(92) Prof. Dr J. F. van Bemmelen nog steeds actief bezig Bio-genealogisch terrein heeft zijn bijzondere interesse Leidse Paasveetentoonstelling komt op het televisiescherm Goed jaar voor opleidingsschool Hoogl. Kerkgracht Van schema voor scholenbouw kan worden afgeweken Alfred van Sprang vertelde uit het leven van een oorlogscorrespondent Voor hem bestaan schier geen grenzen oubfc-tMr lattrtelt Eind-tentoonstelling avondtekenschool van de R. K. volksbond Bij Stafleu verschijnt lijvig werk over pharmacotherapie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 27 MAART 1952 Zeventig jaar geleden gepromoveerd ontbijt daarna en ga dan hier zitten ken". En als de bezoeker dan zonder al te veel verwachting vraagt, waaruit dit werk bestaat, hoort hij tot zijn grote verwondering, dat deze grijze hoogleraar nog geregeld publiceert In de eerste plaats komen er ii Proceedings van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen, waarvan h 1915 lid werd. op geregelde tijden tenschappelyke artikelen van zijn hand TTIJ IS 92 JAAR, professor Johan Frans van Bemmelen. Maar als de bezoeker, zich erg jong voelend, hem de hand drukt, merkt hij onmiddellijk, dat hier een nog zeer vitale man voor hem staat. „U moet nogal hard en duidelijk met me praten", zegt hij verontschuldigend, „want mijn gehoor is niet al te best meer". Maar dit verzoek is grotendeels overbodig, want er valt de bezoeker niet veel te vragen. Wanneer de hoogbejaarde professor op zijn praatstoel zit, korpt er een stroom van on gedachte wetenswaardigheden los. En dat is ook geen wonder. Het leven van professor Van Bemmelen is rijk geweest. „Ik heb een machtig mooi leven gehad", zegt hij zelf. „Ik ben docent geweest in acht plaatsen, aan elf inrichtingen en in acht vakken." Bovendien heeft hij veel van de wereld buiten de landsgrenzen gezien. Zondag a.s. is het 70 jaar geleden, dat hij promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. En naar aan leiding van dit hoogstmerkwaardige feit wil hij graag de bezoeker ont vangen voor een stukje in de krant. „Ik werd de 26ste December 1859 in Groningen geboren", zo begint professor Van Bemmelen zijn levensgeschiedenis, die hij bovendien, ten gerieve van de krantenman, keurig netjes op een blaad je heeft neergeschreven. „Mijn vader was daar directeur van de R.HB.S. Ik w-as nog maar acht jaar, toen ik al met het aanleggen van een insectenverzame ling begon. En m'n hele verdere leven heb ik veel liefhebberij voor de ento mologie behouden. Toen ik tien jaar was, vertrokken we naar Arnhem, waar mijn vader eveneens directeur van een H.B.S. werd. Ik werd daar enkele jaren leerling en kreeg privaatlessen in Latijn en Griëks. In '74 werd vader benoemd tot hoog leraar in de anorganische scheikunde te Leiden, zodat we toen naar de Sleutel stad verhuisden. Drie jaar later liet ik me inschrijlven aan de universiteit als student in de zoölogie, waar ik de col leges van prof. Hoffmann en de Hu- brecht volgde. In 1882, op de 30ste Maart, promoveerde ik en een paar weken later vertrok ik naar Jena, waar ik het zomersemester van prof. Hertwig volgde. In September datzelfde jaar werd ik assistent op het dierkundig laboratorium te Utrecht en kreeg ik eenzelfde functie aan het zoölogisch laboratorium der universiteit aldaar. Het eerste halfjaar van 1884 deed ik onderzoekingen aan 'het Zoölogisch Sta tion te Napels, aangaande de ontwikke ling van haaien en roggen en het daar opvolgende jaar was ik in Heidelberg, voor onderzoek naar de ontwikkeling -der hagedissen. In 1885 werd ik privaat docent in Utrecht, waarna ik twee jaar later leraar in de plastisdhe anatomie aan de