Jlieutuc gr ifesrfp Gfimmiü Heel Duitsland moet kunnen toetreden tot het Europese leger Toortscommando's contra de Malan-isten Wist U DINSDAG 25 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdrad.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slnntoasttclj It glttMcora oign hert la legfieospott* Tw« en a.rtigit. jaargang No 9389 Bedrijfstakken kunnen gesloten worden verklaard Antwoord van Grote Drie aan Rusland Accoord met toelating als lid van de Verenigde Naties VANDAAG zijn te Moskou door de Grote Drie (Amerika, Engeland en Frankrijk) gelijkluidende nota's overhandigd als antwoord op het Russische voorstel inzake een te sluiten vredesverdrag met Duitsland. Hierin is meegedeeld, dat het Westen niet van zins is een vredesverdrag te aanvaarden, dat het nieuwe Duitsland verbiedt, zich aan te sluiten bij vreedzame initiatieven zoals het plan-Schuman (Europese Kolen- en Staalgemeenschap). Ook moet een herenigd Duitsland kunnen toetreden tot het op te richten Europese leger. In de nota's (waarvan de officiële tekst op het ogenblik, dat wij dit schrij- nog niet bekend is) zouden twee belangrijke voorwaarden worden ge steld voor het openen van onderhande lingen over het vredesverdrag: er r ten werkelijk vrije verkiezingen geheel Duitsland worden gehouden en de internationale status benevens de onafhankelijkheid van het herenigde Duitsland moeten worden gewaarborgd, zowel gedurende de besprekingen als daarna. Deze laatste voorwaarde steld om een herhaling te voorkomen van de gang van zaken bij de onder handelingen over een vredesverdrag imet Oostenrijk. De Grote Drie gaan echter volko men accoord met het Russische voor stel, Duitsland tot de Verenigde Na ties toe te laten, zodra het vredes verdrag is getekend. Zij eisen echter, dat Duitsland het recht moet hebben, zich met andere staten te verbinden, waar het gaat om doeleinden, die in overeenstemming zijn met die der Verenigde Naties. Het zou onduldbaar zijn, indien Duitsland niet tot het Europese leger zou mogen toetreden, ook al omdat het voor een land thans onmogelijk is, eigen veiligheid te waarborgen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman,' heeft gisteren tijdens een 'persconferentie pver het antwoord aan Rusland gesproken. Hij zag het Sowjet-voorstel als meer dan een voudige propaganda-manoeuvre, betekent wellicht een wijziging va Russische politiek ten opzichte van Duitsland, teneinde dit land te maken Veel aanbod op Jaarbeurs Een grotere vraag naar textiel verwacht „Hemd raakt eens versleten" Op de voorjaarsbeurs, die vandaag in Utrecht is geopend, neemt de textiel- afdeling weer de hele Bextrix- en Irene- hal in beslag. Er zijn 59 deelnemers, waar van 53 Nederlandse en 6 Belgische. Het aantal Nederlandse deelnemers is in ver gelijking met het vorig jaar met een kwart toegenomen. Hierdoor wordt de vermindering van de Belgische inzending, die te wijten is aan de veranderde markt situatie in ons land en de positie van België in de Europese Betalingsunie, vol ledig opgevangen. De fabrikanten rekenen er op. dat de koperstaking, die op de Korea-hausse is gevolgd, de vraag zeker zal terugkeren. Het publiek wacht af of de prijzen nog verder zullen dalen, maar dat kan niet altijd blijven duren, want eens raakt het hemd toch versleten, zei de heer P. Fen- tener van Vlissingen, voorzitter van de Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs. Dan zullen ook de prijzen weer vaster worden. Op het ogenblik is over het loop van de prijzen echter nog weinig te voorspellen. Een onnodige en nadelige versnippering vond de heer Fenter van Vlissingen, dat