Hoe de omgeving van de Herenstraat er veertig jaar geleden uitzag Boerderij en weiland moesten plaats maken voor huizen en straten Ministerie van marine opende sociëteit te Woubrugge NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1951 -j, Herinneringen van oudere Leidenaars Het was na enige aarzeling, dat ik de pen opnam om iets te schrijven voor de rubriek Heiünneringen van oudere Leidenaars. Hoewel ik niet in Leiden geboren ben, was ik toch al op jeugdige leeftijd ingezetene van de Sleutel stad en heb dan ook menige herinnering aan de toestand van vroeger. Die herinnering strekt zich vooral uit over het stadsgedeelte, dat vroeger tot Zoeterwoude behoorde, namelijk de Herenstraat en haar omgeving. Aldus mevrouw J. A. van Wingerden, Jan van Houtkade 34. Van haar is het vol gende verhaal. De Herenstraat was vroeger eigenlijk alleen de toegang tot de stad vanuit Zoeterwoude. Er waren geen zijstraten. Alleen enkele doodlopende lanen, langs modderige stinksloten, kwamen er op uit. Aan een van die lanen stond in een pri mitief gebouwtje de Zoeterwoudse brand spuit, die gelukkig niet vaak gebruikt behoefde te worden, want het duurde ge woonlijk vrij lang, voordat de vrijwillige spuitgasten aanwezig waren. Voor de jeugd was het echter feest, wanneer de spuit geprobeerd moest worden. En dan liep menigeen een nat pak op. Over het algemeen was het er rustig wonen, nog echt dorps. Er stonden en kele burgerwoonhuizen, enkele winkels, werkmanshuisjes met voortuintjes, een blekery en aan het eind van een rij kleine huisjes met een sloot er voor de boerderij van Stallinga met veel weiland, dat zich uitstrekte tot aan de spoorlijn LeidenUtrecht. Achter de huizen e-n lanen vond men hier en daar een bollen- aan de Boisotkade, kon men meermalen zien, hoe de strengen wol van de oude heer Parmentier in de Witte Singel den gespoeld en te drogen werden ge hangen op rekken voor het oude pak huis aan de Hoefstraat. Met 3 October waren er dikwijls harddraverijen op de Vestwal. Bjj het einde van deze wal (Jan van Houtkade) stond de mooie molen Oranjeboom. Aan het eind van het plant soen was Musis Sacrum, waar in zomer concerten werden gegeven. Aan de Witte Singel vond men, waar nu grote herenhuizen staan, een speel tuin en aan de Schelpenkade, vlak bij de brug, stond een brugwachtershuisje, waar de schippers bij het binnenvaren in de stad havengeld moesten betalen. Op het jaagpad langs de Vliet zag men de schuiten varen, getrokken door een paard of door de schipper en zijn knecht, die in de lijn liepen. Aan de Zoeterwoudse Singel is veel veranderd. Waar nu het sportter- Een verklaring bij deze fotoafgestaan door de schrijfster van deze herinneringen, is wellicht overbodig. Voor de jonge garde doen we het toch maar: het Gangetje zoals het vroeger was. Aan de overkant van de brug de Hartesteeg. veldje. Later vond dn de Bloemistenlaan de touwbaan een plaatsje, nadat deze van de VestwaLverdreven was. Vele huizen hadden nog geen water leiding en de bewoners moesten zich be helpen met water uit een put bij het huis. Dat water werd ook wel gefiltreerd. Zelf heb ik nog een waterfilter uit die tijd (omstreeks 1890) in de tuin staan, mi als bloempot in gebruik. Er waren daar vóór de annexatie ook geen politie agenten, alleen een veldwachter, die heel gemoedelijk met iedereen omging en die nu en dan alleen een dronken man moest opbrengen. Ook de verlichting liet wel wat te wensen over. De enkele lantaarns werden des avonds door de lantaarnopsteker aangestoken, terwijl het In de lanen meestal geheel donker was. Het gebeurde echter ook wel, dat een van de bewoners op kosten van de huls baas elke avond een lantaarn aan een in de muur bevestigde haak hing. Dit geschiedde o.a. in de Witte Laan (nu Leliestraat) en in de Rode Laan (nu Pi oenstraat). Des morgens vroeg ging hier en daar de porder rond om mensen te wekken en op wasdag zag men