Jlietturc lTciiisri|c GTounmt Na kalme overtocht landden Koningin en Prins veilig op Gander Westen klein maar dapper, zegt Eisenhower Engeland op stelten door Aprilgrap Wist U WOENSDAG 2 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste Jaargang No 9398 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaulsasUcfc Mftrbfmn «njn b«rl In tegljenspocf Op één dag Vandaag verder naar Washington Nacht doorgebracht op één van de eenzaamste plekken ter wereld OM 23.40 uur (Ned. tijd), twintig minuten later dan aanvankelijk was berekend, zette gezagvoerder Groenevelt van de Prinses Beatrix gisteravond zijn machine in Gander (New-Foundland) aan de grond, Daarmee was de oversteek over de Oceaan, die Koningin en Prins bij daglicht maakten, volbracht. Het was een rustige, kalme reis geweest. De machine had gedurende de hele overtocht van Prestwick boven de wolken gevlogen en de landing op Gander gaf geen moeilijkheden. Het komt nog wel eens voor, dat er laaghangende wolken of mist om deze uiterste punt van het Amerikaanse continent hangen. Gisteren was het weer er goed. Direct na aankomst begaven de Koningin en haar gezel schap zich naar het hotel Jupiter, waar de nacht werd doorgebracht. Er was geen officiële ontvangst. Gander is een van de meest een zame plekken ter- wereld, ondanks het feit, dat er dagelijks tientallen vliegtuigen van het allergrootste type landen en opstijgen. Het is nl. alleen maar een vliegveld, uitgehakt op een stuk in zee uitstekende rots. Een grote plaats is er niet in de nabijheid. De mensen die er op enondervindt regel beperken tot enkele die tijd doorbrengt 6f in het vliegtuig, óf, voorzien van een blauwe landings- kaart, in de grote stationswachtkamer die het vliegveld heeft. Rond een ovale toonbank staan de pas sagiers daar uit aller heren landen om koffie, thee, melk of cola te drinken. Eventueel met sandwiches en hot-dogs. Er zijn uitgebreide was- en douche- I gelegenheden en de Europese reiziger 'ondervindt eHMBMÜBltHMMH als hy zich electrisch Nog een charmante foto genomen op Prestwick in Schotland tijdens hei op onthoud van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Berrihard, dat aan de tussen landing was verbonden. (Telefoto) om wonen, zijn alle betrokken bij de dienst op het vliegveld, dat gemaakt is als rendez-vous van vliegtuigen die de Oceaan overstaken, of op het punt staan de oversteek te maken. Het hotel Jupiter is gebouwd orr eventueel lang oponthoud bemanningen en passagiers van dienst te kunnen zijn, maar het wordt daartoe maar .zelden ge bruikt, omdat 'moeilijkheden zich in de Sigaren ten hoogste 3 ct goedkoper In bevoegde kringen wordt ver wacht dat indien minister Lief- tincks voorstel tot accijnsverlaging met 13 procent wordt aangenomen de sigaren hoogstens drie cent per stuk goedkoper worden. Koningin op 19 Mei naar Rotterdam H.M. de Koningin heeft het voornemen om op de Opbouwdag, die dit jaar op Maandag 19 Mei wordt gevierd, een be zoek te brengen aan Rotterdam en de eerste steen te leggen voor de herbouw van de Laurenskerk. Meer vergoeding voor de herhalingsoefeningen Zeer veel Tweede Kamerleden betreu ren dat de regering nauwelijks rekening heeft gehouden met de grote bezwaren die voor de betrokkenen voortvloeien, uit de overigens noodzakelijke herha lingsoefeningen. In het verslag over het wetsontwerp waarbij wordt voorgesteld de maximum-duur van de oefeningen te verlengen tot 90 dagen, dringen zij er op aan dat maatregelen worden genomen tegen overheidsinstanties die by benoe mingen e.d. rekening houden met de dienstplicht van sollicitanten. Ook wordt geïnformeerd of de regering op'dit punt a! contact