het gehavende lichaam „Maar honderd en foetsie waren de pijnen... ze vlogen naar hef ijzer als een naald naar een magneet. De man nen droegen deze verhalen mee naar huis er wekten daarmee een stille hoop in de harten worden om naar het grote te bukken. de lijders aan kwalen waarvoor zij nog geen Luchtig gaf Willem hem bescheid: „Als jij ten wel afpoeieren, maar stom is het om de Laat in de avond keerde Willem over de ver- franken die naar je toe komen rollen weg te laten kade weer naar -zijn eigen schip, waar zijn personeel hem wonderlijke verhalen vertei- gulden", spotte de over hun ontmoetingen aan de wal. het antwoordde De Jong vermanend en met de knop En de vragen welke hen gedaan werden... daar van de deur in zijn handen voegde hy er nog was ejn(j van weg... de een wilde weten of aan toe: „Wie het kleine laat liggen, zal te lui de schipper in zijn dagelijkse leven gewoon was als alle mensen; de ander informeerde of het was dat op de Adwi een hut geheel met genezing hadden kunnen vinden. Zo veel hij kon voor een sleep staat, draai je^ ook niet bij zwart doek behangen was. Tientallen vragen nad- eventig maal zevenmaal ontliep Willem de nieuwsgierige ogen die hem om wat brandhout op te vissen, nazagen als hij door de straten van Engis ging. De dekknecht werd aangesteld als inkoper en Willem meed de wal gelijk een gezonde het huis waarin besmetting van «en gevaarlijke ziekte was. Maar het volk van de wal zocht hem met een hardnekkigheid welke zich niet liet afwijzen. Toen de Adwi in een late Zaterdagavond vast maakte aan de kade, stonden daar de beroeps- baliekluivers van Engis met de familieleden der lyders aan slepende kwalen. Zij wezen elkaar de schipper in de stuurhut aan: dat was mon sieur Ie docteur! Behulpzaam grepen vele han den naar de draad, die de dekknecht hun toe- slingerde, maar hun ijver werd niet beloond- Willem hield de loopplank binnen boord en na een haastige hap eten roeide hij met de boot naar de Eben-Haëzer. „Jij kan hier rijk worden met je kunsten", zei lachend De Jong. Een wrevelig antwoord kriebelde Willem in de keel; de'gave waarover .thuis steeds eerbiedig gezwegen werd tot een winstobject te verlagen zie, dat stond gelijk met in het gezicht. den zij moeten beantwoorden en de een was nog onzinniger dan de andere. „En wat hebben jullie gezegd?", vroeg Wil lem. Lachend antwoordde de machinist: „Wij dron ken uit wat ons voorgezet werd, we zeiden al maar „Oui Monsieur", verder kletsten we maar een eind weg.... een ratje-toe van Nederlands en Vlaams met een paar Franse woorden er tussen. O. BAARDMAN begrepen er niets van, maar ze keken ons aan alsof we de wijsheid in pacht hadden." Lig gend op zijn bed, waarvan hij wegens de warm- „Die slag is jou," lachte De Jong, wiens hu- te de dekens had weggesmeten, overdacht Wil- meur na een vette week een stootje kon ver- ^em alles wat zijn personeel hem verteld had. dragen. Hij bezat de gave der genezing, maar dat was „Vader is de hele week zo mak als een lam", iets waar zo weinig mogelijk over gesproken zei Toos na het vertrek van haar vader. moest worden. Het was een bijzondere genade, „Zo mak als een lam", echode haar moeder, waarbij geen rumoer paste en zeker geen re- „Maar in zijn besté ogenblikken denkt hij nog clame. Hoe ernstig had zijn vader hem niet ge- aan geld", merkte Willem op. waarschuwd om toch nooit van dit geschenk uit „Geld,is zijn god", antwoordde vrouw De Jong. de hemel een zaakje te maken waarmee winst „Moeder toch", deed Toos verbaasd. te behalen viel. De mensen weefden rondom de 0__. „Het is zo kind... die'god van je vader heeft gave een sfeer van geheimzinnigheid, terwijl het beledigende klap anze boot gebouwd, maar hij heeft ons een zwa- niet meer was dan een gebruik maken der krach- re prijs laten betalen- Wat ben jij en wat ben ten die in vele mensen aanwezig waren. Zijn Waarschuwend zag Toos hem aan, en terwille ik...vader had die sluimerende krachten in hem ge- Zelf mompelde vrouw De Jong een onverstaan- wekt, doch niet om er eer of voordeel mee te lar antwoord op deze vraag om daarna weer behalen. Hij zocht geen van beide en de dwaas weg te zinken in uitzichtloze gepeinzen. Zij