Dr Van Itterzon vreest herhaling van de kwestie-Hardegarijp Besturen, onderwijzers, ouders moeten dubbel waakzaam zijn Hogere huur bepleit in kring van Chr. vakbeweging Demonstratie van trouw aan Tilanus Tèm 2 DONDERDAG 17 APRIL 1952 Rede voor de Schoolraad (Van een onzer verslaggevers fNNDER DE BESTUURSORGANISATIE van 1816 heeft, voor zover wij weten, de Algemene Synode der Ned. Herv. Kerk zich nimmer over de wenselijkheid van het stichten van Christelijke scholen uitgelaten. In de jongste oorlog heeft deze Synode, omdat zij de zaak van het Chr. onderwijs, desnoods ook ten koste van het hoogste wat een mens op aarde bezit, wilde blijven dienen, de kerkeraden en zo de gemeenten per kanselboodschap opgewekt voor het Chr. onderwijs, ook van de kan sels, te bidden. Doch nu de Alg. Synode is vervangen door een Generale Synode, die heus synode wil zijn, heeft deze presbyteriaal-synodale Gen. Synode, die nog geen jaar in functie is. het advies om in een Friese gemeente niet mede te werken aan de oprichting van een Chr. Nationale school gesanctionneerd." Deze woorden sprak de voorzitter van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, dr G. P. van Itterzon, Ned. Hervormd predikant in Den Haag, gisteren in zijn openingsrede op de algemene vergadering van deze raad te Utrecht. In elk geval staan de zaken dus nu zo. aldus dr Van Itterzon t wiens rede wij gisteren reeds in een deel van onze edities in het kort publiceerden): komt vroeg of laat (wij hebben geduld) in Hardegarijp een Chr. Nat. school, dan zal deze in de geschiedenis vermeld wor den als de eerste Chr. school in Neder land. welke tot stand kwam onder tegen werking van de nog geen jaar oude Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk. Het zal de eerste Chr. school zijn, ten aanzien waar van ten aanhoren van overheid en volk, het advies werd gegeven, dat zij er niet. behoorde te ko- Chr. meen te van Jezus Christus niet behoorden mede te werken Het Hervor mingsdag, kort na de oorlog, zo ging dr Van Itterzon verder, dat, met diepe symboUek, de .ui Bijbel op de oude reglementenbunael werd gelegd. Het was op een schone dag in Mei, enkele jaren later, dat met ophef aan het Nederlandse volk werd verkon digd, dat de kerkelijke boeien waren ge slaakt en gekomen was een nieuwe lente en een nieuw geluid. Een schone, nieuwe tijd brak aan; de Ned. Herv. Kerk zou het spoedig kunnen bemerken. Herhaling En ziet, in plaats van dat men, zoals wij hadden gehoopt en met onze brochure: Synode - spreek, tussen de regels door hadden laten bemerken, nu het advies-Hardegarijp sportief- terugnam en herriep, publiceerde men, tot veler ontsteltenis, de vrij moedige conclusie: geen christelijk- nationale school in Hardegarijp! Ja zelfs blijkt het mogelijk, dat wij in de naaste toekomst, keer op keer, herhalingen hiervan krijgen, want blijkens de eerste conclusie heeft de Gen. Synode de Raad voor de Zaken van Kerk en School nog opgedragen met zijn arbeid voort te gaan door hem gevolgde en door de Kerk orde gewezen richting. Het is hier niet de plaats om te bestrij den, dat de Kerkorde ook maar ergens zou aanwijzen, dat de kerk met haar apostolische roeping en taak moet advi seren tégen de oprichting van christelijk- nationale scholen. Stel u voor, aldus spr., dat dit eens werkelijk in de Kerkorde stond. In de Kerkorde van een kerk, die de bestrijding van de ontkerstening als een zeer urgent punt op haar pro gramma heeft staan, en die alle pogingen moet aanwenden om het Evangelie te verbreiden, waar dit ook maar kan. Maar als de Synode de raad opdraagt met zijn arbeid voort te gaan in de door hem gevolgde richting, houd ik mijn hart vast. Dan wordt het Hardegarijp keer op keer. Dan komt het advies: Geen chris- telijk-nationale school, keer op keer. Dan komt er van een zegenen met beide han den niets terecht, want dan drukt de moederkerk nu eens hier en dan daar het christelijk-nationale onderwijs dood. En dat uit bewogenheid met de schare. Een apostolische Christus-belijdende volkskerk, en daarom.... gemeenteleden in Hardegarijp en volgende