EE3 oud® laas few!, Socialistische onwil met politieke achtergrond ErïePeögü Of Schieveen nog aan de beurt komt, hangt „in de lucht" VAN HOUTENS VRIJDAG 7 MAART 1952 Geprikkelde sfemming in de groene banken Kamer spreekt uit: prijsbasis Mei 1940 kan voor grond niet langer gehandhaafd (Van onze Parlementsredacteur) De interpellatie-Droesen (K.V.P.) over de toepassing van het vervreem- dingsbesluit onroerende zaken heeft gistermiddag de gemoederen in de Tweede Kamer nogal verhit. Evenals bij de herziening van de uitvoering der sociale wetgeving kwamen ook nu de Partij van de Arbeid en de Com munisten te staan tegenover de rest van de Kamer. Er heerste een uitge sproken geprikkelde stemming. Wat toch was het geval? De heer Droe. sen had tijdens zijn interpellatie twee hoofdpunten gesteld: de rechter behoort bij de vaststelling van de schadeloosstel ling bij onteigening van onroerende zaken niet gebonden te zijn aan richtlijnen de administratie en: handhaving var prijsbasis 9 Mei 1940 voor gronden is langer verantwoord. Minister In 't Veld zowel als minister Mansholt waren van mening, dat er in derdaad een nieuwe regeling, op meer Nederlandse leest geschoeid dan het in bezettingstijd tot stand gekomen ver- vreemdingsbesluit, moet komen. Maar zo als het besluit er ligt, kan de administra tie veel soepeler optreden dan de rechter, die het wetskracht bezittende besluit nu eenmaal strikt moet interpreteren, ooit kan doen. Bovendien ligt er reeds lang bij de Kamer een wetsontwerp inzake de ver vreemding van landbouwgronden. Laat de Kamer dat nu spoedig behandelen, dan is de grootste misère weggenomen, zo werd van achter de regeringstafel be toogd. Twee moties Maar de heer Droesen was van mening, dat dit wetsontwerp voorlo pig nog niet zal worden behandeld. Er wordt trouwens in dat ontwerp nog meer geregeld en hier ging het alleen maar om een onderdeeltje, n.l. de prijsbeheersing van onroerende zaken. Daarmee kan niet zolang wor den gewacht. Hij diende twee moties in, om zijn standpunt door de Kamer te laten vastleggen. Grote steun kreeg hij daarbij vai heren Van den Heuvel (A.R.), Beernink (C.H.) en Den Hartog (V.V.D.). „Met be trekking tot deze aangelegenheid kunnen wij geen uur meer wachten", overdreef de heer Van den Heuvel. Minister In 't Veld reageerde vrij lauw op de moties, maar minister Mansholt gaf de Kamer een reprimande, dat het voorlopig verslag over het wetsontwerp vervreemding landbouwgronden hog steeds niet was verschenen. Terecht merkte de heer Van den Heuvel (A.R.) daartegenover op, dat de minister over dit (tweede) wetsontwerp nog veel lan ger had gedaan. De minister kreeg vol ledige steun van zijn partijgenoot ir Von deling, die meende, dat de Kamer het zelf in de hand had, het wetsontwerp met spoed te behandelen. Uit het debat kre gen wijdde indruk, -dat het lang uitblij ven van het voorlopig verslag aan een bepaald lid te wijten -is en dat ir Vonde- dat lid 5 n.l. ling heel best wist, Addertje onder 't gras Minister Mansholt was dus een fervent tegenstander van de moties. Meer leek het er echter op, dat zijn tegenstand ingegeven werd door graagte, de wet vervreemding land bouwgronden in het staatsblad te krijgen. Terecht wees prof. Romrae er vlak voor de stemming dan ook op, dat de bewindsman argumenten gebruikte, die met de zaak, waar het eigenlijk om ging, helemaal niets te maken hadden, doch die betrekking hadden op een niet in behandeling zijnd wetsontwerp. Wij kunnen ons niet aan de indruk ont. trekken, dat hier politiek achter zat. Wanneer er inderdaad een