Expositie: Zuid-Afrika tijdens het Nederlands bewind Jan van Riebeeck-tentoonstelling over geschiedenis, flora en fauna De sociale voorzieningen bij toetreding HET FRIES - taal met een rijke ontwikkeling H" NIEUWE T.ETDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 22 MAART 1352 IN U.B. EN HORTUS: Bijbel voor f 2300 Grote belangstelling voor boekenveiling „Ik ben zeer tevreden", zei gisteravond de heer J. P. Stam, directeur van Bur- gersdijk en Niermans. na afloop van de uiterst belangrijke boekenveiling, die Woensdag, Donderdag en gisteren in Templum Salomonis is gehouden. „Er was een buitengewoon grote belangstel ling, wat ook niet te verwonderen is, om dat deze veiling er een was, zoals men maar een enkele maal in zijn leven mee maakt." Er was uiteraard grote interesse voor de uit twee delen bestaande eerste uit gave een Delftse van de Nederlandse Bijbel, in een prachtige, duidelijke go- thise letter gedrukt op uitstekend per kament. De inzet was f 800, doch er was nog geen minuut verlopen, of de prijs was gestegen tot f 2300. De heer Heule uit Amsterdam werd voor deze som de gelukkige eigenaar. Een ander belangrijk hamerstuk was de eerste Nederlandse „Cronyck", waar in tal van houtsneden van de bekende Leidse schilder Lucas van Leyden (1494 1533) voorkwamen. Voor f 560 (de in zet was 400) ging dit zeldzame werk naar de boekhandel Minerva in Den Haag. Advertentie VLASVELD'S BEDDEN-REPARATIES IN 1 DAG GEREED Vrijblijvend prijsopgaaf. LAGE RIJNDIJK 28 B TEL. 22293 geopend door mr P. J. Idenlbuirg, voor zitter van de afdeling Leiden van de vereniging NederlandZuid-Afrika. Het puiblielk kan terecht tot en met 5 April, iedere werkdag van half tien tot half zes. De titel van de expositie is „Zuid- Afrika tijdens het Nederlands bewind". Heel Nederland weet thans al wel, dat het op 5 April driehonderd jaar ge leden is, dat Jan van Riebeeck voet aan wal zette in Zuid-Afrika en daar een begin maakte met een nieuwe volksplanting, door de Heren Zeventien bedoeld als tussenstation op de lange reis naar de Oost. De afdeling Leiden van de vereniging NederlandZuid-Afrika heeft in samenwerking met de Leidse universiteits-bibliotheek, het prentenkabinet der universiteit, het rijksmuseum van natuurlijke historie en het rijksherbarium een gecombi neerde tentoonstelling ingericht in de tijdschriftenzaal van de bibliotheek I en de oranjerie van de hortus botanicus, gewijd aan de geschiedenis van deze vestiging, alsmede de flora en fauna er van. In de tij dsahriftema-al waar door plaatsgebrek slechts een klein gedeelte van het desbetreffende bezit van de bilbliotiheek kon worden geëxposeerd zijn materialen tentoongesteld daterend i van 1652 tot 1806. Het zijn geografische kaarten en atlassen uit de tijd vóór Van I Riebeeck (o.a. een herdruk van een uit gave van 1513 van Claudius Ptolomaeus) j het werkje, waarnaar Van Riebeeck zich op zijn tocht richtte („Klare besgrijving van Cabo de Bona Esperanca etc", uit gegeven door Jodocus Hondius, land- en zeekaartenmaker te Amsterdam in 1652); I een dissertatie van een Zuid-Afrikaanse j inboorling, Jacobus Elisa Joannes Capi- tein, beroepen predikant aan het kasteel St. George op DUlimina, die in de 18de eeuw te Leiden promoverend de sla- I vernij verdedigde van Christelijk stand- j punt uit; reisjournalen (o a. van Hout man); werken over land en volk, flora en fauna; en een collectie schelpen, in- secten en vlinders. j Dit alles werd chronologisch en orde- I lijk bijeengebracht door de