plaatsen, gij behoort aan de actie voor het stichten van een bijzondere school niet mede te Niet gehooid De voorzitter van de Schoolraad her innerde er aan, dat, hoewel hij zich als appellant tot de Herv. Synode heeft ge wend, hij over deze aangelegenheid geen ogenblik is gehoord, noch door het mo- deramen der Synode, noch door een commissie ad hoe, noch door de meer dere kerkvergadering zelf. Wel maakte men, aldus dr Van Itterzon. met gretig heid gebruik van een aantal sprekers van de Herv. Raad voor Kerk en School, alsmede van een publicatie van de Ver voor Chr. Volksonderwijs van Maart 1952, maar verder kwam men niet. Want wel gaf het Persbureau der Ned. Herv. Kerk door, dat de Herv. Raad ver klaarde, dat een kerk, die haar roeping verstaat, de manipulaties welkè in Har degarijp geschiedden, of zouden geschie den om tot stichting van een Chr. Nat. school te komen, niet kon goedkeuren, maar van enig contact met organisaties, die tot zulke manipulaties „zich had laten lenen", kwam het niet. In de eeuw van het kerkeiyk „ge sprek", werd geen gesprek gevoerd. Hel was eenvoudiger andersdenkenden verhoord te veroordelen en dan woord als „manipulaties" af te drukken, dat nog wel geen insinuatie inhoudt, maar toch stevig op weg is dit te worden. Wat betreft de bedoelde Synodever- i gaderingen merkte dr Van Itterzon op, dat wel de redevoeringen en opmerkin gen door de leden van de Raad voor I Kerk en School in de Synode gesproken, in de pers zijn gepubliceerd, doch niet wat de leden der Synode hebben gespro ken. Spr. achtte het wel wat veel van het geduld gevergd, dat men eerst over ongeveer een jaar. na de verschijning van de Handelingen der Synode, zal mo gen weten wat de leden der Synode zelf over deze materie hebben gezegd. En wanneer dan na de publicatie van de officiële communiqués Synodeleden vrijwel onmiddellijk in de pen klimmen gerezen misverstanden weg te nemen ophelderingen te geven, kan men ons niet kwalijk nemen, dat wy het gevoel hebben, zelfs na de Synodeverklaringen, nog te varen als schepen in de mist. Sprekende over de conclusies inzake Hardegarijp zeide dr Van Itterzon, dat het niet helder is, wat bedoeld wordt met de uitspraak, dat de Synode voor behoud maakt t.a.v. de argumentatie door de kerkeraad te Hardegarijp gege ven en dat de Synode de ernstige mis verstanden, daaruit voortgevloeid, be treurt. De Raad voor Kerk en School is in alle delen verantwoordelijk voor de verklaring van de vrijzinnige kerkeraad van Hardegarijp. doch uit een publicatie van het Synodelid, ds G. Kaagstra. blijkt, dat de Synode niet staat achter de ver klaring van deze kerkeraad. Het boetekleed Wat zou het verstandig zijn ge weest, als dit nu eens open en eerlijk van synodeweg was gepubliceerd, want het boetekleed ontsiert ook de Raad voor Kerk en School niet, maar in een officieel communiqué wordt toch maar gezegd, dat velen zich la ten meeslepen „in een rel, die buiten de kerk wordt verwekt". Waarom heeft de Synode dit alles in de derde conclusie niet ruiterlijk gezegd? zo vroeg dr Van Itterzon zich af. Nu staat er niets van een herroeping in, alleen iets over het voorbehoud met betrekking tot de argumentatie van de kerkeraad van Hardegarijp. Wat neemt men nu terug en wat niet? Dankbaar zijn wij, aldus spr., dat de Synode in haar verklaring ook duidelijke taal heeft gesproken, o.a. dat uitgaande van de belofte van de God des Verbonds de kerk verplicht is naar de kerstening de school voor de jeugd van ons Molk te vragen. Maar met dit alles is nog niet ontdekt, welke volzinnen uit de Hardegarijpse bekendmaken door Synode en Raad van een voorbehoud zijn voor zien. Wij blijven hier dus in de mist. tenzij van synodewege nog een verdui delijking worde aangebracht. Het is toch niet te veel gevergd, dat een Raad, die iets herroept, ook zegt, w&t hij herroept? Als het waar is, wat ds Kaagstra heeft geschreven, dat de Hardegarijpse verkla ring ook door de Raad is herroepen, wa- wij klaar geweest en dan zou de rust in de kringen van kerk en school spoe dig zijn weergekeerd. De situatie is ech ter helaas