Jlieuiue iJtsrije GTourant het Koninklijk Paar 't Midden Oosten weer in vuur en vlam door gevechten en aanslagen Frankrijk wist de „bey en de zwerm' te vangen met nieuwe premier Wist 3J Buitenlandse betrekkingen ZATERDAG 29 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9393 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasticfr Is ghe&Iesea myn bert (a legljeaspaet" De staddie wacht DE ATMOSFEER in het Midden Oosten is opnieuw geladen. De span ning in Tunis bleef, ook al stemde de Bey er in toe, een andere minister-president te benoemen. Te Teheran kwamen bij bloedige ge vechten vijf mensen om het leven. In Egypte werd een complot tegen de huidige regering ontdekt. Men verwacht er voorts omvangrijke wan ordelijkheden en goed georganiseerde en uitgebreide terroristische acti viteit in de kanaalzone. Te Damascus (Syrië) werd gistermorgen het Amerikaanse voorlichtingscentrum door een ontploffing vernield. Eén Arabische employé kwam om het leven. In een omtrek van honderd meter wer den door de explosie alle ruiten vernield. Er is een aantal verdachte personen ge arresteerd. Amerika heeft officieel bij de Syrische regering geprotesteerd. Zoals we gisteren nog in een deel van onze edities meldden, heeft de Bey van Tunis toegestemd in de benoeming van een nieuwe minister-president, Salah Eddin Bakkoesj genaamd. Hij is 69 jaar. Staatssecretaris over nota: Ouderdomsverzekering èn staatspensioen Voor reeds bejaarden telt de premie dubbel Er zijn voor de toekomstige ouder domsvoorziening, die de noodwet-Drees zal vervangen, twee mogelijkheden: een verzekering, waarbij dus een premie moet worden betaald, en een staatspen sioen. In de nota waarover de regering deze week het advies van de Sociaal- Economische Raad heeft gevraagd, wor den deze beide mogelijkheden naar el kaar toegebogen, zei staatssecretaris Van Rhijn gisteren in een radiotoespraak. Een moeilijkheid bij het stelsel van de verzekering is, dat personen, die op het tijdstip dat de wet wordt ingevoerd reeds hun oude dag naderen, niet meer voldoende premies kunnen storten om nog een behoorlijke uitkering te kun nen krijgen. Voor deze groep wil de nota nu elk verzekeringsjaar dubbel la ten tellen. Wie b.v. 20 jaar verzekerd is, wordt geacht 40 jaar verzekerd te zijn en ontvangt daarmee het volledige ouderdomspensioen. Voor hen die slechts tussen 1 en 20 jaar premie hebben be taald, wordt een bijzondere maatregel voorgesteld, maar alleen wanneer de verzekerde niet over voldoende eigen inkomen beschikt. Door dit alles wordt dus aan de ene kant zoveel mogelijk het beginsel van de verzekering vastgehou den, terwijl toch in de practijk het resul taat van het staatspensioen wordt nage streefd, zei mr Van Rhijn. Op het ogenblik hebben wij twee ouderdomsvoorzieningen: de ouderdoms verzekering uit de invaliditeitswet van Talma en de noodwet-Drees van 1947. De eerste geldt alleen voor loonarbeiders, de tweede ook voor zelfstandige bejaarden die behoeftig zijn. De uitkering van de wèt van Talma is veel te laag (f3 tot f6 per week). De noodwet-Drees brengt een hogere uitkering (hoogstens f20 per week), maar moet worden vervangen omdat zij een tijdelijke voorziening is. al minister-president van 1943 tot 1947 en behoort tot een oude, \j aanstaande Tunesische familie. Hij kreeg zijn opleiding aan de Franse school Tunis Bakkoesj is groot-officier in Legioen van Eer. De nieuwe regering zal de Tunesische leden benoemden in gemengde commissie, die de door Frank rijk beloofde hei-vormingen moet uit werken. Deze veranderingen komen op het volgende neer: volledige onafhanke lijkheid van de Tunesisdhe ministers bij het besturen van hun departementen; voorrang voor Tunesiëds bij het bezetten van overheidsfuncties en het instellen van raden, zowel