mm. Regering is tegemoetkomend tegenover wensen uit de Kamer Maar wil voorshands weinig weten van „toetsingsrecht" voor de rechter GESLAAGD. nieuwe leidsche coubant 2 ZATERDAG 15 MAART 1952 Grondwetsherziening buitenlandse betrekkingen (Van onze Parlementsredacteur) "P\E MINISTERS BEEL EN STIKKER hebben gistermiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behandeling van het herzienings- voorstel van de grondwet inzake de bepalingen nopens de buitenlandse be trekkingen over het algemeen een tegemoetkomende houding aangenomen tegenover verschillende geuite wensen. Op één punt gaf de regering echter geen krimp: zij ontraadde ten sterkste, nu reeds in de grondwet op te nemen het toetsingsrecht voor de rechter van nationale wetten aan eerder gesloten internationale overeenkomsten. Dit laatste punt, dat niet regeringsvoorstellen is opgenomen, is met name aan de orde gesteld door de in diening van een amendement van de heer Serrarens (k.v.p.). Diens fractievoorzitter, prof. Romme, gaf gisteren een uitvoerige verdediging van de gedachte, de rechter en niet de wetgever dit zgn. toetsings recht te verlenen. Hij had daarvoor ver schillende argumenten. Uit een oogpunt van nationale rechtszekerheid zou inder daad toetsing door de wetgever (waarmee in één keer de kous af is) de beste op lossing zijn. Maar de wetgever kan onbe doeld verzuimd hebben, deze toetsing te hanteren. Dan zou daarmee val de kous ook af zijn. Uit een oogpunt van internationale rechtszekerheid is het daarom wenselijk de rechter toch in te schakelen. Heeft de wetgever welbewust „getoetst", dan zou de zaak in orde zijn. Bij ons is dat misschien wel zo, maar in andere landen is men wel eens minder scrupuleus. Daarom is het, uit interna tionaal belang, beter, overal de rechter in te schakelen. Op den duur zal gelijk ook de heer Oud wil altijd de inter nationale rechter het toetsingsrecht heb ben. Nu meende de heer Romme ten over vloede, dat de overgang van nationale Ook vergeten aarde (Vervolg van pag. 1) Een tweede belangrijk verschil is, dat de handhaving van de onafhankelijkheid, de verdediging van het Koninkrijk, de waarborging van menselijke grondfecn- ten en vrijheden, van rechtszekerheid en deugdelijkheid van bestuur, de buiten landse betrekkingen, het Nederlander schap en meer belangrijke zaken aange legenheden van het Koninkrijk zijn. Deze grondzuilen van onze rechtsorde zullen dus niet door elk afzonderlijk worden bewaakt, doch door de drie lan den als een eenheid. Tevens volgt hieruit, dat de burgers van het Koninkrijk slechts één nalio- maWeit zullen hebben. Een derde be langrijk versohil met de Uinie. Een belangrijke karaktertrek var het statuut is, dat er naast de Neder landse wétten en algemene maatrege len van bestuur rijkswetten en alge mene maatregelen van rijksbestuur zullen zijn. De waarborgen, dat de wensen de kleinere landen niet in het gedrang komen bij de totstandkoming rijkswetten en algemene maatregelen van rijksbestuur, worden gezocht de benoeming van gevolmachtigde landsministers. die kunnen deelnemen aan het ministerieel overleg. Komt men niet tot eenstemmigheid, word/t de zaak behandeld in een klein ministerieel college met evenveel Neder landse als landsmindsters, onder voorzit terschap van de premier. Voorts zijn er nog eisen van behande ling in de Staten, de benoeming van eer landsvertegenwoordiiger in de Raad var State, aanneming van de wetten met versterkte meerderheid in de Staten-Ge neraaL Voor sommige onderwerpen is ei een recht van veto. De waarborgen van de rechtszekerheid worden vooral gezooht in de regeling var de rechterlijke