VAL DA GESLAAGD 1005 0rgeJ NIEUWE LETOSCHE COURANT ZATERDAG 8 MAART 1952 Indische Nederlanders, trapt daar nief in I Brutaal verkiezingspamtlet tal van brievenbussen in De N.A.T.O. heeft nog steeds geen secr.-gen. Ook minister Stikker weigert deze benoeming aan te nemen De raad van plaatsvervangers van de N.A.T.O. heeft dezer dagen weer geen be sluit genomen over de benoeming van een TTET KAN MERKWAARDIG LOPEN in de wereld. Slechts enkele maan- .^Didsdaï lï°Ml°rt, den geleden zong de in hoofdzaak op K.V.P. en P.v.d.A. steunende wordt gehouden, zuilen de twaalf leden regering in eindeloze herhaling het lied „Indo-Europeaan, je kunt wel een her" _T ziene lyst van mogelijke candidaten op gaan met het refrein: „Nederland is niets gedaan, t is kassiaan. De stellen. Het wordt moeilijker, nu ook de Indische Nederlanders werden aangespoord hun Nederlanderschap af te i Nederlandse minister van Buitenlandse leggen, daar het berustte op een „sentiment" en het Indonesische staats- burgerschap aan te nemen, omdat dit zo veel voordeliger zou zijn. ken Nederlanders er aan dachten, hun na tionaliteit op te geven, hoort men in de verkiezingsdageraad een P.v.d.A.-K.V P.- koor aanheffen: „Indische Nederlander kom bij ons". De K.VP. werkt handig en haalt de Indische Nederlanders zoveel mogelijk in allerlei commissies en werkzaamheden. De P.v.dA. doet het wat grover en laat o.a. Indische Nederlanders, die een nieuwe woning krijg;n pamfletjes over handigen met de woorden: „Heerlijk hè zo'n eigen woning. Dat heeft U nu te danken aan de woningpolitiek van de P.v.d.A." Dit papiertje is echter lang niet vol ledig. Er zou b.v. op kunnen staan Prettig hé. dat je zo lang op zwart zaad gezeten hebt en van de steun ge leefd. Dat dank je aan de Party van de Arbeid. Prettig hè. dat je in een hokje moet wonen en schandelijke prijzen betalen Advertentie Onbetwist de beste tandpasta Party van de Arbeid. Prettig hé. dat je geen vergoeding krijgt voor oorlogsschade, maar wel mag betalen voor de oorlogsschade van an dere Nederlanders. Dat dank je aan de Partij van de Arbeid. Prettig hè, dat er zo weinig huizen jn in Nederland. Dat dank je aan de Parti) van de Ar beid. Prettig hè. dat je niet meer in Indo- sië kunt blijven. Dat dank je aan de Partij van de Arbeid. Prettig hè, dat we Nieuw-Guinea wel licht gauw kwijt zijn. Dat dank je de Partij van de Arbeid. Zaken, mr D. U. Stikker, de post ge weigerd heeft. Minister Stikker is de der de. die de benoeming niet aanneemt. De post werd eerst aangeboden aan Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in Washington en daarna aan de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Vragen over Ambonnese oud-KNIL-mannen Opneming in landmacht alsnog gewenst, vindt Kamerlid Is het waar dat de regering op 4 Maart van plan was, wanneer de Cen trale Raad van, Beroep in het proces- Saptenno de staat in het ongelijk zou stellen, alle Aimlbonnese o-uct-KNTL- milltairen opnieuiw in de gelegenheid te stellen tijdelijk bij de Kon. landmacht dienst te nemen? Deze vraag heeft het Tweede Kamerlid Bruins Slot (AR) schriftelijk gesteld aan de ministers Beel en Staf. De heer Bruins Slot infor meert verder of de ministers bereid zijn deze plannen alsnog uit te voeren, om dat de Ambonnese oud-KNIL-militairen zo mogelijk een werkkring behoren te krijgen die past bij hun aanleg, oplei ding en ambities. UIT DE PERS Prof. Duynstee vindt Romme net iets te handig Pachtprijs-interpellatie Ministers geven toe lichting op richtlijnen (Van onze Parlementsredacteur) De richtlijnen voor de Pachtprijsvor ming, neergelegd in de beschikking van de ministers van Justitie en van Land bouw ca. Van 22 Januari 1952 hebben geen bindende kracht in die zin, dat de Grondkamers er in bijzondere gevallen te harer beoordeling, gemotiveerd van kunnen afwijken. Aldus verklaarde minister Mulderye gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de interpellatie, die de heer Van den Heuvel (A.R.) hield teneinde als het ware een memorie van toelichting bij deze beschikking te