Jlicutue £ciiisrl)e Courant Minister Stikker diep verontrust door houding van prof. Gerretson „Ik heb mr Van Maarseveen oprecht benijd", verklaarde senator Eisenhower: ik voel me gevleid Lord Ismay secr.-generaal van 't Atlantisch Pact Wist U Een dode mus? DONDERDAG 13 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste jaargang No 9379 Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcfi is ghebfeotti tngn bert ia tcgtieaspcct" PROTESTANTEN IN COLUMBIA VERVOLGD ZIE PAG. 2 „Bitterheid en defaitisme" EEN ERNSTIG ANTWOORD op de critiek van prof. Gerretson omtrent de Nederlandse delegatie naar San Francisco acht ik nauwelijks mogelijk. Dit soort humor zou waarschijnlijk alleen aan de stamtafel van een koffiehuis waardering vinden, zei minister Stikker gistermiddag in de Eerste Kamer. Overigens geeft de rede van prof. Gerretson een defai tistische en verbitterde houding weer, die mij ernstig heeft verontrust. De vraag is nu of hier sprake is van een persoonlijke uitlating, die dan slechts van academisch belang zou zijn, of van het standpunt der C.H.U., zo ging de minister verder. In elk geval kon de minister niet onderstellen, dat de andere leden de C.H.U. zich kunnen verenigen met de woorden die prof. Gerretson over mr Van Maarseveen heeft gesproken. In hervatting van het debat over In donesië zag de bewindsman geen heil. Wel wees hü er op dat de uiteenzetting van prof. Gerretson over de Indonesische kwestie is gebaseerd op aanvechtbare historische gronden. Het oordeel van de geschiedenis in deze durft minister Stik ker met een gerust hart afwachten. Onnoemelijke schade Bij. de replieken verweet prof. Beaufort (k.v.p.) aan de heer Ger retson, woorden te hebben gebezigd en opvattingen te hebben gespuid die aan Nederland een onnoemelijke schade berokkenen en de toenade ring tussen Nederland en Indonesië in de weg staan. Door dit soort cri tiek speelt men juist in de kaart van de Indonesische extremisten van links. Over de krenkende woorden van prof. Gerretson over wijlen minister Van Maarseveen wilde prof. Beaufort geen oordeel uitspreken. Hij volstond met vast te stellen, dat prof. Gerretson zich op zo'n wjjze heeft durven uiten. „Hoe kan men in goede trouw uit mijn rede zoiets laags destilleren als dat ik mr Van Maarseveen een trap na heb willen geven, gelijk De Volkskrant schreef," antwoordde prof. Gerretson. Voorzitter Jonkman hamerde echter af en verzocht hem te debatteren met de Kamer en niet met de pers. Prof. Gerretson vervolgde, dat hij mi nister Van Maarseveen oprecht had be nijd, te hebben mogen heengaan zonder de definitieve afbraak van hét Ko ninkrijk te behoeven aanschouwen. Zijn opmerking over de „harem der vliegen de diplomaten" was slechts scherts ge weest. In antwoord op de vragen van mi nister Stikker verklaarde prof. Ger retson nog, dat hij in het algemeen namens de C.H. fractie had ge sproken en slechts een enkele maal voor zichzelf. Minister 137 dagen in buitenland Bij de verdediging van zijn beleid had minister Stikker tevoren nog gezegd, dat hij in het afgelopen jaar 137 dagen in het buitenland heeft vertoefd. Hij heeft echter geen va- cantie genomen en op Zaterdagen en Zondagen doorgewerkt, zodat het land geen schade van zijn uithuizig heid heeft geleden. Voor zichzelf wenste hij dan ook geen splitsing van departementen. Nu pater Beaufort echter had gesproken over schade, die de minister naar gezondheid en fortuin zou hebben geleden, gaf mr Stikker wel uiting aan zijn bezorgdheid over de toekomstige bezetting van Bui tenlandse Zaken. Als het volgende kabi net geen financiële oplossing weet te vinden, valt het te betwijfelen of dat wel Egypte's Zwarte Zaterdag" Zware straffen te Cairo geëist Tegen vijf van de aanstichters der wanordelijkheden van Cairo's „Zwarte Zaterdag", die een aan'.al buitenlanders het leven kostte en grote schade veroor zaakte aan bezittingen van buitenlan ders en Egyptenaren, zijn zware straffan geëist, die varieerden van acht tot twaalf jaren dwangarbeid. Een zesde verdachte werd vrijgesproken. Veertien anderen moeten nog terechtstaan. Het ligt in de bedoeling over 1951 dez°lfde dividenden uit te keren als over het voora'raande boekjaar, n 1. 