conservator der bibliotheek, de heer E. van Gulik- In de hortus In de hortus werd in de oranjerie een I Afrikaanse tuin aangelegd door de hor- tulanus, de heer H. Veendorp. Daar kan men o.a. „levende steentjes" bewonde ren, allerlei soorten vetplanten, de enige inheemse palm: de Phoenix Reclinata, hybriden (kruisingen) en ook enkele Afrikaanse vogeltjes. Behalve de hortus werkten hieraan mee de diergaarde Blij- dorp en het proefstation der bloemisterij in Nederland. Hedenmiddag wordt de tentoonstelling Leidsewulp in Spanje gedood Een wulp, die waarschijnlijk een jaar geleden uit Spanje is meegenomen naar Nederland, is de bijna 2400 km naar deze Zuidelijke punt van Europa teruggevlo gen. De vogel is door een jager gedood. Om de linkerpoot had het dier een ring met de inscriptie: „Leiden Mus. Nat. Hist. Holland. 255809". Men neemt aan dat deze wulp een is van een aantal vogels, welke door twee geleerden van het Leidse museum voor Natuurlijke historie, die ongeveer een jaar geleden in de buurt van Tarifa (Spanje) hebben gejaagd en de vogels in de omgeving hebben bestu deerd, naar Nederland zijn meegenomen. Op de expositie van Zuid-Afrikaanse flora in de hortus zijn ook deze vetplanten te zien, geschaard rond. een grote Euphorbia-boom. Het zijn allemaal woestijnplanten, die vooral in de Karroo voorkomen. Foto N. van der Horst J. van Muiden stichtte vijftig jaar geleden schildersbedrijf Hij is nu 78 jaar en weikt nog steeds Veel Leidenaars kennen de heer J. van Muiden, „de schilder van de Hoge Rijndijk' Hü is nu 78 jaar en mag zich nog over een goede gezondheid verheugen. Deze heer Van Muiden nu richtte vijftig jaar geleden zijn schildersbedrijf op. Dinsdag middag zal dit worden herdacht met een receptie in het Vlies en \V0en9dagav0nd in een feestelijke bijeenkomst van het personeel. De heer Van Muiden begon in een klein „buitenhuisje" aan de Hoge Rijndijk, 70. Deze weg zag er destijds heel anders uit. Als oudere Leidenaar weet de heer Van Muiden, die dus ook een gouden ju bileum zal vieren, te vertellen, dat er tenminste een sloot voor zijn huis liep. Via bruggetjes kwam men van de straat bij het buis. Reseive-gemeentepolitie i wachtel tot „de nood ut", dan zoudit ge noodige- n de kamt staan. Ge zoudit ge verzuiiimd hebt 11 tijdig te meliden. Daarom, moMit u Obans. Wiillit ge de voorwaarden van toetreding wrtei en de sociale vooraienimigen? Hier In aanmerking kunnen komen zij, die niet nuiiLiitadr diienatpliiohitóg zijn, van 21 tot 65 jaar. 'oor zover men wel dienst plichtig is, kan men ook worden toege laten: officieren van 55 tot 65 jaar; On derofficieren en korporaals van 40 tot 65 jaar; soldaten van 28 tot 65 jaar. Bij de behandeling der begrotingen van oorlog en marine in de Eens.Kamer heeft de rrénit r gezegd het thans niet gewenst te achten om de buitengewoon dienstplichtigen op te roepen. Hij wen mening, dat deze jongelui moreel verplicht zijn ook een bijdrage te leve ren en dat zij zich zouden kunnen mel- Tuiniers en bloemisten wedijverden Onder de gemoedelijke leiding van voorzitter, de heer J. H. Smit, kwam de Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging gisteravond in café Aniba bijeen. In de vacature-W. Dool werd de heer J. Korenhof gekozen. De penningmeester, de heer A. de Bruin, meldde een batig saldo van f 97.95. Op een voorstel, om nu 1 een dahlia-wedstrijd te houden, ant woordde de voorzitter, dat de financiële toekomst er daarvoor te slecht uitziet. De voorzitter van de jury, de heer J. Berg, maakte