ïlieuuie £eiiisci)c GTminutt Regering is tevreden over de resultaten van televisie-uitzendingen Wist U Koningin Juliana winkelde op de 5de Avenue DONDERDAG 10 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9403 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaatvasMcfc Is gJuMevea 0150 bert In tegtjcnspffet" Arbeidsbemiddeling dwingt niet Na een half jaar experimenteren Nu België ook begint, is uitwisseling van programma's mogelijk NU OOK IN BELGIË de beslissing inzake de televisie is gevallen, heeft de correspondent van het agentschap Belga te Den Haag de heer Cals, staatssecretaris van O., K. en W„ bereid gevonden in een onderhoud zijn zienswijze te geven over de Nederlandse televisie-uitzen dingen en over de mogelijkheid van samenwerking tussen België en Nederland op dit gebied. Antwoordend op de vraag van de cor respondent of de televisie-uitzendingen in de afgelopen zes maanden aan de ver wachtingen hebben beantwoord, zei de heer Cals een onderscheid te willen ma ken tussen de verwachtingen van de „kijkers" en die van de regering. „Het publiek, de grote massa", aldus de staats secretaris, „is zonder enige twijfel teleur gesteld. Dit kon ook moeilijk anders, aan gezien de kijkers veel te hoge verwach tingen hebben gehad van de televisie uitzendingen en zich daarbij wel enigs zins hebben laten leiden door de hoop dat men in Nederland direct even goede televisie-uitzendingen zou kunnen bekij ken als in Engeland en Amerika, waar imen reeds sedert jaren televisiepro gramma's verzorgt". Niets anders verwacht „De Nederlandse regering echter", aldus de heer Cals, „had van de tele visie-uitzendingen niets anders ver wacht, dan hetgeen nu bereikt is. Met opzet wil zij de eerste twee ja ren als een experiment beschouwen. Daarmee houdt het grote publiek te weinig rekening. Zij heeft dan ook dit experiment ui-terst sober gehou den. De redenen hiervoor zijn behal ve van financiële, ook van sociale en culturele aard. De regering wenst namelijk in een tijd waarin voortdu rend versobering wordt gepreekt, geen nieuwe behoeften te scheppen, en verder is zij van oordeel, dat men deze zaak rustig en zonder overhaas ting moet doen." Het blijkt duidelijk en dit is beves tigd door de ervaringen van de afge lopen zes maanden dat televisie volkomen eigen karakter draagt, en anders is dan radio. In antwoord op de vraag van de respondent welke de bijzonderste n lijkheden zijn waarmede de Nederlandse televisie te kampen heeft, merkte de heer Cals op, dat de studio te Bussum, welke thans voor de televisie-uitzendin gen gebruikt wordt, te klein is, en der halve ongeschikt om een volledig pro gramma te leveren. Ook is de technische outillage er te beperkt. „Het gevolg daarvan is," aldus de heer Cals, „dat de uitzendingen te weinig actueel zijn en zich veelal moeten beperken tot studio opnamen." Ruimer gebruik van reportage-auto Hierin komt binnenkort echter verbetering, doordat men een ruimer gebruik zal gaan maken van de reportage-auto. Tot nu toe was het technisch alleen mogelijk met deze reportage-auto directe reporta ges uit te zenden uit de onmiddel lijke omgeving van de studio te Bussum. Er zal echter (zoals men weet) drietal straalzenders geplaatst worden, nl. te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De reportage-auto kan dan in deze drie steden uitzendingen opnemen, die v plaatselijke straalzender naar de hoofd zender in Lopik overgemaakt worden. Ook ligt het in de bedoeling te zijner tijd in het Noorden van het land relay- of hulp-uitzendstation op richten. Reikwijdte viel mee De reikwijdte van de zender te Lopik is overigens buitengewoon meegevallen, aangezien de grote steden in het Westen van het land, n.l. Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, volledig bereikt worden. Het Zuiden van het land, en ook, ik," zo vervolgde de heer Cals, „een deel van Noord-België, wordt bereikt dank zij de Philips-zender in Eindhoven." „Een deel van de moeilijkheden, mee de Nederlands T.V. op het ogenblik nog te kampen heeft, dient men te aldus de heer Cals, „in het licht V£ beperkte financiële opzet van de experi mentele uitzendingen." (Zie vervolg op pap. 5) Houwer in mijn Emma door vallende steen gedood Oude dame van twee trappen gevallen en overleden De 30-jarige houwer J. N. Hermans uit Hoensbroek is gisteren op de 410 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek door een vallende steen aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Uit de Maas bij Borgharen is het stof felijk overschot opgehaald van de 55- jarige J. Martin uit Maastricht, die op 18 Maart verdronk bij het ongeluk aan de Wilhelminabrug te Maastricht, toen de stelling, waarop drie mannen stonden naar beneden schoot. Het 4-jarige zoontje van het echtpaar Korporaal uit Zelheim (Gld.), dat in Hoogeveen logeerde, is gisteren in de Hoogeveense Vaart gevallen en verdron- In een huis aan de Overtoom te Am sterdam is de 72-jarige mevr. Vis uit Bussum, die bij haar dochter op be zoek was, van de derde étage van twee trappen gevallen. De vrouw is in het ziekenhuis overleden. Landelijke collecte voor t.b.c.-bestrijding In de week van 12 t.m. 17 Mei a.s. zal een landelijke inzameling worden gehou den voor de t.b.c.-sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren. Bericht Morgen (Goede Vrijdag) verschijnt ons blad niet. Onze bureaux zijn 's morgens tot 12 uur .geopend. Directie Nieuwe Leldsche Crt. Nieuwste snutje Horloge op batterij Van de levende have in het Dierenpark Wassenaar zijn de apen toch altijd nog favoriet by jong en oud. XJ moet ze ook zien, die chimpansees, als zij in een karretje een ritje door dit natuurreservaat maken en onderweg allerlei kattekwaad uithalen. Soms echter blijven zij rustig in het vehikeltje zitten. En peinzen dan wijsgerig over de zin van het leven Haringvloot op 20 Mei naar zee Redersvereniging adviseerde de regering Naar de Nieuwe Leldsche Crt verneemt, is de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij, de vier vis serijplaatsen vertegenwoordigend, beslo ten de regering te adviseren de uitvaart in de haringvloot dit jaar op Dinsdag I Mei te stellen. Vanmiddag had tussen beide par tijen op het bedrijfschap voor visserij producten in Den Haag nog een laatste bespreking plaats. Het ligt in de verwach ting, dat de minister dit advies zal over- Bernard Person geridderd De correspondent bij de Verenigde Na ties, Bernard Person is benoemd tot rid- :r in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandse consul-generaal in New York heeft hem de versierselen overhandigd. Onrusfig Zuid-Amerika Opnieuw revolutie in Bolivia Voor de tweede maal binnen één jaar... Zuid-Amerika, land van warmbloedige ensen, is berucht om de revoluties die met de regelmaat van een klok uit barsten. Gisteren was het de beurt aan Bolivia met zijn 4 millioen inwoners op een pervlakte van 32 maal Nederland! De republiek werd geregeerd door militaire Junta (raad) onder leiding generaal Hugo Ballivian, die zelf in Mei 1951 door een staatsgreep aan de macht as gekomen. De onbloedige revolutie is geslaagd, doordat een handvol officieren van leger en politie de opstandelingen hebben ge steund bij hun greep naar de macht Voorlopig president is nu generaal An tonio Seleme, de vroegere minister van Justitie. De leiding van de opstand was in han den van Estenssoro, een gevreesde figuur in Bolivia. De tinmagnaten hebben angst voor de „rebellenleider", omdat zij we ten, dat 95 procent van de arbeiders ir de tinmijnen analphabeet is en hem wel licht zullen steunen. De toestand blijft intussen nog onduide lijk. Tegengestelde berichten worden de wereld ingestuurd: „De revolutie is ge slaagd" maar ook „Er worden gevechten geleverd tussen opstandelingen en rege ringstroepen." Urk schonk oorkonde aan Argentijnse gezant Burgemeester G. Keyzer van Urk en zijn blonde dochtertje