't Nakomend geslacht mag geen reden tot verwijt hebben DËBRAUNE VAN HOUTEN'S Radicale keuze bepaalt de huidige schoolstrijd 2 WOENSDAG 16 APRIL 1952 De jaarvergadering van de C.H.U. Verkiezingsmanifest: Krachtige bevordering van het Christelijke onderwijs (Van een onzer verslaggevers) OFFICIËLE AFGEVAARDIGDEN van ruim 800 Christelyk-Historische kiesverenigingen zijn vandaag "te Amsterdam in Krasnapolsky bijeen geweest om de algemene vergadering van de Unie bij te wonen. Hier heeft, zoals gewoonlijk, de voorzitter van de Unie, de heer H. W. Tilanus, een grote redevoering uitgesproken, voor begonnen werd met de afhandeling van de huishoudelijke agenda, waarop o.a. prijkte de vaststelling van het verkiezingsmanifest, waarmee de Unie zich tot het Nederlandse volk richt ter gelegenheid van de komende verkiezingen van 25 Juni 1952 voor de Tweede Kamer. De rede van de heer Tilanus werd door de N.C.R.V. uit gezonden. hebben zeggenschap over die school, maar ook de overheid. Wil men in de kringen van het openbaar onderwijs de volledige zeggenschap over de school, dan bieden onze grondwettelijke en wettelijke vrij heidsrechten daarvoor alle gelegenheid De heer Tilanus wees op de belangrijke algemene vergadering, die verleden jaar is gehouden en waar de gewijzigde sta tuten werden vastgesteld, waarjnee tevens besloten was tot de instelling van de Unie-raad. Juist voor de verkiezingen van 1952 is alles, wat vorig jaar is besloten zo belangrijk geweest, omdat nu ten op zichte van overleg met andere partijen en met eventuele kabinetsformateurs primair verwezen kan worden naar wat in het hernieuwde beginselprogram na ernstige studie en overweging is opge- Velen weten wel, waarom zij trouw zijn aan een bepaalde party, doch er zijn ook velen, voor wie de keuze moeilijk is en die aarzelen: daarom rust ook op de Christelijk Historische Unie in deze dagen de ernstige plicht, de aloude, maar tevens zeer levenskrachtige beginselen in ons volksleven uit te dragen. De heer Tilanus achtte het begrijpelijk, dat in de huidige tijd in alle partijen meningsverschillen aan den dag treden. Dat is ook aanvaardbaar en het getuigt van nadenken over de staatkundige vra gen van deze tijd. Ook in de C.H.U. zijn die menings verschillen, doch de heer Tilanus be treurde het, dat zij via circulaire en pers zijn toegespitst op een wij2e als inde afgelopen maanden soms is ge schied. Hij had dit niet kunnen waarderen. De groepsvergaderingen van 1 Maart jl. hebben echter daarop een waardig antwoord gegeven. Het is een typische eigenschap van de Christelijk Historischen, dat er geen partijdwang gekend en ook niet ge accepteerd wordt. Toch, aldus de heer Tilanus, mag het uiteenlopen niet te ver gaan en zal men meer moeten streven naar wat vereent dan naar wat verwijdert. Wij zijn een Christe- lijk-Historische Unie, met de nadruk op „Christelijk". Een groepering bre ken is gemakkelijker dan het bijeen houden, de onderlinge band bewaren. Na te hebben nagegaan, hoe de C.H.U. sedert de oorlog in stemmental is ge groeid en opgewekt te hébben, vooral ook de jeugd te betrekken in het partij- werk, herdacht de heer Tilanus het ver scheiden van mr F. A. Nelemans, om vervolgens over te gaan tot het aanstip pen van enige punten van practische politiek. Allereerst was daar de internatlonalé toestand. Enerzijds op verschillende pun ten in de wereld onrust, anderzijds in het Westen de vaste wil, door samenwer king een zo groot mogelijke veiligheid te waarborgen. Met instemming haalde de heer Tilanus de woorden aan, door H.M. de Koningin gesproken voor het Amerikaanse Congres: „Nooit tevoren zijn wij ons er zo duidelijk van bewust ge weest, dat wij in onze wereld een samen werking behoeven zo hecht als die tus sen de cellen van een lichaam." De heer Tilanus betreurde, dat de militaire maatregelen zulke zware lasten var) personele en financiële aard aan ons volk opleggen. Veel liever zouden wij immers onze arbeidsinspanning en ons geld