Wijkgemeente Centrum opende haar eigen gebouw Hoe Tuinbouw en Plantkunde het 75-jarig bestaan herdenkt K. en O.-ers leerden dieren beter kennen Heropening van Salvatorhofje T. en D. gaat in Mei 75-jarig bestaan herdenken NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 DONDERDAG 17 APRIL 195J Hooglandse Kerkgracht 44 „De kansen moeten aangegrepen met beide handen" Zowel bij de genodigden als bij de eigen mensen van de Hervormde wijk gemeente „Centrum" heerste gisteravond grote dankbaarheid, toen het wijkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht werd geopend. Het vroegere gebouw „Nathanael" is door vereende krachten op uiterst geslaagde wijze omgebouwd tot een werkelijk keurig en doelmatig wijkcentrum. In een uitvoerig artikel hebben wij enige tijd geleden reeds uiteengezet, hoe het complex van zalen thans aan het Kerkewerk zal worden dienstbaar ge maakt. De wijkgemeente, die voorheen met het cijfer I werd aangeduid, behoeft zich thans stellig niet meer het stiefkind te gevoelen. ker, wedijveren met de andere wijken. Maar die ijver is niet het voornaamste. Ons wijkgebouw heeft een ander doel Ds N. Kleermaker, de wykpredikant, heette na de gebruikelijke opening het lezen van de gelijkenis der talenten (Mattheus 24) in het bijzonder welkom wethouder D. van der Kwaak, leden van de gemeentecommissie, verscheidene pre dikanten. vertegenwoordigers van wijk- kerkeraden en ds D. M. Vermet uit Leid- cchendam, oud-hulpprediker. Er waren ook schriftelijke gelukwensen en bloem stukken toegezonden. De predikant gaf eerst het woord aan de heer Jee. Wil brink, vice-voorzitter van de gemeente- oommissie, die het gebouw namens deze commissie aan de wijkkerkeraad officieel zou overdragen. Getrouwde kinderen, aldus ds Kleermaker, behoeven maar al te vaak nog de raad en de steun van hun ouders en zo wil de wijkkerkeraad steeds weer de gemeentecommissie zien als „vader". De heer Wilbrink vond, dat wij met de tijden veranderen. De wijkvereniging Levendaal werd ongeveer 75 jaar geleden opgericht, eigenlijk tegen de zin van de kerkelijke gemeente in. Er werd toch dóórgezet, een eigen gebouw verrees en nu mag deze daad als een goed voorbeeld worden aangemerkt. Voor de wijkge meente „Centrum" begint thans ook een nieuwe periode. Met dankbaarheid mag worden gecon stateerd, dat de nieuwe Kerkorde geen sdhokkende bewegingen heeft gemaakt in de verhoudingen betreffende het be stuur en het beheer der Leidse Hervorm de Gemeente. In Leiden was de juiste verhouding al gegroeid in de beste har- Als het gaat om het welzijn der Kerk, moeten wij graag een stuk vrijheid wil len weggeven. Niet heersen maar dienen, dat geldt vooral hier. Slechts dan kunnen we meewerken aan de geestelijke op bouw van de Gemeente. Alleen door een drachtige samenwerking kunnen we be antwoorden aan onze roeping ten aan zien van het Apostolaat der Kerk, het verkondigen van de boodschap van het ene rustpunt: Jezus Christus. Allen in de Gemeente zijn geroepen tot dienst. Daartoe is het vereist, dat we bereid zijn offers te brengen. We voelen ons soms beschaamd, als we zien wat door de eenvouddgen wordt gedaan. Zij geven vaak, wat ze eigenlijk niet kunnen missen. In de wijkgemeente is ook hard gewerkt, als paarden heeft men gewerkt. De gemeentecommissie is er door geïn spireerd:. Thans mag men voldoening hebben. De heer Wilbrink vond het prettig, dat de wijkkerkeraad tegen de gemeentecom missie opziet als tegen een „vader". Maar er zijn ook vaders, die het laten bij raad en daad, en daarbij de hand op de porte- monnaie houden. Andere vaders verwach ten zelfs steun van hun getrouwde kin derenspreker hoopte, dat bij het kind Centrum, indien nodig, niet tevergeefs zal worden aangeklopt! Namens de gemeentecommissie droeg de heer Wilbrink het gebouw met een gerust