enkele groepen uit de textiel- en con- fectiewereld zich van de jaarbeurs heb ben teruggetrokken, zodat er dit voorjaar vijf beurzen worden gehouden waar textiel- en confectieproductie worden ver kocht. Mevr. Roosevelt in Indonesië aangekomen Mevrouw Roosevelt is op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta uit India aange komen. Zij zal gedurende twee dagen in Indonesië verblijven, waarbij zij een vrouwencongres in Djakarta zal toespre ken en eregaste zal zijn aan een diner ten paleize van president Sukarno. Op het vliegveld waren de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Subardjo, de ambassadeur der Ver. Staten. Merle Cochran, en vele belangstellenden aan- i- militaire produc tie voor het Oostelijk blok. Schuman wees op het gevaar van een sterk neu traal Duitsland. Frankrijk zo voegde hij er ter verduidelijbging aan toe heeft na de eerste wereldoorlog erva ringen opgedaan met sancties en heeft dit stelsel als een gevaarlijke illusie moeten verlaten. Duitsland zou de scheidsrechter van Europa worden en dat kan Frankrijk nimmer toestaan. Ook ontsmetting voor Australië en N.-Zeeland Na Canada verlangen ook Nieuw-Zee- land en Australië, dat door het emigra- tieland maatregelen zullen worden ge troffen, waardoor het overbrengen van mond- en klauwzeer door emigranten voorkomen wordt. De verlangde maatregelen zijn nage noeg dezelfde als voor de emigratie naar Canada. De gegeven voorschriften zullen zeer streng worden gecontroleerd. Aan alle agrarische emigranten werd een circu laire gezonden. Voor zover het de K L.M.-vluchten naar Australië betreft blijft de huidige beslissing, om geen personen uit de agra rische sector aan te nemen, voorlopig van kracht. Op Woensdag 2 April vertrekt het ge charterde Pana.mese schip Fair Sea, dat ook reeds als troepenschip werd ge huurd, uit Amsterdam met 1100 landver huizers voor Australië en 700 voor Nieuw Zeeland. Na de ramp met de Kon. Juliana Mej. Gautier nog bewusteloos haar toestand verbeterd Stoffelijke overschotten van 28 slachtoffers thans geïdentificeerd rpOT DUSVER heeft men in Frankfort de stoffelijke overschotten van 28 slachtoffers van de ramp met de DC 6 Koningin Juliana kunnen identificeren. Van deze zijn er 26 overgebracht naar de rouwkapel van de hoofdbegraafplaats van Frankfort, één naar Amsterdam en één naar het Amerikaanse kerkhof in Frankfort. De overige stoffelijke resten blijven voor identificering in het stedelijke ziekenhuis. De nationaliteit van mevrouw Davies De passagiers van het andere KLM- toestel dat dit weekeinde verongelukte, de Venlo. zijn gisteren met de Constel lation Maastricht van Bangkok naar Ma nilla gebracht. De Maastricht zou 24 uur later dan de Venlo er had moeten zijn, in Sydney aankomen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt dat een baby was achtergebleven in de Venlo. Een Thailandse mecanicien drong het brandende toestel binnen en redde het kind. Beiden zijn ongedeerd. De post Terwijl alle bagage, inclusief de post, van de bij Bangkok uitgebrande Con stellation Venlo verloren is gegaan (naar officieel in Den Haag bekend is gemaakt), is bij de ramp met de Kon. Juliana nog een deel van de post gered. Verschei dene postzakken werden ongeschonden uit de bomen gehaald. Een groot aantal andere brieven is gedeeltelijk verschroeid. De brieven en kaarten worden in Frank fort gedroogd, gesorteerd en dan Amsterdam opgestuurd. Jardine en de heer Garber is thans vastgesteld. Zij waren resp. een Engelse, een Zuidafrikaanse en een Zuid afrikaan. Blijkens een telegram, van gister avond was de geredde stewardess mej. Truus