vaatjes met heet water rondbrengen, terwijl er ook heet water gehaald werd aan de fabriek van Le Pooie aan de Garenmarkt. Strooiende bruidsparen Als het stemmen was, moest men naar het raadhuis in Zoeterwoude. Dat ver anderde echter na de annexatie. Gewoon lijk was het erg stil, maar op markt dagen kon men nogal wat drukte bele ven, Dan werden er koppels koeien en Bchapen de stad ingedreven naar de Beestenmarkt. Aan belde kanten van de straat stond een hele rij boerenwagens, waarvan de eigenaars naar de markt waren gegaan. Aan de Koepoortsgracht (nu Doezastraat) was eveneens een uit spanning. In het voorjaar brachten de boerenbruiloften menige afwisseling. Dan zag men de bruidsparen in versierde wa gens rondrijden, volop bruidsuikers strooiend voor de grabbelende jeugd. Er werd ook menige bruiloft gevierd in het koffiehuis van de weduwe Koot, hoek Zoeterwoudse Singel. Dat gaf vanzelf sprekend veel bekijks. Wat het onderwijs aangaat, er was slechts één openbare school. Veel kin deren gingen dan ook in de 6tad op school. Er waren toen slechts vier Chr. scholen! Pieterskerkgracht, Stille Rijn, Hooigracht en Middelstegracht. Tal van kinderen uit deze omgeving gingen naar de Pieterskerkgracht. Zjj wisten ook spoedig het winkeltje te vinden van M't schone wijfie" aan de Langebrug, waar men voor een cent aan de snoep- tafel kon uitzoeken. Zuiderkelk en Staalwijk De heer Werk deed zijn werk 25 jaar goed Jubileum bij de Touw fabrieken Zaterdag jubileerde bij de N.V. Ver enigde Touwfabrieken te Leiderdorp de heer I. J. J. Werk, magazijnmeester in het hennepmagazijn. De heer Werk is een leergierig man, die zich niet alleen voor alles wat in zijn vak te pas komt interesseert, maar wiens belangstelling zich ook in ruimere mate uitstrekt, 't Is dan ook niet te verwonde ren, dat hij toen er een textielavond- school werd opgericht één der eerste cursisten was en dat hij in vlot tempo het diploma er van behaalde. Met enthousiasme is hij van de oprich ting af contactman van K. en O. en aan vele verenigingen heeft hij eveneens zijn krachten gegeven. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum werden de verdiensten van de heer Houd terreur en willekeur buiten de grenzen. Versterk de gelederen der reserve-gemeentepolitie. rein Is, stond ruim veertig jaar geleden nog een groot feestgebouw voor de lus trumfeesten. Het Van der Werffpark was door de bouw van het museum voor natuurlijke historie te klein geworden. Ook wa6 er een deel van het plantsoen, dat als feestterrein dienst deed. Op de plaats waar vroeger de buitenplaats Zuiderzicht was gelegen, staan nu hui- Ïst bij de directie gememoreerd. Har- e toespraken en gelukwensen wer den door directie, chefs, vertegenwoordi gers der bazenkern, naast de gebruike- Jijke gratificatie, V.T.-legmedallle en bloemen aangeboden, terwijl de heer Werk zich als een vlot spreker ontpopte in zijn dankwoord. Eerste paal voor 116 flatwoningen Onder auspiciën van de woningbouw vereniging Eensgezindheid zullen in de Meerburgerpolder 116 flatwoningen den gebouwd. Volgende week Maandag wordt de eerste paal hiervoor geslagen. Overdracht van het Leids Kraamcentrum Vrijdagmiddag om half 5 zal in de trouwkamer van het Leidse stadhuis de officiële overdracht plaats hebben stichting Het Kraamcentrum te Leiden het Groene en het Wit-Gele Kruis. zen, ligt een trambaan en is de Zuider- kerk verrezen, terwijl aan de Heren straat, ter hoogte van het bos van d< buitenplaats Vreewijk, een villa were gebouwd, die later tot café werd inge> richt. Nu vindt men er het wijkgebouw Staalwijk van de gelijknamige Hervorm de wijkgemeente. Ook boerderij en weiland moesten plaats maken voor huizen en straten. Al met al: veel veranderingen. Een van de vorige schrijvers had het over het vlie geren op de Haarlemmerstraat. De Doe zastraat was een ideaal terrein voor het tollen. Als de tollentijd was aangebroken, kon