Grote instemming voor de rede van H. W. Tilanus Veertig jaar belangrijk werk van Geref. jeugdclubs ,Malans regering strooit zand in de ogen" «Schuldigen in de zaak-Menten nog op vertrouwensposten" Groot-Brittannië zal de E.D.G.-landen steunen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 17 APRIL 1952 Onregelmatigheden Stichting Landverhuizing Employé verkocht emigranten adressen voor een kwartje Bron van oneerlijke concurrentie voor expediteurs "HE politierechter veroordeelde gister- middag de ambtenaar W. H. K. var de Stichting Landverhuizing Nederland tot twee maanden gevangenisstraf, we gens het schenden van zijn plicht tot geheimhouding. K. haalde uit het kaart- systeem van de Stichting adressen var a.s. emigranten en verkocht die aan eer zekere H. S., een Haagse monteur, die hem voor deze dienst een kwartje per emigrant betaalde. Eenmaal heeft K. op deze wijze voor een lijst met honderd namen ƒ25 gekregen. De monteur, S., die de adressen had gekocht, ging er op zijn beurt mee naar zijn zwager, de vertegen woordiger P. de L., die de namen te koop aanbood aan expediteurs en andere mensen, voor wie er aan de emigranten wel wat was te verdienen. Deze mensen hadden daardoor het voordeel, dat zij eerder dan hun concurrenten op de emi granten af konden gaan, om aan hen hun diensten aan te bieden. Vanzelfsprekend leverde elke geslaagde transactie met emigranten de monteur en zijn zwager provisie op. De officier van justitie noemde K. een ontrouwe employé, die wel degelijk kennis had genomen van een interne circulaire, waarbij er na drukkelijk op gewezen was, dat perso neelsleden van de Stichting Landver huizing Nederland geen geheimen moch ten verklappen. Bovendien was deze hele zaak, aldus de officier, een bron van oneerlijke con currentie voor leveranciers en expedi teurs. Hij vroeg twee maanden gevange nisstraf, waarop de politierechtercon form de eis vonniste. Bezwaren tegen militair terrein in Achterhoek Grondeigenaren wensen een onpartijdig onderzoek Zes en twintig grondeigenaren in Lochem, Warnsveld en Vorden hebben protest aangetekend tegen plannen var het ministerie van Oorlog om een ter rein van ongeveer 300 ha, dat groten deels uit ongerept natuurschoon bestaat, te vorderen als militair oefenterrein. Zij hebben nu voorgesteld een beslist on partijdige commissie in te stellen die zal nagaan of het gebied in de Achter hoek wel voor het beoogde doel geschikt is. Bij een bevestigende uitslag zijn de eigenaren bereid het terrein beschikbaar te stellen. De voorzitter van de Stich ting Streekibelangen Oostelijk Gelder land, de burgemeester van Zutphen, heeft dit plan overgenomen. Tydens een persconferentie deelde majoor Van Dyk in Zutphen dat het niet in de bedoeling ligt de gronden te gebruiken als schietterreui of er een afrastering aan te brengen. Het gebied zal bestemd) worden oefeningen van de militairen uat de ka zernes in Deventer. Schalkhaar en Eefde, in totaal 1300 man. Op de Veluwe was niet meer voldoende oefenterrein hen beschikbaar. Prins Bernhard stak honkbal in zijn zak Senator Prentiss Brown, de opvolgei van de overleden senator Vandenberg, heeft Koningin Juliana medegedeeld, dat zy een speciaal boekwerk zal ontvangen over de geschiedenis van de staat Michi- gan voor haar bibliotheek. Prins Bernhard volgde een Ameri kaanse traditie toen hij tijdens de na tionale honkbalwedstryd een honkbal als aandenken aan de wedstrijd in zyn zak stak. Dit is een fel begeerd bezit elke Amerikaan, die meestal slechts de kans er toe krijgt als een bal tydens het spel in zijn handen terecht komt. Prins Bernhard bemachtigde het