hart over, omdat de commissie weet, dat in deze wijk gemeente grote liefde voor de Kerk leeft. Hi) besloot met de wens, dat de arbeid rijk gezegend mag worden. Nadat een zangkoortje twee couplet ten van „Dankt, dankt nu allen God" had gezongen, wees ds Kleermaker op het blyde van deze feestdag. Wijk I is wel eens het stiefkind geweest, maar is nu geen misdeeld kind meer. Helaas echter is de wijkkas volkomen blut. Niet alleen is de bodem van de brandkast te zien we zakken er met onze knieën doorheen, aldus spreker. Gelukkig heeft men in de wijkgemeen te een vooruitziende blik gehad: op 10 December 1943 kwam de eerste gift ad f 2,50 binnen. Nadien is er ontzettend hard gewerkt. Spreker bracht lof en hul de voor de ijver en het doorzettingsver mogen. Het bouwfonds, het verjaardags fonds en de circulaire-actie 1951 brach ten flinke bedragen in de wijkkas. An ders had men tot over de oren in de brandkast gezeten We kunnen thans, aldus ds Kleerma- te geuren. Het doel luisteren naar en gehoor geven aan de opdracht van de Heer der Kerk: Werk heden in Mijn wijngaard. Met de volle nadruk op heden. De satan gaat rond briesende leeuw. Er moet worden gewerkt, vooral omdat er thans voor de Kerk geweldige kansen liggen. Die kansen aangrijpen met beide handen. Daarvoor is het nog niet te laat. Een uitgebreid programma is gereed Help meebouwen aan hetafweerfront, door toe te treden tot de reserve- gemeentepolitie. Corso gaat op 26 April beslist door Er gingen de laatste dagen ln de bol lenstreek merkwaardige geruchten. Eén daarvan was, dat het corso niet zou door gaan. Zoals men weet, is in verband met het koude weer de corso-datum verscho ven van 19 naar 26 April, omdat vreesde niet voldoende hyacintenbloemen in voorraad te hebben. Nu het vorige week plotseling omsloeg, kregen de hyacinten ook veel haast om in bloei te komen. En het ging zó hard, dat zich niet ten onrechte ging afvragen, of men in de week van het corso nog wel voldoende soorten hyacinten in bloei hebben, om er de wagens mee te kunnen versieren. Althans: in een behoorlijk kleurensortiment. Zo weet men te vertellen, dat soorten als Perle BriHant, Ostara en een deel van l'Innocence, als dit mooie weer blijft aanhouden, volgende week zeker meer beschikbaar zullen zijn. Met het voorhanden zijn van een gevarieerd timent hyacinten hangt het welslagen van het corso en van de mozaïekwedstrij den voor een groot deel al Naar wU uit betrouwbare bron verne tten. heeft het corso-comité gisteravond besloten, het corso definitief te laten doorgaan. Weliswaar is men er van over tuigd, dat het mooie weer heel wat moeilijkheden kan veroorzaken, maar dan sal men een oplossing weten te vinden. Het Is natuurlijk mogelijk, dat men de afgeritste bloemen een paar dagen in een koelruimte opslaat. Het is gemakkelijk te zeggen: dat mag niet en dat mag niet. Maar laten de jon geren er iets voor in de plaats geven! Gehoorzamend aan de opdracht van de Koning der Kerk. Het verheugde ds Kleermaker, dat de wijkkerkeraad zal kunnen samenwerken met de vrienden van Phebe. Hij hoopte, dat men samen een phalanx zou vormen, een phalanx van samenwerkers in het Koninkrijk Gods. De banier op het wijk gebouw zal zijn: Want Uw is het konink rijk en de kracht en de heerlijkheid, tot in eeuwigheid. God komt toe de lof, de eer, de aanbidding en de dankzegging. Daarnaast wilde ds Kleermaker woor den van dank richten tot het college van B. en W., de gemeentecommissie, de aan nemers. de bouwcommissie en tot al die anderen, die offers hebben gebracht vooi de totstandkoming van het gebouw. Ds D. J. Vossers sprak namens de cen trale kerkeraad en voor enkele wijk- kerkeraden. Na de koffie en de bezichti ging van het gebouw voerden nog twaalf sprekers het woord: namens wijkkerke- raden, wijkverenigingen en