Gautieruit Delft nog be wusteloos; haar toestand is iets ver beterd en de artsen maken zich niet ongerust. Zij heeft vermoedelijk geen shock, maar een hersenschudding, en voorts ernstige inwendige kwetsuren. Vanmorgen werd door het ziekenhuis meegedeeld dat de toestand van Truus Gautier voor het eerst merkbare tekenen van verbetering vertoont. In de loop de nacht is zij na 48 uur buiten bewust zijn te zijn geweest, zo nu en dan bij gekomen. De toestand van d,e. 22-jarige Duitse mevrouw Horn-Steinbrenner is uitste kend. Men heeft haar thans van de dood van haar man, met wie zij pas getrouwd was, in kennis gesteld. „Ik ben blij dat we die paar dagen hebben gehad," mevrouw Hom, „Ik weet dat hij als gelukkig man gestorven is". De toestand van dr Schaumburg tot op heden nog zeer kritiek. Telegram van de Koningin Koningin Juliana en Prins Bern- hard. hebben gisteren aan dr A. Plesman president-directeur van de K.L.M., het volgende telegram gezonden: „Wij zijn diep geschokt door de ramp, welke maatschappij getroffen heeft. Onze op rechte deelneming gaat uit naar de bestaanden van de passagiers en leden der bemanning, die hierbij het leven Ook van nog vele andere zijden werd deelneming betuigd met deze ramp. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer P. I. Hopgenhout, bracht gistermiddag een bezoek van rouwbe klag ten departemente van Buitenlandse Zaken en in een gemeenteraadszitting te Frankfort heeft burgemeester Waiter Kolb de slachtoffers herdacht. Negen kg goud zoek Op negen staven van een kg na is de 500 kg goud in staven, die het vliegtuig vervoerde, gevonden. Mogelijk zullen deze negen nog gevonden worden. De directie van de K.L.M. zal degenen die eerste hulp hebben verleend, van haar waardering doen blijken. Margaret Truman maakt school Lening voor Nw-Guinea Voor havens, vliegvelden en wegen De regering heeft een wetsontwerp in gediend om een lening van ƒ40 millioen Nieuw-Guinea te verstrekken met looptijd van 35 jaar tegen een rente 4 procent ten behoeve van de op bouw van het land, aangezien Nieuw- Guinea niet op eigen kracht dit geld kan bijeenbrengen en het plaatsen van een lening op de markt onmogelijk is, zo lang de staatkundige positie niet vast staat. Voor de verbetering van havens, vliegvelden en wegen benevens aankoop een drijvend dok is 11,6 millioen bestemd, voor de bouw van 200 woningen, centraal gouvernementskantoor en ziekenhuiscomplex 5,7 millioen; energievoorziening en verbetering werkplaatsen 3,3 millioen, voor werken op de buitenposten ten behoeve verbetering van havens en wegen benevens gebouwen ƒ4,5 millioen, enige kleine projecten zoals de aanschaffing van schepen ten behoeve van zeevisserij, bestuur en politie, verbetering van tech nische outillage van boswezen, de radio, de beveiliging van het luchtverkeer, enz. 10 millioen. De president der Philip- p ij n e n zal begin Juni een officieel tegenbezoek brengen aan Soekarno. •m Dit zijn twee KLM-stewards met in het midden een stewardess. Men ziet het 't trio niet aan, maar toch is het zo. Ze hebben zich in deze 16e-eeuwse kledij gestoken ter gelegenheid van de speciale Van Riebeeck-vlucht naar Kaapstad, welke met de Prinses Beatrix zal worden gemaakt. V.ln.r. de chef-steward van de Afrika-route de heer P. J. de Wilde, de chef-stewardess mej. Marie Louise Crefcoeur en de steward L. Konstanije. Geen feest in 't land van Jan van Riebeeck Gewapend met traansgasbommen en rotte eieren Rotte eieren en traangasbommen wa ren gisteren de wapens waarmede een betogende menigte te Pretoria door aan hangers van minister-president Malan werd