llicurue griltsriie (Courant Staatsiebezoek van was vandaag f Filmstad Hollywood bood haar een genoeglijke middag Koningin Juliana ten einde Ondertekening op 17 Mei te 's-Gravenhage Sl??,a2S3Lfatrrti^ In dhït w^hpirn6ikeer ^ussen gooien graag met gouden appelen Wist U es Si- li ij MAANDAG 21 APHIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Dr!« «n dertigste Jaargang No 9410 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Slut»«uct h tbtNitra ■is tart Ia tejtaaspott* EEN VLUCHT VAN 49 69 UUR NAAR MOEDERS' ZIEKBED ZIE PAG. 2 Na drie vermoeiende weken HOLLYWOOD, een stad van namaakhoven en -koninginnen, waar mar meren trappen en gouden kandelaars gefabriceerd zijn van vurenhout en karton, een stad waar schijn en kunstmatigheid hoogtij vieren, dit Hol lywood heeft Zaterdag heel Amerika een lesje gegeven in menselijkheid, die kan leven onder klatergoud en geveinsde sentimentaliteit, harde zake lijkheid en make up. Dat was toen Koningin Juliana er een bezoek bracht. In de maalstroom van het overladen programma heeft de filmstad Hollywood kans gezien alle burgemeesters, ont- vangstcomité's, journalisten andere woordenrijke sprekers te overtroeven door een uiting van pure menselijkheid zonder een zweempje van opgevoerde romantiek. De „regisseur" was de Para- mount-veteraan Cecil de Mille, die in een der studio's van Metro Goldwyn Mayer gezeten was naast de Koningin met rond zich geschaard figuren als Irene Dunne, Dorothy Lamour, James Mason, Walter Pidgeon, Robert Taylor en talrijke onde- re grootheden van het witte doek. Cecil de Mille vertelde aan de lunch een geschiedenis die de Koningin met één-en-al aandacht volgde. „Toen ik acht jaar was", zei De Mille, „werd ik verliefd op een allercharmantste jongedame. De jongedame was tien. Ik had haar nooit gezien, alleen maar op plaatjes, en zij iheeft het nooit geweten. Ik zag haar pas 52 jaar later, toen zij mij het geschenk gaf dat het dierbaar ste in mijn leven zal zijn: de onderschei ding van ridder in de orde van Oranje- Nassau. Ik kreeg die orde voor een film die ik heb gemaakt over het leven van Nederlanders in de Oost. De jongedame was Uw Moeder, Koningin Wilhelmina. En haar dochter veroverde vandaag Hollywood, zoals zij mijn hart veroverde acht jaar geleden". Het was volkomen stil in de studio, toen De Mille deze confessie deed en om deze stilte te verbreken zei hij schertsend tot de Koningin: „Zo zouden we het elke dag graag willen hebben, maar dan zijn vijftien man nodig, die elke minuut „stil te" schreeuwen." Op de Mayllower Na de lunch onderhield! deKoningin zich met enige filmsterren, zoals de thans verlamde Lionel Barrymore, de charmante Hedy Lamarr en Irene Dun ne. Daarna ging de Koningin, van de vice-president van M.G.M., Dori Schary, naar een studio waar opnamen werden gemaakt voor de film Gevangene van Zenda. De •namaakprinses Flavia maakte er een knieval voor de echte Ko ningin. Gezeten'in de stoel van de regis seur woonde de Koningin vol interesse een deel der opnamen Even later stond zij op het schip Mayflower naast kapitein Jones te midden van ruw zeevolk. Kapitein Jones de filmster Spencer Tracy leidde de Koningin over de loop plank op zijn schip, dat in een tank met water ligt. „Stilteschreeuwde de regisseur tot de toeschouwers ei allen, de Koningin incluis, gehoor zaamden. Het was een merkwaardig toneel op het schip. De Koningin zat naast Spen cer Tracy, mej. Teilegen naast Jane Russel, bekend uit The Outlaw, baron Van Heeckeren naast Walter Pidgeon en minister Stikker naast de komiek Red Skelton. De Prins was niet feanwezig. H\j de zakelijke besprekingen in de Lockheed