ïltcuwc £eiltsrfje ÖTourant Maar wij denken er zó over Het smijten met geld in het buitenland verzwakt de Verenigde Staten Engeland had nooit 300 millioen dollar mogen ontvangen Koning Phoemiphon zou in Hoea zijn ontvoerd Wist U Ook vergeten aarde ƒ6.90 BULTHUIS ZATERDAG 15 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twe« en dertigste jaargang No 9381 Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvacticli l< ghebfeoen tngn bert la tcgfjenspoet" ZIE PAGINA S Geprikkelde Tom Connally meent Tandarts gaf kind klap op kaak Dat doe ik wel vaker en weloverwogen" HET SMIJTEN MET GELD in het buitenland verzwakt de Verenigde Staten en maakt de Sowjet-Unie krachtiger, zo riep de democra tische voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenl. betrekkingen. Toen een vierjarig jongetje, dat doof Tom Connally. gisteren geprikkeld uit bij de behandeling van Truman, Ses^™ew0^r5eSkkend wei/e" boodschap, waarin hij het Amerikaanse Congres bijna acht milliard de zijn mond apen e doen paste d€ tand_ dollar vroeg voor militaire en economische hulpverlening aan het buiten- arts een hardhandig middel toe; hij sloeg land. Connally, die tot dusver een belangrijk steunpunt van Truman was, het kind onverwacht met de vlakke hand verklaarde, dat Amerika niet aan de gang kan blijven met het schenken toch- van grote bedragen aan Engeland, Frankrijk en andere landen, indien tiging van hun spruit natuurlijk niet deze niet tot zelfverdediging bereid zijnaccoord en dienden een klacht in. Vrijdag werd de tandarts, in weerwil van zijn merkwaardige motivering, door de Arnhemse politierechter tot f 10 boe Connally oefende ook critiek uit op de kortgeleden aan Engeland verleende economische hulp (300 millioen dollar) Hij beschuldigde Truman ervan, misbruik te hebben gemaakt van de bepalingen der wet. waarin de uitgaven voor Ameri kaanse hulpverlening in het afgelopen belastingjaar waren goedgekeurd. Enge land had dit geld volgens de senator nooit mogen ontvangen. „Toen Churchill de Verenigde Staten bezocht, zeide hij niet naar Washington te zijn gekomen om Amerika om financiële hulp te verzoeken. Doch toen hij eenmaal vertrokken was. bleek, dat hij zo'n 300 millioen dollar had gekregenaldus Connally. Averell Harriman, directeur van programma voor de hulpverlening (MSA) was het helemaal niet met Connally e „Het is mijn weloverwogen oordeel,' zeide hij. „dat de hulpverlening ten z ste in het belang van Amerika zelf Hij verklaarde niet te geloven, dat Amerika kan voortbestaan, indien Europa In handen van met-vriendschappelijk ge- Veevoederrantsoenen in September lager Veehouders kunnen nu bouwplan nog wijzigen De veevoederrantsoenen voor het komende seizoen, dus ingaande per 1 Sept. 1952 zullen worden verlaagd. De omstan digheden voor de import van veevoeder grondstoffen zijn zodanig, dat moet wor den gerekend op verlaging van de nor men met gemiddeld 10 pet. Dit heeft minister Mansholt heden meegedeeld. Er zal nog overleg worden gepleegd over de vraag op welke'wijze de vermin dering van de veevoederrantsoenen over verschillende categorieën kan worden verdeeld. Deze bekendmaking heeft ten doel de veehouderij thans reeds in de gelegen heid te stellen zich eventueel door wijzi ging van het bouwplan bij de rantsoen verlaging aan te passen. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat deze mededeling niet de volstrekte garan tie inhoudt, dat de rantsoenen tot Sept. 1953 op dit gemiddeld peil van 90 pet der huidige krachtvoedernormen gehand haafd kunnen blijven. 