landelijk als plaatse lijk. De bedoeling is Tunis langzaberhand onafankelijk te maken en tegelijkertijd de Franse economische- en strategische belangen in het land te beveiligen. Ondanks het accoord met de Bey zal de kwestie waarschijnlijk toch voor de Veilighetidsraad gebracht worden. Dit kan geschieden door de twee afgezette ministers, die van Parijs naar Cairo ge vlucht zijn, met behulp van Pakistan en de andere Arabisch-Aziatische landen. Verwacht wordt, dat de zaak volgende week reeds zal worden behandeld. Wapens en arrestaties aan de Nijl De ontdekking van het complot ging in Egypte gepaard met het ontdekken van grote voorraden wapens en minu waarmede opstandelingen het land gevaar haddne kunnen brengen. Naar aanleiding ervan heeft de regering Hilaly Pasja bepaald, dat de staat beleg ook niet zal worden opgeheven, als in Mei de verkiezingen worden gehou den. Geen enkele politieke gevangene zal worden vrijgelaten. Gisteravond heeft de politie nogmaals 300 personen gear resteerd. Zij worden ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de onlus ten van 26 Januari jl. Het merendeel var de arrestanten behoort tot de socialisti sche partij en tot de mohammedaanse broederschap. Deze beide groepen zullen niet aan de a.s. verkiezingen deelnemen. Suezkanaal-zone De Engelsen verwachten in de Suez- kanaalzone opnieuw ernstige onlusten. Generaal Erskine heeft zijn troepen ge waarschuwd, dat de politieke toestand te Cairo onstabiel is en dat plannen opge steld zijn om iedere ordeverstoring in de kanaalzone het hoofd te bieden. De ge zinnen van militaire zullen niet in d« zóne worden toegelaten. Dit was de eer ste Britse politieke verklaring, sinds Hi laly Pasja drie weken geleden aar bewind kwam. Ronde Tafel Conferentie met de West begint 3 April De opening van de conferentie Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zal geschieden op Donderdag April a.s. des morgens 10 uur 30 in de vergaderzaal van de Eerste Kamer va Staten-Generaal te 's-Gravenhage. De heetgebakerde Italianen hebben al vele malen voor de teruggave van van Triest gedemonstreerd, maar thans wel bijzonder hardnekkig. In alle grote steden van het land duren de betogingen nu al verscheidene dagen voort. De Italiaanse regering zag zich zelfs genoodzaakt militaire versterkin gen naar Triest te zenden. Deze foto toont een aantal demonstranten op een tramwagen. Zevenmaal doctor honoris causa Ere-doctoraten roor Koningin Juliana in Amerika Overnachting op New Foundland in een eenvoudige hotelkamer NIET ALLEEN op 8 April aan de Columbia Universiteit te New York, maar ook op 17 April aan de universiteit van Ann Arbor in Michigan zal Koningin Juliana een eredoctoraat worden aangeboden. De doctors bullen zullen H.M. in speciale promotiebijeenkomsten worden uitgereikt. Zoals men weet wonen in West-Michigan vele burgers van Nederlandse afkomst. Reeds eerder is Koningin Juliana eredoctor in deze Amerikaanse staat geworden, en wel te Holland (Mich.). Onze Vorstin heeft reeds een vijftal eredoctoratenverworven, nl. op 31 Jan. 1931 in de Ned. letteren te Leiden, en voorts vier Amerikaanse doctoraten in de rechtswetenschappen: op 4 Juni 1941 in Holland Michigan, op 13 Juni 1941 in Holyoke, op 17 Juni 1941 in Princeton en op 18 Mei 1942 in Pella. De twee nieuwe eredoctoraten zullen het 20stc en 21ste zijn welke aan een lid van ons Koninklijk Huis worden uitge reikt. Koning Willem II ontving er een, de prinsen Willem en Alexander elk een, Prinses Wilhelmina negen en Prins Bern- hard twee. Sterk contrast De eerste twee nachten van Koningin Juliana in Amerika zullen een sterk contrast opleveren tussen een kamer in Hotel Gander op New-Foundland, waar geen kleden op de vloer liggen, en de pracht van het gerestaureerde Hitte Huis in