vliegituigfabrieken. Vorstelijke hulde Een zeer geestdriftige ontvangst, die herinneringen wekte aan New York, heeft de stad Los Angeles de Koningin de Prins Zaterdag bereid. Ook hier w> den de koninklijke gasten ontvangen door een snipperregen van verscheurde tele foonboeken en ander materiaal. Luide Atoomexplosies op het televisiescherm toejuichingen werden hun deel. Plechtig was de ontvangst op het stadhuis. De Koningin en de Prins waren er de eerste koninklijke gasten sedert 1919, toen Ko ning Albert en Koningin Elisabeth van België er een bezoek brachten. En thans is het statiebezoek aan de Verenigde Staten ten' einde. De Koningin vliegt naar Canada, om daar haar vrien den uit de oorlogsjaren weer te zien, de Prins naar New York om een lezing te houden. Ongetwijfeld zullen de banden tussen het grote en kleine land aan beide zijden van de oceaan zijn verstevigd. Op een officiële plechtigheid in Los Angeles liep de achtjarige Rita George op de Koningin toe en bood haar een bos bloemen aan, en een pop voor Prin ts Marijke. De vader van het meisje legde H.M. uit dat Rita zelf op het idee was gekomen haar lievelingspop aan Prinses Marijke te geven, toen zij foto's in de kranten had gezien van het Koninklijk gezin. De Koningin beloofde de pop voor Marijke mee naar Nederland te nemen. 1 Nederland helpt Koningin Juldana, die op weg naar de Westkust over de overstroomde gebieden gevlogen, heeft het Amerikaanse Rode Kruis meegedeeld', dat Nederlandse producenten in de Ver. Staten levens middelen ter beschikking hebben steld voor de slachtoffers der mingen. Daaronder bevinden zioh onge- 300 hammen, 900 blikjes cacao, 2800 repen ohocolade en 200 blikjes crackers. Compliment van Malik Zoals men weet heeft de Koningin bij gelegenheid van het diner met de leden de Veiligheidsraad in New York ook enige tijd gesproken met Jakob Malik, de Russische afgevaardigde. Het trok de aandacht, dat Malik na dit gesprek zich in bijzonder waarderende termen over De kroon bleet thuis Angeles een banket gehouden voor 800 gasten. De zaal met zijn palm bomen was versierd met 300 oranje kleurige paradijsvogels en bloemen. De zangeres Dinah Shore, in Neder land zeer populair, had een verrassing voor de Koningin: zij zong het school liedje: „In een blauw geruite kiel.." Prins Bernhard vertelde in zijn dankwoord dat tijdens het bezoek aan de Ver. Staten vele Amerikaanse kin deren de Koningin gevraagd hadden „waar de kroon was". „Tot onze spijt moesten we dan zeggen dat we die thuis hadden gelaten", zei de Prins. Het was niet de gewoonte dat de Koningin de kroon droeg, vertelde de Prins. In de kringen van de film maatschappijen werd dit gesprekje bekend en van die zijde heeft men er vopr gezorgd dat de leemte werd aan gevuld door de aanbieding van een., kroon van suikergoed. „Heel aardig", vond de Prins, „nu kan men de Koningin tenminste beter herken- Op een persconferentie op het stad huis bekende Koningin Juliana „niet van koken te houden." Verslaggevers vroegen de Prins of H.M. wel eens voor hem kookte. En hij antwoordde: „Beslist niet." de Koningin uitliet. Een verslaggever vernam achteraf enkele bijzonderheden van dit overigens in privé gevoerde ge- Malik complimenteerde de" Koningin met haar toespraak aan dit diner. Hij zeide verheugd te zijn over het vredes- verlangen dat uit haar woorden was ge bleken en in de oprechtheid daarvan te geloven. Prinsessen bezochten „Keukenhof" De Prinsessen Beatrix. Irene en Mar griet brachten vanmorgen een bezoek aan „Keukenhof". Zij werden rondge leid door burgemeester De Graaf van Lisse, de heer Tom van Wavereri en de heer Belle, beiden van het Stichtings bestuur. De