.ZINBEELD VAN 'T VERLEDEN... VERLAMDE KINDEREN Wekelijkse bijlage Zaterdag 8 Maart 1952 In Parijs sloegen vele landen de handen ineen leren zich stap voor stap weer bewegen KINDERVERLAMMING! Deze vreselijke ziekte, die kinderen kreupel maakt, vergt elk jaar een groot aantal slachtoffers in West- Europa. In nagenoeg ieder land is er een groot gebrek aan deskundi gen, die met deze kinderen kunnen werken. De laatste jaren echter is men meer en meer gaan beseffen, dat dit probleem alleen dan goed ter hand genomen kan worden, in dien alle landen samenwerken. Dat gebeurt nu en wel in een groot en modern ziekenhuis in Parijs. Probeer het eens alleen". Klara Haser bijvoorbeeld was een verpleegster, die verlamde kinderen verzorgde in de Universiteitskliniek te Hamburg. Op een dag hoorde zij, dat er in Parijs een cursus werd ge geven in de moderne verzorging van de kleinen, die door kinderverlam ming waren getroffen. Het Interna tionale Kindercentrum zorgde er voor, dat verpleegsters, therapisten en doktoren uit verscheidene landen aan deze cursus in Parijs konden deelnemen. De gelden hiervoor wer den beschikbaar gesteld door een der takken van de Verenigde Naties: Het Internationale Noodfonds voor Kinde ren, dat drie jaar geleden is begon nen met het verbeteren van de ge zondheidsstandaard van moeders en kinderen. Klara Haser we hebben er zo maar een van de velen uitge haald diende bok een sollicitatie in en nu is zij een van de twintig studenten uit veertien landen, die een cursus van vijf maanden volgen in het Raijmond Poincaro ziekenhuis in Parijs. Als zij rondkijkt in de grote zieken huiszaal, waar wij haar aantroffen, en waar het gelach en het geklater van de kleine patiëntjes tegen de wanden ketsen, zegt Klara stralend: „Ik ben dankbaar voor deze kans. Ik ben van plan, hier zoveel moge lijk op te steken, zodat anderen weer iets van mij kunnen leren, als ik naar huis ga. Terwijl wij de kinde ren weer leren lopen, krijgen we zelf een lesje in de verhoudingen tussen elkaar als vertegenwoordigers van verschillende landenWij hopen maar, dat ook de naties, die samen werken in het belang van het kreu pele kind, kunnen leren, naast elkaar iu vrede te leven." Cs medestudenten van Klara ko men uit Frankrijk, Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, Italië. Oos tenrijk, Portugal, Ierland, Chili, Is raël, Finland, Algiers. Het internationale Kindercentrum, dat in Parijs in 1949 werd opgericht, doet nog meer. De Franse regering heeft deze organisatie opgezet om wetenschappelijke, psychologische en sociale studie te maken van de ge zondheid van moeders en kinderen. Het werkt nauw samen met organi saties van de Uno, die zich op het zelfde terrein bewegen. Het hoofd kwartier van het Internationale Kin dercentrum is in een oud kasteel op een stil plekje in het bos van Bou logne. In de grote leslokalen, de ruime bibliotheek en de comfortabele zitkamers studeren daar onderwijzers, sociale werkers, verpleegsters en doktoren uit allerlei plaatsen van de wereld, met het doel om de kinderen gelukkiger en veiliger te doen leven. Onder leiding van vele vooraanstaan de deskundigen uit de hele wereld krijgen de studenten hier schitteren de ideeën en maken zij kennis met allerlei mogelijkheden, die hen van pas zullen komen in hun eigen land, waar zij over de gezondheid van de jeugd hebben te waken. OM nog even terug te keren tot het ziekenhuis in Parys, waar men door kinderverlamming getroffen kin deren weer leert lopen: Klara Haser liet ons de verschillende middelen zien, die aangewend worden, om de ze ongelukkige kleinen letterlijk weer op de been te helpen. In het warme water van een therapeutisch bad za gen wij een jongetje van drie jaar op een brancard liggen. Aanvanke lijk aarzelend, maar geleidelijk aan beter leert zo'n kind zijn verlamde beentjes weer bewegen. De opwaart se druk en de beweging van het wa ter stimuleren de ontwikkeling van de spieren. De sensatie van het „zwemrfien" is voor de verlamde pa tiënt alleraardigst en daardoor krijgt het kind ook een zekere mate van zelfvertrouwen. Dit moderne bad het lijkt eigenlijk meer op een reus achtige tank werd gebouwd in de Verenigde Staten. Het zou te ver voeren, om precies te vertellen, hoe men met deze bad-therapie te werk gaat, maar dat er geweldige resul taten mee