Jlirumr £ciltsd)c (fiimmn Word een onbekende vriend... Koningin tussen kersebloesem en tulpen ontvangen grote „Ik zou het liefst op een boerderij zitten Wist U Redelijk verzoek zt li i i\ ZATERDAG 19 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bfj contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .9 tutiasucli ligation mgn b«rl la lejbtnspml" Dr!» en dertigste laargang No 9409 Aan de Gouden Pooit Cornelis Kribbe (86) uit Kloetinge maakte zijn opwachting TN DE KOEPELHALL van het stadhuis van San Francisco, waar kerse- bloesem en tulpen de versiering vormden, zijn Koningin en Prins gisteren ontvangen door de burgemeester van de stad aan de Gouden Poort, de heer Elmer Robinson. In zijn toespraak heeft deze herinnerd aan de rol, die Nederlandse oorlogsschepen gedurende de oorlog in de Pacific speelden. Het verheugde hem, dat de Koningin was gekomen naar een stad, die aan de idealen van vrede in onze tijd is toegewijd, doordat er de grondslag werd gelegd voor de Ver. Naties. Ook de Koningin herinnerde aa oprichting van de organisatie der vrije volkeren in San Francisco en noemde het een stad „waar Oost en West elkaar gelijk eens zullen ontmoeten." Gedurende de ontvangst werd H.M. geflankeerd door 175 meisjes en jonge vrouwen, die allen gekleed waren i nationale costuums van de streken, waar zij kwamen. Zij waren een fende illustratie voor de woorden die de Koningin sprak toen zij zei, dat San Francisco een stad is, waar alle natie: elkaar ontmoeten. „Een trip naar de Ver. Staten zou niet compleet geweest zijn zonder een be zoek aan de Westkust", zo sprak onzt vorstin. Nederlanders overal Er wonen zeer veel Nederlanders ir Californië. Een van hen is de 86-jarigv: Cornelis Kribbe, die zeventig jaar gele den uit Kloetinge uit Zeeland naar de Ver. Staten trok. Hij wachtte van de vroege ochtend af tot hij op de receptie de gelegenheid zou krijgen H.M. de hand te drukken. Hij maakte de aardbeving mee, schiep zich daarna een nieuw be staan en verblijft thans in een rusthuis. Een andere groep Nederlanders, die „Koningin Juliana is onvermoeibaar" DILL HUSKEY. een van de hoogste veiligheidsofficieren van het Amerik. ministerie van Buitenl. Za ken, die de tochten van Churchill, de toenmalige Prinses Elisabeth, de Sjah van Perzië, Nehroe en vele anderen heeft gevolgd, lag vandaag uitgeput op bed. Deze vrouw heeft me er onder gekregen" zei hij toen men hein Vrijdagavond in zijn hotelkamer in Frisco opzocht. Hij sprak over de onvermoeidheid van Koningin Juliana wier energie onuitputtelijk schijnt. „Met haar op te trekken betekent niet alleen dat je dood moe wordt", zei hij, „je valt eenvoudig plat op je gezicht van vermoeidheid." Huskey noemde een dergelijke energie boven menselijk. „Ik hoop niet dat de Koningin voor lopig terugkomt, want ik acht dat zeer schadelijk voor mijn gezondheid." van zich deed spreken waren vier jonge lieden :Erik van Galen uit Rotterdam, Ursula Timken uit Den Haag, Joan Win gerden uit Rotterdam en Dick Schwartz uit Amsterdam, die gezamenlijk in een televisieprogramma optreden, om de Amerikanen te laten zien dat de Neder landers niet zo leven als men in Amerika algemeen denkt San Francisco is trots het Wilhelmus zo goed ten gehore te hebben gebracht voor de Koningin. De Amerikanen waren zelf niet bijster ingenomen met de wijze waarop dat in Washington geschiedde. Daarom liet men in San Francisco muziek en gramophoonplaten van de Ne derlandse ambassade in Washington komen en studeerde men bloedig op ons volkslied. De dirigent Jack Ross zei: „Wij Men is maar zó geen president Harriman toch niet „de" candidaat De Amerikaanse democratische partij in de staat New York is begonnen, Harri man candidaat te stellen voor