Meuttie £ciïtsrt)e (tfimrant Sporf van Hoofdcomm. Valken en burg. Schokking voor het Ambtenarengerecht Over en weer werden tal van ernstige beschuldigingen geuit Zelfs de president kan nu Tignes niet redden '-.M 'Kt) Conferentie over Perzische olie volledig mislukt Wist U MAANDAG 17 MAART 1932 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste laargang No 9382 ,Staat«asticl) ft ghrbleoca tnyn bert In tegfjenspotT Zaterdag ZIE PAG. 4 EN S Stiijd woidt in rechtzaal uitgevochten (Van onze speciale verslaggever) 7ANDAAG heeft het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage het beroep van de heer G. W. Valken tegen diens ontslag als hoofdcommissaris van politie behandeld. Men zal zich herinneren, dat de heer Valken met ingang van 1 Februari j.l. eervol met dankbetuiging werd ontslagen, nadat hij zeven jaar de post van hoofdcommissaris in de residentie had bezet. De grief van de heer Valken is, dat het motief van het overschrij den van de pensioengerechtigde leeftijd is gebruikt om andere minder oirbare motieven te verhelen en voorts, dat het ontslag hem pas be kend werd gemaakt, toen het een onherroepelijk feit was, n.l. op de dag van de ondertekening van het desbetreffend Koninklijk Besluit. meer waarborgen omkleed dan die burgemeester; de laatste toch moet elke jaar worden herbenoemd. Het ambtenarengerecht was als volgt samengesteld: mr S, Wierda, voorzitter; mr Th. G. Donner en mr J. H. Scholten, leden; mr J. C. de Mol van Otterloo, griffier. Voor de heer Valken trad als raads man op mr dr J. Smit uit Gouda; voor de Staat der Nederlanden prof. mr W. F. Prins. Het kleine zaaltje aan de Laan Copes van Cattenburch was tot de laatste plaats bezet, toen de zitting tegen kwart over tien vanmorgen begon. Na de gewone formaliteiten kreeg op diens verzoek de heer Valken zelf het woord. Deze wees op zün motieven om in beroep te gaan: de rechteloosheid van de hogere politie-ambtenaren, op grond van een uit de Duitse bezettingstijd overge bleven maatregel in openbaarheid te brengen; de geheimzinnigheid rond het ontslag aan de kaak te stellen en zyn opvolgers te behoeden voor een soort gelijke gang van zaken, die door de ge wone burger als „onfatsoenlijk" is ge kenmerkt. De verdediger spreekt De raadsman van de heer Valken, mr dr J. Smit, ging vervolgens na, op welke wijze het ontslag is verleend. De heer Valken werd bij burgemeester Schokking geroepen, die hem een brief van de mi nister van Binnenlandse Zaken voorlas, waaruit bleek, dat hem op voordracht van de burgemeester zelf ontslag zou worden verleend. Dit werd hem op de laatste dag meegedeeld. Het was een donderslag uit heldere hemel, al was de verhouding met de burgemeester, sedert diens ambtsaan vaarding, niet goed. De heer Valken had de pensioengerechtigde leeftijd derdaad bereikt, maar in verschillende andere steden zijn er wel oudere hoofd- politie-ambtenaren. De grootste grief is, dat de heer Valken niet kon bevroeden, dat hij ontslag krijgen. Wel kreeg hij het vermoeden, dat een officiële en een niet-officiële reden tot ontslag was. Gebleken is, dat burge meester Schokking aan de minister van Binnenlandse Zaken een brief met grie ven tegen de heer Valken heeft gezonden. Over deze grieven is de heer Valken nimmer gehoord. Het ontslag is niet op eigen verzoek verleend: dan behoorde het veel meer ge motiveerd te zijn. Het ontslagbesluit vol doet dan ook niet aan de eisen, gesteld ir het Politie-ambtenarenreglement. Vervolgens ging dr Smit het bekende regeringscommuniqué over de zgn „slij tende betrekkingen", welk communiqué hij „eerst zalvend, dan slaand" noemde. Er waren niet minder