IBIS AKKERTJES Algemeen Middelbare school kan oplossing betekenen air-wick u heeft toch wel air-wick in huis? vernietigt elk spoor van hinderlijke geuren. Polltiek DINSDAG 15 APRIL 1952 Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk zijn het meest in trek Bij de Nederlanders die een buitenlands reisje gaan maken (Van een onzer verslaggevers) De lust om naar het buitenland te rei zen zal dit jaar ongeveer 10 per meer zijn dan in 1951, zo heeft een enquête onder de leden van de Ned. Reisvereniging uit gewezen. Het meest in trek zijn Oosten rijk. Zwitserland en Frankrijk. Voor deze landen verlangt men algemeen een reisduur van ongeveer 14 dagen, voor België en Duitsland pl.m. een week. Op de vraag waar men het meest prijs op stelt antwoorde de grote meerderheid „de Uitbreiding van kring verplicht-verzekerden natuur". Plezier, leerzaamheid en fort kwamen op het tweede plan. Naar men ons op een persconferentie meedeelde, zullen er dit jaar ten gerieve de toeristen voor Oostenrijk goed kope nachtsneltreinen rijden. Samenwer king tussen de spoorwegen van België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland en Nederland heeft voorts geleid tot een sterke reductie voor toeristen naar Zwit serland. Zij die hiervan willen profiteren, zijn echter verplicht minstens 6 dagen tevoren logies in een hotel te reserv de betaling te voldoen. Een en ander uiteraard het gevolg van de coi rentiestrijd tussen weg en rail. Ook de Stoomvaart Mij Zeeland heeft besloten ien drastische tariefsverlaging toeristen naar Engeland, deze geldt echter .Heen voor gezelschappen. vérrekeringsplicbtig geworden weduwen en wezen, aan wie een rente krachtens de invaliditeitswet is toegekend, welke tenminste f125 per jaar zou hebben be dragen, wanneer deze rente niet inge volge artikel 81 f van deze wet was ver minderd. Artikel 81 f der Invaliditeits wet bepaalt, dat, in geval een weduwen- rente en een wezenrente tezamen den genoten, het gezamenlijk bedrag deze renten naet meer mag bedragen dan de invalidfteitsrente van de overledene bedroeg, of, indien hij niet in het genot van invaliriiteilsrente was, zou hebben bedragen op de dag van het overlijden. De Rijksverzekeringsbank zal de ver schuldigde ziekenfondspremie (f 1.50 per maand) op de renten van bovenbedoelde weduwen en wezen inhouden en aa belanghebbenden een verklaring doen toekomen, onder overlegging waarvan de inschrijving als verpUcht-verzekerde bij het ziekenfonds kan plaats vinden. Op het ogenblik zijn militairen-kost winners, die langer dan 45 dagen onaf gebroken in militaire dienst zijn, ver- aekeringsplichtig. Deze termijn van 45 dagen is vastgesteld om te voorkomen, dat de personen, die uitsluitend voor herhalingsoefeningen in militaire dienst komen, gedurende de korte periode van deze oefeningen verplicht verzekerd zouden worden. In verband met de verlenging va duur van de herhalingsoefeningen ligt het in de bedoeling deze termijn v« dagen te verlengen tot 100 dagen. Winkeliers gaan Engels leren De winkeliers van Willemstad (N.Br.) gaan samen een cursus in de Engelse taal volgen. Dat hebben zij dezer da gen spontaan besloten tijdens een vergadering van de plaatselijke V.V.V. Een van de winkeliers was op het idee gekomer., omdat er jaarlijks meer en meer Engels sprekende wa tertoeristen naar Willemstad komen. Nog voor de komende zomer hopen Willemstads neringdoenden de ele mentaire beginselen van het Engels meester te zijn. Inkomen provinciefonds minder verlaagd Op aandrang van de Tweede Kamer heeft de regering nu voorgesteld het aan deel van het provinciefonds in de rijks belastingen niet te verlagen van 0,7 pet tot 0.62 pet, maar slechts tot 0,67 pet. Het fonds zal dan over het lopende jaar bijna 31 millioen ontvangen in plaats van, zoals eerst was voorgesteld, 28,6 millioen. Zuidhollandse verladers richten stichting op Op een vergadering in Rotterdam i; overeenstemming bereikt over de oprich ting van een