Hulp voor noodgebieden is nog maar een eerste stap Vredesverdrag met Japan een „opgelegd dictaat" Geen Nederlandse represailles tegenover Indonesië Uw tweede Jeugd!..» HERBESAN..» 2|eventig maal zevenmaal Staatsiebezoek vandaag begonnen Washington beleeft zijn eerste Nederlandse Koninginnedag Schoolkinderen langs de route en oranje tulpen in de parken TVTASHINGTON GAAT VANDAAG de eerste Nederlandse Koninginne- dag in haar bestaan beleven. Alle straten waarlangs de Koningin van National Airport naar het Witte Huis zal rijden, zijn versierd met vlag gen, vlaggedoek en guirlandes. Voor het Districtshuis, het gemeentehuis van Washington, (waar het, uit de Senaat en Huis van Afgevaardigden ge kozen comité, dat de stad bestuurt), haar zetel heeft, plantten tuinlieden duizenden in kassen getrokken oranjetulpen uit en een soortgelijke ver siering vindt men ook rond het Witte Huis. Het is heerlijk zacht lenteweer de laatste dagen in Washington en de vooruitzichten zijn zeer gunstig. Daar de Prinses Beatrix in de na- vijver voor Lincoln's op 36 zullen rus middag (vier uur) op National Airport verwacht wordt, kan de hele stad de ontvangst mee beleven. De zaken zullen het personeel vrijaf geven en duizenden schoolkinderen worden langs de route opgesteld, om liederen te zingen en de Koningin toe te juichen. Bovendien zullen op verschillende punten van de route muziekcorpsen Voor het gebouw van het district Co lumbia hebben brandweerlieden van ladders een erepoort gemaakt. Hier zul len H.M. de sleutels van de stad Washington, die tevens die van het District Columbia (D.C.) zijn, worden aangeboden. De weg, die de Koningin van het vlieg veld naar de stad neemt gaat tussen het befaamde Pentagon, het hoofdkwartier der Amerikaanse defensie en de stille De bekende schilder en mozaïek kunstenaar Anton .Molkenboer viert Dinsdag a.s. zijn tachtigste verjaar dag. In zijn atelier in Haarlem werkt de kunstenaar, zoals men hier ziet, aan een Gijsbrecht van Aemstel- mozaïek, bestemd voor de stad Amsterdam. tend gedenkteken door. Het is die prachtige „highways" land, dat geen ruimtegebrek kent, rijk is. De ontvangst op het vliegveld is zó uitvoerig geregeld, dat een Washingtons blad gisteren schertsenderwijs opmerkte: „Als er iemand op een verkeerd moment zijn neus snuit loopt alles in de war." Conflict in Los Angeles De Koningin zal ook Los Angeles be zoeken. Er is een conflict tussen het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de burgemeester van die stad gerezen over de plaats waar de Koningin zal wonen. Minister Acheson in Washington be paalde, dat het in het Beverley Hills hotel zou zijn. Aangezien dat juist bul ten het grondgebied van Los Angeles Acheson blijft echter bij zijn besluit, ligt, is men daar boos. „Beverley Hills :s beter, in verband met Hr. Ms. comfort en veiligheid", zo zei hij. De Amerikaanse regering heeft nu Kamer accoord met hulp aan dagbladen Vrijstelling omzetbelasting advertenties (Van onze Parlementsredacteur) Zoals te verwachten was heeft d< Tweede Kamer zich gisteravond ver enigd met het wetsontwerp, dat vrü stelling van omzetbelasting op adver tenties geeft en dat een tijdelijke gedeel telijke schorsing van dit invoerrecht op datzelfde papier invoert. Op deze maat regelen ten behoeve van de dag weekblad-bedrijven was reeds bij vroegere gelegenheid door de Kamer zelf aangedrongen. De heer Hoogcarspel (Comm.) zag al leen een moeilijkheid. Hij meende, dat vrijstelling van de omzetbelasting de adverteerders en niet de dagbladbedrij ven ten goede zou komen, en dat is ni eenmaal niet de bedoeling. Minister Lieftinck wees hem er op, dat bij het niet verlenen van deze vrijstelling v schijnlyk de abonnements- en adverten