Puck hebben gis teren in Den Haag de Argentijnse ge zant A. R. M. Valenzuela namens de be volking van Urk dank gebracht voor zijn bemoeienissen in de kwestie met de vis- die in Argentinië zonder werk zijn gekomen. In een map, waarop het Urker wapen was aangebracht, zat een oor konde, gecalligrafeerd door de gemeente architect van Urk, J. H. van der Spek, n vier verzen de daden van de heren Valenzuela en Keyzer had be zongen. Russisch antwoord op de Westerse nota's De Russen hebben gisteren de ambassa deurs van Amerika, Engeland en Frank rijk hun antwoord ter hand gesteld op de Westerse nota's inzake de hereniging van Duitsland. Men neemt aan, dat nogmaals uitdrukking wordt gegeven aan het Rus sische standpunt, dat verkiezingen in ge heel Duitsland een zaak zijn, waarover de Duitsers zelf moeten beslissen. De tekst van het antwoord zal wellicht mor gen worden gepubliceerd. DAT in A'dam in het Inst. voor phy- sische therapie en zijn drie dependances jaarlijks 300.000 behandelingen tegen rheuma worden gegeven. DAT telegrammen aan de Koningin met gelukwensen t.g.v. haar verjaardag liefst vóór of op 28 April op de postkan toren moeten worden aangeboden. DAT in Vaals een Belgische auto met 65 kg gesmokkelde koffie is aangehou den. DAT voor het aanleggen van een snel- verkeersweg tussen Nuth en Ter Es- schen (Heerlen) laagste inschrijver was de Kon. Mij Wegenbouw N.V. te Roer mond met ƒ367.700 en hoogste H. J. te Siepe in Winterswijk met ƒ418.000. DAT de Ned. Fruittelersorg. op 18 April in Utreoht vergadert met als spre kers ir W. P. N. Vlasveld, P. A. Spoor en dr J. H. van Stuyvenberg. DAT de soldaten B. Jacobs en M. van Berlo, beiden van het regiment Oranje- Gelderland uit Deventer, bij de lande lijke schietwedstrijden voor dienstplich tige militairen in De Harskamp resp. kampioen geweerschutter en kampioen brenschuttcr zijn geworden, terwijl de groepsprys i d gewonnen door de Lim burgse Jagers uit Roermond-Venlo. Wereldrecord pijproken Opa Klijzing in het Amerik. nieuws r\e poging van Opa Klijzing uit Purmerend om volgende week Donderdagavond het wereldrecord Pijproken (dat op naam van de Ame rikaan Spaniola staat) te verbeteren, wordt behalve door de Wereldom roep en de N.C.R.V. ook uitgezonden door 162 Amerikaanse radiostations Vier nieuwsbulletins over deze merkwaardige recordpoging zullen van Flint (Michigan) uit worden uit gezonden en- 162 Amerikaanse radio stations zullen deze bulletins voorle zen in het programma „Coast to Coast". Het ligt in de bedoeling deze avond ook het Nederlands kampioenschap waarvan Opa Klijzing met 66 minu ten en 28 seconden over 2\$ gram ta bak titelhouder is, te „verroken". Aan deze nationale wedstrijd, die even eens gehouden wordt in het Noord hollands Koffiehuis te Purmerend, nemen behalve leden van De Gesel- lighe Dampkring uit deze plaats ook leden van andere clubs in ons land deel. De tabak is door de Neder landse tabaksindustrie ter beschik king gesteld. GOEDE VKIJBAG He, L eer, weer dat visioen van Golgotha! 'k Zie U verslappen onder 't zonnebranden. De zwarte gaten walmen in uw handen. Men slaat Uw sterven fel genietend ga. Met hoofd en vuisten schuddend, roept men: Ha, Koning! Zoon Gods! wring U van 't hout der schande! Men steekt de tong uit, knarst de wreede tanden en bauwt uw bange kreten spottend na. O God, en alle dagen zie ik weer Dat Gij mij aanstaart en oneindig teer, Mijn zoon! gij bij de spotters! schijnt te fluisteren. Ja Heer! 