stichting die de belangen van de Zuidhollandse verladers by de binnenscheepvaart zal behartigen. Het secretariaat is Van VoUenhovenstraat Rotterdam, telefoon 25824. Prins Bernhard wellicht naar Leeuwarden Prins Bernhard heeft in beginsel toe gezegd de vliegbasis Leeuwarden te zullen bezoeken op een van de lutht- vaartdagen, die daar op 22 Mei (He melvaartsdag) en de daaropvolgende Vrijdag en Zaterdag worden gehouden. De luohtvaartdagen worden georgani seerd door het comité Ons Garnizoen te Leeuwarden in samenwerking de luchtmacht. Zomers weer houdt nog enkele dagen aan (Van onze weerkundige medewerker) De schitterende Paasdagen thans achter ons liggen, zullen waarschijnlijk nog lang blijven heu gen, omdat het verschil met de kille Pasen van vorig jaar en de totaal verregende Paasdagen 1950 wel heel groot is. Warmterecords zijH er In land evenwel niet geboekt. Pasen was nog stukken warmer, maar aai was dan ook de warmste Pasen van de laatste honderd jaar. Het kwik steeg toen tot 26 graden Celsius, ter wijl in de afgelopen Paasdagen „slechts" een temperatuur van 19 a 20 graden Celsius werd genoteerd. Overigens is de période van zonnig en vrij warm weer, die we op het ogenblik beleven, voor deze tijd van het jaar wel van een zeldzaam lange duur. Sinds verleden week Woensdag hebben we er nu al van kunnen ge nieten en het ziet er naar uit dat we ook in de komende dagen de regen jassen nog buiten dienst kunnen laten. Wel veroorzaakte een kleine storing die over de Noordzee trok vandaag hoge bewolking en plaatselijk buitjes, maar toch stegen de temperaturen tot omstreeks 20 graden Celsius. Het is niet onmogelijk dat het voorjaars weer nog het grootste deel van deze week zal aanhouden, daar de lucht druk boven het grootste deel var Europa hoog blijft en hierdoor alle oceaandepressies op èen afstand den gehouden. Advertentie Een barstende hoofd pijn, een slopende ze nuwpijn/een tergende kiespijn over vallen U soms op het meest onge legen ogenblik. Neem dan één of twee „AKKERTJES" en In tien minu ten voelt U de pijn als het ware van U afglijden. „AKKERTJES" zijn ware pijnverjagers, die Uw maag niet ver moeien en hart noch nieren aantasten. helpen direct Nauwkeurig Een minister van Onderwijs moet iets in zich hebben van een onderwijzer. Hij is aller onderwijzers dienaar en tegelijk is hij de man, die aan het onderwijs leiding heeft te geven. Is het dan te veel gevergd, dat ook in hem de eigenschap pen huizen die een onderwijzer behoren te sieren? Welnu, onze minister van Onderwijs heeft ons nog eens doen weten, dat een der vele goede eigen schappen en zeker niet de minste welke wij zo gaarne in een onderwijzer aantreffen, ook hem niet vreemd mag heten. Het bewijs? Wel, ik lees daar in een gewichtig stuk, dat de minister aan de Eerste Kamer heeft gezonden, dat hij van bepaalde beschouwingen kennis heeft genomen. Dat is op zichzelf tuurlijk nog niet schokkend. Dat behoort nu eenmaal tot eens ministers functie: kennis te nemen. Dat heeft de minister natuurlijk ook wel begrepen. En daarom heeft hij er by gezet, dat hij van die beschouwingen niet zomaar kennis had genomen, doch: met aandacht. Dat is uiteraard al een belangrijk ding. Wan neer een minister van een zaak kennis neemt, dan kan dat nog zo'n beetje la-la zijn. Vandaar dat wij méér wensen: hij moet kennis nemen: met aandacht. Zijn nemen moet zogezegd met geven gepaard gaan. Hij moet kennis nemen door aan dacht te geven. Maar dat alles heeft met de onder wijzer in de minister van Onderwijs nog betrekkelijk weinig te maken. Dat heeft de minister ook wel begrepen. En daar om vertelt hij nu aan de Eerste Kamer, dat hij van die beschouwingen niet maar kennis heeft genomen en zelfs niet maar met aandacht, maar hij heeft het gedaan het woord moet er nu maai uit: nauwkeurig. Dat is het dan, waarom wij deze minis ter van Onderwijs prijzen en waarom w\ in hem iets ontdekken van de onder wijzer. Hij werkt nauwkeurig. Hij kon natuurlijk niet zeggen, dat hij keurig werkt. Maar hij kon wél zeggen, dat hij nauwkeurig werkt. En dat hij dat doet, wel, dat vinden we nu juist zo keurig Iemand heeft eens gezegd, dat nauw keurigheid maar een goedkope deugd is. Het kan zijn. Alles echter is tegenwoor dig zó duur, dat de nauwkeurigheid er ons nóg welkomer om is dan zij reeds was. SPELEVAAR. Leiaren Christelijk V.H.M.O. Maar U.L.O.