heeft opgenomen met het be drijfsleven. De kostwinnersvergoeding biedt volgens deze Kamerleden in veel 'gevallen, onvoldoende soelaas en zal daajram moeten worden uitgebreid. scheert, de eerste moeilijkheden met het Amerikaanse stopcontacten-systeem, dat zeer van dat in Europa afwijkt. Dikke sneeuwlaag In de regel vriest het er flink. Ze venentwintig graden is normaal. Er lag gisteren dan ook een flinke laag hard bevroren sneeuw, waarover zich de, in bontjekkers met hoofd kappen gewikkelde Canadese vlieg veldmannen, als eskimo's, glijdend voortbewogen. De Prinses Beatrix brengt, als alle vliegtuigen, de nacht In de open lucht Gander komt vier uur achter onze tijd in. Het zou dus tegen de Woensdag middag hier zijn, dat men van het vlieg veld naar Washington vertrekt. De aan komst daar is bepaald op 22 uur Neder landse tijd of 4 uur Amerikaanse tijd. Over Nova Scotia Van Gander vertrekkend zou de DC-6 met de Koningin na Halifax, de stad die, 300 mijl van Gander verwijderd, er het dichtst bij ligt (de Halifax Post is de enige krant die u op Gander krijgen kunt en het is, hoe laat u er ook arri veert, altijd het ochtendblad), over de barre woestijn van Nova Scotia vliegen. Het is er ijs en water, met hier en daar nederzetting. Dan volgt een groot stuk Oceaan, tot men bij Black Eiland de kusten van de Ver. Staten nadert. Het dat eiland, dat de Mayflower, die in de zeventiende eeuw de Pilgrimfathers de Nieuwe Wereld bracht, het eerst aandeden. Er wonen wat vissers en er is in kleine haven. Over Long Island, dat als een uitge strekte vinger van New-York uit, de Oceaan inwijst, bereikt de Prinses Beatrix dan het hart der Ver. Staten. Onderscheidingen De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, dr J. H. van Roijen heeft, ter gelegenheid van het bezoek der Koningin, onderscheidinigen uitgereikt generaal-majoor Thomas W. Her commandant van het militaire dis trict Washington, schout bij nacht George H. Fort, commandant van het maritieme district, de brigade-generaal Morris J. Lee, comandant van de lucht strijdkrachten in het district Columbia, die alle grootofficier in de orde van Oranje-Nassau werden. Vijf districtsfunctionarissen zUn be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau en één tot officier in die orde. Nederland heeft veel ongebruikte krachten op allerlei gebied „Ondanks de grote vorderingen van de Westelijke herbewapening in het afgelopen jaar, zijn de strijdkrachten nog te zwak voor een vastberaden verdediging tegen mogelijke Russische aggressie". Aldus verklaarde gene raal Eisenhower gisteren in een rede voor radio en televisie, waarin hij rapport uitbracht over de opbouw van de geallieerde verdediging. De ge neraal voegde er echter aan toe, dat de Westerse strijdkrachten in geval van een aanval zich geducht kunnen verweren. Glimlachend stapten H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard anderhalf uur na de start van Schiphol uit de Prinses Beatrix op het Schotse vlieg veld Prestwick, waar een tussenlan ding werd gemaakt op weg naar de Verenigde Staten. Inmiddels is het Vorstelijk Paar behouden in Amerika aangekomen. (Telefoto) Atoomgeheimenop straat gevonden Drie schooljongens lieten regering en Scotland Yard er in lopen Drie Engelse schooljongens hebben gisteren heel Engeland op stelten'gezet. Zoals we reeds in een deel onzer editie meldden was een pak met geheime gegevens over de atoomenergie in Londen zo maar op straat gevonden. Sir David Maxwell Fyfe, de Britse minister van Binnenlandse Zaken stelde het Lagerhuis gisteren op de hoogte van de grap en ontketende daarmee grote vrolijkheid. De papieren die op straat gevonden