volkomen anders, zo ver klaarde de voorzitter van de Schoolraad, want er moge een voorbehoud zijn ge maakt ta.v. de argumentatie, daarmede dan ook alles gezegd. Waakzaamheid Hoe het ook zij. de Synode heeft de argumenten van de Raad staande de ver gadering door andere vervangen. Voorts heeft zij op deze nieuwe onderbouw het zelfde oude gebouw opgetrokken en hel advies, dat de Raad voor Kerk en School aan de vrijzinnige kerkeraad heeft ge geven, goedgekeurd. De ontwikkeling van de kwestie Hardegarijp is dermate onbe vredigend, aldus dr Van Itterzon, dat de Schoolraad, plus de besturen, onderwij zers en ouders de waakzaamheid mogen verdubbelen. Een conferentie van Herv. kerkleden over Hardegarijp achtte spr. thans nog praematuur. En zo vroeg hij, hoe zou een conferentie het bindende synodale advies nog kunnen veranderen? Dr Van Itterzon noemde de algemene verklaring van de Synode over „kerk school" aanmerkelijk beter dan de ci clusiés inzake Hardegarijp, uit welke algemene uitspraak spr. verschillende „verblijdende momenten" citeerde. Deze verklaring heeft echter ook enkele pas sages, die min of meer bedenkelijk zijn. Wat betekent het toch, als de Synode zegt, dat de Ned. Herv. Kerk in het hui dige tijdsgewricht niet in het algemeen een voor allen geldende keuze kan en mag doen tussen het bestaande openbare en het Chr. onderwijs? (zoals deze in het blad De Gereformeerde Kerk heeft ge schreven), dat zolang de staat volhardt in zijn schuldige neutraliteit, het niet anders gaat dan via de school met de Bijbel om onze kinderen een Christelijke opvoeding te verzekeren. En dus niet noodgedwongen, niet met reserve of tegenzin, maar met dankbaarheid, zegt prof. Van Niftrik, zullen goed confes sionele belijders gebruik maken van dc Chr. school. Als prof. Van Niftrik zulke dingen gaat schrijven, aldus dr Van Itter zon. dan krijg ik visioenen en zie ik bin nen korte tijd deze hoogleraar er weer op uit trekken om overal het goed recht van het Christelijk onderwijs op de scho len met de Bijbel te bepleiten. Dr Van Itterzon besloot zijn, herhaal delijk door applaus onderbroken rede, met de wens uit te spreken, dat de Herv. Synode op uiterst korte termijn positie ver klanken zou laten horen dan zij tot voor kort wist te spreken, en dat wan neer dit niet mogelijk zou blijken, de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk het initiatief zou nemen om het schoolvraag- stuk met synoden van andere kerken te bespreken. (Daverend applaus). Bij de herverkiezing van dr Var, Itterzon tot voorzitter heeft prof. dr K. Dijk, als tweede voorzitter, hem in har telijke woorden dank gebracht voor de wijze, waarop hij vooral in de laatste maanden was opgetreden als kampioen voor het Chr. onderwijs. Spr. zag in deze herverkiezing een bewijs van grote dank baarheid en groot vertrouwen voor de arbeid van de voorzitter. In de middagvergadering sprak de heer L. van der Zweep, inspecteur van het L.O. te Amsterdam, over „De interne bouw van de Chr. school naar eigén be* (Advertentie) GELINO DRY Vier sterke argumenten Bouw van arbeiderswoningen door bonden, als particulieren nalatig blijven? (Van een onzer verslaggevers) VOOR EEN HUURVERHOGING zijn vier krachtige argumenten aan te voeren: aan de eigenaren van de woningen moet een redelijke winst worden gewaarborgd, de mogelijkheid moet worden geschapen het onder houd van de huizen te hervatten, er moet een nationaal bouwfonds worden gevormd en de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders moet worden be streden. Dit zei de voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, de heer J. van Eij bergen, gisteren in Utrecht op een studieconferentie van het Chr. Nat. Vakverbond. huizen wenste de heer I moeten gelden bij de huurverhoging v huur die de woning- Jn' Voór de nieu Van Eij-bergen bouw lonend- maakt. In het algemeen zal dit voor nieuwe arbeiderswoningen 100 meer zijn dan in 1939. De huur van oude huizen moet worden opgetrokken tot 50 pet boven het peil van 1940. Dit en consumptiebeperking van ZVz pet betekenen en overwogen zal moeten wor