Jliettwe £cilwrt)e GTourattt Naar gezonde werkgelegenheid Verbluffend succes voor voorverkiezingen in Wordt de mogelijkheid, dat Truman zich candidaat stelt, kleiner? Eisenhower Minnesota bij "V; Alle verzet in Tignes is thans gebroken Wist IJ Kiezersvangst Artsen krijgen meer uitgekeerd voor fondspatiënten DONDERDAG 20 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; f 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIêN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Staatvasticfj is gfjtbltoca myn bert in legljeaspoei" Twee en dertigste jaargang No 9385 Hij stond niet eens op de lijst staat Minnesota heeft „vriend en vijand" versteld doen staan. De generaal kwam niet op de candidatenlijst voor en om hem te kunnen stemmen, moesten de kiezers zijn naam zelf aan de lijst toevoegen. Slechts Harold Stassen, die in Minnesota is geboren en driemaal tot gouverneur van deze staat werd gekozen, wist als „geliefde staatszoon" meer stemmen op zich te verenigen dan Eisenhower, maar het verschil tussen de aantallen op hen uitgebrachte stemmen was bij de jongste telling niet groot. Politieke waarnemers zijn dan ook van mening, dat de uitslag van gisteren méér nog dan die in New Hampshire, een bewijs is van de verbazingwekkende omvang van Eisenhowers aanhang. Eisenhower heeft intussen al laten weten, dat hü over de resultaten van gis teren geen verklaring wenst af te leggen. De aanhangers van de generaal heb ben een officiële „Ike"-dameshoed ont worpen. Het is een lichtblauwe met rood afgezette baret, waarop een rode kokar de en een grote knop met het opschrift: „I like Ike Volgelingen van senator Taft (die gis teren slechts weinig stemmen behaalde) hebben verklaard, dat Taft geen kans heeft om candidaat van de'republikeinse party te worden, indien hü de voorver kiezingen in Wisconsin niet wint. zy ach ten het zelfs mogeiyk dat hü zich voor de in Juli a.s. te Chicago te houden par tyconventie zal terugtrekken. Hubert Humphrey was favoriet by de democraten. Hy liet Kefauver en Tru man ver achter zich. Humphrey heeft reeds laten weten, dat hy zich ten gunste van Truman zal terugtrekken, mocht deze laatste er toe besluiten zich wederom candidaat te stellen voor het president schap. Wat Truman zal doen biyft ech ter nog een raadsel. De landeiyke voorzitter van de demo cratische party, Frank Mckinney, ver klaarde gisteren te weten, dat de moge- Eisenhower lor ever" Kiezers schreven zeil z'n naam op stembiljet Generaal Eisenhower heeft zijn aanhangers in Minnesota vandaag heel wat hoofdbrekens bezorgd. Op de stembiljetten van de voor verkiezingen kwam zijn naam nl. niet voor, omdat hij een officieuze can didaat was. De kiezers, d.ie op hem wilden stem men, moesten zelf zijn naam opschrij- Sommigen noemden hem kortweg Ike. Andere versies waren: Izenhour, Eizenhour, Isenhower, Izenhower, Eisenhower en Eisinhuffer. lykheid dat Truman zich als candidaat beschikbaar zal stellen kleiner zal wor den, indien er een bevredigende regeling van het Koreaanse conflict bereikt wordt. Dit zou een overwegende factor zün in de berekeningen van de president. Volgens de niet-volledige uitslagen is het resultaat van de verkiezingen in Min nesota als volgt: Stassen 127.630, Eisen hower 106.512, Taft 23.879, Earl Warren 5160, McArthur 1533, Bü de democraten is de stand als volgt: Humphrey 98.491, Kefauver 19.750 en Truman 3590 stem- „Onnodige rompslomp bij nieuwe rijbewijzen" Kamerlid vraagt eenvoudiger oplossing Heeft de „eigen verklaring", die moet worden ingevuld voor de vernieuwing van rijbewijzen, wel enige waarde nu de aanvrager zelf de gestelde vragen kan beantwoorden en hij daarop automatisch een geneeskundige verklaring ontvangt? Dit heeft het Tweede-Kamerlid N. v. l Heuvel (KVP) sdhrifteiyk geïnformeerd bij