Washington. Het is de uitdrukkelijke wens van de Koningin dat zij, na op 1 April over de oceaan gevlogen te zijn, een nacht kan slapen voordat zij naar Washington gaat om door Truman verwelkomd te worden. En de beste accomodatie die Gander kan aanbieden, is een eenvoudig hotel, waar dé Koningin een kamer krijgt van 15 vier kante meter. Éen kamer met een geboen de vloer zonder kleed, twee kleine ra men, een leunstoel en een gewoon ledi kant. De badkamer en de douchechel zijn op da gang. Vijftien man van de Canadese bereden politie zullen dag en nacht op wacht staan aan beide einden van de trap die naar de appartementen van Koningin en Prins leidt. Wat het hotel echter ook moge ontbre ken aan luxe, wordt goedgemaakt door zindelijkheid. Er komen uit Nederland per vliegtuig bloemen om het geheel op te vrolijken. Er *ordt niet gevlagd e is geen officiële ontvangst, want het be zoek aan Canada is onofficieel. De KLM is gastheer. He totel ligt tegenover het vliegveld. Het vliegtuig zal om 21.000 op Gander aankomen en de volgende dag om 11.30 uur naar Washington vertrekken. Inmiddels zitten achttien Nederlandse correspondenten nc radio-verslaggevers, van wie er zes uit Nederland zijn geko men, in het onzekere of zij de gehele koninklijke reis door Amerika zullen kun nen verslaan. Het Amerik ministerie var Buitenl. Zaken heeft hen nl. gewaar schuwd dat er misschien geen speciaal vliegtuig voor hen beschikbaar zal zijn. Men probeert daarvoor nog een aanvul lende post op de begroting te krijgen, want de luchtmacht stelt geen toestel ter beschikking. Koningin drie kwartier op Schiphol Omtrent het vertrek (Dinsdag a.s.) van Koningin en Prins naar Washington wordt nog gemeld, dat om kwart over elf de Koninklijke Gasten op Schiphol verwacht worden. In het I.C.A.-restau rant zullen de leden van de bemanning aan Koningin en Prins worden voorge steld. De Koninklijke Personen zullen zich onderhouden met de autoriteiten, die uitgeleide doen. waarna zij zich zul len begeven naar het afgesloten gedeel te van het vliegveld om een enkel woord van afscheid te spreken voor televisie en film. Om kwart voor twaalf gaat men aan boord en om twaalf uur stijgt het vliegtuig op. Mr F. A. Nelemans overleden Hedennacht is te Rotterdam 66 jaar oud overleden mr Frans Adolf Nelemans. kantonrechter te Rotterdam en lid van de gemeenteraad voor de C.H.U. Daar is hef nog erger/ Ijzige wind en 15 cm sneeuw in Engeland Niet alleen ons land, ook Engeland had neeuw vanochtend „na de koudste Maartnacht, die het land in drie jaar heeft gekend." In Londen daalde de tem peratuur tot een halve graad onder nul hier en daar lag de sneeuw 15 cm hoog. De roeiploeg van Oxford, die op de Theems trainde voor de strijd tegen Cambridge trok extra truien en wind- Bij Sheffield sloeg een dubbeldeks bus door de gladheid op een heuvel over de kop. Twintig van de dertig inzittenden werden gewond. De tuinbouw ondervond grote schade. Jong paar om elf uur 's avonds nog naar het stadhuis Zwolse ambtenaren voor nachtelijke plechtigheid van huis gehaald In het Zwolse stadhuis is Donderdag tegen het middernachtelijk uur een hu welijk voltrokken tussen een Zwolse fa brieksarbeider en een meisje uit Gro ningen. Het jonge paar had 's ochtends op de normale tijd willen trouwen, maar 01 het laatste ogenblik bleek de vader var de bruid door ziekte verhinderd zijn toe stemming te komen geven. Het bruids paar voelde weinig voor uitstel en amb tenaren van de Zwolse burgerlijke stand zegden hun medewerking toe. De Gro ninger secretarie werd opgebeld met het verzoek contact met de vader te zoeken een toestemmingsacte in orde In vijl landen: Voordelige groepsreizen voor jongeren Geen visum meer voor bezoek aan Frankrijk en Engeland Per 1 April komen speciale regelingen in