Maar wij denken er zó over Pi in 'OTEUWE LEID5CHE COURANT ZATERDAG 23 MAART 1952 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Onze marine en de slag in de Javazee Het' deed mij genoegen, in uw blad het ingezonden stuk te lezen over hetgeen de. Amerikaanse professor tylorison over het optreden van onze vloot in de Indische wateren tijdens, de oorlog tegen Japan schrijft in zijn boek „The Rising Sun in the Pacific". Inder daad is Morison onvolledig, en op sont- mige plaatsen bepaald onjuist. Ik ves- .Ctigde hierop reeds de aandacht in mijn '.„Mémoires" (Elsevier, November 1950), welke door inzender blijkbaar niet ge- .c raadpleegd werden. Hij leze vooral eens hetgeen ik schreef in Deel I pag. 326 '330. 344—346, en 387—390. Ik sprak de heer Morison persoonlijk .tijdens mijn laatste reis naar Amerika (Jan.-Febr. 1952). Het was uiteraard mogelijk, ln betrekkelijk korte tijd alles te behandelen. Maar hij moest toch toe geven, dat hij bijna uitsluitend op Ame- 'rikaanse informaties en gegevens zijn boek geschreven had, en ook, dat uit .latere gegevens gebleken was, dat de 'i. slag in de Javazee volstrekt niet ..^hopeloos was als wel eens wordt v< ^gesteld. Inderdaad blijkt -iiit de meest rec'enté ^Cbfcschikbare gegevens uit officiële Japan- - se bron, dat de rol, welke wij in Indië '-destijds .-hebben gespeeld, belangrijk _groter is geweest dan professor Morison 5-~zijn lezers heeft doen geloven. Dit '-"•uitermate te betreuren, temeer, omdat ";zijn boek b.v. ook reeds in Frankrijk Italië werd gepubliceerd. In onze eigen, thans eindelijk onderhanden genomen, geschiedschrijving zal de waarheid wel naar voren komen. Ik hoop echter, dat de marineleiding toestemming zal geven tot partiële pu blicatie der nieuwste gegevens, vóórdat de officiële geschiedschrijving pasklaar sal zijn, want dit laatste zal nog wel enige jaren op zich" laten wachten. C. E. L. HELFRICH Luit.-adm. b.d., ex-bevelhebber geall. zeestrijdkrachten Nèd.-Indië 1942. Aan „een patiënte" I Naar aanleding van uw stukje erts die zijn broer doodde", wil ik gaarne het volgende .schrijven tot-u richten. De euthanasie is ln oiize krant reeds enkele malen ter sprake gekomen, zodat het niet nodig is dat ik er hiér nog mijn mening over zeg. Maar één vraag moet*me toch van het hart. Moeten wij als Christenen niet erkennen, dat nooit zeker weten hoe het met een mede- - mens staat ten opzichte van Christus? Wij zien van een mens wat voor ogen maar God ziet het hart aan! Lopen dan niet de kans, dat we door de ..barm hartige daad" van de euthanasie medemens beroven van het heden der Het is voor gezonde mensen altijd be- «chamend om bij het bed van een chro nisch zieke medemens te zitten. Zy kun nen niets van hun gezondheid overbren gen op de zieke, of ook maar iets van het lijden wegnemen. Dat gevoel van mach teloosheid moet wel ieder hebben die deken bezoekt ook zij, dde om Christus' swil trachten met u mede te lijden. Geen mens is in staat iets van het lijden op zich te nemen om het lijden ander, al is het maar gedeeltelijk, weg te nemen. Dat kan alleen Christus, Wie geschreven staat: „Waarlijk Hij hééft onze krankheden op zich genomen (Jes. 534 e.v Wilt u daarom zoekers» ofschoon zij alleen m tijd, bloemen, vruchten of wat mede lijden aan u kunnen brengen, met liefde ontvangen? Zij willen u trouw zijn en hébben, ondanks hun onmacht, de moed telkens terug te komen. Als u het zó bekijkt, zult u, behalve voor uzelf om kracht tot dragen, óók bidden voor uw bezoekers. Zó kan het bezoek beiden tolt zegen worden. Zieken hebben dik wijls meer te geven aan hun gezonde medemensen dan dit omgekeerd het ge val is. Mevr. D. Aan „een patiënte" II Ik, dip ruim 30 jaar ziek en-zwak ben geweest, weet uit ervaring, hoe zwaar zulk een leed soms te dragen is. 