tietarieven omhoog zouden moeten, ter wijl deze nu op het huidige peil kunnen worden gehandhaafd. Voorts verenigde de Kamer zich met een wijziging van de ziektewet, waardoor de mogelijkheid van doorbetaling premie tijdens ziekte wordt geopend. Een zestal wetsontwerpen van louter finan- cieel-technische aard ging onder de ha- Tevens werd aanvaard een wijziging van het reglement van orde, voorgesteld door prof. Romme, waardoor het vragen uurtje in de Kamer meer tot zijn recht zal komen. De nadruk gaat nu vallen op de mondelinge vragen, terwijl behalve de vragensteller ook andere kamerleden zich in het vraaggesprek mogen mengen, toclh een vliegtuig steld van de journalisten die de Konin gin op haar reis willen volgen. Echter is dit vliegtuig veel langzamer dan het toestel waarmee de Koningin zal reizen, zodat de pers moeilijkheden te wachten staan. Er zijn twintig Nederlandse jour nalisten bij. Maartse buien" van wensen Minister verwacht, dat volgend jaar meer dan thans (J 9 millioen) beschikbaar komt (Van onze Parlementsredacteur) ZONDER STEMMING heeft de Tweede Kamer zich gisteravond accoord verklaard met drie begrotingswijzigingen, die verband houden met de deelneming van het rijk in de kosten van ontsluiting van de zgn. onont wikkelde gebieden. Minister Van den Brink had waarlijk „Maartse buien" uit de Kamer over zijn hoofd gekregen in de vorm van wensen voor ge bieden, die (nog) niet tot ontwikkelingsgebied zijn verklaard. Hij had trouwens niet anders verwacht. tuigd, dat het nog slechts ging om een eerste stap: het laatste woord is nog lang niet gesproken. De plannen zijn echter opgesteld in een tijd vam inves teringsbeperking. Toen was het motto de Friese spreuk: „as it net kin sa as it moat, moat it mar sa as it kin". Nu deelde hij mee, dat alle wensen, die er z(jn en nog komen, zullen worden bestudeerd en eventueel verwerkt door een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de betrokken departe menten, de provinciale economisch tech nologische instituten enz,, opdat de re gering zal beschikken óver een „reserve" an openbare werken. De bewindsman was er zelf van over- Critiek in Tweede Kamer Wat heeft de regering gedaan om vergoeding van schade te verkrijgen? (Van onze Parlementsredacteur) VAN ENTHOUSIASME was gisteravond in de Tweede Kamer weinig te ontdekken tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 8 September 1951 te San Francisco gesloten vredesverdrag met Japan. Men zal zich de voorgeschiedenis herinneren: Amerika stelde dit verdrag op en de mede-overwinnaars hadden practisch slechts „ja" te zeggen. De regering was" het met deze handelwijze ook niet eens, maar minister Stikker is onder het juk doorgegaan. van veel Nederlanders leeft. Amerika heeft een groot deel van de mede-i Er is over ons maar zonder ons beslist, zo meende de heer Weltar. Hij vond het ontzaglijk moeilijk voor de velen, die in Nederlands-Indië geleden hebben onder de poging van Japan om de Nederlandse bevolking uit te roeien, dit land weer in de rij der beschaafde naties op te nemen. Hij meende, dat ook hier weer gesproken kan worden van dilettantisme van het •Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Het is een nieuw Ameri kaans experiment waarvan de uitslag op zijn minst onzeker (s. Aan de goede kant Wat dit betreft, had de heer Weiter een andere visie dan de heer De Kadt (Arb.). Deze had tevoren betoogd, ook wel cri tiek te hebben op de wijze van totstand koming van het verdrag en op het uit blijven van een schadevergoedingsrege ling, maar voor hem lag het hoofdcrite rium in het feit, dat hierdoor Japan in de mogelijkheid gebracht wordt in de hui dige wereldverhoudingen „aan de goede kant" te staan. Hij zag de toekomst