krijgen. Evenals voorheen, aldus deze bewindsman, zijn de grondkamers, met uitsluiting van leder ander, bevoegd tot en verantwoordelijk voor het goedkeuren of vaststellen van pachtprestaties.. De bedragen, in de beschikking ge noemd, zo deelde minister Mansholt mede, zijn door de Commissie Pachtnor men samengesteld uit gegevens, verkre gen van de pachtkamers. Hij was bereid, het rapport van de commissie over deze materie aan de Kamer ter inzage te ver strekken, In de beschikking komt herhaalde malen voor de uitdrukking „hoogst toe laatbare pachtprijs". Dit is, zo lichtte de bewindsman toe, de prijs, die in een aan gegeven sjreek maximaal zal gelden voor de beste grond. Voor boomgaarden is een korting zien. Dit is gedaan, omdat er rekening gehouden moet worden met een pachttjjd van 10 jaar, daar de pachters anders geen vruchten van hun werk kunnen zien. Aan de Sociaal Economische Raad is geen advies gevraagd over de pachtnor men. Wel echter over het beleid t.a.v. het pacht- en grondprijspeil in verband met economische factoren (prijsvorming producten, export, enz.). Dinsdagmiddag zal de interpellatie worden voortgezet. Tuinbouwzaden en plantgoed Kamer maakt keurings- wet tijdelijk (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag aanvaard de Keuringswet Tuinbouwzaden en -plantgoed. Veel is er niet meer over ge sproken. De bezwaren, die er tegen wa ren werden nog eens uitvoerig uiteen gezet door de heer Groen (K.V.P.) gevolgd door de heer Den Hartog (VVD). Voor het grootste deel vormt het wetsontwerp een legalisatie van be zettingsmaatregelen, echter ln iets meer uitgebreide vorm. Het was de bedoeling van de regering, deze regeling tijdelijk te doen zijn. Want zodra de organisatie van de tuinbouw voldoende is uitge bouwd, zal er een nieuwe regeling moe ten komen. De bezwaren gingen er voor namelijk tegen, dat er te weinig invloed was gegeven aan de tuinbouw zelf. Maar met het oog op de tijdelijkheid kon dit nog wel worden geslikt. Uit het wetsontwerp bleek echter niets van deze tijdelijkheid. Daarom kwam de Vaste Commissie voor de Landbouw met een amendement, om de wet te doen af lopen op 13 Februari 1953, dezelfde datum, waarop ook het uit de oorlog stammende Kwekersbesluit expireert. Minister Mansholt sputterde nog wat tegen, maar de here-n Groen (KVP) en Van den Heuvel (AR) meenden, het amendement te moeten handhaven, om dat er dan een extra stimulans is, vóór die datum met een gewijzigde regeling te komen. De minister legde tenslotte het hoofd ln de schoot: hU nam het amendement over. zich laten zitten dat op de jongste I partijraad van de K.V.P. het communi- Prettig hè, dat je_ niets te hopen hebtlqué, waarin de groep Steenberghe haar ontbinding aankondigde, van een com mentaar is voorzien, waarmee hij en, naar wij mogen aannemen, de groep als zodanig het in geen enkel opzicht eens zijn. Vandaar dat hij er in de Maasbode de aandacht op heeft gevestigd dat de. Groep gepoogd heeft een vertrouwen te wekken bij talrijke katholieken. De heer Andriessen, de eerste com mentator op de partijraad, had dus ge lijk toen hij zei dat de Groep haar taak had voltooid daar overeenstemming was bereikt. Maargaat prof. Duynstee voort, de gebeurtenissen nadien hebben de vertrouwensbasis in ernstige mate aangetast. In dit licht bezien, onder streept de ontbinding dat het nu verder aan de K.V.P. is te tonen of en in hoe verre zij dat vertrouwen waard is. Slaagt de K.V.P. er niet in dit duidelijk te ma ken dan staat ontbinding voor de deur. TTET is dan ook niet voor niets, aldus de heer Duynstee, dat in het ontbin dingscommuniqué een drietal waarschu wingen aan het adres van de K.V.P. is gericht. De eerste waarschuwing ligt besloten in het uitspreken van teleurstelling over verschillende reacties. De heer Andries sen duidt aan, dat ook bij de K.V.P. te leurstelling over sommige reacties heerst wij kunnen dit grif aannemen. Maar wjj t zou toch wel de dwaasheid ge kroond zijn, als Indische Nederlanders, tengevolge van de onvolledigheid van pamflet, zouden stemmen op de