werking voor gemakkelijker r< jongeren in de vijf landen die bij het verdrag van Brussel zijn aangesloten, Nederland, België. Luxemburg, Frankrijk en Groot-Brittannië. Wanneer de reis uitgaat van eer school, jeugdvereniging e.d. kunnen groe- van minstens vijf en hoogstens vijf tig jongeren een gezamenlijk paspoort krijgen op voordeliger voorwaarden. Zo de leeftijdsgrens voor leden van groep die op een gezamenlijk paspoort reist, verhoogd van 18 tot 21 jaar. Verder hebben dit soort gezelschappen, mits alle leden jonger dan 18 jaar zijn, geen v nodig voor reizen naar Frankrijk laar Groot-Brittannië. Wanneer personen van 18 jaar of ouder bij zijn (afgezien van de leider, die een gewoon individueel paspoort moet hebben) Groot-Brittannië wel een vis vereist, maar zal dit gratis verstrekt w den. De vijf landen zullen een uniform j document als collectief paspoort Salpeter en veevoer in vlammen Half millioen schade bij brand in Winschoten Een schade van een half millioen gul den (voor 300.000 aan kalk- en ammo- niak-salpeter en voor ƒ200.000 aan vee voeder) werd aangericht door e-en felle brand, die gisteravon laat uitbrak in een grote loods van de kunstmest- en zaad- handel G. C. Dekker te Winschoten. Ook elf varkens en een nieuwe maaimachine gingen verloren. Aangewakkerd door een stormachtige Noordoostenwind nam het vuur enorme afmetingen aan, zodat de Winschoter brandweer met twee spulten volkomen machteloos stond. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. brengen. Dit kwam voor elkaar en 's avonds om zes uur reisde de bruide gom naar Groningen om het document te halen. Met de laatste trein kwam hij terug in Zwolle en vervolgens werden de voor de trouwplechtigheid noodzakelijke ge meente-ambtenaren van huis gehaald. De trouwzaal werd in orde gebracht en om ruim elf. uur werd het huwelijk vol trokken onder aanwezigheid van twintig familieleden. Een ander huwelijk In Overijssel heeft zich dezer dagen nóg een merkwaardige trouwplechtig heid voorgedaan. Voor de tweede maal binnen het jaar is nl. een huwelijk vol trokken tussen een paar bewoners van het rustoord voor bejaarden te Frede- riksoord. Dit maal waren het de 67-jarige weduw naar Harm Doosje en de 72-jarige mej. Adriana Vosmeer, die bij hun terugkeer in het rustoord na de huwelijksvoltrek king door de andere oudjes op uitbundige wijze werden verwelkomd. „Mis jij Oom Jozef nu soms zo?" schijnt de ene kameel tegen de andere te zeggen, 't Is maar goed, dat het dier zich iets dergelijks niet eerder heeft laten ontvallen, anders zouden ze nu waarschijn lijk niet in het dierenpark Wasse naar verblijven. De beide bobbel- ruggen komen namelijk uit het Zuiden van Rusland en wel de Kaukasus. Een fraaie aanwinst in tussen voor het dierenpark. Geen licht over oorzaak K.L.M.-ramp De lijkschouwing van de verongelukte piloten en marconisten van de Koningin Juliana heeft geen aanwijzing opgele verd voor het ontstaan van de ramp In een rapport wordt verklaard, dat bij dï betrokkenen geen tekenen van kritieke lichamelijke stoornissen konden worden geconstateerd. Het stoffelijk overschot van het slacht offer H. A. Bennink zal Maandag niet, zoals door de KLM is gemeld, te Apel doorn ter aarde worden besteld, doch om 2 uur, na een Hervormde kerkdienst, te Rekken (gem. Eibergen). Kerosine voor straaljagers In ons gisteren gepubliceerd artikel over het neerstorten van straaljagers hebben wij er eenvoudigheidshalve op gewezen, dat als brandstof voor de straal motoren een speciaal soort benzine wordt gebruikt. De juiste naam van deze brand stof is kerosine, een vloeistof, die eigenlijk dichter bij petroleum dan bij benzine staat. Polshorloges voor zijn „tedders' Dr Adenauer was teroren reeds gewaarschuwd Sterk politie escorte zal hem voortaan vergezellen