men er haast niet lopen, zoveel tol lende kinderen leefden zich uit. De straat leende zich trouwens voor allerlei spe len. Men had toen nog geen voetbal terrein of speelweide nodig. Kan men zich zoiets nog wel indenken? Agenda voor Leiden Dinsdag Snouck-Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 uur: afdeling Leiden CR.U., F. H. v d. Wetering over de principiële beleids vraag nü. Woensdag Leidse Hout en DOCOS-terrein: schooLvoebbalwedsrtrijden. Doelen, 91 uur: jeugdkampioenschap pen L.S.B. Kleine stadszaal, 8 uur: K „Dieren van zeer nabij", door J. M. Moerkerk, met honderd kleurmfoto's. Hoogl. Kerkgracbt 44, 8 uur: opening Hervormd wijkgebouw Het Centrum. Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. Levendaal 1, half 8'half 9: zifting oommissie voor de prijzen. Donderdag Leidse Hout: schoolvoetbalwedstrijden. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-orkest l.v. Willem van Otterloo, solist Shura Cherkassky, piano. Doelen, 611 uur: Noteboom-wedstryd L.S.G. en vierkampen. Aula acad. ziekenhuis, half 8: poppen spel Leidse padvinders voor erefonds oud-verpleegsters. Burcht, 8 uur: uitvoering chr. tam bours- en pijperscorps „Kunst en Genoe gen". Zomerzarg, 8 uur: Kynologenverenl- ging „Rijnland", P. Gebuis uit Rotterdam draait kynologische films, P. Bebelaar uit Rotterdam levert (poedèl-) commen taar. Vlies, half 8: jaarvergadering Expogé, half 9: reginaal comité „Rijnland", A. H. M. van Banning over de opsporings missie in Duitsland. VrUdag Doelen, 611 uur: Noteboom-wedstrJjd L.S.G. en vierkampen. Schouwburg, 8 uur: BJC.-werk Leidse Hervormde Gemeente, opvoering van Het Woord van Kaj Munk door Ned. volks toneel. Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwelijke A.R., mevrouw P. Haj er-Poldervaart over C.H.U. en S.GP. Rehoboth, 7.45 uur: jongensclubs Rem- brandtwijk, cabaretavond „Maart komt voor elkaar". Zaterdag Leidse Hout: schoolvoetbalwedstrijden, demi-finales en finales. Doelen, 18 uur: Noteboom-wedstrijd L.S.G. en vierkampen. Vides, 3—5 uur: receptie N.V. scheeps bouw- en reparaitiewerf „De Hoop" vJi. Gebr. Boot t.g.v. 75-jarig bestaan. Volkshuis, 4 uur: dr A. F. J. Portielje /er de omgang met dieren, met licht beelden. Clubgebouw Oogterkwartier, 8 uur: to neelavond volkstudndersgroep Ons Ge- jegen. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—4 uur: werken van Flo- ris Verster (tm. 2 Juni). Prentenkabinet, 2—5 uur: lithografieën van Alfred Kubin (tm. 14 Mei). Universiteitsbibliotheek, half 10'half 6: hert leven van Avicenna (tm 26 Apr.) Nachtdienst Apotheken. Apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807, _ji apotheek „Tot hulp der mensheid", Hooigracht 48, teL 21060. Huldiging van de heer J. Vroom De heer J. Vroom, die 25 jaar wagen- voerder eerste klas is bij de NZHVM te Leiden, werd in zijn woning, Haven 1. hartelijk gehuldigd. Er waren toespraken van de heren C. Heeten, chef vervoer, D. M. v. d. Vijver, hoofdinspecteur, Th. Thomas, waarnemend chef van de ex ploitatie, en J. Jansen, chef van het ver te Leiden. De heer Heeten bood de jubilaris een enveloppe met inhoud plus een oorkonde aan. Namens de Ned. Mij Nijverheid en Handel overhandigde hy de zilveren draagmedaille met oor konde. Mevrouw Vroom kreeg een bloemstuk. Namens het jubileumfonds trad de heer M. Ockeloen naar voren, die ook een enveloppe aanbood. Opbrengst Simavi-colleete Simavi, Advettentie) VOOR NEDERLAND: N.V. CIG. IMPORT CY v/h A. J. BLOK, SCHEVENINGEN Openingswedstrijden liepen uil op een drijfpartijtje Den Haag heeft In Woubrugge iets groots verricht. De sociëteit van de personeels vereniging van het ministerie van marine, afdeling watersport, is verbouwd op wijze, die alle lof verdient. Hard is er door de leden zelf in hun vrije tijd gewerkt en dat Juist maakt het resultaat nog mooier. Van het oude clubhokje is niet veel meer te bespeuren. Men vindt er nu een gezellige eetkamer, een uitstekend geoutil leerde keuken, slaapgelegenheden voor dames en heren met 12 en 20 bedden zelfs vaste wastafels en douchecellen. Veel autoriteiten woonden Zaterdag morgen de officiële opening bij. Wij noemen de secretaris-generaal van het Ministerie van Marine, de heer J. J. van Houten, schout bij nacht T. R. Beelder, de burgemeester van Woubrugge, de heer Van Wageningen, kap.