800 Gezinnen in Sittard krijgen geld terug Het Gemeente Electrisch Bedrijf te I Sittard heeft een aantal gezinnen ver rast met een bedrag van f 170 elk. Ge- dwongen door de Pr ij zencommissie heeft het bedrijf tienduizend gulden te rugbetaald aan enkele tientallen gezin nen in een nieuwe wijk. Ze werden vo- j rig jaar te hoog aangeslagen in het vast rechttarief zodat het teveel betaalde moest worden gerestitueerd. In totaal zullen 800 gezinnen van deze onverwachte meevaller profiteren. Stichtte schipper brand op eigen boot Gisteravond is in Sas van Gent brand hitgebroken aan boord van het motor- schip Dieu Donne (140 ton) dat i.v.m. een I erfeniskwestie aan de ketting lag. De schade was gering. De schipper M. de S. werd bewusteloos uit de machinekamer gehaald en is op vermoeden van brand stichting in arrest gesteld. Tengevolge van de psychologische propaganda der geallieerden gaven zich enige Noord-Koreaanse soldaten zich over. Zij zijn gekleed in Tsje chische uniformen, die een bijdrage van dat land aan Noord-Korea waar schijnlijk maken. Om wraakneming op familieleden te voorkomen be dekten de mannen hun gezicht voor de fotograaf. zinde volken zou geraken. Wat Engeland betreft: „De grote inspanning van dit land op militair gebied heeft het voor ernstige economische vraagstukken geplaatst," al dus Harriman, die er van overtuigd is, dat de Britse regering poogt, deze moei lijkheden op de meest krachtige wijze tot oplossing te brengen. In antwoord op critiek over de Euro pese inspanning zeide Harriman, geduren de z'n jongste bezoek aan Europa ten zeerste bemoedigd te zijn door de vast beradenheid om voort te gaan met de militaire krachtsinspanningen. Deze lan den zouden meer geld voor de verdedi ging uitgeven, dan zij door het plan- Marshall hebben ontvangen. oordeeld. Hij zei de klap welover wogen en bewust te hebben gegeven, in de hoop, dat de jongen in zijn verbou wereerdheid zijn mond open zou doen. Deze methode paste hij wel vaker toe, zei hij, waarop de officier van Justitie hem de raad gaf maar geen kinderen meer te behandelen. „U hebt nog lang geen tucfhtigirigsrecht" zei spreker. Ove rigens kan ik mij best voorstellen, dat het kind in angst zat. Hoevele volwas senen zijn er niet, die met angst in het hart naar een tandarts gaan?" Het bekende jachthuis te Klundert, daterend uit de 17e eeuw gn eenmaal toebehorend aan Prins Maurits zal tot een tehuis voor ouden van dagen wor den ingericht. Een foto van het gebouw, dat voortaan Prinsenhof zal heten. Proeven zouden bewezen hebben Twintig en vier gemakkelijker dan vier en twintig Regering erkent louten Verlies Polynorm nog niet bekend Staat voor f 24 millioen aansprakelijk Een belangrijk deel van het verwachte verlies bij de N.V.. Polynorm in Amers foort zal voor rekening van de staat komen. Hoe groot dit verlies zal zijn, is echter nog niet te zeggen, omdat de voor uitzichten geheel zullen veranderen wan neer het lukt militaire opdrachten uit het buitenland te krijgen, zo heeft minister Lieftinck op vragen van het Tweede Ka merlid Janssen <KVP) geantwoord. De Herstelbank heeft aan het bedrijf een crediet van ongeveer f25.9 millioen verleend. Hiervan komt f 24.3 millioen voor rekening van het rijk, in verband met verstrekte garanties. Er is steeds naar gestreefd de verliezen en de verbintenissen van de schatkist te beperken. Hoewel niet ontkend wordt dat in het bedrijf soms ernstige fouten zijn gemaakt die deze verliezen hebben oorzaakt, mag