het Ameri kaanse presidentschap. Ook zal er eer actie worden gevoerd om Harriman te vens in andere staten als democratisch candidaat te doen aanwijzen. Men ver wacht echter, dat hij in de andere staten niet veel steun zal krijgen. Hij zou geen grote invloed hebben op het gros va Amerikaanse kiezers en men vreest, aai hij het zowel tegen Taft als tegen Eisen hower zou moeten afleggen. Het partijbe stuur zou er thans nog aan twijfelen of Harriman wel de juiste candidaat is. zullen het zo spelen, dat de Koningin er van om valt." De Koningin is op haar voeten blijven staan, maar er is goed gespeeld. Ook_ voor de Commonwealthclub heeft H.M. een rede gehouden. Daarin vestigde zij nog eens de aandacht op de noodzaak de vrede te winnen en vroeg zij „het uiterste te willen doen om de wereld te redden." Prins in hélicoptère Prins Bernhard haalde gisteren „stunt van de dag" uit door zich midden in de stad San Francisco te laten ophalen door een hefschroefvliegtuig met straal aandrijving en naar de luchthaven te vliegen, waar hij met een ander type hélicoptère vloog. Hij kwam daardoor laat op de receptie voor Nederlanders in het Fairmont Hotel, waar de Koningin intussen onvermoeid bezig was 1200 han den te drukken. De Koningin heeft gisteren onver wacht het hele hotel bezichtigd. Zij ver toefde twintig minuten in de drugstore, waar zij een grote coupe ijs bestelde. Daarna ging zij in de onderste verdieping van het Fairmont Hotel het drijvend orkest bekijken. „Wij zijn niet bang" „Zijn de vrouwen in Europa bang?" Deze vraag werd de Koningin tijdens persconferentie in Frisco met lo vrouwelijke correspondenten door verslaggeefster gesteld. Even keek de Ko ningin op; dan antwoordde zij resoluut: „Wij Europese vrouwen zijn niet be vreesd. Wij hebben geen schuikelders en luchtalarm meer. Wij hebben geen angst." Mej. Tellegen, directeur van H. M.'s kabinet, viel de Koningin bij: „Wij waren zeer verrast dit alles hier wel te vinden." Prins Bernhard „incognito" pRINS BERNHARD trachtte Vrijdag middag tevergeefs zijn ware iden titeit te verbergen bij de kapper in het Fairmont-hotel te San Francisco. Een verslaggever van een plaatselijke krant had gehoord, dat de Prins zich naar de kapperssalon had begeven. Toen de Prins bij de kapper aa kwam zat daar slechts één cliënt, die tegelijkertijd geknipt en gemanicuurd werd. De Prins begon onmiddellijk de aanval tegen de indringer: „Wat doet u hier?" vroeg hij. De verslaggever antwoordde, dat het hem speet te storen, maar hij had een fotograaf bij zich en wilde een foto. „Waarom wilt u een foto van mij?", repliceerde de Prins. „U is Prins Bernhard". „Neen dat ben ik niet. Waarom denkt u, dat ik dat ben?" „Omdat U op hem lijkt. Hebt U er bezwaar tegen als we al leen maar een plaatje maken op goed geluk?" „Ga je gang", antwoordde de Prins, „als je me maar een afdruk stuurt". De fotograaf maakte een plaat en zei andermaal: ..en toch lijkt u op hem". Hij liet de Prins een foto zien, uitgegeven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Hmm", zei de Prins, „ik kan zonder twijfel een hoop geld verdienen. Ik zou zeker voor zijn dubbelganger kunnen dcorgaan. Maar ik zou meer op hem lijken als ik geschoren was". De Prins bestudeerde de foto's nog eens. „Denkt u niet dat de neus van de prins iets langer is dan op de foto?", vroeg hij. De Prins zei, dat hij een gewone hotelgast was en in het Fairmont-hotel, kamer 321 woonde. „Zend daar de foto maar heen". Het bleek echter, dat die kamer onbezet was. Later bevestigden kamerbedien den, dat de lange lokken van Prins verdwenen waren, zodat geen twijfel bestond aan de identiteit van de man in de kapperssalon. Dit tafereeltje is vastgelegd Londen. Iets uit 1800 zou menku