minister Wemmers. De héér V. d. Heuvel vindt deze formaliteiten een grote rompslomp waardoor de kosten onnodig worden opgedreven en heeft aan de mi nister verzocht de procedure voor de verniéuwing van rijbewijzen te vereen voudigen. Krasse maatregel in Utrecht Brood alleen tegen contante betaling Wanbetalers bedreigd met gerechtelijk optreden Met ingang van Maandag 31 Maart zul len de 150 bakkerijen in Utrecht, Zuilen, Hoograven, Tuindorp, Maartensdyk, De Bilt en Bilthoven voor alle artikelen die zij leveren contante betaling isen. Dit be sluit heft men moeten nemen om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds sterker wordende crèdietmoeilykheden, die o.a. zijn ontstaan door dé stijging van de grondstoffenprijzen. Schulden moeten onmiddellijk worden afgedaan. De bakkers zullen onder elkaar de „zwarte lijst" van wanbetalers uitwis selen en geen brood e.d. leveren eer de schulden zyn voldaan. Is dit op 1 Mei( niét gebeurd, dan zal tot gerechtelijke invordering worden overgegaan. Weer extra treinen naar de Jaarbeurs Van Dinsdag 25 Maart te m. Donder dag 3 April, met uitzondering van Zon dag 30 Maart, zullen er ten gerieve van Jaarbeursbezoekers extra treinen naar Utrecht ryden, o.a. van Den Haag, Rot terdam, Amsterdam, Eindhoven. Roosen daal, Zwolle en Arnhem. Tanken in de lucht Nog meer Thunderjets voor Nederland Zoals men weet zullen twintig Ameri kaanse Thunderjet-straaljagers, die in Kopenhagen per schip zyn aangevoerd, naar Nederland worden gevlogen. Zy zullen op Volkel gestationneerd worden. De nieuwe toestellen zyn alle van het type F 84G, dat er net eender uitziet als het in ons land eveneens békende type F 84E, maar in de lucht kan tanken. In de nabye toekomst worden nog meer Thunderjets verwacht, in het kader van de wederzijdse militaire hulpverlening. Kritieke situatie Bakkersgezellen zullen desnoods staken Overleg vastgelopen Sociale verbeteringen die zowel door de patroons als door de werknemers in ihet bakkersbedryf rechtvaardig worden geacht, zyn opnieuw op de lange baan geschoven. De bakkersgezellen wyten dit uitstel aan één werkgeversorganisatie (en wel de grootste): de Algemene Ne derlandse Bakkersbond. Volgende week Donderdag zullen de bakkers en de gezellen opnieuw voor nader overleg samenkomen. Wanneer de besprekingen dan zouden mislukken, een staking van de bakkersgezellen i gelijk. Het gaat om een vacantietoeslag, verhoging van de nachttoeslag van f 2,31 tot f 3,50 per week, resp. van f 1,16 tot f 1,75 per week, een pensioenfonds een verhoging van betaling van o\ uren tot 25 pet. Er was reeds een grote mate van overeenstemming bereikt, toen de Alg. Ned. Bakkersbond Dinsdag on verwachts een spaak in het wiel stak. De leden van deze bond zyn nl. vari mening dat eerst min. Mansholt over de brug moet komen met een broodprijs-verhoging. De minister staat echter op het standpunt: eerst de gezellen hun sociale verbete ring, en dan zal de broodprijs onder de loupe genomen worden. Ook de Chr. werknemersbond steunt deze actie van de gezellen. Poeldijk bracht eerste boontjes aan de markt Op de fruit- en groentenveiling Poel dijk zyn gisteren door de kweker J. Zwinkels Jzn de eerste prinsessebonen aangevoerd. Er werd f 3,70 per honderd stuks voor betaald. Verkiezingen in de Ver. Staten Tegen een premie van f 1,25 Tien gulden voor verregende dag in Arnhem Verzekering unicum voor ons land IJET staat thans definitief vq.st dat Arnhem dit seizoen de Nederlandse primeur zal hebben van een regenverze kering voor toeristen. Van 1 April tot en met 30 September a.s. kan elke vacantie- ganger die Arnhem bezoekt, zich dekken tegen iedere verregende dag die hij in het Gelders Haagje doorbrengt. De polis minstens een week voor de te verze keren dag bij de V.V.V. te bestellen kost ƒ1.25 en geeft recht op een uitke ring van f10.indien het op die dag in Arnhem minstens 3 mm regent. Dit wordt vastgesteld door het K.N.MJ.