toch niet over het hoofd worden gezien dat tal van zeer bijzondere moeilijkheden moesten worden overwon nen (o.a. sterke stijging van de staalprij- zen en stopzetting van de Duitse staal- aanvoer in het voorjaar van 1951). De laatste maanden is getracht de financie ring zo kort mogelijk te houden, door ont slag van 500 man, vermindering van he' ploegenwerk en stopzetting van alle acti viteiten die niet strikt onontbeerlijk zijn. In het laatste kwartaal van 1951 aarzel de de regering reeds sterk bij de finan ciering. Toch is het crediet toen verhoogd, omdat anders een faillissement of liquidatie zou zijn veroorzaakt, waardoor mogelijkheden voor de export zouden zijn afgesneden. Onverlaat in VenIo betrapt Agenten waren getuige van roofoverval Bij een poging om de 62-jarige win kelier G. te beroven, is de 37-j. bloemen- venter P gisternacht in Venlo door twee agenten op heterdaad betrapt en gear resteerd. De bloemenkoopman ontmoette 's avonds laat de winkelier, die reeds kele cafés had bezocht, en stelde hem voor na sluitingstijd nog ergens ten rel te gaan drinken. Twee surveillerende agenten zagen het tweetal achter loods verdwijnen. Zij volgden de late wandelaars en plotseling overviel de bloemenkoopman de oude man. die ƒ350 in zijn portefeuille had. Op het hulp geroep snelden de agenten toe en pakten zij P. in de kraag. Mollen vernielden een kade in Tiel Een perskade, opgeworpen voor het opspuiten van het nieuwe industrie terrein aan het AmsterdamRijn kanaal te Tiel. is vermoedelijk door het vernielende werk van vele mollen plotseling doorgebroken. Honderden vierkante meters land werden met water en modder bedekt, en alle slo ten in de naaste omgeving zullen ge heel uitgegraven moeten worden. Pas Maandag denkt men het gat te kunnen dichten. Deskundige van „Cijferbeweging" bij minister Rutten Minister rutten heeft gister- middag in audiëntie ontvangen ing. A. Hamerlynck uit Gent. De achtergrond van deze audiëntie vormde de cijferbeweging en de ac tie om de uitspraak van getallen te vereenvoudigen. De cijferbeweging is een groep cijferdeskundigen die, zo zeide ing. Hamerlynck, een aantal mensen omvat die „een psychotech nische fout willen herstellen in een apparaat dat dient om precies te zijn." Ing Hamerlynck, een Nederlander die in Gent werkzaam is als, zoals hij het noemde, organisator van bedrijven, leg de ons uit waarom het logischer is om „twintig en vier" te zeggen dan „vier en twintig". „Als men dit getal op moet schrijven" aldus de heer Hamerlynck, „schrijft men eerst een twee en dan een vier, terwijl men eerst een twee en dan een vier, terwijl men eerst de vier zegt. Bij een Auto vloog in brand twee doden Botste tegen onverlichte stilstaande wagen Twee personen zijn gisteravond gedood, toen een personenauto op de Rijksweg tussen Den Oever en Wieringerwerf tegen een langs de weg geparkeerd staande, doch onverlichte oplegger met vaten olie botste en in brand vloog. De beide inzit tenden vielen uit de auto. Hun kleren raakten in brand en toen hulp ter plaatse arriveerde, bleken beiden reeds te zijn overleden. De politie had de onverlichte oplegger eeds eerder opgemerkt en de beheerder 'an de weg gewaarschuwd. Deze was, met ;en rode lantaarn bij zich, nog maar 200 meter van de plek des onheils verwijderd, toen het ongeluk gebeurde. De bestuurder van de oplegger had overdag een lekke band gekregen en was doorgereden met de trekker om een nieuwe band voor de oplegger te gaan halen. Hij kon die echter gisteren niet