werden, aldus de minister, houden op geen enkele wijze verband met de atoomgeheimen van Harwell of enig ander atoomcentrum, ook al waren zij gemerkt: „strikt geheim". Het betreft hier slechts een grap van schooljongens, die op deze wijze onge twijfeld hebben bygedragen aan de ge slaagde viering van de 1ste April. De afgevaardigden hadden zoveel plezier dat het verscheidene minuten duurde voordat men tot ernstiger zaken kon overgaan De drie schooljongens hekenden giste- ;n de daders te zijn van de grap, toen zij hoorden dat zelfs de regering en Scotland Yard de zaak ernstig hadden opgevat. De opschudding ontstond reeds Maandagavond toen de 14-jarige Harry Sibley en de 13-jarige Neville Tjompson De West-Duitss autoriteiten hebben zich bij het politiebureau van Highgate heden voor invoer van kaas uit Neder- meldden met een bundel indrukwekken- land een bedrag toegestaan van 12.6 mil de documenten, gewikkeld in een Noor- iioen dm en voor invoer van textiel uit Nederland een bedrag van hy 75 000 pond sterling had gewonnen in een vóetbalpool. Maar het was geen grap en Albert, die een karwei opknapt in de vroegere wo ning van baron Rothschild in Piccadilly, werd door zijn collega's tot „de nieuwe Rothschild" uitgeroepen. Albert is getrouwd en heeft een. doch tertje. Hy had twee shilling in de pool belegd. Kaas naar Duitsland Eisenhower, die er op uit was, vooral bemoedigende woorden te spreken, der de ernst van de situatie te verber gen. zeide van mening te zijn dat het Westen eind 1953 een machtsevenwicht met de Sowjet-Unie zal hebben bereikt, mits er geen verslapping komt in de verdedigingsinspanning van alle veertien deelnemende staten. Rusland heeft millioen man onder de wapenen. Westen kan dit aantal nooit bereiken, zonder de nationale economieën onher stelbaar te schaden. ,Het moet dan ook ons streven zijn,' aldus de generaal, „een kleine, doch uiterst parate permanente militaire macht te scheppen, die de eerste stoot zou kun- opvangen, en die bygestaan worden door een parate en snel plaatsbare reservemacht, welks leden op korte termyn onder de wapenen kunnen komen." Eisenhower achtte de huidige strijd krachten nog ver van voldoende voor vastberaden verdediging; zy verte genwoordigen echter een strijdmacht op geest en groeiende bekwaamheid volken trots kunnen zijn. „Er is macht in onze Unie en vindingrijkheid zee, te land en in de lucht. Zichtbaar binnen het bereik hebben we het vermogen om zülk een militaire, econo mische en morele kracht op te bouwen, dat de communistische wereld deze nooit' durft uitdagen. Wanneer dat punt be reikt is," aldus Eisenhower, „zal de Atlantische gemeenschap zich haar ge schiedenis en door God geschonken ta lenten waardig hebben betoond." In zijn toespraak leverde de generaal geen enkel commentaar op zyn binnen- Wat Amerika met For mosa van plan is Als er eens wat zou gebeuren kort verwachte vertrek naar Amerika, om aan de presidents-verkiezingen deel te nemen. Desondanks verwacht men Eisenhower aan Truman ontslag zal gen en in de tweede of derde week Mei zyn post zal verlaten voor snelle reis langs de meeste Europese hoofdsteden, alvorens hy naar Amerika terugkeert Ten aanzien van Nederland merkte de generaal nog op dat het veel onge bruikte capaciteit op electrisch en ander gebied bezit. Als _de communisten trachten Formosa veroveren, zal de Amerikaanse zeven de vloot dit verhinderen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Marine, Dean Kimball, op een perconferentie te Tokio verklaard. I Als de Chinese nationalisten Van Tsjangl TJieuWf* Vlllkflfin VmÏ Kal Tsjek zouden trachten een invasie VUlKOan DIJ ae op het vaste land