partij waaraan zij per saldo de meeste ellende te danken hebben. Indische Nederlanders, let op Uw Saeck! Waarschuwing Het effectenkantoor Helmuth MaLnz en Co waarschuwt, dat de enige houder van het gehele voor 25 procent gestorte aan delenkapitaal der N.V. Mij voor Beleg gingen en Grondcrediet zijn bezit reeds in 1949 heeft overgedragen zonder dat deze transactie in de jaarverslagen of pers was vermeld, waardoor de belangen der obligatiehouders ln gevaar gebracht kunnen worden. Het kantoor zal tegen de Mü een actie voeren. Het aandelen bezit en bestuur zijn geheel in buiten landse handen. In de St.Crt is opgenomen een al gemeen verbindendverklaring van de C.A.O. voor het slagerabedrUf. i Advertentie! Neem een doos echte PASTI L LES VOORKOMING VAN GRIEP geloven, dat de spreker de kern deze passage stilzwijgend is voorbijge gaan. Het lijkt ons immers duidelijk, dat deze uitspraak van teleurstelling van de zijde der Groep zeker niet in de laat ste plaats de houding betrof, door en kele leidende figuren in de K.V.P. aan genomen. Daarmede rijst dan ook de vraag, in hoeverre die figuren er in ge slaagd zijn de geest der overeenstemming waar te maken. Ernstige bezwaren tegen annexatie Moeten de steden wel zo groot worden, vraagt de Kamer Utrecht probeert Zuilen tot ontzielens toe aan het hart te drukken Het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht ..:en haar randgemeenten heeft de Tweede-Kamerleden aanleiding gegeven net voorlopig verslag uitvoerig te schrijven over de nadelen van de grote stad. Is het wel nuttig te streven naar het totstandkomen van zeer grote steden? En verschillende leden herinneren daarbij aan bijv. België, waar de stad Brussel uit 19 gemeenten bestaat, Antwerpen uit 15, Luik uit Gent uit zes en Charleroi uit dertien. (Advert en tte) ^NUGGtTJM"1 Acht kleuren, één prijs: 28 cent De minister meent, dat daarvoor gecoördineerd beleid der besturen velerlei gebied nodig is en heeft gewezen op de zorg voor onderwijs, brandweer e.d. Maar deze Kamerleden achten daarvoor de wet op de gemeenschappelijke rege lingen uitnemend geschikt. Trouwens, vrij algemeen wordt in dit voorlopig verslag de vraag gesteld in hoe. verre het juist is, dat gemeenten van 80.000 k 100.000 inwoners als de best be stuurbare moeten worden beschouwd, zo dat de wetgeving eerder gericht zou moe ten zijn op een daarmee overeenstemmen de regeling dan dat de vergroting van de steden met veel meer inwoners zou moe ten worden bevorderd. Men vroeg om een staatscommissie, die dit vraagstuk zal onderzoeken. Deze commissie zou ook moeten bespreken of een andere be stuursvorm voor de grote stad soms wen selijk zou zijn, en wélke bestuursvorm. De huidige annexatieplannen van Utrecht zijn er op gericht, dat deze stad in 1970 ongeveer 300.000 zielen zal tellen. Vele Kamerleden menen, dat in een der gelijk grote stad een vervreemding be staat tussen bestuur en ingezetenen, het geen de massa-vorming zou versnellen. Deze leden merken overigens enigszins sarcastisch op, dat de gemeente Utrecht vroeger niet naar Zuilen omkeek (toen Zuilen zélf om annexatie vroeg!), doch nu Zuilen een belangrijke industrie heeft, deze gemeente „tot ontzielens toe aan het hart poogt te drukken". Andere leden hebben aan de hand van een bijgevoegde kaart een andere grenswijziging voorgesteld. Overigens blijkt de Kamer zeer verdeeld over deze Utrechtse kwestie. Advertentie U slaapt befef, ^tó-DEKINS De tweede waarschuwing is vervat in de zinsnede, waarin wordt opgemerkt, dat uitvoering naar geest en inhoud der overeenstemming de beste waarborg is voor eendrachtigheid in politicis. Verge lijkt men deze passage met een analoge uitspraak in het destijds door K.V.P. en Groep gezamenlijk uitgegeven communi qué. dan blijkt duidelijk, dat wat toen werd gezegd in de vorm van een voor waardelijke vertrouwensuitspraak thans gezegd wordt in verzwakte vorm als waarschuwing. De derde waarschuwing spreekt uit de parage, waarin wordt vastgesteld, dat naar het oordeel van de Groep herzie ning van het gevoerde beleid