6',i pet op de preferente en 7 pet op de ge wone aandelen. Zuinig Engeland op volkomen democratische wijze kan gebeuren. Staatssecretaris Blom deelde over de laatste vergadering van de Nederlands- Indonesische Unieconferentie mee, dat hoewel het mandaat van de Indonesische nissie reeds was vervallen, zij op die bijeenkomst toch nog voor de dag is ge komen met een voorstel tot gezamen lijke verantwoordelijkheid voor Nieuw- Guinea. De reden waarom de Neder landse delegatie niet op dit voorstel is ingegaan, is dat de Indonesische afge vaardigden geen mandaat meer hadden. voorverkiezingen in New Hampshire heeft president Truman eert verrassende nederlaag geleden, doordat de democraat Kefauver met ruim. 18.000 stemmen tegen 15.000 stemmen zijn meerdere bleek. Of schoon Truman er voorlopig nog om glimlacht, vindt Kefauver het be moedigend voor zijn campagne en hem redenen genoeg om te i de t Wat zal Truman doen Door zijn succes bij de voor- verkiezingen in New Hampshire Iedere Amerikaan zou trots zijn bleek, dat zijn medeburgers zo'n gunstige mening over hem hadden, zo verklaarde generaal Eisenhower gisteren te Parijs, toen hem naar zijn opvatting werd ge vraagd over de overwinning, die hij bij de voorverkiezingen in New Hampshire heeft behaald. Zijn overwinning op se nator Taft is te belangrijker daar gene raal Eisenhower zelf niet ln Amerika was en de senator wel een grootscheep se campagne heeft kunnen houden. Hoe Truman zal reageren op zijn derlaag tegen Kefauver is nog niet be kend. Toch moet de democratische partij er ernstig rekening mee houden. Ener zijds leeft de verwachting dat Truman en zijn vrienden zich nauwer aaneen zullen sluiten om de opmars van Kefau ver te stuiten. Dit zou betekenen, dat Truman zich voor het presidentschap op nieuw candidaat zou stellen. Anderzijds moet worden overwogen, gezien de ecla tante overwinning van Eisenhower, of tegenover deze niet een democratische candidaat naar voren geschoven dient te worden, die meer kans heeft dan Tru man. Over het algemeen wordt hiervoor niet aan Kefauver gedacht, al zal deze hiervoor al z'n best doen bij iedere vo verkiezing voor de Conventie van C cago in Juli a.s. In ieder geval is het dat Kefauver's zegevierende start in New Hampshire zijn kans op steun van Tru man heeft bedorven. Franco beledigd: boete van dertig gulden De metselaar Tj. J. uit Deventer, dig in een rede tijdens een communistische bijeenkomst Franco een „beroepsmoor denaar" heeft genoemd, is gisteren door de Zutfense politierechter overeenkom stig de eis tot 30,veroordeeld. De verdedigster betwijfelde of Franco wel een staatshoofd is, daar hij causillo (een militaire rang in oorlogstijd) wordt genöemd en stelde de vraag of Spanje een bevriende mogendheid Is De rech ter meende dat dit inderdaad het ge- Koningin Elizabeth van Engeland zal op 10 en 17 Juli a.s. de traditionele jaarlijkse tuinfeesten op Buckhingham Palace geven. Sinds de bevrijding Tweehonderd duizendste woning gereed gekomen Maar het huizentekort is in die jaren nog met 50.000 toegenomen Ondanks heftig protest: Kleine kinderen gaven een modeshow Ondanks heftig protest van Christe lijke en R -K. vrouwenorganisaties