voor andere doeleinden besteden. Vrede en vrijheid „Wij wensen als Christelijk-Historischen dat aan het woningbouwvraagstuk, ook aan de particuliere woningbouw en aan een gezonde huurpolitiek alle aandacht wordt besteed en zullen niet nalaten, daarop bijzonder te hameren," aldus ver klaarde de heer Tilanus in dit verband. Maar helaas eisen de militaire maatrege len veel zorg ter voorkoming van een nieuwe wereldramp, voorzover wij men sen dit kunnen voorkomen. Het gaat om vrede, vrijheid en welvaart voor ons en de geslachten, die na ons komen. En die mogen ons niet kunnen verwijten, dat we slechts toeschouwers zouden zijn ge weest, zonder te doen wat redelijkerwijs zonder het sociale en economische leven te schaden, van ons gevraagd kan wor den. Meegewerkt moet worden met alle kracht om de smart van de werkloosheid te bestrijden. Er zijn in ons vaderland die menen, dat radicaal met alle overheidsmaatregelen moet worden gebroken. De heer Tilénus dacht daarbij aan de „Burgerrecht propagandisten". Hij meende echter de vergadering het verstandige woord, door de heer Pollema in de Eerste Kamer ge sproken, voor te moeten houden. Deze had gewezen op principiële en fundamen tele verschillen tussen de C.H.U. en minister Lieftinck en zijn party, doch daaraan toegevoegd, dat voor het moment en wellicht voor de eerstvolgende Jaren dit verschil ln inzicht in de harde wer- kelijkheid van de dageiykse levensprac- tijk niet zo naar voren zal treden, omdat daartoe de mogelijkheden te gering zyn. Byzondere aandacht besteedde de heer Tilanus aan het onderwy'svraagstuk. Hy had de indruk, dat de strijd om de onder- wys-pacificatie nog niet volstredcn is. Bij het openbaar onderwys leeft de laatste tijd sterk de gedachte aan grotere zeg genschap van de ouders over het onder wijs. Het is echter in de huidige con stellatie niet zo, dat de voorstanders van het bijzonder onderwys zich niet mogen bemoeien met het openbaar onderwys, zoals met name door Het Vrije Volk is gesuggereerd. De openbare school is een overheidsschooL Niet alleen de ouders eigen school stichten of openbare school omzetten in een byzondere school. Bijzonder onder-wijs Ook in de kringen van het Prot. Chr. byzonder onderwys heeft zich de laatste maanden een controverse voorgedaan, die heftige spanningen heeft veroorzaakt en vele pennen in beweging heeft gebracht: Hardegaryp. Vaak is men eenzydig voor gelicht. De heer Tilanus ried aan, om .Hardegarijp: een "teken!", met de theolo gische fundering en historische illustratie het hoofdbestuurslid van de C.H.U., prof. Van Niftrik, die een warm voor stander van het christelyk onderwijs is, eerst eens te lezen en te overdenken. Men kan het daarmee eens zyn of niet, maar zal zyn gedachtenleven er door ver diepen en in elk geval meer evenwichtig denken en oordelen. Uit de gevoerde discussie blijkt, aldus de heer Tilanus, dat er som migen zijn, die ook op dit terrein .derde weg" zoeken. Ik moet daarvan verklaren, dat ik, gegeven de geestelijke structuur van ons volk, in de naaste toekomst in realiteit zulk een „derde weg" niet zie. Hij wilde niet oordelen over de verklaring van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk van 4 April jL, omdat vele van de daarin aange- róerde problemen meer op kerkelijk dan op politiek terrein liggen. Maar duidelijk wees hij op de uitspraak, die in "het verkiezingsmanifest is neergelegd door de Unieraad, geheel aansluitend bij het C-.H.U.