jeugdvereni gingen. Ds Kleermaker sprak een woord van dank en sloot de bijeenkomst. Van avond is er in het wijkgebouw een telijke bijeenkomst. i kijjeje in de zaal met genodigden en leden van de wijkkerkeraad. Tweede rij, geheel links ds Kleermaker. Foto Meijer. De gisteravond ln het Vlies onder lei ding van voorzitter Joh. Jonker gehouden ledenvergadering van de afdeling Leiden „Tuinbouw en Plantkunde" ontleende haar belangrijkheid niet aan het aantal aanwezigen, maar aan de mededelingen, die het bestuur deed over de feestvierin gen in verband met het 75-jarig bestaan der afdeling op 7 Juli. Voor men aan deze dingen toekwam, werd in het openingswoord de heer C. v. Egmond te Voorschoten, die suids October de vergadering wegens ziekte niet had kunnen bijwonen, in het bijzonder wel kom geheten. De festiviteiten ziullen op 9 Juli begin- ?n met een tuinbouwcongres. Dit zal ge heel zijn gewijd aan het tuinbouwonder- wijs. Er worden drie lezingen gehouden: over de geschiedenis van het tuinbouw- onderwijs, over het tegenwoordige en het toekomstige onderwijs. Uitgezon derd voor de eerste lezing, die door de Leidse hortulanus H. Veendorp zal wor den verzorgd, zijn de namen van de spre kers nog onbekend. Als leider van het geheel, dat wordt geopend door de heer Jonker, treedt op ir J. M. Riemens te Naaldwijk, tuinbouwconsulent glasdistrict Zuid-Holland, waaronder ook Leiden ressorteert. Het congres gaat vooraf aan een bijeen komst op 10 Juli in de Burcht. De bezoe kers kunnen met elkaar wedijveren in versieringen van autobussen. Het bestuur heeft namelijk aan de tocht naar Leiden sterriit verbonden. Op een nader te bepalen parkeerplaats in Leiden zullen de versieringen worden gekeurd. De beste opsmuk wordt beloond met prijzen. Om 12 uur vertrekt het tuinbouw- plantkundegezelschap van de Beesten markt per boot en met muziek naar de jn, een tocht, die in Avifauna wordt onderbroken. Om 6 uur hoopt Leiden terug te zijn. In het Vlies kan men met een warme maaltijd de nissen teniet doen. Gegadigden voor deze dag kunnen zich opgeven bij de heer A. Lagendijk, Coornhertstraat 13. De feestavond voor de leden van de afdeling zal aan- het einde van het jaar worden gehouden. De opzet er van moet (gen van de financiële wederwaar digheden van de verenigingskas. Zijn die niet al te ongunstig, aldus de voorzitter, dan belooft het bestuur een waardige viering van het 75-jarig bestaan. Na mededelingen over het houden ;n bloemententoonstelling op 28, 2£ 1 31 Augustus werd gesproken ove: organisatie van een excursie naar kenburg te Bodegraven. Kerkdienst uit de Zuiderkerk Zondagavond om 5 uur zal de NCRV een godsdienstoefening uitzenden uit de Geref. Zuiderkerk aan de Lammenschans- Voorganger in deze "dienst is ds W. Fyn van Draat te Amsterdam, miss. pre dikant onder de Oosterse studenten in Nederland. Organist is Wim van de Brink. Filiaal geopend Van Zijp's rijwiel- en motorenhandel heeft vandaag een filiaal geopend: Ko- revaarstraat 6. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Lucas P., zn van C. Ter louw en W. van der Plas; Hubertus, van B. Kesseboom en A. M. Oranje; Gerrit, zn van A. Wijntjes en W. van Spek; Jesajas J., zn van C. Latuhihin L. Soplantila; Hans, zn van J. van Riet en A. W. Swanenburg; Alida M., dr L. J. Smit en A. Hoogstraaten; Rudolph zn van P. Meyer en S. J. M. van Vliet; Jan W., zn van J. A. van Gorcom er M. W. van Loon; Philippijntje C., dr H. Bouterse en M. Versluis; Jacob, van P. J. van Rijn en E. C. de Jager; Wilhelmus Th. J., zn van J. G. van Berg en H. J. van den Burg; Johannes S„ zn van B. F. Willemse en F Strauss; Johannes W.. zn van R. C. Vliet en M. C. van Meurs. OVERLEDEN: W. C. van Egmond, dochter, 6 dagen. GEHUWD: Th. A. Kortekaas en C den Dop, D. J. Wassenaar en A. H. Fraij, I. van Rhijn en