't Lijkt me echter vreselijk om iemand, die men lief heeft, te doden om hem van z'n lijden jj|e verlossen. Doch veel belangrijker nog -fa, dat God ons het leven schonk en'wij JTiJn eigendom blijven. Wij mogen der halve nimmer afbreuk doen aan dit Jleven. Wanneer wij allerlei beproevin gen hebben te doorstaan heeft God daar tïijn bedoeling mee. nl. dat wij tot Hem .komen. Vroeger zag ik die dingen ook -ihiet zo, doch juist door het vele. dat ik epveemaakte, mocht dik diiit geloof on-tvan- ^fen. Van harte hoop ik. dat ook „Pa tiënte" de blik naar boven richt, want wanneer we onze hoop vestigen op men iën komen we altijd bedrogen uit. Mevr. S. - Aan „een patiënte" III Naar aanleiding van het ingezonden ^ftuk van- „een patiënte" wil ik graag mijn mening'over deze aangelegenheid geven. HoezeeiJ ik mij uw gemoedstoestand kan indenken, uw gedachten gaan over "Jjit vraag'stnk m.i. toch niet ver genoeg. ;"U schreef, dat de daad van dé arts voort- 'Jtwam uit zuiver liefde en mededogen, maar 'hernnert zich nog wel de tijd van het beruchte „derde rijk". U zult on getwijfeld hebben gehoord van het do den van geesteszieken en andere lijden de mensen ondier het mom van naasten liefde. U hebt toch een Vader, die oneindig ver boven de' broer is verheven, die niet alleen het leven beneemt, maar b ware leven wil schenken. Denk er toch aan, patiënte, dat het lijden heiligt, mits u het uit Gods hand aanneemt. Hij legt ons het lijden op en wij mogen er ons niet met moord of zelfmoord aan ont trekken. Onze gevoelens spelen geen rol wij mogen en moeten alleen 'aanvaar den, wat God ons opdraagt. Euthanasie mag niet worden gezien als :en teken van Gods barmhartigheid. Er zullen lotgenoten van u. zijn, die kun- getuigen, dat God andere middelen gebruikt, om Zijn' barrtihartigheid te to- volgens onze menselijke begrip- i patiënt ongeneeslijk, dan nog: Afblijven van Gods werk! Het is niet de eerste maal, dat er een ongeneeslijke door Gods genade toch mocht genezen. Daarom, patiënte, geen humane gedachte, veroordeel de daad van de arts als iets, wat niet van God is. Moge het geloof in Gods liefde dedogen u sterken in uw lijden gezonden de kracht geven de lijdenden te steunen. Tot het einde, dat Hij beslist. JAC. MULLER, Ter Aar. Korteraarseweg 84. Een lijdensweg De volgende aanklacht heeft betrek king op de Sandtlaan te Rijnsburg en Is dus bestemd voor die instanties, die over >ze kwestie hebben te beslissen. Vorig jaar is deze weg bestraat met in. weerszijden een rijwielpad. Ik ben chauffeur op een vrachtauto- var serij Spronk en berijd deze weg meer malen, ook met een luxe Wagen en fiets. Op dit zogenaamde fietspad is zijn leven niet zeker, omdat veel auto mobilisten dit pad gebruiken en boven dien is de betegeling slecht. De rijweg zit ook vol kuilen en de stenen zijn elkaar geweken. Als men van Rijnsburg komt, ziet men de overblijfselen witte streep, die eens een scheiding tus sen fietspad en rijweg vormde. Dit levert groot gevaar op. De mogelijkheid be staat, dat iemand het stuur uit handen wordt geslagen en dan is het te laat. Velen, die langs deze weg komen vooral nu de weg naar Valkenburg is af gesneden zullen het met mij eens zijn dat hier zo spoedig mogelijk moet worden aangepakt. Ik hoop, dat dit beroep op de bevoeg de instanties niet tevergeefs is gedaan. A. VAN DUÏJVENBODE, Katwijk a. Z. De Waal Malefijtstr. 