niet zo somber in. Japan zou zich n derlaag, wel aanpassen aan de gewijzigde machtsverhoudingen: dat heeft Japan eenmaal altijd gedaan. Maar de heer Weiter hield vol: Japan zal doen. zodra de Amerikaanse bezetting is verdwenen, moet worden af gewacht. Als het in het voordeel van hel land zelf is. kan het net zo goed aanslui ting bij Rusland als bij Amerika zoeken. De grief tegen de wijze van totstand koming van het verdrag wilde de heer Weiter eigenlijk wel in de beweegreden van het wetsontwerp vastgelegd zien. Wat deed de regering? Ook de heren Korthals (V.V.D.) en Schmal (C.H.) waren allesbehalve enthou siast. De heer Korthals wilde wel e weten, wat de Nederlandse regering dert de vernietiging van Hirosjima eigenlijk had gedadn om de Nederlandse belangen veilig te stellen. Ook vroeg hij inlichtingen naar het te verwachten sultaat van nadere besprekingen, door Japan aan Nederland toegezegd schadevergoeding. De heer Schmal sloot zich bij deze vragen aan en wilde daar naast een duidelijke uiteennzetting heb ben van hetgeen buiten en hetgeen bin nen onze macht gelegen heeft bij de be- invloeding van de totstandkoming vredesverdrag. Hij sprak van het opleg gen van een dictaat, hetgeen misschien Iets te sterk uitgedrukt was, maar Uern toch wel aangaf vat in de fearten de kou laten staan. De heer Korthals verklaarde tenslotte, wel te zullen voorstemmen, ondanks zijn grote bezwaren. Hij vreesde nl„ dat beter verdrag nu eenmaal niet te krijgen ongeregeld laten van de ver houdingen is ook niet aan te bevelen. Wel drukte hij de regering op het hart. de Nederlandse belangen op de bres te blijven staan. Vanmiddag werd het debat voortgezet, ran tie. Het gaat vooral om voorbereidend werk. Er moet nu eenmaal regionale industrie-spreiding komen. Opvoering vari onze industriële capaciteit is nodig om de sterk groeiende beroepsbevolking op te vangen. Enige geleidelijkheid is hier bij geboden, vooral ook uit geestelijk oogpunt bekeken. Volgend jaar meer Minister Van den Brink verwachtte, dat volgend jaar meer aangevraagd zal kunnen worden dan voor het lopende jaar (voor dit jaar is f 9 millioen aan gevraagd, terwijl provincies en gemeen ten dit jaar zo om en de bij f 2 millioen zullen moeten uitgeven). Ook Minister Wemmers nam een deel van de beantwoording voor zijn reke ning, speciaal waar vragen waren ge steld over het aandeel van het departe ment van Verkeer" en Waterstaat in de ontsluiting der achtergebleven gebieden. Hiervan stippen wij aan zijn medede ling over de verbetering van de verbin ding van Goeree-Overflakkee met de vasts wal. Dit jaar zal begonnen worden met de verbetering van de aanlegplaat sen in Mlddelharnis en Hellevoetsluis. Verwacht wordt, dat de verbetering van de zgn. Rolbrug te Hellevoetsluis nog dit jaar gereed komt. De R.T.M. is bereid, verbeteringen aan te brengen aan de veerboot, indien de garantie wordt gegeven, dat een ver goeding wordt verleend, wanneer een vaste verbinding tussen Goeree en het vasteland tot stand komt eer de kosten volledig zijn afgeschreven. Rijk, provin cie en gemeenten beraden zich nog rel of niet verlenen van deze ga- Voordat het K.L.M.-vliegtuig Prinses Beatrix zich van Schiphol verhief om, nagestaard door duizenden mensen, de grote reis naar Amerika aan te van gen, spraken de Koningin en de Prins nog enkele afscheidswoorden voor radio, film en televisie. Ondanks arrest van 95 Nederlanders Minister Peters naar Nieuw-Guinea, zodra de omstandigheden daarvoor gunstig zijn OP HET OGENBLIK bevinden zich in Indonesië 95 Nederlanders in ar rest. Daaronder zijn er 13 die al meer dan twee jaar van hun vrijheid zijn beroofd. Er is geen enkele andere democratische staat waar een der gelijke bejegening van