J. Bon, J. S. C. Wessels en C. B. M. Goddijn; J. J. Overvliet J. M. Visser; I. Habraken en L. F. Bontje, W. H. J. J. Vrouwenvelder N. M. Kortekaas. Keukenhol-stunt Jacoba komt Woensdag per helicoptère Woensdagmiddag 23 April om drie uur zal Jacoba van Beieren een bezoek brengen aan haar Keukenhof. Dat zal enkele moeilijkheden geven, omdat Ja coba thans verblijft op haar slot te Oostvoorne. Maar door de prachtige sa menwerking van Sabena en K.L.M. is een goede oplossing gevonden: Jacoba zal naar Keukenhof reizen per hef- schroefvliegtuig. Als Jacoba van Beieren om dirie uur bij Keukenhof zal landen, staat daar reeds een jachtstoet opgesteld. Met haar echtgenoot Frank van Borsselen zal de Hoge Vrouwe te paard naar het kasteel rijden, om daaT door de kasteelheer. Graaf J. C. E. van Lijnden, te worden ontvangen. Daarbij zullen ook de direc teuren van de K.L.M. "i de Sabena, als mede de bestuursleden van de Stichting Keukenhof aanwezig zijn. Vacantie voor Leidse bakkers Het is vrijwel zeker, dat zeer binnen kort een nieuwe vacantieregeling vooi alle Leidse bakkers en broodslijters tot stand zal komen. Volgende week Woens dag zal er een vergadering over worden gehouden. Men deelde ons mee. dat de arbeidsinspectie heeft toegezegd haar volledige medewerking aan deze rege ling te zullen geven. Over de regeling kan al worden gezegd, dat de bakkers in de „slappe" tijd tussen half Juli en half Augustus met vacantie hopen te gaan. Elke bakker zou recht hebben op een week vacantie. Zij die met camhie gaan, zullen er voor zorgen, dat de klanten naar wens worden bediend. Bij voorbaat roepen de bakkers de me dewerking van het publiek in. Aanrijding op Witte Singel Een motorryder, die gistermiddag eer bocht van de Witte Singel wilde nemen slipte door het grint op het wegdek. In zijn glijvlucht raakte hij de 55-jarige wiel rijder S. v. d. M. uit de Schimmelstraat, die met een linkerarmbreuk, een hersen schudding en een wond boven het linker oog per E.H.D. naar het A.Z. werd voerd. Liefdesdrank en politiek In een dierentuin als Blijdorp te Rotterdam gaat per jaar voor f 100.000 voedsel door de kelen der dieren. Een groot bedrag, en men zou geneigd zijn zich af te vragen, of dat nu eigenlijk geen zonde is. Maar daartegen over staat, dat vele duizenden kunnen genieten van de natuur: de dieren. Jammer is het alleen, dat het merendeel dër bezoekers slechts ten dele plezier heeft van hetgeen een diergaarde biedt. Het bezoek, dat de K. en O.-ers gisteravond per projector althans aan Blijdorp brachten onder de bekwame leiding van de heer J. M. Moerkerk, heeft echter een veel diepere indruk gemaakt. In de kleine stadszaal liet de heer stoten tegen de tralies. Maar ook hebben Moerkerk honderd kleurenfoto's zien: dieren van zeer nabij. Un hij vertelde tal van bijzonderheden over de dieren. Spr- waarschuwde voor de opvatting, dat de dieren de tralies zien als een schei ding van de vrijheid. Integendeel: zij voelen deze als een beveiliging. Aan vallen zal een dier slechts doen, als het in angst is en bovendien waarschuwen de meeste dieren, als zy kwaad worden. Ook wees de heer Moerkerk er op. dat dieren, waarvan men denkt dat ze ge vaarlijk yn, dit juist niet zijn (nijlpaard), terwijl ook het omgekeerde het geval is (kleine apen) Van de bijzonderheden, die de heer Moerkerk meedeelde, willen wij not een olifant wordt niet zo oud als wel wil beweren (60 jaar) en is lang niet zo sterk als men denkt; de enorme krachtsontwikkeling is slechts zeer kort Sommige zeeleeuwen kunnen, hoe wel zij slecht lopen, heel goed klimimen De baby van een reuzen-kangoeroe (die 100 kg zwaar kan worden), heeft de grootte van een garnaal. Het dier kan 7 meter ver springen. Neushoorns zijn de duurste dieren van een diergaarde. De dieren zyn. zo sterk, dat men ze niet kan