- station in Arnhem. De uitbetaling geschiedt nog diezelfde dag aan het VW-kantoor. Mocht de polMiouder reeds zijn vertrokken of zou hij de hele verzekering zijn vergeten, dan wordt hem schriftelijk medegedeeld dat zijn verregende vacantie achteraf nog geld opbrengt. Behalve voor één dag kan men zich ook voor hele periodes ver zekeren. Om de verzekering zo eenvoudig mo gelijk te maken, heeft men een regenval van 3 mm als voorwaarde gesteld. Zo kan het gebeuren dat men een tientje ver dient als het op een overigens zonnige dag een halfuurtje stortregent, terwyl Bijdrage van het rijk Voor koopvaardijpen- sioen j 70,3 millioen Regering vraagt machtiging aan de Kamers De regering wil voor het op te richten bedrijfspensioenfonds voor de koopvaar- en bijdrage ineens van f 70.3 millioen verlenen in de vorm van een 3% pet rentende staatsschuld die in vyftig lyke jaariykse termynen zal worden af gelost. In een wetsontwerp dat thans by de Tweede Kamer is ingediend, wordt hiervoor machtiging gevraagd. De pensioenregeling zal staan naast de toekomstige algemene wettelijke ouder domsvoorziening, waarin volgens de plan- ook zeelieden zullen worden opge- en. Over de manier waarop het be drag van f 70.3 millioen zal worden be steed, moet nog overleg worden gepleegd. In ieder geval zullen daaruit pensioenen móéten worden uitgekeerd aan hen die onder de z.g. interimregeling 1946 val len. Dit zyn de zeelieden die tydens de oorlog hun vaarplicht by voortduring en behoren hebben vervuld, ten minste tien jaar hebben gevaren en de leeftyd zestig jaar hebben bereikt, en verder de weduwe en het kind van iedere zee die tydens de oorlog heeft gevaren, mits die weduwe of dat kind geen uit kering geniet uit de zee-ongevallenwet 1919. Eigen inkomsten worden voor de helft afgetrokken. Buitenl. journalisten bij de Koningin Koningin Juliana en Prins Bernhard hébben gisteren in Soestdyk het bestuur in aantal leden van de Buitenlandse Persvereniging in Néderland ontvangen. iur lang hebben H.M. en Z.K.H. zich met alle journalisten persoonlyk onder houden- m?n geen cent krygt alg er de hele dag een miezerige motregen val/t, doch de régenmeter slechts 2.9 mm aangeeft. Gemiddeld valt er in Nederland iets minder dan 2 mm regen per dag en in Augustus 2Vz mm. Voor het Afnhemse initiatief dat op naam srtaat van het gemeenteraadslid H. Koch bestaat in den lande veel belangstelling. De ver zekering loopt via een Londense maat schappij; in Nederland was geen regen verzekeraar te vinden. 35 Diefstallen bij G.E.B. in Amsterdam berecht De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren uitspraak "gedaan in 35 diefstallen van materiaal by het gemeentelijk ener giebedrijf in Amsterdam, waarbij in totaal voor f 300.000 werd buitgemaakt. De beide hoofdschuldigen, de 30-jarige magazynbediende F. E. en de 55-jarige chauffeur P. V., kregen resp. 10 maanden en 8 maanden gevangennisstraf (eis: resp. 12 en 9 maanden). De voornaamste heler. J. R., tegen wie acht maanden was ge- eist. werd tot vijf maanden plus drie voor waardelijk veroordeeld. Zeventien ver dachten kregen 1 maand tot 5 maanden voorwaardelyk en dertien anderen 14 dagen tot zeven jnéand^n on voorwaar delyk. Eén verdachte kreeg f50 boete en van één werd de dagvaarding nietig ver klaard. Eerste dosis medicijn tegen t.b.c. in Oss oigeleverd De N.V. Organon te Óss heeft de eer ste kleine hoeveelheid isonjcotinezuur •hyydrazide, het nieuwe geneesmiddel tegen tuberculose, ter beschikking van enkele sanatoria gesteld. Het geneesmid del is in Amerika ontdekt. Voorlopig kan er slechts een beperkt aantal patiënten mee worden behandeld. De N.V. Orga