tegen deze „wijze van kinderexploitatie" gisteren in Groningen een kinder- Id euter-rnodesfcow gehouden, waaraan kinderen van twee tot twaalf jaar mee deden. Een dergelijke show was tot flusverri onbekend en er was veel belangstelling voor. De peuters liepen over het podium in kimono'tjes en pyjama'tjes kindePkleren. De vrouwenorganisaties meenden dat dit een overtreding van de Arbeidswet zou zijn, waarin verboden wordt kin deren deel te laten nemen aan manifes taties als de onderhavige. Een commercieel doel had deze show niet; de baten waren voor het Prins Bernhardfonds. Ook gouverneur Struycken nu in Nederland De gouverneur der Nederlandse An tillen, mr A. A. M. Struycken, is van ochtend op Schiphol aangekomen ln ver band met de Ronde Tafel Conferentie. Voor lagere scholen: Schoolgeld kwart minder bij 2 of 3 kinderen De woningbouw in Nederland heeft n mijlpaal bereikt en gepasseerd: ln Januari j.l. Is de 200.000ste woning sinds de bevrijding opgeleverd. Met de du- plexwoningen inbegrepen is tot eind Januari j.l. nieuwe woonruimte gesticht 211288 gezinnen. De eerste maand dit jaar was vol bouw-bedrijvigheld: nog nooit zijn ?r in een Januari-maand zoveel gereedgekomen woningen opge leverd en voor het eerst sinds vele maanden steeg het aantal in uitvoering zijnde huizen weer. De 200.000ste woning sedert 1945! De 15.000ste kwam op 15 April 1948 gereed, de 50.000ste op 24 Februari 1949, de 100.000ste op 25 April 1950, en nu is dil laatste getal verdubbeld. De vreugde ove: dit grote aantal wordt echter getemperd als men bedenkt hoe groot het tekort nog Want dan blijkt het volgende: Aan het begin van 1950 was er in derland nog een tekort van onge' 250.000 woningen In twee jaar tijcis i die behoefte (door de normale bevol kingsuitbreiding) toe met 70.000, 35000 per jaar. Dat zou dus aan het begin van n tekort van 320.000 betekenen, indien niet gebouwd was. In 1950 werden ech- 47.300 woningen opgeleverd en in jaar daarna zelfs 58.666, zodat het ningtekort aan het begin van 1952 nog ongeveer 214.000 bedroeg. Het verloop van de woningbouw sinds 1945 blijkt uit het volgende staaltje (aan tal gereed gekomen woningen, niet ge rekend met deelwoningen). 1945 3 1946 1.5 1950 42791 47.300 58.666 De achterstand Bedenkt men nu. dat er elk jaar 35.000 woningen bij moeten komen om aa normale behoefte te voldoen (zonder nog aan de achterstand te beginnen!) dan blijkt: In 1945 nam de achterstand t o e met (ruwweg) 35.000; in 1946 met 33.500; in 1947 met 25.000; samen 93 500 Pas in 1948 werd begonnen met inhalen: een overschot van 1100; in 1949 was er een surplus van 7700, in 1950 van 12.000, in 1951 van 24.000, samen een surplus sinds 1948 van 44 800 Ergo: sinds de bevrijding is de achterstand nog toegenomen met een kleine 50.000 woningen! Het lijkt niet verstandig dat de socialisten bij de a.s. verkiezingen propaganda zullen ken met 200.000 nieuwe woningen sinds de bevrijding Overigens heeft men berekend dat de woningnood, simpel gesproken, in 1965 einde zal zijn, doch reeds in 1961 als de duplexwoningen voor dubbele woningen telt. Recordmaand Volgens gegevens van het C.B.S. zijn in Januari jï. 3765 woningen voltooid. In dezelfde maand van de jaren 1945 t.m. 1951 kwamen resp. gereed: geen, 114, 137, 2021. 