49. Belasting-overschot Ja, die heer Lieftïnck pompt wel wat te hard. De emmer loopt dus Maar waarom perst hij dan ook vig en brengt hij óns in moeilijkheden door in de laatste drie maanden van 1951 maar even. in. vlot tempo acht diverse inkomsfen-, personele en sclioolbelasting- biljetten te sturen, alle binnen vijf maan den te voldoen? Geeft de baas je dan in een goede bui f 100 per jaar opslag, dan blykt achteraf, dat je zowat de helft hier van moet opofferen aan de belasting. Je valt dan immers juist in een hogere klasse in aanslag. En de ouders maar rekenen, hoe de de eindjes aan elkaar te knopen, de kinderen groot te brengen en iets vooi hun opleiding te sparen! In een paar hap pen verslindt het belastingmonster alles. Is het eigenlijk niet dwaas, dat op de kin derbijslag ook nog belasting betaald moet worden? Wat de as. huurverhoging be treft, laat de regering de huurtrekkers rechtstreeks een compensatie geven; dan lijden degenen die geen opslag kunnen verwachten (gepensionneerden ook niet onder. EEN UITGEPERSTE. Kinderroof door lastertongen Met aandacht heb ik de commentaar van „Een, die kinderen lief heeft" ge lezen. Ik wil hier even enkele dingen redht zetten. Ik heb in mijn stukje niet gesproken van kinderroof. Ik ben er var overtuigd, dat de voogdij en ook de lei ding van de kindertehuizen geen kin deren roven en het de 'betrokken ouders van de- in die tehuizen ondergebrachte kinderen niet moeilijker maken dan het al hebben. Als uw verhaal op waarheid berust, kan ik-er rólkomen mee instemmen. Daar moet ingegrepen worden. Maar ik ook eens iets vertellen, waarvan ik de bewijsstukken in 'mijn bezit heb (de redactie mag mijn naam en adres u bekend maken In een 'behoorlijke, straat woonde gezin. Vader werkte óp een fabriek. Tot volle tevredenheid van zijn chef deed hij 'er zijn werk, maar het geraas van machine kon hij niet verdragen. Het zin bestond uit drie kleine kinderen, zodat de vader de enige kostwinner De kinderen waren goed gezond, zagen er niet als prinsen en prinsessen uit, maar liepen allerminst naakt (droegen warme onderfdeding) De tman, die een net leven leidde, ont ving 'bezoek van de kinderpolitie. Een lijst kwam op tafel. Daarin stond, dat de man een dronkaard was en zich met verdachte vrouwen ophield. Dat laster. Hij had maar één vrouw li dat was zijn, eigen vrouw. Uiteindelijk kreeg dat gezin een voogdes toegewe zen, eea» die niet voör haar taak bere kend was. Men vertelde allerlei gekke dingen, over de moeder, die ook eenvou dig gekleed was. De kinderen apeelden, vaak buiten in het zand en als zij er dan weer vuil uit zagen, ging de moeder hen weer wassen en verschonen. Door roddelende mensen uit die 'behoorlijke straat, die zelf hun kinderen des avonds alleen thuis lieten en uitgingen, werd het gezin over de hekel gehaald. De naaste buren, die zelf altijd vochten als kat en hond, hadden de meeste praats. De man van dat gezin werd door een sterfgeval niet goed, zo men zei omdat hij een ander arbeidsveld voor zich zag openstaan. De gezinsvoogdes kwalifi ceerde dit verschijnsel als „zot" en „godsdienstwaanzinnig". Men bracht hem inrichting, waar hij drie weken vertoefde. Hij ontving een papier, op hij volkomen normaal werd ver klaard. Door leugens en laster kwam het 'at aan de ouders de ouderlijke macht werd ontnomen op de beschuldi ging, dat de man te 'lui was om te wer de vrouw niet bekwaam wa. haar huishouding te regeren. De vade: haalde een bewijs van goed gedrag bij zijn chef, bij wie hij de laatste vier jaar had gewerkt Voor de kinderrechter waren geen ge tuigen aanwezig, ook geen gezinsvoogd des. De gemachtigde werd het woord l omdat hij zei, dat alles schro melijk overdreven was; ook de vrouw mocht zich