wat mak kelijker als geschenk van de eigenaar van het stadion. Bezoek van Eisenhower uitgesteld Naar w\j van officiële zijde vernemen, Is het bezoek, dat generaal Eisenhower Vrydag a.s. aan Nederland zou brengen voor onbepaalde tüd uitgesteld. Dit uit stel houdt verband met het overlijden van de Franse generaal Caudraux, plv. stafchef van de Shape in Parijs, die Vrij dag aldaar wordt begraven. Generaal Eisenhower is voornemens deze begrafe nis bij te wonen. Tot ridder In de orde van Oranje- Nassau is benoemd J. Wolfswinkel te Woudenberg, eigenaar van het pluimvee- bedrijf De Burgwal. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: L v. d. Bout en ir L. v. d. Berge c.i. Renesse; E. Bedeaux en R. H. Scholte Ubing, jur. cand., Aerdenhout A'dam. Getrouwd: mr J. Barge en M. A. v. d. Putt, Eindhoven; C. A. L. Janssen, Ltz I anders' De volgende verdachte in deze zaak, de monteur H. S., die de adressen had ge kocht, hoorde 1 maand tegen zich eisen, doch de politierechter maakte er twee maanden voorw. van met een proeftijd van drie jaar. Zyn zwager, de vertegen woordiger P. de L., de derde schakel in dit „complot" werd veroordeeld tot 100 gulden boete subs. 50 dagen. Tweehonderd foto's van Mussert besteld Een Arnhems fotobedrijf heeft van ee particulier, wiens naam het niet wenst te noemen, opdracht gekregen tweehonderd fotokaarten te maken met het portret van ir. A. A. Mussert in zyn cel. Vermoed wordt, dat de foto's bestemd zyn voor leden van een geheime eniglng van oud-NSB-ers, die De Wólfs- angel heet. Minstens f 6000 verduisterd? Directeur Woningbeheer Tilburg in arrest Verdacht van fraude is de directeur van het Gemeentelijk Woningbeheer in Tilburg, de 59-jarige H., gearresteerd. Door valse boekingen moet hy in de jaren na de oorlog een aanzienlyk be drag hebben verduisterd. Volgens het voorlopige onderzoek bedraagt het ver schil minstens f 6000. De heer H. is reeds 25 jaar in dienst van de gemeente. Weer een rapport IJsselmeerpolders een twaalfde provincie? Na het rapport van de Zuiderzeeraad over de toekomstige indeling der IJssel meerpolders, heeft thans ook de vaste commissie van de Ryksdienst voor het Nationale Plan over deze kwestie advies aan minister In 't Veld uitgebracht Een sterke stroming in de commissie geeft de voorkeur aan de vorming van een twaalfde provincie. De Zuiderzeeraad was, zoals men zich zal herinneren, van oordeel dat een definitieve beslissing moet worden aangehouden tot de droog making en de kolonisatie ver genoeg zyn gevorderd. Advertentie t n üchi noegen Su.cnict: Kies een LOCOMOTIEF, gemaakt uit het «"'"ke. ,«i noogmagnesium-stsal LOCOMOTIEF loopt LICHTERI Frème van hoogmaontsium-iteal Bijzondere bijval voor zijn opvatting over onderwijs en derde macht (Van een onzer verslaggevers) Herhaalde malen door applaus onderbroken heeft de heer h. w. Tilanus gisteren ter algemene vergadering van de C.H.U. in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam zijn rede uitgesproken, waarvan wij elders in ons blad een samenvatting hebben gegeven. Byzondere instemming betuigde de vergadering by de zinsnede handhaving van de band der onderlinge liefde, de algemeen gewaardeerde ding van minister Staf bij de defensie, de maatregelen ter bevrijding middenstand van administratieve romp slomp en vooral ook by het gedeelte dat ging over de kwestie van het byzonder onderwys, en bij het afwijzen vai zgn. derde macht. De herdenking van de onlangs leden Rotterdamse kantonrechter Nelemans, werd doo. de vergadering staande aangehoord. Tevoren had de heer Tilanus een brief van minister Mulderije voorgelezen, waarin deze zyn