-luit. ter zee J. Focke. hoofd van het marine electronisch bedrijf te Leiden, de eerste officier van de sociaal medische dienst te Leiden, luit. :eer eerste klasse L Bink, luit. ter zee tweede klasse J. Heuseveldt als inspec teur van het zeekadettencorps, ir Schel- tema de Heere namens de afdeling scheepsbouw van het Ministerie van Ma rine, afgevaardigden van de personeels vereniging afdeling watersport, onder wie mr H. de Groot, voorzitter van de afde ling watersport en „motor" van dt nieuwe sociëteit, en ten slotte vertegen woordigers van de gemeentelijke tele foondienst Den Haag. Na enkele korte toespraken verrichtte de echtgenote van de heer Van Houten de opening door een lint door te knip pen. Even later begonnen de openings wedstrijden voor de 16 voets jollenklasse. Het is echter op een gezapige drijfpartij uitgelopen, wat er was geen wind. Som mige boten konden het niet eens preste ren om één ronde correct uit te varen. Maar de Stasmar-beker (staatssecretaris van Marine) is voorlopig toch in handen Volksbloem goedkoper, brood niet duurder Bakkersgezellen worden er niets beter van Op een stijging van de broodprijs te voorkomen, heeft de regering besloten de subsidie op volksbloem en ongebuild meel te verhogen. Tevens is een prijs verhoging voor witte bloem aangekon digd. Dit laatste behoeft echter geen hogere prijs voor wittebrood te beteke nen, wanneer de bakkers bereid zijn mee te werken. De verhoging van de subsidie houdt voor de bakkers in, dat de prijzen van ongebuild meel en tarwebloem A (voor de bereiding van volksbruinbrood en volkswitbrood) ingaande Maandag a.s. met 50 cent per 100 kg worden verlaagd dus gebracht worden op resp. ƒ34,45 35,40 per 100 kg. De prijs van tarwe bloem W (voor het bakken van blank brood) wordt met 70 cent per 100 kg vei'hoogd en komt dus op ƒ42,70 per 100 kg te liggen. Bakkers die meer volksbrood en bruin- brood bakken dan wittebrood, profiteren van de ministeriële maatregelen. Hun collega's die voornamelijk witte brood leveren, zullen echter in het algemeen belang een veer moeten laten. De arbeiders in de bakkersbedrijven zijn er door dit alles nog niets beter aan toe dan tevoren. Samen met de patroons zullen him vertegenwoordigers Woens dag door de Stichting van de Arbeid wor- den ontvangen. In twaalf provinciesteden in het Zuiden en Oosten van ons land wordt de prijs volksbrood met ingang van Maandag met 1 cent per 800 gram verhoogd. 45 Jaar bij de Vooruit Vandaag is het 45 jaar geleden, dat de heer G. Jansen, Javastraat 36, als bakkersleerling in dienst tradi bij de coöperatie Vooruit alhier. De heer Jan 's ook een geziene figuur in de vak beweging. Op 23 Maart van dit jaar was het 25 jaar geleden, dat hij penning meester werd van de afdeling Leiden de algemene bakkerebond. Ook in de Leidse bestuurdersbond heeft hij Constant v. Wessem 60 jaar De schrijver Constant van Wessem hoopt 25 April zyn 60ste verjaardag te vieren. Er heeft zich een comité gevormd, dat hem een aangename dag wil berei den. 's Middags is er een ontvangst ten huize van de heer J. M. Hondius, Oranje Nassaulaan 10, A'dam. Trek In appels Lr-, lA - i het vorige heeft men maar enkele jollen motorvlet bevestigd om aan het eind van de middag toch nog te kunnen zeggen: we hebben gevaren. Jammer van de voorbereidingen. Weer Emmabloemcollecte in Leiden Het bestuur van de vereniging tot be strijding van de Tuberculose te Leiden schrijft: Ook dit jaar wordt de populaire Emmabloemcollecte in Leiden gehouden. Zaterdag wordt uw gave opnieuw ge vraagd, uw steun, die het mogelijk maakt, dat Leidse t.b.c.