begroet. Twee vrouwen en een 10- jarig meisje werden gewond, draden van iuidsprekers werden doorgesneden en autotoeters gebruikt om de sprekers op een anti-Malanbijeenkomst onverstaan baar te maken. Te Bloemfontein werden rake klappen uitgedeeld, toen een 80-tal studenten poogde een soortgelijke vergadering te verstoren. Er was geen feest in het land van Jan van Riebeeck, integendeel De demonstratie te Pretoria was de grootste, die de Zuidafrikaanse hoofd stad ooit zag. Zij maakte deel uit van de actie der verenigde partij en de fakkel commando's tegen Malans voorstellen om een vonnis van het hooggerechtshof on wettig te verklaren. De aanhangers van Malan omsingelden het plein met hun auto's en foeterden onophoudelijk met hun toeters tegen de sprekers, die op een podium tegen een achtergrond van brandende fakkels het woord trachtten te voeren. In de schaduw van de raadszaal de raadskamer van de oude boerenrepu bliek Transvaal woedden een uur lang gevechten van man tegen man. Politie- versterkingen moesten ingrijpen en ver schillende regeringsaanhangers onder wie een vrouw werden midden op het plein in de fontein geworpen Man schappen van het fakkelcommando een vereniging van oud-strijders, die ge- Weer 28 vuurmonden uit Amerika in ons land Met een nieuwe zending militaire goe deren zijn de Eemdijk en de Aalsdijk uit de Ver. Staten in Rotterdam aange komen. De zending bestaat uit 72 stuk ken gemotoriseerd geschut, die ieder vier machinegeweren van het kaliber 50 om vatten, en 41 snelle tractoren voor het vervoer van middel-zwaar geschut. De goederen vormen een onderdeel van de Amerikaanse steun uit hoofde van het wederzijdse hulpprogramma. Na alcoholgebruik ook in Den Haag bloedproef Met ingang van 1 April zal door de Haagse politie bij personen, die verdacht worden onder invloed van alcohol ach ter het autostuur te zitten, de bloedproef kunnen worden genomen. Zoals men weet, is men niet verplicht zich aan deze proef te onderwerpen. Door het bloedonderzoek kan bepaald worden in welke mate er alcohol gebruikt is. De politie-arts zal de bloedproef ne en en rapport omtrent de toestand van de verdachte uitbrengen. De Italianen blijven strijden voor teruggave van de havenstad Triest aan Italië, overeenkomstig een vier jaar geleden door de Geallieerden gedaan voorstel De gummiknuppels kwamen eraan te pas, toen de politie een be togende menigte uit elkaar wilde drijven. Ruim 30 personen hielden pijnlijke herinneringen aan dit gevecht over. Zestig anderen werden gearresteerd. Reis van minister had succes Marshall-geld (f750 millioen) voor schuldaflossing Huim 100 millioen voor 14 mijnenvegers en opvoering productiviteit "VTEDERLAND heeft met de Amerikaanse regering overeenstemming be- reikt over de besteding van f856,3 millioen van de tegenwaarde der Marshall-rekening. Hiervan zullen f750 millioen worden benut voor de aflossing van de staatsschuld bij de Nederlandsche Bank, f 76,3 millioen voor de bouw van 14 mijnenvegers en f30 millioen voor de bevordering van de productiviteit in Nederland. Minister Lieftinck noemt het een voor recht dit aan de Tweede Kamer te kunnen meedelen. Het millioenenbedrag komt dus vrij van de speciale rekening bij de Neder landsche Bqnk, waarop de tegenwaarde in guldens wordt gestort van de dollar- schenkingen die voortvloeien uit de eco nomische en militaire hulpverlening. De f 750 millioen zullen worden besteed voor de aflossing van de schuld die is ont staan doordat de uit de Duitse bezet ting stammende rüksmarksaldi bij de Nederlandsche Bank zijn overgenomen door de staat. Dit betekent volgens de minister