Prinsessen verlieten „Keu kenhof" met bloemslingers om het Sir Stafford Cripps bewusteloos De gezondheidstoestand van Sir Staf ford Cripps, de vooitnalige Britse mini ster van Financiën tijdens het Labour- bewind, die de bijnaam „IJzeren kanse lier" heeft gekregen, is de laatste sterk achteruit gegaan. Zijn toestand is thans critiek. Zater dag raakte hij buiten bewust zijn. Mevr. dr Dagmar Liechti, de arts, die Sir Stafford te Zu rich behandelt, heeft verklaard, dat zijn hart thans de druk begint te onder vinden van het feit, dat zijn kwaal (een tu berculose aan doening van het- ruggemerg) zich thans verspreidt over de rest van zijn lichaam. Hart en bloedsomloop beginnen tekenen van ver moeidheid te vertonen. Sir Stafford vertoeft sinds Januari in een kliniek te Zürich. Het was de vijfde maal sinds de oorlog, dat hij moest wor den opgenomen. Telkenmale was het resultaat van de kuur gunstig te noemen, maar thans wordt voor zijn leven ge vreesd. Lady Cripps vertoeft voordu rend aan de zijde van haar echtgenoot- Geboren op 24 April 1889 zou hij Donder dag a.s. 63 jaar worden. Prinsessen vooraan bij Ruiterwedstrijden Beatrix beste in dressuurproef en Irene in springconcours De Prinsesjes Beatrix en Irene namen Zaterdagmiddag met haar Arabische schimmels Atalanta en Atalia deel aan de jeugdruiterwedstrijden van de Zuid- veluwsche jachtvereniglng op de Greb- beberg. Zij boekten verschillende succes gaven daarmee blijk van haar de hippische sport, goede vorderingen waarvan ook Prins Bernhard thousiast beoefenaar is. De Prinsessen kwamen ujt in 1 lichte Veidiag voor hel Europese leger Dezelfde dag worden te Bonn overeenkomsten gesloten ter beëindiging van bezetting VOLGENS welingelichte kringen te Bonn zal op 17 Mei a.s. de onder tekening van het verdrag voor het Europese leger door de ministers van Buitenlandse Zaken der zes aan de Europese Verdedigings-Gemeen- schap deelnemende landen, te 's-Gravenhage worden ondertekend. Op dezelfde datum, vóór deze ondertekening, zullen de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te Bonn hun hand-tekeningen zetten onder een serie andere overeenkomsten, nl. die, waarbij een eind wordt gemaakt aan de bezetting van Duitsland. Deze laat ste verdragen zullen worden ondertekend in het palèis Schaumburg, waar kanselier Adenauer zetelt. Deze zal voor Duitsland tekenen. cwesties in de contractuele over- Gelijk bekend moeten beide soorten verdragen gelijktijdig worden onder tekend, daar West-Duitsland het einde de bezetting verkrijgt in ruil de belofte, zich bij de Westelüke defensie te sluiten. Om psychologische rede- wordt het echter uitgesloten geacht, het verdrag, waarbij het Europese leger wordt opgericht, in Duitsland te tekenen. Daarom vliegen de betrokken ministers van Buitenlandse Zaken, na de onder tekening van de contractuele overeen komsten met West-Duitsland, nog op de zelfde dag naar Den Haag. Overigens is het met deze verdragen nog niet helemaal in orde. Er moeten nog allerlei kwesties besproken worden. Een van de belangrijkste is wel de ver deling van de Westduitse bijdrage tussen zijn eigen troepen en de in Duitsland gestationneerde geallieerde troepen. Adenauer en de drie Hoge Commis sarissen zijn vandaag begonnen met de onderhandelingen over de nog open- Acheson ^vordt 9 Mei in Europa wacht. Tussen deze datum en 17 Mei zal waarschijnlijk te Parijs nog een slot-' conferentie door de betrokken ministers van Buitenlandse Zaken plaats hebben, ten einde het werk van de onderhande laars officieel goed te keuren. De ver dragen worden gelijktijdig van kracht, wanneer zij door alle betrokken parle menten zijn