niet volkomen uitspreken. Met een bewijs van onvermogen ging r Den Haag. maar men kreeg geen advocaat toegewezen. De kinderen werden niet geroofd door de voogdij. door lastertongen. Leiden Wel kinderroof I Mag ik de schrijver (schrijfster) van het stuk „Kinderroof?" in de N.L.C. van Zaterdag van repliek dienen? Hoe denkt u hierover? Een gezin woont in eer hoorlijke straat. Het huis was niet vuild. De kinderen waren niet verwaar loosd, waren goed gekleed en werden goed gevoed. Ook werden zij niet vloekt, zoals de voogdijraad voorgaf; hierdoor werden de ouders uit de ouder lijke macht ontzèt. Wie waren de hyena's der maatschap pij? Zij toch, die kinderroof wilden ple gen, ook al bekleden zij een vooraan staande positie. Bewijzen? Vraag mijn naam maar op bij de redactie der N.L.C. en kom eens op bezoek. Er was ook nog een gezin, waarin de voogdes de vrouw ophitste haar man in de steek te laten, in plaats van te trachten het gezin uit het moeras op te heffen en het in goede banen te leiden. Wie is hier de oorzaak van de ondergang? U schrijft, dat juist die ouders, wier kinderen hun zijn ontnomen, niet kun nen begrijpen waarom. Dat is te begrij pen. vooral als zij ten onder zijn ge bracht door mensen, aan wie luchtje is. Het spreekwoord zégt: Wie kaatst, moet de bal verwachten. Kaatst u nog eens terug? Maar doe het dan niet met een verhaal over een gezin, dat door het vuil der maatschappij is bekogeld. Leiden. EEN ECHTE KINDERVRIEND Wel kinderroof II Terwijl ik het in grote trekken ben met het ingezonden stuk van R in de N.L.C. wilde ik hem toch vragen, wat voor heil er in steekt, als die onbekende moeder in een inrichting zou worden ge plaatst. Dat zij zich in een andere stad vrijer zou bewegen is mij duidelijk, maar een inrichting zou voor die moeder niet nodig zijn, want het zou haar de gedachte geven een gevangen zijn. Als R. schrijft over het niet ver volgd worden, dan moet die moeder geheel vrij mens zijn. R. is het verder met mij eens. dat de kinderen, die de ouders zijn ontnomen, in het ouderlijk huis vaak in verkeerden. Er zijn ook ouders, die hun kinderen goed verzorgden, maar door ongure elementen ten onder zijn ge bracht. B.v de man wordt verweten, dat hij te lui is om te werken, gods dienstwaanzin heeft en drinkt. Die mar heeft een bewijs van goed gedrag en eer verklaring van, de arts, dat hij normaal is. Kinderen werden de man en vi ontnomen, daar men niet in staat te protesteren omdat men geen advocaat kon betalen. Zij moeten dus berusten hetgeen hun is aangedaan. Ook is mij een geval bekend, dat ouders hun kinderen ontnomen zijn, doordat men beweerde, dat de vader tien dagen zijn vrouw en kinderen alleen had gelaten. In werkelijkheid lag dt tijd in het St Elisabeth-ziekenhuls, waar van hem een bewijs werd gegeven. Zo zijn er zo veel dingen, waarvan ik met R. zou kunnen uitroepen: Waar wordt recht gesproken? De waarheid struikelt op de straten. Er wordt door de voogdijraad wel beweerd, dat de ouders hun kinderen niet kunnen onderhouden.. Maar wordt er in, onze kerken en daarbuiten gebedeld voor die tehuizen? Is dae niet 'r teken, dat zij ook machteloos staan er niet in staat zijn die kinderen te onder houden? Waarom dan die kinderen niet bij hun ouders gelaten? Met R. kan ik het eens zyn Er moet worder geholpen. Maar de eerste plaats die gezinnen, die door leugens en vuil de* maatschappij ten ónder zijn gebracht hun kinderen teruggeven. Want daarbij zijn de kinde de ouders gebaat. En wij ook. J. M. VERKADE, Leiden. Prins Hendrikstraat 29 Smaken verschillen een onderschrift, naar aanleiding twee ingezonden stukken betreffen de „Ongèlikumst meent de redactie, het orgelspel van de heer. Pie< van Egmond uitmaken voor „allerlei onar tistieke experimenten". Mijn mening is echter een geheel an dere, waarom ik dan ook tegen deze uit drukking protest aanteken. Wat hoort "tegenwoordig voor.orgelmuziek. uit- gezpnden door de N.C.R.V.? Allemaal „muziek" in de z.g. strakke lijn van ganisten als George Stam, Cor Kee Onbegrijpelijk voor leken op muzi gebied! Waarom spelen Feike Asma Dirk Jansz. Zwart niet wat meer v de radio? Deze mensen spelen tenmin ste zodanig, dat de leek er ook wat aan heeft. Én dan betitelt de redactie van de N.L.C. het virtuoze spel van Piet var Egmond als een onartistiek experiment. Ik wilivertellen, dat ik 's-Woensdags- avonds' altijd met heel veel genoegen de mijns inziens zeer artistieke, po pulaire (d.wz. door het volk gewaar deerde) orgelbespeling van Piet van Eg mond luister. En zeer velen met mij. Dat hij nog lang moge spelen; P. VAN B. Droevig en treurig II In de N.LiC. van 22 Marrt trof Ik ingezonden stuk aan onder de titel „Droe vig en treurig", waarvan het slot volgt -luidde: Tot in den treure wordt bij iedere gelegenheid en door tal richtingen gepleit voor de verheffing van de mens en verbetering van jeugd. Maar wie Zaterdagavond Maandagmorgen de -radio aan had, toen de VARA het hoorspel „Onder de pan nen" uitbraakte, die moet zich wel heb ben afgevraagd, of dat nog oirbaar ge noemd kan worden. Het stuk was door spekt met laten we maar zeggen „minder fraaie" uitdrukkingen. E schepping van Willem van Cappellen. Naar aanleiding hiervan bericht ik het volgende: De tekst voor „Onder de pannen" wordt geschreven door Willem van IependaaL Dit wordt bij iedere uit zending meegedeeld. Het is dus geen schepping van Willem van Cappellen, zoals door de inzender werd beweerd, maar een schepping van Willem (Advertentie i maa* Douwe Egberts tabak De vlaggen in fop Prins Bernhard opende op de Jaarbeurs Zuid-Amerikadag Z.K.H. spiak voor de Weieldomioep de dooi hem bezochte landen toe (Van een onzer verslaggevers) HET WAS GISTEREN een fleurig gezicht op het Vredenburgterrein te Utrecht, toen daar de'Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen in groot ceremonieel tenue stond aangetreden en de vlaggen van Argentinië, Brazilië, Uruguay en Venezuela en tenslotte de Nederlandse driekleur langzaam aan.de vlaggemasten omhoog gingen, ter wijl de kapel de volksliederen ten gehore bracht. Prins Bernhard stond onder het baldakijn op het bordes van de Jaarbeurs, omstuwd door de 35 gasten uit de vier Zuid-Amerikaanse landen, dit kleurige schouwspel toe te zien. mantste lach op het gezicht en de tradi tionele anjer in het knoopsgat was bin nengetreden, werden de gasten aan hem voorgesteld. Nadat hij zich enige tijd met hen had onderhouden, richtte de Prins zich via de Wereldomroep tot de Zuid- amerikaanse landen met een kort woord, waarin hij de vertegenwoordigers van deze landen een welkom in Nederland toeriep, en waarbij hij de hoop uitsprak, dat de banden tussen Nederland en Zuid- Amerika door dit bezoek nog nauwex zullen worden aangehaald. De Zuid-Amerika-dag op de Jaarbeurs, die de door Prins Bernhard gelegde economische banden met deze landen nauwer wil aanhalen, was begonnen. Om 11 uur stonden de Zuid-Amerikaanse gas- ten industriële, regeringspersonen journalisten opgesteld in de zaal het Jaarbeursrestaurant, de Koninklijke Gastheer af te wachten, waar zij verwel komd waren door de voorzitter, mr W. H. Fockema Andreae. Nadat Prins Bernhard met zijn char- Reseive-gemeentepolitie Aan opleiding en practische oefening wordt grote zorg besteed Mén schrijft ons: Aan de opleiding van de leden, van het corps der reserve-gemeenteipolitie te Leiden wordt grote zorg besteed. De mannen komen gemiddeld drie maal in de vier weken bijeen, om onder deskun dige leiding theoretische kennis op te doen en practisch geoefend te worden.' Op de theoretische lessen worden de vrijwilligers vertrouwd gemaakt met de bepalingen van die wetten, die voor de politieman van belang zijn, om zijn taak naar 'behoren te vervullen. Hebben zij na de eerste oefentijd blijk gegeven de stof te beheersen en kunnen zij van een geconstateerde overtreding proces-ver baal opmaken, dan volgt de beëdiging tot algemeen opsporingsambtenaar. Deze theoretische lessen worden op een werk dag van 8—10 uur n.m. gehouden (twee maal anderhalf uur per vier weken). De opleiding bestaat verder uit exer citie-onderricht, het houden van marsen door de stad en het deelnemen aan schietoefeningen ,op de schietbanen in Katwijk, Het ligt. in het voornemen de schietoefeningen uit te breiden door mid del van voor K S-O.-munitie omgebouwde pistolen. De marsen en schietoefeningen worden op Zaterdagmiddagen gehouden. Enige practia&e scholing ontvangen de vrijwilligers .voorts, doordat zij bij toerbeurt op Zaterdagmiddagen geduren de- twee uren in; dienst komen. Onder leiding van een geroutineerde (hoofd-) agent van het actieve politiecorps richten zij dan surveillancedienst. Zij doen op deze wijze enige practische varingop. Uw plaats bij de opleiding is nog open. Meldt U heden. Nu ook toeristendeviezen voor Joegoslavië De reeks van landen, waarvoor toeris tendeviezen (max. f400) beschikbaar worden gesteld, is thans uitgebreid met Joegoslavië. CopyHflM P. I. B. ~6o« 6 Cow'-og*» ljskastpolitiek in Senaat Nieuw-Guinea taak voor nieuw kabinet „Al op weg naar afstand", aldus prof. Gerretson Het nieuwe kabinet, dat na de verkie zingen gaat optreden, moet overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië defini tief afwijzen, zeiden de heren Molenaar (WD), De Zwaan (CHU) en Ruys de Beerenbrouck (KVP) gisteren in de Eer ste Kamer. Prof. Gerretson OCH) was van mening, dat de regering eigenlijk al de weg heeft geopend om Nieuw-Guinea toch af te staan. Dr. Drees beeft eerst toegezegd dat er geen enkele wijziging in de status Van Niéuw-Guinea zal worden ge bracht, maar later verklaarde hij" dat geen ingrijpende verandering in 2 komen. Heeft de regering reeds gebruik gemaakt van de zodcende verkregen arm slag? Prof. Gerretson meende deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden, want de regering heeft zich bereid ver klaard de kwestie door internationale arbitrage te laten beslissen. Jhr Ruys (KVP) is er van overtuigd dat de kwestie Nieuw-Guinea internationale rechter zou worden voorgelegd, Indonesië geen schijn kans zou maken. Maar prof. Gerretson is daarvan niet zo zeker. Hij zinspeelde op geheime documenten of uitlatingen, waardoor er veel minder kans op zou be- :n internationale rechter ln het voordeel van Nederland zal beslissen. Om redenen van landsbelang wilde hij er iet verder op ingaan. De critiek van 'velen óp minister Peters volgens prof. Gerretson in feite be stemd voor diens amtenaren. Zelfs de grootste staatsman bad van de failliete boedel weinig kunnen redden. De minister verdient bewondering voor de moed om hieraan zijn reputatie te wagen, zei de C.H. afgevaardigde. Het debat wordt Dinsdag om half twee voortgezet. Daarna komt de begroting van Sociale Zaken aan de orde. Twee bonden nog in twijiel Voorlopig accoord in bakkersbedrijf Plannen ingediend bij Col lege van Rijksbemiddelaars ln het georganiseerd overleg tussen werkgevers en