t denken. Maar het is uit 1952. Het echtpaar Matthews uit Hamp- stead, dat in Amerika propaganda gemaakt heeft voor Engeland als touristenland, neemt het er na terugkeer zelf eens van. En wi i zouden ze zich niet met dollar- kleding tooien?.... Piloot met pistool in de rug Gedwongen om reizigers naar de vrijheid te vliegen Met twee oude, roestige pistolen en een keukenmes op zijn rug gericht, is de piloot van een Joegoslavisch lijntoestel, dat op weg was van Zagreb naar Ljubljana, in Graz (Oostenrijk) geland. De pistolen en het mes werden ge hanteerd door de geboeders Nikolajev, Canadese burgers van Zuidslavische af komst, die geen uitreisvisa hadden kun nen krijgen. Zij waren met hun oude moeder en een 13-jarig zusje in het toe stel gestapt en hadden de piloot gedwon gen koers te zetten naar de vrijheid. Het bureau van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij geeft een geheel andere, onware, lezing van het gebeur de. De piloot zou door het slechte weer gedwongen zijn geweest zijn toestel in Graz aan de grond te zetten. De 6 passa giers, die uitstapten en niet terugkeerden naar Joegoslavië, (2 andere passagiers hadden ook de vrijheid gekozen) waren geen vluchtelingen. Ze zouden een beetje overstüur zijn geweest door het slechte weer en niet meer durven te vliegen Levering DC 6b aan K.L.M. weer vertraagd In de aflevering van de eerste Douglas DC-6b door de Douglas-fabrieken aan de K.L.M. is wederom een vertraging geko men. Het eerste toestelzal niet dezer dagen, doch vermoedelijk pas in de eerste week van Mei op Schiphol arriveren. In Mei komen ook het tweede en derde toestel van dit type. (De K.L.M. heeft zeven van de super-DC-6 toestellen be steld) „Beestachtige moord op een edelhert" Twee Veluwse jagers drie weken de cel in Twee Veluwse jagers zijn gisteren in Arnhem tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld omdat zij „een beestachtig laffe moord hebben ge pleegd op een edelhert, het mooiste dier van de Veluwe", zoals de offi cier van Justitie het uitdrukte. De haltechef bij de N.S. in Oosterbeek C. K. en de boer D. E. uit Arnhem wa ren op 16 Augustus op jacht gegaan. K. schoot met een geweer van E. een edel hert. Samen hadden zij het dier, dat nog leefde, een eindweegs over de grond door een paard laten trekken in de rich ting van E.'s boerderij. Zij waren daarna gaan jagen op ander wild. Teruggeko men bij het hert zagen zij, dat dit nog steeds niet was gfestorven. Zij haalden uit de boerderij een bijl om het dier de kop in te slaan. Maar dat was toen niet meer nodig, want het dier was inmiddels doodgegaan. Wandelaars waarschuwden een jacht opziener, die de mannen op de boerderij betrapte, terwijl ze bezig waren het hert in stukken te snijden. K. verklaarde, dat hij gemeend had wild zwijn geschoten te hebben. Nader- bijgekomen zag hij, dat het een hert was. Het zou terstond dood zijn geweest welke verklaring niet klopte met vroegere. De officier van Justitie noemde het een onverantwoordelijke stommiteit van K. te schieten op iets, dat hy nauwelijks kan zien. Het had ook een kind of t der kunnen zijn. „Stropers en jagers ipoeten weten, dat een dergelijke schan dalige daad streng wordt gestraft", aldus de officier en hij eiste tegen leder Ex-kapitein Westerling Sportieve en correcte politie geloofde hem op zijn woord En kapiteinwat zoudt U nu verder willen doen? Deze vraag stelde een verslaggever van het Alg. Dgbld, die kapitein Westerling ontdekte op het terras van een hotel in het hart van Amsterdam. En het antwoord luidde: Ik zou het liefst een grote boerderij bezitten, met wat land en wat vee en dan hard werken in Gods vrije natuur; dat is nog altijd een jeugddroom van mij, waarvan ik hoop, dat zij nog