vangen. Slechts jon-ge dieren kan men verschalken. Er is echter een jaohtver- bod. De hoorn van een in de natuur leven de neushoorn is veel groter dan van zijn soortgenoot in gevangenschap. Dit komt door het wroeten in de grond en het Fakir spijkert zijn tong aan een plankje rast pR zijn in onze wereld heel wat men sen, die er een uitgesproken behen digheid in hebben gekregen, om anders te zijn dan normaal. Bovendien zijn zulke lieden vaak in staat, om de aan dacht op zich te vestigen. Er is een man, die tussen twee wolkenkrabbers in New York een lijn spant en er met een bra- vour overheen loopt, alsof er tweehon derd meter lager geen keiharde straat ligt. Er is een mijnheer, die uit 'een vliegtuig springt en driemaal zijn para tongetje met een spijker werk onder handen te ne weldaad zijn! chute lossnijdt fakirs zijn, die eer prefereren boven et tras. Maar nu komt t in Parijs wisten ook al, dat plank met spijkers i springveren ma- op zekere dag een zekere Raijo uit Brits-Indië, die al bij de eerste kennis making met bewoners van de Lichtstad plankje uit zijn zak haalt en daar- zijn tong met een draadnagel van 12 centimeter vastspijkert. „D&t kan ik" zegt hij dan, zo goed en zo kwaad als je zoiets met een vastgenagelde tong nog kunt uitbrengen. En gelijk praat heel Parijs over die geheimzinnige Raijo, voor wie pijn een vreemd begrip schijnt te zijn. Nou moet u zich dat eens even realiseren. Bijt u per ongeluk eens op uw tong, zo'n klein beetje maar. Zoiets 13 helemaal nlet plezierig. Doe het ddn zo hard u kunt. Kijk, ddt is het. En dan nog tien keer zo erg, wat deze man doet. Want hij gebruikt er een spijker bij. Niet zo maar een zes-duim» uit een timmermanskist, maar een zilveren spijker, natuurlijk om infectie te voor komen en om het hele geval nog een beetje interessanter te maken. Als hij zo een poosje heeft gezetey met die plank aan zijn tong, laat hij voorzichtig de draadnagel er uit trekken en aan zijn tong is dan niets meer te zien. Ja, je doet wat, om je kostje te verdienen. En nu een goed advies: probeert u vanavond niet, op deze manier een nieuwe bron van inkomsten aan te boren. Want het wordt een vieze bloedboel. Zulke dingen moeten we maar overlaten aan Raijo soortgelijke geheimzinnige kerels, in wier methoden wij ons maar niet diepen. Maar frappant blijft het en langer u naar deze foto kijkt, hoe meer kippenvel er over uw rug kruiptEr ligt echter nog een rijk arbeidsveld Raijo braak. We zouden hem willen adviseren, eens even door de vergader zaal van de Verenigde Naties te wan delen en hier en daar zo'n klein geniept Zoals wij gisteren al in het kort meldden, is het Salvatorhofje na een uitvoerige restauratie officieel heropend. De werkzaamheden hebben ongeveer een jaar in beslag genomen. Het exte rieur van het hofje is vrijwel onveran derd gebleven, maar het interieur heeft grondige wijzigingen ondergaan. Onder hen, die de heropening bij woonden, bevonden zich de burgemees ter, wethouder Van Schaik, de gemeen te-secretaris, mr Bool, mr Van Tooren- burg, secretaris van de sociale raad, dr Rozemond, directeur van de dienst voor sociale zaken, en vertegenwoordigers van enkele R.K.-instellingen. Mr Sormani, regent van het hofje, schetste de geschiedenis van dit Leidse monument, dat gesticht werd door priester, die bepaalde, dat er een hofje gebouwd moest worden met veertien huisjes en een regentenkamer. Spr. had veel lof voor de architecten, die geslaagd zjjn het herstel keurig te doen uitvoeren. Het deed de burgemeester veel genoe gen. dat de restauratie nu achter de rug is. Namens de bewoonsters sprak de heer J. H. Kettenis. portier van het St Jacobshofje. Mej. M. Blom bood Sormani een boek aan. Mej. A. Rohrey. portierster van het hofje, gaf mevrouw Sormani bloemen. Ook mr H. F. A. Don ders, regent werd in de hulde betrok ken. Foto N. van der Horst Generaal poetste wapens De hoofdcommissaris van de verken- ers der Katholieke Jeugd Beweging, luit.