de uitslag van de bollen- wedstrijd bekend. Deze luidde: 1. Kok; 2. Helvenstein; 3. Wagemans; 4. De Bruin en Smit; 5. Van der Leek. Tenslotte hield de heer H. de Pree een causerie eenjarige zaadbloemen. Oud-strijders hoorden causerie over luchtverdediging Et was helaas niet veel belangstelling Er bestaat als regel niet veel belangstelling voor de vergaderingen van de Ned. bond van oud-strijders en drager van het mobilisatiekruis. Dat is jammer, want de lezingen, die het bestuur organiseert, zUn altijd interessant. Zo sprak gisteravond !n de Jaoobazaal van de Burcht kapitein Th. van Beek Jr van de Luchtmachtstaf over de luchtverdediging. De luchtverdediging is in handen van de jadhtvliegers. Door middel van radar en uitkijkposten kan men naderende vliegtuigen ontdekken. De meldingen komen binnen op een centraal punt, waar op een grote kaart de toestand van het ogenblik wordt aangegeven. De ge vechtsleider van de luOhtma-cht, die bo vendien kan aflezen, hoe de positie is van de eigen toestellen, kan dus aan de hand van deze kaart zijn bevelen geven De eigen jagers worden door middel van radio en radar naar de vijandelijke toestellen gedirigeerd, waarna de ver dediging van het grondgebied kan be ginnen. De vergadering stond onder leiding van de vice-voorzitter, de heer H. M. Vergunst, die verslag uitbracht van de Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door de dokters Gaasbeek, Kortmann, Langezaal, Sneep en Verbrugge. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 22 Maart 13 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uur waargenomen door apo theek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. algemene vergadering. De bond heeft 74 afdelingen met 9830 leden. De secretaris, de heer J. Pieneman, meldde een batig saldo van f 180,78. De afdeling heeft thans 140 leden. Het bestuur zal trachten door middel van huisbezoek de leden te bewegen een grotere belangstelling aan de dag te leggen voor de vergaderingen- Ouderavond Chr. kleuter school Prinses Juliana De Chr. kleuterschool Prinses Juliana aan de Herenstraat hield haar ouder avond, die een bijzonder karakter droeg, omdat mej. G. A. Evers 12% jaar aan de school werkzaam was. De heer Alting, bestuurslid, deelde mee, dat algehele ge lijkstelling van het Chr. kleuteronderwijs met het openbare in het vooruitzicht is gesteld. Hij dankte mej. Evers voor haar werk, waarna de kleuters onder leiding van mej. A. Mulder een lentespel uit voerden. Enkele kinderen boden de jubi lerende onderwijzeres geschenken aan. Mej. Evers sprak woorden van dank tot de ouders en de kinderen voor de or wachte hulde. Namens de moederkrans en de Beatrixschool werden ook geluk wensen en geschenken aangeboden. Mej. Evers hield vervolgens een causerie toegelicht met lichtbeelden over kin dertekeningen. Zij bracht de tekeningen in verband met de gedachtengang van het kind. Vuur zonder brandweer Dt Fokkema aanvaardde Leids hoogleraarsambt tigheid de aandacht van zijn gehoor vragen voor een algemeen onder werp en hoewel het, in het licht van de gebeurtenissen van de laatste maanden wellicht verlokkelijk voor hem was, nog eens de waardering van het Fries te behandelen, sprak hij veiligheidshalve nu liever over enkele meer speciale kwesties aangaande de Friese klankleer. Gistermiddag vaardde dr Fokkema aan de Leidse universiteit het ambt van bijzonder hoogleraar in de Friese taal en letterkunde met een rede getiteld „Uit het spel der klanken; enige beschouwingen uit de