tel- heid der mensen ging hem niet aan al had hij en Toos en Willem spraken alsof er de last van te dragen, de kajuit waren. (Wordt vervolgd.) kind< 7.00 Vaudeville 750 Causerie 7.50 Orgelrecital L 9.15 Wereld- 10.00 Cause- ecital 10.48 Pari :icht 11.00 Nieu- ENGELAND. BBC Light Programme 12.00 Lichte muziek 12 4S Schots orkest 1 Voor de kinderen 2 00 Voor de vrouw 3 Muzikale causerie 3.30 Voor de soldaten 3 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.3Ö Rhythmisehe jgj|B - - Orgelspel 6.15 van haar slikte hij de boze woorden, die hem or de tong lagen weer in. De Jong maakte hem het zwijgen gemakke lijk door te zeggen: „Blijf jij maar aan de rok de niet ken hangen, ik ga naar de wal en ik zal je klan- zij samen ïziek 11.00 Voordracht 1115 Or- 249 en 347 r 12.00 Gi 1.48 Pianorecit 6 30 Amerikaanse uitzending 7.01 Orkestcon cert 8.00 Moderne Duitie muziek 10.45 Viool recital 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 ra. 12.05 Instrumentaal kwartet 1.00 Nieuw 1.10 Gram 2.30 Orgelspel 3.00 en 4.00 Grai 5 00 Nieuwr Gram 7.45 —BH 10.00 Nieuws 10.10 Planorecital 10.26 Gra 11.48 Gram 12.34 Gram 12 50 Koersen 12 55 Gram 1.00 Nieuws 1.15 en 2.00 Gram 3 00 Bastien et Bastienne". zangspel 3.30 en 4.00 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 Voor de kleuters 5-30 Gram 5.50 Boekbespreking 6.00 Nieuws 5.10 Gram 5 15 Voor de kleuters 5.30 0 Boekbespreking 6.00 Viool en clano 6.30 Voor i 7 50 Caus< rkest 9.45 Actualiteiten ifl 00 Nieuws 10.15 musementsorkest 10 45 Gram 10.55 Nieuw6. TELEVISIE LOPIK Dinsdag. V.P.R.O. :2 0.15—21.45: Program- A.V.R.O.-rubrieken, die verdwijnen 'Hoewel de plannen van de A.V.R.O. •m de gesproken-woord-uitzendingen ten i gunste van meer lichte muziek in tel krimpen, nog niet in belangrijke mate zijn uitgevoerd, zullen enkele rubrieken inderdaad binnenkort verdwijnen, n.l.: bet radio-zoeklicht, het financieel over zicht (de heer Appeldoorn heeft deze be schouwingen geëindigd, omdat hy zich niet kon verenigen met de censuur, welke de A.V.R.O. toepaste), de Zondags club o.l.v. de heer Feenstra en de hersen gymnastiek. Van de rondetafelgesprekken blijft alleen het rondetafelparlement o.l.v. dr Kortenhorst over. Reportages zullen alleen nog bij bijzondere gelegenheden worden gegeven. De boekbespreking van dr P. H. Ritter Jr is ingekort van 25 op 20 minuten. I Stemmen over Hardegarijp (1) i Ds LandsmanGeen onzeker geluid (In een zestal korte artikelen 4 hopen wij enige der belang rijkste persstemmen weer te geven over de kwestie-Hal-de- garijp, die op de onderwijs- vergaderingen vorige yjeek zo zeer in het middelpunt van de belangstelling heeft gestaan). tN het weekblad De Hervormde Kerk schrijft ds F. H. Landsman als zijn mening dat de Generale Synode der N. H. Kerk ondanks de beweringen ran het tegendeel geen onzeker geluid •ver het schoolvraagstuk heeft laten „Hoewel uit de verklaring duidelijk blijkt, dat de Ned. Herv. Kerk een an dere verhouding heeft tot het Christelijk dan tot het openbaar onderwijs, ging de Synode toch uit van het feit, dat de Her vormde Kerk verantwoordelijkheid voor het gehele onderwijs heeft. Zonder tekort te doen aan de betekenis van het be luiden der Kerk vooral voorzover dit betrekking heeft op de Heilige Doop en op de Overheid heeft de synode toch vooral de nadruk gelegd op de betekenis ipostolaat in de hervormde visie op het schoolvraagstuk." Ds Landsman merkt op, dat de Synode heeft willen uitdrukken, dat de Kerk andere verantwoordelijkheid heeft een vereniging, omdat de Kerk wel de feitelijkheid kan erkennen, dat de „neutrale" staat en.de „neutrale" school in bepaalde omstandigheden stichting van bijzondere, christelijke scholen nood zakelijk maakt, doch dat de Kerk deze neutraliteit nooit helemaal ernstig kan nemen en er zeker niet in berusten kan. Hij besluit: „Daarom is deze verklaring van de synode geen encycliek, waarmede een probleem voor opgelost wordt verklaard maar een appèl tot heel de Kerk en heel het volk en een werkplan voor alle leden der Kerk, die bijzondere verantwoorde lijkheid in onderwijs en opvoeding heb ben te dragen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2