-generaal b.d. baron H. F. M. van Voorst tot Voorst, heeft gistermorgen ten huize van zijn broer E. A. J. M. baron Voorst tot Voorst een heitje ddend voor de restauratie van de St Joriskapel in Persingen bij Nijmegen. De hoofdcommissaris heeft er de oude wapenen udt de nalatenschap van zijn vader gepoetst: oude pistolen, geweren, zwaarden en sabels, die even zovele her inneringen zerm aan Japan, Lombok er Atjeh. Wijzigingen nodig in onderwijswetten Minister Rutten heeft een wet voor gesteld voor enige wijzigingen in de middelbaar-onderwijswet en de hoger- onderwijswet. De belangrijkste voorstel- Verhoging van het percentage var het subsidie ten behoeve van bijzondere hogere burgerscholen, middelbare scho- meisjes en gymnasia wegens de verlaging van het schoolgeld voor d rijksscholen; b. Gelijkstelling van de einddiploma' der bijzondere middelbare scholen voo meisjes, handelsdag- en handelsavond scholen met die der overeenkomstige openbare scholen; c. Het openen van de mogelijkheid, >k aan niet aangewezen bijzondere gym- isia subsidie toe te kennen. Verder stelt de minister voor de Pen sioenwet aldus te wijzigen dat het per soneel van de aangewezen bijzondere HBS'en, MMS'en en handelsscholen, t als tot dusverre het personeel vai aangewezen bijzondere gymnasia, onder de werking van die wet valt. Wensen voor sociale positie studenten Het Algemeen Nederlands Studenten blad Forum Academiale is uitgekomen met een studiem-'mmer over de sociale positie van de student. Daarin vindt aantal aanbevelingen, waarvar enige 'uiden: Juist nu sterke overheidssteun. Instelling van een persoonlijk kende psychologische „dienst". Studie loon, dus numerus fixus. Als overgang verhoging van het aantal beurzen en coördinatie. Rijksgarantie van particuliere schotten. Onderzoek wat in het M.O. met het oog hierop gedaan kan worden. Sociale en ziekteverzekering studenten. Geen van deze maatregelen zal geno men mogen worden, als de student zelf daardoor minder mondig wordt. Zijn pereóórlijk cordeel moet niet alleen ge hoord kunnen worden, maar ook gehóórd worden. Want het gaat om hem, aldus het studentenblad. hierin de Chinese stokers, die in Rotter dam komen, de hand. Uit stukjes hoorn kan volgens hun opvattingen althans - een liefdesdrank worden bereid. Een Rotterdamse neushoorn speelde uk eens een rol in de politiek In April 1940 was op zijn sohildachtige huid e hakenkruis gekrast. De Duitse gezant te pas gekomen, om dit „beledi gende opschrift" te laten verwijderen. Een maraboe is een vreemde vogeL In BMjdorp zag zo'n vogel pikte hem op en het knaagdier verdween in de keelzak. De rat knaagde die wel kapot en herkreeg de vrijheid. Maar de mara-boe zei voor de tweede maal: kip ik heb je. De rat herhaalde die ont snappingen, tot viermaal toe. De vijfde maa-1 volgde hij pas de weg der spijs vertering van de maraboe. Een dokter hechtte de keelzak en de maraboe wa; eer Jieel". De heer Moerkerk leerde zijn toehoor ders nog, dat een leeuw in Afrika 16 Jaar en een in gevangenschap zeker 25 jaar oud kan worden en dat beren en kamelen onsympathieke dieren zijn. Hij deed de toezegging, van de zomer met de K. en O.-ers eens een echte excursie Blijdorp te maken. Raad van Leiden Zeepkistenrace op Koninginnedag Zoals bekend zal er onder auspiciën de Ver. Koninginnedag op Zaterdag April voor het eerst in Leiden een zi kistenrace worden gehouden, op Nieuwe Beestenmarkt by molen „L)e Valk". Deelnemen kunnen: jongens van 10 tot 14 jaar. Ze behoeven niet allen voor een wagentje te zorgen. De aanmelding sluit Zaterdag. Het adres riaat is Breestraat 55. i het secreta- Nieuwe Simplexfabriek in Amsterdam geopend De burgemeester van Amsterdam, m d'Ailly, heeft gisteren de nieuwe Sim plex rywielenfabriek aan de Piloten- straat in het gemeentelijk industriecom plex aan de Sloterweg te Amsterdam officieel geopend. Agenda voor Leiden Donderdag Gehoorzaal, 8 uur. Residentie-orkest o. Lv. Willem van Otterloo. solist Shut* Cherkassky. piano. Doelen. 