organisatie en de benoe ming van de rechterlijke macht door de Koning. TJET ls niet nodig dieper op de ont werpen in te gaan, daar de gouver neurs nog over het werkstuk moeten ad viseren en de Ronde Tafel Conferentie nog niet eens begonnen is. Wel is het nodig er op te wijzen, dat de oppositie in de Antillen in het geheel niet tevreden is over de gang van za ken. Een bekend oppositieblad (dat hier in niet alleen sttaat) waarschuwt, dat men de zaak te overhaast afhandelt. Het blad vreest kennelijk, dat het nieuwe tuut te veel macht legt in de handen van binnenlandse machthebbers, en wi groter invloed van de Kroon zien om d< rechtszekerheid te handhaven. In de An tillen zijn namelijk felle botsingen tus sen eiland- en partijbelangen. Het gevaar bestaat hier, dat een nieuwe regeling niet de instemming zal hebben bij grote groepen der bevolking, dde zdch machte loos voelen tegenover de meerderheid ir de Staten. In Suriname i>estaat het gevaar, dat de leden van de sterkste partij felle oppo sitie voeren tegen de premier, dir Buis kool, een der vade-rs van het statuut. Deze oppositie gaat dikwijls gepaard met felle anti-Nederlandse opmerkingen, vooral omdat dr Buiskool ervan beschul digd wordt, specifiek Nederlandse per sonen en belangen voor te trekken bo ven specifiek Surinaamse. Merkwaardig is daarbij, dat men het verwijt, anti-Ne derlands te zijn, fel terugwijst en dat de oppositie tegen dr Buiskool zwijgt, zodra deze zich in Suriname vertoont. Het zal dus veel beleid kosten om regeling te vinden die alle partijen veel mogelijk bevredigt, vooral t.a.v Antillen. Dat dit snel moet gebeuren is een internationale noodzakelijkheid. Ne derland is klein en het behaagt de grote mogendheden, Nederland te beschool- meesteren als het miet hard genoeg naar hun zin opschiet. Om onder die dwang en bedillerlj uiit |e komen, meent Neder land, dat het snel moet werken. De tijd zal leren, of snel werk wel degelijk is Nederland hier de weg baant naar hieuwe toekomst, een nieuwe opbloei van Nederland overzee. (Aaoen DANK Zli HILVERSUM rechter naar internationale rechter altijd gemakkelijker is dan de overgang nationale wetgever naar internationale rechter. De regering heeft de kwestie in midden gelaten. Daardoor bestaat altijd de mogelijkheid, dat de nationale rechter tot de conclusie komt, dat hij het toet singsrecht heeft De heer Bruins Slot (a.r.) was eergisteren van dezelfde me ning. (Ten onrechte hebben wij hem gis teren in de mond gelegd, dat hierdoor de rechter niets kan doen; het is echter dat hij niets doet, omdat hij in de mist leeft). Minister Beel verklaarde, dat voor beide standpunten: toetsingsrecht bij de wetgever en toetsingsrecht by de rechter, argumenten zijn aan te voe ren. Zijn bezwaar tegen de rechter was, dat internationale overeenkom sten vaak vaag zijn, omdat zij in de uitvoering aan verschillende standigheden moeten kunnen worden aangepast. Dan kan de nationale wetgever het beste de interpretatie geven. Hij meende, dat het, nu de zaken zo staan, niet juist zou zijn, een stringente bepaling in de grond wet op te nemen, die het toetsings recht en daarmee de toetsingsplicht opdraagt aan de rechter. Het amen- dement-Serrarens ontraadde hij daarom ten sterkste. Aanpassing Minister Beel karakteriseerde grondwetswijzigingsontwerp als een passing aan de gewijzigde verhoudingen en opvattingen op internationaal gebied en als een opening van de mogelijkheid tot verdere ontwikkeling op het terrein der internationale rechtsorde. De souve- reiniteit heeft aan waarde ingeboet, de nationale mogelijkheden schieten tekort. Het nationale bestel wordt