bekrachtigd. Men verwacht, dat hiermee nog wel enkele maanden ge moeid zullen zijn. Leeuwin Nelly weer in de aanval Temster Belita ernstig gewond in circus Opnieuw heeft de leeuwin Nellv, die vorige week Dinsdag de Haagse persfotograaf Simon Smit aanviel, zioh gisteravond in het circus Mik- kenie op het Malieveld in Den Haag van haar kwade zijde laten zien, toen zij tijdens een voorstelling de domp- teuse Belita enkele harde slagen toe bracht. De dompteuse werd met ern stige verwondingen aan haar arm naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht. Normaal had de temster de zes leeuwin nen voorgebracht, waarna zij deze het eerste onderdeel van het programma liet afwerken. Ook nu gedroeg Nelly zich weer enigszins onrustig en gaf slechts schoorvoetend gehoor aan de bevelen de dompteuse. Plotseling deed de leeuwin een uitval en bracht mej. Belita ikele klappen op de rechterarm toe. Zonder de andere dieren, die zich bij het van het bloed zenuwachtig gingen gedragen, uit het oog te verliezen, reti reerde de dompteuse uiterst koelbloedig naar de vluchtdeur. Hier had, zoals na het incident van Dinsdag gebruikelijk as, de eigenaar van de dieren, de heer Klant, de wacht betrokken. Deze opende ongiiddellijk de deur en repte zich in de kooi, om het leeuwennummer af te wer ken. De gebeurtenis verwekte enige be roering onder de toeschouwers, doch er ontstond geen paniek. Belangrijke gift voor Leids laboratorium De Rockefeller Foundation te New York heeft döor een gift vah duizend dollars de ontwikkeling van een voor hei', zoölogisch laboratorium te Leiden samengesteld» wedstrijd, een „mlutuur- "T «f5™»"*1» zowel' ifTÏ i.™ ruiters ?ie,dT W A. Küenen en die bestudering in- v°sr het I houdt van het verband tussen milieu en m ymp"che spelenll»t dier telt. was een betrekkelijk kosl- n S I bare uitbreiding van apparatuur nodig, in An H rijders en rijdsters moesten 1 aak zy de ,.an dd Rockefeller Foun- hnn Lf r Apr°8' 5 beh«"i"8 over^attontanlU nu in de Kaieerétamt te ïrA aantonen. daama een lichte L.iden aan m vdor „eiland enig nar™ 2 tenslol,,i ccn spring- ondertoek beginnen. parcours deelnemen. Prinses Beatrix plaatste zich met haar De Australische premier Robert scmmmel Atalanta als nummer 1 in deMenzies zal 17 Mei naar Washington ver- dressuurproef, afc vierde in de cross-trekken voor besprekingen met Tru- county en als derde in het klassement' van de samengestelde wedstrijd. Prinses Irene werd met haar Atalia eerste in het springconcours en derde in de dressuur proef. De liefde voor de paardensport zit er bij de Prinsessen Beatrix en Irene al vroeg in. Zaterdag namen zy deel aan jeugdruiterwedstrijden op de Grebbe- berg. Beiden werden hier gefotografeerd tijdens het springconcours, dat door Prinses Irene werd gewonnen. Dean Acheson verklaart Tot degenen die Koningin Juliana en Prins Bernhard zo uitbundig verwel komden in de Hollandse kolonie in Michigan, V.S., behoorde o.a. dit groepje lachende meisjes uit de stad Holland, dat gekleed ging in Nederlandse klederdrachten. Schrikaanjagend gerommel Plafond ingestort bij opvoering van opera in Heerlen Paniekstemming in de kiem gesmoord, maar musicus liep gebroken been op KORT VOOR HET EINDE van de voorstelling van Verdi's opera La Tra- via-ta, die Zaterdagavond in de Stadsschouwburg te Heerlen werd ge geven door het Italiaanse operagezelschap, kwam met donderend geraas een stuk van de zoldering op de vloer van het balcon terecht. Onder de bezoekers, die ademloos naar de ontroerende muziek zaten te luisteren, ont stond even een paniek, maar dank zij het kordate optreden van de directeur van de schouwburg, de heer Van Kan, waren