-patiënten uitgezonden worden naar sanatoria, zowel in Neder land als in Davos (Zwitserland). Moeten wij deze collecte nog aanbevelen? Als wij letten op de sympathie, die de vereni ging telkens mag ondervinden, lijkt het nauwelijks nodig. Wij denken hier in het bijzonder aan de belangrijke som, die door de Leidse vereniging van postdui- venliefhebbers „De Vriendenclub" werd geschonken. Een verblijdend aantal collectanten meldde zich reeds. Wie lust en gelegen heid heeft Zaterdag enige uren voor deze actie te geven, kan zich melden Vrijdag avond tussen 7 en 8 uur aan de Middel weg, nummer 38. Stal Bloemendaalse ook platina ring te Leiden De Haarlemse recherche heeft een 34- jarige inwoonster uit Bloemendaal gear resteerd. die er van verdacht wordt, in de afgelopen weken Amsterdamse en Haarlemse juweliers te hebben beroofd van gouden en platina ringen ter waarde enkele duizenden guldens. Bij een Haarlemse juwelier zou zij drie gouden ringen hebben ontvreemd, die zij in een Haarlems café te gelde zou hebben ge maakt. Een andere Haarlemse juwelier miste na haar bezoek drie gouden dames- ringen, waarvan volgens de politie geble ken is, dat zij die later in Amsterdam heeft verkocht. Twee Amsterdamse ju weliers misten bovendien drie platina ringen met briljanten en twee gouden damesringen, nadat de Bloemendaalse in hun winkel was geweest. Ook gelooft men. dat zij in Leiden in een juweliers winkel een platina ring met diamanten heeft gestolen. Een deel van de buit is opgespoord en in beslag genomen. Het afscheid van de heer P. Tazelaar Volgende week Woensdag om 3 uur hoopt de heer P. Tazelaar, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie te Lei den, in de Stadsgehoorzaal te Leiden afscheidsreceptie te houden. Zoals bekend is. heeft de heer Tazelaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Een dag van zomerse zonneschijn deed gisteren duizenden hun kompas op de bollenvelden richten en in het bijzonder de Keukenhof, waar niet alleen de narcissen, maar ook de crocusvelden al in volle kleurenpracht bloeien. Maar de bollenvelden bieden ook al veel moois. „Handen omhoog" in de Vrouwensteeg Toen de sigarenhandelaar Soldaat, Vrouwensteeg 18, gisteravond om 9 uui met zijn hond de gebruikelijke wande ling maakte, stapte een jongeman de onverlichte winkel binnen. De echtge note van de heer S., die moederziel alleen in de achter de winkel gelegen woonkamer zat, kwam naar voren. „Een doosje Miss Blanche a.u.b." luidde het verzoek. Terwijl mevrouw S. zich om- draalde om het verlangde te pakken, stapten nog 2 mannen de winkel binnen, van wie één een witte zakdoek voor het gezicht en een pistool in de hand had. „Handen omhoog", luidde het bevel van Bamberger Symphoniker in Den Haag Uit het Oosten gevluchte muzikanten De Bamberger Symphoniker o.l.v. Cle mens Krauss zullen op Maandag 21 April a.s. in K. en W. een concert geven. Eerst na de oorlog is dit orkest opgericht. Dr Hermann Etzel nam in 194fi het initiatief werkloze Duitse en uit het Oosten uit geweken musici tot een symphonie- orkest te vereni-ren. Zo ontstonden de Bamberger Symphoriker, waarin leden van het sedert de 18e eeuw staande orkest van het Prager Stande theater zijn opgenomen. De Praagse sici zijn na de oorlog uit hun land ge vlucht en in Bamberg terecht gekomen. Dirigenten als Clemens Krauss, Joseph Keilberth, Ham Rosbaud. e.a. dirigeer den het orkest en brachten het in de loop Vc enkele jaren tot een ensemble van internationale vermaardheid. Uit de mooie oude stad Bamberg brengen de Bamberger Symphoniker ons iets van de oude cultuur dezer bisschopstad en uit het Oosten het ongeëvenaarde muzikan- tendom van Bohemen. Uitgevoerd wor den werken van Diepenbrock, Haydn, Straus, en Brahms. de gewapende man. Mevr. S. vluchtte de woonkamer in en zette