uit te voeren, „zouden Dit is de Indonesische kabinetsfor mateur en tevens de nieuwe Indo nesische premier, mr Wilopo, die een einde heeft gemaakt aan de lang durige kabinetscrisis te Djakarta. Hij behoort tot de Partai Nasional Indonesia. krant. Op deze documenten stond: „Centrum voor atoomonderzoek, Har well" en „Na lezing verbranden". Er was aantal blauwdrukken en ingewik kelde mathematische berekeningen bij. De politie belde onmiddeliyk Scotland Yard op. Eén der detectives van de Yard verklaarde later eerlijk: „We hadden er ien idee van of het formules waren >or atoomenergie of voor limonade.." Ook de regering bemoeide zich er spoedig mee en men dacht dat het wel licht werk van particuliere onderzoekers betrof. Er zou een verklaring worden afgelegd in het Lagerhuis. Enige jour nalisten die nog eens goed op de kalen der gekeken hadden gingen echter de jongens opzoeken en dezen vielen spoe dig door de mand Sibley bekende alles. „Gisteravond kwam ik Victor Mehra tegen op de jeugdclub van Highgate", zei hij. Victor leerling-tekenaar op een fabriek. Hy liet z'n vriendjes een map met papieren zien, waarop schrijfmachi neschrift en enkele symbolen en hand tekeningen in inkt. Ook zaten er een paar blauwdrukken in de map. Victor dat Sibley de map naar de politie moest brengenDit gebeurde. Aan gezien de Britten wel van een grapje houden, vermoedt men, dat zowel de regering als Scotland Yard het geval verder zullen laten rusten Een 21-jarige loodgietersknecht in Lon den, Albert Speherd, dacht aan een Aprilgrap, toen hem werd verteld, dat 270.000 DM. wij ons onzydig houden", aldus voegde hij aan toe. Minister Kimball is onlangs op zyn in spectiereis door het Verre Oosten e Stille Oceaan uit Formosa in Tokiio gekomen. De Amerikaanse zevende vloot heeft tot taak Formosa te „neutraliseren". De Chinese nationalisten hebben er in gestemd het vasteland van China niet te vallen, op voorwaarde, dat de com nisten geen aanval over de 180 m brede straat van Formosa uitvoeren. „Dat was nog eens een mopHarry Sibley (tweede van rechts) en zijn vriend Michael Mehra, die met hun „atoomgeheimen"-mop de Engelse rege ring en Scotland Yard gisteren in beweging brachten, bespreken vóór hun school de gebeurtenissen met hun vriendjes. Gelukkig bleek het geval van onschuldige aard te zijn. Onderzoek wees uil: Er zaten explosieven in de brief Een voorlopig onderzoek heeft aange toond, dat de geruchtmakende brief die aan de leider van de Duitse onderhan delingsdelegatie in Den Haag is gezon den, inderdaad een explosieve stof be vatte. Niet kon worden medegedeeld, met welke soort ontplofbare stof men te doen heeft. De Nederlandse politie is allerwegen doende met nasporingen om te trachten de afzender(s) van deze brief in handen te krygen. Verwacht wordt, dat dit on derzoek tenminste enige dagen in beslag zal neuten. DAT de 49-j. A'damse koopman J. de is aangehouden op vermoeden van een poging tot oplichting per advertentie (z.g. financiële deelneming in een yzer- gieterij). DAT van 16 tot 22 Maart in ons land 398 stuks vee, waaronder 22 runderen en 269 biggen, zijn gestorven aan mond en klauwzeer. DAT de Comm. der Koningin, mr L. A. Kesper. op 12 Mei de drinkwatervoorzie ning van de Hoeksche Waard-West in N.