3229, 347 en 2190 wonin gen. (In Den Haag zijn in Januari 1952: 277 huizen klaargekomen). In Januari werden 2541 nieuwe wonin- ;n in uitvoering genomen, tegen 4015 dezelfde maand van het vorige jaar. Hierin komt tot uitdrukking het grote aantal goedkeuringen dat In de laatste maanden van 1951 is afgegeven. Waren er eind December j.l. 36.713 woningen in aanbouw, eind Januari was dit aantal opgelopen tot 38.212. (In Januari 1951 was dit aantal echter veel hoger, 53.800). Het schoolgeld voor het Lager Onder wijs zal met een kwart worden ver derd, wanneer twee of drie kinderen uit eenzelfde gezin leerling zün van eer school voor lager, kweekschool-, nijver heids-, middelbaar, voorbereidend hoger of hoger onderwijs. Het zal zelfs worden gehalveerd, wanneer vier of meer deren uit eenzelfde gezin bij een of van deze onderwijstakken school gaan. Een en ander geldt echter alleen vc onderwijs dat in Nederland buiten de avonduren wordt gevolgd. Dit wordt voorgesteld in een reeds ii 1950 aangekondigd en thans ingediend wetsontwerp. De reductie wordt bere kend naar het aantal kinderen dat school gaa* bij het begin van het tijdvak, v over het schoolgeld verschuldigd is regeling zou ingaan bij het schoolgeld jaar dat op of na 1 Januari 1951 i: gonnen. Een dergelijke gezinsreductie bestaat ook reeds bij het V.H. en M.O. W. v. d. Linde, Aalsmeer: Beste soldaat van het 38ste (Korea) Soldaat Wilhelm Johannes van dei Linde uit Aalsmeer, behorende tot het bataljon Van Heutsz dat deel uitmaakt van het 38ste regiment infanterie in Korea, is uitgekomen als de „beste sol daat" van dit regiment," dat 2000 officie ren en manschappen telt. Als beloning voor zijn moed plichtsbetrachting kreeg hij twee weken verlof, waarvan hij er een doorbracht op het regimentshoofdkwartier en ee Japan. In Indonesië maakte sold. Linde deel uit van het achtste regiment stoottroepen. Vroeger werkte hij op een bloemkwekerij. Londense beurs tuimelde omlaag Het krasse programma van de Britse minister van Financiën deed de Lon dense beurs gisteren een duikvlucht maken. Regeringsfondsen vielen, indus triële aandelen waren 4 tot 8 procent lager. Goudgerande waarden verloren 4 milliard aan waarde, industriële aandelen daalden 1 milliard. Spoedig besprekingen Over Amerikaanse bases in Spanje Amerik en Spanje zullen spoedig Madrid besprekingen beginnen over I gebruik van militaire bases, aldus v klaarde Achesor de Amerikaanse i nister van Buitenlandse Zaken gisteren op z'n wekelijkse persconfereniie. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur, Mac Veagh, wordt 23 Maar: in Madrid wacht De onderhandelingen nemen kort daarna een aanvang. Zoals men heeft Amerika Spanje 100 millioen dol lar militaire hulp toegezegd. Alle Britten, die in een positie verT keren, waarin zij kennis kunnen ne men van staatsgeheimen, moeten een lijst met 177 vragen invullen Gevraagd wordt om of zij ooit relaties hebben onderhouden met een communistische of fascistische organisatie. .nieten is ae Haghefilm in Wassenaar begonnen met het maken van een rot Prentje rondom het zo snel beroemd geworden liedje: „Naar de speeltuin". Hier wekt Heleentje van Capelle Lientje, om haar te vertellen, dat het buiten zulk mooi weer is. Aan de camera de bekende cineast A. Mullens. Lang gezocht, eindelijk gevonden „Mopshond" met vierkante kaak, wipneus en zware wenkbrauwen DE N.A.V.O. heeft eindelijk een secretaris-generaal gevonden. Het is de Brit Lord Ismay, een van de voornaamste adviseurs van Churchill. Ismay, die tot dusver minister voor de betrekkingen met het Gemenebest was, vergezelde Churchill op diens reis naar Amerika en Canada en was gedurende de tweede oorlog stafchef van de minister-president. aangezocht om de functie van stafchef, Lord Ismay, die de benoeming heeft aanvaard, is thans de „Eisenhower" het politieke, economische en financiële gedeelte van het Atlantisch Pact, terwijl de echte Eisen hower de su- pervisie over de militaire zij de behoudt, De N.A.V.O.