een belangrijke bijdrage voor 't gezond maken van de Nederlandse schuldenpositie. De veertien mijnenvegers, waarvoor f76,3 millioen wordt uitgetrokken, zul len op Nederlandse werven voor de Kon. Marine worden gebouwd. Over de bouw van nog 18 mijnenvegers, die door Ne derlandse werven voor Amerikaanse re kening moeten worden afgeleverd, zijn onderhandelingen gaande. Tenslotte zullen de f30 millioen voor de opvoering van de productiviteit wor- DAT de Federatie Goud en Zilver aan de min. Lieftinck en V. d. Brink heeft geschreven over de noodtoestand t.g.v. de verhoogde weeldebelasting, en men een grootscheepse actie er tegen beraamt. DAT staatssecr. Muntendam vandaag in Horn (L.) de uitbreiding van het t.b.c.-sanatorium Hornerheide heeft ge opend. DAT in Leeuwarden een Friese raad oor gezinsverzorging is geïnstalleerd, gevormd uit vele maatsch. organisaties. DAT vier passagiers gisteravond laat licht werden gewond bij een trambotsing op de Overtoom in A'dam, veroorzaakt door het weigeren van remmen. DAT de vaste commissie voor post- en archiefzaken bij de rijksadministratie blijkens het antwoord van minister Beel aan het Tweede Kamerlid Beernink (C.-H.) spoedig benoemd zal worden. DAT dr Slotemaker van de K.L.M. in Mexico overeenstemming heeft bereikt in zake het exploiteren van een lucht- verbinding 'tussen West-Indië via Ha vanna naar Mexico City. DAT prof. mr H. J. Hellema van de V.U. «op 24 April in Utrecht tijdens de jaarvergadering van het Verbond Prot.-Chr. Werkgevers zal spreken over „Overheidsbeleid en werkgelegenheid". DAT het belastingaanslagbiljet niet zoals we meldden tot 19 April, maar tot en met 29 April kan worden ingezonden. DAT de 45-j. caféhouder H. S. uit Langeruigeweide, bij wie de Indonesië- deserteur T. V. ondefgedoken is geweast, door de R'damse rechtbank tot 1 maand gevangenisstraf is veroordeeld (eis: 3 maanden). DAT een zekere K. uit de Herenstraat in Bussum gisternacht, nadat zijn vrouw by een echtelijke twist de woning had verlaten, zijn huis in brand heeftg esto- ken en zich daarna bij de politie heett gemeld. DAT 35 aardappellossers bij de centrale markthallen te A'dam in staking zijn ge gaan o.m. omdat de patroons meehelpen bij het lossen. DAT een inwoner van Oosterbeek by vergissing f 1200 aan papiergeld in de vuilnisemmer deponeerde en het geld nog uit de vuilniswagen kon worden opge spoord. De Hartekamp te Heemstede zwakzinnigen-oord De buitenplaats De Hartekamp te Heemstede, waarvan de afslag gisteren niet doorging omdat het goed inmiddels uit de hand was verkocht, is aangekocht door een R.K. organisatie, die er een inrichting voor de verpleging van zwak zinnigen gaat vestigen. Eenmaal logeerden in De Hartekamp de groten der aarde. 't Zweedse Koningspaar in Kopenhagen Koning Gustaf Adolf en Koningin Louise van Zweden zijn te Kopenhagen per speciale trein vanmorgen aangeko men voor een staatsiebezoek van drie dagen. DAT het 13-j. zoontje van de fam. Ver hoeven in Venray in het bad is dood gebleven. DAT een Amsterdamse firma ansicht kaarten die niet alleen de bollenstreek in beeld brengen, maar ook de geur van hyacinten hebben (voor zes maanden ge garandeerd), in de handel brengt. DAT minister Staf op 31 Mei in Vlis singen aanwezig zal zijn bij het monu ment voor het Britse No. 4-commando. DAT in Amsterdam een 30-j. oud papier-opkoper is gearresteerd, die we kelijks voor ruim ƒ100 aan lege flessen van de melkbezorgers stal. DAT de nog steeds voortvluchtige 39-j. A'damse autoverhuurder H. Grift, die 18 auto's en 30 bromfietsen zou hebben ver duisterd, zich ook in R'dam van 30 brom fietsen meester heeft gemaakt. DAT de secr.