den of deze door een looncompensatie moet worden opgevangen. (Zoals men weet. heeft de ambtelijke lonen- en prij- zencommissie voorgesteld de huur huizen die vóór December 1940 gebouwd zijn te verhogen tot ongeveer 45 pet bo ven het oude peil. De commissie ir~ oordeel dat de stijging zal moeten den opgevangen, maar in welke vor dient te gebeuren, is nog nigt besproken Red.). Meer arbeiderswoningen Arbeiderswoningen worden volgens de heer Van Eijbergen naar verhouding min der gebouwd dan huizen voor welgestel- den. Blijft het particulier initiatief hierbij in gebreke, dan moet de vakbeweging overgaan tot het stichten van woning bouwverenigingen om deze taak op zich te nemen. Aan het onderhoudswerk van de hulzen wordt veel en veel te weinig gedaan. Frankrijk is in dit opzicht een afschrik wekkend voorbeeld. De huur bedraagt daar slechts 3 óf 4 pet van het loon (vroe ger 14 15 pet), maar jaarlijks moeten bij een stijgende woningnood nog dui zenden huizen onbewoonbaar worden verklaard. By de discussie bléek verschil van mening te bestaan over de richtlijnen die (Advertentie) VELPON "-ïujL oude huizen en over het deel dat in' nationaal bouwfonds moet worden ge stort. De voorzitter, de heer M. Ruppert, opperde het denkbeeld om een soort ver eveningsfonds te vormen. Een deel van de meeropbrengst der oude woningen zal dan gebruikt kunnen worden huurprijs van de nieuwe huizen te druk- Leraren handelsonderwijs bijeen in Den Haag Gisteren is in het Parkhotel in De Haag de algemene vergadering gehou den van de Bond van directeuren en leraren bij het handelsavondonderwijs, die op 1 Jan. 1952 44 afdelingen met 621 leden en 70 algemene leden telde. De voorzitter, de heer J. Robijn uit Rotter dam. sprak o.a. over de wenselijkheid algemene regeling voor ziekte verlof met behoud van salaris, die vol gens spr. gelijk moet zijn aan de regeling het dagonderwijs. Ook meende hij, dat zij die in particuliere dienst of in het vrije beroep werkzaam zijn, voor hun functie bij het handelsavondonderwijs in aanmerking dienen te komen voor de 5 procent salarisverhoging van Maart 1951', De vergadering ging accoord met het be stuursvoorstel om de wenselijkheid onder ogen te zien van aansluiting bij de Raad Leraren bij het M. O., om daardoor meer invloed te krijgen op de salaris- regelipg. In het hoofdbestuur volgt de heer H. J. van Wielink te Zaandam de heer H. S. v. d. Waals uit Rotterdam op. De algemene vergadering der C.H.U. Tegen uitbreiding Kamers en verlaging van leeftijdsgrens voor Tweede Kamer (Van een onzer verslaggevers) De algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie, een mengsel van toogdag en werkvergadering, is gisteren geëindigd in een ontroerende aanhankelijkheidsbetuiging aan de voorzitter, de heer H. W. Tilanus. Spon taan werd hem toegezongen „dat 's Heren zegen op u daal", nadat prof. Van Niftrik namens de aanwezigen uiting had gegeven aan de verbonden heid aan de unie-voorzitter. Hij zag de unie als een groot gezin met een pa. Die pa was de heer Tilanus, die met kinderlijke liefde bejegend wordt. De heer Tilanus erkende, dat hij niet ongevoelig was voor deze hulde, doch wees er op, dat het niet gaat om de macht van de partij doch om het ge hele volk te doordringen van de hoge beginselen. Hij deed een ernstig be roep op alle aanwezigen, die begfnselen overal uit te dragen. In de middagvergadering zijn een acht tien voorstellen van individuele kiesver enigingen behandeld. Met overgrote meerderheid stelde de vergadering zich achter het standpunt van de Unieraad, dat niet meegewerkt moet worden aan de uitbreiding van beide Kamers der Staten-Generaal, daarmee een tegenover gesteld voorstel van Breda verwerpend. Een handleiding voor beginselstudie, speciaal voor de jongeren, zal dit najaar verschijnen. Vrij langdurig werd gediscussieerd >n voorstel van „Oud-Mathenesse" te Rotterdam-West, om te bevorderen, dat de beide weekbladen van de Unie ineen smelten. Dit is een telkenjare weerkeren de wens, waaraan vaak gekoppeld wordt de vraag naar een eigen dagblad. De Unie heeft over de weekbladen