uit de overeenstemming voortvloeit. De heer Andriessen heeft in elk geval een duide lijke en voor een ieder verstaanbare redevoering gehouden, maar op dit punt vervalt hij in schier Rommiaanse rede neringen. Deze redeneringen lopen uit ir de wonderlijke conclusie, dat het door de Groep nodig geachte herziene beleid zijn neerslag zou hebben gevonden ir het samenvattend stuk van het ontwerp- verkiezingsprogram. Ware dit de bedoe ling van de Groep geweest, dan zot deze passage ongetwijfeld zijn weggeble ven. De heer Andriessen had gemakke lijk kunnen begrijpen, dat deze uitspraak zich richtte tegen uitlatingen, volgens welke geen koerswijziging te verwach ten zou zijn. T~)E heer Duynstee, die van oordeel is ■*-' dat de uiteenzettingen van de heer Andriessen een rustige geest ademden, ls echter ten hoogste verbaasd over de, on ze lezers bekende, uitlatingen van de heer Romme. Prof. Romme, aldus de Nijmeegse hoogleraar, plaatst de zaak van het over leg tussen de K.V.P. en de Groep-Steen- berghe in het teken van de persoonlijke relaties tussen hem en de heer Steen berghe. Het meest verbaasd is de heer Duyn stee echter over de omstandigheid, dat de heer Romime gemeend heeft dat de jongste partijraad het geschiktste ogen blik en de geschiktste plaats bood om dit den volke kond te doen. Het enige feitelijke verschil van mening tussen beiden zou hierin liggen, dat de heer Steenberghe meende, dat de K.V.P. be dreigd werd door een ernstig stemver* lies, een gevaar, dat de heer Romime ont kende: en ten slotte», méénde de heer Romme te kunnen verklaren, dat het „hoofdmotief" van de heer Steenberghe was, dit stemverlies, dat hij waarschijn lijk achtte, te voorkomen. Wat heeft de Partijraad met de vriend schap tussen de heer Steenberghe en de heer Romme te maken? vraagt prof. Duynstee zich af. Waarom moet deze zo persoonlijke aangelegenheid gesleurd worden midden op het publieke schouw toneel? Dat de heer Romane meent, dat hij slechts in nuances van de heer Steen berghe verschilt, is zijn zaak; wij hopen voor de heer Romme, dat hij hierin ge lijk heeft; bovendien mogen wij dan on getwijfeld in de toekomst heel wat cri- tischer geluiden ten aanzien van het ge voerde beleid uit de mond van de heer Romme verwachten, dan die waarop hij het publiek tot dusver meende te moe ten vergasten. Dat de heer Steenberghe louter om de K.V.P. voor stemverlies te behoeden zijn moeiten en inspanningen heeft gedaan, is ongetwijfeld onjuist. De heer Steenberghe heeft evenals alle andere leden van de Groep een basis willen leggen, opdat ook die kie zers, die hun vertrouwen in de K.V.P. op hebben gezegd, in gemoede hun stem aan de K.V.P. zouden kunnen geven. Wellicht is dit voor de heer Romme een „nuanceverschil"; het is o.i. een verschil van beslissende betekenis. T^EN dergelijke wijze van voorstellen ^-J aldus de heer Duynstee wekt de in druk net iets te handig te zijn; zoals het met vele dingen gaat, welke de indruk maken net iets te handig te zijn, zij bren gen een ietwat vreemde smaak in de mond. En zelfs afgezien hiervan, een dergelijke voorstelling, volkomen in de lijn liggende van de bekende oude-koek- uitspraak, doet eigenlijk heel de bereik te overeenstemming in de ogen van de toeschouwers in mist en nevelen opgaan. Pearson. Uit oorlogsbuit van Japan Indonesië krijgt er ander half millioen van Nederland krijgt een 'bedrag van 420.000 dollar (bijna 1.6 millioen gul-dein), af komstig uit de verkoop van Japanse oorlogsbuit uit de tweede wereldoorlog. Deze verkoop heeft in totaal 3.5 mil lioen dollar opgeleverd. Slechts goedè- ren, waarvan het land van oorsrong n-iet kon worden vastgesteld', werden ver kocht. De opbrengst is door generaal Riógway onder -negen landen verdeeld, volgens richtlijnen, welke Amerikaanse regering hem had verstrekt. Australië, India, Pa-kistan en Frank rijk krijgen ieder acht procent. Neder land (dw.z. Indonesië), Birma, de Phi- lippijnen en Engeland ontvangen ieder 12 procent en (nationalistisch) China krijigt 20 procent. „Turf in je ransel" nu officiële mars