Nederlanders plaats heeft. Hiermee is niet gezegd, dat iedere arrestatie onrechtvaardig was. Tot represailles zou de regering niet gaarne overgaan, zei staatssecretaris Blom gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begrotingen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Of de belangen van de betrokkenen zouden zijn gediend met deze zaak te brengen voor een internationaal forum, valt volgens de staatssecretaris te betwij felen. De regering ral zich echter nader beraden indien haar besprekingen met de commissie-Soepomo niet spoedig tot sultaat leiden. Wat de inbeslagneming wapenen betreft, wordt voortgegaan met de voorbereiding om deze zaak aanhan gig te maken bij het Uniehof. Minister Peters verklaarde dat Ne derland nooit initiatieven heeft ge en tot wijziging van de betrek kingen in de Unie. De regering heeft zich alleen bereid verklaard tot liet door Indonesië voorgestelde overleg. In 1950 heeft de Unie niet onbelang rijke resultaten opgeleverd. De moei lijkheden zijn pas begonnen na de conferentie over Nieuw-Guinea en de kabinetscrisis in Indonesië. „Wijsheid en geduld" Voor geen -enkele -oplossing van hef vraagstuk Nieuw-Guinea is een meerder heid in het parlement te verkrijgen. Men kan de regering daarvan geen ver wijt maken. Naar de mening van de mi nister kan een definitief standpunt het best wórden bepaald bij de formatie van >n nieuw kabinet. De regering heeft zich vele malen afge vraagd of Indonesië nog wel samenwer king wenst, gezien de houding van dat land in velerlei opzicht tegenover Neder land en de Nederlanders. Tot een con clusie is de regering nog niet gekomen. Wijsheid en geduld acht de minister beter n een al te krachtig optreden. Zodra de omstandigheden daar- >or gunstig zijn zal de minister een bezoek aan Nieuw-Guinea brengen om met eigen ogen te zien welke problemen tot oplossing moeten wor den gebracht. Staatssecretaris Götzen merkte over de afvloeiing van ambtenaren in Indonesië Nederland op, dat Indonesiërs die Nederlandse vader hebben gehad en zich steeds als Nederlanders hebben be schouwd, aanspraak kunnen maken op volledige garantie met inbegrip van het recht op vrijwillige afvloeiing. De verontrusting over het lot van de gearresteerde Neder landers in Indonesië was door de ver klaring van staatssecretaris Blom nog niet weggenomen. Integendeel, Thans is geheel duidelijk geworden hoe krenkend onze regering wordt behandeld. De rege ring zal moeten verklaren dat zij zich alle rechten in deze voorbehoudt. Met het zenden van nota's komt men niet verder. Prof. Gerretson (CHU) vroeg waar de nota over Nieuw-Guinea blijft, die de regering heeft toegezegd, waarop de minister antwoordde dat hier niet van een uidrukkelijke belofte sprake is. Prof. Molenaar (VVD) vond het onbevredigend dat het bepalen van het definitieve stand punt over Nieuw-Guinea wordt uitge steld. Als dc minister een standpunt heeft, dan moet hit dit nu verdedigen. Zou hij het kabinet niet met zich meekrijgen of de Staten-Generaal tegen zich vinden, dan moet hij aftreden. Staatssecretaris Blom deelde nog mee dat de Nederlandse gevangenen in Indo nesië wel bezoek van Nederlandse consu laire ambtenaren mogen ontvangen. Alles wordt gedaan stiP hen te helpen. Baten de oude wegen niet-, den zullen nieuwe moe ten worden bewandeld'. De begrotingen werden tenslotte met alleen de communisten tegen aange- Twee nieuwe rangen; Brigade-generaals en een commodore Zowel de landmacht als de luchtmacht zijn verrijkt met een nieuwe rang, beide liggende tussen kolonel cn generaal-ma- joor. Deze rang heet bij de landmacht brigade-generaal en bij de luchtmacht commodore. "Jot brigade-generaal zijn bevorderd: de inspecteur der Artillerie, kol. J. M. Steenmetz; de