-school verdwijne niet (Van een onzer verslaggevers) T~\E ALGEMENE MIDDELBARE SCHOOL zij een experiment; zij kan een uitnemende oplossing zijn voor een betere en meer afgeronde op leiding van die leerlingen, die menen dat zy ha drie jaar de H.B.S. moeten verlaten. In dit opzicht kan de A.M.S. voor vélen van belang zijn voor him verdere maatschappelijke loopbaan. Tot deze conclusie kwam dr J. Karse- meijer, rector van het Chr. Lyceum te Dordrêcht, in een referaat op de 35e jaarvergadering van de Vereniging van Leraren bij het Chr. V. H. en M. O., Donderdag in Zutfen gehouden. naar de A.M.S. kunnen. Spr. vond Spr. was het eens met oud-minister Bolkestein, dat de A.M.S. een wezenlijke middelbare school moet zijn, en dat niet de ULO-school in een A.M.S. dient te worden omgezet. Dr Karsemeijer was van mening, dat het tekort aan bevoegde docenten spoe dige invoering van de A.M.S. onmogelijk maakt. Eigenlijk vanzelfsprekend achtte de re ferent het, dat de minister van Onderwijs de A.M.S. een zelfstandige plaats zou geven als b.v. de M.M.S. of b.v. als onder deel van H.B.S. of lyceum. Wordt de A.M.S. een zelfstandige school, dan voor ziet dr Karsemeijer op de duur een stroom van leerlingen van deze school naar de H.B.S.-A gaan. Maar hij was oordeel, dat het in het belang van de leerlingen zelf is, wanneer zy hun op leiding ontvangen aan één school, in dit geval dus de H.B.S. in haar geheel. Hoe meer schakeringen aan één instituut, hoe doeltreffender de opleiding aan een lyceum. ULO-school geen M.O. Dr Karsemeijer zeide, dat het A.M.S.-diploma niet zoveel zal uit gaan boven het ULO-diploma-B. Volgens hem moest de ULO-school zeker niet verdwijnen, doch deze school zal om allerlei redenen nooit een inrichting voor middelbaar on derwijs kunnen worden. Alleen de beste leerlingen van het ULO zouden het een bedenkelijk verschijnsel van nivellering, dat stilzwijgend een al gemeen ULO-diploma-A was inge voerd. Het lerarenprobleem besprekende, pleitte dr Karsemeijer nog doorbreking van het systeem groot aantal vakleraren voor de eerste klassen. Alle universitair opgeleide do centen zijn, op enkele uitzonderingen na, ongeschikt om in de eerste klassen on derwijs te geven, zo zelde spr. met na druk. Degenen, die uit het lager onder wijs voortkomen zijn veel beter geschikt. Iedere onderwijsvernieuwing is tot vruchteloosheid gedoemd, indien de di dactische opleiding niet terstond en krachtig wordt ter hand genomen, aldus dr Karsemeijer. De inspecteur M.O. uit Groningen, dr P. Doornenbal, oud-rector van het Chr. lyceum in Den Haag, is tot erelid be noemd. (Advertentie Doof lat mnrbrandoa op Uw maag met 'n paar Bauiei. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Van het erf van School en Kerk Beroepin gs weik In Februari, kwamen er 3832 woningen bij Volgens het C.B.S. zijn in Februari jJ. 3832 woningen gereed gekomen. Hierin zijn begrepen 155 duplexwoningen, dat in de maand Februari in totaal uit hoofde van nieuwbouw voor 3987 gezin nen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de overeenkomstige maand van de jaren 1945 t/m 1951 kwamen resp. gereed: geen, 29. 69, 1528 (21), 2821 (59). 