echter niets te zeggen, omdat deze uitgaan var organisaties, die eigen rechtspersoonlijk heid bezitten. Ede stelde voor, pei abonné per week een kwartje opzij te leggen, om zodoende een financiële basis te leggen voor een eigen dagblad. De heer Tilanus zag hier echter weinig mo gelijkheden. Wil men een eigen dagblad, dan zal er minstens 1 millioen op tafel moeten komen, met de kans, dat de geld gevers er voorlopig niets van terugzien. Toch zegde hij toe, het besprokene in de Unieraad nog eens nader onder de loupe emen. Veel kans op succes echter niet. Geen jongere Kamerleden Een wel zeer grote meerderheid klaarde zich accoord met een door de Unieraad ondersteund voorstel van Kort- gene om de leeftijdsverlaging Tweede-Kamerleden van 30 op 23 jaar af te wijzen, waaruit bleek, dat de verga dering het eens was met de houding, door de C.H. Tweede Kamer-fractie aangeno- bij de stemming over de desbetref fende grondwetsherzieningsvoorstellen. Uitvoerig is ook gedebatteerd over eer voorstel van Arnhem, aan de algemene vergadering veel meer een werkverga deringskarakter te geven, omdat de be handeling van de voorstellen op eer iag niet tot haar recht zou komen. Kampioenen voor deze gedacht. met name jhr De Savornin Lohman uit Arnhem en ds Goverts uit Katwijk. De heer Tilanus wees er op, dat juist voorbereiding van de behandeling der voorstellen de Unieraad is ingesteld. Alle voorstellen worden trouwens tevoren in de kiesverenigingen besproken. De Unie raad is toch wel te zien als een doorsnee van de Unie zelf: iedere Kamerkring heeft er drie vertegenwoordigers in. Wel zal nog eens bekeken worden, of weei teruggekeerd kan worden tot de voor oorlogse gewoonte van studie-vergade ringen in „het trefpunt" of in Lunteren. Indische Nederlanders 's-Gravenhage II had een resolutie voorgesteld, waarin aangedrongen werd op handhaving van de Nederlands-Indo nesische Unie en op speciale hulp dische Nederlanders, die hier moeilijk kunnen assimileren. Deze resolutie werd stilzwijgend voorbijgegaan, nadat de heer Van de Wetering er op had gewézen, dat van C.H.-zyde steeds in de bres gespron gen wordt voor de Indische Nederlanders. Hij achtte het fout, wanneer onder deze mensen actie gevoerd zou worden stemmen te winnen met gebruikmaking van het doen van allerlei beloften: zij zullen eventueel C.H. moeten stemmen, omdat zij zich accoord kunnen verklaren met de beginselen van de C.H. Unie. Een poging van 's-Hertogenbosch orr het geven van volmachten voor de alge mene vergadering te beperken, werd met grote meerderheid verworpen. Een gehar nast strijder hiertegen was ds Wiebosch uit Biervliet, die tegelijk van de gelegen heid gebruik maakte, het hoofdbestuur te verzoeken aan minister Staf te vragen, ook in het leger de Zondagsrust te hand haven. De heer Tilanus antwoordde hier op, dat zowel de minister als gene raal Hasselman van deze noodzaak overtuigd zijn, maar dat bij oefenin gen in internationaal verband niet steeds Nederland zijn zin kan krijgen, hoewel er steeds op gehamerd wordt. Afschaffing van de classificatie der ge meenten wilde de kiesvereniging te Wijckel. De heer Beernink kon aan dé hand van.de handelingen van de Tweede Kamer aantonen, dat de C.H.-fractie c steeds heeft gepleit. Hij hoopte, dat estadige drup de steen zal uithollen. De heer Tilanus wees er op, dat deze reeds is geformuleerd in het door de agrarische commissie voor de Unie uitgebrachte landbouwrapport. Resolutie van jongeren Nadat de heer Rademaker, voor zitter van de Jongeren-organisatie, in een kort woord had aangespoord tot daden en geestdrift, werd met algemene stemmen een door die jon geren-organisatie voorgestelde reso lutie aangenomen, waarin de Unie uitsprak, dat de jeugd door het re geringsbeleid versterkt dient te wor den in het vertrouwen in Nederlands bestaansmogelijkheid en daarmee in het vertrouwen in haar eigen toe komst. Overeenkomstig de aanbeveling van de Unieraad werden de volgende nieuwe leden van het hoofdbestuur benoemd: ds J. W. Beerekamp te Groningen (in de vacature-prof. dr Th. L. Haitjema), J. Kroles te