leedwezen uitsprak niet aanwezig kunnen zyn, omdat hy in de Eerste Kamer de Justitiebegroting m« dedigen. Een hartelyk welkom werd toegeroe pen aan minister Staf, die tussen hoofdbestuursleden had plaatsgenomen. Ook werd een welkomstgroet toegeroe pen aan enige studenten van de sociaal- politieke faculteit te Amsterdam. Na het verzenden van een telegram aan HM. de Koningin zongén alle aanweziéen staan de twee coupletten van (het Wilhelmus. Mr dr J. v. Brugghen bracht het financieel verslag over 1951 uit. Er bleek eén batdg saldo van f44.175 te zyn. De administratie was gecontroleerd door de Meisjes en jongens boden vlaggen aan Bond vierde vandaag in R'dam een blij jubileum (Van een onzer verslaggevers) VOORAFGEGAAN door tamboers en pijpers van de Gereformeerde Jeugdcentrale te Amsterdam trok gisteren een fleurige stoet meis jes en jongens het Ahoy' paviljoen te Rotterdam binnen De jeugd uit alle provincies bracht aan de bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een jubileumgeschenk, bestaande uit een prachtig bondsvaandel en vlaggen. Om beurten traden de provinciale delegaties voor de microfoon om met enige zinrijke woorden het aandeel in het geschenk af te dragen. Zo werd deze manifestatie van eenheid in verscheidenheid tot een hoogtepunt van een door stralend voorjaarsweer begunstigde jubileumbijeenkomst. kunnen hebben, behoeft U zich geen zor. gen te maken," aldus spr. Hy besloot met de woorden: „Móge Gód deze arbeid Zyn onmisbare zegénschenken tot heil van de aan uw zorgen toevertrouwde jeugd van ons volk." In de ochtendvergadering voerden nog het woord ds P. Robbers namens de Geref. Kerken van Rotterdam, professor mr I. A. Diepenhorst namens de Vrije Universiteit, mejuffrouw F. Jansen van Beek namens de Bond van Meisjesver enigingen, en de heer A. van Ryn na mens de Bond van Jongelingsverenigin- arts I en E. R. B. v. d. Schoot, Hillegom; A. de Boer en E. v. d. Weide, A'dam; A. E. A. Arnold en M G. Laan, Aerdenhout. Bevallen: mevr. Ierschot-Smeding, z„ R'dam; mevr. Beerman-Peeters, d., Aruba; mevr. Bausch-Dronkert, z., San Francisco; mevr. Kruimel-Kranse, d., A'dam; mevr. v. d. Sande-v. d. Belt, d., Eindhoven. Overleden: A. M. C. Mazel, m., ritm. d. Huzaren b.d. 60 j. Velp (Geld.); B. The- mans, m., Almelo: G. Nieuwenhuijs, m., 67 J., Rheden; E. W. Florisson-Simons, v., 68 j., Laren (N.H.); J. C. Sjouke Klein- schmit, m., Zeist; J. C. Rintel-Spanjaard, v„ 80 j., Amersfoort: M. S. Ypenburg- Wiegel, v., 78 j-, Soest. De bondsvoorzitter, ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag-West, had tevoren zyn openingsrede gehouden. „Vandaag," aldus ds Kuiper, „zien 40 jaren jeugdwerk op ons neer. Dit heft deze bondsvergadering uit boven de vele, die wy hebben gemaakt." Spr. zag in het drukke bezoek van deze vergadering een uiting van de levens kracht van het Gereformeerde bondswerk 40 jaren niet een routinekarwei geworden is. Ds Kuiper wilde deze ver gadering zien in het licht van de af te leggen verantwoording en in de verant- woordelykheid voor de toekomst. „On danks alle tekortkomingen staan we als in 1912 op de grondslag van Gods Woord. Evenals toen kunnen wij niet rusten voor de jongeren gebracht zyn tot een be wuste keuze vóór of tegen Christus. Al- tyd is ons primaire doel geweest de ge hoorzaamheid aan God te leren beoefe- Wijzend op de verantwoordelykheid de bond ten opzichte van de Gerefor meerde jeugd wees ds Kuiper op de plicht ook de jongeren te grijpen die nog niet by de jeugdbeweging zyn aangesloten. „Wij zullen daarby ook de verantwoor delykheid van de ouders moeten wek ken," aldus spr. Als een