inspecteur van de Verbin dingsdienst kol. J. J. Marlet; de inspec teur van de Intendance kol. P. J. Bont; de kolonel van de Garde Grenad ie F. Puffius, gouverneur van de K.M.A.; de kolonel van de Artillerie J. Portheine, hoofd afdeling Opleidingen van de van Prins Bernhard. Tot commodore is benoemd de kolonel vlieger waarnemer J. van der Werff, Commandant Luchtverdediging. De pl.v. directeur Materieel va landmacht, kolonel J. B. Backer, slaat de nieuwe rang over en is bevorderd tot generaal-majoor. Met het instellen van deze nieuwe gen zijn tevens de distinctieven va daar boven liggende rangen (generaal- majoor. luitenant-generaal en generaal) veranderd. Tigermoth bij Reeuwijk geheel vernield Noodlanding in sloot; de piloot ongedeerd Gistermiddag om kwart voor vier moest de leerling-vlieger L. Brunt, die met de Tiger Moth PH-HAP van Rijksluchtvaartschool Ypenburg oefenvlucht uitvoerde, bij Reeuwijk noodlanding maken. Vermoedelijk wj motorstoring. Het toestel kwam evenwel jn sloot terecht en werd volkomen vernield. Brunt bleef ongedeerd. De omgekomen bestuurder van de gis teren in Twente neergestorte Meteor was de ongehuwde 22-jarige sergeant-vlieger J. H. Nagtegaal uit Alphen aan den Rijn. Hij was sinds October 1951 leerling op de vliegbasis Twente. Nader wordt nog gemeld, dat deze Meteor bij het for- matievliegen de vleugel raakte van de machine er naast. Daardoor stortte de Meteor neer. En waarom niet? Het is zó eenvoudig: Verzet U tegen oud worden.... drink HERBESAN-thee Elke dag een kop HERBESAN en Uw bloed blijft zuiver, geen last meer van verstopping of hoofdpijn. HERBESAN is een natuurlijke hulp, een mengsel van 14 verschillende kruiden. Laat U daarom helpen door.... om in vorm te blijven! Verkrijgbaar bij Uw apotheek of drogist. Het lied der aethergolven DONDERDAG 3 APRIL. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7 45 Morgen- ;bed. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9 40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram. 10 30 Morgendienst. KRO. 00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 1130 „Als Ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 03 Gram. ,12.45 Reportage. 1.00 Nieuws denking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). AVRO 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. VPRO 7 50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding 9 15 Gram. 935 Voor de huis- 11.45 „Een hengel kleuters. 1100 Radio 45 betimmering en het ingebouwde dressoir en thee- De Jong was in een zonnig humeur en plagend meubel, de gestoffeerde zitbank en de wit bete zei hjj toen Willem bij hem aan boord kwam: gelde keuken, dat alles bracht haar in een Staat „Dat is net op 't nippertje, over twee minuten van verrukking. gooi ik los en ik zou mijn dochter niet alleen op de wal hebben laten staan." „Maar ik ben er", juichte Willem. „Dat ben je net, ga maar kijken of zij klaar is voor de bloempjesplukkerij." Geheel gereed zat Toos hem op te wachten. „Heb je al thee gehad?" vroeg zij. „Niet?" Zij zou gauw een kop inschenken. „Opschieten, we gaan varen", riep haar vader waarschuwend. Blazend en proestend dronk Willem de war me thee, doch na en tweede waarschuwing zette hij de kop neer. „We gaan", zei hij. „Voor melktijd morgenochtend thuis", spotte De Jong, die al in de stuurhut stond te springen van driftige haast. „Komt in orde," beloofde Willem kregel; dit soort grappen lag hem niet vanwege de donkere achtergronden. „En nu ga ik thee zetten", zei hij. „Moet dat", vroeg Toos wie elke minuut hier doorgebracht verloren tijd leek. „Voor de jongens en ik moet toch ook wat eten." Ja, eten moest hij, dat kon Toos begrijpen en ,Wat mooi is alles hier", juichte