rijks- mormaaTschool voor tekenonderwijs te Amsterdam werd. Voor een wetenschappelijke zending werd ik in 1890 naar Nederlands-ïndië (gestuurd, om een onderzoek naar de ont wikkeling van de zeeschildpadden 6tellen. M'n ervaringen aldaar zuid kust van Java heb ik in 1891 beschre ven in de Gids. Dwars door Sumatra In 1891 nam ik deel aan de expeditie- IJzerman van Padang naar Siak, door het toenmaals onafhankelijk en onbe kend middengebied van Sumatra. Ik schreef hierover een boek, getiteld: „Dwars door Sumatra". Hierna werd ik leraar in de natuurlijke historie aan de H3.S. te Meester Cornelis. Ik werd toen tegelijk aangesteld als bibliothecaris van de Nederlandse Natuurkundige Vereni ging in N-O.I. In 1893 maakte ik in op dracht van de K.P.M. een reis door Java en de Molukken, tot het schrijven een Gids voor N.O.I. Een jaar later keerde ik naar Holland terug, wegens benoeming als leraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium te Den Haag Voor ik in 1906 naar Delft ging, ben ik in Den Haag nog leraar aan een HBS. geweest, idem in Delft en gaf ik les aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Naald wijk. In 1906 werd ik benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de palaeontologie en historische geologie aan de Techni sche Hogeschool, en het daaropvolgende jaar ging ik naar Groningen, waar ik gewoon hoogleraar in de zoölogie werd. Dat jaar er voor, in Augustus, was er juist een enorme brand in de academie geweest, waardoor het gehele dierkun dige museum en laboratorium verwoest waren. Welnu, in 1930 werd ik emeritus". Emeritaat En dan denkt de bezoeker dat hij het gehad heeft. Maar als professor Van Bemmelen een slok van zijn thee ge nomen heeft, gaat hij verder: „Uiteraard kon ik, al was ik dan 70, niet zo maar gaan niets doen. In 1931 reisde ik naar Amerika en hield ik voor drachten op het Lowell Institute te Boston. Toen ik weer terug was we woonden toen in Den Haag heb ik daar het Bio-genealogisch Instituut op gericht. In '45 moest ik uit Den Haag weg, omdat mijn huis vernield was en lk bovendien zwaar ziek lag. Ik kwam bewusteloos in Leiden aan, waar we onze intrek namen bij m'n zoon en waar Ik nog steeds ben. M'n vrouw overleed na enkele maanden. In 1947 heb ik af stand gedaan van de inventaris en het archief van mijn instituut en vermaakt aan het nieuiw opgerichte Centraal Bu reau voor Documentatie en Genealogie, waarvan jhr mr dr E. A. van Beresteyn direceur is". Hoe thans? De bezoeker wil nu ook wel eens we ten hoe de 92-jajrige thans leeft. .Och", lacht professor Van Bemmelen. „wat zal ik u zeggen? Ik sta om een uur of negen op 's zomers om acht uur PROF. DR J. F. VAN BEMMELEN (naar een schilderij) voor. „Nog niet zo lang geleden", ver telt professor Van Bemmelen, .schreef ik nogal revolutionnaire ideeën neer over de vergelijking slang-hagedis". En dan: de „Herinneringen van een oud-student- Leidenaar" in het Leids Universiteits blad zijin ook van mij. Verder 9Chrijf ik over algemene 1 derwerpen, in verband met de z.g. stam geschiedenis der gewervelde dieren. En dan houd ik mij bezig met het familie onderzoek op bio-genealogisch gebied. Dus, ik vraag me niet alleen af wie voorouders waren, maar ook h o waren. M.a.w. welke eigenschappen ze aan hun nageslacht hebben meegegeven. Zo heb ik ontdekt bijvoorbeeld, dat de Van Bemmelens mijn tak tenminste een docenten-aanleg hebben. Om maar dichtbij te blijven: mijn vader was hoog leraar, ik zelf was het en m'n zoon bij ik i s het Teivens hebben we aanleg schilderkunst Daar hangt een olieverf van een zekere Humbert de Superville, een voorvader van me, uit het midden van de 18de eeuw. Een