Friese klankleer". Dr Fokke ma gaf toe, dat er even met vuur werd gespeeld, maar hij kon tevens de verzekering geven, dat de brandweer niet behoefde uit te rukken. De terpen hebben een schat van oud heidkundige vondsten opgeleverd, die licht werpen op het Noordzee-cultuur- gebied en zijn historie. In de laatste der tig jaar is vooral aandacht geschonken aan de Saksische en Angelsaksische emi gratie. De onderzoekingen van Boeles en Van Giffen hebben wel duidelijk aange toond, dat de Saksen op hun plunder tochten, die hen ten slotte naar Brittan- nië voerden, ook door Friesland zyn ge trokken. En zij hebben het zeer waar schijnlijk gemaakt, dat groepen Saksen zich hier hebben nedergezet. Zoals bekend is. heeft vooral Heeroma verdedigd, dat de grote overeenkomst tussen het Fries en het Engels juist ont staan zou zyn door de versaksing van het oude Fries. Prof. Fokkema kwam daar later op terug om eerst aandacht te wy- Hearen kuraters.. Na zyn rede hield dr Fokkema de gebruikelijke toespraken. Eén er van in het Fries. Hier volgt zij: Hearen kuraters fan dizze Lear- stoel en Leden fan de Provinsiale Underwysrie fan Fryslan, Jimme ha my bineamd as earste op dizze nije learstoel net om derop süntsjes to slüchjen en to drógjen, mar om kréftich to arbeidzjen oan 'e üntjowing fan de wittenskiplike stüdzje fan it Frysk. Ik tank jimme derfoar en foar al it xvurk dat troch jimme dien wurdt foar de Fryske professoraten, oant nou ta sünder finansjele stipe fan it Ryk. Op jimme bineaming kin ik net oars sizze as dat mei de tiid en de krêften dy't my jown binne, en ünder de seine fan Him dy't ek it Friezene folk skoep, arbeidzje sil foar „üs aide Friezne tonge", dy't foar üs mear is as in systeem fan klanken en fan hwa 't wy winskje dat hja ek mei troch jimme wurk bliuwe mei „sa lanp alsser wynd wayth ende kind scrayt, bam bloyet ende gers groyet den aan een van de vondsten uit de ter pen, een van de oudste Friese taaldocu menten, namelijk het zwaardje var Arum, dat in 1895 te voorschijn kwam. Aanvankelijk heeft men gedacht, dat dit zwaardje uit Engeland zou zijn inge voerd, maar nu er meer runeninscripties aan het licht zijn gebracht, heeft deze mening laten varen. Men zou kunnen veronderstellen, dat de oer-Friezen voor de saksische in het gemeen-germaanse schrift va tekens hebben gekend en het daarna evenals de Angelsaksen en op gelijke Uitbreiding St. Elisabeth- ziekenhuis Het St Elisabeth-ziekenhuis momenteel een flinke uitbreiding. Op terrein aan de Hooigracht, dat 750 12.000 m3. In dit gebouw zullen worden ondergebracht: de administratie, de portierster en de telefoniste en enige zalen met samen 72 bedden. Men hoopt de bouw volgend jaar September te heb ben voltooid. In 1924 werd het buitenhuisje met de grond gelijk gemaakt om plaats te voor twee moderne huizen en werkplaats. De belangrijkste werkzaam heid was het huisschilderen: het rijtuig- schilderen was bijzaak. In 1928 kwam de heer W. van Muiden in de zaak en jaar later werd de autospuitinrichting geopend, aan de Hoge Rijndijk gemeente Zoeterwoude. Tegenwoordig is deze in- ichting aan het Levendaal gevestigd. Werkten er aanvankelijk drie mensen in het bedrijf, nu zijn er 25, wel een bewijs de grote groei. Die gestadige ontwik keling spreekt ook uit de afdelingen, die de loop der jaren zijn bij gekomen: eerst huisschildersbedryf, later de auto spuitinrichting en nu ook een glashandel en een afdeling reclame- en standwerk (Jaarbeurs). De oude heer Van Muiden gaat er dagelijks op uit, zij het in de directe geving van het bedrijf. Bekendheid kreeg hij ook als collectant van de Hervormde Gemeente, welke functie hij 34 jaar be kleedde. Voor de Hervormde Gemeente voerde hij als schilder ook belangrijke werken uit: orgel en meubilair Pieters kerk by voorbeeld. Het zal hem straks niet aan belangstelling ontbreken. Agenda voor Leiden Zaterdag Volkshuis, 4 en 8 uur: film „Naar het zonnige Italië", met toelichting door H. C. Verkruysen. Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering dames- gymnastiekvereniging „Concordia", Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: Film avond t.g.v. 10-jarig bestaan Leidse smal film-liga. Mare 43, 8 uur: Padvindstersdemon- stratie. Maandag Zuiderkerk, 7.45 uur: Alma Musica voor het LA.K. Lakenhal, 8 uur: Oud- Leiden. Dinsdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., pre mière voor Leiden van de Franse film „Vrede voor Europa!" Turk, 8 uur: Chr. Middenstandsvereni ging, C. C. Hengeveld uit Hilversum over „Alle klokken luiden". Filmzaal academie, The Quiet One voor het L.A.K. Snouck-Hurgronjehuis, half 8; afdeling Leiden Chr. reisvereniging, jaarverga dering en Amerikaanse films. Nieuwe directrice kleuter dagverblijf Margriet Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het kleuterdagverblijf Margriet als opvolgster van mej. L. D. A. Hoogstraten tot directrice benoemd zuster J. Betcke, thans directrice van de kinderkliniek Beatrix-Irene te R'dam. Zuster Betcke hoopt op 1 April haar nieuwe werkzaam heden te beginnen. Vol vertrouwen voorwaarts" VL0TM0ZAIEK van honderd vierkante meter bij het Waaggebouw AUiche van V.V.V. zal mensen naar Leiden trekken IS AL VOLDOENDE BEKEND, dat de Leidse vereniging voor vreemde, delingenverkeer al het mogelijke doet om Leiden dit jaar meer in het centrum de algemene belangstelling te doen staan dan tot dusverre het geval ls geweest, lurlijk is de uitkomst van al die pogingen niet te voorspellen, maar de mensen V.V.V. hebben toch goede hoop, dat Leiden, dat toch op zichzelf al attractief j een verhoogde activiteit in dit opzicht zal slagen. Het spreekt vanzelf dat bij het maken van propaganda een suggestief affiche onontbeerlijk is. Het bestuur van V.V.V. heeft daarom de bekende ontwerper van affiches Koen van Os te Amsterdam op dracht gegeven een plaat voor Leiden te maken. Die is nu klaar. Het is een een voudige plaat geworden, oningewikkeld maar daardoor juist gevat, duidelijk en boeiend. Het motief van het affiche zijn de sleutels van onze stad. De heer Vis ser. directeur van V.V.V., zei, dat deze plaat het huismerk van Leiden moet worden. Mr C. Woudstra: Chr. partijen hebben op de basispunten een sterke overeenkomst De A.R. kiesvereniging wyk III hield gisteravond in het wijkgebouw Leven daal haar jaarvergadering. Mr C. J. Woudstra sprak over politiek en begin sel. Mej. F. de Wit declameerde enkele gedichten. De voorzitter, de heer S. M. Stolp, wekte in zyn openingswoord de aanwe zigen op om op politiek gebied aUe kracht te ontplooien. Na de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester sprak de heer Woudstra. Er wordt, aldus spr., op de A.R.P. door geestverwanten nogal eens critiek gele verd, dat zij meer belangstelling heeft voor haar beginselen dan voor de prac- tische politiek. Men laat zich volgens de critiek leiden door theologische, weten schappelijke gedachtenconstructies. die dat, wat direct uit Schrift en belijdenis voortvloeit, op de achtergrond stellen. Zeer dikwijls