-raad in principe besloten een Engelsman te kiezen, nadat vastgesteld was. dat het hoofd kwartier van 't Atlantisch Pact te Londen, r te Parijs worden ge vestigd. Vol gende maand zal Lord Ismay z'n functie offi cieel te Parijs aanvaarden. De 64-jarige Lord Ismay is de eerste baron van Wormington. Zijn vrienden ten hem „Pug" dat zoiets als mops hond betekent. Hij heeft een vierkante kaak, een wipneus en zware wenkbrau- Toen na de oorlog Attlee aan hel bewind kwam, werd Ismay slechts nog een jaar lang aangehouden als stafchef. Na 41 jaar dienst kreeg hij eervol ont slag, maar werd drie weken later weer In Juni Koninklijk bezoek aan kop van Noord-Holland H M de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens in de maand Juni van dit jaar een tweedaags bezoek te brengen aan Alkmaar. West- Friesland en de Wieringermeer. DAT in België is geprotesteerd tegen de verkoop aldaar van Deense kabel jauw als van Ned afkomst. DAT Duitsland m.i.v. 15 April alleen Ned asperges invoert van 22 cm len-gte (gangbare maat bij ons 27 cm) met 30 pet invoerrecht, doch de andere kwali teiten wellicht naar België kunnen uit gevoerd. DAT de Ned. aspergeoogst dit Jaar de gunstigste belooft te worden die ooit is opgebracht. DAT morgen aan het 18 Septemtoer- plein te Eindhoven een 65 m lang pand in C. en A. wordt geopend. DAT de kapt. tz B C. Mahieu en C. ter Poorten en de luit. t-z. Ie kl. R. M. Eibers en F. E. Kruimink naar Norfolk (VS) zulllen gaan als Ned. officieren van de staf van admiraal McCormiok. DAT een verordening is goedgekeurd waarbij het Bedrijfschap voor Visserij producten minimumprijzen voor garna len kan vaststellen en in verband daar mee een suppletiefonds voor vissers zal worden ingesteld. DAT het 3-j. dochtertje van het echt paar Van de Hengel in Achterveld bij Amersfoort door het spelen met lucifers ernstige brandwonden heeft opgelopen en bij het blussen ook de vader werd gewond. DAT op 19 Maart in A'dam een „alg. veredelingsdag voor groentegewassen" wordt gehouden. DAT Nijmegen een 4 pets woning bouwlening van f 414 000 zal aangaan bij de Bank van Ned. Gemeenten en zal meewerken aan de bouw van 111 huizen van de woningver. Nijmegen, welke ruim een millioen kost. DAT de 45 DUW-arbeides uit Twisk, die een maand uitgesloten zijn geweest omdat ze zonder vergunning een uur vrij hadden genomen voor de herden king van de Februari-staking. thans weer aan het werk zijj). DAT een deel van de Ned. fotohandel aan minister Lieftinck heeft verzocht de- weeldebelasting op box-camera's te laten vervallen en deze belasting op ander fotomateriaal te verminderen, terwijl aan Prins Bernhard wordt ge vraagd dit verzoek te steunen. DAT de Centr ver. voor de markt-, straat- en rivierhandel gisteren ln Utrecht tot voorz. koos N. A. v d. Ho ven aldaar, tot secr. P. Schouten te R'dam en tot pennin@m. A. Peereboom te A'dam. DAT 85 buitenlanders die in Nederland stuueren (o.a op Ypenburg en in Delft) mor;-- Schiphol bezoeken DAT kol F. C. Tilman gisteren ln Bergen op Zoom het commando van het regt veldartillerie Prins Frederik over droeg aan luiL-kol. A. Pino uit Utrecht, die voorheen aan de gen. staf verbon- DAT de directeur-eigenaar van Victoriahotel in A'dam, Fred. A R zen, zich in Amerika gaat vestigen het hotel is verkocht aan de nieu directeur Vermey, die op 15 Maart functie treedt. tun. 8 Maart in ons land waaronder 39 runderen DAT vai 436 stuks v 246 biggen, gestorven. DAT het museum van Huis te Doorn in Doorn m.i.v. 15 Maar: weer geopend zal DAT het golvende wegdek van de Z O. rtybaan van de weg Den HaagA'dam bij de brug over de Ringvaart bij Sloten dit jaar zal worden verbeterd. DAT de Bredase gemeenteraad het ^rtrouwen in de plaatselijke Sportraad heef' opgezegd, omdat deze aan de roei vereniging Dudok van Heel van de K.M.A. een subsidie van f 250 en een ren teloos voorschot van f 1000 heeft verleend, terwijl de raad een subsidie had gewei gerd. DAT het bezoek van de vroegere Uruguayse president Luis Battle Berres aan ons land eerst im April gebracht zal worden. DAT er plannen zijn voor een groot openluchthad bij Wydéwormer, bestemd' voor de Zaankanters. DAT branden in Januari f 1066 055 schade veroorzaakten (in Dec. '51 f 2 468 000, Jan. 1951 f 1.271000) en drie personen het leven lieten. DAT het 17e eeuws jachthuis van Prins Maurits te Klundert (N.