betrokken bij de ordening op hoger niveau. Daarmee is tevens erkend, dat ook de nationale grondwetwijzigingsontwerp als een aan- de inboet. Zij mag de nieuwe ontwikke ling niet in de weg staan. Het is de bedoeling, het parlement steeds te raadplegen bij het verkla ren van de staat van oorlog met een andere mogendheid, ook wanneer deze verklaring slechts het karakter draagt van het constateren van een zichtbaar feit. Minister Beel had dan ook geen bezwaar tegen het amendement-Burger (Arb.), dat de Staten-Generaal alleen uitgescha keld wenst te zien, wanneer deze in de onmogelijkheid verkeert samen te komen. Ook tegen het amendement-Bruins Slot (a.r), dat de Staten-Generaal ingescha keld wil zien bij het beëindigen van de staat van oorlog, in het geval er geen vredesverdrag wordt gesloten, had de bewindsman geen overwegende bezwaren. Alleen kan dan in sommige gevallen een spoedbehkndeling nodig zijn. 1110 of 1/5 Evenmin had de regering in beginsel bezwaar tegen het denkbeeld van dr Bruins Slot (a.r.). het verbreken van het stilzwijgen bij de goedkeuring van een overeenkomst niet door de gehele Kamer te doen geschieden, maar een tiende van het aantal leden reeds het recht te geven, een goedkeuringswet te vragen. Wel dr Beel graag zien, dat dit niet kan worden gevraagd namens een zodanig aantal leden, maar door dat aantal leden. Ook vond hij een tiende wel wat weinig: liever zag hij: een vijfde. Even tegemoetkomend was de bewinds- ian tegenover de heer Serrarens (k.v.p.), die de verlenging van eenmaal gesloten overeenkomsten niet van de goedkeuring wilde uitsluiten. Ook tegen een hierop betrekking hebbend amendement had de minister geen bezwaar. Zeer belangrijk was ook 's ministers mededeling, dat de overeenkomsten, gesloten in afwijking van de grond wet, steeds met een meerderheid van twee-derden moeten worden goedge keurd en dat de regering voor deze soort overeenkomsten geen gebruik kan maken van de mogelijkheid, ze onmiddellijk in werking te doen tre den wegens buitengewone omstandig heden van dringende aard. Afwijking van de grondwet Minister Stikker heeft over dit soort overeenkomsten ook gesproken. Hij acht te, met prof. Romme, de mogelijkheid var strijd met de grondwet van een over eenkomst wel degelijk reëel. Daarom kan de afwijkingsmogelijkheid niet worden gemist. Het kan wel eens zijn, dat bij de Europese Defensie Gemeenschap hiervan reeds gebruik moet worden gemaakt. Tegenover de heer Welter, die de regering verweten had dat wij toch maar ;r „haantje de voorste" spelen, merkte Stikker op, c'n_t Nederland wel terdege taak op iniernationaal gebied heeft. Wanneer wij ons stellen op de beginselen het recht, wordt er naar ons even goed geluisterd als naar de grote mogend heden. De heer Oud (v.v.d.), gesteund door de heren Bruins Slot (a.r.), Serrarens (k.v.p.) Schmal (c.h.), had een amendement ingediend om in de grondwet het woord „verdrag" te handhaven in plaats van „overeenkomst". Hiertegen had minister Stikker toch wel bezwaar. Overeenkomst veel omvattender dan „verdrag"'. En is juist de bedoeling, in afwijking i de huidige toestand, de Staten-Gene raal de gelegenheid te geven een oordeel uit te spreken over alle soorten van over eenkomsten, die worden gesloten. Zeer gereserveerd stond minister Stikker tegenover het amendement van de heer Serrarens (K.V.P.) om terstond in werking tredende over eenkomsten wegens aanwezigheid een buitengewoon geval van dringende aard in het belang van het Koninkrijk, die niet aan de Sta ten-Generaal behoeven te worden voorgelegd om in werking te treden, slechts te doen sluiten onder de