- Beijerland zal openen, en dan alle ge meenten in de Hoeksche Waard leiding water hebben. DAT voor de bouw van 176 woningen aan de Van Beethovensingel te Vlaerdin- gen laagste inschrijfster was de my Aan bouw aldaar voor byna ƒ2.179.000 (hoog ste f2Vi min.). DAT de dryvende tentoonst. van de Contactgroep Opvoering Productiviteit een jaar lang zal duren en op 16 April in Nijmegen begint. DAT de Bond van Mobilisatie-Invali den opnieuw aan de Kon. Ned. Mij tot ben-ordering der Geneeskunst heeft ver zocht een uitspraak te doen over de ge heimhouding der militair-geneeskundige rapporten waarop de pensioenaanspraken van de invaliden berusten. DAT het treinverkeer A'damHaar lem vanmorgen van 5 tot 7 uur werd vertraagd door een defect aian- de boven leiding by Halfweg. DAT voor het Hoog Mil. Gerechtshof een maand gevangenisstraf werd geëist tegen de res. Ie lt.-vlieger P. F. K., die door de krijgsraad tot een maand hech tenis en 14 dagen voorw. was veroordeeld wegens vliegen met een Meteor buiten de toegestane sector. DAT dokter A. de Groot Lzn. te Sant poort wegens zijn gouden jubileum door de burgerij is gehuldigd en hij tot burger van Velsen is benoemd. DAT vanmiddag in A'dam het 50-j. be staan wordt gevierd van de Ver. Nacht- veiligheidsdiensten N.V. aldaar (350 be wakers, 12000 A'damse abonné's). DAT voor de Van Riebeeck-bouwwed- strijd 250 scheepsmodellen zyn ingezon den en de hoofdprijzen werdén gewon nen door C. v. d. Steen te Slikkerveer (verplichte modellen). V. Toffoli te Sluiskil (vrije mod.) en de 14-j. A. Hum- Sneek (jeugdgroep), terwijl de AA Vliet een derde prijs Leidenaar P. C. verwierf. DAT bij de Hoogovens IJmuiden gis- ren de nieuwe blokwalserij is geopend, :n eerste stap in het grote uitbreidings plan. DAT prof. Krul op 7 April in de NCRV-radiokrant zal spreken t.g.v. de derde Wereldgezondheidsdag. DAT het echtpaar S. den BoerVan Vliet te Krimpen a.d. Lek vandaag 60 j. as getrouwd. DAT vanmorgen op de A'damse Huis houdbeurs de 50.000ste bezoeker werd verwacht. DAT tot burg. van Borssele (Z.) i noemd B. J. Dominicus, raadslid Yerseke en oud-burg. van Rilland-Bath, en tot burg. van Kamerik en Zegveld (U.) H. L. Breen, gem. secr. van Anke- DAT mr G. E Baron van, Ittersu-m, ohef van de directie Oosten van he; ni6terie van Buit. Zaken, is benoemd tot Ned. vertegenwoordiger in de commissie voor de eenwording en het herstel van DAT als opvolger van dr A, L Sunier, die in de a-s. herfst als directeur van Artis zal aftreden, waarschynlijk mi.v. 1 September zal worden benoemd dr E. F. Jaoobi, rijkstuinbouwconsulent en directeur van de rijkstuinbouwschool in Boskoop. DAT het Tweede-Kamerlid Maenen (KVP) aan minister Wemmers heeft ver zocht zo nodig spoedig advies-organen in het leven te roepen, waarbij gemeente besturen advies kunnen inwinnen over aanvragen van autoverhuurinrichtingen. DAT de 72-jarige mevrouw C. H. Smits fe Amsterdam uit een raam van haar woning^viel en overleed. DAT^fed. ambtenaren kunnen deel- emen aan een cursus van de Ver. van Gem. ambtenaren in Engeland, van 19 Juli in Oxford (inlichtingen by het Inst. voor Bestuurswetenschappen). DAT tegen de door de krijgsraad wegens diefstallen uit poststukken tot 2 DAT het Ned. en het Fries Rundvee- jaar veroordeelde soldaat W. J. A. uit stamboek van 28 Jtini tot 5 Juli een ex- A'dam voor. het Hoog Mil. Gerechtshof cursis zullen maken naar Engeland. bevestiging van het vonnis is gevorderd. Philippijnen De vulcaan Didicas In de Philippynen, 150 km ten Noorden van het eiland Lu- zon, die tot op heden de enig werkende vulcaan onder water was, is uitgegroeid tot op 150 m boven de zeespiegel. Een groep Amerikaanse deskundigen, die de Didicas van de lucht uit heeft waargenomen, verklaarde, dat een rook kolom oprijst tot op een hoogte van 1800 meter. De kolom is tot op 60 km afstand zichtbaar. Philippynse deskundigen hebben ge meld, dat de Hibok Hibok, de vulcaan die in December bij een grote uitbarsting 25 vierkante km gebied verwoestte en waarby 2000 personen om het leven kwamen, een stroopachtige