de gemoederen spoedig ge kalmeerd. Toen enkele personen in de zaal We hebben het reeds gemeld: Amerika brengt de atoomexplosies in de woestijn van Las Vegas op het televisiescherm. Voor het eerst worden n.l. thans de ver- |H| slaggevers van radio en televisie bij^ de j j}e dirigent liet zijn dirigeerstok vallen. muziek verstomde. De toeschouwers schrik begonnen te gillen, was de diri gent, Gino Barsanti, van achter zijn les- gevlucht. Dit voorbeeld werd door de orkestleden gevolgd. In de verwar ring werd de Italiaanse cellist Thomasso daarbij onder de voel gelopen. Met een gebroken been moest hij naar het zie kenhuis worden overgebracht. De be zoekers liepen geen verwondingen van enige betekenis op. stuk pleisterwerk van en kele vierkante meters naar beneden ge^ stort. Door de bijzondere acoustiek van de zaal, was het geraas hiervan echter aangegroeid tot een schrikaanjagend ge rommel, dat ongeveer 20 seconde duurde. oefeningen met atomische wapens toe gelaten. Ze mogen er niet al te dicht bij komen, doch moeten achttien kilometer van de plaats der explosies blijven. Ze krijgen dan direct bij aankomst nog een donkere bril op. De troepen, die aan deze oefening meedoen, komen er wat dichter bij. In November was voor hen de afstand nog elf en een halve kilo meter, maar dit is nu een stuk vermin derd. Gevaar is er niet bij, heeft de com mandant gezegd, mits de troepen precies doen wat hij zegt verstijfden. Van achter uit de zaal klonk plotseling verward geroep en gegil. Het publiek bestormde daarop in drommen de nooduitgangen. De directeur sprong op het toneel en slaagde er door bezwe rende gebaren in het publiek tot kalmte te brengen. „Zeg dan wat er gebeurd is", riep een vertwijfelde stem uit de zaal. „Met de meneer die daar roept, is in elk geval niets gebeurd", antwoordde de heer Van Kan slagvaardig. Na enkele minuten werd de voorstelling voortgezet. Zals men weet, ligt het plan voor een nieuwe schouwburg reeds enkele maan den gereed. Het gebouw zal 2 millioen kosten. 0m, als de Griekse godin der tweedracht, in een huwelijk te stoken het Wilhelmus jN DE BIJNA drie weken die het staatsiebezoek aan de Verenigde Staten heeft geduurd, hebben Ko ningin en Prins tienduizenden han den gedrukt. De Koningin hield grote redevoeringen en nog een groot aantal geïmproviseerde toespraken. Drie-en-zestig maal werd het Wilhel mus gespeeld. Bij een groot deel van het gevolg doet de vermoeidheid zich thans ken nelijk gelden, hoewel Koningin en Prins zelf nog steeds vol energie blij ken te zijn. Toch is men in het alge meen van gevoelen dat de reis enkele dagen te lang heeft geduurd. Dat des ondanks de stemming op hetzelfde niveau gehandhaafd kon blijven, hoofdzakelijk gedankt worden aa feit dat de steden welke bezocht den, steeds weer in een andere staat waren gelegen, waar men niet voor de vorige wilde onderdoen! Het programma droeg alle uiter- lijke tekenen van een staatsiebezoek en bood derhalve weinig variatie. Dit bracht onherroepelijk met zich mede dat de ontvangsten overal vrij een vormig waren en dat de begroetings toespraken evenmin veel van elkander verschilden. Toch verflauwden bij de plaatselijke bevolking nimmer ook maar een ogenblik de belangstelling. Gedurende de volle drie weken van het bezoek is de berichtgeving hier over van dag tot dag op de voorpagi na's der Amerikaanse bladen geble ven, hetgeen voor de Verenigde Staten zeer uitzonderlijk genoemd wordt. Opvallend was ook de lof die overal werd toegezwaaid aan minister Stik ker voor de wijze waarop hy vaak lastige vragen der journalisten op persconferenties beantwoordde. Memoires van Arthur Vandenberg Thans