-penningm. J. W. L. van de V.A.R.A. door de A'damse rechtbank tot f 150 boete is veroordeeld wegens be lediging van ir. A. Dubois en smaad schrift t.a.v. mr A. A. M. Enserinck van het Comité Radioluisteraars. DAT in Langedyk (N.-H.) een der groo:ste koelhuizen van ons land is ge opend en er 2,2 millioen kg pootaard- appelen kunnen word-n opgeslagen. den aangewend voor het subsidiëren van plannen tot technische bijstand, voor de financiering van een aantal plannen ter verhoging van de productiviteit van het Nederlandse bedrijfsleven en voor sub sidie aan de Contactgroep Opvoering Productiviteit en soortgelijke instellin gen. Dank zij reis van minister (Het feit dat thans zo'n groot bedrag is vrijgegeven voor schuldaflossing i: waarschijnlijk grotendeels te danken aar de reis die minister Lieftinck in Decern- be£ heeft gemaakt naar Amerika. t nu toe was uit de tegenwaarde rekening reeds meer dan 1.2 milliard be schikbaar gesteld, waarvan ƒ240 millioen voor de verwoeste gebieden, ƒ303 mil lioen voor verkeers- en waterstaatswer ken, ƒ372 millioen voor de ontwikkeling de landbouw, 175 millioen legerauto's, 100 millioen voor eer dustrieel garantiefonds en ƒ50 millioen een borgstellingsfonds voor de land bouw. Van deze 1,2 millioen waarovei met Amerika overeenstemming werd be reikt, is ƒ1.026,1 millioen reeds opgeno- l Red.). sticht is ter bestrijding van de rassen politiek sloeg hen echter terug. Andere protestvergaderingen in de unie hadden een ordelijker verloop. Mr Van Dal (Den Haag): Een Rotterdamse „Velser affaire" Krant schreef over smokkel van prikkelfilms Wat de zaak-Schallenberg is voor Den Haag, en de Velser affaire voor Haarlem, is de zaak-Hensen voor Rotterdam, aldus merkte mr A. J. M. van Dal uit Den Haag gisteren op tijdens de behandeling voor de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam van een aanklacht van de Rotterdamse parfumeriehandelaar P. L. Hensen tegen de Volkskrant. Dit dagblad heeft indertijd een bericht gepubliceerd volgens hetwelk H. door 14 instanties wordt gezocht en zich bezig houdt met het smokkelen van prikkelfilms. Tevens wordt zijn naam genoemd in verband met de geliquideerde Rotterdamse koerierster Kitty van der Have. H. dagvaardde het blad wegens een on rechtmatige daad en eiste een schade vergoeding van 10.000. De raadsman van H., mr J. S. van der Steenhoven uit Dordrecht, vroeg zich af, wat de bronnen voor deze publicatie zijn geweest. Hij vermoedde sterk dat dit een zekere A. B. was, die ook reeds het een ander aan de politie te Bilthoven had meegedeeld. De Rijkspolitie was hier evenwel niet op ingegaan en beschouwde B. als niet geheel toerekenbaar. H. is in 1949 inderdaad wegens mokkelarij ver oordeeld, maar spr. achtte het niet in het algemeen belang na een jaar nog eens weer de aandacht van de overheid op hem te vestigen. De raadsman van de Volkskrant hield staande dat hier sprake is van het smok kelen van „prikkelfilms". Indertijd zijn deze films voor meerderjarigen te Parijs vertoond. Daar de vertoning in besloten kring plaats vond, kon de politie niets Twee Nederlandse rechercheurs, die sor een speciaal onderzoek zich te Pa rijs bevonden, ontvingen van H. ƒ2.000,— met het verzoek de zaak nu in de doof pot te stoppen. De rechercheurs aanvaard den het geld en vertrokken. Deze trans actie lekte later evenwel uit. Het geld werd teruggegeven en de zaak gesepo neerd. Gedaagde doet terecht een beroep op het algemeen belang, aldus mr Van Dal. De justitie moet klaarheid scheppen in deze verwarde zaak. Gedaagde heeft eiser niet persoonlijk willen