belangrijke taak' voor deze tyd zag ds Kuiper het vormen van grote groepen deskundige leiders en leidsters. „Wy vragen U", zo besloot hy, „onder Gods gunst en leiding enthousiast en vol werklust de nog ongetelde jaren in te gaan." Onder de vele aanwezigen bevonden zich staatssecretaris Cals en de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. Mr Cals. die vervolgens het /oord voer de, wees op de grote betekenis door de regering gehecht aan de vrye jeugdvor- ming. „Dat was een 40 jaar geleden wel aldus Cals, die vertelde dat de bijna een millioen meisjes en jongens bij de vrye jeugdvorming be trokken ongeveer 100.000 zijn aangesloten by de Gereformeerde jeugdclubs. Hij ver heugde zich in het streven van de B.G.J., in toenemende mate aandacht te schen ken aan de vorming van leidsters en lei ders. „Speciaal na de oorlog," aldus spr., „heeft de regering beseft dat op dit ge bied voor haar ook een taak ligt." Hy was met de B.G.J. van mening, dat de overheid zich behoort te hoeden voor in menging in de interne aangelegenheden van uit particulier initiatief voortgeko men jeugdorganisaties. „Voor het opvoe ren van de subsidiëring die een verslap pende Invloed op het verantwoordelyk- heldsbesef van de bond tot gevolg zou heer v. Eybergen uit Katwyk, de heer v. d. Waals uit Alphen aan den Ryn en de heer v. d. Kwaak uit Leiden. Op voorstel van de laatste werd aan belde penningmeesters décharge verleend. Na een korte toelichting van de heer Tilanus werd het verkiezingsmanifest (waarvan wy de tekst enige tyd geleden reeds publiceerden) door de vergade ring aanvaard. De heer Tilanus wees er op, dat het beginselprogram het belang rijkste was en dat hy een volledig uit gewerkt verkiezingsprograrn principieel onjuist vond. Op het manifest waren 200 amendementen ingediend, waarvan de Unieraad een en ander heeft overgeno men, speciaal m*.. betrekking tot het Christelijk onderwys, de woningbouw, het werkloosheidsvraagstuk en Nieuw- Guinea. Zeven Urkers komen uit Argentinië terug Belgische reder eist f 20.000 weer op Zeven van de ongeveer twintig Neder landse vissers in Argentinië hebben be sloten naar Nederland terug te keren. Het zyn Jan en Sjoerd Bakker, Willem de Boer en Jacob de Vries uit Urk, G. Makkes en A. Balk uit Enkhuizen en Bobbeldyk uit Amersfoort. Vermoe- delyk zullen zij op Nederlandse schepen moeten aanmonsteren om terug te kun nen komen. Dit slechte nieuws bereikte gistermid dag per brief de heer Keyzer, de burge meester van Urk. In de brief wordt ver der gezegd dat de vissers een schuld bekentenis van de Belgische reder Van Iseghem moeten tekenen, meldt het A.D. Daarin vordert de Belg het aan de Urker voorgeschoten salaris, drag van ongeveer ƒ20.000, terug. De heer Keyzer gelooft echter niet dat de vissers die schuldbekentenis zullen teke- Op zyn uitvoerige telegram aan Eva Peron, de echtgenote van de Argen tijnse president, heeft de burgemeester nog steeds geen antwoord ontvangen. Kamerleden vragen Fries op de lagere school Tweede-Kamerleden hebben minister Rutten gevraagd of thans niet de mo gelijkheid kan worden geschapen van het gebruik van de Friese taal als voer taal, byv. in de laagste twee klassen van de lagere school, alsmede van het onder wijs in die taal, door een aanvulling van artikel 2 van de Lager-Onderwljswet 1920. Deze vraag is in de Commissie voor het Onderwys van verschillende zyden gesteld blykens het Voorlopig Verslag over enkele andere voorgestelde wUzl- gingen van de L.O.