zij. „En het gaat nog mooier worden", lem lachend. „Nog mooier, dat kan niet, ik heb nog nooit de een kajuit gezien als deze." zii „Het mooiste meubel ontbreekt toch nog." „Wat dan?" vroeg Toos argeloos en verbaasd. „Als jij hier voor altyd komt wonen is de kajuit af, eerder niet." a BAARDMAN ringen en als een echt schipperspaar gingen zij van boord de zuivere berglucht tegemoet. Licht was hun stap en licht was hun hart en er was niets wat hen bezwaarde. Zij zwierven hand in hand langs smalle pa den, zij fluisterden aan eikaars oor woorden welke zelfs de vogels niet mochten horen en toen warm werd boven hun hoofden zochten koele plaats onder de bomen. Zij poepten van de meegenomen versnaperin gen en zij dronken van de limonade, die Willem in vooruitzien had verzorgd. Na een tijd van dromend zwijgen vroeg Toos opeens: „Zijn alle fijnen zoals jij?" „De meesten zijn beter dan ik" antwoordde Willem en ietwat kregel vervolgde hij: „Je moet niet altijd van fijnen spreken, dat hoor ik liever niet." „Is het een belediging?" vroeg Toos ver schrikt. „Een belediging niet, maar de mensen die het woord gebruiken staan meestal zeer vijan dig tegenover alles wat iets met godsdienst te maken heeft en dat ben jij toch niet?" „Ik weet het niet" antwoordde Toos peinzend, „aan boord bij ons wordt nooit over God ge sproken-, mijn vader zegt dat fijne lui net zo lastig zi-j-n als mistige motregen." Willem aarzelde met te antwoorden. Als een heiden was Toos grootgebracht, hij zou naast „Eet je brood", antwoordde Toos ontwijkend. „Ik ben klaar, nu nog wat klaar maken or mee te nemen en dan gaan we." „Meenemenbrood....?" „En drinken! Ik wil je niet laten lijden vai g&brek." - „Maar we kunnen toch iets kopen onderweg in vrijer ook zendeling moeten wezen, dat zou lachend beloofde zij: „Dan zal ik je eens keurig een van die leuke café's waarin de familie bij Adriaan beter afgaan. Voorzichtig naar woorden de tapkast woont." zoekend begon hij te spreken over de plaats „Het is Zondag, vergeet je dat niet?" welke God innam in het denken der christenen „Zondag... is het omdat je fijn bent Willem? en over de eisen waarnaar een gelovige zijn Maar waarom ga je dan niet naar de kerk?" leven behoorde te richten. „Hier is geen kerk voor de Protestanten, daar- Aandachtig luisterde Toos, doch telkens onder- om gaan we wandelen. Er zijn heel wat dingen brak zij zijn verklaring met de woorden: „Het die wij fijnen op Zondag niet doen en jij zult Z&1 wel waar zijn, maar ik begrijp het niet". bedienen, precies alsof we.. „Uitspreken Toosje", plaagde Willem. „Je begrijpt het wel", antwoordde zij blozend. „Alsof we getrouwd waren", vulde Willem aan. „Engerd", schold Toos en zij holde voor hem uit de loopplank over. Willem voelde zich heel behaaglijk in de posi tie van hij het voor altijd willen hebben, dacht hij gezorgd werd. Zo zou nog heel wat moeten leren in de toekomst." Ook deed zij vragen welke Willem dwaas groot en warm was de nabijheid van zijn meisje begrijp moet jij me uitleggen." „Ik wil wel leren, Willem, alles wat ik niet de oren klonken: „Waarom heeft God alles niet in hem. Terwijl hij at bewonderde Toos de mooie din gen waarvan és kajuit vol was. De glanzende „We praten vandaag nog ad", besloot Willem. Hij pakta netza* met brood gelijk goed gemaakt als Hij het toch an we op zeggen had? 't Is moeilijk om jouw geloof te begrijpen." Telkens vraer herhaalde zij: „Ik be- versnape- grijp net niet.»" iiVordt vervolgd) 1.15 Mededeling* 1.20 Metrop. ork. 2.00 „De hoorspel. 2 45 Gram. 3.00 Voor de zieken. 4.05 Hersengymnastiek. 4 30 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 5.00 Voor de Jeugd. 5.30 Pianoduo. 5.45 Reg. uitz.. Mr H. van Andel: „Zwerftochten door Zuid Nieuw-Guinea". 