eens vervuld zal mogen worden. Kapitein Westerling was vol lof ove-1 Ook mevrouw Westerling leeft het optreden van de politie. „Ik wist, da Warns onder allesbehalve lucratieve hun plicht deden IH i zij deden dit op de meest sportieve wijze en cor rect. Men vroeg mij. of ik wapens bij mij had; ik kon dit met de grootste stellig heid ontkennen. Men geloofde mij op mijn woord." Het was voor de kapitein geen verras sing, dat er pogingen gedaan zouden wor den om hem te arresteren. Wekenlang was hij al in Nederland en de avond_te voren was hij nog gewaarschuwd, men precies wist waar hij at, meende hij ongetwijfeld op rekening va klikker te kunnen schrijven. Maar ik heb er nu vrede mee, zo zeide de kapitein, en hoop van ganser harte dat de rechtbank spoedig uitspraak zal doen. Ik hoop natuurlijk, dat die uit spraak gunstig voor mij zal zijn. Ik heb al lang een normaal familieleven moeten missen, ik heb al zo lang een zwervend bestaan gehad; in België en in Marokko, waar ik weken lang in een kleine keuken ondergedoken zat, in Duitsland, - oud verzetsvrienden mij gastvrijheid leenden. Partij Samenwerking op voorwaarden j van de Arbeid gaat niet lichtvaardig in oppositie Mr Donker vindt kabinet op smalle basis (met P.v.d.A.) beste oplossing MINISTER-PRESIDENT DR DREES acht het in het belang van het land als de P.v.d.A. ook in het nieuwe kabinet invloed zal uitoefenen. Zijn voorwaarde is echter een beleid waarin de P.v.d.A. vertrouwen kan heb ben. „Wanneer men ons een verantwoordelijkheid wil laten aanvaarden, die tegen onze begingelen, indruist, dan zeggen we neen. We zien er zeker niet tegen op de strijd op te nemen in de oppositie. En we zullen een loyalere en opbouwepder oppositie weten te voeren dan wij de laatste tijd hebben ervaren", zéi dé minister gisteren op'het cohgres van de Partij van de Arbeid in Nijmegen. Mr Donker, de leider van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, liet onge veer een zelfde geluid horen. Hy besprak ook de kwestie van een kabinet op brede of smalle basi» (dus met of zonder VVD., C-H en A-R). „Of de P.v.d.A. straks aan een kabinet op brede basis zal deelnemen, hangt af van het program van dit kabinet, van de personen die er zitting in hebben en van de vooruitzich ten op de duurzame steun van de frac ties, die aan het totstandkomen van het kabinet hebben meegewerkt", verklaar de hü. „Het is duidelijk dat aan al deze vereisten het best kan worden vol daan door een kabinet op smalle ba sis, waarbij de P.v.d.A. betrokken is. Ook zal er dan meer kans zijn cp een krachtig bewind. Dit kan er dan ook toe leiden dat de P.v.d.A. er onder s dit wrak van het Engelse schip Ben- oeer bloot komen te liggen, doordat de i zand door de zee en stormwind zijn f Januari 1890. Het is 90 meter lang. bepaalde omstandigheden de voor keur aan zal geven niet in een ka binet op brede basis zitting te nemen en de gelegenheid open fe laten voor een kabinet op smalle basis, even tueel zonder Partij van de Arbeid". De partijvoorzitter Koos Vorrink ver klaarde: „Niemand verlangt lichtvaardig naar oppositie". Critiek op minister Van den Brink Over de vijf huidige socialistische mi nisters stak mr Donker in zijn rede van twee uur langdurig de loftrompet. Minis ter Van den Brink (KVP) noemd^'hy een zeer bekwaam man, maar wenst naar zijn smaak te weinig in te grijpen in het economisch leven. De Partij van de Arbeid is van mening dat de overheid meer leiding moet geven, In dit verband noemde mr Donker het van groot belang, dat minister Lieftinck door de socialis tische beginselen wordt gedreven. Ir H. Vos sprak uitvoerig over het meerjarenplan van de P.v.d.A. „De weg naar de vrijheid". Hij oefende critiek uit op dr Schouten, die op de A.