'k sta midden 't woedende gemeen, Maar laster niet, mijn God, waar zal ik heen? Ik wacht vergeving eer Uw oogen duistren. WILLEM DE MéRODE. (Uit: De donkere Moei). Opnieuw zeer grote belangstelling En kocht een aantal geschenken voor haar kinderen 1Y" ONINGIN EN PRINS hebben gisteren de dag elk op eigen wijze door- A-V gebracht. H.M. is gaan winkelen, de Prins bezocht vrienden en kennis sen. Samen hebben zij Prins Aschwin, de broer van de Prins, diens echtge note en haar twee zonen van acht en tien jaar bezocht. Zoals men weet, woont Prins Aschwin in New York, waar hij verbonden is aan het Metro- politain museum. Hij bezocht met de Vorstelijke gasten een Frans klooster (de stenen er van zijn stuk voor stuk uit Frankrijk naar Amerika overge bracht) en gaf later, ter ere van zijn familie een partij. In de avonduren hebben Koningin en de Prins een voorstelling van „The king and I" mee gemaakt. En voorts heeft H.M. een persconferentie over haar winkeltocht gegeven. Winkel in- winkel uiil 'l ÏSK*"- die het aanhoren 1 mnkliike congresrede had ver Daarin heeft zij verteld eer grote warenhuis van Saks aan de Vijfde Avenue rondgekeken te hebben. Zij er op alle verdiepingen, maar het er te druk om wdt te kopen. Het iukte beter in het modemagazijn „Best", H.M., zoals zij zei: „uitstekend slaagde met een jurk voor mijn oudste dochter, die op het ogenblik overal uitgroeit." De Koningin had talrijke flesjes par fum cadeau gekregen. Haar tocht door de stad maakte zij vrijwel onopgemerkt. De winkelstraten, die de Koningin uit zocht, de Vijfde Avenue en de 42ste straat, behoren tot de drukste wereld. Van tien uur 's morgens af wringt zich daardoor een massa kijkend* kopende mensen, die het gaan ove: de trottoirs vrijwel steeds zeer moeilijk maken voor elkaar. De grote magazijnen, die overal ter wereld gelijk zijn, worden afgewisseld met kleine bedrijven, r de meest uiteenlopende artikelen, juwelen af tot tropische vissen toe achter de ealageruiten te koop liggen. Naar dollarmaatstaven gemeten zijn de prijzen niet zeer hoog en er wordt dan >k zeer veel gekocht Het goedkoopst zijn boeken, sigaretten 1 kranten. Restaurants om op verhaal te komen zijn er minder dan bij maar men heeft om het andere perceel winkeltje, waar aan de lopende band sinaasappelsap uit vers fruit geperst wordt. Voor twintig dollarcent spoelt '"en er de vermoeidheid mee weg. Imposante gebouwen zijn hier: Rocke feller Center, met een geweldige Atlas- figuur er voor en de kerk van St Patrick, die niet verloren tussen het geweld van beton en ijzer staat, doch opvalt door haar neo-gotische, Europese styL Er is een enorm verkeer door de stra ten. Bussen van de Vijfde Avenue-lijn, groen gekleurd, taxi's in alle tinten en met allerlei tekeningen, schilderingen, letters en aanduidingen er op en het enorme autovervoer, dat op en neer gaat, door de Vijfde Avenue van de 42ste straat tot het Central Park met zijn duiven, standbeelden, schaatsvijvers en wandel paden, en ter weerszijden, een wolken- krabber-nieuwbouw, die schittert van nieuwheid en grootsheid! Brieven De Koningin heeft duizenden brieven ontvangen, zo is op haar persconferentie nog meegedeeld. was er één bij van een dame, die schreef „na juist haar tranen gedroogd de Ko ninklijke congresrede had veroorzaakt." Een ex-Duitser, thans in New York woonachtig en, zoals hij de Koningin schreef, gedurende de oorlog in Neder land ondergedoken met behulp van de Nederlandse verzetsleider Johannes Post, die gefusilleerd werd, zond H.M. een de hand geschreven met tekeningen lucht boekje „De Duikelaar". JHet bevatte gegevens voor onderduikers en, blijkens de streepjes op de laatste bladzijde, wa: het door achttien onderduikers geraad pleegd. Een ongetwijfeld zeer welkom ge schenk, want er is maar één exemplaar van en met de familie van wijlen Johannes 'Post houdt H.M., zoals bekend, contact. Mevrouw Post was peet bij de doop var Marijke. Niet alle adresseringen zijn correct Sommige briefschrijvers spreken di Koningin aan als „Koninklijke Hoogheid' en de Prins als „Zijne Majesteit." „Ieder die schreef, krijgt een ont vangstbevestiging", zo zeide de secretaris der Koningin, baron Van Heeckeren. Molecaten. doch géén handtekening. Dat is tegen de traditie. Vandaag zullen de vorstelijke bezoe kers met een Constellation van de Ame rikaanse luchtmacht naar de Tennessee Vallei gaan, om er een bezoek