non, die niet de enige fabriek is waar het medicijn wordt geproduceerd, kan nu al niet meer aan de aanvragen voor proefondervindelijk gebruik voldoen. - Laatste dagen van een dorp De inwoners zijn begonnen hun spullen te pakken De hardnekkigen in Tignes. het Fran se dorpje dat binnenkort van de aardbo dem zal verdwijnen, hebben gisteren laten moeten toegeven, dat zij een derlaag hebben geleden. Het grootste ge deelte van de inwoners is begonnen te pakken. Tot gisteren hadden de plaats vervangend burgemeester, Justin Ray mond en zyn aanhangers verklaard, dat het ontruimingsbevel zou worden trotseerd. Zy verzekerden, aan standpunt te zullen vasthouden tot het ogenblik waarop een passende schade vergoeding zou worden gegeven, óf tot het ogenblik dat de politie hen met ge- Gisteren zei Justin Raymond plotse ling bedremmeld: „Ik zal geen tegen stand bieden, als ze mijn boeltje komen weghalen De regering heeft de bevolking schadevergoeding van 2 millioen dollar 7>& millioen) aangeboden; de be- Bevan c.s. door Labour aan banden gelegd Door invoering van oud partij-reglement De Britse Labour-leden van het parle ment hebben gisteren met grote it derheid besloten de disciplinaire code tydelyk weer van kracht te doen zijn. Dit besluit werd genomen teneinde „op stand binnen de partij" tegen te gaan. De afwykende stemming van Bevan en 56 andere Lagerhuisleden over de defensie politiek van de conservatieve regering, aanleiding geweest tot dit besluit. Het oude partijereglement inzake de discipline was sedert Juli 1945 opgeschort. Yolgens het thans weer ingevoerde regle ment zullen afgevaardigden zich hun eigen handelwijze mogen voorbehouden aanzien van stemming over conscrip- bepaalde militaire kwesties, religieu- aangelegenheden en alcoholhoudende dranken. Dit is de veiligheidsklep voor „gewetenszaken". Sergeant (met verleden) verduisterde soldijgelden De Krygsraad te velde-West veroor deelde gistermiddag de dpi. sergeant by de luchtmacht E. F. M. wegens ver duistering van soldygelden tot een be drag van f206, tot 8 maanden m.a., ont slag uit de militaire dienst en verlaging tot de stand van soldaat. De president van de krijgsraad vroeg zich af, hoe deze jonge man. die reeds op zyn 16-jarige leeftyd met de kin derrechter wegens diefstal in aanraking kwam, als administrateur bij een on derdeel der luchtmacht op Sohiphol kon geplaatst worden. „Toen deze jonge man militaire dienst een cursus ging vol gen, was het toch geen al te grote moeite ge- eest in 's mar. geboorte plaats zyn doopceel te doen lichten waardoor dit alles voorkomen had kun- worden". woners van Tignes wilden echter vier maal zoveel hebben. Intussen doet zich een andere complicatie voor. De arbei ders van de dam hebben gisteren ge dreigd in staking te zullen gaan, indien de dorpelingen met geweld zouden wor den geëvacuèerd De dorpelingen kunnen zich by nie mand dan zichzelf beklagen, want vreemdelingen worden niet in Tignes toegelaten. Dit veroorzaakt verslagen heid onder de mensen, die het water de Isère snel zien stygen. Er zal niets e ders opzitten, dan dat zy zich voor 1 vertrek gereed maken Een paar dagen was het prachtig voorjaarweer in Nederland en in Zandvoort werden de strandstoelen al vast buiten gezet, om wande laars van de koesterende lentezon te laten genieten. Ede telegrafeert Hilversum: Edelachtbare, ga niet meer voetballen JfURGEMEESTER J. J. G. BOOT van Hilversum heeft enkele weken lang getraind voor een voetbalwed strijd, die op 4 April zal worden ge speeld tussen de gemeenteraadsleden. Maar juist toen hij met een gevoel van voldoening kon zeggen: „Ik ben gereed voor de strijd", kwam een telegram zijn innerlijke rust verstoren. Dat telegram was afkomstig van een aantal raadsleden uit Ede, de vroegere standplaats van de