zelfportret. Ik zelf teken ook behoorlijk en mijn de hoogleraar, is een heel verdienstelijk schilder". Op het bureau zie ik een boekje gen, dat zoals ik vluchtig zie, handelt over de kwartierstaten der Van Bem melens. Geschreven door mijn gastheer. Als de 'bezoeker naar de huidige levenswijze van zijn gastheer vraagt verneemt hij, dat hij elke dag nog min stens een uur wandelt. Nee, niet meei alleen. „Ik kan nu merken, dat ik een dagje ouder word", zegt professor Van Bemimelen ondeugend. „Tot voor kort liep ik heen en weer natr Warmond. Nu doe ik dat niet meer. Maar het eten smaakt me best. En m'n apératiefje eens. Roken heb ik nooit gedaan. Waarmee ik, gezien m'n leeftijd, maar e bewijzen wil, dat tabak heus niet gezond en alcohol heus niet zo scha delijk is". Rij boeken In de kamer staat een grote, ouder wetse kast- De professor dribbelt er naar :n ik moet mee. Als de deuren open gaan, zie ik allereerst een rij boeken: „Over den bouiw der schelpen van Brachiopoden, en Chitonen", de disser tatie, die 'hij in 1882 schreef. „Anatomie und Histologie der Brachio poden" (1883). „Zur Anatomie der Chitonen" (1884). „Die Halsgegend der Reptiliën" (1888). „Erfelijkheid van verworven eigen schappen" (1890). „Schadelbau der Monotremen" (1901). „Dwars door Sumatra" (1895). „Schadelbau von Dermochelys Coria- cea" (1897). „Unterschied Hasen- und Kaninchen- sdhadel" (1908). zie voorts, keurig gebundeld, de talrijke verhandelingen over familie onderzoek en erfelijkheidsleer en een artikelen over de ontwikkeling der kleuren en aderen op de vleugels der vlinders. Maar de oude professor heeft reeds ;n la opengetrokken en vraagt de aan dacht van de bezoeker voor een kaart met allerjei foto's. Een fotografische tak (Advertentie) U weet wie Rembrandt was. weel U ook wal REMBRANDT is? Primeur voor de Sleutelstad Aantal inschrijvingen overtreft de verwachting Vorig jaar werd op initiatief van het bestuur van de Vebo voor het eerst een Paasveetentoonstelling in Leiden georganiseerd. Het werd een succes, zowel kwalitatief als kwantitatief. Tevens was het de bedoeling van de tentoonstelling, dat op die dag voor het aangevoerde vee afzetgebied zou worden gevonden. Ook hierover heeft men geen klagen gehad. Men begrijpt, dat dit alles de aanleiding was om ook dit jaar met een Paasveetentoonstelling uit te komen. Zy wordt ge houden op Vrydag 4 April. Het bestuur van de Vebo deelde ons ee, dat de voortekenen van de tentoon stelling niet ongunstig zijn. Het aantal inschrijvingen overtreft op dit 'ogenblik al dat van vorig jaar. Men is min of meer bevreesd geweest voor concurrentie de zijde van Amsterdam, waa ook weer een tentoonstelling wordt ge houden. Maar deze vrees is door de grote belangstelling voor Leiden weggenomen. De Paasveetentoonstelling in Utrecht gaat niet door wegens gebrek aan be langstelling. Men heeft zich, wat de komende ten toonstelling aangaat, beperkt tot het slachtvee, dit met het oog op de najaars expositie, die uitgebreider is. Aangevoerd worden vette koeien, vette varkens en vette kalveren. Het aantal vette koeien wordt geschat op 130. De verwachting is, dat in totaal een kleine tweehonderd die ren zullen worden aangevoerd. De -- zending schapen is helaas miniem. Nu al gaf men ons de verzekering, dat de ten toonstelling ook kwalitatief op hoog peil zal staan. Dank zij het initiatief van de heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, zal de tentoonstelling op een stamboom, zou men kunnen zegigen. En dan volgt er een heel haal over zijn grootvader en betover grootvader. „Wist u", vraagt hij dan plotseling, „dat mijn overgrootvader schrik gestorven is bij de