dan vijf uitingen rond de redenen van het ontslag. In het officiële ontslagbesluit wordt echter al leen gesproken van de pensioengerechtig de leeftijd. Burgem. De Monchy vol lola Mr Smit las vervolgens een brief van de toenmalige burgemeester, mr R. de Monchy, aan de minister van Bin nenlandse Zaken, geschreven in 1946, waarin deze de loftrompet stak op de heer Valken en deze van harte aanbeval (zelfs met aandrang) voor de post hoofdcommissaris, die hü reeds geruime tijd waarnam. Voorts wees hij er op, dat burgemeester Schokking van de aanvang af met plan nen tegen de heer Valken heeft rondge lopen. Ook achtte hij het onjuist, dat hangende het geschil, reeds een nieuwe hoofdcommissaris is benoemd en zelfs al geïnstalleerd. Dit getuigt van weinig bied voor de administratieve rechter. Burgemeester Schokking heeft nooit tevoren met grote politiecorpsen te ma ken gehad. De heer Valken heeft al sinds zijn 22e jaar een politiefunctie en werd juist op grond van zijn capaciteiten hoofdcommissaris. Behalve met burge meester Schokking heeft hü nooit ving met een van diens voorgangers ^Uitvoerig ging mr Smit in zijn weer in op de verhouding tussen burgemeester en een hoofdcommissaris. De hoofdcommissaris is een zelfstandig ambtenaar. Zijn functie is wettelijk met Allerlei wrijvingspunten De burgemeester had niet juiste begrip van politiezaken, kele incidenten passeerden de revue; meningsverschil over een parkeer verbod voor het huis van de burge meester, opdracht van de burgemees ter aan de heer Valken om eei Kinderbijslag mindere te straffen; de burgemees ter wenste onmiddellijk ontslag van een jeep-agent, die een fout had ge maakt; er was een ontslagkwestie van een agent, die zich op zedelijk gebied had misdragen en die door de heer Valken voor oneervol ontslag was voorgedragen; de burgemeester hield de benoeming van een chef ju ridische zaken tegen; de kwestie met commissaris Paul; onderzoek is ge last, buiten de heer Valken om. Het afscheid van de heer Valken noemde mr Smit een demonstratie van de justitie ten gunste van de heer Valken. Burgemeester greep te veel in De burgemeester heeft niet begrepen, waar de bei oegdheidsgrenzen tussen burgemeester en hoofdcommissaris la gen. Hu had altüd gelijk, voelde zich de meerdere. Daardoor is de eervolle loop baan van de heer Valken gebroken. Het ontslagbesluit zelf bestreed mr Smit op juridische gronden; hü achtte het in strijd met art. 73, 2e lid van het Politie-Ambtenarenbesluit. Op grond hiervan zou het besluit reeds nietig ver klaard kunnen worden. (De zitting duurt voort). „Kleine Piet valt van de wip, valt zijn tanden door zijn lip". Dit is een der moeilijkst te verfilmen zinnetjes uit het liedje „Naar de speeltuin", dat zo dikwijls door de radio klinkt. Maar de mensen van de Haghefilm, die Zater dag in Drievliet te Rijswijk de buitenopnamen van dit één-actertje maakten, zagen er toch wel kans voor. Hannes de Boer legt het tafereeltje vast. De exodus thans onherroepelijk Ondanks alle gemoedsbezwaren ging de bevolking schaterend naar bed De bergbewoners van Tignes, een dorpje hoog in de Franse Alpen, bij de Ital. grens, hebben, zoals gemeld, de laatste slag tegen de autoriteiten in Parijs gevochten en verloren. Hun krampachtige poging, het dorpje van de ondergang te redden, is vergeefs geweest. Zaterdag reeds zou Tignes van de aardbodem verdwenen zijn, als het niet tot vandaag respij t had ge kregen. Spoedig zal het dorpje 200 meter onder water komen te staan. jaren gewoon was te doen, met zün pro jectieapparaat naar Tignes gekomen, en draaide in zün laatste voorstelling een de Franse komiek Fernandcl. De