arbeiders m het bak kersbedrijf heeft men thans een voor- ltpig accoord bereikt over de door de bakkersgezellen geëiste sociale verbete ringen. Alleen twee van de zes werk geversorganisaties, namelijk de Ned. Bakkersbond en de Cbr. Bond van Bak kerspatroon, hebben nog een week be denktijd gevraagd om te overwegen of zij met de voorstellen zullen instemmen. De voorstellen zijn inmiddels reeds bij het College van Rijksbemiddelaars in gediend. Zij betreffen een verhoging van de nachttoeslag van f2.31 tot f3.50 per week indien vóór zes uur wordt be gonnen, en tot f2.80 per week indien Geschenken Na de ceremoniële vlaghijsing op het Vredenburg maakte de stoet een rondgang op de Jaarbeurs, waarbij speciale aandacht werd geschonken aan de gezamenlijke inzendingen van de Zuidamerikaanse landen. Tijdens deze rondgang bood de Prins aan de delegaties van elk der vier landen een mantel van grijze poodle cloth, een lap wollen stof en een zijden shawl aan voor de respectieve presidentsvrouwen. Ook de Prins wordt begonnen. Wanneer op niet meer dan drie dagen vóór zes uur of om zes uur het werk begint, w »rdt de toeslag slechts tot resp. f 1.75 en f 1.40 verhoogd. Voor overuren in binnendienst zal een toeslag van 25 pet worden verleend. In de bindende rege ling van de arbeidsvoorwaarden zal een vacaotietoeelag worden opgenomen. Deze toeslag zal gelijk zijn aan het loon, ge noemd in de regeling. Men verwacht, dat zowel de Stichting van de Arbeid als het College van Rijks- bemiddelaars de voorsteller, zullen goed keuren, vertelde de heer Van Soelen, tweede voorzitter van de Chr. Bakkers gezellen Bond, gisteravond op een leden vergadering in Den Haag. Vertrek Koninklijk paar Dinsdag om 12 uur Dinsdagmiddag zullen Koningin Juliana «n Prins Bernhard met hun gevolg om twaalf uur van Schiphol vertrekken voor hun officieel bezoek aan de Verenigde Staten. Dit vertrek za! met geen enkele ofiiciële plechtigheid gepaard gaan. Zoals men weet zal het bezoek van H.M. aan Canada in verband met het overlijden van de Engelse Koning een I eenvoudig en niet-officieel karakter dra- moest bij verschillende stands ge- j gen. De Koningin zal in de avond van 21 April per vliegtuig vanuit Los Ange- schenken in ontvangst nemen. Op het middaguur werd het gezelschap op het Utrechtse stadhuis door het ge meentebestuur ontvangen. Ten slotte kwam men bijeen in de stadsschouwburg, door de Economische Voorlichtings dienst de Zuid-Amerika-dag was belegd. Hier spraken dr H. Riemens, gezant te Caracas en de beer Joh. L: Voüte. ge zantschapssecretaris te Rio de Janeiro, over de economische banden tussen Nederland en Zuid-Amerika. les te Ottawa aankomen. Zij zal daar gedurende enige dagen verblijf houden ten huize van de huidige gouverneur- generaal - Canada, de heer Vincent Massey De Prins zal de Koningin op haar reis naar Canada niet kunnen vergezellen en rechtstreeks terugvliegen van Los An geles naar New York, waar Z.KH. op 23 April a.s. op verzoek van de Society Automotive Engineers een rede zal houden. Geld genoegbinnen: carillon kan worden besteld Ook de Antillen en Suriname doen mee (Van een onzer verslaggevers). Er is thans zoveel geld bij het Klok- kencomité binnengekomen, dat men verantwoord acht om de bestelling het carillon bij de drie samenwerkende gieterijen te plaatsen. Men zal echter nog een flink bedrag nodig hebben het vervoer in Amerika en de andere bijkomende kosten te betalen. De straat collecte heeft tot nu toe f 170.460.96 op gebracht. Een bedrag dat werkelijk met centen en dubbeltjes bij elkaar is geko- Zuld-Hollandi droeg hier f45.000 toe bij. f 4169.05 werd geschonken in