meer bemachtigen. De slachtoffers zijn de Amsterdammers de 38-jarige Paul Visser, directeur van de N.V. voorh. J. de Bry en Zn. en de 50-jarige vertegenwoordiger van deze fabriek de-heer A. N. J. Hees. De Ned. schrijver Victor E. v. Vries land is benoemd tot lid van het hoofd bestuur van de Internationale PEN-club. klein getal zal dit geen bez< verliest Kwinisheul had de primeur Eerste tomaten vroeger j dan ooit tevoren Terwijl de sloten nog waren bedekt met een ijslaag, werden gisteren in IWwintsheul de eerste tomaten geveild, zijn, Het waren er zes. die voor 70 cent per bij grotere getallen dan stuk werden verkocht. Nog nooit eerder d en bovendien is de is het artikel zo vroeg in het jaar aan gevoerd. De kweker is P. van der Knaap, die ook vorig jaar de primeur had. maar pas op 6 April. fouten te maken groter." Proeven genomen Proeven hebben dit bewezen en vele fouten in boekhoudkundige opgaven zijn juist die, waarin men b.v. 38 schrijft in plaats van 83. Voorts zijn in een school te Gent proeven genomen, waarbij kin deren de „moderne" uitspraak van ge tallen werd geleerd „en het resultaat was" aldus Ing Hamerlynck, „dat deze kinderen snellere vorderingen maakten dan de andere leerlingen." Aan de Gentse universiteit tonen vele hoogleraren grote interesse voor het vraagstuk. Behalve prof. Schuh noemde Ing Hamerlynck aan Nederlandse zijde dr Van der Eist uit Utrecht en P. A. Eggermont, inspecteur van het L.O. Dat dit probleem in België zoveel be langstelling heeft, verklaarde Ing Ha merlynck door het feit, dat Frans spre kende Belgen, als ze Vlaams leren, grote moeilijkheden met de getallen hebben. Een Fransman zegt nu eenmaal tachtig en twee (quatre vingt deux) en geen twee en tachtig. Zoals bekend heeft minister Rutten kort geleden aan enkele instanties advies gevraagd over een andere uitspraak de getalwaarden boven de 20 dan de gebruikelijke. Prins vloog gisteren in straaljager Prins Bernhard heeft gisteren van ideale vliegweer gebruik gemaakt om de middaguren tweemaal met Gerben Sonderman in een Meteor-straaljager het luchtruim te kiezen. Op 3 Maart j.l. bezocht de schout bij nacht vlieger H. Schaper tijdens een oriëntatiesreis over N.-Guinea o.a. Hollandia, waar hij de aldaar gelegerde officieren van de Kon. Ned. Marine ontmoette. Tijdens de begroeting. Nieuwe staatsgreep in Siam Heeft de „sterke man", luit.-gen. Phaoe de macht overgenomen? Volgens de laatste berichten is in Siam (Thailand) opnieuw een staats greep uitgevoerd. Koning Phoemiphon zou ontvoerd zijn, terwijl hij met vacantie was in de badplaats Hoea Hin aan de golf van Siam. Regerings autoriteiten te Bangkok weigerden de berichten te ontkennen of bevesti gen, maar gaven toe, dat een onvoorziene gebeurtenis had plaats gevonden. raar bewapende politie-eenheden hebben de wacht betrokken op strategi sche qunten. Men verwacht, dat de cri- het land nog enkele dagen zal du- en vreest, dat deze dagen voor de regering van Piboel Songgram zeer hachelijk zullen zijn. Een Westers diplomaat, die enige da gen geleden uit Bangkok te Singapore Truman gast van Koningin in Washington President en mevrouw Truman zullen op 4 April met 42 anderen de gasten zijn van Koningin Juliana en Prins Bernhard bij een diner in de Nederlandse ambas sade te Washington, dat verzorgd zal worden door de uit Guatemala afkomstige keukenprinses van de ambassade, die reeds in Washington bij het derde c bassadeursgezin dient. De reis naar Amerika zal op 1 ei April worden gemaakt met een DC 6 