De populaire grenadiersmars „Turf in je ransel" is thans bij ministeriële be schikking erkend en vastgesteld als de defileermars van het Garderegiment Grenadiers en Jagers. Andere officiële defileermarsen zijn: „Prinses Irene-ibrigade" (garde-regt. Prinses Irene); „Het Commando" (Regt. Stoottroepen); „Steeds Vooraan" (RI. Johan Willem Friso); „Manoeuvremars" (R.I. Limburgse Jagers); „Le Courageu" (R.I. Oranje Gelderland); „Defileer mars" (Regt. Zware Infanterie Chassé); „H-uzarenmars" (Regt Huzaren van Ba reel)„Heemskerk van Beesimars" (le regt Genietroepen); „De Verbindings troepen" (le regt Verbindingstroepen). Nieuwe burgemeester van Waalwijk Met ingang van 16 Maart is benoemd tot burgemeester van Waalwijk de heer J. L. P. M. Teyssen, thans burgemeester van Oudenbosch. Van het eri van School en Kerk BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zwolle (toez., vac. C. D. van Noppen) D. van Krugten te Soest; te Rotterdam-Hillegersberg J. C. Stelwagen te Wezep; te Gouderak cand. J. Smit te Rotterdam. Bedankt: voor Nijkerk R. de Bruin te Barneveld Toegelaten: tot de Evangelisatie bediening: G. M. Spelberg, 's-Graveland- seweg 65, Hilversum. J. C. Weber, Hie- ronymusplantsoen 11, Utrecht, R. Th. Huizinga, Diephuisstraat 53, Groningen, H. Brouwer, Nassaulaan 52a, Groningen, W. Dijkstra. Paramaribostraat 168 2h., Amsterdam-West, R. G. v. d. Voet, Oos- terpoortple-in 4, Amsterdam-Oost. Beroepbaar: J. H. A. Doeschot, Alb. ten Catestraat 11, Borne, en S. O. Meeuwes, B 395, Uithuizermeede-n. Geref. Kerken Beroepen: te Vorden E. J. Duur- sema te Westeremden. Beroepbaar: cand. W. P. H. Pau wels, Hofsingel 23 te Vlaardingen, zal m.i.v. 17 Maart gaarne een evt. beroep in overweging nemen. Geref. Keiken (Art 31 K.O.) Beroepen: te Arum cand. M. K. Drost te Nieuw-Buinen. Chr. Geref, Kerken Tweetal: te Gouda en te Maarssen cand. R. J. van Pagée te Apeldoorn en cand. G. de Vries te Wenum; te Werken dam eri te Nieuwpoort cand. J. Keuning te Apeldoorn en cand. E. Venema te Leeuwarden. Beroepen: te Arnhem cand. R. J. Pagée te Apeldoorn. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Zandbulten J. Bosma te Leeuwarden. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt: voor Schiedam dr J. C. Hooykaas, voorheen te Arnemuiden. Oude. Kerk in Amsterdam in Juni open Aan de Oude Kerk te Amsterdam, die verleden jaar Juni wegens gevaar voor neervallend steen gesloten werd, worden thans voorlopige herstelwerkzaamheden verricht. In het komende seizoen zal al thans een gedeelte van de kerk weer opengesteld worden. De toren zal even als verleden jaar normaal voor toeristen toegankelijk zijn. Samen op pad in de volkswijk Herv. en Geref. predikant vormen stichting „Zullen we nu verder langs, over of naast elkaar gaan lopenT', hebben de Hervormde predikant ds G. van Veld huizen en diens Gereformeerde collega, ds J. M. van Krimpen, zich vaak afge vraagd als zij elkaar in Crooswijk te Rot'.erdam tegen kwamen. Beiden wer ken hier onder buitenkerkelijken, en in verschillende zaken kwamen zij zo vaak met elkaar in aanraking, dat zij hebben besloten op diverse terreinen te gaan samenwerken. Dit uit zich in de ge vormde Stichting, welke de predikan'-en „Procroos" noemden. Het betekent Pro testants werk in Crooswyk. Ds Van Veldhuizen en ds Van Krim pen menen, dat men bij dit werk elkaar niet kan negeren, noch elkaar mag be strijden. De mensen, waar het hier om gaat, kennen het verschil tussen Her vormd en Gereformeerd niet en het zou zeer onaangename gevolgen kunnen hebben als twee kerkelijke instanties eenzelfde gezin zouden gaan bearbeiden. In 'de eerste plaats wil men trachten gelden bijeen te krijgen voor de ont plooiing van de zo nodige activiteiten. Hiernaast zal men de diverse werk zaamheden, zoals het visvij verwerk, al gemeen cultureel werk, lectuurversprei- ding, buitenspel en sport gezamenlijk gaan doen. Opbrengsten Uniecollecte Hjst 24 van opbrengsten van de jaarcol- f 196,75: Havelterberg f31.02; Nije- n f411,—; Zuidwolde (Dr.) f 171,75; Dalf- f552.15; Almelo f 670,70; Genemuiden school) f 1.050,75; Vroor f61,66; Hendrik Ido Bijbel, Kerkstra Lek f 101.85; Noorden 't Haringvliet f 713,50; f361,55; Goeder ïrdijk f 137,17: Vei Het lied der aethergolven ZONDAG 9 MAART. HILVERSUM I (402 m). VARA 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Vellig- VPRO 10.00 Voor de Herv. kerkdienst. I program. 