3158 (264) en 3702 (344) woningen. De bij deze getaUen tussen haakjes geplaat ste cijfers geven het aantal duplexwo ningen aan, dat in deze getallen is be grepen. In de eerste twee maanden van 1952 kwamen 7597 woningen gereed, waar onder 300 duplexwoningen, zodat de ge wonnen nieuwe woonruimte 7897 be draagt. Sedert de bevrijding z(jn thans door nieuwbouw 203.960 woningen opgeleverd, waarin 1L315 duplexwoningen zijn be grepen, zodat voor 215.275 gezinnen nieu we woonruimte werd gesticht. Dr Samuels in beroep voor gerechtshof Kwestie van „stralentherapie" 14 Mei weer aan de orde Het Amsterdamse gerechtshof zal op 14 Mei de behandeling voortzetten van het appèl van dr J. Samuels tegen een beslissing van het Medisch Tuchtcollege. Dr Samuels heeft enkele jaren geleden getracht wetenschappelijke erkenning te verkrijgen voor zijn „stralentherapie" tegen kanker. De waarde van deze be handelingswijze werd echter in een offi cieel rapport bestreden en in December 1949 werd dr Samuels geschrapt als lid van de Kon. Ned. Mij ter bevordering van de Geneeskunst. Er was critiek ge uit op zijn manier van reclame maken, zijn handelingen jegens enkele patiënten en zijn houding jegens de Maatschappij. Het Medisch TuchtcoUege achtte dr Samuels handelingen in strijd met de waardigheid en de belangen van de ge neeskundige stand. De behandeling van dr Samuels be roep tegen deze beslissing werd gisteren door het Amsterdamse hof in raadkamer begonnen, maar moest tot 14 Mei wor den afgebroken, omdat enkele getuigen nog niet te bereiken waren. Een strenge straf voor een kotersmokkelaar De zaadhandelaar J. M. de B. uit Hulst, die betrokken was bij een grote smokkel- affaire met boter, was hiervoor in eerste instantie veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Economische Kamer van het Haags gerechtshof wijzigde deze straf in een jaar m.a., waarvan vier maanden voorwaardelijk. De smokkel op België geschiedde met een gepantserd voertuig en beliep onge veer 30.000. De zaadhandelaar wees de weg naar de grens. Toen hij eenmaal gesnapt werd, wist hij te ontkomen, maar een van zijn schoenen bleef in het strijd perk achter. Een speurhond wees toen de zaadhandelaar aan als eigenaar van de schoen. Na 30 jaar procederen voor het Intern. Gerechtshof Dertig jaar geleden bestelde de Griekse reder Ambatielos in Engeland enige sche pen, welke te laat werden afgeleverd. Doordat de vrachtenmarkt in die tussen tijd sterk was gewijzigd, wenste Amba tielos niet meer de volle prijs te betalen. Men begon te procederen en nimmer werd de zaak beslist. Thans heeft Grie kenland de zaak bij het Internationaal Gerechtshof aanhangig gemaakt. Op 15 Mei zal de mondelinge behandeling be ginnen. Bngeland betwist de bevoegdheid van het Hof om in deze op te treden, zodat eerst de competentie-vraag zal worden gesteld. Advertentie) 0 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering 1 Lentefeest Nu hebben we de Lente pas! De bloemen kleuren in het gras. Wat vroege vlinders stoeien blij en haastig snort de eerste bij. Nu straalt er de zon. Nu is het feest! Wat is die winter lang geweest! Nu zont men weer op het terras. Daar smaakt de morgenkoffie pas Nu gaan we naar de bollen toe, los-lopend of met pa en moe. Maar., 's avonds in de maneschijn., dan is de Lente dubbel fijn! ROBBIE RADAR. Betere selectie bij grensverkeer Nieuwe richtlijnen voor eigen vervoerders Voor het verlenen van vergunningen tot grensoverschrijdend goederenvervoer eigen vervoerders van dee N.I.W.O. zullen na de voorgenomen reorganisatie we richtlijnen worden gegeven, waardoor een sterkere selectie zal plaats hebben dan tot nu toe het geval een spoedige invoering hiervan mo gelijk te maken, is er bij de N.I.W.O. op aangedrongen haast te maken met de statutenwijziging. Dit heeft minister Wemmers geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid N. var den Heuvel (K.V.P.). Werklozen op eigen houtje aan het wegveibeteien Een tiental werklozen heeft een begin gemaakt m-et de verbetering van Middelbmirt, een zandweg te Ooeinde bij Drachten. Aangezien deze weg ge meente-eigendom is, heeft het gemeente bestuur van SmaUingerland de werk zaamheden stop laten zetten en eer samenscholingsverbod afgekondigd- In cidenten hebben zich niet voorgedaan. A. Niemantsverdriet secr. Chr. Kantoorbedienden De heer A. Borstlap, die benoemd is tot bestuurslid van het C.NV., wordt als secretaris van de Ned. Ver. van Kantoor- en Handelsbedienden opgevolgd door de tweede secretaris, A. Niemants verdriet. Binnenkort zal worden voorzien de benoeming van twee bezoldigde bestuurders (vac.