Ermelo (vacature-drs D. Schou ten) en mevr. dr P. M. Frankenvan Driel te Bilthoven (vacature-mevr. Jac. SchokkingSchokking). De laatste be noeming was oen succes voor mevr. Bal jet uit Utrecht, die de candidatuur-n Franken vurig verdedigde, tegen eer dere candidate, mej. mr E. A. Haars uit Breukelen, die zich terugtrok ten be hoeve van zr F. de Jong uit Rotterdam. acclamatie besloot de vergadering prof. Haitjema te benoemen tot advise rend lid van het hoofdbestuur. De financiële controle over het jaar 1952 zal gehouden worden door. dè kies verenigingen van Utrecht, Maarssen Zeist. Rest ons nog te melden, dat voor aanvang van de vergadering, op straat, bij de ingang van Krasnapolsky een brochure werd uitgereikt van de hand van (de niet-aanwezige) prof. Gerretson, getiteld „Rekenschap". De uitreiking ge schiedde door een portier van het dag blad „De Telegraaf" (Advertentie maar hij wilde zijn broer laten delen in die Begreep Willem wel ooit zijn bedoelingen... hij, Verbaasd zag Willem zijn moeder aan: zulke gedachten had hij haar nog nooit horen uitspre ken. Trots was hij op de zwijgzame vrouw, die rust en deze taak was te zwaar om te dragen. Adriaan Mondijn een huichelaar terwijl zijn wan- nu opeens bewees dat haar ogen scherp waren verkering krijgt..." zou hij wel del oprecht was onder de mensen. en haar gedachten rijk van milde wijsheid. )oit verkering krijgen... en zou hij het willen? Verdrietig over dit niet begrepen worden, „Ik heb een verstandig moedertje,"'zei hij met Hij hoorde de stem van Toos en hij zag weer vluchtte hij weg naar zijn roef, waar zijn Augus- een liefkozende klank in zijn stem. Glimlachend hoorde zijn moeder hem aan, zij wist hij dat ook in hem het verlangen naar een vend vrouw aanwezig was, al zou hij zich nooit zo zot aanstellen als Willem deed. Zijn meisje zou ernstig en degelijk zijn als hij zelf was. Het zou een vrouw zijn, die van jongs af opgevoed was bij de vastigheden van de beproefde waarheid. Ook in deze zaak was Willem scheef gegaan en al weer moest hierin vergeven worden- Ze ventig maal zevenmaal... dat wilde zeggen tot in het oneindige. Kon hij dat... hij was ook maar een mens en geneigd alle geboden te wederstaan. Daaf Maasdam geld lenen voor een motor tjongetjonge nieuwe risico's nemen bij de oudezo was Willemnooit een door- ker...,. maar zo gewordende zeilvaart was kapotmoest mens kon hebben. ^[eventig maal zevenmaal kende haar jongens zo goed in hun deugden gebreken, en zij wilde de een niet boven de an dere stellen, maar de charme welke van Wil lem uitging was haar aangenamer dan de koele plichtsbetrachting van Adriaan, die geen enke le spontane gevoelsuiting kon goedkeuren. Met welgevallen zag zij naar Toos; zij mocht dat jonge hupse ding wel en met Willem was zij van mening dat dit goed willende meisje nog gemakkelijk langs nieuwe wegen te leiden was. Willem was de levensvervulling ®Rbijen C. BAARDMAN Adriaan? Zij zuchtte en zonder te weten wat zij deed begon zij borden en schalen in een ti zetten; Keik en School Het lied dei aethergolven VRIJDAG 18 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde j 7.45 Eer Gram. 9.00 Voor de zieker Morgendienst 11.00 Plat 9.35 Grai uo 11.30 Gram. 12.00 Amusementsmuziek 12.33 Lichte 1259 Klokgelui 1. .15 Mariniers- .15 Utrechts Ste- -abas „Opgeruimd staat netjes" spotte Willem na bereidwillig droeg Toos het vaatwerk de Mondijns niet groot het vertrek van zijn broer. keuken. rt was kapotmoest „Nee, Willem, zo moet je niet over Adriaan „En nu zal ik maar eens naar de Kleiweg Daaf dan niet beschermd worden tegen zich- spreken," vermaande zijn moeder, „zijn bedoe- gaan" besloot Willem die zich in de weg ge- zweet kleefden aan de schuit linger zijn goed, maar hij staat, buiten het le- voelde. ven omdat hij alles door een verkeerde bril ziet. „Ik ga mee" zei Toos beslist. Zijn plichten zic-t bij te groot en de dingen waar- „Blijf jij nu maar rustig thuis om moeder te naar het hart van jonge mensen behoort uit te helpen dan ga ik op de fiets" antwoordde Wil- gaan ziet hij te klein. Zijn liefde voor het