substantie Bij het luisteren naar de radio gestikt Kolendampvergiftiging bij oudjes in Juthpaas Doordat de elleboog van de kachelpijp verstopt raakte, heeft zich in een woning lan de Utrechtsestraatweg te Jutphaas ien geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan de 72-jarige G. L het leven heeft gekost De zuster van d< man werd bewustelaas naar het zieken huis overgebracht. Taar toestand was vanmorgen nog hoogst ernstig. Toen de bovenbuurman De G., die het weekend in IJsselstein had doorgebracht. Maandagmorgen om 8 uur terugkeerde. Tt hy tot de ontdekking, dat bij de oudjes de radio aanstond, terwijl verder in het huis geen enkel teken van leven werd gehoord. Hij klopte bij de fam. L. aan, maar kreeg geen gehoor. Toen hij de deur pende en de kamer binnentrad, rook en sterke gaslucht. Broer en z zaten in een stoel, maar bewogen zich niet. Het drama moet zich Zondagavond streeks zes uur hebben afgespeeld, want de radiogids lag open bij de kerkdienst, die Zondagavond werd uitgezonden. De kachel was niet te ver afgesloten, maar de pijp was door roet verstopt geraakt De Waal bij Nijmegen een kilometer breed De Waal wast nog steeds en er wordt nog minstens een meter meer verwacht In Nijmegen nadert het water de kelders de huizen aan de kade. De rivier is zowel in Druten als bij Nijmegen zeker een kilometer breed geworden. In Betuwe en Maas-en-Waal heeft men veel ist van kwelwater. Buitenlandse zeereizen thuis betalen Alle bootreizen die buiten Nederland, ïaar binnen Europa beginnen, kunnen u vóór het vertrek uit ons land in Ne derlands geld worden betaald. Hierdoor is het b.v. mogelyk passages van de Fran- of Belgische kust naar Engeland Marseille naar Noord-Afrika reeds thuis te laten reserveren en te betalen. „-Op grond van bezuiniging heeft de B B C. de vroege ochtenduitzending voor Nederland laten vervallen. De avonduit zending van tien uur tot half elf ,op 224 meter en op de korte golf in de 49-meter band. blijft gehandhaafd. Opengebroken INDIEN DE ONTWIKKELING van de internationale rechtsorde zulks vorder! kan in een overeenkomst worden afge weken van bepalingen van de grondwet. In zodanig geval geschiedt de goedkeu ring der overeenkomst niet dan door een uitspraak van de Staten-Generaal met twee derden der uitgebrachte stemmen in elk der Kamers. Met dit reeds door de Tweede Kamer in eerste lezing goedgekeurde artikel van het voorstel tot wijziging van de grond wet (buitenlandse betrekkingen) wordt een principiële uitspraak gedaan. Op bij zondere wijze toch wordt hierdoor het zgn. primaat van het internationale recht erkend. Dit is het artikel, dat onze hoog ste nationale wet „openbreekt" ten be hoeve van de toekomstige ontwikkeling van de internationale rechtsorde. Het is een duidelijk kiezen voor een toekomstige boven-nationale rechtsorde, waaraan de nationale rechtsorde ondergeschikt kan zyn. Het spreekt vanzelf, dat het hier gaat om een bepaling van uiterste importan tie. Zij tast de waarde van onze grond wet aan. Toch is zij noodzakelijk. Zy is een uitvloeisel van de (straks) grondwet telijke plicht van de constitutionele ko ning. de ontwikkeling van de internatio nale rechtsorde te bevorderen. Zij is te aanvaarden, zij het „met vreze cn beven". Al te gemakkelijke afwyking van de grondwet mag er natuurlyk niet zijn. Daarom is het dan ook juist, dat de ge hele Kamer, met uitzondering van de communisten, instemden met een wyzi- ging. voorgesteld door dr Bruins Slot. De regering had in het aanvankelijk ont werp de afwijking van de grondwet mo gelijk willen maken „in 't belang van de ontwikkeling van de internationale rechts orde". Dat kan nog al ruim worden