ontploffing n het kruitschip?" .Gunst, wat grappig", ligt dan de be zoeker op de lippen, maar nog bijtijds weet hij dit in te slikken. ..En wist gaat de onvermoeide gastheer verder, „dat alle gelaatsgelijkenis berust op bloedverwantschap? Twee dubbelgangers hebben ergens in hun voorgeslacht ge meenschappelijke ouders- Ik heb dit enige malen bewezen". En dan moet de bezoeker nodig weg. Want bijna anderhalf uiur is hij op visite geweest. Opgewekt en fris neemt de 92-jarige hoogleraar afscheid. En zijn gast, die niet half zo oud is. voelt een 'begin van, moeheid, van al het gehoorde. Volgende maand 35 jaar het televisiescherm van de N.C.R-V. worden geprojecteerd, terwijl deze omroepvereniging ook een radio-uit zending er over zal verzorgen (radio- krant voor Nederland). Met deze tele visie-uitzending heeft Leiden de pri meur van ons land. Wethouder Van der Kwaak hoopt de tentoonstelling te openen. De opening vindt plaats om 10 uur 's morgens in het Schuttershof. De heer Van der Stoel, die ons deze gegevens verstrekte, prees nog de medewerking van het gemeente bestuur van Leiden, dat het belang van de Vebo en haar acties volledig inziet. Men heeft ook een extra prijs beschik baar gesteld voor de inzending, die de hoogste bekroning van de tentoonstelling in de wacht sleept. Trouwens: er zijn tal van mooie prijzen beschikbaar gesteld, door bedrijven, organisaties, instellingen en particulieren. „Filiaal" moest worden betrokken n gestadige vooruitgang wat het leer lingenaantal aangaat. Bedroeg het gemid delde leerlingenaantal in 1950 324. vorig jaar was dit gestegen tot 347. terwijl thans 359 leerlingen staan ingeschreven. Er moet zelfs een „filiaal" betrokken worden om de leerlingen onderdak te kunnen brengen. Het is dan ook te hopen, dat alle ouders hun kinderen t.z.t. naar het nieuwe schoolgebouw in de Profes- sorenwyk zullen sturen. Aldus vermeldde het jaarverslag van het hoofd der school, de heer A. Lamain, tijdens i de gister- rond gehouden jaarvergadering. De voorzitter van deze bijeenkomst, dokter J. de Bruyne, zei o.m., dat het tegenwoordige onderwijs veel van het kind vraagt, maar de manier waarop het onderwijs gegeven wordt, verschilt toch wel heel erg, en dat in gunstige zin, met vroeger. De ouders konden gisteravond kennis maken met twee nieuwigheden op onder wijsgebied. Mej. I. Klokman gaf demon straties met het zgn. Flanelbord. De naam zegt het al: een bord van flanel, waarop het materiaal, waarmee lees-, teken-, ver- keers- en welk onderwijs ook gegeven wordt, zonder verdere bevestiging blijft plakken. De heer H. A. van Ingen Schenau ver telde van de „project-methode", waarmee hij reeds enige tijd bezig is. Deze me thode gebruikt een centraal punt. waar omheen allerlei lessen in verschillende vakken gegeven worden. Het middelpunt van deze maand was de Jan van Rie- beeck-herdenking. De jongens kregen aardrijkskundeles over Zuid-Afrika; het rekenen handelde o.a. over de afstand AmsterdamKaapstad en de kosten zo'n reis: er werden Zuidafrikaanse liedjes geleerd, kortom, alle vakken draaiden om dit gedeelte van Afrika. In de klas was o.a. een kafferdorp te op dit gebeuren slaat, bijeenge- Verder waren er nog een leuke gym- nastiekdemonstratie en een alleraardigste Gelderse klompendans onder leiding van de gymnastiekonderwijzer, de heer v. d. Wildt. uitstekende avond. (Advertentie) Eerste paal aan Damlaan Tempo van bevolkingstoeneming in Leiden vertraagd Aan de nieuwe Damlaan, in dat deel van het Morskwartier, dat over de spoorlijn ligt, is gistermiddag de eerste paal geslagen voor een stenen openbare lagere school. In totaal gaan er 68 palen de grond in. De school zal zeven lokalen tellen. Zij is bestemd voor de leerlingen, die nu de school aan de Paul-Krugerstraat bezoeken. De meisjes van de u.l.o.