heer Boot. De Edese vroede vaderen ontraden bur gemeester Boot daarin zich opnieuw moedwillig in gevaar te begeven door zijn lichamelijk welzijn op te offeren aan ..jeugdbevliegingen, zonder welke uw vitaliteit door niemand in twijfel zal worden getrokken." Het originele telegram sloeg ken nelijk op de gekneusde voet, die bur gemeester Boot enige jaren geleden heeft opgelopen tijdens een gemeen telijke voetbalwedstrijd. Ondanks deze waarschuwing heeft de heer Boot toch maar besloten op 4 April mee te voetballen. Jan van Riebeeck en de journalisten De pers-attaché van de Unie v; Zuid-Afrika en mevrouw L. W. B Bin ge ontvingen gisteravond en heden een aantal persvertegenwoordigers in woning aan de Nassau Dillenburgstraat. De ontvangst werd bygewoond door de ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika en mevrouw Emma Hoogenhout- Muller. De avond stond natuurlijk enigszins in het teken van de Jan van Riebeeck- herdenking. Er werd een dronk gewijd op Jan van Riebeeck, daarby herin nerde de heer Binge op amusante aan het feit, dat Jan van Riebeeck eigenlijk het begin legde voor de Zuid- afrikaanse wy'ncultuur en dat hij als schrijver van rijn dagboek ook wel de eerste dagbladschryver in de Unie kan worden genoemd. Namens de gasten sprak de heer J. E. van der Wielen, secr-taris van de Haagse journalisten vereniging, woord van dank. DAT aan G. J. M. A. Randshuizen op zyn verzoek eervol is ontslagén als con sul-generaal in Algiers en opgevolgd wordt door mr C. L. F. Crommelin, laat stelijk sous-chef van de directie Kabinet Protocol van Buitenl. Zaken. DAT op de erebegraafplaats in Over een de urnen met as zijn bygezet van twee illegale strijders, n.l. Han van Zo meren uit A'dam (op 21-j. leeftijd in Oct. 1941 gefusilleerd) en L. Peper, oud-raads lid in Haarlem voor de C.P.N. DAT nu overeenstemming is bereitot r-er een nieuwe CA.O. voor het veen- bedrijf, waardoor de lonen met driemaal vyf pot plus de „Joekesgulden' worden verhoogd. DAT de 33-j. stuurman Jac. C. Styger uit Middelburg sedert Maandag vermist wordt en een ongeluk wordt gevreesd. DAT tot comm. van de Kon. My De Schelde zijn benoemd mr J. Kroese te R'dam (dir. Phs van Ommeren) en drs «,- J. F. Posthuraa te Den Hgag (pres. dir. de A damse raad is aanvaard, van de My tot Financiering van het Nat DAT A. Brand jr op 1 Mei met pensioen Herstsi?. als éi;, DAT 15 Amerikaanse soldaten van h bezettingsleger uit Triest tussen 14 20 April een bezoek zullen brengen a A'dam, Marken. Volendam, Utrecht i de Keukenhof. DAT 800 Ned emigranten, die .half Maart met de Zuiderkruis in Halifax zyn aangekomen, op mond- en klauwzeer zyn onderzocht en de volgende dag naar Mid den-Canada zyn doorgereisd. DAT de Raad van de Friese Beweging de gemeentebesturen in de. provincie heeft verzocht de plaatsnamen op de het Fries DAT de Friese voorvechter Sjouke de Zee, vermaard Fries dichter en schryver vandaag 85 jaar werd. DAT architect J. London te H'sum, die tydens de eerste wereldoorlog met de schryver Fred, van Eeden een plan voor utopische wereldregeringstaat ont wierp, Zondag 80 j. wordt. DAT een voorstel tot het instellen van Dienst Bescherming Bevolking door DAT er by spoorwegovergangen nu 76 knipperlicht-installaties zyn, meegere kend de op 28 Maart in dienst te stellen lichten te Ilpendam en Horst-Sevenum. DAT zes Weot-Zeeuwsch-Vlaamse landbouwers, diie te hoge lonen hadden uitbetaald, in Middelburg zyn deeld tot geledboeten van f300 tot f500 en voorwaardelijke boeten van f 1000 tot f3000. DAT in Hengelo de eerste paal is ge heid voor de bouw van de nieuwe textielfabriek van Stork, die het tydens de oorkjg verwoeste bedrijf zal vervan- -n en reeds dat jaar za.l gaan draaien. DAT 32 gemeenten uit de Achterhoek het drostambt Elften aan het prov. bestuur