Een Engelse woordvoerder te Bon heeft gisteren verklaard, dat de Britse Hoge commissaris veertien dagen gele den reeds bepaalde inlichtingen aan bondskanselier Adenauer had doorgege- over mogelijke aanslagen op diens leven. Het is tot dusver echter gebleven bij het ene bompakket dat in het hoofd bureau van politie te Muenchen is ont ploft. Gisteren waren er weer twee ver dachte pakketten, maar deze bleken een onschuldige inhoud te hebben. Eén was geadresseerd aan „Zijne Emi nentie" Adenauer en bevatte een antieke klok van een oud vrouwtje in Beieren, dat het uurwerk aan de kanselier ten geschenke had gegeven, omdat zij gele- :n had, dat hij deze klokken verzamelt. Intussen heeft de politie per radio een beroep gedaan op de Beierse bevolking te helpen bij de opsporing van een zekere Mario Mirelli, die men wil onder vragen naar aanleiding van de ontplof fing te Müenchen. Het signalement van gezochte zou overeenkomen met dat de man, die het pakket aan de twee jongens heeft overhandigd. Mirelli huur- en kamer In een hotel in de omge- van het centraal station te Müen chen. Als geboorteplaats en -datum gaf hij op: Rome, 19 November 1920. Hij ver- z'n kamer om omstreaks vijf uur met in kranten gewikkeld pakket. Sinds dien is hij niet meer gezien. De kanselier krijgt een druk weekeinde met openbare redevoeringen en verwacht wordt, dat hy door een sterk politie-es- vergezeld zal worden. Tot de velen die Adenauer geluk wensten met de goede afloop behoorden ook de leidecs der socialistische partij, Schumacher Ollenhauer, die zich scherp uitlieten over het gebeurde. Adenauer heeft persoonlijk een cheque van 3000 mark gezonden aan de weduwe van de politie-officier die bij het openen van het voor de kanselier bestemde pak ket om het leven kwam. Hij heeft haar financiële hulp toegezegd voor de op voeding van haar drie kinderen. Ade nauer zond polshorloges aan de vier jon gens, die de bom onderschept en naar het politiebureau gebracht hebben. DAT op de gisteren in het RAI- gebouw te A'dam geopende vijfde Huis houdbeurs enquêtes worden gehouden over kleurencombinatie en Ned. ontwer pen voor japonstoffen. DAT de gemelde hulp van een wegen wacht in Limburg aan een Spitfire op het vliegveld Beek zich volgens de Luchtmacht-voorlichtingsdienst beperkte tot het leveren van een stukje kabel. DAT gezagvoerder Creel, die er Zon dag in slaagde de Constellation Venlo zonder persoonlijke ongelukken bij Bangkok aan de grond te zetten, van middag met een groot deel van zijn be manning op Schiphol zou aankomen. DAT gisteren twee villa's. De Hut en Ten Anker aan de Utrechtsestraatweg 23 en 25 te Heelsum, door brand hun rieten dak verloren. DAT de gem. Ede scherpere maatre gelen heeft getroffen tegen de pseudo- vogelpest, daar vele pluimveehouders zich van de mildere geboden wéinig aantrekken. DAT de Ver. van Ned. Gemeenten gisteren in Den Bosch een Benelux- gemeentedag organiseerde. DAT een oud-Hollands burgerhuisje, verpakt in een kist van 40 m3 (de grootste die ooit in ons land gemaakt is) door een. R'daimse vleeswarenfa- briek naar Amerika zal worden gezon den en er in een Amerikaanse „drug store" ham, worst e,d, in verkocht zal worden, door jonge dames in Volen- damse klederdracht. DAT de 40-j. juwelierster Y. S.