giften beneden de f 10.f13 184 aan giften tussen de f 10 en f 250. Doch daarnaast zijn door grote bedrijven en organisaties collectieve giften gedaan, terwijl andere nog toezeggingen gerealiseerd moeten worden. De georganiseerde jeugd bracht f6000 bijeen, evenals de mijn- Het plaatsje Roosteren in Noord-Bra bant stond er op een eigen klok te ge ven, daar de bevolking nog steeds d( bevrijding door de Amerikanen me dankbaarheid gedenkt. Een klokkenlied met woorden van Jaap Molenaar er toonzet door Rob Bosmans, opgedragen aan Harry S. Truman, is al gemaakt er naar Amerika gezonden. Het radloparlement zal Donderdag avond tot onderwerp hebben de verhou ding tussen Amerika en Nederland ic verband met dit nationale geschenk. Op 17 April wordt dit gesprek vervolgd. Zowel de Antilllen als Suriname heb- Rapport van N.V.T.O.: Toerwagenbedrijf moet gesaneerd worden Het toerwagenbedrijf heeft een ov< compleet aan materiaal, dat tot onge- toestanden leidt. Een toerwagen legt per jaar gemiddeld nog geen 14.000 km af, terwijl 25.000 tot 30.000 km als redelijk exploitatleminimum moet worden beschouwd Dit wordt gezegd in rapport van de Ned. Ver. van Transportondernemingen, dat gebaseerd Is op een onderzoek bij 50 bedrijven. De rapporteurs zijn van mening, dat in onrendabele bedrijven geen verdere vergunning moet worden verleend, om dat deze een onbehoorlijke concurrentie kunnen veroorzaken. Over schadeloos stelling aan deze bedrijven wordt niet gesproken, daar de wet autovervoer per- hiervoor geen grond biedt. ben spontaan te kennen gegeven deel te willen nemen aan de dankbetuiging aan het Amerikaanse volk. De Antillen doen dit door een bijdrage te leveren aan het klokkenspel. Suriname heeft nog niet beslist of het een apart geschenk aan biedt (men dacht aan een gouden presse- papier, voorstellende het vrijheidsbeeld, op een bauxiet voetstuk) of dat het ook aan het grote geheel zijn aandeel zal le- BJoemisten zien het niet rooskleurig in De toestand in de Nederlandse bloe misterij Is moeilijker geworden in het af gelopen jaar. De export is weliswaar iets gestegen, maar toch zijn de velllngom- zetten teruggelopen en de kosten stijgen sterk. Deze kiacht uitte dr A. J. Verhage, voorzitter van de Vereniging De Neder lands Bloemisterij, op de dezer dagen in Utrecht gehouden jaarvergadering. Er worden in het binnenland veel minder bloemen en planten verkocht en om dat te verbeteren, bepleitte dr Verhage een nog intensievere gezamenlijke propagan da voor bloem en plant. Wijziging handelsregisterwet Ook alle kleine zaken laten inschrijven Heffing van opcenten blijft mogelijk De regering ls van mening dat de ver plichte Inschrijving bij het handelsregis ter van de kamers van koophandel be hoort te worden uitgebreid tot alle kleine zakenlieden, behalve de markt- en straat handel en de handel te water. Ook min derjarigen die geen handlichting (be voegdheid om zelfstandig te handelen) hebben gekregen wil zij voortaan laten inschrijven. Dit blijkt uit het thans Ingediende wetsontwerp tot wyziging van de han delsregisterwet. waarbij de bezettingsre geling van 1942 zal vervallen. Voorgesteld wordt de Hjst van ge gevens. die bij de inschrijving verstrekt moeten worden, te wijzigen. De regeling van de inachryvingsrechten zal overeen- voudigd worden, maar de mogelijkheid dat de minister heffing van opcenten toe staat. wil de regering handhaven. De be voegdheid om tegen onjuiste Inschrijving verzet aan te tekenen, komt volgens bet ontwerp aan iedere belanghebbende toe. dus niet alleen aan zakenlieden die on juist zijn ingeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3