zgn. ontbindende voorwaarde, d.w.z., dat de overeenkomst onmiddellijk beëin digd wordt, wanneer de Staten-Ge neraal de goedkeuring weigeren. Van het ert van School en Kerk de kluiten mul gemaakt en 't zaad gestrooid. Wij hebben naar Uw wil zwetend gezwoegd. Geef ons Uw zegen, of ons loon komt nooit. Gij moet de regen zoetjes nederplengen, de gulle wind moet langzaam drogend gaan. De zon moet mild zyn en straks brandend zengen. Dan zal het graan zwaar op zijn stalen staan. Ga zelve tussen 't groen en rijpend koren, zijt Gij er niet als 't zilvrig naar U wuift? Wij kunnen U in 't droog geritsel horen, en zien hoe schoon de rogge naar U stuift. Wij weten niet, hoe Gij het koren voedt, maar zienderogen wordt het vol en groot, wij werken zwaar en zwaar zint 't trage bloed Geef ons Uw heil en enen zaalgen dood. WILLEM DE MéRODE Vervroegde synode De kerkeraad der Geref. kerk (Art. 31 K.O.) te Gouda heeft bij de classis Gouda-Leiden-Woerden een voorstel in gediend om te komen tot het bij eenroe- van een vervroegde generale synode. Dit houdt verband met de wens van de kerk van Rotterdam-Kralingen om bij de volgende synode in beroep te gaan ter zake een uitspraak van de Kampense synode. Unie van Chr. onderwijzers Het hoofdbestuur van de Unie van Christelijke Onderwijzers zal een proef- stemming houden om een beter inzicht te krijgen over de mening van de leden betreffende eventuele aansluiting bij het C.N.V. De Ulo-sectie van de Unie gadert op 16 April in Utrecht. Beroep op dames zonder kleine kinderen Elke vrouw kan in oorlogstijd de helpende hand bieden Vrijwilligsters gevraagd om zo nodig enkele uren of de hele dag op te treden (Van een - erslaggeefsters) Verder zal de vrouw de helpende hand kunnen bieden bij het uitrei-ken van voedsel en kleding bij spreiding van de bevolking. Zij zal kledingdepots kunnen inrichten en verzorgen, administratief werkzaam kunnen zijn, of deel uit kun nen ma-ken van de ca-nti-nedienst. Welke vrouwen aan de bescherming der bevolking kunnen deelnemen? Bijna iedereen, al spreekt het vanzelf, dat er een selectie zal moeten worden toegepast, om te zorgen dat elke vrouw op de juiste plaats komt te staan. Vijf groepen Mevrouw Sjollema wil de vrou wen verdelen in vijf groepen. Daar is eerst zij, die buitenshuis werkt en geen kinderen heeft. Zij zal heel goed tot „full-timer" kunnen worden op geleid, d.w.z. zich volkomen aan haar taak kunnen geven. Verder is daar de getrouwde vtouw, die kinderen heeft beneden de vijftien Het is zaak. dat zij tijdens een ramp thuis blijft uit zelfbesohermin-g. Haar kinderen hebben haar in de eerSie plaats De derde groep is die van de getrouw de vrouw met kinderen boven de vijftien jaar. Men stelt zich voor, dat zij als part- Dat bindt de minister van Buitenlandse timer", d w.z. alleen 's morgens of 's mid- Zaken te veel. zo meende de bewindsman, dags de helpende hand biedt In de vier- Soms zullen hierdoor belangrijke over- piaalts komt de wat oudere, die belast eenkomsten niet kunnen worden aange- ;s met de zorg voor anderen. zoals be gaan. omdat de partners geen genoegen jaarden_ QqJj uil deze groep meent men wel ..part-timers" te kunnen werven. Ten- - slotte is daar de vrouw van gevorderde middelbare leeftijd, diie alleen skaat. Een gedeelte zal hiervan als „full-timer" kun- TjTTAT IS DE TAAK van de vrouw in oorlogstijd? Op deze vraag heeft mevr. J. B. Ch. Sjollema-s'Jacob, lid van het voorlopig bestuur der landelijke organisatie Vrouwelijke Hulpverlening, een antwoord trachten te geven tijdens een bijeenkomst in de Stafschool Bescherming Bevolking in Barneveld. In de eerste plaats zal de