aan der dammen te brengen. In de loop van de dag vertrekt Misdaad ineen kerk Gruwelijke ramp eist 44 mensenlevens Venezolaans zakkenrollers verantwoordelijk In een kerk te Caracas werden gister morgen 44 personen gedood, orider wie 42 vrouwen en kinderen, en ongeveer 100 gewond, toen duizenden bidders voor de Heilige week in paniek geraakten door een vals alarm. Het geroep „Brand!" deed de gelovigen naar de uitgang van de kerk stormen. De slachtoffers werden in het gedrang doodgedrukt. De politie heeft een groep zakkenrol- rs voor de paniek aansprakelijk gesteld. Zij zouden de paniek opzettelijk hebben veroorzaakt Bij een autobus-ongeluk in de buurt van. Higuerote, eveneens Venezuela, zijn 35 inzittenden om het leven gekomen. ZeVen personen liepen verwondingen op. DAT minister Staf op 7 Mei in Keste- 'n tijdens de landdag van de Platte landsjongeren Gemeenschap Nederland zal spreken over de plaats van de agra rische jongeren in de defensie, en Prins Bernhard beschermheer van deze land dag is. DAT op 74-j. leeftijd in Bolsward is overleden Fedde v. d. Spoel, die meer dan 40 jaar de bezielende kracht in de plaatselijke Friese vereniging is ge weest en bekend werd door de rond leiding van toeristen. DAT ongeveer 55 ingenieurs en schei kundigen gisteren de Rubberstichting in Delft bezochten. DAT de Eng.-Ned. handelsbesprekin gen, die in Maart in Londen voorlopig werden beëindigd, Woensdag a.s. in Den Haag worden hervat. DAT de Kroon, om het natuurschoon te beschermen, aan mr V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg te Amstenrade vergunning heeft geweigerd voor het afgraven van een stuk boster- rein te Schinveld. DAT vandaag in Noordwijk de jaar lijkse driedaagse kadercursus van het Nat Jongeren Verbond is begonnen. DAT op 18 April by de onbewaakte overweg in het Hollewegje te Wouw^ (N.-Br.) in de spoorlijn Roosendaal—' Vlissingen een knipperlicht in dienst wordt gesteld. DAT de machinist G. G. uit Hengelo, die door nalatigheid op 10 Juni 1951 in Utrecht een botsing veroorzaakte met locomotief (20 gewonden), tot f 20 boete is veroordeeld. DAT de boer M. van Z. te Wijk bij Duurstede, die zijn koeien op een veel te klein stuk grond liet grazen, wegens dierenmishandeling in Utrecht tot 3 we- en onvoorw. is veroordeeld. DAT tegen de Venhuizer boer J. H. die ondanks het verbod een op tbc reagerende koe had gehouden, in Hoorn f 50 boete is geëist. DAT de 41—jGroningse kleermaker J. L., die in 1945 een formulier va: Schade-enquêtecommissie onjuist vulde, in R'dam (7 jaar later) veroor deeld is tot 3 mnd voorw DAT de regering steun heeft toege zegd voor event collectieve export var gouden; zilveren en verzilverde arti kelen. DAT binmen enkele maanden begon nen wordt met de uitvoering van hel detail-ontwateringsplan voor de Over- Betuwe, waarmee 50.000 man-weken gemoeid zyn. DAT vertegenwoordigers van de KV.P in Den Haag hebben geconfe reerd me: afgevaardigden van Belg. en Luxemb zusterorganisaties, over Bene- luxproblemen. vandaar naar het Paasvacantie-verblyf op Sea-l9land, een eiland voor de kust van Georgia. Koningin wil graag Hink uitrusten Op haar persconferentie deelde de Koningin nog mee, dat zij geen tijd had gehad een soda te drinken. Zij had met de Prins geluncht in een restaurant aan de Hudson. „Er zaten twintig tot dertig mensen aan tafel en het was erg prettig", aldus H.M. Over de geschenken voor de kinderen vroeg men haar, of de aardigheid voor de kinderen niet af zou zijn als zij alles van te voren wisten. Het is geen verrasing voor hen, anl woordde de Koningin onder grote vreug de van de aanwezigen. Zij hebben me. vóór ik vertrok, precies gezegd wat ik mee moest nemen. In het warenhuis van Saks bemerkten de mannen van de geheime dienst die de Koningin op een afstand volgden, dat er met haar twee verslaggevers in de lift meegingen. De Koningin wendde zich tot deze jongelieden en zei: „Alstublieft, ik wil vandaag eens