-R. Deputa- tenvergadering heeft gezegd dat het plan zal leiden tot een opeenstapeling van do macht in overheidshand. Ir Vos concludeerde hieruit, dat dr Schouten het plan niet gelezen, niet begrepen of verkeerd voorgesteld heeft. Hetzelfde zei h\j over prof. Romme. Verkeerstechnische leergang A.N.W.B. gesloten De eerste verkeerstechnische leergang van de ANWB, die in de Technische Hogeschool te Delft werd gehouden, is gistermiddag door de directeur wegen en verkeer van de ANWB, de heer A G. M- Boost, gesloten. In ayn toespraak zei tyj, dat het doel van de leergang alle in stanties, die by het verkeer betrokken zijn, büeen te brengen, is bereikt. He; is een eerste stap geweest, die aanlei ding zal moeten agn op verschillende aspecten dieper in te gaan. DAT het nieuwe kantoor van de Oos- tenr. Verkeerscentrale aan het Rokin te A'dam gisteren is geopend. DAT de chef van de afd. Burg. Stand te Apeldoorn, H., wegens fraude met ïegesgelden voor huwehjken, in Zutphen is veroordeeld tot 12 mnd, waarvan 8 DAT een Russische sleepboot door een andere Russische sleepboot de haven van IJmuiden is binnengebracht om te wor den gerepareerd. DAT ook de Dordtse melkboeren de huidige wyze van bezorging gaan sane- tn, waarschgnlijk al m.i.v. 5 Mei. DAT het echtpaar J. NijveldtWester huis, Bisschopsweg 163, Amersfoort, op 30 April 60 jaar is getrouwd. DAT de burg. van Bayeux, vanwaar elk jaar de bevrijdingsfakkel naar Eind hoven wordt gebracht, Donderdag a.s aldaar aan burg. Kolfschoten de versier selen van het legioen van eer zal over handigen. DAT tegen de 21-j. H., die onlangs uit het Huis van Bewaring te Zutphen ont snapte en kort daarop weer werd gegre pen. wegens een juwelendiefstal in Apel doorn aldaar 2Vz j. is geëist, en tegen zyn helpers, de 28-j. G. en de 25-j. chauf feur B., resp. 15 en 12 mnd. DAT een Arnhemmer die na de be- vryding een Poolse vrouw had getrouwd hoewel hy wist dat haar man (in een Russisch tuchthuis) nog leefde, in Arn hem tot f 25 boete is veroordeeld. DAT de Fabrikantenkring N.-Limburg heeft geadviseerd in deze streek op Koninginnedag 's middags vryaf te geven, doch op 5 Mei gewoon te laten werken. DAT in Middelburg tegen twee boter- smokkelaars, de 28-j. melkslijter P. J. M. A. uit Hulst en de 21-j. landbouwer G. A. van O. uit Vogelwaarde, resp. 3& en 2Vz jr is geëist, met inbeslagneming van hun pantserauto. DAT een half jaar in Apeldoorn is ge- eist tegen de Apeldoornse aannemer C. en de uitvoerders C. uit Haarlem en B. uit Den Haag wegens het ontvreemden van 9Va ton betonyzer van een militair bouwwerk in Nieuw Milligea. DAT C. C. Steensma, hoofd van de dienst Operaüons der K.L.M. belast ts met de bevordering van de ontwikkeling van Schiphol vanwege de K.L.M. DAT de Australische ambassadeur Stir ling een driedaags bezoek heeft gebracht aan Overyssel en Drente. DAT de torpedobootjager Van Galen gisteren in Brazilië (baai van Gunabara) is aangekomen. standigheden. „Nu kan mijn schien wat rust vinden, zegt zij. Nu zal hij straks thuis de was moeten doen en mee moeten helpen in het huishouden, Er is met drie spruiten wel wat te doen, vooral als men ieder dubbeltje n keren en er geen denken aan is om hulp te vragen. Het gezin Westerling moet n.I. leven van de evacuatie-vergoeding, die haar schoonmoeder, by wie het gezin dergebracht, krygt. Ook over zyn Indonesische periode spreekt ex-kapitein Westerling: „Het is een dwaasheid, dat men mij grote wreed heid wil toeschryven en verantwoorde- lyk zou willen stellen voor de slachtof fers, die gevallen zyn by de zuivering van Zuid-Celebes. Er zyn officiële rap- Een druk besproken figuur van de laatste dagen: kapitein Westerling. ,Maar ze kunnen beter van me klet sen, dan van me