vrouw uitstekend op haar plaats zijn in verzamelposten en ontvangcentra, waar personen die door een ramp zijn getroffen voorlopig onderdak kunnen vinden, vertelde zij. maar niettemin sprak zij de hoop uit, dat velen zich in September als de werving begint, zullen aanmelden bij de Nederlandse Federatie voor Vrou welijke Hulpverlening. Het is geen prettige gedachte zich in vredestijd met deze zaken bezig te hou den. Wil men echter het moreel van de bevolking in oorlogstijd hoog houden, dan is bescherming in de eerste plaats nodig, want, zoals een van de docenten van de Stafschool het uitdrukte „Wat wij in vredestijd verspillen, zullen we tijdens een oorlog met bloed moeten betalen" clausule. Een en ander geldt vooral, er spoedgevallen zijn en wanneer overeenkomsten worden gesloten. .-van de bepalingen in het landsbe lang niet onmiddellijk kunnen worden geopenbaard. Toch was ook min Stik- tegemoetkomend: hij was bereid zich tegen het amendement niet te ver zetten, wanneer ér aan zou worden toe gevoegd. dat die ontbindingsclausule alleen behoeft te worden opgenomen, het landsbelang zich hiertegen niet uitdrukkelijk verzet. Dinsdag gaat de Kamer met de behan deling verder. <z>ciaeU IDEALE LUIERS PIKÉ, FLANEL. HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT Mevrouw Sjollema is zich er van bewust, dat er op het ogenblik nog niet veel enthousiasme voor deze be scherming van de bevolking bestaat, Koninklijke interesse voor vakopleiding Deskundigen bijeen op paleis Soestdijk Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben dezer dagen op paleis Soestdijk deskundigen op het gebied van de op leiding in de industrie ontvangen-, om met hen te spreken over de vorming en ontwikkeling van de arbeidende mens. De genodigden waren de dames M. J. A. G. Berden. H. W. Hoeneveld, E. M. Lommen en M. de Poorter, alsmede de heren J. L. G. Faber, G. C. M. Hardebroek, jhr mr W. C. S Laman Trip, dr A. L. van Schelven, dr A. J. Th. Stakenburg, P. de Vries, dr W. P. J. Willems en J. Willemse. Nadat in twee korte inleidingen het onderwerp centraal gesteld was, volgde een levendige discussie, waaraan de Ko ningin en de Prins deelnamen. Allerlei punten werden aangeroerd. Het lied der aetherqolven ZONDAG 16 MAART. HILVERSUM I (402 m VARA 8 00 Nieuws. 8.18 Gram 8 30 Voor et platteland 8 40 Orgel 8 57 Sportmede- -- postdul ««n letlps. 9.10 Grar 9 45 „Geestelijk 15 Prom orkc enl" 2.00 Gra CS Boekbespreking 2 30 Fanfare orkt leelbeschouwirtg 3 45 Orgel Calling'; reking VARA 5 00 Amus nus. de man van de jeugd 5 45 P-a 5 55 Sportjournaal. 6.15 VPRO Ned H< kerkdienst IKOR 7 00 Jeugddienst 7 35 Bij- helvertelllng AVRO 8 00 Nieuws 8 05 Groot koor omroeporkest en solisten 8 35 ..Het Testament van een Zonderling" hoorspel 9 15 Operaconcert 9 40 Hersengymnastiek 10 05 Gram 1030 Cabaret 1100 Nieuws. 1115 Weekoverzicht 11 30—12 00 Gram HILVERSUM II (298 m). KRO 8 00 Nieuws 8 15 Gram 8.25 Hoog mis NCRV 9 30 Nieuws 9 45 Gram IKOR 10 00 ..De open deur", causerie. 10.30 Doops- NCRV 1200 G' 12 40 Liet KRO lologle 12 35 Gr 12 55 Zonnewijzer ten en Katholiek nleu 1 35 Uit het Boek ENGELAND, 12.15 Causerli 1.10 Crltleken Nieuw» 2 10 Causerie 2 40 Gra 1 Hoorsoel 5 00 Opera ;n sousten 5 45 Boekbespre de kinderen 6 50 Causerie 45 Kerkdienst 9 25 Llefdadts 9 30 Hoorspel 10 00 Nieuw: 1 1105 Klassieke muziek 115 eldsooi 0 15 Hf iDllooa 12 00—0 03 Nli ENGELAND BBC L«rttt Proerammi 1500 en 247 m. 12 00 Kerkdienst 12 30 Theater-orkest 30 Vooi 30 Gram 7.00 Vrag lev progr 800 Nlei 8.30 Lichte muziek 9 30 Community hymn singing. 10 00 Gev program. 