zijn de memoires van senator Arthur Vandenberg uitgegeven. Hierin worden vele zaken vermeld, die anders voor het publiek in de archieven ver borgen gebleven zouden zijn, aldus A.F.P. T~\E VERENIGDE STATEN zijn bereid en verlangend, alle grote geschillen in de wereld door vredelievende onderhandelingen op te lossen, doch alleen, indien er eerljjke en redelijke bases voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie blijken te zijn. De V.S. en haar bondgenoten hebben duidelijk doen uitkomen, dat zü geen stap terug kunnen doen, noch de opkomst in Europa van een nieuw tijdperk van samenwerking in gevaar brengen. Daarom zullen de V.S. de plannen, die het deelnemen van Duitsland aan een zuiver defensive Europese gemeenschap beogen, blijven steunen. Aldus verklaarde de Amerikaanse nister van Buitënlandse Zaken. Dean zit Acheson, Zaterdag in een rede poging van de Sowjet-Unie, zich het be an strategisch materiaal te verzeke- ten einde haar oorlogsapparaat te dagblad- kunnen opbouwen. IJzeren Gordijn heenge worpen; gelukkig hebben zij geen twee dracht gezaaid, aldus de minis ter, daarbij doe lende op het erhaal uit de Griekse mytho logie, vyaarin de godin der twee dracht, ver toornd. dat zij niet op een bruiloft was ge nodigd. 'n gou den appel tus- vierders wierp or De jongste stappen DEAN ACHESON tweedracht t Acht gewonden door een explosie in Deventer Arbeider van Hembrug viel in witgloeiende ijzerstroon^ In het scheikundig laboratorium van de N.V. Nourypharma te Deventer heeft zich Zaterdag een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor acht personen [werden gewond. Vele ruiten sneuvelden Een begin van brand kon met eigen mid- I delen worden eblust. De 33-jarie laborant M. Kemp liep de ernstigste verwondingen op. Een brand weerman. die toevallig in de nabijheid was. drong, het gevaar voor nieuwe ex plosies en vuur en rook niet achtend, het gebouw binnen en slaagde er in het slachtoffer naar buiten te brengen. De |De Tulpenrally e gestart Vandaag is de Tulpenrallye begonnen. Een kleine 300 deelnemers startte van de plaatsen Den Haag, Flensburg, Dussel- dorf, Brussel. Londen. Parijs, Müncheo, Bern, Clermond Ferrand en Grenoble voor een aanlooproute van ongeveer 750 km naar Brussel, om van daaruit morgen de gezamenlijke route van 3 dagen door Frankrijk, Luxemburg. België en Holand naar Noordwljk te beginnen. Op bijgaand kaartje is uitgestippeld welke routes in de loop van vandaag door Nederland werden gevolgd en welke by binnen komst in ons land Donderdag a.s. zal worden afgelegd. Bijna 200 gewonden van Korea naar huis Het Deense hospitaalschip Jutlandia. dat sinds verleden jaar Maart in de Koreaanse wateren heeft geopereerd, is vandaag uit Tokio naar Kopenhagen vertrokken. Aan boord bevinden zich. 184 gewonden van het Koreaanse strijd toneel. Het zijn negen Nederlan ders en Verder Belgen. Fransen. Tur ken. Ettoiopiërs en Grieloen. Het schip wordt op 9 Juni in Kopenhagen ver wacht maar de Nederlanders worden waarschijnlijk reeds in ons land aan wal gezet. DAT het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Vrouwen, werkzaam in Bedrijf en Beroep, die in Leeuwarden zijn jaar vergadering heeft gehouden, nu o.a. be staat uit de dames mr M. F. W. van Meerte (voorzitster), M. J. H. Kalis (penningm en A. H. B. van der Ent, allen uit Den Haag, en M. S L. Landen (secr Rotterdam. DAT de uit 1779 daterende boerderij Pijnenburg van J. van Butselaar in de Harskamp tot de grond is afgebrand (schade tienduizenden guldens en op het landgoed De Valouwe bij Ede een hooiberg en een manege in vlammen zijn opgegaan doordat een jongen met vuur speelde (schade