6.00 Kon. bezoek aan Amerika. 7.00 Dansmuziek. 7.30 „De vlieger Gramofoonmuziek. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Orkestconcert. 1230 Bariton, fluit en plano. 1.00 Lichte muziek. 1 20 Voor de boe ren 2 00 Nieuws. 2.10 Mededelingen. 2.20 7.35 Militair 8.00 Hoorspel. 8.30 icht. 11.45 Parlements- 1500 c 247 l 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Orkest- concert. 12.45 Voordracht 100 Parlements- overzicht. 1.15 Lichte muzfek. 1.45 Orkest- concert. 2 45 Voor de kinderen. 3 00 Voor de vrouw 4 00 Salon-orkest en soliste. 4.30 Voor de soldaten 4 45 Lichte muziek. 5 15 Mrs Dale's Dagboek. 5 30 Causerie. 5 45 Va riété orkest. 6 30 Militair orkest. 6.15 Gev. progr. 7 45 Hoorspel. 8 00 Nieuws en radio journaal. 8 25 Sport. 8 30 Gev. progr. 9 00 Gev. muziek, 9.45 Voordracht. 10.15 Plan* spel 10 30 Hoorspel met muziek. 1100 Nw 11.20 Sport J Voor" Nie» FRANKRIJK, Nat Progr. 12.30 Operamuziek. 1.00 Nieuws. 1.20 Opera muziek 2.00 Nieuws. 2.05 Pianorecital. 2.25 Hoorspel. 4.36 Gram. 5.10 Orgelconcert. 5.55 Koorzang. 6 30 Amerik uitz. 7.00 Lichte mu ziek 8 00 Nat ork. 11.15 Zangrecital. 11.30 Gram. 11.45—12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12 30 Weerber 12.34 Voor de landbouwers 12 42 Gram. 12 50 Koersen. 12 55 Gram 1.00 Nieuws. L15 Klassieke muziek. 2 00 Engelse 7 50 1 r de 900 ïziek. 10.55—11 00 Nieuws. BRUSSEL 484 12 05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws 1.10. 2 00 0 en 4 00 Gram. 5 00 Nieuws. 5 15 Lichte izlek 6 30 Gram 7.00 Omroeporkest en ren. 7.45 Nieuws. 8.00 Hoorspelen 10 00 uur Advertentie NIEUWE GROEIVITAMSME ONTDEKT Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, n.l. de „rentespaarbrief-vitamine", die geld bin nen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs ZVt maal zijn oorspronkelijke waarde ge kregen. Geef ook Uw geld een dosis groeivltami- en koop een of meer rentespaarbrie- van de Nationale Leningen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar bij banken of commission- irs in effecten (in stukken van 100,- 25,-) en bij de postkantoren (in stuk- i van ƒ25,-). U kunt ze ook bij de Posbcbequ*- an Girodienst bestellen, - (Advertentie). WEK DE GAL 1 IN UW LEVER OP Elke dag n uit bed springen. uw lever ce liter gal In teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Heusden (toez.) cand. B. K. W. Dijkstra te Ermelo; te Woerden L. Kievit te Putten. Geref. Kerken. Beroepen: te Stad aan 't Haring vliet drs J. Végh, prop. te Bussum. Duitse gasten bij Herv. jeugd in Rotterdam Deze week zijn een aantal predikanten en jeugdleiders van de Evangelische Kirche uit Bremen de gast van de Cen trale Hervormde Jeugdraad in Rotterdam Zij zijn gisteren aangekomen en zullen kennis nemen van het massajeugdwerk. Daartoe zullen zij lezingen volgen en jeugdclub- en volkshuizen bezoeken. Spoedige vervulling van de vac.-prof. Schilder? Curatoren van de Theologische Hogeschool >f. Kerken hebben zich in hun dezer vergadering uitgesproken nedige de vier wijlen prof. d e ae overige hooglerarei asten. De colleges, tenta In de vakken, welke d< ir heeft hoogleraren verdeeld :ljn School voor slechthorende kinderen in Groningen Het Koninklijk Instituut voor Doof stommen te Groningen, waar op 31 De cember j.L blijkens het jaarverslag 218 leerlingen zaten, heeft plannen om een school voor slechthorende kinderen te stichten. Er was in 1951 een expoitatie- verlies van bijna f 14 000. MIDDELBARE AKTE PAEDAGOGIEK AMSTERDAM. 1 April (Nutssemenarlum -oor paedagogiek) Geslaagd: Diploma A: nej A J Wilmink, A'dam; en de heren J J -an Dijk, Sneek; M A Wiersma, Wormer- 'eer: W C Nielsen, A'dam; idem van de oc.