le- lem overredend, ven zal sterven aan zijn tobberijen over zijn „Ik ga mee" hield Toos vol. plichten." „Ga jij maar mee, ik kan het werk wel aan" „Hij moest een meisje zoeken," opperde Toos zei goedig vrouw Mondijn. „De kleine jongen moet onder toezicht blijven," spotte Willem. „Ja, een vrouw zou hem kunnen_leren dat het Toos schrok... zou hij iets vermoeden van haar te rouw of angst? hem d* Zijn lachend gezicht stelde haar echter ge- genade schenkt om zijn plichten te kunnen offe- rust, hij zag haar aan alsof hij het toch wel kelijk mens leuk vond dat zij mee ging. (Wordt vervolgd.) I zélvenbloed J en Daaf was op het water geborenkon een waterplant aan de wal gedijen Tot aan het middageten toe zat hij in de zij- kamer te peinzen en te zoeken naar een oplos sing in de zaak van Daaf Maasdam. Een resul- taat wist hij echter niet te bereiken; het sim pele voorstel van Willem had zijn moeizaam ver- i .vorven zekerheid stuk geslagen en tot een com- aarzelend. oromis tussen plicht en begrip voor Daafs toe- „Zoals ik," juichte Willem, i stand wist hij nog niet te komen. Tijdens het middagmaal was hij de sombere leven meer is dan een rekensom. Een j wolk, die elke vrolijkheid overschaduwde. Na een geloof dat hem zelfkennis leert het eten las hij dc gelijkenis der talenten, !l|telteMHPPtekrii^^P ook hiermee trof hij geen doel, hij zag aan ***:!-" ren voor het grote geluk van lems houding dat deze niet begreep dat hij de te zyn!" kapel 2.00 Tuinbouwpraatji deli.ik orkest 3.10 Viola d'a; plano 3.40 Voordracht 4.00 Kamermuziek 4.30 Voordracht 4.50 Gram 5.00 Voor de jeugd 550 Op bezoek bij de Marinierskapel der Konink lijke Marine 5.40 Gram 5.45 Fries programmf 6.00 Nieuws 6.15 Amusementsmuziek 6.4; Gram 650 Muzikale causerie 7.15 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting 7 35 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8,10 Vijf minuten 8.15 Lichte muziek 8.40 „Zakendoen in de Ver. Staten", causerie 9.00 Radio Phll- harmonisch orkest en soliste 10.05 Gram 10.15 Vocaal ensemble 10.30 Orgelconcert 1045 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15 Ne derlandse schaakkampioenschappen 1120 Amusementsmuziek 115012.00 Gram. HILVERSUM I. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 858 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie 10.05 Mor genwijding VARA: 10.20 Orgelspel 1050 Gram 11 15 Radiofeullleton 11.35 Hongaars volksliederen AVRO: 12.00 Lichte muzië 12.33 Sport en prognose 12 48 Gram 1.0 .15 Mededelingen of gram rkest 2.00 Kookpraatje 25 acte „Aïda". opera VA1 Gram 4 30 Voor de Jeugd 5.00 Pianoduo Muzikale causerie 6 00 Nieuws 6.13 Feliclta- 6 45 „Denk om de bocht" 7.00 Gram 7.10 it doet uw m*n?". klankbeeld VPRO: 750 huisbezoek", cursus 7.50 Berichten 8.00 iws 8.05 Boekbespreking 8 10 Gram 850 nelux" 8.40 .Xeven op aarde", causerie IA: 9 00 Cabaret 9.30 „De ducdalf" 9 50 jziek 10.45 Avondwijding VARA: 11 00 Niéuws 11.15 „In huwelijk en gezin", causerie 11.30—12.00 Kamerorkest. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 1250 Bariton, viool en plano 1.00 Dansmu ziek 1.25 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.1< Gram 3.00 Hoorspel 4.00 Critieken 4 45 Or kestconcert 5 30 Discussie 6.00 Voor de kin deren 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Opera muziek 8.00 Revue-orkest en solisten 8.40 Causerie 9,00 Klankbeeld 10.00 Nieuws 10.15 Amerikaanse nieuwsbrief 10.30 Gev program ma 11.00 Pianorecital 11.45 Voordracht 12.01 Nieuws 12 03 Sport. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12,00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Lichte mu ziek 12.43 Voordracht 1.00 Planorecital 1.15 Orgelspel 1.45 Orkestconcert 2 45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Llchti ziek 4 30 Voor de soldaten 4 45 Lichte muziek 5,15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Orgelspel 6.00 Salonorkes* rogramma 9.45 „These Radio Times" 10.15 ilscussle 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 1.20 Dansmuziek 12.00 Voordracht 12.20 Llch- muziek 12.