rustig winkelen. Laat u ons alleen." Een verdieping hoger stapten de kran tenmensen uit. De Koningin zei nog, dat op straat ver schillende mensen op haar toegekomen waren om een paar vriendelijke dingen te zeggen. Eenmaal was zij geschrokken van een opflitsende fotolamp, maar d; was. omdat het de aandacht trok. „1 wij wilden geen aandacht trekken." De vraag van een der verslaggeefste of de Koningin, na de lange wandeling in de stad, ook pijnlijke voeten had, be antwoordde zij ontkennend. „Maar dit weekeind wil ik wel eens graag flink uitrusten", aldus de Koningin. Koningin hedenavond voor de N.C.R.V. Hedenavond van tien voor tot kwart over negen zal de N C.R.V. een uitzen ding verzorgen, gewijd aan het bezoek van H.M. de Koningin in Amerika. KONINGIN OP 18 JULI NAAR GOUDA H.M. de Koningin zal op 18 Juli a.s. een bezoek aan de gemeente Gouda bren gen, in het bijzonder ter opening gerestaureerde stadhuis. Op haar weg Gouda zal de Koningin eeD enkele bezienswaardigheid in de gemeenten Oudewater en Haastrecht worden ge toond. Voorts staat de bezichtiging bedrijf in de gemeente Moordrecht op het programma. Prinses Wilhelmina in Rotterdamse kerk Als „gewoon bezoekster" van Paassamenkomst Prinses Wilhelmina heeft gisteravond in de Koninginnekerk te Rotterdam een •samenkomst bijgewoond. De naar haar jongste kleinkind genoemde jeugd clubs van wijkgemeente Jaffa der Rot terdamse Hervormde Gemeente gaven daar een opvoering van» het Paasspel: De kinderen van Jeruzalem. Voorganger in de dienst was ds J. W. van Swigchum. De Prinses was incognito gekomen en wilde van een speciaal voor haar neer gezette stoel geen gebruik maken. Na afloop vertelde zij ds Van Swigchum dat ziten zeerste dankbaar en ontroerd was. Pinay boekt succes na succes Opnieuw 'n overwinning in de flssemblée Pinay heeft opnieuw gezegevierd in de Franse Nationale Vergadering. Tevoren had hij verklaard, niet in functie te zul len blijven al een motie tot verdaging van het debat over de glijdende loonschaal tot Mei, niet zou worden aangenomen. De motie werd toen aangenomen met 310 tegen 238 stemmen- Tegen stemden socia listen en communisten. Vele Gaullisten M.R.P.-leden onthielden zich van stemming. Pinay was van mening, dat een onmiddellijke algemene loonsverho ging zijn anti-inflatiepolitiek zal door kruisen. Noodbrug geslagen bij kasteel Eijsden Bij de hoofdingang van het kasteel Eijsden waarvan gisteren reeds de Oos telijke zijgevel is ingestort, worden nog meer instortingen verwacht. Aan de achterkant is men daarom vanmorgen begonnen een noodbrug over een der grachten te maken. Gravin R de Liedekerke werd van middag in Eijsden verwacht He: stof felijk overschot van de verongelukte 63-jarige lingerie-juffrouw Sabine Wjj- nands is in de hal van het kasteel op-i gebaard. Hou en trouw /~iP Dinsdag na Pasen zal de „Unie, Een school met den Bijbel" weer haar jaarvergadering houden. Omdat het bestaansrecht van de school met de Bybel thans weer ter discussie is, zal deze vergadering stellig druk worden bezocht. De aloude Unie roept herinneringen op aan een ver verleden. Zij staat in ons volksleven als een opgericht teken van Gods ontferming en trouw over onze scholen. Op 23 Januari 1879 werd zy opgericht Dat was een historische datum. Immers, op 23 Januari 1579 was de Unie van Utrecht opgericht, het verbond van de Zeven Noordelijke Nederlanden, dat be doelde weerstand te bieden aan de ty- rannie van PhUips II, de Koning van Spanje. De „Unie, Een school met den Bijbel" had een gelijk doel. Zij bedoelde weer stand te bieden aan de tyrannie van het Liberalisme ten opzichte van de scholen met de Bybel. Deze tyrannie was verper soonlijkt in minister Kappeyne van de Coppello. Deze toch had in 1878 een ont werp ingediend voor een nieuwe school wet. Deze wet stelde hoge eisen aan het onderwijs en mede aan de gebouwen. De minister bedoelde het onderwijs te ver beteren. Maar het fatale was, dat