het, de met het pistool zwaaiende man achter zich aan, op een gillen. De bovenburen, hierdoor gealarmeerd, kwamen naar beneden ren nen en door het gerucht op de trap na men de bandieten de benen. Mevr. S. zag nog net dat de jongeman, die het eerst was binnengekomen, over de toonbank hing en in de geldlade snuffelde. Er wordt echter niets vermist. De politie verzoekt allen, die haar bijzonderheden over deze roofoverval kunnen vertellen, naar het bureau aan de Zonneveldstraat te komen. Italianen brachten „La Traviata" Een groep van de Italiaanse operawe reld bracht gisteravond in een vrijwel ge heel gevulde zaal van K. en W. een op voering van „La Traviata" van Verdi. Onder de zangeressen en zangers waren er meerderen die bij de Scala te Milaan optraden, o.a. de sopraan Magda Piccarolo. En al weten we dat Italië grotere kunste naars heeft dan er thans in La Traviata optreden, toch kan dit de zeer goede in druk die we van deze opvoering kregen, niet wegnemen. Hier is nu eens echt Verdi gegeven, door en door Italiaans met vaak heerlijke versterking var accenten. Buitengewoon knap was de regie Alberto Ciulli, in een uitnemende Bieder meier-stijl waren de decors en meubelen. Orkest en koor had FredySalten prachtig voorbereid, zodat de dirigent Gino Barsan ti 't bed helemaal opgemaakt vond. Zonder iets van de acteer-prestaties van de an deren af te doen, moet gezegd worden dat de sopraan Magda Piccarolo als Violetta de opvoering droeg. Niet alleen leverde zij zangtechnisch ongelooflijk mooi wérk, ook haar spel was dérmate groot dat steeds alle aandacht op haar geves tigd bleef. Een prachtige metalen stem die in alle registers goed geëgaliseerd. Franse artisten zagen Keukenhof Dat was wel een zeer merkwaardige autobus, die een dezer dagen bij de in gang van de Keukenhof arriveerde: de zitplaatsen bestonden uit een zameling kisten en planken: de kleren, ertensre9ten en diverse andere spullen lagen kris-kras door de wagen en de wanden van het vehikel waren versierd met tal van dolle tekeningen, frasen en leuzen. En voor het overige was het daar in die autobus wel een vrolijke keuken. Welke bezoe kers dit vervoermiddel bevatte? Een ge zelschap artisten uit het Parijse Mont- martre, dat hier, compleet met snorren, bakkebaarden en swing-kuiven wart fris se lucht kwam snuiven! Deze winter tóch wel Bloemlust De voorzitter van Bloemlbollencul-j tuur heeft tijdens de ledenvergadering; van Maandag j-L een „moreel beroep" gedaan op de stichtingen om in het vol-: gende winterseizoen geen bloementen toonstellingen te houden in verband met de Flora '53. Aan de afdelingen van Bloembollencultuur behoefde de heer Van Nispen dit niet vragen, omdat deze volgens de statuten verplicht zijn de tentoonstellingen tijdens een Flora-jaar te laten vervallen. Dit verzoek betrof dus ultsluitenid de stichtingen, waarvan Bloemlust in Lissej wel één der voornaamste is. Dezestich-j ting heeft echter het programma al op gemaakt en naar men ons van de zijde! van het bestuur mededeelde, geeft men de heer Van Nispen niet veel kans, dat het verzoek, wat de Bloemlust-tentoon- stellingen betreft, wordt ingewilligd. Men is in Lisse van mening, dat men met deze tentoonstellingen de Flora helemaal niet in de wielen rijdt. Bloemenventen in de bollenstreek geordend Bezocht men voorheen de bollenstreek,! dan deed het niet zelden onaangenaam aan, dat men bij nagenoeg iedere schre de, die men zette, omringd en nagelov pen werd door personen, die bloemen; ten verkoop aanboden, zo deelt de vak-, groep detailhandel in bloemen en plan- Niet alleen de Nederlander, maar in het bijzonder de vreemdeling bleek dit hinderlijk te vinden. De hollen.; streek is een centrum van vreemdelin-: genverkeer geworden en het wordt dan' ook uitermate wenselijk geacht de groots-t mogelijke attractie te bieden. De ver koop van bolbloemen is historisch ge groeid en dient behouden te