-Borstlap en a.s. t Z. Bras, die met pensioen gaat). De N.V.C.K.H. houdt op 27 en 28 Mei haar jaarvergadering. i Mur- Ned. Herv. Kerk iroepen: te Akkerwoude merwoude B. Albada te LJlst. d a n k tvoor Kesteren R. W. Steur te Ouddorp (Z.-H.) Geref. Kerken ingenomen: naar Ter Aar A. P. Heiner te Zevenhuizen. dankt: voor Huizum (dr J. C. A. Loon) Gijsb. Leene te Deventer. »roepbaar: de classis Maastricht heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer P. Heinen, Schaesbergerweg 93, Heerlen, theol. cand. aan de V.U. Kerkelijke instanties ontvangen Duitsers Van 18 tot 25 April maakt het „Pre- digerseminar" uit Wupperthal een tour nee door ons land. De Duitse gasten blijven de eerste dagen in Utrecht, zij door de Oecumenische Raad worden ontvangen; daarna volgen bezoeken aan Kerk en Wereld te Driebergen, het Ge reformeerd Zendingscentrum te Baarn, de Herv. Jeugdraad te Amsterdam, de Zendingshogeschool te Oegstgeest, het secretariaat van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in Den Haag en de Duitse gemeente te Rotterdam. In Den Haag zal dr A. J. Bronkhorst, Ned. Herv. predikant aldaar, spreken over de nieuwe situatie in de Hervormde Kerk. (Advertentie) iie nas f II ui smaak De nieuwe vondst van de Bijbelrollen Zoals wij meldden zyn er bij Jericho opnieu' Bijbelhandschriften gevonden. De belangrijkste vondst, zo wordt nader gemeld, bestaat uit twee opgerolde bron zen bladen, met Hebreeuws schrift be dekt. Ook fragmenten van andere Bij belse teksten en antieke documenten zijn ontdekt. Herv. Raad voor Kerk en School vergadert De jaarvergadering van de -Hervormde Raad voor Kerk en School wordt Vrijdag in K. en W. te Utrecht gehouden. De voorzitter, ds R. Dijkstra uit Putten, spreekt in zijn openingsrede over: „In de branding". Ds G. van Leeuwen, jeugd- predikant in Den Haag, zal 's middags spreken over: „De mentaliteit van jonge generatie." Het lied der aethergolven WOENSDAG 16 APRIL 1952 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde r 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieo\ Protestants Interkerkelijk Thuisfront Mandoline-ensemble 1.50 Gram 2.00 leumbondsdag Jeugdorganlsat \S Gram 3.00 Voor de 3.30 Kamérmuziek 4.00 Orgelspel 5.45 Bezoek mijn kind?" 11.35—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- Koninklijk Paar i i 8.15 Kamerorkes tiek 7.33 Gram 8.01 Voor de 1 Causerie i dfSb PEPERMUHT „We gaan al," zei hij lachend lijk hun best om elkaar te overtuigen dat er „Het klopt niet... waar uitgaven zijn moeten niéts was wat hun in de weg stond, (Advertentie) Massief. voegloos met J rijkskeue furrnTrrrm Trouw- oa vorJovIngmrlngmm laatste waarschuwing om het zieke been niét te bleêf in de gèsprékken eèn afstand die zij niet forceren verliet hij met Toos het kleinê huis. overbruggen kónden. „Je komt morgen beslist?" vroeg Marrigje De nieuwe nog niéuw probleem mee. „ik kom," beloofde hij en toen stonden zij Reeds bij de morgenboterham begon Adriaan wéér samen in het volle zonlicht van de glan- te spreken over de zaken die afgedaan moesten zende dag. Het aanzien der dingen yvas nog net worden, feestelijk als te voren, maar tussen hen bei- er ook inkomsten „Die komen nog," beloofdé Willem. Hoopvol zag Adriaan hem aan en gretig vroeg werkweek kwam en zij bracht een hij: „Héb jé de afrekeningen bij je? „Welke afrekeningen?" „Wel je hebt nu al verscheidene weken geva ren, ik zou zo Zeggen ,dat het tijd is om over de brug te komen met je verdiensten." „De mannen van de vloer dat is voor ons „Dus jij denkt dat ik jou rekening den was een schaduw gevallen. Er was een schei- gemakkelijk werken," zei Toos. Door dit te zeg- antwoording moet doen?" vroeg Willem driftig. ding