f20.000). DAT in Venlo de vorige week tiendui zenden kilo's prei, die de minimumprijs van 8 cent per kilo niet konden halen, naar de mestvaalt zijn gebracht. DAT de prov. Friese vereniging It Fryake Gea aan de foto-journalist J. D. de Jong uit Oudkerk heeft verzocht een film over de Friese boerenstand maken, terwijl onlangs reeds een film over de bezittingen der vereniging besteld. DAT het echtpaar Jan de KJerk Wilhelmina Meeuws, Hertog Reinoud- singel 135 te Venlo, waarvan de man jarenlang stadsomroeper en aanplakker is geweest, op 4 Mei 65 jaar getrouwd zal zijn. DAT de timmerman P. A. van Bugge- num Zaterdag zijn 60-j. jubileum vierde bij de fa. Rijnierse te Overveen. DAT het grenskantoor Nieuweschans voortaan het hele jaar door dag en nacht geopend zal zijn. DAT de sectie zeelieden van de Int. Federatie van Chr. Transportarbeiders- bonden op een vergadering in Le Havre een resolutie heeft aangenomen, waarin wordt gevraagd de minimumleeftijd voor jonge zeelieden op 16 jaar te stellen. JU,.6o„ de Sowjet-Unietoestand van de heer Kemp is'ernstig, inzake de Duitse eenheid noemde Ache- Lichter gewond werden Ir H. M. A. Klep in ook zo'n „gouden appel-offensief'. |en de laborant Hubredits. Vijf andere De pas afgelopen „Economische con- personen kregen snij- en schaafwonden, ferentie" te Moskou vond de minister eenl De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. DAT de varken&mesters zich in een uit Zijdwind (N.-H.) is Zaterdag bij'de landelijke bond willen verenigen en in Artillerie-inrichtingen te Hembrug ge- Friesland reeds een provinciale afdeling struikeld en in een witgloeiende Ifzer- bestaat, terwijl een Groniirgse afdeling stroom gevallen. Zijn kleren vatten in oprichting (Advertentie) HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur DAT het Tweede Kamerlid mev Fórtanier-De Wit. die onlangs in een hotel te Amersfoort viel, vanwege een hersen schudding geruime tijd rust zal moeten houden. DAT te Roosendaal een Watoesirund, een bison en twee ponypaardjes van cir cus Strassburger bij het uitladen uit de trein aan de haal zijn gegaan, doch spoe dig weer gegrepen werden. DAT mevr. G. Bosje uit Alblasserdam gisteren in het Diaconessenhuis •Dordrecht het leven schonk aan een drie ling, nl. drie meisjes reep. wegende 1950, 1Ö50 en 1200 gram. DAT op 21 April in 16 plaatsen in ons land (o.a. te Den Haag in het gebouw Vijzelstraat 121) het examen voor hulp monteur van de Stichting Vakopl. Autom. en motorrijwiel bedrijf wordt gehouden. geva iddelijk vlam. Mede-arbeiders konden het vuur met enkele emmers water doven, maar De Bruyn moest met verbranding in de tweede graad i het ziekenhuis worden overgebracht Het ongeluk gebeurde toen men 700 kg voeilbaar ijzer van 1550 graden Celsius op de betonnen vloer had gestort bij pogingen om een verstopt geraakt af- st eekgat door te steken. Eisenhower heelt een keelontsteking Generaal Eisenhower is ziek. Gisteren moest hij het bed houden omdat hij een keelontsteking had opgelopen. Aanvan kelijk had hij enige koorts, maar die is weer afgezakt. Toch staat het te bezien, of hij op tijd zijn voorgenomen afscheids bezoeken aan de Scandinavische landen en Nederland zal kunnen afsteken. 1,1 I f si iii is Ik 1 Is Stockholm regen wzw 4 1 10 5 WZW 6 17 01 Geneve Zw. bew. z 3 14 1 Parijs zw. be*' ZW U 5 19 1 nevel nevel NNW 2 *3 0 8 windstil 22 4 We»™ iw. bew. WNW 6 1 34 o.l Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt k met enige regen. Weinig ver- andering in temperatuur. Ma- tigc tot krachtige wind, aan vankelijk Zuidelijk, later Zuid west ot West (Opgemaakt te

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1