-school aan de Breestraat gaan dan naar deze school. Het gebouw aan de Breestraat zal tot 1957 beschikbaar blijven voor verschillende on derwijsdoeleinden. scholenbouw zeer hoge kosten verbonden zijn. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de heer P. Tazelaar, inspecteur voor het lager onderwijs. Hij hoopt bin nenkort als zodanig afscheid te nemen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Dit was ook de reden, dat men aan deze eerste paal nogal A LFRED VAN SPRANG, de oorlogscorrespondent van ons blad, vertelde gisteravond in de stampvolle foyer over zijn ervaringen in Korea. Onze lezers maakten van deze gelegenheid gebruik, om de man, die altijd is te vinden op plaatsen, waar de strijd is ontbrand, of de oorlogsfakkel reeds smeult, eens in eigen persooïT te zien. Hij vertelde op de manier, zoals wij hem uit zijn artikelen kennen: rustig, eenvoudig en hier en daar lichte lijk ironisch. Alfred schilderde zijn publiek geen wilde oorlogstaferelen voor, maar, zoals de heer F. Diemer, de directeur van ons blad het uit drukte: de man, voor wie schier geen grenzen bestaan, onthulde iets van het mooie, maar tevens moeilijke beroep van journalist. En toen hij aan het eind van zijn genoeglijk verhaal was, moet men wel tot de gedachte zijn gekomen, dat hét leven zowel van een soldaat als van een oorlogscorres pondent, slechts mogelijk is, indien hij „organiseert" en.dat het op deze aarde toch. eigenlijk maar een „rare boel" is. Van Sprang kwam madat hij zijn uniform wat had besmeurd, oim geen groentje te lijken dn Korea op het hoofdkwartier van de journalisten, waar o'n 300 van allerlei natonaliteiten zitten. Daar leerde hij de grondbegin selen van het leven aan dit front: voor jezelf zorgen. Wil je een jeep hebben, moet je er een stelen, of nog be terlaten stelen. Voor vier flessen whisky is het „gefikst". Alfred vond 'het evenwel practdsdher om liftend langs de frontlijn te trekken. Voor de doorzending van zijn copy zorgde een Nederlands meisje in Tokio, dat hij ge durig opbelde. De Amerikanen weten ook wel, wat service voor de pers be tekent. De journalisten zijn volkomen vrij, kunnen dagelijks met Tokio tele foneren en de urgentielijst voor het ver per vliegtuig naar Tokio vermeldt: 1. gewonden, 2. vetrplegend personeel, generaals en admiraals en 4jour nalisten. Heel veel Nederlandse instan ties kunnen hiervan iets leren! Een punt, dat Van Sprang beslist moest aaproeren, was het luizen-pro bleem. Zonder dit gedierte telt men in Korea eigenlijk niet mee. en iedereen loopt met- een busje DjD.T. op zak. zo als wy met een pakje sigaretten. Was- deed hij zich soms in drie weken Aan het front eet men uiteraard veel uit blik, vooral het Ned. detachement, omdat de capaciteiten van de kok niet zo bijster hoog moesten worden geslagen. Kwam evenwel het bericht, dat een naburig onderdeel kip at, dan toonden alle journalisten ineens grote belangstelling voor dit onderdeel Een verbluffend staaltje van de geest die aan het front heerst, vertelde Van Sprang over de geestelijke verzor ging. Toen ds Tiemens was gesneu veld, bediende de aalmoezenier eerst een mis en hield daarna een protes tantse godsdienstoefening. De latere veldprediker, «ïs Meerburg, moest op Zondagochtend soms wel dertig kleine kerkdienstjes houden op voor posten aan de frontlijn. Vooral de jongens daar hebben de geestelijke verzorging hard nodig. Meer naar achter heerst een onverschilliger stemming. Wat op medisch gebied wordt ge presteerd, noemde Van Sprang enorm- De