-beginsel- program: „Krachtige bevordering van het christelijk onderwijs; zo krachtig mogelijke bevordering van het bijbelonderwijs op de openbare school". Ook stond de heer Tilanus stil bU het contact, dat er is geweest met de Pro testantse Unie. Tweemaal hebben er nu samensprekingen in alle openhartigheid plaats gehad. De gelegenheid is open gelaten om voor een candidaat van de Protestantse Unie een plaats in te ruimen op de candidatenlijst, maar er zijn rede- geweest, o.a. verband houdende met deze plaats, die het bestuur van de Prot. Unia er blijkbaar toch van hebben doen afzien om op het voorstel in te gaan. Ook nu weer getuigde de heer Tilanus m zyn afwyzend standpunt tegenover „.r Ouds „Derde Macht", daarby aan sluitende by de motivering, gegeven door de heren Schouten en Anema, voor de A.R. sprekende in de Tweede resp. Eerste Kamer. Wat de samenwerking met andere par- tyen betreft, wilde de heer Tilanus hand haven het sinds 1946 ingenomen stand punt: zo groot mogelyk, gelet op de in- Advert entte ontsieren Uw gelaat Ze verdwij nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het be roem de huidgeneesmiddel ternationale dreigingen en de nationale zorgen en moeliykheden. De heer Tilanus besloot met een herinnering aan de jongste troonrede, waarin H.M. de Koningin een drin gend beroep deed op de eensgezind heid der natie. ,Dat woord kunnen wij, Christe lijk-Historischen, onderschrijven en daarom roepen wij bij de nadering van de verkiezingen, een ieder op, jong en oud, man en vrouw, met ons te trachten staat en maatschappij op te bouwen langs de lijnen van Chris tendom en Historie, strevend naar een maatschappij in Christelijke zin, en daardoor naar een betere wereld". Met enthousiast applaus ging de ver gadering accoord met een voorstel van de voorzitter, aan H.M. de Koningin het volgende telegram te sturen: „De Chris telyk-Historische Unie in jaarvergadering te Amsterdam byeen, diep onder de in druk van Uwer Majesteits vertolking van het Nederlandse gedachten- en gevoels leven temidden van het Amerikaanse volk, bidt Uwe Majesteit en Haar Huis in de zorgvolle internationale en nationale omstandigheden van deze tyd, Gods on misbare zegen toe." Minister wijzigt voorstel Ontslagtermijn hoogstens twaalf weken Op aandrang van de Tweede Kamer heeft minister Mulderije een verandering aangebracht in het reeds drie jaar oude wetsvoorstel tot wyziging van de ont slagbepalingen. De maximum-opzeggings- termbn wordt nu voor de werkgever niet gebracht op 26 weken, maar op 13 weken en vóór dc arbeider niet op 12 weken, maar op 6 weken. De minister is het met de Kamer eens dat dc eerder voor gestelde termijnen van resp. 26 en 12 weken speciaal voor kleine werkgevers te lang zyn wegens de financiële gevol gen en wegens de minder aangename verhouding die na een ontslag dikwijls ontstaat. Een andere wyaiging die de minister in het wetsontwerp heeft aangebracht, houdt in dat de meeste van de ontwor pen nieuwe bepalingen ook zullen gelden voor de koopvaardy. Richtprijs gerst en haver blijit 22.25 pet 100 kilo Minister Mansholt heeft de richtprijs voor gerst en haver van de oogst 1952, voorzover deze producten vallen onder een inleveringsverplichtimgen, onveran derd vastgesteld op f22.25 per 100 kg, franco pakhuis handelaar. De inleveringsregeling biyft gehand haafd om verdere verschuiving van de teelt van tarwe naar voedergranen te voorkomen. Indien de teler er voor zorg draagt dat zijn oppervlakte gerst en haver die van de tarwe niet te boven gaat. wordt de inleveringsverplichtingen derhalve niet opgelegd. Huize Duinrust in Overveen geen Marinehospitaal De plannen om van Huize Duinrust in Overveen een marinéhospitaal te maken, zullen niet doorgaan. Met het oog hierop heeft minister Lieftinck het reeds inge diende wetsontwerp, waarby gelden voor de aankoop werden aangevraagd, inge trokken. (Advertentie) TEGEN EELTGEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN. Indien U aan deze pyniyke kwaal ïydt moet U Dalet Balsem eens proberen. Het is een Franse vinding, die de pyn onmiddeliyk jaagt, de ontsteking opheft en zodoende de grote teen zyn normale stand dóet her nemen. Dalet Balsem is verkrygbaar bij Uw apotheker óf drogist. Verlaagde prijs: 1.85. Een circulaire met alle byzonder- heden wordt U gaarne toegezonden op aanvraag bij N.V. Agila, afd. IJmuiden. Keik en School Bezoepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Bleskenggraaf (toez.) P. J. F. Lamens te Elspeet. Benoemd»: tot hulpprediker te Aal ten T. van Sprang, vicaris. Geref. Kerken Beroepen: te Leens cand. P. Pop- ma te Amsterdam; te Pingjum en Zurich cand. B. van Oeveren te Halfweg. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Oldenhove B. var Rie: te Pieten-buren. Geref. Gemeenten Beroepen: te Dordrecht H. Lig- tenberg te Rotterdam-West. Dr C. Veltenaar vijftig jaar predikant De 79-Jarige dr C. Veltenaar te Maas sluis zal op 27 April zyn gouden jubi leum als pred'ilkant vieren. Hij is emeri tus van die Gerei Kerk van Tholen. Ds Veltenaar studeerde in Kampen Genève en promoveerde in 1915 in» Utrecht op een .proefschrift over Het kerkeiyk leven in Den Briel tot 1816 Hij is predikant geweest in Laar in de graafschap Bentheion (1902—1906), Emmeroompascuum (1906—1909). in i woude (tot 1918), in Veenendaal (tot 1921). in Asperen (van 1921 tot 1926 in de Ned. Herv. gemeente) en in de Geref- kerk van Tholen (van 1926 tot zyn emeri taat in 1941). Dr Veltenaar schreef vele historische bijdragen o.a. over Maassluis en Tholen, hield lezingen o.m» over secten, over het oude Hellas (hij «maakte een studiereis naar Griekenland), over d'e Oranjevorsten en de geschiedenis der visserij. Hy be schreef als gemeente-archivaris de ge schiedenis van Tholen van 922 tot 1940. Behalve ayn ambtsjubileum gedenkt dr Veltenaar eveneens op 24 April zyn gouden huwelijksfeest. Op 22 en 23 April wordt In Am sterdam de 86ste vergadering van mo derne theologen gehouden onder voor zitterschap van prof. dr M. A. Beek. Het halfjaarlijkse „werk-weelcend" van De Jonge Kerk wordt op 10 en 11 Mei op de Pietersberg te Oosterbeek ge houden. Prof. dr J. M. Baart de la Faille, oud-hoogleraar in de sociale geneeskunde te Utrecht, is op 84-jarige leeftyd in Leeuwarden overleden. academische EXAMENS UTRECHT, 16 April Geslaagd: seml- arts-ex.J. Holtkamp. Vaassen; A. Veenstra, R-dam: G. H. Fuhrl Snethlage, Zutphen; F. J. van Sprang. Tllb- ----- sen. Zeist; mej. S. 9 Borgsteln, Kesteren: Arts-e deel. Sluis: M. Meijer. Coops. Doorn: MELKCHOCOLADEKORREIS 90 c per 250 gram ia» „Er is geen derde weg" Professor Dijk pleit voor een grootscheepse actie voor Christelijk onderwijs TTET WAS TE VERWACHTEN, dat de „schoolstrijd van vandaag" in de AA onderwijzersvergaderingen, die deze week zijn of worden gehouden, in het centrum van de belangstelling zou staan. Prof. dr K. Dijk noemde gis teren op de algemene vergadering van de Unie Een School met de Bijbel het afgelopen jaar niet alleen het jaar, waarin de Uniecollecte een record cijfer van f 230.000 bereikte, doch ook het jaar van Hardegarijp en van de kloeke klaroenstoot „Synode spreek". En ook de referent in de mid dagvergadering, ds H. van Niel, Ned. Herv. predikant te Sneek, schonk in zyn rede over „Kerk school ouders" breedvoerig aandacht aan de actuele schoolkwesties. Prof. Di.ik was dankbaar dat de ont- dit niet waakte strijd tot nieuwe bezinning heeft geleid, en de noodzakelijkheid van een besliste, voor God verantwoorde en met Zyn Woord overeenstemmende keuze in het scherpste licht is komen te staan, Ook de slapers kunnen nu zien, dat de camouflage der tegenstellingen aan flar den is gescheurd, en het noch in de be- lUdenis noch in de practijk aangaat wat het onderwys en de opvoeding van onze kinderen betreft te hinken op twee ge dachten. Wie het ernstig neemt met Christus' Woord: „Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet", kan deze keuze niet ontvluchten, want het gaat hier om de vraag, of het zal zyn een school met, en dan ook hele maal met, óf een school, buiten het uui godsdienstonderwijs dan, zonder de By bel. Hier wordt van ons een radicale keuze gevraagd, die geen tweeslachtigheid toe laat. Het woord van Elia op de Karmel is een „verkondiging", die heel het leven raakt, zo zeide prof. Dyk. De scherpe tegenstelling tussen de school met de Bybel en de neutrale openbare school is wel een antithese-klank, doch komt zeker niet uitsluitend uit de „muziek school van