-wet. gen. .Jeugd, toen en nu" In de namiddag kreeg professor dr J. Watèrink het woord. „Jeugd, toen was de titel van zijn rede. Professor Waterink gaf aan, hoe het leven van de moderne jeugd is beïnvloed door driften- psychologie, existentialisme en pragma tisme. In haar houding tegenover actuele vraagstukken van wereldomvattende be tekenis komt dit duideUjk tot uiting. Ook het kerkelyke Indifferentisme ligt hier- ten grondslag. Zich richtend tot de vergadering riep spr. uit: „Gy zyt er met Uw clubs om hier wat aan te doen. In de diepste diepte van hun bestaan verlangen de jonge mensen naar de er varing van het gezag. In vele gezinnen ontbreekt de wysheid van het gezag of het gezag van de wysheid. Voor zulke jonge mensen kunnen de jeugdclubs een toevlucht zyn." Na de rede van professor Waterink, welke door de N.C.R.V. werd uitgezon den, droeg mejuffrouw F. Diepersloot het gedenkboek, samengesteld ter gele genheid van dit jubileum, aan de voor zitter over. leugdspel Leden van Meisjes- en Jongensclubs voerden tot slot het jeugdspel „Onze plaats en ons werk" op. Het spel sym boliseerde de wyde vertakking over heel ons land van de Geref. Jeugdorganisatie en de verbondenheid aan het Huis van Oranje. Nog eenmaal verzamelden de aanwe zigen zich in de kleine hal om te luis teren naar een woord van bezinning, dit-, maal van ds F. C. Meyster, Geref. pre-, dikant te Rotterdam. Daarna Een aardige foto van het verblijf i ons Koninklijk Paar in het vacantieoord Sea Island. Koningin Juliana genoot van een verfris sende wandeling langs de kust, Zij werd begeleid door admiraal Emmet P. Forrestal van de United States Navy. Nederl. officieren voor advies aan V.N. De luitenant-generaal M. R. H. Cal- meyer, hoofd van het Defensiestudie centrum, de gep. vice-admiraal J. W. G. van Hengel en de generaal C. Giebel, eveneens van het Defensie-studiecentrum, zullen zitting nemen in een comité van twintig geallieerde officieren, dat inge steld is door de Commissie voor collec tieve maatregelen van de Ver. Naties. De officieren zullen de leden-staten helpen by de organisatie, opleiding en uitrusting van nationale strydikrachten, die door de Ver. Naties bestemd zouden worden voor optreden tegen eventuele aggressie. De officieren komen behalve uit Neder land ook uit de Ver. Staten, Engeland, Canada, Frankrijk, Griekenland, Turkye en Thailand. Ontslag burgemeesters Op hun verzoek is eervol ontslag ver leend aan de burgemeesters B. Clissen- dorff van Kockengen (m.i-v. 1 Juli) en W. Mul van Weesperkarspel (miv. 1 September). Kustvaarder gestrand bij Ouddorp Door mist is de kustvaarder Timo bij de vuurtoren van Ouddorp gestrand. Debat in Zuidafrikaanse Huis Door te spreken over „souvereiniteit" Eindelyk is in het Zuidafrikaanse Huis het debat begonnen over de con stitutionele crisis. Deze crisis Is, zoals men weet, ontstaan door de weigering van de regering-Malan, om de uitspraak van het Hof van Beroep inzake de kleur lingen-kwestie te aanvaarden. De wet in kwestie voorzag in afzonderlijke ver tegenwoordiging van de kleurlingen in het Staatsbestuur, een ondermindsterie om de belangen van ''e kleurlingen behartigen en een gekozen adviserende raad om als schakel tussen regering kleurlingen te dienen. De publieke tribunes waren stampvol en honderden moesten wegens gebrek aan plaats worden weggezonden. De premier, dr Malan, en alle leden van het kabinet waren aanwezig, toen Strauss, d* opposltle-lelder, opstond te gaan spreken. Strauss noemde als .misinterpretatie (verkeerde uitlegging) /•an de eerste orde" het argument, dat de Unie geen souverein parlement meer zou hebben, omdat het Hof van Appèl de kieswet had ve.