nieuwe krachtdam van Tignes, in i rivier de Isère, zal midden in de zo- er een groot kunstmatig meer waar a Tignes nog ligt in stand houden, n 138 millioen KW electriciteit te ver schaffen voor Zuid-Oost Frankrük. Van daag is het onherroepelük de laatste dag voor Tignes. Aan een telegraafpaal op het dorpsplein heeft de burgemeester een brief van president Vicent Auriol aan geslagen, waarin deze hoge autoriteit nogmaals wüst op de ernst van de toe stand: „Het spüt de Franse republiek, de bevolking moet voor de voor uitgang wüken." De pastoor van Tignes, die nu voor het eerst van zün leven voor de radio mocht spreken, beloofde in een hartroerende preek aan de gelovigen een heel wat betere plaats in de hemel, dan iannen van de electriciteit met hun Intussen hoopt de regering Tignes nu zonder grote beroering ontruimd te krü- gen, hoewel honderd dorpelingen hard nekkig weigeren het knusse dorpje, waar hun voorouders van geeslacht op ge slacht woonden, te verlaten. Sommigen doen het uit gevoelsoverwegingen, ande ren zeggen, dat de vergoeding, die de regering hun aanbiedt, te klein is. Gis teren hebben zü voor het laatst hun stem uitgebracht bü het kiezen van een gemeenteraad de oude was uit protest tegen de „tewaterlating" afgetreden. In het veroordeelde dorp zün twaalf dood gravers uit Parüs gearriveerd, om beide kerkhoven van Tignes te ontrui- Zo gaat het dorpje, dat thans de aan dacht van de gehele wereld trekt, lang zaam maar zeker zün ondergang tege moet al zal het nog even duren voordat het eerste water op de vallei wordt los gelaten. Tussen alle weemoed bracht een fotograaf Zaterdagavond wat humor in het dorpje. Hü was, zoals hü sinds film De bevolking ging brullend lachen naar bed Vaomorgen werden in Tignes de laatste voorbereidingen getroffen voor het slul- alile sluisdeuren stuwdam. In het dorpje zijin 150 wacht posten uitgezet. Op die laatste 70 beroep gedaan huizen die binnen twee maanden geheel onder watier zuilen staan te ontruimen. Ook in Zweden wordt het leven duurder Gisteren zün de prijzen voor voedings middelen in Zweden verhoogd, waardoor de kosten van levensonderhoud onge veer 20 pet boven het niveau van de zomer 1951 komen te liggen. Op kosten van gezant Burg. van Urk Woensdag toch naar Argentinië „Vissers moeten alleen blijven in hun oude beroep" Burgemeester G. Keyzer van Urk heeft het aanbod van de Argentijnse gezant Nederland A. M. R. Valenzuela, om >r diens rekening de overtocht naar Argentinië te maken, dankbaar aanvaard. ertrekt Woensdagmorgen met een vliegtuig van de Argentijnse luchtvaart maatschappij, die hem eerst een gratis retourvlucht had aangeboden, maar hier. geen toestemming kreeg van de LATA.. (Int. Luchtvaartvereniging). De heer Keyzer vertrekt vol goede moed. Hij zal er vooral naar streven dat verder verblijf van de Urker vissers Argentinië wordt gewaarborgd. Maar zü moeten er alleen blijven als zij hun dagelijks brood in de visserij kunnen verdienen, voegde hü er aan toe. De levensstandaard is m Argentinië toch al niet erg hoog en als de vissers onder die omstandigheden in fabrieken tewerkge steld zouden worden, is het gevaar van verpaupering niet denkbeeldig. Boven- lien zou dan de mogelü'kheid om de chtergebleven gezinsleden te laten over komen vrijwel uitgesloten zün. Burgemeester Keyzer hoopt Vrijdag 28 Maart terug te zijn. Koningin drie dagen op het Witte Huis Het staat nu vast dat Koningin Juliana 2 eerste gast zal zijn die president Tru- ,an zal ontvangen in het gerestaureerde Witte Huis. Vier dagen vóór de Koningin 'ins in Washington arriveren Truman met zijn gezin zijn paleis betrekken. Tot die dag, 28 