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programmi die zenuwen!' Neem Saoatogen - het zuivere albumiae* phosphor preparaat. Iedere volgende dosis draagt bij tot verster king van Uw zenuw gestel en brengt U nader toteen blijvende veerkrachtigegezond- beid. Sanatogen ver- lostUvanUwklachten ca schenkt U nieuwe energie en levensblij heid. Begin er nu mee. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. iroepen: te Oldebroek (2e pred. pi.) P. J. F. Lamens te Elspeet. -dankt: voor Almelo (toer.) J. Uitentuis te Huizum (Fr.). Geref. Kerken. •roepen: te Engwierum cand. P. Popma te Amsterdam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) sróepen: te Haulerwijk H. D. van Herksen te Onnen. Chr. Geref. Kerken, ingenomen: naar Steenwijk cand. G. de Vries te Apeldoorn, die bedankte voor Bunschoten, Doesburg, Eemdyk en 's-Gravenzande. Prof. Grosheide over de Geref. prediking Ds P. D. Kuiper voorzitter van predikantenvereniging Gisteren en vandaag is in Utrecht de Vereniging van Predikanten der Geref. Kerken bijeen geweest, voor het laatst onder voorzitterschap van prof. dr F. W. Grosheide. Hij wordt opgevolgd door ds P. D. Kuiper van Sassenheim, en is tot erelid benoemd. In zijn laatste openingswoord sprak prof. Grosheide opnieuw over de predi king. Draagt zo vroeg hij de pre diking in onze kerken wel voldoende hét karakter van Evangelieverkondiging? Komen wij zelf als predikanten de kerk binnen vol blijdschap over de verlossing die Christus ook voor ons bracht, en gaan de gemeenteleden in diezelfde blijdschap naar huis nó onze prediking? Prof. Grosheide was van oordeel dat in dit opzicht in de Geref. Kerken nog wel iets te verbeteren valt. Gisteren hield prof. Grosheide voorts m referaat over Theologie en Kunst. In de gezellige avondbijeenkomst heeft ds P. J. N. Smal uit Zuid-Afrika, die in Nederland studeert, een causerie gehou- over het kerkeiyk leven in zijn land. „Werther", opera 11.31 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10 en 2.00 ram 2.30 Orgelconcert 3 00 en 4.00 Gram Scheiding kerk en staat in Indonesië Regering vraagt 4 millioen voor afwikkeling De regering heeft de goedkeuring van de Tweede Kamer gevraagd voor de af wikkeling van de financiële scheiding tussen kerk en staat in'' Indonesië. De bedoeling is dat de Protestantse Kerk en de R.K. kerk, die tot nu toe nog gel delijke steun van de overheid ontvingen geheel zelfstandig zullen worden. Voor enkele laatste uitkeringen is nog f 4 mil1- lioen nodig. Aan de Stichting voor de Protestantse Kerk in Indonesië wil de regering f 1 650.000 uitkeren in drie jaarlijkse ter mijnen. De eerste betaling zal plaat« hebben in het lopende begrotingsjaar. Verder is bijna f772.000 nodig voor een toelage aan de Protestantse Kerk ter overbrugging van de komende moeilijke jaren en f878.000 voor de individuela aanspraken van de predikanten, ter aan vulling van de uitkeringèn krachtens de garantlewet burgerlijk overheidspërso- ceel Indonesië. In totaal bedragen, deze drie sommen evenveel als de uitkering van de republiek Indonesië. Aan de (RK) Stichting Centraal In disch Missie Bureau wenst de regering f 678.000 te schenken voor ouderdoms- en invaliditeitsuitkeringen aan R.K. géeste-"- lijken die reeds vóór de souvereinitelts- 1 overdracht in Indonesië werkzaam wa- - ren. De scheiding tussen kerk en staat ih Indonesië is officieel een feit sinds 29 - November 1950, toen het resultaat van de Nêderlands-Indonesisdhe ministers conferentie werd vastgesteld in een briefwisseling. Een administratieve schei ding bestond reeds sinds 1935. Advertentie 11.45 Gram 12'.HHP. Gram 1.00 Nieuws 1.15 Hammond-orgelrecital 2.00, 2.45, 3.00 en 4.00 Gram 5.00 Nieuws 5.J0 Amusementsmuziek 6.00 Gram 6.10 Voor dracht 6 20 Gram 6,30 Voor de soldaten 7.00 7.30 Actualiteiten 750 Radiofeullleton O. Gram 8.15 Symphonie-orkest (8.55 Kunstoverzieht) 10,00 Nieuws 10 15 Causerieën 10.45 Gram 10.55 Nieuws. 5 15 Gram 6.30 Filmmuziek 7.00 TELEVISIE LOPIK 7.45 Nl_euws_8.00 Orkestconcert VRIJDAG. AVRO: 20.15—21.45: 1 Opening;

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2