treffen. In het bericht is slechts een aanduiding gegeven. Bovendien zijn de initialen fout en is geen woonplaats genoemd." Wie de schoen past, heeft hem aangetrokken." Op 6 Mei zal de rechter uitspraak doen. Westeuropese luchtstrafegen m Engeland bijeen De voornaamste luohtstrategen van West-Europa zijn gisteren te Salisbury (Engeland) bijeengekomen voor een vijfdaagse conferentie in verband met de groeiende macht in de lucht van Rusland. De geheime besprekingen wor den geleid door de Britse stafchef voor de hwhbmadht. aixmarshall Sir John Slessor. Uitbreiding garantie K.N.I.L- militairen De regering heeft een wetsontwerp in gediend om de garantiewet K.N Uk- militairen uit te breiden tot Nederlanders die het Indonesische staatsburgerschap hebben gekozen. Na herrie in Triëst betogingen in Rome en Milaan Eden sprak met de Italiaanse ambassadeur Afgezien van enkele demonstraties door studenten was het gisteren, na dagen van ongeregeldheden, weer rus tig in Triëst. Vier en zeventig personen, van wie 24 minderjarigen, moesten zich voor een geallieerd militair Hof ver antwoorden wegens het hinderen van de politie gedurende de demonstraties. De meeste minderjarigen werden voor lopig weer vrijgelaten. In Rome was het gisteren weer knap rumoerig. De politie moest de betogers met brandspuiten te lyf. Studenten beantwoordden deze manoeuvres een hagel van stenen en brokken hout. Tien studenten en 7 politiemannen wer den gewond. Ook in Milaan had de po litie de handen vol. Hier stroomden ongeveer 3 000 schreeuwende Italianen samen voor het Britse consulaat, uiting gevend aan hun verlangen, dat Triëst weer bjj Italië zal worden gevoegd Met Vijf „nieuwelingen" in KVP-Kamerfractie Na de verkiezingen op 25 Juni zullen in de nieuwe Tweede Kamer minstens vijf K.V.P.-ers zitting hebben, die op het ogenblik geen deel uitmaken van het par lement. De volgende candidaten worden vrijwel zeker gekozen: mr P. A. Blaisse uit Den Haag. die een functie bekleedt bij het ministerie van Economische Za ken en zich daar bijzonder heeft inge werkt in internationale kwesties, vice- admiraal H. C. W. Moorman (nu staats secretaris van Marine), mr K. v. Rijcke- vorsel uit Den Haag, die als verdedi ger in de processen van de Ambonnezen is opgetreden, mej. dr A. de Waal uit Utrecht, deskundige in internationale vraagstukken en oud-minister ir F. C. M. Wijffels, een specialist op het gebied van steenkolenmijnen. gummiknuppels werd de menigte uit eengejaagd Geallieerde militaire zegslieden zijn van mening, dat de onlusten die het af gelopen weekeinde in Triëst plaat» vonden, een plebisciet onmogelijk ma ken. Vermoedelijk zullen ook de ge meenteraadsverkiezingen, die waren vastgesteld op 25 Mei. worden uitgesteld- Eden. de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren een onder houd gehad met de Italiaanse ambas sadeur in Londen over de gebeur.enu- sen in Triëst. Oplichting tot bedrag van ruim f 100.000 Leeuwarder grossier in arrest De politie te Franeker heeft aangehou den de grossier in exportartikelen Th. van H. te Leeuwarden, wegens vermoe delijke oplichting ten nadele van zyn compagnon. Het schijnt hier een bedrag van meer dan een ton te betreffen, maar bijzonderheden zijn nog niet bekend. WEERBERICHT Kouder weer op komst Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend hier en daar mist Overigen» overwegend swaar bewolkt met plaatselijk enkele re gen- of sneeuwbuien. Matige wind uit Noordelijke rioh- tingen. (Opgemaakt te 10 uur). Woensdag: zon 6.29—19.04; maan 6.23— 20.24. Op 2 April EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1