helicoptère bewijst voor het vervoer van gewonden niet te onderschatten diensten en redit velen het leven. Alfred zei vervolgens, dat hij van het Ned. detachement wel eens minder prettige dingen heeft geschreven. Hij beklemtoonde ook nu weer, dat in Ne derland niet veel aandacht aan deze mannen wordt besteed. Al zijn het niet allen idealisten het is van groot be lang, dat zij naar Korea zijn gegaan. Van Sprang belichtte niet alleen het lief en leed van de soldaat in Korea, maar schonk ook aandacht aan de ellende van de burgerbevolking van geteisterde land, die er slechts naar vi langt in een hutje te wonen en rijst verbouwen. De militairen mogen vijf dagen per jaar met verlof naar Tokio. Een op Amerikaans georganiseerde instantie regelt uiteraard op grootscheepse wijze dit verlof. In Tokio kan men dan enkele dagen in een roes leven: profiteren het opgespaarde soldij, souVenirjagen, enz. om dan (nóg meer vermoeid) Korea terug te keren. Maar in Tokio staan ook twee enorme hospitaals, waai (men even stil wordt, als men de hon derden gewonden ziet Men kon ook vragen stellen aan de h uniform gestoken Alfred van Sprang. Een van de schriftelijk gestelde vragen (misschien van een bewonderaarster) was: Hoe oud bent u? Alfred onthulde (haar?), dat hij volgende maand 35 jaar hoopt te worden, niet getrouwd is geen meisje heeftLater vertelde hij ons onder vier ogen, dat hij overal te kort blijft, om verliefd te worden. Op vraag, betreffende het optreden van Kon. Marine zei hij, dat de marine 1 iswaar in gevaar verkeert, maar toch in een groot. De marinemannen hebben een heerlijk leven vergeleken bij dat het leger. Hun optreden is evenwel groot belang. Nadat een film over de strijd in Korea was gedraaid, vertelde Van Sprang nog een en ander over zyn belevenissen op Formosa, Hongkong (Eng.), en Makao (Portugees), in welke laatste plaatsen een levendige handel wordt gedreven methet communistische China, dat in Korea wordt bestreden. Zo deed hij zijn toehoorders ten slotte In Egypte belanden, waar hij ternau wernood uit het brandende hotel in Cairo kon komen, met achterlating van zijn baigage en de technische spullen •an de N-C.R.(adio)V. De man, die op zo'n boeiende wijze zijn avonturen weet te vertellen en zo nu en dan hartelijke lachsalvo's kan opwekken, gaat 15 April weer naar Noord-Afrika. Want het is lang niet pluis in Tunis. Marokko en Egypte. En het zou zijn reputatie te na komen, als hij daar niet met zijn neus bovenop zat! Wethouder Van Schaik maakte de ba lans op over de laatste dertig maanden. In die tjjd zyn er in Leiden zes scholen gebouwd. Voor dit jaar is toestemming ontvangen voor de bouw van twee scho len. De wethouder noemde de verwach ting redelijk, dat in de loop van dit jaar nog toestemming zal worden gegeven voor de bouw van een derde school. tj,. „v dacht heeft besteed. Namens de ouder- Ie' Sleutelstad de laatste tijd is afgenomen. Dat heeft vanzelfsprekend ook gevolgen voor de scholenbouw, omdat de school bevolking minder groot zal worden. Voor deze jaren tot 19571958 werd een sche ma ontworpen, waarin achttien scholen zijn opgenomen. Dit aantal zal, afgaande op de huidige gegevens, niet bereikt be hoeven te worden, aldus de wethouder. Dat is niet zo droevig, temeer omdat aan Leidenaars in commissie industrialisatiespreiding Er is door de minister van economi sche zaken eey commissie ingesteld, die tot taak heeft de provinciale besturen van advies te dienen over de landelijke spreiding der industrialisatie door regio nale concentratie. Tot lid van deze com missie zijn ook benoemd de heren H. C. de Loos, hoofd van het bureau arbeids marktpolitieke vraagstukken