eten" schijnt Wes terling te denken, die hier in Am sterdam door een persfotograaf werd gesnapt, toen hij op een terrasje de inwendige mens zat te versterken. porten, waaruit wel duidelijk blijkt, dat de getallen der doden, die hierby geval len zijn, sterk overdreven zyn. Ik ben geen wreedaard, ik haat de oorlog even als ieder weldenkend mens, maar wan- r het vaderland roept, dan heeft mer eenmaal zyn plicht te doen, hoe on aangenaam die plicht ook moge zijn. Toen ik met mijn actie in Indonesië merkte, dat ik uiteindelyk vocht voor een verloren zaak, heb ik onmiddellijk de stryd gestaakt. Ik wenste myn manschap pen niet nodeloos aan gevaar bloot te stellen. Ik wenste hen niet op te offeren in een strijd, die niet gesteund werd door onze regering". Minder mooi weer in aantocht De uitzonderlijk lange periode vat warm weer duurt nu al tien dagen. Op negen van deze dagen steeg de tem peratuur in De Bilt tot boven 20 gra den. Sinds 1865 was zo'n groot aantal warme dagen niet meer vporgekomen, zodat deze warme periode een record kan worden genoemd. De temperatuur was in deze periode gemiddeld onge veer 6 graden boven normaal, meldt het K.N.M.I. in De Bilt. Vrijdagmiddag kwam er uit het Westen een bedreiging van het mooie weer opzetten en het ziet er nu naar uit, dat er inderdaad morgen een einde zal komen aan de periode met ongewoon warm weer. Onder invloed van een depressie bij IJsland is op de Atlantische Oceaan een Westelijke luchtstroming ontstaan, die koude lucht naar de Britse eilanden 11 porteert. Waarschijnlijk zal dit fornt morgen in de loop van de ochtend het Westen van het land binnendringen en zich geleidelijk naar het Oosten verplaat sen. Dit gaat gepaard met meer be wolking en een flinke temperatuur daling. In het Oosten van het land ka morgen evenwel aanvankelijk no flinke zonneschijn voorkomen en dat wt regen kan brengen is er nu dut Inderdaad sprake van een omslac naar minder mooi weer, die zich mor gen in de loop van de dag zal vol trekken. r\NLANGS woonden wy in het Zwit- sense Bossey een internationale con ferentie bij. Te Bossey, een dorpje aan de Noordelyke oever van het Meer van Genève, is gevestigd het Oecumenisch Instituut van de Wereldraad van Ker ken. Dit Instituut is tevens conferentie oord. Hier plégen samen te komen be oefenaars van bepaalde beroepen (artsen, ingenieurs, journalisten) om 6amen enkele vraagstukken te bespreken, waar mede zij in de oefening van hun beroep te maken hebben. Of ook, er wordt een onderwerp aan de orde gesteld, dat voor verschillende „beroepsgroepen" van belang is. Men komt dan bijeen uit tal van landen en ook uit onderling ver scheiden geestelijke sectoren. Het behoeft wel geen betoog, dat zulke conferenties van grote betekenis kunnen zyn. Dat kunnen zij reeds om de onder werpen welke worden aangeroerd. En door het onderling gesprek, voorbereidt door referaten, wordt de kennis omtrent deze onderwerpen verdiept. Men ver neemt, hoe anderen over de aan de orde gestelde kwesties denken, en soms kan men zich vleien met de gedachte, iets ter verduddelyking van het gehele beeld ia het midden te kunnen brengen. RONDER zelfoverschatting nu kan men de overtuiging zijn toegedaan, dat de Nederlanders op deze conferenties een waardevolle rol kunnen vervullen. In ons land' toch verkeren we in de ge lukkige omstandigheid', dat over meer dan één onderwerp, te Bossey op het program gezet, reeds lang is nagedacht. We denken daarby aan de betekenis an het Evangelie voor heel het men senleven: de verhouding van de Bybel tot het staatsleven, de betekenis van de Bijbelse boodschap voor de maat schappij. aan de Bybel ontleende inzich ten met betrekking tot onderwys en opvoeding. Het is duidelijk, dat men