Maart, houdt de president vacan/tie in Florida, v heen hij Zaterdagavond na een kort blijf in New York is vertrokken. De Ko ningin zal in het Witte Huis drie dagen logeren. Op weg naar begrafenis onder trein gedood Weer een slachtoffer van onbewaakte overweg Zaterdagavond stapte de 62-jarige R. Bulstra uit Assen haastig uit een trein op het station te Roermond om nog een stoptrein naar het Zuiden te halen. Hij raakte daarbij tussen de nog rijdende trein en het perron en was vrijwel op slag dood. De heer Bulstra was op weg naar Schinnen om aldaar zyn schoon moeder te begraven. Op de onbew. overweg bij Gei (L.) werd Zondagmiddag het 17-jarige meisje Els Pallada op de fiets door de sneltrein uit Sittard gegrepen en gedood. Zy was het oudste kind uit een gezin van acht kinderen. Zaterdag heeft men het stoffelijk t schot van de 26-jarige J. van Diepen uit Hoogwoud (N.-H.) in een sloot te Venhuizen gevonden onder een land- bouw-fraismachine, een soort tractor met ploeg. Van Diepen had 's nachts doorge werkt i.v.m. de seizoendrukte en toen de zoon van de boer hem 's morgens kwam aflossen, vond hy hem in de sloot. De 45-jarige arbeider H. M. uit Mid- wolde is Zaterdagmiddag in Scheemda toen hij uit een rijdende autobus stapte on ier de wielen geraakt en gedood. Door de druk van het graan is in M i d- delharnis de achtergevel van een graanpakhuis ingestort. De 44-jarige Boogerman van Nimwegen werd onder het graan en stukken steen bedol ven en was vrijwel onmiddellijk dood. Zü laat een man en acht kinderen achter. Aufo in Den Haag gehuurd en verkocht Drie Rotterdammers, die enkele maan den geleden wegens smokkel van auto's uit België werden gearresteerd, blijken, toen zy nog op vrije voeten waren, in Den Haag onder valse naam een auto te hebben gehuurd. De wagen wa; middels verkocht en is nu aangetroffen bij een kaashandelaar in Zevenhuizi Eenzelfde truc hadden zij uitgehaald met twee Duitse auto's, die zij in Dusseldorp huurden en clandestien naar Nederland brachten. De Rotterdammers zijn de ver tegenwoordigers C. T. S., 32 jaar, L. N 31 jaar en A. H. de K. 40 jaar. Na de honderden ganzen: Dode lammeren in de Noordoostpolder Nadat onlangs talloze wilde ganzen er hazen dood werden aangetroffen in d( Noord-Oost polder, zün thans onder de honderden schapen die langs de dük den geweid, binnen enkele dagen veertig lammeren en vyf schapen gestorven. De vee-arts uit Emmeloord heeft de doodsoorzaak nog niet kunnen vaststel- Delegatie van Wereldbank pakt haar koiiers Drie struikelblokken: prijzen, beheer en Britse technici De delegatie van de Wereldbank, die al geruime tijd bezig is te zoeken naar een oplossing van de Brits-Perzische oliecrisis, is thans bezig haar koffers te pakken en Teheran zo spoedig mogelijk te verlaten in de richting Amerika. De besprekingen met de Perzische oliecommissie zijn n.l. op een volledige mislukking uitgelopen. Van Perzische zijde werd medegedeeld, dat het op drie fundamentele punten onmogelijk was geweest tot overeen stemming te komen. Te weten: de prijzen, het beheer en de tewerkstelling van Britse technici. De woordvoerder van de oliecommissie, die het nieuws in een radiotoespraak be kend maakte, deed een beroep op het Perzische volk. niet te wanhopen en het verzet tegen de vreemdeling voorat te zetten. Het moet de olie-inkomsten - vergeten- en de economische moei- ly'kheden van het land zonder deze op lossen. Wat het beheer betreft verklaarde de woordvoerder dat Perzië in geen geval het volledig gezag van de bank zal aan vaarden daar dit m strijd zou zijn met de wet op de nationalisatie van-de Per zische olie-industrie. Aangaande