van het' rijksarbeidsbureau, en dr J. Winsemius, hoofd van het bureau voor industriële zaken van het bureau van de rijksdienst voor het nationale plan, beiden te Leiden. „Natuurlijk koopt U voor Uw geld een merk Oude Jenever van reputatie. Verlangt dan zeer Oude Hartevelt, gebotteld in de fabriek". Dagcursus aan de Leidse analystenschool Al meer dan tien jaar geven de Leidse laboratoria voor industrie en onderwijs (Leidse analystenschool) een practicum- opleiding voor het examen chemisch ana lyst (e) van de Ned. chemische vereniging. Enkele jaren geleden werd aan deze op leiding een volledige mondelinge avond- ts voor hetzelfde diploma toege voegd. Inmiddels is de belangstelling deze avondcursus zo groot gewor den, dat het schoolbestuur zich genood zaakt heeft gezien een dagcursus te openen. Directeur Van Weerlee is trots op zijn jongens Een van de meest betrouwbare teke-nische schetsen, vaktekenwerk van schij nen, dat het voorjaar weer nadert Is de ders, etaleurs, reclametekenaars etc. de And-tentoonstelling van de leerlingen talenten. Daar wijst hij op een jongen, van de avondtekenschool van de Ned.. <üe jn reproductietekeningen grote zin R.K. volksbond afd. Leiden. Gisteravond TOOr kleurCT1 voor licht en schaduw, kort- De lichten op om %XK>r het schilderachtige toont, hier de eerste verdieping van het schoolge bouw Paul Krugerstraat brandden in fo lio en de deuren en hekken stonden uit nodigend open, eeb uitnodiging, waarvan velen gebruik maakten, ouders en ver wanten, vrienden en kennissen van d« leerlingen, nieuwsgierig naar het resul taat van een winter hard werken. Directeur P. J. J. van Weerlee is trots op zijn jongens. De belangstellende be zoeker vindt in hem een enthousiaste gids langs de tafels met tekeningen. Met kennis van zaken ontdekt hij tussen tech- Belangrijke Leidse uitgave Voor Nederlandse artsen en apothekers TN SAMENWERKING met prof. dr H. Handovsky te Gent heeft de Leidse arts dr H. R. M. de Haan een voor Nederland zeer belangrijke uitgave op stapel gezet, die binnenkort van de pers zal komen en medio 1952 bij de uitgeverij Stafleu te Leiden zal verschijnen. Het betreft een zeer om vangrijk boek over Pharmacotherapie, dat in de practische behoefte van d< Nederlandse artsen en apothekers zal kunnen voorzien. Daarom ziet het ei naar uit, dat de Sleutelstad met deze uitgave haar faam als uitgeversstad zal kunnen voortzetten. Het is zó gesteld, dat de Nederlandse pharmacopee zowel als de therapie in de diverse landen onderling afwijkt en soms sterk afwijkt ook in de nomenclatuur. In Nederland kennen wij wel enkele beknopte werken, die dit lijvige boek werk van circa 700 bladzijden, waarin bijna 500 formules zijn opgebouwd, enigs benaderen, doch uiteraard weer ouder en in elk geval onvollediger zijn boekwerken, zoals er een in Zwit serland bestaat en enige in Amerika, kent hier niet 1 moest men bij gebrek aan een Hol lands werk zijn toevlucht tot deze buiten landse uitgaven nemen, met al de incon- veniëten. die daaraan ten opzichte van de pharmacotherapie verbonden zijn. Met dit boekwerk wordt nu voor het eerst in Nederland in de behoefte voorzien van een geheel Nederlands boek, dat een uitgebreide pharma- cognostische- en therapeutische ken nis en ervaring, ook op het gebied van de tropische geneeskunde (De Haan) conmbineert met een theo retisch en experimenteel pharmacolo- gisch inzicht, (Handovsky). Er is naar gestreefcl om de therapie rationeel aan de pathologie ïe doen aansluiten. Uitgebreide literatuurverwijzingen zul- n in het boek behulpzaam zijn bij de verdere oriënteringen. Een index met ongeveer 5000 trefwoor den is aan de tekst