-worpen. „Al dit ge praat over souviueindtelt", aldus de lei der van de oppositie, ,.ls zand strooien Millioenendietstal in de dooipot Leidende personen op ministerie schuwen openbaarheid, meent senator Reijers In een fel betoog heeft de heer Reijers (C.-H.) gisteren in de Eerste Kamer tijdéns het debat over de Justitiebegroting opnieuw aangedrongen op klaar heid in de zaak-Menten, waarbij met medeweten van autoriteiten voor millioenen guldens aan schilderijen en tapijten zouden zijn gestolen. Op het ministerie van Justitie zijn volgens de heer Reijers een of meer leidende personen die openbaarheid schuwen. De leiding van het departement moet daarom nodig verjongd worden, meende hij. Ernstige critiek had de senator ook op die in verband met de zaak-Menten de rechtercommissaris van Haarlem, om- stige beschuldigingen had geuit volkc dat diens onderzoekingen in de zaak- Menten niet goed zouden zyn geweest, en op de procureur-generaal te Amster dam, omdat deze niet voldoende zou zyn opgetreden teg^n justitiële en politiëlé functionarissen die zich volgens de heer Reyers aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt. Hy adviseerde minis ter Mulderije zyn licht eens op te steken de rechtercommissaris en de officier i Justitie in Amsterdam. Deze autori teiten hebben volgens spr. de journalist Belangrijke politieke beslissing Marianne wenst echter een andere belofte Binnen enkele weken zal Engeland een overeenkomst sluiten met de zes landen de Europese Defensiegemeenschap, die deze landen verplicht tot wederzydse, automatische, bystand. Aldus een Britse regeringsverklaring. De zes landen zyn: Frankrijk, Italië, Duitsland, België, Luxemburg en Nederland. Het gevolg van deze overeenkomst zal z(Jn, dat En geland, voor het eerst in deze eeuw, be reid is zich militair met Duitsland te ver binden. Het Britse besluit, dat gisteren officieel bekend werd gemaakt, ontmoet te grote instemming in de Europese hoofdsteden. In Parijs liet men echter doorschemeren, dat Frankrijk in feite een plechtige belofte van Engeland en Ame rika wenst, dat het West-Duitsland niet toegestaan zal worden, zich uit de defen sie-gemeenschap terug te trekken en een onafhankelijk Duits leger te scheppen. Over een dergeiyke belofte van de zijde van Engeland wordt thans nog onder handeld. Engeland Is geen lid van de Europese Defensiegemeenschap en zal dit ook nooit worden. Het belooft echter elk lid van de E.D.G., dat wordt aangevallen, te hulp te zullen komen. De E.D.G.-landen op hun beurt beloven hetzelfde aan Engeland. De overeenkomst zal van kracht zijn, zo lang Engeland lid van de N.A.T.O. (Noord- Atlantische tractaats-organisatie) is. In feite is de door Engeland te geven ver- afscheid tot de volgende jaarvergadering. zekering dezelfde als die, welke de be- die in Zwolle gehouden zal worden. trokken landen elkaar zullen geven. Kerel, blijt sla pent In Westduitse regeringskringen vindt tnén Engelands belofte één van de be langrijkste politieke beslissingen uit de afgelopen jaren. De bedoelde overeen komst zal vooral een aanzienlyke versnel ling mogelyk maken van de besprekin gen, die te Parijs worden gevoerd, en die in enkele weken tijds kunnen leiden tot de uitwerking van een verdrag, onder worpen aan de goedkeuring en onder tekening door de regeringen. Verkeerstechnische leergang van A.N.W.B. gestart In het gebouw voor weg- en water bouwkunde der Technische Hogeschool te Delft heeft de voorzitter van de A.N. WH., mr W. A. Offerhaus, de eerste ver keerstechnische leergang, georganiseerd door de A.N.W.B., geopend. Mr Offerhaus zei, dat het verkeersgewicht sinds 1938 met 90 pet was toegenomen en het aan tal verkeersongevallen met 80 pet. Over het algemeen wordt