611 uur: Noteboom-wedstrijd L.S.G. en vierkampen. Aula acad. ziekenhuis, half 8: poppen spel Leidse padvinders voor erefooda oud-verpleegsters. Burcht. 8 uur: uitvoering chr. tam bours- en pijperscorps „Kunst en Genoe gen". Zomerzarg, 8 uur: Kynoiogenvereni ging Rij mand" P. Gebuis uit Rotterdam draait kynologische films. P. Bebelaar uit Rotterdam levert (poedel-) commen taar. Vlies, balf 8: jaarvergadering Expogé, half 9: regionaal comité .Rijnland", A. H. M. van Banning over de opsporings missie in Duitsland. Schuttershof, 8 uur: Vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool (VO LA), lezing met lichtbeelden over moder ne houtconstructies. Vrijdag Doe.en, 611 uur: Noteboom-wedstrijd L.S.G. en vierkampen. Schouwburg. 8 uur: B K-werk Leidse Hervormde Gemeente, opvoering van Het Woord van Kaj Munk door Ned. volks toneel Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwelijke AR., mevrouw P. Ha j er - Poldcrva art over C.H.U. en SGP. Rehoboth. 7.45 uur: Jongensclubs Rem- brandtwyk, ca baretavond „Maar komt voor elkaar" Trouwzaal stadhuis, half 5: officiële overdracht van Kraam centrum aan Groene Kruis en Wit-Gele Kruis. Kleine Burcht, 8 uur: propaganda- avond NA.T.U. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur. le denvergadering zwemvereniging „Poel- Zaterdag Leidse Hout: schoolvoetbahvedstrydeo, demi-finales en finales. Doelen, 1—8 uur: Noteboom-wedstrijd L.S.G. en vierkampen. Vlies, 35 uur: receptie N.V. scheeps bouw- en reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebr. Boot tg.v. 75-jarig bestaan. Volkshuis, 4 uur: dr A. F. J. Portieije over de omgang met dieren, met licht beelden. Clubgebouw Oosterkwartier, half 8t toneelavond volkstuindersgroep Ons Ge- Burcht, 8 uur: Feestavond volkstuin- dersvereniging „Tuinlust". Gehoorzaal, 7.45 uun jubileumavond Eerste Leidse Klucht- en Revuegezel- Utr. Jaagpad 26, 8 uur: muziekavond Int. Friendship League, études van De bussy door Iskar Aribo. Oegstgeest, Huize Bydorp, 8 uurt Kunstavond, Franse gedichten en mu ziek. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Flo- ris Verster (tm. 2 Juni). Prentenkabinet, 2C uur: lithografieën van Alfred Kubim (tm. 14 Mei). Universlteitebibliotheek, half 10half 8: het leven van Avioenna (tm. 26 Apr.) Nachtdienst Apotheken. Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48. teL 21060. Klein begonnen nu een grote fabriek Leidens conservenfabriek Tieleman en Dros zal op 8 Mei vjjf-en-zevenUg jaar bestaan. Dit jubileum wordt op uitgebreide wijze gevierd. De dag zelf zal worden gestempeld tot een feestdag, zowel voor het personeel als voor de directie. Zaterdag 10 Mei komt er voor het personeel een verrassing uit de bus, terwijl 's avonds een amusementsprogramma in de Stadsgehoorzaal zal worden opgevoerd, fen in de achtergelaten depóts, die zfj weer aandeden op de terugtocht. De producten: groente-, vlees- en vruchtenconserven, behoren tot d« standaarduitrusting van scheepvaart maatschappijen en genieten een inter nationale vermaardheid. De oprichters begonnen in een ge bouwtje, dat is uitgegroeid tot een fa briek, die een belangrijke plaats in neemt in de rU van Leidse industrieën. T. en D., zoals de Leidenaars en velen daarbuiten het bedrijf noemen, werd opgericht op 8 Mei 1877 door de heren C. C. Tieleman, C. Dros en D. C. Dros. Gedurende de 75 jaar bleef de leiding in handen van nakomelingen der op richters. Het bedrijf behoorde tot de eerste van deze tak der