Kuyper" voort. Groen van Prinsterer, die een staatsschool begeerde, stelde met alle vurigheid van zijn geloof als voorwaarde, dat ook in die school tegenover de revolutie het Evangelie Geen derde weg Groen is de schoolstrijd begonnen hy heeft de Christenen van zijn dagen toegeroepen: „Waarom hinkt gy op gedachten?" Of dé school is in al haar arbeid onderworpen aan het Evangelie van Jezus Christus, of de school doet Advertentie DE LUCIFER: „Nog uitgeweest met de Pasen?" DE ROXY: „Nee, ze lieten me niet uitgaan. laat de Schrift niet toe als de lamp voor de voet en het licht op het pad. Een derde weg is er ni dat is de werkelykheid, waarvoo: in deze tyd de ogen niet mogen sluiten, zei de Unie-voorzitter met nadruk. Deze radicale keuze bepaalt de schoolstrijd van vandaag en al de ar beid van de Unie. Prof. Dijk voerde het pleit voor een geweldige actie voor de school met de Bijbel, waarin God geve het, geen kerkstrijd scheu ren trekt en prof. Van Niftrik zich in de wedstrijd stort om samen, met onze tweede voorzitter, dr G. P. van Itterzon, het feest te vieren van de opening der Christelijke school in Hardegaryp. Wy gaan verder in het besef dat er nog heel wat werk aan de winkel is, dat alle pylen nog lang niet zyn weg geschoten. Zal er van onze jeugd iets terecht komen, dan zal ze moeten geleid worden tot Jezus Christus, de Zaligma ker der wereld, en tot niemand anders, en dit geschiedt, gebrekkig en onvolko men, op de school met de Bybel. Daar alleen en niet in de vage kring der traliteit, zo besloot prof. Dyk zyn rede. Na goedkeuring van de jaarverslagen bracht de heer N. Heukels verslag uit van de Unie-propaganda-actie. Hy toonde zich dankbaar, doch niet voldaan, omdat 35 procent van de locale Unie-comité's nog slapende is. In Zuid-Holland hield deze comité's de Unie deze provincie f 56.000 CENEESMIDDEl TEGEN Yfe Wfe j huidaandoeningen AW. Ja H P, j 70 procent collecte, die opbracht. Welke plannen In de bespreking van dit verslag vroeg prof. dr S. U. Zuidema naar de plannen van het Uniebestuur voor één grote actie, waarover de voorzit ter sprak. Spr. wees er op, dat de te genstanders intensief propaganda tegen de Chr. school voeren en hij stelde de vraag, hoe wij de jongeren in deze actie kunnen betrekken. Hij meende, dat de jeugd voor de Chr. school weer veroverd moest worden en dat Christelyk Nederland wacht op de bazuinstoot tot de actie v onze scholen met de Bijbel. Prof. Zuidema wenste wel, dat er korte termijn een ton gelds op tafel komen voor de propaganda en pleitte de instelling van een commissie, die onderzoek zou instellen naar de zwakke plekken in ons vaderland wat be treft de stichting van Chr. scholen. Prof. Dyk beantwoordde dit pleidooi met op te merken, dat alles in het werk wordt gesteld om onder onze mensen de noodzakelykheid van Chr. onderwys levendig te doen worden en te houden, o.a. door verspreiding van het orgaan „School en Huis" en van duizenden bro chures, alsmede door het beleggen Het lied der aethergolven DONDERDAG 17 APRIL 19S2 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuw» 7.15 Gram. 7.45 Morgen- rebed SOO Nieuw» 8.15 Gram. 9 00 Voor de huisvrouw 9.36 Kerkmuziek NCRV: 10.00 Gr*m. 10.30 Morgendienst KRO: 11." leken 11.45 Gram. 11.50 „Als •rt" 12.0 OAngelus 12.03 Gram. 12.56 Zon- Jzer ÏOÖ Nieuws 1.20 Gram. 1.35 Plai recital NCRV: 2.00 Promenade-ork« mble 5.00 Voor «00 Nieuws 6.15 Gem Stelling" 6.50 Gram. Gram. 7.40 Radiokrant 8.00 Niet programma 10.d Koninklijk bezo Buitenlands overzicht 1030 Amerika 10.46 Avond overdenking 11.00 Nieuws 11j15— 12.00 Con certgebouworkest. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram. VPRO: 730 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.45 Orgel- 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 55 mét mooie woorden lelijke zaken goedpraat of „Heb je nog meer?" vroeg Willem alsof ook Dnf wnc hii stemde Willem toe, „en dRar- meen je werkelijk wat je zegt?" deze zaak afgehandeld was, "„1 uf otïeds od tijd de rente betalen." .,Het is mijn plicht te waken over dat wat Afwezig schudde Adriaan het hoofd en nog a smeekte en dreigde maar alles wat onze Vader ons heeft nagelaten," antwoordde lang nadat Willem de kamer verlaten had zat hij deed bleef tevergeefs; Willem hield het been Adriaan. t hij in starre verwondering terneer, stijf; de rente zou er op tijd komen, ra^ATTé- -Weer „Weer vraag ik... en Daaf dan? Die hangt „Die Willem toch... tjonge...tjonge... tjonge..." 3' uo; 'nn"tafel Ween zou hij nooit doen, aan zijn schip als wij aan het onze. Hij heeft Verder kwam bij niet, zijn hersens lagen mas- HnaiSSSl was hii te oud geworden, op de Adwi geploeterd voor de rente, in de loop der jaren sief in zijn hoofd en lieten geen andere gedach- was hli schipper naast God en hij iou rich door heeft hij relfs oog wat afgelost en nu sou jr, te door. was nij scniypei imziin schio. waaraan znn bloed en zweet kleeft. ..Kom n niemand van die" plaat» laten wegdringen. rijn schip, waaraan rijn bloed en zweet kleeft. Tegen deze onverzettelijke houding was Adri aan machteloos en zuchtend aanvaardde hij zijn nederlaag. „Is er nog meer?" vroeg Willem. Ja er was nog meer- Een paar kleme lenin gen waren afgelost en Gertie de Brave was vijfhonderd gulden wezen vragen voor een hit en een wagen om daarmee zijn klanten langs te gaan. Wat Willem van deze zaak dacht? Op een antwoord behoefde Willem niet te pein- zen; Adriaan moest maar naar eigen goeddun- hem willen atncmen y^eventig maal zevenmaal O. BAARDMAN ken' handelen, het was hem rondom toever trouwd, bovendien was hij de beheerder familiebezittingen. „Het is mijn plicht om jou er in te kennen, we moesten het maar doen, Gertie is eerlijk en hij heeft gerij nodig." „Doen dan," antwoordde Willem luchtig. Er was nog meer. Daaf Vermaas had al ja ren lang moeite met het betalen der rente; de zeilvaart was slecht en na veel nadenken was Adriaan tot de overtuiging gekomen, dat Daaf het best geholpen zou wezen als diens hypotheek ger?" werd opgevraagd. »»Dat heb ik! „Kom je koffiedrinken" riep zijn moeder; met trage benen slofferde hij naar de huiskamer en daar zag hij Willem speels stoeien met Toos en bij de tafel zat zijn moeder glimlachend toe te zien. „Kan dat niet wat minder!" vermaande hij „Als jij nog eens verkering krygt, zal het hek bij jou geheel van de dam zijn", spotte Wil lem. „Het zal een fatsoenlijke verkering zijn" rea geerde Adriaan. „Is de onze niet fatsoenlijk?" stoof Willem op. „Maak nu geen ruzie jongens, Willem doet niets onbehoorlijks, ik heb er schik in", suste Het is schande en godde- ï»e loos." „Goddeloos niet, Willem, wij moeten als goe- hun moeder, de rentmeesters met het onze handelen, dat is Wrevelig dronk Adriaan zijn koffie, daarna onze plicht. Het is voor Daaf ook het beste, de daarna haastte hij zich weg van de lichtzinnig- zeilvaart is kapot." heid welke in een eerbaar huis gevaren was. „En daarom wil jij hem verlossen van een In de stille zijkamer bij zijn keurig bijgewerkt zware last" zei Willem spottend. boek overdacht hij de resultaten van het ge- „Dat is het goede woord" antwoordde Adriaan. sprek met Willem. „Is Daaf een goede schipper?" Zoals hij in de omgang met zijn meisje was „In hart en nieren!" zo was Willem ook in zaken. Lichtzinnig als „En jij hebt medelijden met de arme zwoe- geen Mondijn ooit geweest was. Rente betalen, verder niets. Waar bleef op deze wijze de ver- Kantwoordelijkheid, welke elke mens te dragen En "Daaf "met zijn groot gezin dan?" vroeg ',',Dan stel ik voor om Daaf geld te lenen om had? Het was geheel volgens afspraak, maar wiilem verbijsterd. een motor in zijn schip te laten bouwen. Dan van zijn kant was het anders bedoeld. Willem Die moest aan de wal gaan werken, de vrouw toon jij je goeie hart, Daaf kan blijven varen had hem er in laten lopen... zeventigmaal ze en de kinderen zouden er beter van worden, en het geld is weer rendabel, dat zijn drie vlie- venmaal... maar als door al