de prij zen zeide hij, dat zün land aangeboden heeft de bank een korting van 20 pet voor ruiwe olie te geven op de heersende prys in he gebied van de Perzische Golf en een korting van 25 pet voor geraffi neerde olie op de heersende prijs in het gebied van de Golf van Mexico. De bank aanvaardde dit aanbod niet en wil de niéts minder dan 33 1/3 pet korting. Naar aanleidin-g hiervan werden de be sprekingen beëindigd. Tenslotte werd over de Britten gezegd: het Perzische volk beschouwt hen als veranwoordelyk voor al ons ongeluk. De Perzische bewe ging tegen imperialistische uiöbuiting zal e leiden, dat andere landen van het Midden-Oosten hun strijd voor vrijheid inaHhankelykheid tegen de Britten zullen versterken Bevan c.s. contra de Ver. Staten Araeurim Bevan en een van zijn mede standers. Harold Wilson, hebben ernstige critiek geoefend op de politiek van Ame rika. welke West-Europa dwingt bewape uingsprogramma s goed te keuren die zijn economische krachten te boven gaan Bovendiien wil Amerika Eragelands po- tie van het Gemenbest niet erkennen 1 zouden sommige Amerikanen sterlimgigjbied liever zien uiteenvallen. Bevan was voorts van mening dat de Britse conservatieve regering zich het bewapenóngsprogram bedient on sociale voorzieningen te kunnen beper- Britse atoombom-proeven nabij Java Het Britse blad Sunday Express" meent te weten, dat deze zomer Britse atoomproeven zullen plaatsvinden nabij het Christmas-Island. Dit is een onbe woonde Engelse atol tien Zuiden van Java Volgens het blad zal in de nabijheid twee oorlogsschepen onder water, bom tot ontploffing worden gebracht Een andere bom zou udt een vliegtuig worden geworpen, en c~honderden meters boven de zeespiegel ontploffen. Als er zon is en er staat weinig wind, dan zijn er nu al vele strand- bezoekers. Het is ook al te ver leidelijk, om bij zo'n stralend voor jaarsweertje in huis te blijven Het strand tian onze grootste bad plaats: Scheveningen. Zware gevechten in Indo-China Fransen stopt er mee, een maal zult ge vernietigd worden De Franse troepen in Indo-China waren n hevige gevechten gewikkeld met dui zenden Vietminh-soldaten, die in de Delta van de Rode rivier zijn geïnfil treerd. Men schat, da: ongeveci 14 000 communisten in de delta zyn doorge drongen, ten Noordwesten en Zuidoosten n Hanoi. De Fransen maken gebruik n bommenwerpers, mobiele artillerie parachutisten. Op het eiland Ly N.nan de Rode rivier, waar zo.ils wij meldden, twee communistische divisies waren in gesloten, wordt fel gestreden. Indien de Vietminh er in slaagt vaste voet te krij- aan de Rode Rivier, zou di Fi irse positie ernstig in gevaar komen. De Fran- verbindingslynen met Haipbong wor- i van direct bedreigd. Via de haven i Haipong ontvangen de Franse strijdkrachten Amerikaanse wapens. Gisteravond heeft het hoofd van de propagandadienst in Indo-China. kolonel Clement, via de radio een beroep gedaan op de leider van de opstandelingen, Ho Tsji Minh. Hy zei: „Waarom geen einde gemaakt aan het bloedvergieten. U weet, dat de dag zal komen, dat Uw eenheden, door onafgebroken vechten vernietigd, niet meer opnieuw gevormd kunnen worden. Uw hulpbronnen zyn niet onuit- puttelyk." Amerika blokkeert activa Zwitserse Bank Amerikaanse autoriteiten hebben op grond van de Amerikaanse wetgeving tegen de handel met China de activa van een Zwitserse bank in de Verenigde Sta ten geblokkeerd. De Zwitserse regering heeft geprotesteerd. Frankrijk krijgt de honderd millioen Frankrijk heeft Zaterdag, nadat er on langs een kink in de kabel gekomen was, de lening van 100 millioen dollars van de Europese Betalinsunie ontvangen. Verkiezingsstrategen