deze hogere eisen ook zouden gelden voor de bijzondere scholen, die tot de laatste cent toe alles zelf moesten bekostigen. TJET Volkspetitionnement, getekend AA door meer dan 300.000 vrienden van het Chr. onderwijs, probeerde nog de Koning te bewegen deze wet niet te tekenen. Helaas op 17 Augustus 1878 tekende de Koning de wet toch. Verslagenheid heerste er toen in het kamp van de vrye school. Maar deze verslagenheid duurde slechts kort. Men besloot jaarlijks een collecte te houden voor het chr. onderwijs, als protest tegen deze wet en als een herinnering aan de liberale onderdrukking. De organisatie voor de collecte had en bij de hand. Het vorige jaar toch waren er in de meeste plaatsen „locale comité's" opgericht om handtekeningen te verzamelen voor het smeekschrift. Welnu, die locale comité's werden sa mengebundeld in de „Unie, Een school met den Bybel". Deze liet op 17 Augus tus 1879 haar eerste Augustus- of Unie collecte door het gehele land houden. De opbrengst bedroeg 43.000 gulden. "17"AN die tijd af is tot op dit jaar de Unie-collecte steeds gehouden. Doch de Unie deed meer dan een collecte houden. Zy maakte met alle geoorloofde middelen propaganda voor de vrije chr. scholen. En met succes! Hetgeen de vij and ten kwade had gedacht, heeft God ten goede gekeerd De bloei van hei chr. onderwijs is feitelijk begonnen na de fa tale schoolwet vein Kappeyne. Dat is de oude geschiedenis en daar- n is de jaarvergadering van de Unie op Dinsdag na Pasen elk jaar weer een feestdag voor allen, die het chr. onder wijs liefhebben. Wie zou menen, dat de gehechtheid aan het chr. onderwijs verflauwd Is. ver gist zich zeer. De mannen van 1879 zijn allen heengegaan en het zijn nu meren deels hun kleinkinderen, die rondom de scholen staan. Bracht de Uniecollecte in 1950 166.000 op in 1951 steeg dit be drag. de dure tijden ten spijt, tot 230.000. Hierin openbaart zich op verblijden de wijze „hou en trouw" aan de Unie, waarvan voor de chr. scholen zulk een welkome steun urtgaat. Vroeg bollenfeest op de Paasdagen Qedurende het Paas-weekeinde zullen de narcissenyelden volop in bloei staan. Ook de rode en gele tulipa's rui len rich laten zien. De hyacinthen beginnen te kleuren en te geuren en als het zachte weer aan houdt. verwacht 'men dat met Pasen zelfs de eerste vroege tulpen al zullen bloeien. De bollenstreek maakt zich op om de bezoekers te ontvangen. In Lisse en HiZ- legom heeft men straatversieringen aan gebracht. De grote kas op Keukenhof is het a.s weekeinde op haar mooist. In Hillegom heeft de Treslongtuin haar poorten voor de bezoekers geopend; ook hebben in deze plaats enige exportfir ma's hun tuinen ©oor het publiek toe gankelijk gesteld. Bij Wassenaar en Voorburg Hindemissen op wegen naar bollenstreek De rijksweg Den Haag—Amsterdam is Lvjn. de werkzaamheden bij de Kerke- hout over een vrij grote lengte in Den Deijl (Wassenaar) versmald. Automobi listen die rondom de Paasdagen naar de bollenstreek willen rijden, wordt aan geraden zoveel mogelijk dit punt te ver mijden. Men kan (borden geven de rich ting aan) via Voorburg, Voorschoten en de Haagse Schouw rijden. Om opstop pingen bij de smalle bruggen over de Vliet in Voorburg te voorkomen, wordt men aangeraden om, komende uit de richting van Rotterdam, niet by de Hoornbrug, maar wat Noordelijker bij de verkeerslichten op de Haagweg rechts af te slaan. Uitnodigingen voor Soekamo President Soekarno heeft uitnodigin gen ontvangen van de regeringen van Siam. Egypte en Italië om deze landen te bezoeken, en heeft de uitnodigingen in overweging genomen. WEERBERICHT Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien, hoofdzakelijk in het Westen van het land. Over-* wegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nog weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 Uur). ZON EN MAAN' Vrijdag: zon 553—1931; maan 21.35—

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1