12.50 Vooi 1.05 Mededelingen. kinderen. 12.00 l jeugd Pianorecital. 3.10 Filmpraatje, piano. 3.50 Gram. 4.00 Dan? Sportrevue; VPRO 5.00 „Tussi Wereld", causerie. 5 20 „Van erf", causerie. VARA 5.30 „Mc van de maan", hoorsDel voor c Sportjournaal. 6.15 r> Amusementsmuziek. 6 00 Nieuws 8 05 Gi 7.30 Radiolympus. AVRO m soliste. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Grai HILVERSUM II (298 m). NCRV 8.00 Nieuws. 8 15 Orgelconcert. 8. iziek 3.30 Tiroli itholiek Thuisfront Overall 4 15 IKOR5.00 Jeugddii NCRV 7 00 Gra hoorspe! 10 45 Avondgebed 11.00 NI 11 15—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, BBC Home Service (33 12.15 Causerie. 12.30 Muzikale causerie. 1.10 200 Nieuws 2 10 Causerie Critiek. Operamuziek 3 00 Wc Hoorspel 5 00 Opera- nderen. 6.50 Cau» iphonie-orkest. E 8 45 Kerkdienst. Liefdadigheidsonroi Nieuws 10.15 Hoorst>el 1104 Schots 1152 Epiloog. 12 00 Nieuws ENGELAND. BBC Light Progr. (1500 e 12.00 Kerkdienst. 12 30 Theaterorkes DANK ZIJ HILVERSUM Onderwijzersakte 1 ken zij met fluisterstemmen, want de stilte van een vrouw zou gaan kopen en dan misschien De driftige vloeker was een taai en bedacht- het bos te verbreken stond gelijk met het zin- liefst nog op een uitverkoop. na lange en vele gen van een straatdeun onder de koele bogen „Meen dat niet, als de vrouw hem aanstaat dat Willem hem van een eeuwenoude kathedraal. zal hij zonder te dingen elke prijs betalen", ant- Ze kwamen langs een eenzaam klooster, waar woordde Willem ernstig, want zelfs Toos mocht zaam onderhandelaar, die pas bedenkingen beet in het voorhield. meest zonnige schipper die ooit gelurkt had. „Waar blijven die dekselse wijven de hij vriendelijk, „als je ze nodig hebt zijn tongvallen. een pijp le overpeinzingen en gebeden, en dorpsherbergen brabbelden zij met de waardin een taaltje dat een gen. "geen schepnet te vangenWillemjon- Wat Adriaan van hun verkering gezegd had, es gewaarschuwd.bezin je nog drie vroeg Toos op een van hun wandelingen, je in 't schuitje stapt. Vrouw waar maal ben je... breng koffie... we hebben visite en laat Toos d'r krullen kammen anders is het duvelen met de vrijerij". De vrouwen verlieten hun kokerij en in de kajuit was na dagenlang stormweer het rumoer geluwd om plaats te maken voor een zachte zuidenwind vol beloften voor de toekomst. Willem stond bij de kapitein van de Eben-Ha- ezer weer hoog aangeschreven, de rijke stin kerd en de fijne beschuit waren vergeten, want haatdragend was de Jong niet, hij kon verge ten en vergeven als dit nodig was. Als Willem zijn meisje ging afhalen voo plaagde de Jong hem dat hij niet wist wat hij zich op de hals haalde, 't en lief, maar later zou Willempje er wel ach- 2^eventig maal zevenmaal Toos begreep de waarschuwing welke achter engelmoes was van vele zijn woorden school en zij liet alle spot varen. Nadenkend speelde zij met haar zakdoek en van ver weg sprak zij: „Zulke typen komen dikwijls raar te land... als zij het' te pakken krijgen zet ten zij alle verstand overboord om met open ogen hun ongeluk in te lopen. Gelukkig ben jij zo niet..." „Ik ben verstandig" pochte Willem, „en daar om zal ik je hier op de openbare weg een zoen geven". „Dat durf je niet" plaagde Toos, terwijl zij speels van hem wegliep. Willem zette een achtervolging in en daar waar de schaduw van een rots donker op de weg viel liet zij zich grijpen en betaalde zij de boete voor C. BAARDMAN „Hij begreep niet hoe een vreemde vrouw bo- haar vlucht. bloedeigen broer gesteld kon worden", wandeling, lachte Willem. „Werd jii dan nog alles mooi Toos weten. Willem was best tevreden met zijn leven, al was het liggeld veel minder dan wat hij met keus geplaatst?", wilde varen zou kunnen verdienen