11.00 Nleui 30 ker bewegingen door zestien ogen gevolgd wer- De Zondagen waren voor Adrraan Mondijn van Hendrik... Hendrik," zei zij, doch er was geen den. Hij streek tot de vrouw haar mond open een klaarheid, waarin hij zich los kon maken klank van herkenning in haar stem en het deed, een paar maal slikte zij, daarna volgde van de zorgen der weekse dagen. Zij waren de was alsof haar benen van onder haar wegge- een lange zucht alsof zij uit een diepe slaap lichtpunten in zijn bestaan van vrachtjakker op vallen waren. Resoluut nam de kraanschipper ontwaakte en uit acht mannenkelen ontsnapte de rivieren. haar op en met vaste tred droeg hij haar naar als een echo een gelijke zucht van bevrijding. Als er gesproken werd over de heerlijkheid de woning, waarin zij zo gelukkig met elkaar ,,Een zenuwschok, een dag in bed en alles welke het deel zou worden van de kinderen Gods, konden bekvechten. is in orde", sprak Willem terwijl hij terugtrad dan trachtte hij zich de eeuwige zaligheid voor Gewillig liet zij zich op een stoel neerzetten, om plaats te maken voor^de man. te stellen als een altijddurende Zondag, met als zij de mond open deed sprak zij steeds ..Ben je daar, Hendrik"" Ho «innrHpnHendrik... Hendrik!" vermoeide stem. „Ja vrouw, hier ben ik". „Waar is Jan?" vroeg zij mat. dezelfde woorden: „Hendrik... Hendrik! Toen haar een glas water aan de lippen werd gebracht dronk zij gedwee doch daarna kwam weer de klacht: „Hendrik... Hendrik!" ,,'t Is erger dan ik dacht", stelde de uitvoeder vast. „laat iemand een dokter halen." „Kan jij Frans parlevinken?", vroegen de man nen elkaar weifelend. „Dan zal ik zelf gaan," besloot de uitvoer der en hij gebaarde naar de Adwi die juist met een nieuwe sleep kwam aanvaren. „Zijn er doden?" vroeg Willem toen hij langs zij de zolderschuit was. „Geen doden," antwoordde de uitvoerder, „maar de vrouw is gek geworden van de schrik, vaar naar Engis en breng een dokter." „Kan ik haar zien?" vroeg Willem bedaard. „Haal een dokter", beet de uitvoerder „Dat kan straks ook nog. hij liet vastmaken aan de zolderschuit. y^eventig maal zevenmaal „Die was gelukkig voor een boodschap naar de wal", antwoordde haar man. „Ik ben moe," zuchtte de vrouw met geslo- meende Willem en ten ogen. zei de vrouw met kerkdiensten en psalmgezang, hij rook daarbij dan de geur van de koffie, zoals zijn moeder die op Zondagen een geheel bijzondere reuk wist te geven en het was hem goed aan deze dingen te denken Natuurlijk wist hij dat zijn voorstelling scheef was, maar toch bleef deze gedachte hem dierbaar, want zij benaderde naar zijn gevoel het meest de staat der volmaaktheid. De Zondagen welke hij moest doorbrengen in vreemde plaatsen waren hem echter een gruwel en een ergernis, want de zegen der rustdagen was voor hem sterk gebonden aan de plaats in zijn eigen kerkbank en aan de stoel in de hoek- C- BAARDMAN plaats van de kamer, waarop voor hem zijn va- der gezeten had. Zijn knecht vertelde van hem: „Mijn schipper krijgt elke Donderdag de kolder in de kop, want dan begint hij te rekenen hoe hij het moet aan leggen Qm Zaterdag thuis voor de wal te komen" En de knecht had recht van zo te spreken, in de tweede helft der week werd er aan boord bij .,Breng haar in bed", beval Willem. Kalm ataDtp hii over en rustle eine hii lanes Met dc manne" v?rUct hii, kalu't- volledije Adriaan slechts zelden warm eten gekookt en te Kalm stapte hij over en rustig ging nij langs fUSt moest voleinden wat hu was beeonnen. hooi en te gras was er gelegenheid voor het eten van een boterham, die meestal op het dek of staande aan het stuurrad moest worden doorge slikt Dag en nacht zou Adriaan doorvaren zon der rekening te houden met het beperkte uithou- FRAN KR1JK, Nat. Program. 