industrie, die werden opgericht, toen de wetenschap en de techniek de mogelijkheid van het conserveren van levensmiddelen hadden geschapen. De producten van het be drijf zyn niet alleen in de handel onder de naam „Tieleman en Dros", doch ook onder het merk „Molen". Ongeveer in 1887 stichtte men een eigen blikfabriek en later werd een we tenschappelijk laboratorium ingericht. In het boek „Industrie Leiden Holland" van mr Ph. J. de Ruyter de Wildt wordt zelfs vermeld, dat een der laboranten het vitaminegehalte van blikgroente be studeerde en promoveerde op een disser tatie, waarin hij wetenschappelijk vast stelde, dat dank zij de zorgvuldige be werking het vitaminegehalte der door T. en D. geconserveerde blikgroente ho ger lag dan dat der verse groente, die door de huisvrouw zelf werd gekookt Het bedrijf kan ook bogen op het be zit van een verklaring van de leider van een expeditie naar Nieuw-Guinea. waar in staat, dat de deelnemers hun leven hadden te danken aan de schitterende conditie, waarin zij de T. en D.-conser- ven onder zeer ongunstige klimatologi sche omstandigheden hadden aangetrof- Minisler Albregts: „Genoegen nemen met kleinere keus" Drijvende tentoonstelling reist het land door „Alle hens aan dek" is de naam van ?en drijvende tentoonstelling, die gister middag in Nijmegen door minister Albregts is geopend en op twee schepen jaar lang door Nederland zal reizen. Het doel van de expositie is de bevorde ring van de productiviteit. Een bron van veel verspilling bij de productie is volgens prof. Albregts de grote verscheidenheid van artikelen. Deze variatie maakt het product onnodig duur. Indien men de bedrijven op deze onge zonde toestand attent maakt, krijgt men in de meeste gevallen te horen, dat de verscheidenheid van producten nu een maal wordt gevraagd. Het publiek zal daarom met een kleinere keus genoegen moeten leren nemen, zei de minister. Een Juist verschenen rapport van de Stichting Ratiobouw en het Bouwcen trum heeft uitgewezen, dat standaardisa tie ook bij de woningbouw tot aanzien- Ujke besparingen zou kunnen leiden. Verder besprak de minister de „toe levering". Wanneer bedrijven een be paalde productiecyclus onder elkaar ver. delen, kan de productiviteit vaak worden opgevoerd en de kostprijs worden ver laagd. Bedrijven, die eindproducten ver vaardigen, moeten de samenstellende onderdelen betrekken van fabrieken, die zich daarop gespecialiseerd hebben. Hollanders naar Canada De bekende schryver K Norel hoopt Maandagavond 8 uur ln de foyer van de Stadsgehoorzaal op uitnodiging van de firma B. de Kier te spreken over Hol landers naar Canada. Vorig jaar maakte de heer Norel een tournée van enkele maanden door Canada met het doel zich persoonlyk op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaronder de Ne derlandse emigranten daar leven, hun kansen en vooruitzichten. Hij is bij hon derden Nederlanders geweest, versprei! over alle delen van Canada. B'JZONDERE POSTZEGEL von16April-t5Mei. hankering gMig tot 31 Uec. 1953 lege!grootte 2kS,315nti. Kleur: gnjiochhgb/auw as Zuid-Holland leent f 2.500.000.- Op 24 April as. wordt de inschrijving opengesteld op f 2.500.000 4V« pet obli- gatiën in stukken van f 1000 ten laste van Zuid-Holland, tot de koers van 100 pet. De notering ter beurze van Amster dam en Rotterdam zal worden aange vraagd. De lening heeft een looptyd van 25 jaar. aflossing in tien gelijke jaarlykae termijnen, aanvangende ln 1968. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegetaan voor 1 Mei 1962. De opbrengst dient tot dekking van uitgaven voor uitvoering van provinciale werken. Inzonderheid het provinciaal wegenplan, alsmede tot kap!taalver-strek* king ten behoeve van de uitbreiding van gestichten voor zwakritmi-en en zieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3