-F. uit R'dam. die goud niet had ingeleverd, gisteren veroordeeld is tot f 5.000 boete met verbeurdverklaring van het goud (doch terugbetaling van de opbrengst). DAT de loodsdiensrt te Vlissingen gis teravond wegens de zeer harde wind werd gestaakt. DAT op 9 Mei negen verdachten in de fraudezaak van de Leeuwarder gevan genis terecht zullen staan, o.w. de di recteur A. J.. de adjunct-dir. van de ar beid F. W. A. V. en de opzichter van de Rijksgebouwendienst K. DAT de Chr Besturenbond te R'dam, waarin de plaatselijke afdelingen van de Chr. vakbonden samenwerken. Dins dag zijn 50-j. bestaan zal vieren. DAT tien in de V.S. opgeleid' •liegers. DAT burg. mr H. A. M. T. Kolfscho ten van Eindhoven benoemd is tot offi cier in het Franse legioen van eer. DAT mr H. Willems na 13 jaar als voorzitter van de Havenvereniging Rot terdam is afgetreden en zal worden opgevolgd door mr J. Dutilh Jr, thans secretaris. DAT jongelui uit vele landen, die lli Londen studeren, tijdens een trip door ons land twee dagen in Friesland heb ben vertoefd om de onderwijsmethoden te bestuderen. DAT begin April in Deventer een Ca nadees emigratiecentrum wordt geopend, waar per dag 100 120 gegadigden zul len worden gekeurd. DAT de opzichter A. de Bruin op 1 April 50 j. in dienst is bij de A'damse telefoondienst, waar hij als 13 jarige begon. DAT de KNAC i.v.m. de vele ongeluk ken door het losraken van aanhangwa gens aan minister Wemmers strengere eisen voor de koppeling heeft gevraagd DAT het Tweede-Kamerlid Van Lien- den (Arb aan de ministers Joekes en d. Brink heeft verzocht een wetsont- dienen waardoor anthracose Een beeld uit Korea: Gestoken in asbestpakken vervoeren deze Ame rikaanse soldaten bij Panmoendjon een ballon met waterstofgas, die bij de geringste schok kan ontploffen. De ballonnen, die ter afbakening van de neutrale zone rond deze Koreaan se conferentieplaats dienen, worden z""1 EEN VOORSTEL tot grondwetsher- VTziening van de serie, door de regering aanhangig gemaakt, is zo belangrijk als dat in zake de buitenlandse betrekkin gen. De Tweede Kamer heeft er zich kortgeleden mee accoord verklaard. Met zeer grote meerderheid. AUeen de Com munisten. de Staatkundig Gereformeer den en de heer Weiter waren er tegen. De Communisten wierpen zich op als de beschermers van de hoogste nationale wet. een rol, die hun allerminst in de eerste plaats toekomt. Maar zij volgen nu eenmaal een politiek, die in het be lang van de Sowjet-Unie geacht wordt te zyn. En dat is vooral een pogen, elk land zoveel mogelijk los te scheuren van een belangengemeenschap, die het mach tige communistische blok aan kan. De motieven van de Staatkundig Ge reformeerden en de heer Weiter zijn veel edeler. Wij zijn het niet met hen eens, maar zij verdedigen in ieder geval een zuiver Nederlands nationalisme. Wij zijn het daartegenover met de regering en de grote meerderheid van de Tweede Kamer eens. dat ons nationaal bestaan in de huidige tijdsomstandigheden niet meer met uitsluitend eigen middelen kan wor den verdedigd. De Westelijke wereld moet gezamenlijk de hand aan de ploeg slaan, willen wij en de ons omringende landen niet terecht komen in een geeste lijke en materiële woestenij. richting gegeven. Nederland heeft daar aan van harte meegedaan. Wij hebben radicaal de vooroorlogse neutraliteits politiek losgelaten. In het dilemma., dat thans de wereld beheerst, hebben wij zij het met vreze en beven een wel bewuste keuze gedaan. Een keuze voor samengaan met anderen, waar samenge gaan kan worden ter verdediging van de waarden, de mens door God gegeven, waarden, die het leven op deze aarde draaglijk maken. Het gevolg van deze keuze is geweest, s nationale leven veel meer ver is geraakt met het internationale leven. Er is over en weer een wissel werking. Daarom is het buitenlands be leid veel minder dan voorheen een kwestie van de regeringen der onder scheiden landen: het is geworden een beleid, dat de volken zelf ter harte moet gaan. Voor Nederland betekent dit, dat de volksvertegenwoordiging veel meer dan voorheen een woordje moet mee spreken. Dit is ook volledig door de regering erkend. Daarom ook is zij met het voorstel gekomen, de Staten-Generaal kennis te laten nemen van alle inter nationale overeenkomsten, onder welke benaming deze ook gesloten