en in een stil uur. ontdekte hij dat het leven nu pas voor hem was Willem aarzelde, maar hij besloot de waar- °P*n gegaan. ter komen wat er zo al aan de trouwdag vast heid te vertellen en hij verhaalde van de bot- Pe afspraak met de Jong werkte ook perfect; zat. sing en de verzoening, Willem liet hem plagen, elke dag was hem zich geen zorgen te maken, Adriaan was nu een- Toos behoefde elke morgen stapte de oude kapitein keet der directie en reeds driemaal had de Eben- een nieuwe feestdag en hij peurde uit de uren maal in sommige dingen wat eigenaardig en van Haezer een reisje gemaakt naar Angleur, waar een geluk waarvan hij nooit had kunnen dro- vrouwen en liefde wist hij niets. Als hij zijn u°°r zolderschuiten materiaal moest worden ge- men. Hij stond op een hoge berg en 1i— nergens een hindernis die hem belette te blik- zoeken op dezelfde wijze als hij uitzag tijd gekomen achtte zou hij een vrouw gaan laden. Het waren korte reizen onbegrensde horizonten. nieuw schip. Hij een dag, een man van aanpakken die maakte dan voor de wal dageten de bergen in voor een lange wandeling, zo stond Adriaan tegenover de vrouwen. Onder het beschermende dak der bomen spra- Toos lachte luidop over de zwager, die zich de Jong de kwaliteiten bever een korte als lag. „Het zijn prutsreisjes", verklaarde hij Willem, ik zal er jou niet mee lastig vallen". (Wordt vervolgd) singing. Planorecital 11.30 Muzikale caus Orgelspel. 0.15 Lichte muziek. 0.! FRANKRIJK, Nat. Progr. (347 e 11.41 iek. 10 35 I izlek. 11.85 BRUSSEL 324 m. 12.00 Radiojournaal 12 30 Weerberichten. 2.34 Instrumentaal kwartet. 1.00 Nieuws. 1.15 •ram, 1 30 Voor de soldaten. 2 00 Gram. .30 Idem. 4 00 Sport. 4 45 Gram. 5.00 Viool 5.45 Sportuitslagen 5.50 6.00 Ider 6.30 Godsdienstig halfui 7.30 Gev, progr. 10.00 Nieuws, ïkprogram. 11.00 Nieuws. 1105 BRUSSEL 484 m. sementsmuz. 1.00 Nieuws. 1.15, 3 45 Gram 4 00 Sport 4 45 Gram. 5 10 Jazzmuziek 7.00 Godsdien- fing. 7 45 Nieuws. 8 00 en 9 00 Groot Symphonie-orkest. 10 00 100 Dansmuziek. 11.5; MAANDAG 10 MAART 1952 HILVERSUM I (402 m) 0i1V£O: 700 Nleuws: 7.15 Gram: 8.00 Nws; IU5 Gram: 8 45 Idem; 9 00 Morgenwijding; 9.15 Gram; 9.2o Voor de hulsvrouw: 9 30 Wa- 1?r,s}a£den: S35 Gram; 11.00Voordracht; Il.lai Kamerorkest; 12 00 Zang en plano: 12 30 Land- en tuinbouwmed: 12 33 ..In 't splon- tuinbouwmed: 12 33 „In 38 Pianoduo: 100 Nlei orkest: 2.00 „W-at gaat causerie; 2 20; Gr,- harpspel; 2 45 So; 120 2 30 Voor- charendijke f442,75; Dinteloord f 100,—; i f219.—; Sleeuwtjk f 131,15; Willemstad f201,—. Totaal van 600 locale comité's: f220.820,73. (De opbrengst van Sllvolde werd vermeld op lijst 11 en 23. Het transport waarmee deze lijst begint is derhalve met het teveel ver antwoorde bedrag verminderd). Personalia Ir G. J. Bruins ls benoemd tot lec tor in het landmeten, het waterpassen en de geodesie te Delft. Ds P. Hainjé, Geref. predikant te Tiel, is door zijn kerkeraad voor één jaar afgestaan als legerpredikant en is inge deeld voor Gorinchem, Dordrecht en Rotterdam met standplaats Gorinchem. Oegstgeest K. j Wlei i (Fr.) ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 7 Maart Geslaagd Ned recht de dames M K-apteijn te Bentveld. E R, Meijer te Amsterdam, R A v d Wolf «n de heer R Muntz te Rotterdam. GRONINGEN, 7 Maart Geslaagd: arts ex le ged: mej T J Goud, Groningen; J H W Kemperman, Lochem; j O Laan, Veendam; J W Ludwig, Smllde. Bevorderd tot arts: O H Vries, Peize. AMSTERDAM (Gem Unlv) 7 Maart Ge slaagd: cand rechten mej J de Langen en de heer F H B Schillings (Amsterdam). NIJMEGEN, 7 Maart. Geslaagd: cand. ex. - M. de Vries MIU (N.-B Maart. Geslaagd: doet. ex. psychologie ROTT1 F Ollvii Ivinders; 5.45 Gr calender": 5 3 im: 6 00 Nleuv 6 25 Dansm 6 15 Mi ziek: 7 00 45 Rege- vlinderbloemige HILVERSUM II (298 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnas- Gram= 7 45 Een woord voor de dag; - 00 Nieuws: 8.10 Sportuitslagen; 8.23 Gewijde nuzlek; 8 45 Gram: 9 00 Voor de zieken: 9 30 spel; 10 30 Morgendie red: 12 33 Orgelcc 1st; 1100 Sir.