de KLM, via Prestwick (Schotland) Gander (New Foundland). In Gander zal het gezelschap in een hotel overnachten. Omstreeks vier uur pl. tijd zal het toestel de volgende dag in Washington landen. Advertentie i 3C„.k.ry BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 36 TELER 5396 •agt uitgebreid* prQicou, *nt m*t g*kl«urd* *(b**ldlng*a DAT Nederlanders die belangstelling tonen voor Frankrijk en de Franse cul tuur in de a.s. zomer in Chevreuse (Fr.) 12 dagen de gast kunnen zijn van de Ned. Volkshogeschool in Bergen (N.-H.). DAT minister Wemmers op 4 Mei in Heerlen t.g.v. het gouden jubileum der staatsmijnen een handels- en industrie- tentoonstelling (300 deelnemers) zal openen. DAT de onderdirecteur van de N.V. Mij tot Vliegtuigbouw Aviolanda in Pa- pendrecht, J. W. Holterman, op 56-j. leeftijd is overleden. DAT 200 man van het regiment huza ren Van Sytzama, die in Indonesië heb ben gediend, in Amersfoort met een her scholingscursus van in totaal 85 dagen (verdeeld over voor- en najaar) voor het werken met 30 ton zware Sherman- tanks zijn begonnen. DAT het Culemborgse carrillon, be staande uit 47 klokken, is gereedgeko men (met uitzondering van een automa tische speeltrommel, waarvoor de be nodigde f 10.000 ontbreekt) en het op 5 April bij de Van Riebeeck-herdenking in gebruik wordt genomen. DAT voor de bouw van een modern badhotel met 120 bedden in Zandvoort laagste inschrijfster was de N.V. Aan nemersbedrijf Thunnissen te Heemstede voor f 861.000 en hoogste de N.V. Aan nemingsbedrijf v. h. Zwolsman uit Den Haag (f 925.000). DAT de Ncd. Spoorwegen door de pre sident van de Roermondse rechtbank in het ongelijk zijn gesteld bij het geschil met de gemeente Grubbenvorst (L.) over het beschikkingsrecht op de woning bij wachtpost 66 aan de spoorlijn Venlo Nijmegen. DAT het ophokgebod voor pluimvee honden en katten in Ermelo is opge heven. DAT de Zwollenaren J. Louwen en D. Henneke aan de V.V.V. in hun stad een 16 mm-film van een half uur over Zwol le hebben aangeboden. DAT minister Joekes gisteravond in Haarlem aanwezig was bij de opening van een tweedaags jeugdcongres van de P.v.d.A. over de jongeren in de geïndu strialiseerde maatschappij. DAT de Ver. van diaconieën Wester- lidht te Alkmaar het bestuur heeft ge machtigd over te gaan tot herstel van het op 28 Febr. na de brand behouden deel van het oudeliedentehuis, en bereiden van plannen voor herbouw DAT de 26-j. mevr. Visser. Molenplant soen 10, Purmerend, Donderdag in over spannen toestand met haar 5-j. dochter tje Elisabeth haar woning heeft verlaten en sindsdien wordt vermist. DAT de V.V.V. te Venray om de trekkelijkheid van de gemeente te hogen een wedstrijd in het verzorgen van voortuintjes heeft uitgeschreven. DAT aan de voorjaarsbeurs te Utrecht (25 Maart tot 3 April) 60 Ned. en gische textielfabrikanten zullen deel- DAT de Kon. R'damse Lloyd jaar in Juni, Juli en Augustus met schepen (de Langkoeas, Kota Agoeng, Kota Baroe en Kota Gede) weer Indo nesische pelgrims naar Djeddah zal DAT ir Joh. Swierstra uit Rotterdam benoemd is tot secr. van de Friesche Mij van Landbouw, als opvolger van wijlen dr ir J. B. van der Meulen. DAT nu ook in Amersfoort een tiek jongerencontact is opgericht, aan vijf leden van elk der grootste v(jf partijen deelnemen. DAT J. Hoeve, leider van de afdeling Jeugduitzending van de NCRV (bekend van de radiostrip In de Soete Suikelbol) is vertrokken om zijn theol. studie voltooien. arriveerde, deelde mede, dat er al enige tijd geruchten de ronde deden op handen zijnde staatsgreep. De geruchten waren zo sterk, dat tal in Europeanen extra hoeveelheden ge conserveerde levensmiddelen insloegen, cpdat zij hun huizen niet behoefden te verlaten, als er onverhoopt onlusten den uitbreken. Men meende, dat de chef van politie, de „sterke man" lt.