maar te vergeven er zóu elke Zaterdag vers geld in huis komen, gen in een klap." de plichten in 't gedrang kwamen, wat dan? Vol afgrijzen zag Willem zyn broer aan en „Tjonge... tjonge", opeens viel hij uit: „Ben jij een huichelaar die nogmaals: „tjonge... nleu- 1.26 Orkertconcert I kunt het geloven of niet" 2.00 „De ilinden". hoorspel 2.43 Gram. 3,00 Voor de zieken 4 05 Her „Dit 1 mijn issUek 4.30 e", enquête 5.00 orgel 5.45 Regc- Voor de jeugd 5.30 PI: rlngsuitzending: drs L. Cóoman» de Ruiter „Sulawesi, grensgebied v«n twee dierenvel- den" 6 00 Nieuws 6 15 Bezoek Koninklijk Paar aan Amerika 6.30 Dansmuziek 6.55 de kinderen 7.00 Gesproken brief uit den 7.10 Causerie over de moderne veld artillerie 7.20 Gram. 7.40 Ronde Tafel Parle ment 8 00 Nieuw» 8.06 Omroeporkest 9.10 „Een nacht in een armstoel", hoorspel 10.10 Gev. programma 11.00 Nieuws 11.15 Sport- actualitelten 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home 8ervlce. 330 m. 12.00 Lichte muziek 1230 Strijkkwartet 1.00 Lichte muziek 130 Voor de boeren 1.30 Voor de arbeiders 2 00 Nieuws 2.10 Mededelingi 2 20 Fllmprogr: gitaar 9. 1.15 Klankbeeld ippelljk iolist 8.00 Hoorspel 830 Zang e irogramma 10.00 .00 Gev. program 11-30 iloht 11.46 Planorecital 1.00 Nieuws 12,03 Sport. ENGELAND. BBC Light Programme 12.00 ert 12.45 irkestconcert 245 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Recital 4.30 Voor de sol daten 4.45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's dag boek 5.30 Causerie 5.45 Schot» Variété orkest 6.30 Lichte muziek 7.15 Orgelspel 7.45 Hoor- Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev. pro- .00 Fanfare muziek 9.46 Hoorspel 10.15 Pianospel 10 30 „Just Fancy" 11.00 Nleuv - - Nationaal Programma I en 249 m. 12.30 Omroeporkest en solisten 1.00 Nieuws nroeporkest ei inorecital 2.25 555 Gram. 6 30 AmerikaL ending 7.00 Lichte muziek 8.00 Orkestconcert 1.15 Zang en plano 11.30 Gram. 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 130 Oude muziek 2.00 Operamuziek 4.00 Gram. 5.00 Hieuws 5.15 Lichte muziek 6.30 Gram 7.00 Jrkestconcert 7.40 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Gram. 10 50 Gram. 1250 Koersen 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.30 Engelse les 2.15 Gram 230 -3 00 3 3<j 410 4 25 rayonvérgaderingen, schooldagen, enz. Het bestuur staat open voor nieuwe sug- Kerkschoolouders Ds Van NieL die herinnerde aan een preek van Luther over het onderwys, schetste in zyn rede de ontwikkeling van de verhouding: kerkschoolouders in de loop der eeuwen. De innige verhou ding tussen kerk en school in de middel eeuwen is na de Franse revolutie ge heel losgemaakt en ook voor Groen van Prinsterer bleef de byzondere school als enige toevlucht over. Hij voerde het pleit voor een nauwe band tussen kerk en school, al wenste hij van de zyde van de kerkelyke scholen meer oog voor de wenselijkheid van de invloed der ouders. Tevens sprak dr Van Niel een goed woord om in de besturen der vrije scholen vertegenwoordigers van de ker keraden te kiezen, opdat de band tussen predikant en onderwyzer nauwer zou kunnen worden aangehaald. Juist door de arbeid van de Chr. scho len zijn duizenden kinderen van ons volk met het Evangelie in aanraking gebracht, aldus ds Van Niel. Hij betoogde dat veelal de kerk als vergadering der gelovigen uit het oog wordt verloren. Het gaat er niet om, dat men zegt: „Wat zegt de kerk?", doch het moet zyn: „Zo zegt Christus". Ingaande op de beschouwin gen van prof. Niftrik e.a. zeide spr., dat nergens in de Bijbel een byzondere be lofte voor ons volk te vinden is. Ds Van Niel, de zadk-Hardëgarijp en de uitspraak van de Hervormde Synode besprekende, merkte op dat de Herv. Raad voor Kerk en School zich niet met deze zaak had dienen te bemoeien, terwijl z.i. prof. Van Niftrik door zijn rede de kwestie had vertroebeld. Hij was van oor deel, dat bij Karl Barth andere klanken zijn te horen wat betreft de samenwer king met humanisten, zoals nu wel