van Gelderland hebben zocht het beheer van wegen met meer den plaatselijke betekenis op rich nemen, daar in Gelderland helemaal geen prov. wegen bestaan en goed onder houd hierdoor onmogelijk is. DAT West-Duitsland de Invoer van kasbloemen, potplanten en boomkweke rijproducten ter waarde van 0A.000 Mark (plm. f 9CA90J Canadees ambassadeur Pierre Dupuy op 1 Mei naar Rome De Canadese ambassadeur in ons land =n deken van het Corps Diplomatique, de heer Pierre Dupuy, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot ambassadeur van Canada te Rome. Onlangs hebben wij dit vertrek reeds aangekondigd. De heer Dupuy kwam op 18 Maart 1947 naar Den Haag en is dus precies vyf jaar hier ge weest Hy is een zeer geziene figuur. Ais doyen van het C. D. wordt hy opgevolgd door de oudst aanwezige ambassadeur Dit is Z. Exe E. Graeffe. dre sinds 18 Jan. 1949 ambassadeur van België is. Aardgasleiding Steenwijk over 2 weken klaar Een Nijmeegse firma is dezer dagen begonnen met de aanleg van de aardgas leiding van de gasbron Roekebos by Meppel naar Steenwijk. De buizen wor den boven de grond gelast en daarna met behulp van een greppelploeg en een bull dozer onder de grond gebracht. Over veertien dagen hoopt men gereed te zyn. Steenwijk zal dan, na Coevorden waar men reeds sinds 4 September j l. op aard gas boort, de tweede plaats in ons land zyn, waar men deze nieuwe brandstof gebruikt STRAKS worden er in ons land weer verkiezingen gehouden en het is begrijpelijk, dat de partyen op pad gaan. De ene partij zal het daarbij wat gemakkelijker hebben dan de andere. Alle -partijen gaan nu eenmaal niet even brandschoon op de verkiezingen af. Dit laatste kan de minder brandschone partijen natuurlijk niet weerhouden in haar pogingen om toch zoveel mogelijk kiezers achter zich te verzamelen. Daar bij doen zich soms merkwEiardige ver schijnselen voor. Zo is het ons bekend, dat van de zyde der P.v.d.A. hier cn daar gewerkt wordt onder de Indische Nederlanders. Dat zyn mensen, die, komend uit Indonesië, zich in Nederland hebben gevestigd en prijs stellen op het behoud van de Neder landse nationaliteit. Deze mensen hebben aan de P.v.d.A. niet veel te danken, behalve dan zorg en verdriet Het is toch niet het minst door het beleid van deze partij. dat deze mensen rich genoodzaakt hebben gezien, hun oude omgeving te verlaten en in een nieuwe omgeving te zoeken meestal zorgvol, bestaan. We zouden zo zegggen: De P.v.d.A. zou er goed aan doen. zich voorlopig van deze mensen verre te houden. Dat zou ook nog getuigen van enig politiek fatsoen. De werkelijkheid echter is an ders. Er zyn binnen de P.v.d.A. comité's van actie in het leven geroepen, die er zich op toeleggen met deze mensen con tact te zoeken en hen te winnen voor.... de P.v.d.A. Waarmee weer bewezen schijnt, dat in de politiek veel mogeUjk is. Crisis in Zuid-Afrika te wachten? Afzonderlijke vertegenwoordiging voor kleurlingen verworpen Het hoogste Hof van de Unie van Zuid- Afrika te Bloemfontein heeft heden ie door het parlement met eenvoudige meer derheid aangenomen wet op afzonderlijke vertegenwoordiging voor de kleurlingen, ongeldig verklaard. De wet in kwestie voorzag in een af zonderlyke vertegenwoordiging voor de kleurlingen in het Staatsbestuur, een on derministerie om de belangen van de kleurlingen te behartigen en een gekozen adviserende raad om als schakel tussen regering en kleurlingen te dienen. Vóór de uitspraak viel. werden reeds stemmen gehoord, die zeiden, dat een uit spraak van het Hof tegen de regering, een belangrijke constitutionele crisis ten gevolge zou hebben. Men achtte het toen reeds mogelyk, dat premier Malan in dat geval zou trachten zijn wil door te zet ten, door met spoed algemene verkiezin gen te doen houden. Weer Nederlands vee naar