-generaal Phaoe, bij staatsgreep de overhand krijgen. Chinese passagiers, die met vliegtuig uit Bangkok te Singapore veerden, meenden, dat de regering reeds gevallen is en in andere handen gegaan. Men vermoedt, dat de politie de macht heeft overgenomen. Een Amerikaans plan voor ontwapening In commissie van de Verenigde Naties Amerika heeft op de eerste zitting van de ontwapeningscommissie der Verenig de Naties een voorstel van vijf punten ingediend. Deze punten zijn: 1. Onder- ar (telling van) alle strijdkrach- bewapening (ook atoomwapens) onder internationaal toezicht; 2. het a van een methode om een limiet vast stellen voor strijdkrachten en bewa pening (met contróle op atoomenergie); de uitwerking van nationale program i's opdat elk land weet hoe groot z'n militaire apparaat mag zijn; 4. methoden het internationale programma uit te werken en af te dwingen; er moet eer internationaal controle-apparaat voor d( atoomenergie komen en afdoende garan- worden noodzakelijk geacht; 5. er moet een tijdschema komen voor het van kracht worden van het ontwapenings program. Malik, de Russische afgevaardigde, be schuldigde Amerika tijdens de zitting bacteriologische oorlogvoering in Korea en China en verzocht een onmid dellijke bespreking hierover De Ameri kaan noemde deze verklaring een on rechtvaardige en onbevestigde beschul diging. Tegen radioluisteraar weer 6 boete geëist In hoger beroep is gisteren in Rotter dam bevestiging geëist van het vonnis jegens de Vlaardingse gemeente-ambte naar W. C. H., die geweigerd had zijn radio-luisterbijdrage te betalen omdat hij meende dat het desbetreffende regerings besluit geen gelding had. Hij was in Schiedam tot f 6 boete veroordeeld. Mr T. G. Scheer uit Den Haag verdedigde hem. Uitspraak over veertien dagen GENEESKUNDIGE KEURING A. S. ONDERWIJZERS Binnenkort zal bij de Tweede Kamer gen wetsontwerp tot wijziging lager onderwijswet worden ingediend, waarin toekomstige onderwijzers den verplicht zich aan een algemene ge neeskundige keuring te onderwerpen eer zij tot de school worden toegelaten. Deze keuring zal naast het onderzoek naar tuberculose staan. Het doel is de ziekte- verlofregeling voor onderwijzers gelijk te maken aan die voor ambtenaren. HET is bevreemdend, dat, terwijl Indo nesië, Ambon en Nieuw-Guinea te genwoordig gemakkelijk de aandacht van olk trekken, de belangstelling voor de belangrijke hervormingen in Surina- de Nederlandse Antillen zeer flauw is. trouwens reeds een eeuwenoud euvel, dat Nederland steeds te weinig heeft gekeken naar het Westen en dit dientengevolge is ten achter gebleven. Niet alleen in politiek opzicht, maar ook op het terrein van de zending hoort men steeds die klacht. Tengevolge van dit gebrek aan aan dacht zijn het maar betrekkelijk kleine stukjes land op het Westelijk halfrond. Nederlands mag noemen. Teza- en daar slechts enkele honderd duizenden zielen. Nu mag men daarbij zeker niet de fout maken, die ten op zichte van Ambon gemaakt is. Men mag namelijk geenszins concluie- .jn, dat deze rijksdelen onbelangrijk «ou den zijn. Integendeel, de Antillen hebben grote strategische waarde en Willems'ad ?en der belangrijkste havens ter eld; de oliebedrijven op