er gerekend op een verviervoudiging van thans, zodat in de toekomst hoge eisen gesteld zullen wor den aan de maatregelen ter beveiliging van de weggebruikers. De leergang wil een poging zyn op de weg naar een ge richt verkeerstechnisch wegbeheer. De eerste docent was de chef vai Rotterdamse verkeerspolitie, hoofd inspecteur K. J. Müller, die een voor dracht hield over „Samenwerking tusser politie en wegbeheerders in verkeers technische kwesties". Prof. ir Th. var Wisselingh, hoogleraar te Delft, sprak over de „Beïnvloeding van de rywyze van het verkeer op rechte weggedeelten en ln bochten". Deze eerste leergang, die drie dagen duurt, werd bezoch* door ruim 200 perso- uit kringen van politie, ryks- en pro vinciale waterstaat en van gemeente diensten. Churchill heeft zijn Australische col lega Menzies uitgenodigd voor een bezoek aan Engeland, vermoedelyk om de ban den tussen beide landen te verstevigen. in het gelyk gesteld. Schuldigen nog vrij Het optreden van de Binnenlandse Strijdkrachten in het huis van Menten Is alle perken te buiten gegaan, zo ging de C.-H. senator verder, en hy signaleerde dat een ongewoon groot percentage deze B.S.-ers is geëmigreerd. De inventarisatieiysten van Menten zyn vernietigd. Alleen de dief had daar baat by. Maar de rechtercommissaris heeft in die dichting niet gezocht. Er zyn schilderijen gestolen en gesmokkeld en valse processen-verbaal opgemaakt. Maar de procureur-generaal van Amsterdam heeft geen vervolging ingesteld. De dief en zyn 17 medeplichtigen zitten niet ach ter slot en grendel. Verschillende schul digen laat men rustig op vertrouwens posten by de politie zitten. Een van deze lieden is onlangs zelfs nog onderscheiden. Een schilderijenrestaurateur die een onderzoek instelde naar vijf ver dwenen kostbare stukken van Men- weinige dagen voordat hij ver hoord zou worden aan het Bloemen- strand voorover gevallen en verdronken als wijlen Schallenberg in een Haagse vijver. Marechaussees die een onderzoek instelden, werden overgeplaatst naar andere delen van ons land. Op de auto van een luite nant van de Field Security, die een onderzoek was begonnen, donkere avond tussen Velserbeek en Zandvoort een salvo afgevuurd. Menten zelf werd in de rug gescho ten. Dit alles, zo besloot de heer Reijers, is beschamend voor ons va derland. Mej. mr Tweenk Willink (P.v.d.A.) •erzocht namens haar fractie overlegging 'an het dossier-Menten aan de Eerste Kamer, ryaar de heer Witteman (KVP) zei namens zyn politieke vrienden, dat de zaak hoog nodig van het menu van de Justitiebegroting moet verdwynen. Prof. Gerretson (C.-H.) verzocht de minister de Friese kwestie voor te leggen aan een staatscommissie, die een wettelyke regeling kan voorbereiden. Ook de heer Algra (A.R.) pleitte voor het gebruik van de Friese taal in de rechtszaal. Vanmorgen zou de minister antwoor den. Motorrijder bij botsing met fietsers gedood Groningse door bus gegrepen en overleden De 23-jarige G. L. uit Delden (Gld.) is gistermiddag by zyn woonplaats m botsing gekomen met drie wielryders en vrywel op slag gedoor. De fietsers kwamen er goed af. In Groningen is de 28-jarige mevr. G. A.