-Br.), tot voor enkele jaren Kroondomein, is ver kocht en zal worden ingericht rtls tehuis voor ouden van dagen. DAT men in A'dam. waar voor de actie „Klokken voor Amerika" f 30000 werd verwacht, doch de eerste collecten mislukten, nu voor dit doel ruim f 9 000 heeft ingezameld. toegevoejgd aan onderkoning Lord Mountbatten ln India, op zich te nemen. Toen Churchill vorig jaar weer aan de macht- kwam, was Ismay een van de eersten, die hij een portefeuille aanbood. Hij zal nu worden opgevolgd door de Markies van Salisbury, die tot nog toe Lord Grootzegelbewaarder en leider van de conservatieven in het Hogerhuis was. Twee superforten neer gestort: 15 doden In de Amerikaanse staat Texas zijn twee superforten neergestort na met elkaar in botsing te zün gekomen. Er zouden zich in totaal 15 personen aan boord van de beide toestellen bevonden hebben. Tussen de wrakstukken zijn geen overlevenden aangetroffen. de uitspraak van het Onderwüs- congres te Utrecht van de Party van de Arbeid, waarin de grondslagen van de pacificatie werden aanvaard en het recht van de ouders inzake de schoolkeuze werd erkend. Maar dat een uitspraak van een congres nog geen uitspraak van heel de party is, waaraan, naar men mag verwachten, zeker die leden, die een openbare functie bekleden, zich gebon den achten, is dezer dagen duidelük ge bleken in een der Friese gemeenten. De gemeenteraad van Utingeradeel heeft n.l. een verzoek van het bestuur van de C.N.S.-school te Akkrum om zich bereid te verklaren subsidie te verlenen aan de op te richten kleuterschool, met meerderheid van stemmen afgewezen. In deze raad van elf leden hebben zes leden van de Party varr de Arbeid zitting, tot welke party ook de twee wethouders behoren. Deze heren, die de meerderheid in het college van B. en W. vormen, hebben het aangedurfd afwyzend op het verzoeic te beschikken, terwyl de burgemeester, eveneens een partygenoot, alhoewel over tuigd voorstander van het openbaar on- derwys, de consequentie van de pacifi catie wel wenste te aanvaarden. Neen; zeiden de wethouders, want wy zien geen noodzaak om ,,de kinderen van ons volk te splitsen." De roep om eenheid op elk terrein kan nooit worden benaderd door eerst de jeugd in allerlei kampen te verdelen, zo betoogden zy. B. en W. achtten het een ramp voor ons volk, aldus luidde verder het prae- advies, dat de kinderen, die nog niet de draagwydte ervan beseffen, reeds in hun eerste schooljaren vertrouwd worden ge maakt met de gedachte, dat het onmoge- Ujk is om samen op te trekken. De wethouder die het prae-advies ver dedigde, ging zelfs zover, te verklaren, dat hy niet in een God gelooft en dat uit het eeuwenoude Christendom in deze wereld niets goeds zal voortkomen. Naar zyn mening kon men de kinderen van ons volk beter aan zulke mensen toe vertrouwen dan aan hen, „die hun kin deren bybelse geschiedenis met de pap lepel Ingeven." T~\AT zulke klanken in deze tjjd, en dan nog wel na het „pacificatie congres", worden beluisterd, hadden w\j niet voor mogeiyk gehouden. Hier wordt het recht van de minderheid heel ge woon terzyde gesteld met argumenten, welke in het verleden herhaaldeiyk