op bezoek bij Eisenhower Om hem er toe te bewegen naar Amerika te gaan Prof. dr G. C. Berkouwer, Gerefor meerd dogmaticus, is naar Amerika vetrokken, om daar in 50 dagen 50 toespraken te houden. DAT voor de rechtbank in Aken van daag 55 grensstreekbewoners terecht stonden, die op 60 smokkeltochten in totaal 12.000 kg koffie clandestien hebben ingevoerd. DAT tot 21 April in de voormalige vis- hal te Haarlemsen tentoonstelling over de Ned. vissersplaatsen en de dieren en planten van de Noordzee wordt gehou den. DAT het Instituut voor Bestuurs wetenschappen op 3. 4 en 5 April in Bosch en Hei bij het Uddelermeer stu diedagen voor jongeren houdt DAT de besprekingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het veenbedrijf in Drente en Overijssel voor de tweede maal op niets zün uitgelopen. DAT heit in 1948 opgerichte Ned. Insti tuut voor Zudvelonderzoek binnenkort zal verhuizen van Hoorn naar Ede, een modem laboratorium en een proef fabriek worden gebouwd. DAT aan de eerste stille omgang dit jaar, in A'dam, 22.000 R.-K. mai hebben deelgenomen. DAT de Duitse kolenboot Gebr. Stumm VII (950 ton) op de Waal by Ubbergen- Beek is gezonken na een aanvaring met de Albert Cuyp uit R'dam (2000 ton). DAT de oudste woningbouwvereniging in ons land. de Ver. ten behoeve der Arbeidersklasse te Amsterdam, haar 100e jaarvergadering heeft gehouden. DAT in A'dam is opgericht een Bond an ouders van spastische knideren (d. -z. kinderen waarvan door een hersen bloeding bij of kort na de geboorte bepaalde spieren voortdurend in een kramptoestand zijn) met als secr. E. van Rijssen, Tesselschadelaan 71, Den Haag. DAT in de tirouwlaan te Tilburg een grote schuur met lompen, toebehorende aan P. van Gorcum jr. is afgebrand. DAT aan de gemeentel yke venitveror- dendngen geen bescherming van de plaat selijke winkeliers en straathandelaren ten grondslag mag liggen, hetgeen de minis ters v. d. Brink en Beel aan de gemeen tebesturen hebben meegedeeld. DAT Loanersloot nu, evenals Loenen, in opdracht van Ged. Staten van Utrecht cm aotiie is begonnen tegen ontsierende reclame langs de rijksweg Amsterdam - Utrecht DAT de Tielse veiling Septer een scha de vergoeding van 20.000 heeft geëist van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius en de R.K. bond St. Franciscus van Assosi, die in Augustus 1951 ten onrechte een veiling- staking zouden hebben gesteund. DAT het Geref. Sociaal en Econ. Ver band op Woensdag 2C April in Zwolle oJ.v. P. Groen uit Rotterdam zün jaar vergadering houdit DAT het Ned. Geologisch Mynbouwk. Genootschap t.g.v. zijn 40-jarige jublieum waarvoor Zaterdag in de Haagse Dieren tuin een vergadering werd gehouden, het praedicaat „Koninklijke" heeft ontvan- DAT in Overveen de herbegrafenis heeft plaats gehad van D. Koomen uit Heemstede, die chef de bureau van de Bond zonder Naam en naaste medewer ker van pater Henri de Greeve is ge weest en,in 1P45 in Duitsland aan vlek- typhus is overleden. DAT de rondiweg om Zwartsluis Woens dag wordt opengesteld en de aanleg diiit 1000 meter lange stuk veel tijd heeft gevergd doordat er zich een veenlaag van 11 meter bevindt DAT Vrijdag op de centrale begraaf plaats in Loenen (Veluwe) de stoffelijke resten worden begraven van luit-koL P. J. Gaillard en andere militairen en ver- zetsslachtoffers. die eerst in Duitsland waren ter aaide besteld. DAT korp. W. van Weering uit Naar- den-Bussum, soldaat H. v. d. Wiel uil Eindhoven en soldaat F. Perdams uit Schiedam, die in de Ver. Staten vliegeropleiding hebben ontvangen, met de Rijndam zijn teruggekeerd. DAT de jonge, ongehuwde personeels leden van de staats- en particuliere