Zuid-Afrika Het vorige jaar verbood Zuid-Afrika de invoer van vee uit landen van het Britse Gemenebest en geheel Europa in verband met de vrees voor mond- en klauwzeer. Thans mogen runderen en schapen o.a. uit Nederland weer worden ingevoerd. Toeslag met terugwerkende kracht Vergoeding wegens stijging van praktijkkosten verhoogd van 5 tot j 5,46 per jaar ven verzekerden in een ziekenfonds is verhoogd van f 5 tot f 5.46 per ingeschrevene per jaar. Voor de verplicht verzekerden geldt de verhoging met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1951 en voor de vrijwillig verzeker den met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1952. Hierover is in de Zie kenfondsraad te Amsterdam overeenstemming bereikt. De reden van de verhoging is uitslui tend de stijging van de praktijkkosten betreft dus niet de eventuele kosten vc het houden van een apotheek. Vandaar dat-de apotheekhoudende artsen, die tot nu toe f 8 per patiënt per jaar kregen, evenals de andere artsen slechts hoging van 46 cent ontvangen. De verhoging zal gelden voor ten hoog ste 3000 ingeschreven zielen per arts. In 1942 kregen niet-apotheekhoudende art sen een honorarium van f 3.20 per inge schreven patiënt per jaar, in 1947 bedrag van f 4.68 en sinds 1 Juli 1949 vergoeding van f 5. Voor artsen die een apotheek houden waren deze bedra gen resp. f5.50, f7.18 Geen accoord over oudjes Over de behandeling van de bejaarden die onder de noodwet ouderdomsvoorzie ning vallen Is nog steeds geen overeen stemming bereikt. Wegens de grote ri sico's hebben de dokters verleden jaar geweigerd deze mensen tegen het gewone tarief te behandelen. Onlangs werd een regeling ontworpen waarover de verte genwoordigers van de ziekenfond! Bussum na drie jaar ervaring: „Melksanering moet weer worden afgeschaft" Na drie jaar ervaring Is men in Naar- m en Bussum opnieuw een actie be gonnen tegen de melksanering. Toen de sanering in September 1948 ondanks de protesten van de huisvrouwen werd ingevoerd, moesten de dames zich bij deze beslissing neerleggen. Omdat men over de practyk van de sanering hoogst ontevreden is, heeft men onlangs echter een comité van actie opgericht. Het comité heeft uit vrywel alle wijken van beide plaatsen klachten ontvangen. Men klaagt ónder andere over te late bezorging, over een zekere willekeur en onverschilligheid bii de bediening. Het j doel var: kit c^mté is aai) d- nrteedess- van de landelijke huisartsenvereniging het eens werden, maar dit accoord werd op de vergadering van de huisartsen vereniging zelf verworpen. De onderhan delingen worden nog voortgezet. Vandaag (17.14 uur): Lente in het land VANMIDDAG om precies veertien minuten over vijf was de kwakkel- winter 1951—1952 of/icieel ten einde. Een nieuwe lente reeds op 20 Maart, omdat het schrikkeljaar is. Een nieu we lente, en de natuur laat het mer ken.' Viooltjes en crocussen, wilg- en iepetakken komen uit, de spreeuw, de leeuwerik en het roodborstje, de reiger en de ooievaar komen uit het Zuiden weerom, de bruine kikker legt al eieren en de groene begint te kwa ken, de b\jen vliegen uit en de ekster bouwt zijn nest. Zo is het al een paar dagen, maar vanmiddag was de lente dan toch officieel. Op dat tijdstip ij de zon nl weer terecht gekomen op ons Noordelijk halfrond, op haar weg van de Steen- boks- naar de Kreeftskeerkrino. En dat simpele feit heeft tot gevolg dat i allemaal een beetje dronken i lentebesef. Tijdelijk enige regen Tot morgenavond verwacht L De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met tydelyk enige regen, maar later ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag iOpgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN VrvJdes: zok 3.41—18.55; maan 5.03— .Wrt NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1