-v, B„ toen zy met haar fiets de weg overstak en omkeek naar thuis blijvende familie, loor een bus gegrepen en ter plaatse overleden. Zy was moeder van twee kinderen. in de ogen van het volk". Strauss v«- tigde er de aandacht op, dat het Hof niet getracht heeft uit te maken, hoe een re gering moet f ir'.ctionneren, doch beeft bevonden, dat de clausules van bet South Africa Act (waarby de politieke rechten van de niet-blanken worden gewaar borgd) nog steeds volledig van kracht zyn „Indien de regering er toe zou over gaan de desbetreffende clausules te óm- zeilen me' ongrondwetteiyke middelen, zou dit leiden tot staa'srevolutie en anarchie", waarschuwde Strauss. De regering heeft nog niet bekend ge maakt, welke wet zy zal Indienen om het hoofd te bieden aan de toestand. Benzineprijs in België verhoogd Met onmiddellyke inwerkingtreding ie de accyns op benzine in België verhoogd van fr. 2,19 tot fr. 3,20 per liter. De Bel gische benzineprijs stygt hierdoor van fr. 5,50 tot fr. 6,50 per liter (dat is van plm. 42 tot 50 cent per liter, in Zuid- Holland is de prijs thans 37,4 cent per liter. Red.). Deze verhoging is noodzakelyk gewor den door de „financiële inspanning, die België zich heeft moeten getroosten ta.v. zijn verdediging". Senator Connally trekt zich terug Hij wild© de Europese hulp beperken Nadat hy 12 jaar in het Huis van Af gevaardigden en 23 jaar in de Sepaat heeft zitting gehad, 'heeft de democra tische senator Tom Connally, voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, dezer dagen ver klaard, dat hij zich niet herkiesbaar stelt voor de Senaat. Met be trekking tot sommige bui tenlandse pro blemen ver schilde de Se nator .de Iaat- ste tyd nogal eens van me ning met de re gering. Het was vooral het punt „Amerikaanse hul<p aan Europa" waar over Connally het niet met d® regering een® was. Connally streed er heftig voor, deze hulp te beperken en de economisch® hulp geheel te eindigen. De 74-jarige senator heeft lange tyd ;n belangrijke rol gespeeld in de bui tenlandse politiek van de Verenigde Staten. Hij was de Amerikaanse gedele geerde bij de oprichting van de Ver. Naties in 1945 te San Francisco en advi seur van de ex-minister van Buitenland se Zaken Byrnes by de vergadering van de raad van ministers te Parijs. Op d« eerste zitting van de Assemblée der VN. te Londen was Connally eveneens d® Amerikaanse vertegenwoordiger. België's antwoord aan Nederland Conferentie vóór de ver- kiezingen? 1 Volgens Le Soir heeft de Belgische re gering in haar antwoord op de Neder landse Beneluxmotie de wens te kennen gegeven, dat nog vóór de Nederlandse verkiezingen een ministeriële conferen tie de nog hangende vragen van de economische unie behandelt en een werk program opstelt voor een spoedige vrij making van het handelsverkeer tussen de drie landen. België wil geen gemeeh- schappelyke deviezenreserve zolang er geen onderlinge inwisselbaarheid der munt tot stand komt, evenmin een gc- meenschappelyk Beneluxquotum ten aan zien van de landen der Europese Beta lingsunie. België acht het niet mogeJUk, reeds onmiddellijk de handels- en geld politiek van de Benelux tegenover ande re landen één te maken, doch wil een betere samenwerking verzekeren door opstelling van een gemeenschappeUjkë vrymakingslijst ten aanzien van de Or ganisatie voor de Europese Economisch® Samenwerking, en een gemeenschappe lijke politiek ten aanzien van de invoer dollarlanden en het overige buiten land Volgens de Belgen dient men de inwendige politiek zoveel mogeiyk te coördineren zonder tot een volstrekte gelykheid te komen. Met name dienen de geldpolitiek en die der kapltaalöewe- ging op elkaar afgestemd te worden. De unie behoeft niet noodzakelyk unificatie van alle belastingen te betekenen. In het goederenverkeer zou men sommige belemmeringen moeten afschaften, met name t.a.v non ferro-metalen steenkool, mynhout, personen, en vrachtauto's. Op richting van een gemeenscha-ppeiyk ad ministratief apparaat acht België-voor barig. doch wel wil zij oprichting van parlementair orgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4