zijn. En de beide Kamers der Staten-Generaal zullen het daardoor zelf in de hand hebben, welke invloed zy op het buitenlands be leid zuUen uitoefenen. Drr toe belangrijk verschil met de toestand, zoals die onder de huidige grondwet bestaat. Thans is de medezeg genschap der Kamers beperkt. Alleen verdragen, die in de plechtige tractaats- vorm zyn afgesloten, behoeven de goed keuring van het parlement. Andere over eenkomsten behoeven slechts te worden „meegedeeld". En daarmee is dan de Nu zal het dus zo worden, dat iedere overeenkomst, ook al is het slechts een in een briefwisseling neergelegde af spraak! aan het oordeel van de Staten- Generaal zal moeten worden onderwor pen. Bij de practische uitvoering van deze gedachte is men gekomen tot de stelregel: wie zwijgt, stemt toe. Dat wil zeggen: wanneer niet een der Kamers binnen dertig dagen te verstaan heeft ge geven: deze overeenkomst moet bij af zonderlijke wet worden goedgekeurd, dan is die overeenkomst automatisch goed gekeurd. Door de aanneming van een amendement-Bruins Slot is er voor ge zorgd, dat niet een gehele Kamer om een afzonderlijke goedkeuringswet behoeft te vragen: dat zal ook kunnen gebeuren door een vijfde deel van een der beide TN EEN ENKEL, bijzonder geval zal een overeenkomst in werking kunnen tre den. zonder dat de Staten-Generaal er aan te pas komen (andere, minder be langrijke uitzonderingen gaan wij hier stilzwijgend voorbij). Wij doelen op de bepaling, dat goedkeuring niet vereist is indien in buitengewone gevallen van dringende aard het belang van het koninkrijk eist, dat de overeenkomst zon der verwijl van kracht wordt. De regering had met deze bepaling feitelijk willen volstaan. Maar de Tweede Kamer dacht daar anders over. Op die Nederland gebonden kunnen worden voor wie-weet-hoe-lang .-wat-voor-belangrijke aangelegenheden, zonder dat de Staten- Generaal er iets aan zouden kunnen doen. Daarom nam zij een amendement-Serra- waardoor bepaald werd, dat een zodanige overeenkomst niet zal mogen worden gesloten, tenzij onder zgn. ont bindende voorwaarde. Dat wil zeggen, dat „spoed-overeenkomst" een clausule opgenomen moet zijn, dat de overeen komst onmiddellijk ophoudt te bestaan, ineer de Staten-Generaal de achteraf vragen goedkeuring niet verlenen. Minister Stikker sputterde hier eerst wel wat tegen, maar moest het uiteindelijk verliezen. Toch is er voor de minister van Buiten landse Zaken terecht nog een kleine veiligheidsklep overgelaten: als het lands belang zich beslist tegen deze „ontbin dende voorwaarde" verzet, mag zij wor den weggelaten. Maar dan moet de over eenkomst toch na het niet-verlenen van de goedkeuring zo spoedig mogelijk wor den ontbonden. Het vergroten van de invloed der Sta- n-Generaal op het buitenlands beleid van eminent belang. Maar deze grond wetswijziging heeft ook nog een ander doel. Zij wil n.l. alle mogelyke beletsels. A'n -r in de grondwet kunnen zijn voor mtplooiing van de internationale het i Koekfabriek in Uitgeest uitgebrand: schade een kwart millioen Vannacht is in Uitgeest (N.-H.) de koekfabriek plus woonhuis van de fa Starreveld geheel uitgebrand. De schade wordt op een kwart mil lioen geraamd. de sergt-vlieger R de Ko- <f aardoor a Skereï" °P i deze wet wordt opgenomen. LOODGIETER SBEDRIJF SANITAIRE INSTALLATIES Fa. D. KRET en Zn. HOGE RIJNDIJK 71 LEIDEN Telefoon 20023—24350 Alnemeade wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar be" wolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen sneeuw of regen. Geleidelijk afnemende Noordoostelijke wind Iets min der koud. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Zondag: zon 6.20—19.10; maan 7 43— 0.32. Maandag: zon 6.1819.12; maan 8.22—1 42. Op 2 April E K

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1