toegevoegd. Deze in dex is een belangrijke sleutel op de in houd van dit omvangrijke boek. De pharmacoloog prof. dr H. Handov sky is ex-hoogleraar in de pharmacologic en toxicologie van de Universiteit te Göttingen, thans woonachtig te Gent. Het boek is bedoeld als een dagelijkse hulp bij de oriëntering en heroriëntering voor theorie en practijk van de genees kunde en de pharmapie, alsook voor de studenten. Simavicollecte in Leiden Van 31 Maart tot 5 April zal in Leiden een collecte worden gehouden voor Simavi, de organisatie, die zich ten doel stelt de medische nood van de tropen- bewoners te lenigen. In ons land zijn veel artsen, wijkverpleegsters, zieken huizen, sanatoria, consultatiebureaux en geneesmiddelen, in de tropen is aan dit alles een ontstellend gebrek en daardoor vreselijke medische nood. Is Leiden bereid het barmhartigheidswerk van Simavi te steunen, dan heeft het een daad van grote betekenis gesteld. Gouden huwelijk Op 10 April hoopt het echtpaar Reijken -Zwarts te herdenken, dat het vijftig jaar geleden in de echt werd verbonden. Het echtpaar woont aan de Waardgracht ziet hy in een stilleven het persoonlijk opgemerkte. Dat moet ontwikkeld wor- De heer Van Weerlee wijst er de be- T^ekers vooral op, dat de schijnbaar minst interessante tekeningen van letters en lettercombinaties, vaktechnisch het be langrijkste zyn, want het is nogal lastig een strakke, krachtige letter te zetten. Bij de cursisten-edelsmeden, vertegen woordigd tot en met de derde klas, ls nog niet veel eigen werk. Het tentoonge stelde beperkt zich tot het opmeten van modellen, het tekenen van drijfwerk, vlakversierinig, monogrammen en het na tekenen van ontwerpen. Hoewel is dat niet een eigen ideetje? En is die vlakver- siering niet zelfstandig ontwikkeld? Wat wel héél spectaculair is, dat Is de afdeling boetseerwerk van de leerlingen van de zilversmeedcursus. Daar zijn wer kelijk heed aardige werkstukjes by. En dan zijn daar nog de hyper-techni sche afdelingen: bouwkunde (twee zalen) en werktuigbouw (scheeps- en machine- tekenen etc. etc.). De pottery is er dit jaar slecht af ge komen. Wegens gebrek aan belangstelling kon men geei. cursus geven. Maar met October zal men zo deelde de heer Van Weerlee ons mede een nieuwe po ging wagen. De tentoonstelling is vanavond nog te bezichtigen van half 8 tot half 10. Intern. Friendship League kreeg college Voor de International Friendship Lea gue, afdeling Leiden, hield de heer H. Th. van der Starre gisteravond in het Kamerlingh Onnes-laboratorium een le zing over het belangrijke wetenschappe lijke werk, dat in dit laboratorium ver richt wordt. Vrijwel alles, aldus spr., wordt beïn vloed door de temperatuur. De moleculen, waaruit een materie is opgebouwd, be wegen zich sneller of langzamer, naar mate de materie verhit of afgekoeld wordt. Als de moleculen tot stilstand zijn gekomen, heeft men het absolute nul punt bereikt. Van dit absolute nulpunt 273. 15 gr. C is men In Leiden nog taar 0,003 gr. C verwijderd. Tot die lage temperaturen komt men met behulp van vloeibare gassen. Deze gassen worden, na afgekoeld te zijn tot bepaalde temperatuur, die voor elk gas verschillend is de zogenaamde critische temperatuur sterk samenge perst. Helium, dat een critische tempe ratuur heeft van 268 gr. C. laat xicQ het moeilijkst in vloeibare vorm bren gen. Door middel van verdamping en demagnetisering komt men tot nog lagere temperaturen dan 268 gr. C. Tenslotte toonde de heer Van der Star re, aan de hand van enkele proeven met vloeibare lucht, welke invloeden ver schillende materialen door afkoeling on dergaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3