heeft men, zo zeide de heer Woudstra, de fout gemaakt, dat men voor beginsel verslijt, wat geen beginsel is. Het program van beginselen bevat en kele fundamentele punten, die direct uit Woord en belijdenis voortvloeien. Spr. pleitte dan ook voor een beginselprogram, dat uitsluitend die fundamentele waar- wijze hebben vermeerderd. Eenvoudiger en meer voor de hand liggend is het, dat de Angelsaksen het onder de Frie zen hebben verbreid, daar zij reeds voor hun zwerftochten naar het Westen met het runenschrift bekend waren, zoals uit inscripties van de derde eeuw duidelijk is geworden. Vervolgens wees dr Fokkema op ver schillende bijzonderheden van het Friese consonantisme. Hy sprak de hoop uit, dat in Leiden een klein centrum ontstaat van beoefenaren van het Fries, een taal met een rijke ontwikkeUng, die reeds daar om alleen waard is door beminnaars vai taal- en letterkunde bestudeerd te wor Bij de inauguratie van dr K. Fokkema. Namens het bestuur van het Leijener studinte-selskip four Fryske stüdzje „Libertatis" bood praeses G. Lijzenga onder meer een klein model brandweerauto aan. Het ge schenkje, dat zo voortreffelijk op de inaugurele oratie sloeg, staat op de schoorsteenmantel, maar men zal het in de krant wel moeilijk kunnen onderscheiden. Foto N. van der Horst heden in het oog lopend naar voren zou brengen. Wijsgerige en theologische con structies moeten van dat beginselprogram verre gehouden worden. Als men ln alle op de reformatorische grondslag staande partijen zó zou handelen en denken, zou de gelijke basis veel meer in het oog springen en daaruit vanzelf meer samenwer king voortkomen. Wat de basispunten betreft hebben deze partijen een sterke overeenkomst. Het verschil zit ook niet in de practijk, maar het zijn juist die theologische wijsgerige constructies, die de verwijde ring doen ontstaan. Doet men zijn deel met de critiek, dan ligt de toekomst voor die partijen, die op de reformato rische grondslag staan, open, zo besloot de heer Woudstra zijn rede. Goede propaganda door padvindsters Wij hebben het al eens eerder uitge sproken dat de ouders, die kinderen bij de padvinderij hebben, nooit genoeg waardering kunnen hebben voor al het geen zij, die er leiding geven, voo kabouters, welpen, padvinders en pad vindsters doen. Vaak klaagt men ov« baldadigheid van de jeugd. En een veel geroemd advies om die baldadigheid te gen te gaan is: „Houdt de jeugd van dt straat!" Welnu dat doet ook de padvin derij. Jongemannen en jongevrouwen of feren daartoe vele uren van hun vrije Gisteravond hadden we voor de zoveel ste maal gelegenheid te zien wat goede leiding, goede wil, discipline en een dracht vermogen. In Ons Huis aan de Mare werd namelijk de Padvindersrevue 1952 opgevoerd, waaraan alle Leidse pad vindsters en tien vendels meewerkten. De revue liet in het eerste deel zien, hoe dikwijls wanbegrip omtrent de padvin derij heerst, totdat na kennismaking er mee de gedachten al spoedig veranderen. Na de pauze werden in een gezellige vaart talloze sketches ten tonele bracht, die diverse onderdelen van padvindersleven uitbeelden. Het was een goede avond. Pittig origineel. En tevens een goed propagan damiddel voor een volle zaal. Groenten naar Duitsland De tovoercommiseie van de Westduitse bondsrepubliek heeft toestemming geven voor de invoer ui* Nederland 1.05 millioen D.M. groenten, 525.625 fruit, voorts 400.000 DM. badkuipen. Volksontwikkeling in onder ontwikkelde gebieden Het studiecentrum van het Afrika- instituut te