blijven,| maarbinnen redelijke grenzen. De gemeentebesturen hebben in gezamen lijk overleg met de betrokken bedrijfs organisaties gemeend om naast de erkende bloemenhandelaren slechts een beperkt aantal vergunningen tot het: innemen van een standplaats, te ver-: strekken en wel aan diegenen, die hier op naar het oordeel van de gemeente besturen het meest aanspraak kunnen maken. De centrale contróledienst en de - rijkspolitie ziullen er op toezien, dat uit-i sluitend daartoe gerechtigde personen bolbloemen langs de weg verkopen. „Handigheidje" bij bollen- export naar Engeland Het conservatieve Lagerhuislid John Baker White heeft medegedeeld, dat na - de afkondiging der Engelse invoerbeper kingen voor bloembollen, knollen en vortelstokken de Nederlandse exporteurs; aan de importeurs en andere afnemers in Engeland hebben verzocht, eventuele nieuwe orders te dateren op een week, voor de instelling der invoerbeperkingen: en deze orders onmiddellijk in te zenden.! Hij vroeg de minister van Handel, Thor-j neycraft, of hem hierover iets bekend; was en wat hij tegen deze „berekende, ontduiking van zijn maatregelen" wilde; doen. Thorneycraft deelde mede, dat hij van deze handelingen op de hoogte was en opdracht had gegeven de aanvragen voor invoervergunningen voor bloembollen; .d. tegen uitstaande orders met bijzon dere nauwkeurigheid te onderzoeken en' tot nader order geen nieuwe vergunnin gen voor levering in het najaar uit te geven. Tot einde Maart zijn slechts aanvragen .oor invoervergunningen voor ln het voorjaar te leveren bollen tot een waarde 44.000 pond ontvangen, vergeleken; mei een invoer ter waarde van ruim 4, millioen pond in 1951, aldus de ministerj van handel. Hij voegde hier aan toe, dat hij. die valse inlichtingen verstrekt voorj het verkrijgen van invoervergunningenj zich bloot stelt aan zware straffen. „Lachende SpinneJrop" Het is gisteravond- in het Gulden Vlies wel duidelijk gebleken: temidden van vele andere heerlijkheden smaakt een gang van „De lachende Spinnekop" uit- stekend. Het is een na-oorlogs gerecht van de heer Jan W. Kesler. Mert zijn po litieke poppenkast komt hij in verschil lende plaatsen, waar hij in een restaur rant tijdens het diner een paar stukjes speelt, waarvan de stof is ontleend aan de politiek. Dat is een netelig bedrijf,1 omdat men, op dat terrein- komend; heel ■gemakkelijk misstapt. Wat wij er gisteravond echter van za gen en hoorden, heeft alleen maar reden tot grote tevredenheid gegeven in dit Opzicht. De tekst, geschreven door Kes ler zelf, is geestig en vrij van goedkoop; effect. De aankleding van het geheel is goed verzorgd. Expressieve poppen van de beeldhouwer Evert van Maanen, décors van Corrle Hasendonk en cos- tuums van Gepke KeslerBoer. goed uit blijkt, dat de poppenkast ook nu nog de volle belangstelling van de mensen heeft. Nu de verbouwing van het Vlies klaar is. werd de zaak gisteravond (symbol lisch heropend: gesloten is ze niet ge-! weest. Dat de heer Boer bij deze ge legenheid deze poppenkast in Lelden in-, troduceerde, getuigt er van, dat hij deze, belangstelling ook in onze omgeving aanwezig acht. Wij geloven het met hem en vinden het daarom jammer, dat het optreden in Leiden hoofdzakelijk op de Zondag plaats heeft. is. De anderen waren qua zang minder. Alberto Ciulli als Graaf Gastone was heel goed, evenals Villa Valentina als Flora. Heel mooie momenten had Antonio Nar- delli als Alfredo, doch het wil ons voor komen dat zijn stem niet helemaal vrij is. De overigen waren aanmerkelijk minder, maar dat heeft de vreugde die we bij dit muziekmaken ondergingen, toch niet in de weg gestaan. Deze groep heeft met zoveel elan en met zoveel intensiteit het werk gebracht, dat we alleen maar waar dering kunnen opbrengen. Zo hebben we La Traviata in ons land immers na de oorlog nooit gezien. Corn, Basoskf,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4