der gedachten, die uitzwierven naar een :u J~~ J verschillend doel Willem dacht aan het on recht, waaronder Marrigje van kind af aan had moeten lijden. Toos vocht met haar afkeer van de vrouw, die door een toeval op haar weg ge komen was. Zij spraken enkele neutrale woor den en de een vroeg de ander niet naar de oor zaak van het zwijgen dat scheiding tussen hen maakte. Byna waren zij bij het dorp toen Willem peil de: „Is er iets Toos, je bent zo stil?" „Misschien loop ik in stilte te genieten," ant woordde zij ontwijkend. iets," hield Willem vol, ^eventig maal zevenmaal a BAARDMAN gen maakte zij een goede beurt bij Adriaan, die dat is ge- goedkeurend haar toeknikte. Het meisje viel boekje!" komen terwijl wij bij Marrigje binnen waren." hem steeds meer in de smaak, zij wilde wer- Waarom noemde hij nu Marrigje? vroeg Toos ken.de handen mee uit steken naar de Maan- zich af. De oude man was toch de baas daar en dagse was. Jammer van haar onkunde „Natuurlijk... precies zoals ik doe," antwoord de Adriaan terwijl hij een paar bladzijden van het boek omsloeg. „Zie hier," vervolgde hij, „zo behoort het." Trots wees hij naar de reeks cijfers welke de inkomsten van zijn schip aangaven. Elke vracht was verantwoord, de olie en de havengelden, maar ook de inkomsten welke een schipper on verwacht kunnen toevallen. „Zo behoort het," herhaalde Adriaan. ,,'t Is Is secuur bijgehouden," prees Willem, „zo heb ik het ook gedaan." „Die cijfers behoren hier en niet in jouw klad- „Ik heb meer dan een kladboekje en als het mijn tijd is breng ik je wat ik schuldig ben." „Jouw tijdhet is altijd tijd om je plicht te niet die vrouw. Was dat Marrigje nu al zo be- zaken des geloofs... tjonge... tjonge dat was zo doèn." langrijk voor Willem? Deze overweging deed jammer. „Onze afspraak is dat ik rente zou betalen pijn, want het feit dat zij zo kon denken was Zo dacht Adriaan aan de ontbijttafel, doch over de gehele kostprijs van de Adwi. Rente een bewijs van wantrouwen en zij wilde Willem toen hij met zijn broer in de kleine zijkamer wordt tweemaal per jaar betaald en met 1 Juli vertrouwen... geheel vertrouwen zelfs. Dit wan- zat was zijn denken fel gericht op de veiligstel- breng ik je de eérste termijn, dat is mijn plicht trouwen maakte haar verachtelijk in haar eigen ling van het familiebezit. Zijn boek lag open en daaraan zal ik voldoen, maar verder blijf ik ogen en het knaagde aan haar geluk. voor hem. Beschuldigend wees hij naar de blad- baas over mijn eigen kas... ik ben geen snot- ,,'t Is nik3 jo, het was zo somber in dat huis, zijde, waarop de Adwi genoteerd stond met uit- iongen meer die achter de broek gezeten moet ik voelde me koud worden, we waren zo geluk- gaven zonder inkomsten. kig," verklaarde zij. „Dat loopt fout, Willem, ...dat loopt fout,' „We zullen aannemen dat het zo is," ant- hij ernstig. worden.' Afwerend hief Adriaan zijn handen op: „Maar jongen toch, wie praat er van achter de broek woordde Willem, doch daarbij glimlachte hij zo Willem boog zich over het boek, en las de zitten... het geld blijft jouw eigendom... ik wil wijs dat het haar was alsof hij schouwde in de cijfers. alleen maar doen wat onze vader gedaan zou diepte van haar ziel. De gehele dag bleef het „Het klopt precies, je boek is in orde," ant- hebben... dat was een man van orde." onuitgezegde hinderlijk tussen hen, ze deden eer- woordde hij. (Wordt vervolgd.) 10 45 Voor de vrouw 11.00 Gram 12.00 Voor dracht 12 15 Orgelspel 12.33 Voor het platte land 12.38 Lichte muziek 12 55 Kalendei Nieuws 1.15 Deense muziek 145 Gram Gesproken portret 2.15 Pianokwintet Kinderkoor 3 20 Pianorecital 3.30 Voor de rieken 4.00 Voor de jeugd 5.30 Gram 5.