met het opsommen nog geruime tyd zou kunnen doorgaan. Nu willen we niet beweren, dat voor al deze punten elders precies dezelfde oplossing zou moeten worden nage streefd als in Nederland. Er is ook nog zoiets als een verschil in omstandig heden en een onderscheid in historische ontwikkeling. Waar het voor ons op aan komt, is de kern van de zaak: de By- belse boodschap voor het leven. overwegen van deze zaken soms juist vèr hebben gebracht, bezwaar bestaat tegen aansluiting by de Wereldraad van Kerken. Nu kati het niet onze bedoeling zyn n hier ter plaatse daarover nader te gaan handelen. Dat is een kerkelijke aangelegenheid. Maar ook wie tegen deze aansluiting bezwaar heeft, zal be treuren, dat daardoor het internationaal contact te Bossey wel een onvolledig karakter moet dragen. Zeker, het is ons bekend, dat de lei ding van het Instituut ook uit ons land wel deelnemers uitnodigt, behorend tot niet bij de Wereldraad aangesloten ker ken. Dit moet worden gewaardeerd:. Maar het blyfti een niet afdoende correctie. Het is duidelijk, wat de bezwaren van, deze situatie zijn. In de eerste plaats draagt zo op dit internationale forum de voorlichting vanuit deze, stellig niet onbelangrijke. Nederlandse sector een incidenteel karakter. Maar dan ook moet het beeld, da; op deze conferenties omtrent Nederland wordt uitgedragen, onvolledig en reeds daarom niet altijd juist zyo. '/ELF hebben wij het meegemaakt, dat te Bossey een Nederlandse aanhan ger van de doorbraakgedachte een, zij het beknopte, situatietekening gaf met betrekking tot Nederland. Dat was een moeilijke taak en wij konden niet on verdeeld roemen over de wijze, waarop hy zich van deze taak kweet. Nu kon in dit geval voor enige aanvulling wor den zorggedragen, maar zal die gelegen heid er altijd zijn? En zal het nie: vaak ró zijn. dat een critisch ingestelde be schouwing over de situatie (we denken aan het Chr. organisatiewezen het Chr. partijwezen enz.) de meeste indruk zal maken, juist op buitenlanders? Wy meenden er goed aan te doen. deze aangelegenheid hier eens aan de orde te stellen. Wij dringen er bij de kerken, die zich niet bij de Wereldraad aansloten, niet op aan, dit wèl te doen. Het argu ment, dat men dan te Bossey een ge makkelijker entree zou hebben, is daar voor zeker te zwak. Maar wè wensen, wel. op de situatie de aandacht te vestigen. In elk geval hopen we. dat de veelszins bekwame organisatoren van de confe renties te Bossey in ruime mate rekening zullen willen houden met de stand van zaken in Nederland Dan zullen zy steeds aan deze toch omvankryke sector uit het Nederlandse geestesleven op de con ferenties een behoorlyke plaats geven. Het schijnt ons trouwens toe. dat dit toch ook wel strookt met de oecumeni sche gedachte, zoals deze hier word: voorgestaan. HET WEERIN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur (Advertentie) £xtra goedkoop BLOEMBOLLENPAKKET iO grootbloemlge gladioli 21 1. 1=1 Ssï 5- X - 3 s Is Stockholm Londen :w. bew mist °i dst 2 11 0 22 0 j A-dam Parijs*6 onbewolkt half bew. onbewolkt windstil windstil 20 0 23 0 Berltjn Wenen onbewolkt geen opg onbewolkt onbewolkt NW 4 windstil 23 0 23 0 21 0 Minder warm weer op jcomsl Tot morgenavond verwacht De Bilt: Heldere en tamelyk koude nacht met weinig wind. Morgen geleideiyk toe nemende bewolking met later kans op enige regen; zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid en in de loop van de dag flinke daling van tempe ratuur. In het Oosten van het land aan vankelijk echter nog zonnig en warm. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zon 5.33—18.47; maan 4 04— 15.10. Maandag: zon 5.31—19.48; maan 4.17— 1 Or 21 April NJtf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1