Curagao en Aruba zijn van wereldbetekenis. St. Maarten 'heeft eens een belangrijke rol gespeeld in de wereldgeschiedenis. Suri- Nederlandse maatstaf een uitgestrekt land van grote vruchtbaa-- heid. maar het is verwaarloosd. He: ;s enals Nieuw-Guinea in zijn ontwikke ling geremd, omdat Nederland indertijd zijn aandacht concentreerde op Java Sumatra. Nog belangrijker is. da! de bevolking tot nu toe loyaal is geblevan ook bij monde van haar vertegen woordigers de wens te kennen heef. ge geven, met Nederland verenigd te blijven. T~iIT laaste is geschied bij dc besprekin- gen tussen vertegenwoordigers der drie rijksdelen te 's-Gravenhage. waarbij het ontwerp voor een statuut tot stand kwam. Hierin verklaren deze landen, uit vrije wil verbonden te zijn in dit Ko ninkrijk. Willen zij hun eigen belar.zen zelf behartigen, de gemeenschappelijke belangen wensen zij op voet van gelijk aardigheid gemeenschappelijk te ver zorgen. terwijl zij elkander wederkerig bijstand zullen verlenen. Deze aanhef van het statuut vormt het grote en principiële verschil met de Ne derlands-Indonesische Unie. waarbij het jwel aan het verlangen als aan daad werkelijke verbondenheid ontbrak Een tweede verschil is. dat men hier niet te doen heeft met verschillende een heden. onder één overkoepelend orgaan. Gezien het feit. dat het ene Rijksdeol tien millroen zielen telt en de beide andere slechts over enkele honderddui zenden inwoners beschikken, kan dit ook moeilijk anders, omdat men dan zouheb: ben moeten komen met dure, traagwer- kende constructies, die even topzwaar zouden zijn als een Japans oorlogsschio. Er kwam nog die overweging bij, dat men anders te veel var. de beste krach ten van Suriname en de Antillen aan de eigen landen zou moeten onttrekken om deze overkoepelende organen te bezetter.. De regeling kenmerkt zich dus inder daad door soberheid en eenvoud. onderscheid het Konink rijk en de structuur van Nederland en de beide andere landen. De eerste wordt geregeld door het bovengenoemde statuut, dat dus boven de Grondwet zweeft en waaraan de Grondwet zal moe- tei\ worden aangepast. Desniettemin laat het statuut de regeling van het Koning schap en de voornaamste organen van het Koninkrijk, zoals de Raad van State de Uitvoerende en de Wetgevende macht, de Hoge Raad, de buitenlandse betrek kingen en de verdediging, aan de Grond wet over. (Zie t r vervolg pag. 2) Tien mille uit brandkast in A'dam gerooid Uit een brandkast van een machine fabriek in Amsterdam Noord is een kleine tienduizend gulden meegenomen. De inbreker(s) kwam(en) binnen door een ingeslagen ruit. In een van de lokaliteiten stonden twee brandkasten, die als een sardineblikje werden opengemaakt. Slechts een der brandkasten bevatte geld. Erfenis van f 100.000 voor Groninger studenten Wijlen mevr. M. Murray Bakker-Vel- lema, overleden te Zeist op 6 Februari jl. heeft haar gehele bezit (ongeveer f 100.000) nagelaten aan het Groninger Universiteitsfonds, t.b.v. studiebeurzen. WEERBERICHT Iets hogere temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Heldere nacht met op vele M plaatsen Hchte nachtvorst. ..yy Morgen overdag droog en vrü ijfj fJÊ zonnig weer met later enige Z bewolking in de hogere ni- tMA 'JL veaux, vooral in het Zuiden van het land. Opnieuw iets hogere middegtemperaturen. Overwegend matige Z.-O. wind. (Opgemaakt te 10 uur). Voorjaarsaanbieding PRIMA DAMAST 0VERG0RDIJN5T0F IN 6 NIEUW IN 6 NIEUWE KLEUREN PER METER BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1