uit gelegd. Hiermee immers wordt niet afge sneden de mogelijkheid van afwijking, die niet strikt noodzakelijk is. Voorop zal toch steeds moeten staan een zoda nige bevordering van de internationale rechtsorde, die kan worden gerealiseerd n de bepalingen van onze natio nale grondwet. Daarom achten wij het van belang, dat Kamer en regering zich accoord verklaarden met de meer strin gente formulering, dat alleen afwijking mag plaats vinden „indien de ontwikke ling van de internationale rechtsorde zulks vordert". Een tweede rem op al te gemakkelyke afwyking van de grondwet is te zien in de bepaling, dat de goedkeuring van zo'n internationale overeenkomst in elk der beide Kamers van de Staten-Generaal moet -geschieden met een gekwalificeer de meerderheid, n.l. twee derden der uitgebrachte stemmen. J7EN TWEEDE BEPALING, waardoor de grondwet staat opengebroken te worden ten behoeve van de bevordering van de toekomstige internationale rechtsorde, is die, volgens welke aan volkenrechtelyke organisaties bij of -krachtens een overeenkomst bevoegdhe den tot wetgeving, bestuur en recht spraak kunnen worden opgedragen. Merkwaardigerwyze is over deze bepa ling in de Tweede Kamer niet zo heel veel gezegd. Zij is echler van front prac- tisch belang. Hierin toch wordt de mo- geiykheid geschapen, bepaalde taken, die tot nu toe verricht werden door natio nale organen, op te dragen aan interna tionale organen. Dat dit nog meer voor de werking dan voor het totstandkomen van de internationale rechtsorde van be lang is behoeft geen betoog. Bovendien deze efficiency-bepallng" op zichzelf natuurlijk oo'- van belang voor de bevor dering van die rechtsorde. Overigens spreekt het vanzelf, dat met name by de opdraeht uitdrukkelijk wordt niet gesproken van overdracht van bevoegdheden van wetgeving en be stuur gewaakt moet worden tegen uit- S*.. v3n democr®lische opvattingen. Inschakeling van internationale volks vertegenwoordigingen zal hiervoor niet kunnen worden gemist. Dat is echter ÜL!fr if5"- kw'est:e var> uitvoering van de n»w aVlge.. !°!komstige «rondwetsbe- geraadet bepaling zelf wordt (Zie vervolg op pagina 2) Frappante ontdekkingen op een expeditie Prof Rijekmans, hoogleraar te Leuvciu Anhït^rl Td van eon 'Xpedi-.ie in S l,gd' «"van Uu.u '"duurde vier maanden. ™pport..n""'" -U deze mede- materiaal, dat wij hraeht an a hebben meege bracht. omvatlende 2300 foto'a en me- r dan 12 000 afdrukken, omvat gulk een scnat van gegevens over Saba en de oude Arabische cultuur, dat onze zwaar. b« proefde expeditie toch nog ruim- «hooKaucceaza! hebben opgeleverd. In het Quhra-gebergte konden wij een onverwacht groot aanUi opschriften aantreffen. Onder deze documenten von- d» Zï "a* v,n koni"g Abrana. die bekend slaat voor zijn tocht tegen ïf.'?'1' voor de Hegieren. Wu konden eveneons een opschrift op- nemen van Koning Dhu Nu'As een konm'- d:c de Christe- te Weojran heeft vervolgd. De echte SSSei?" w*s >"d'» onbekend en wordt door dit opschrift geleverd. Tevens hebben wij g"S?", •t opnemen van dete op een in a."! t'enl" onderzoekin- gen in de stad Quariya de invloedssferen •ast te stellen van de Sabeeërs geduren- periode vS^bm'? WEERBERICHT Londen bijeenkomen. Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht opklarin gen met weinig wind en in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag over het algemeen veel bewolking met later kans op enige Peerslag Tot krachtige toenemende Westelyke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgem. te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 6.10—19.17; maan 1127 —3 55. Op 10 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1