zijn bereikt, staat vast. Ook door allerlei massagemanieren tracht men de spieren van de pa tiëntjes weer te verstevigen. Ik zag verder, hoe verpleegsters uit Frank rijk, Zwitserland en Ierland stapje voor stapje een kleuter weer leerden lopen tussen twee parallel liggende balken. Als het kind de baden en de massages achter de rug heeft, wordt het door de verpleegsters aangemoe digd, armen en benen te bewegen. En daarna loopt de patiënt, triom fantelijk alleen. Wat een groots mo ment in het leven van zo'n kind! ternationale Kinder Centrum zijn er 286 studenten uit 52 landen opge leid niet alleen in de verpleging van door kinderverlamming getroffen jon gens en meisjes, maar ook in die van t.b.c.-patiëntjes, zielszieken enzo voort enzovoort. Vele gedelegeerden naar de zesde Algemene vergadering van de U.N.O. in Parijs hebben de gelegenheid be nut, om een bezoek te brengen aan het ziekenhuis en aan het centrum. Ook mevrouw Roosevelt nam dit werk in ogenschouw. Het is een grootse gedachte, dat zovele landen samenwerken, om het kinderleed te verzachten. Ofschoon de kinderver lamming wel een der belangrijkste studieobjecten vormt, gaat men er toch van uit, wegen te zoeken naar een geperfectionneerde gezondheids zorg voor de jeugd in het algemeen. De grote kinderverlammingsepidemie in 1947 in Berlijn en in 1950 in de Saar, de vele polio-slachtoffers ia Italië hebben de vraag naar deskun digen verhoogd. Parijs geeft op die vraag een antwoord! Genealogie, Heraldiek en Ikonografie Een boeiende geschiedenis van mensen en families MET COURANTENKHIPSELS KUNNEN VERDWENEN FAMILIELEDEN WORDEN OPGESPOORD WH h genealogie denkt of aan heraldiek en zelfs aan ikonogra fie, roept beelden op van stoffige boekenplanken en bijna vergane ar chieven, waarin perkamentachtige mannetjes en vrouwtjes zich zuch tend een weg banen. Mensen dus, die zich onledig houden met onderzoekin gen in een ver en soms nabij ver leden over zeer belangrijke en min der interessante persoonlijkheden. Maar niets is minder waar. De genealogie, de heraldiek en de ikonografie (portretkunde) zijn le vende bronnen, die naarstig worden onderzocht op hun wetenschappelijke mérites. Het donkere en ietwat droef geestige gebouw aan de Nassaulaan 18 te Den Haag is absoluut niet in overeenstemming te brengen met het enthousiasme en de liefde, die de mensen daar voor hun werk ten toon spreiden. Dit bad werd gebouwd in Amerika. Maar voor wij nu verder gaan, dienen we eerst de vragen te be antwoorden, wat men nu eigenlijk doet met de talrijke verzamelingen, wat de namen betekenen en waar voor men dergelijke gegevens ver zamelt. Genealogie betekent woordelijk: geslachtsrekenkunde. Men houdt zich dus bezig met het nagaan van de geslachten en de verwantschap tus sen de mensen onderling in verschil lende tijden. Dat is natuurlijk niet zo maar een aardigheid van enkele boekenwurmen. Integendeel. Meer dan eens wil iemand weten, wie zijn voorouders waren eQ al zal dat in adellijke geslachten of bij vooraan staande autoriteiten meer voorkomen dan gewoonlijk, de interesse, die men betoont voor zijn voorvaderen is soms erg groot. In dit verband is het aardig de verzameling couranten knipsels te noemen. Wijlen de heer C. H. van Fenema, conservator van de Universiteitsbibliotheek te Gro ningen had de hobby om allerlei fa milieadvertenties uit te knippen en ze alfabetisch-lexicografisch te or denen. Deze hobby werd voortge zet door anderen en wordt thans als een serieuze dagtaak beschouwd voor een man op het Centraal Bureau voor Genealogie. De zin daarvan? Mis schien zien velen er niets in, maar het is ontzettend aardig de huwe lijks- of geboorteadvertentie te lezen van uw grootvader of overgrootmoe der. Bovendien staat daar de plaats naam dikwijls bij, de kerk, waarin het huwelijk werd ingezegend en soms de naam van de predikant. Tevens wordt het zoeken naar fami lieleden, die men nooit gekend heeft, vergemakkelijkt. Maar de geslachts kunde omvat vanzelfsprekend veel meer dan wij hier in kort bestek uiteen kunnen zetten. Zo zijn er bijv. rijen registers van namen en boó- ken, waar ..ijdele" heren hun gehe le afstamming in op hebben laten tekenen. Van één zo'n voorname me neer is het boek tenminste 17 cm dik. (Zl« vervolg op pag. 0)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7