-paedagogische opleiding: M Rubinstein, t'dam; mevr. W Boasson-Poelstra, A'dam: L bij de Vaate, Dordrecht. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 April Geslaagd doet. ex. Ned. echt mej. M. de Vries te Rotterdam en oe eer H. J. van Tuinen te Den Haag. DELFT, 1 April Geslaagd: cand civiel- ngenieur: A Prior, A'dam; O Sietzema, ichildwolde; Cand werktuigk lug C J On- lerwater. Den Haag en H H van Vliet,Jlaar- tm; Cand vliegtuigbom echt: Cand i Haag; Inger bouwk. ing A S van d< B J Lede- scheeps- Hoofddorp OPENGEBROKEN voo (Vervolg van pag. 1) Van TEN SLOTTE nog een derde punt. Uit] Van het vorenstaande is wel gebleken, dat regering en Kamer beide de leer van het primaat van het internationale recht| dg aanhangen. Op dit punt was er geen en- Van kei verschil van mening. Maar wel was en j dit er over de vraag, wie nu eigenlijk! het laatste woord zou moeten hebben, wanneer er strijdigheid geconstateerd, j ordt tussen een internationale over eenkomst en een later tot stand gekomen, Gi nationale wet. Hierbij zijn twee stand- <Je punten mogelijk: óf de rechter of de alhi- wetgever. Hoewel minister Beel zelf een de 1 voorstander was van de wetgever, rfioest han< hij het regeringsstandpunt verdedigen. Neu tussenstandpunt: neem er wel over in de grondwet op, was omdat" de gedachten hierover nog i ontwikkeling zijn. Door het aanneme amendement—Serrarens heeft de Kamer, na een op hoog peil staand steekspel tussen de staatsrechtgeleerj den prof. Romme i ">"J Toni Tm ueu pi ui. Avuuuiic Oud met een kleine meerderheid (de stemmenverhou- ding was 46 tegen 40, waarbij K.V.P. en P.v.d.A. verdeeld stemden) gekozen vooij de (nationale) rechter. Ons dunkt deze beslissing juist, omdat j naar onze mening het meest bevor- derlijk is voor een juiste uitwerking van t de internationale rechtsorde. Toetsing de t door de wetgever geeft wel uit nationaal mee oogpunt de grootste rechtszekerheid ver^ Immers, hierdoor zou, eens en voor al bepaalde interpretatie gegeven won aan een overeenkomst, een interpre' waaraan ieder, ook de rechter, zot zijn gebonden. Maar het nadeel van de toetsing door de wetgever is vooral, dal Eei hierbij niet alleen rechtsbeginselen maai door ook politieke motieven steeds een roi tot ai spelen. Ditzelfde geldt ook voor de toet- van i sing van een wet aan de grondwet. Wij proef hebben de juiste bepaling, dat de wetten voora onschendbaar zijn, d.w.z,, dat de rechter aan een wet niet mag toetsen aan de grond] ting, wet. Deze bepaling is hier, terwille varj jetter de nationale rechtszekerheid, te aanvaar; den. Want de wetgever en de grondwetip gever zijn, als het er op aankomt, var EUrC dezelfde orde van grootte, al is de grond; qEJ wetgever in onze constitutie wat „zwaar* q q£ der" van karakter. van I Maar in de internationale rechtsordl burg krijgen wij boven-nationale beslissingen H. KI die zelfs van onze nationale grondweL., z. kunnen afwijken. Overeenkomsten dulCorne die zelfs staan boven onze grondwet A. A. Nu is de, wat wij zouden kunnen noeTonge men, „internationale wetgever" van eeiH. BI hogere orde van grootte dan de natio- OVI nale wetgever. Daarom ligt de verhol*P- Ko ding overeenkomst wet anders dalvan I. die van grondwe* wet. 5 wek Dat het toetsingsrecht aan de rechte!®- C. wordt toegekend betekent overigens na tuurlijk niet dat de wetgever maar kal doen wat hij wil. Hij zal ook, telkerj wanneer een wet wordt gemaakt, die e terrein bestrijkt, waarop ook een ov< eerikomst van toepassing is, zelf hebbel tt „toetsen". Een wijze wetgever zal he toetsingsrecht van de nationale rechte kunnen maken tot een „slapend" (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen IgSfNPUNEN EN GRIEP 2Q TABLETTEN F Q^L

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2