Leiden zal een internationale bijeenkomst van deskundigen organiseren ter bespreking van het vraagstuk van de volksontwikkeling in onderontwikkelde gebieden in Afrika. De bijeenkomst zal worden gehouden te Leiden op 31 Maart en 1 en 2 April. Nederlandse deskundigen zullen ter vergelijking het Nederlandse beleid te dien aanzien in Indonesië be handelen. Aan de bijeenkomst zal ook door Belgische, Britse en Franse experts worden deelgenomen. Bovendien ver wacht men, dat inheemsen uit de gebie den zelf tegenwoordig zullen zijn. Nodig is. dat de plaat naar buiten gaat, dus niet in Leiden alleen blijft. De di rectie van het Glippertje heeft al toege zegd het affiche aan haar wagens te be vestigen. En als men bedenkt, dat deze „koffiepot" ook op de boulevards van Noordwijk en Katwijk gaat rijden, dan is het duidelijk, dat hiervan reclame kracht zal uitgaan. Tevens is het de be doeling de plaat te hangen in het inlich tingenbureau van Keukenhof. Voorlopig worden zeshonderd exemplaren gemaakt V.V.V. verwacht wat Leiden betreft de volle medewerking van de middenstand. De plaat, die 45 bij 60 cm groot is, komt overal doelmatig te hangen. Verder heeft men het plan om op het Stadhuisplein een bloemenmo- zaiek te leggen, terwijl aan de ba lustrade van het stadhuis bloemen- rosetten worden opgehangen. Bij het Waaghoofd kamt een groot mozaïek op een vlot van niet minder dan honderd vierkante meter in het wa ter van de Stille Rijn te liggen, waarin het motief van het affiche wordt verwerkt. Des avonds zou dit mozaïek worden verlicht Men stelt zich voor het beste mozaïek van de hele streek te maken. De ontwerper ls de kunstschilder P. Geraedts te Warmond. V.V.V. zal er naar streven het vlotmo- zaiek op 19 April klaar te hebgen. Hoe lang het er dan ligt is niet te zeggen. Dat hangt ook ef van he* weer. Men hoopt echter tot 30 April (Koninginnedag). KALK voor de CHEMISCHE INDUSTRIE IV.V. „TRIO" GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie INENTING TEGEN DIPHTHERIE Het belangrijkste wapen bU de bestrij ding van de diphtherie blyft de immuni- Deze ziekte blijft, wanneer zij de kop opsteekt, zeer gevaarlijk en vindt haar meeste slachtoffers als regel onder de jongere kinderen. Het is dus van het grootste belang het immuniteitspeil zo hoog mogelijk op te voeren. Op alle Leidse scholen is de laatste eken gelegenheid gegeven de daar schoolgaande kinderen tegen diphtherie te laten inenten of herinenten. De jongere kinderen kunnen helaas niet op soortgelijke wijze als groep wor den bereikt, terwyl het ook voor hen van zo groot belang is. De inenting ge schiedt door twee volkomen ongevaar lijke inspuitingen met een tussen ruimte van vier weken en geeft juist bij de jongere kinderen weinig of geen reactie. Zodra de kinderen de leeftijd van één jaar bereikt hebben komen zij voor deze inenting in aanmerking. Voor de inenting van deze kinderen zal kosteloos gelegenheid worden gegeven op Zaterdag 29 Maart van 9—1130 uur in het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a. Het trouwboekje der ouders of een an der indentiteitspapier moet worden mee gebracht Leiden, 22 Maart 1952. De Directeur van de G.G. en G.D., C. R. ZIJERVELD. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Abraham, z van H Vertind u C J Bronsgeest. Herman, z. van H. Verlint en C J Bronsgeest. Toonie, z. v. H Fokkens en H M Smits. Herman, z. v G de Geus en H Francken. Gerrit Jan, z. 1 J H Huigen en G Haverkamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3