naar voren zUn gebracht, doch welke, naar wy meenden, tot de geschiedenis moes ten worden gerekend. De wethouders van Utingeradeel heb ben de vrye schoolkeuze eenvoudig aan hun laars gelapt. Zy wensen een staats school, meer niet en willen niets van doen hebben met het Christelijk onder- wys, al spreken de onderwyswetten van Nederland dan een andere taal. Deze wethouders, die geacht mogen worden loyale uitvoerders van de wet te zyn, of althans eerbied te zullen heb ben voor de oyertulging van anders denkenden, hebben hier getoond, van hun machtspositie gebruik te willen maken. Geen kind en geen cent naar het Christeiyk kleuteronderwijs, want dat willen de heren niet. En zü hebben, op één lid na, de gehele fractie achter zich gekregen. Wanneer op dergeiyke wyze de paci ficatie-uitspraak moet worden uitge voerd, dan weten wy waar wy aan toe zün met ons ons Christeiyk onderwijs en metde P v.d.A. Want dan zfo'n wy te Utrecht biy gemaakt met een dode Het geval-Akkrum toont ons weer dat de stryd voor het ChrlstelUk onderwijs nog onverzwakt moet worden gevoerd. Een pacificatie-formule is mooi, doch in de.practük blijkt zy nog te spoedig een vodje papier te zUn, waaraan in vele gevallen geen waarde wordt gehecht. De antithese dood? Dat zegt men al thans in de P.v.d.A., maar zelf blaast men haar telkens w-eer nieuw leven in. Amerika bouwt atoom-vliegtuig Straks 80 maal rond de aarde met één brandstoflading Een pond uranium staat gelijk met 22,7 millioen liter benzine De Boeing-vliegtuigfabriek te Seattle „werkt" aan een vliegtuig.- dat met atoomkracht wordt voortbewogen. Boeing doet dit samen met de Pratt en Whitney-vliegtuigfabriek te East Hart ford in Connecticut (V.S. van Amerika). Zoals men weet. is een dergelijk vlieg tuig reeds lang de droom van vliegtuig bouwers. Theoretisch kan zo'n toestel nl. voor onbepaalde tijd met een snel heid van 4000 km vliegen, zonder dat de brandstof opraakt. De geleerden zijn van oordeel, dat een reusachtige bommen werper als de B-36 op atomi6ch voort gedreven motoren meer dan drie mil lioen km, dat is 80 maal de omtrek van de aarde, zou kunnen vliegen op een enkel pond uranium 235, het splijtbare of explosieve hart van de atoombom Eén pond er van heeft volgens de bereke ningen dezelfde energie als 22 7 millioen liter benzine. Vermoedelijk bouwt Boeing het ge raamte voor het vliegtuig en worden de atomische motaren in Connecticut ont wikkeld. De Amerikaanse luchtmacht heeft thans contracten lopen voor twee vliegtuigen die met atoomenergie aange dreven zullen worden. Noors premier uit tweede wereldoorlog overleden Johan Nygaardsvold, Noors premier in de tweede wereldoorlog, is in een zie kenhuis te Trondheim in de ouderdom van 73 jaar overleden. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen, week Nygaardsvold met de Koning en zyn regering uit naar Londen, waar hy tot het einde van de oorlog bleef. In 1945 werd hy opgevolgd door Einar Gerhardsen. Hij heeft een belangryke rol in de Noorse arbeidersbeweging gespeeld. WEERBERICHT Het is een fotograaf gelukt, een op name te maken van de vluchtende president van Cuba: Carolos Prio Socarras (rechts) op het moment, dat hij een gesprek voert met leden van z(jn militaire staf, -vlak voordat bij 't paleis in Havanna verlaat. Zijn rivaal, generaal Fulgencia Batista, heeft bijna geruisloos het bewind in Cuba overgenomen Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer me: enkele opklarin gen. Matige Noordeiyke tot Noordoosteiyke wind. Onge veer dezelfde temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrydag: zon 6 56—18 43; maan op 72.20. oruW 7.23. Op 19 Maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1