__ 12 15 Gram: 12 25 Vooi Land- en tulnbouw- ert; 1259 Klokgelui: en clavecimbel; 3 45 Gram; 4.00 Bijbellezing; 4.30 Gram; 5 00 Voor de kleuters: 5 15 Gram; 5 30 Voor de jeugd: 5 45 Regeringsuitzending dr P J Verdoorn: .De volkshuishouding ln Suriname": 6 00 Nieuws: 6 15 Sport: 6 23 mannen ln grijs, groen en blauw; 6 30 Gram: 7 00 ..Volk en Staat", causerie; 7 15 Engelse les: 7 30 Gram: 7 40 Radiokrant- 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.10 Vocaal kwartet: 8 40 ..Rembrandt", hoorspel; 9 30 Amusementsmiiz: 9 50 „Het geheim van de postzegel causerie: 10 00 Strijkorkest: 10.45 Avondoverdenking: 11.00 Nws: 11.15 Gram ENGELAND. BBC HOME SERVICE (330 m) 00 Schoolradio: 100 „Top of the Poi 2 10 Ge\ 120 Disc 05 Gram; 5 30 Interviews: 6 00 VooVde' kin- leren! 7 00 Nieuws: 7 15 Sport: 7 20 Causerie 30 Orkestconcert: 8 15 Cuserle; 8 45 Ge\ »rogr: 9 15 Discussie: 9 45 Amerikaans com- nentaar; 10 00 Nieuws: 10 15 Hoorspel: 11.4! 'arlementsoverzicht: 12 00 Nieuws. ENGELAND. BBC LIGHT PROGRAMME (1500 en 247 m) 00 Mrs Dale's Dagboek- 12.15 Gev muz: 12 45 Voordra 1 45 Orkestco erkt Re\ kindei e vrouw; 4 00 Ll< ildaten: 4 45 Lichte muziek: 5 15 Dagboek: 5 30 Hoorspel: 7 00 Or- jeued. 7 45 Hoorspel: Mrs Dale •Ispel; 7.15 V< 8 25 Spi -»n: a." Ge^ eiten: 1120 Lichte muziek: 12 00 Boekï preking: 015 Lichte muziek; 0.56 Nieu- FRANKRIJK. NAT. PROGRAMMA (347 en 249 m) 12 30 „Les deux vlellles gardes", operet 00 Nieuws; 118 Omroeporkest: 158 Gra 00 Nieuws: 2 05 Gram; 2 30 Gewijde m uitz; 7.00 Gran roepki el tal; 1L45 Nieuws: BRUSSEL (324 11.45 Gram; 12 30 Weerberli 30 Dansmuziek: 6.30 Amer. 8 00 Nationaal orkest en 00 Klankbeeld; 11.20 Viool- Tweede Kamer wenst: Verdere beperking van parkeergelden Het regeringsvoorstel dat het heffen, van parkeergeldem op de rijibaan wil verbieden, wordt door de Tweede Ka mer vrij algemeen toegejuicht. Dit blijkt uit het voorlopig verslag over -het wets ontwerp tot wijiziginig van de Motorrij- tuigenbelastinigiwet. Tegen een parkeer-geldlheffing voor apart door de gemeente aangewezen en vooral ingerichte plaatsen bestond in het algemeen weinig bezwaar. Vrij algemeen werd er voorts op aangedrongen dat parkeren gedurende korte tijd vrij zal worden gesteld van enigerlei heffing, zowel op de speciaal daartoe ingerichte "s op de andere parkeerplaatsen. Er wordt verder bezwaar gemaakt tegen het heffen voor korter of langer tijd parkeren op de rijbaan langs da zijkant en voor woningen of winkels, anreer de breedte dit toelaat. Overigens ontveinzen de Kamerleden zich niet dat dit wetsontwerp in feite erdere beperking van de gemeen telijke autonomie inhoudt- Garantiewet K.N.I.L. De Regering heeft bepaald, dat de burgergarantiewetcommissie te 's-Gra- venhage mede zal optreden als militaire garantiewetcommissie. Voor behandeling zaken betreffende voormalig KNIL- personeel zullen de leden en plaatsver vangende leden der commissie echter vervangen worden door gepensionneer- het K.N.I.L., terwijl de voor zitter en de tweede voorzitter dezelfden De leden en plv. leden zijn gis teren beëdigd. Indonesië en Moskou De Indonesische regering heeft volgens radio Indonesia aan de particuliere han delaren medegedeeld, geen bezwaren te hebben tegen het zenden van vertegen woordigers naar de economische confe rentie te Moskou, doch dat zij zelf geen officiële delegatie zal zenden. In plaats daarvan is een commissie van vier per- n te Djakarta ingesteld, onder wie regeringsambtenaar, die inlichtingen verstrekt aan de gegadigden. Zij, die Moskou gaan, moeten bona-fide zakenlieden zijn er geen personen, die met Moskou sympathiseren. ten; 12 34 Voor 12 42 Gram: 12 50 Koersen. 0 Nieuws; 1 15 Instrumentaal ,00—3 00 Gram: 5 00 Nieuws: 7.00 Nieuws: 7.30 Gram: 7.50 Voor- 8.00 Kamerorkest, vocaal dubbel en solisten; 9.00 Actualiteit; 9.15 ansmuzlek: 10 00 Nieuws: ■ogramma; 10 55 Nieuws: BRUSSEL (484 i 12.05 Amusementsmuziek; 1.00 Nieui 8 30 Jazzmuziek; 7 00 Gram; 9.15 Kamermuziek; IC Dansmuziek; 10.50 Nieuwe. 15 en 5.45 Gram;

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2