wordt bepleit. Spr. betreurde het dat, gelet op de huidige situatie op schoolgebied, de Hervormde Synode niet duidelijk voor de Christelijke school had gekozen. Wan neer de kerk en de ouders belijden, kan dan de school kleurloos zijn? zo vroeg ds Van Niel. Tenslotte sprak hij de vurige wens uit, dat de Unie zou voort gaan om de samenwerking ten behoeve van het Chr. onderwijs te bevorderen. (Advertentie) Cheïarine „4" rinet wonderen TEGEN PIJNEN EI Voor de kinderen 5.15 Grar s 7.30 Gram. 7.40 Causerie nannen 8.20 Verzoekpro- 1000 Nleuw6 10.15 Zang en plano 10.55 Nieuws. Pleit voor een nieuw Ulo-diploma Beperking van het aantal examenvakken Het hoofdbestuur van de Vereniging voor MULO, die een groep in de Ned. Onderwijzersvereniging vormt, heeft een rapport van de centrale commissie aan vaard over een eventuele beperking van de examenvakken en over een in te stel len MULO-diploma C. Het rapport werd besproken op de vandaag in Hilversum gehouden algemene vergadering. De commissie is van mening dat de be staande overeenkomst van leerplan en examenprogramma moet worden opge heven. De toelating tot de nieuwe exa mens moet volgens de commissie gebon den zijn aan beperkende bepalingen, in. dier voege dat slechts zy die bij hun aan melding voor de examens een certificaat kunnen overleggen, waaruit blykt dat zy een vierjarige school met een verant woord leerplan hebben doorlopen, aan het beperkte examen kunnen deelnemen. Zy, die dit certificaat niet kunnen over leggen, zullen dan pas na een volledig examen een diploma kunnen verkrijgen. Verder is de commissie van oordeel dat het onderwys aan de ULO-school moet worden opgedragen aan onderwyzers, die naast een grondige kennis van de door hen te onderwijzen vakken voldoen de didactisch en paedagogisch geschoold de studiegang van hun leerlin gen op verantwoorde wyze te leiden. De commissie stelt zich de volgende einddiploma's voor: een algemeen diplo ma A, een physisch-mathematisch diplo ma B en een maatschappelijk diploma C. Drie leerprogramma's zijn ontworpen voor een dan noodzakelijke differentiatie van het onderwys. Het examen voor di ploma C moet over vier hoofdvakken lo pen: Nederlands, Engels, handelsrekenen boekhouden en vyf byvakken (Frans of Duits, handelskennis, rechts- en wets- kennis (bedrijfsleer), aardrijkskunde en geschiedenis). Arrestaties wegens inval in Prot. kapel De politie van Bedajoz in Zuidwest Spanje heeft 21 jongelieden van een R.K. College gearresteerd wegens het binnen dringen in een Protestantse kapel en het in brand steken van gebedenboeken. On langs dééd zich zoals men weet ia Bedajoz een incident voor. Chr. zangers in bonds dag bijeen Ds Timmer wil ook vrolijke muziek Te Utrecht zyn de bondsdagen van de Kón. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- igingen gehouden. De Tweede Paas dag was gereserveerd voor een officiële ontvangst, een bcot- en een autocartocht, zanguitvoering en een gezellig sa- menzyn. De jaarvergadering vond giste ren plaats o.l.v. ds B. Timmer uit Den Hij achtte het wenselyk naast de ernstige muziek in het fonds van de Bond ook vroiyker muziek te hebben ten be hoeve van de jongeren. Ter uitbreiding het repertoire riep hy de hulp in dichters, componisten en musici. Een telegram van hulde werd gezonden aan de Koningin. De secretaris H. J. v. d. Munnik uit R'dam deelde mede, dat het jaar 1951 een duur maar nuttig jaar is geweest. Er kwamen 25 genummerde bladzijden muziek uit en enkele byzon dere uitgaven. Thans lopen er drie cur sussen voor koorleiders. De Bond telt thans ongeveer 860 koren. In het hoofd bestuur werden herbenoemd ds B. Tim mer, Leo Mens te Leiden, H. J. v. d. Mun nik, W. v. d. Bilt te Den Haag en H. C. Feenstra te Den Haag. Tot leden muzi- kaal-deskundigen werden benoemd R. Beintema te Leeuwarden en Adr. Schuur man te Den Haag. Des middags sprak Adr. Schuurman over „Hoe pakken wij de studie van een koorwerk aan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2