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: „Wat ioor K. H Smit 6.00 Nieuws 6.20 Actualiteiten 6.35 Gram 6.15 Vara 7 00 „Dc klankbeeld 7 20 Pi; de jeugd VARA- 8.00 Nieu- ipel VPRO: 7.30 Voor Accordeonorkest en solist 9.30 Concertgebc 8 50 Aetherforui 10.25 Bezoek Koninklijk Pl piano 11.00 Nieuwe 11,15 N; Ned. Luthers Genootschap bestaat een eeuw Ci 23 April wordt in Amsterdam het 100-*jarig bestaan van het Nederlands Luthers Genootschap voor In- en Uit wendige Zending gevierd. In een her- denk'agsdienst op de vooravond zullen spreker de voorzitter van de synode da J. P. van Heest en ce voorzitter van het genootschap, pro*, dr P. Boendermaker. Gedachtenisboek wijlen prof. dr K. Schilder Over enige tijd zal bij Oosterbaan en Le Cointre te Goes een gedachtenisboek van wijlen prof. dr K. Schilder verschij- r.e De inhoud zal bestaan uit het her denkingsnummer van De Reformatie en de artikelen in andere bladen die over het verscheiden van de Kamper hoog leraar zijn geschreven. Vele foto's zul len worden opgenomen. Prof. C. Veenhof zal het boek inleiden. Schooldag Chr. Geref. Kerken De Theologische Schooldag der Chr. Geref. Kerl-.en wordt dit jaar op Donder dag 5 Juni in Apeldoorn gehouden. Een bijzonder grote opkomst wordt verwacht omdat het zestig jaar geleden is dat de Chr. Geref. Kerken in 1892 als zelfstan dig kerkverband zijn blijven voortbestaan nadat ee - deel van de leden zich had ver idgd met de Geref. Kerken. sn (Gld.) overleden ds J. W. Boo gaard, die van 1903 tot zijn emeritaat in 1943 predikant is geweest bij de Ned. Herv. gemeenten van resp. Engelum, Burgh (Z.) en Hurwenen. Na zijn eme ritaat was hij hulpprediker in Utrecht en van 1948 tot 1950 in Hurwenen. Lekenarbeid in de Oud- Katholieke Kerk Op de synode var. de Oud-Katholieke Kerk, die op 29 April in Utrecht zal worden gehouden, komen enige voorstel len aan de >rce die betrekking hebben op de lekenarbeid. Zo wil het kerkbe stuur van Alkmaar het aantal kerkmees ters uitgebreid zien, en in het bij zonder met jongeren (beneden 40 jaar) en ook wil men vrouwen ingeschakeld zien. Een ander kerkbestuur doet het denkbeeld aan de hand van de aanstel ling van leken-huisbezoekers ter assis tentie van de pastoors. De bisschoppe lijk 2 raad heeft geadviseerd een commis sie te benoemen die het gehele vraagstuk van de lekenarbeid zal bezien. Kerkvoogden De afdeling Zuid-Holland van de Ver eniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk vergadert op 25 April in het Beursgebouw te Rotterdam. De heer E. Scheenstra uit Deventer, lid van het hoofdbestuur, zal spreken over: Rondom de Kerkorde, en ds H. J. F. Wesseldjjk uit Eindhoven, secretaris van de Generale Financiële Raad, over; De Algemene Financiën der Kerk. Weer een aanval op Prot. kerkgebouw in Spanje Een groep R.K. jongeren heeft op April een inval gedaan in de Evange lische Kerk yan Badajoz (Spanje). Bij bels, psalmboeken en ander drukwerk werden vernield, terwijl zij een klein be drag aan contanten hebben meegenomen. Dit is de derde aanval op een Spaanse Protestantse kerk geweest sinds de ver oordeling van het Protestantisme door kardinaal Segura, aartsbisschop vao Sevilla. De kapel te Badajoz is sinds 1 Februari gesloten toen de provinciale burgerlijke gouverneur daartoe zonder opgave van redenen bevil heeft gegeven. Prof. dr Gerard Brom, hoogleraar ln Nederlands en algemene letterkunde te Nij megen, zal op 23 Mei zijn afscheidscollege geven. Zoals men weet wordt hij óp 17 April zeventig jaar. De school voor sleschthoremde kinderen te Groningen, opgericht door het Kon. Amerika tionale schaakkampioenschappen 11.30—12.00 mofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service 330 m. 11.30 Rhythmlsche muziek 12.00 Lichte m rk 12 38 Striiktrio en solisten 1.00 Gra 25 Variété orkest en solisten 2.00 Nleui MtÊ "15 Ooggetuige - 2.30 Hoorsoel 3 00 Orkestconcert 4.00 Hoorspel 5 80 Gram 5 45 Voordracht 6.00 Voor de kin deren 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7 20 Lichte mu ziek 8.00 Gev. programma 8 45 Causerie 9.00 Symphonle-orkest en solist 10.00 Nieuws 10 15 Symphonie-orkest 1100 Causerie 11.30 Gr 12 00 Nieuws 12.03 Sport. ENGELAND. BBC Licht Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Lichte