347 en 249 m- I 00 Nieuws 1.20 Hoorspel. 2.45 Gram. 3.30 „Les Slciliens ou l'Amour Pelntre", opera 5 45 Gram. 5.50 Orkestconeert. 7.30 Gram 8 10 Idem. 8.15 Lichte muziek. 9 15 Klank beeld 8 45 Sollstenconcert 11.45—12.00 uur 12.34 Gev muziek 7.00 Nieuws. 1.15 Gram 1 30 Voor de soldaten 2 00 Gram 3.30 Ide 4 00 Sport 4 45 Gram 5 30 Godsdienstig pi gram 7 00 Nieuws 730 Gex program 9 Actualiteit 9 45 Gram 10 00 Nieuws 10 Verzoekprogram 1100 Nieuws 11.05—12 00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m. 12 08 Omroeporkest 1.00 Nieuws. 115 Gr: **i jtir 3 00 Groot Symphonie-i 2 30 ld. Gram 4 45 Idem 5 00 Nleu- Godsdienstige uitz 7 's 10 10 Gl Nleu 5 10 Jazz. 7 00 's 8.00 Hoor- 10 50 Nieuw» 10 00 NI. 11 00 Dansmuziek. 11.55 Nieuws MAANDAG 17 MAART. HILVERSUM I (402 m). VARA 7 00 Nieuws 7.18 Gram 8 00 Nleuwa 8 18 Gram 8.30 Voor de hulsvrouw. 8 40 Gr ,9,'9 "0r]der de pannen", hoorspel 9 35 Gram VPRO 10 00 „Voor de oude dag", causerie 10 05 Morgenwiidlng VARA 10 20 Voor de 'O 40 voor de zieken 1140 Alt en 12.33 Vooi 12.00 Gra het platteland 12 38 Accordeor 1 00 Nieuws 1.15 Voor de mtdder 20 Dansmuziek 1.50 Gram 2 00 Voc i. 2 45 Gra ~55 °mr?eporkest 6 25 Vara- Voor de Jeugd 5 Nieuw» 6 15 Militair commentai varia 630 Amusementsmuziek mentalr overzicht 7 15 Planorec gerlngsultzending 8 00 Nieuws 8 05 Actual]- teller. 8 15 Militaire kapel 8 45 Gev progn J™ 9-3S -De weg naar vrijheid", caus- i wv, m Philharmoniech orkest en solist 1100 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws Esperanto 11 20 Orgelspel 11.45—12 00 Grs HILVERSUM D. 298 m. h 2 00 N,*uws 7 15 Oehtendgymn: tiek 7 30 Gram 7 45 Een woord voor dé c„. 8 00 Nieuws 8 10 Sportuitslagen 3 20 Gewilde 8 4S, Gr,°,m 9 00 Voor de zieken 9 30 11 25 Gev r i 12 16 Gram 12 25 Vcx 12.33 Orgel 1259 5 00 Voor dc kleuters 5 15 Surinaamse vo muziek 5 30 Voor de Jeugd 5 45 Regerl: uitzending e 00 Nieuws 6 15 Soortpraatje 815 Har 9 40 7 15 Eng les 7 30 Gram 7 4< Nieuws 8 10 „Vijf minuten' t 8 35 „Het Onze Vader" 10 30 Pia 11 00 Nieuws 11.15—12 00 Gramofoonmuzïe ENGELAND. BBC Home Service. 330 r 12 00 Schoolradio 1.00 Amusementsmu; 25 Gev programma 2 00 Nieuws 2 10 G: Causerie 7 30 Orkes i 7 00 Nlei 3 00 School ra Interviews 6 8 15 Causerie 8 45 Gev prograr ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 m. :2 00 Mrs Dale's dagboek 12 15 Amuse- mUmuzlek 12 45 Voordracht 1 00 Versterkt fue-orkest en solist 1 45 Gram 2 45 Voor kinderen 3 00 Voor de vrouw 4 00 Tango- test en soliste'4 30 Voor de soldaten 4 45 -htr muziek 5 15 Mrs Dale's dagboek 5 30 10 00 Gev programma I Actualiteiten II 20 Dansr racht 12 15 Lichte muziek Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk Aangenomen: naar Noordlaren» Glimmen (toez.) cand. A. Oliemans te Tiel. Bedankt: voor Giessendam-Neder- Hardinxveld W. Rijnsburger, legerpredi- kant te Amersfoort. Geref. Kerken Aangenomen: naar Curagao F. D. Kraan te Borne. Bedankt: voor -Renkum-Heelsum G. N. Lammens te Heinkenszand. Beroepbaar: de classis Hoofddorp heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard B. van Oeveren, can- didaat aan de V.U., Wilgenlaan No. 71, Halfweg. Geref. Kerken Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Nieuw Lekkerland-I Alblasserdam C. van Leeuwen te Zalt» bommel. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Doesburg cand. G. del Vries te Wenum; te Nieuwpooit cand. J. Keuning te Apeldoorn. Be da Dr P. H. Stoker aan de V.U. gepromoveerd De eerste buitenlandse promotie in de" faculteit der wis- en natuurkunde aan de V.U. te Amsterdam heeft gistermiddag plaats gehad. Zij betrof de 25-jarige Zuid- afrikaanse drs P. H. Stoker, die binnen kort lector wordt in de nog jonge wis kundige faculteit aan de Christelijke universiteit te Potchefstroom. Het onder werp van zijn dissertatie was: Beta-spek- trometrise ondersoek met betrekking tot thorium en arseenisotope. Kampen van de Oecumenische jeugdraad De jeugdraden van de bij de Oecume nische Jeugdraad aangesloten kerken, hebben, in samenwerking met een aantal andere jeugdorganisaties een programma opgesteld voor een aantal vacantie-we-j ken voor jongeren uit de industriewereld., en van 12 Juli tot ongeveer half Augus tus een serie kampen geprojecteerd in verschillende delen van het land resp. voor jongens en meisjes van alle ge zindten uit de bedoelde categorie. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Universiteit). 14 Mrt Geslaagd: cand. rechten: mej. K. v. d. Heyde en doet. thologie GRONINGEN. 14 Maa le ged. Mevr G Semmi Ditmaal in Lunteren: Jamboree padvinders Leger des Heils De wereldjamboree van padvinders van het Leger des Heils wordt dit jaar in Augustus ln Nederland gehouden, en wel op het terrein van het buitencentrum te Lunteren. Alleen uit Engeland worden al 600 jongens verwacht. Ook uit vele andere landen komen padvinders naar Nederland. Tandartsencongres in het Kurhaus te Scheveningen congres houden in het Kurhauscomplex te Scheveningen. De organisatie van dit congres berust bij Nederlandse tand- I artsen, leden van deze vereniging, die j zich beweegt op het terrein van de 1 Orthodontie (tandregulatie). Er worden circa 200 deelnemers ver- wacht, afkomstig uit verschillende lan- Zeepost voor Van Galen: spoed Er is nog gelegenheid tot het verzen- den van zeepost naar de Van Galen (op thuisreis uit de Koreaanse wateren). 1 Poststukken moeten vóór Maandag a.s. om 10 uur in Amsterdam aanwezig zijn. I (Advertentie). /DÓT 1 N 4S.Ai(Mk,Q -<&- kroon Een HAROOLINtc HARDOLIN ea*. pizodactmt: FRANKRIJK 1-30 Nieuws) 1.58 Gra... 2 30 Hoorspel 4.00 Kamermuziek 5 00 Lichte i 2 00 Nieuw; r", opera (1.00 Gram :lek 5 30 Dansmuziek uitzending 7 00 Gram 8 00 Symphonle-orkest en solist 1120 Zangrecital 1145 Nieuw». BRUSSEL. 324 m. 1145 Gram 12 42 Gram 12 50 Koersen 100 Nieuws 1 15 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Amuse- mentsorkest 6.00 Fran»é les 6 20 Gram 6 25 Causerie 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Gram 7 50 Voordracht 8 00 Klassieke mu ziek 9 00 Actualiteit 9 15 Dansm i 1015 1 BRUSSEL. 484 r 10 55 izlek 100 Nieuws 1.10 fel protesterende uitvoerder heen naar de ning op het kraanschip. „Hendrik ...Hendrik!' kreet de vrouw toen hij nader trad. Recht voor haar ging hij staan, zijn ogen rust moest voleinden wat hij was begonnen. „De wonderen zijn de wereld toch niet uit" constateerde Jaap. „Wij hebben er vandaag drie gezien", ant woordde zijn makker. De band van vertrouwen. - - „Zo is het net," beaamden de omstanders en dingsvermogen van de mens. Zijn ijzeren boorden zich in de hare en in zachte druk stre- met een schuwe blik zagen zij naar Willem, die stel verdroeg gemakkelijk de ongemakken van ken zijn vingers haar de slapen. zulke niet te begrijpen dingen kon doen. ongeregeld eten en nachten zonder slaap, maar Glimlachend stapte Willem naar zijn stuur- zijn knecht werd er melig van en dikwijls gaf hut- dit oorzaak tot een gespannen verhouding. „Voor los.... varen', beval hij. Wordt vervolgd Het was doodstil in de kajuit, ademloos zagen de mannen 'toe naar wat hij deed. En Willem bleef strijken met de vingers, wel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2