mij nen eind December tezamen fl.8 mil lioen hadden gespaard, waarvan f650.000 weer was opgenomen. DAT het eerste kievitsei van Fries land is gevonden door de 17-j. Jacob Harkema uit Warns. DAT het inschakelen van amateur filmers in het werk van de Ned. Tele visie Stichting ontstemming heeft gewekt in beroepskringen, waarom de Nea. Orga nisatie van Amateursmalfilmclubs op verzoek van de Bond van Ned. Cineasten een onderzoek instelt. De verkiezLngsstrategen Paul Hoffman (vroegere directeur van de ECA) en generaal Lucius Clay (voorheen militair gouverneur van Duitsland) zyn in Parijs gearriveerd om Eisenhower er toe te be- wegen naar Amerika over te komen, ten einde deel te nemen aan de campagne voor de presidentsverkiezingen. Hoffman is van oordeel dat generaal Eisenhower zelfs wanneer hü niet terugkeert verzekerd kan zyn van de republikeinse ca ndidaats telling. Ook Mc Cloy, de 'huidige hoge com missaris in Duitsland, bevindit zich te Parijs in verband met de candidatuur van Eisenhower. Tenslotte heeft Eisen hower bezoek gekregen van kolonel Mc Cormick. eigenaar van de Chicago Tri bune. Mc Cormick heeft Eisenhower laten weten, dat hü de republikeinse can- Dat gaal er altijd Ia: Pinay verlaagt enkele prijzen Pinay. die nog steeds minrister-preei- dent van Frankrijk is. heeft z'n acti. gen de stijging der prijzen voortgezet met de aankondiging, dat de melk met i. .ang van heden vier francs per later goedkoper zal worden. Hij dankte de producenten voor hun gebaar van goed burgerschap, door stemmen met een prijsverlaging op II Maart, i.p.v. op de voorgenomen 1 April. Voorts is besloten 1100 ton geïmpor teerde boter op de markt te brengen oi de prijzen te doen dalen. Dit is ongeveer een derde van de voo: raad die men in handen heeft Adenauer heden voor de Saar naar Parijs Adenauer is vandaag naar Parijs ven trokken om de bijeenkomst van de m misters van de Raad van Europa bü te wonen. Zyn voornaamste bagage bestaat uit documenten betreffende het Saarge- bied. Zoals men weet heeft Adenauer de Saartcwestie bij de Raad aanhangig ge maakt. didaat zal steunen, wie het ook zyn zal. Intussen voelen de republikeinen er niets voor, dat Eisenhower door het Congres zal worden uitgenodigd het hulpprogramma van Truman te komen verdedigen. Sommige aanhangers van de generaal zyn van mening, dat dit hem te zeer zou binden aan de buitenlandse politiek van Truman, zodat het moeilijk voor hem zou worden later critiek uit te oefenen. Men verwacht nu, dat „Ikc" op tijd naar Amerika zal terugkeren om tijdens de campagne voor de candidaat- stellirvg als spreker te kunnen optreden. Dit zou in eLk geval voor de republi keinse conventie van Juli aj>. zyn. Welke rol hy zal spelen, weet men nog niet. Urker kotter drie dagen hulpeloos op zee De Urker kotter Sumes Omfcra 152 ton) is gistermiddag door de sleepboot Stcrïemelk de haven van Terschelling binnengesleept. De bemanning had sedert Woensdag niets meer van zich late® ho ren. Het bleek dat de kotter met machi- neschade drie dagen lang op zee heeft rondgezwalkt. Een Belgisch schip or. - dekte de Urker en nam het bootje cp sleeptouw By Terschelling ging de Su mes Ombra voor anker, waarna de Stor- temelk kwam helpen. Een telefoontje naar Urk bracht daar Zondag grote op luchting. Aan boord waren de drie zoons van de eigenaar E. Hoefnagel. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en vroe ge ochtend weinig wind. plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen overdag droog en ta- melük zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). m m t Zuid e

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1