r ziek 1.00 Voordracht 1.15 Orkestconcert Voor de kinderen 3 08 Voor de vrouw Lichte muziek 4 30 Voor de soldaten MUnwerkersorkest 5.15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Lichte muziek 6 00 Schots orkest 7 00 Planorecital 7.15 Orgelspel 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Revue orkest en so listen 9 00 Hoorspel J0.10 Gram 10 30 .Have a go" 1100 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Gev. muziek 12.00 Voordracht 12.20 Gev. muziek 12 56 Nieuws. Nationaal Programma recital 6.38 Am testconcert 8 00 Vocaal ense spel 9 20 Gram 1Ó50 Kar ending 7.00 Or rcttemuziek 2.00 BRUSSEL.' 484 m. :lek 100 Nieuws 1.10 Ope- n 245 Gram 3 00 Jazzmu- -»ram 5.00 Nieuws 5.15 en 5.45 Gram ■zang 7 00. 7.20 en 7 40 Gram 7 45 00 Gram* 8.15 Orkestconcert 10.00 0.10 Gram 10.15 Jazzmuziek 10.45 11.45 Gram 12.34 Gram 12 50 Koer Gram 1 00 Nieuws 1 15 Dansmuziek 1'45 Gra 2 00. 2,15 2 30. 3.00. 3.25, 3.30, 3 52. 4 37 en 4. Gram 5.00 Nieuws 5.10 en 5.30 Gram 5 Boekbespreking 6.00 Declamatie, zang i plano 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 Zangrecilal 750 Radiofeuilleton 8.00 Omroep orkest 8.45 Zangrecita' 9.15 Japanse muziek lO.t en piano 10 55 Nieuws. Last van- voor jaarsvermoeidheid Voelt U zich loom en futloos? Bent U niet meer tegen Uw taak opgewassen? Op al die vragen is maar één antwoord... HERBESAN- thee! Een dagelijks kopje HER- BESAN-thee (even eenvoudig klaar te maken als gewone thee) „verjongt" Uio bloed, reinigt Uw organisme en verdrijft die loomheid, die U so moedeloos maakt! Begint vandaag nog met Uw dagelijks kopje HER BESAN. Na korte tijd voelt U zich Vi ander mens! Verkrijgbaar hjj Uw apotheek of drogist. zal t September as. geopend worden. (Advertentie), ni NOORSE EN DEENSE STUDIEBEURS VOOR NEDERLANDERS. Jj( Zowel de Noorse als de Deense regering w hebben leder een studiebeurs ter beschik- v. king van een Ned. student gesteld, resp. van 3200 Noorse kronen en 3450 Deense kronen (plus 50 D. kr. reiskosten). Sollicitaties voor hl 25 Mei aan de afd. Hoger Onderwijs van het gl ministerie van O., K. en W., Princessegracht +h 15, Den Haag. PROMOTIES. 8il DELFT 10 April. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap ir W. van Loon op het proefschrift: De vergassing van 'koolstof met zuurstof en stoom. ee Academische examens AMSTERDAM (V.U.), 10 April. Geslaagdt I?' cand. rechten G. P. Lugtenborg, Leeuwar- lv den, A. Wendels, A'dam en m€j. D. MÜJlèr tu te Haarlem. m GRONINGEN, 10 April. Geslaagd: cand. Ito geneesk. H. W Beeling te Heemstede. si WAGENINGEN. 12 April Geslaagd: prop. hl ex.: T Avegaart, Roermond: S J G Boersma. <v Roosendaal: D Bokhorst. Bennekom; AL J Brouwer. Dordrecht; W J Brzeskowsky, tL F J Geurten. Brunssum; H C Jacobs. K] Vlierden: T Koopman. OldetrlJne; S G Man- «1 **"- Cats, Eelfde; J Th Moormans. Rotter- d< Rlessen. Den Haag; C P i RoÉsinm Woerden; P N Ruige, "Arnhem;* °G J M de Schutter. Heiningen: mej C A M M van Straelen. Wageningen; Tan Eng Han, Wageningen; G W Uhlenbroek. Heemstede: A G D M Vercauteren, Nieuw-Namen: J J F E de Wilde, Beverwijk; mej C E Willinge Prins, Anloo; P Zwaginga. De Wllp; CAS Zwetsloot, Hoogmadc; Cand. ex. Ned. land bouw: H Bults, Nieuw-Dordrecht; R Klomp. Zwolle; M Sonnema, Leeuwarden; M M Veld- Vroomshoop; A Overeem. Beem6ter; bouw: J M Aberson, Hattem; H D J van Heemst, Schiedam: H P Huff nagel. Deti Haag; J dfc Marcz Oyens. Den Haag; R Wet- selaar, Lochem: Cand, ex, tuinbouw: C W Brederode. Noordwljk; C de Jonge, Wage ningen; M Kamps, Scheemda; C G Roelands, Breda: M L Weyel, Amsterdam. Ruim 1,7 millioen voor drie legaties Minister Stikker heeft in een wetsont werp, dat de Koningin op 8 April in New York heeft getekend, een bedrag van ruim ƒ1,7 millioen aangevraagd voor. de huisvesting van de Nederlandse vertegen woordigers in Caracas (Venezuela), New Delhi (India) en Rome.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2