noodwet in zake de prijsbeheersing van onroerende zaken komt, blijft er n.l. van de wet vreemding landbouwgronden niet zo heel veel meer over. De minister weet wel, dat de regeling van deze prijsbeheersing de Kamer vrij algemeen wordt toege juicht. Maar er zit een addertje onder het gras. In hetzelfde wetsontwerp komen n.l. ook voorschriften voor, die betrek king hebben op sanering van kleine boe renbedrijven. En hierover zijn de gen in de Kamer sterk verdeeld. Zitten dergelijke bepalingen nu in een wetsont werp, dat allerlei andere, wel begeerde regelingen bevat, dan is er altijd kans, dat een afweging van belangen sommigen over het bezwaar tegen een bepaald - derdeel doet heenstappen. Maar wa de omstreden bepalingen hoofdzaak den, gaat het er voor het wetsontwerp belangrijk minder gunstig uitzien, zou hier ook het geval zijn en daarin zien wij de achtergrond van de tegen stand. zowel van de zijde van de minis ter als van de heer Vondeling (Arb.). Emoties De heer Vondeling probeerde een motie de beraadslagingen nog geschorst te krijgen. Zijn poging mis lukte: de motie werd verworpen met 24 tegen 42 stemmen. Vóór waren P. v. d. A. en communisten. De beide moties van de heer Droesen werden aangenomen met 45 tegen 25 stem men, eveneens die der socialisten en communisten. Voor de stemming over de laatste motie gaf de heer Burger Arb.) nog uiting aan zijn al te geprikkelde stemming. Hy had (Advertentie) de motie niet gelezen (de motie lag al drie kwartier op zijn tafel) en hij wist niets van een daarin aangebrachte wijzi ging (de wijziging was niet minder dan drie maal voorgelezen). Scherp protes teerde hij tegen de leiding van voorzitter Kortenhorst, die echter het protest rustig naast zich neerlegde. De heer Wagenaar (Comm.) trok van de emotionaliteit van de heer Burger onmiddellijk politiek pro fijt: hij gaf hem een danige bestraffing in de geest van: als het maar een commu nistische motie was geweest, dan hadt gij zo'n behoefte gehad, de tekst precies te kennen Geen scheurpremie voor grasland De regering heeft geen plannen om jor het scheuren van grasland een premie ;e verlenen. Minister Mansholt is er niet van overtuigd dat zo'n premie onder de huidige omstandigheden het gewenste resultaat zal hebben. Boven dien levert het scheuren van grasland in veel gevallen zulke rechtstreekse voor delen op, dat het niet juist zou zijn ook log een premie beschikbaar te stellen. Dit wordt meegedeeld in de memorie 'an antwoord aan de Eerste Kamer iver de begroting van Landbouw. Scheepspassage Noordatl. routes niet duurder In een bijeenkomst te Rome hebben le vertegenwoordigers van achttien grote scheepvaartmaatschappijen de af spraak gemaakt de tarieven voor het oer van passagiers op de Noord- Atlantische routes niet te verëiogen. Op deze conferentie was ook de Hol- land-Amerika Lijn vertegenwoordigd. Voetbal in de huiskamer Na het succes met het eerste voetbal album Goal heeft de bekende radio- reporter Leo Pagano nu het tweede Goalalbum samengesteld. Een album vol met levendige boeiende beschrij vingen en een schat van gegevens over de voornaamste voetbalclubs in ons land. Honderden prachtige foto's, die gratis verkrijgbaar zijn voor de regelmatige gebruikers van Condor' huishoudzeep, Carlton Old Lavender toiletzeep, 1, 2, 3. Zelfwerkend Was middel, Reinal schuurpoeder, Glorine bleekwater en Snel alkalivrij wasmid del. De grote prijsvraag „het Neder- derlands elftal", die aan deze uitgave is verbonden, trekt ook grote belang stelling. Geen wonder, met die 100 voetballen. 100 paar voetbalschoenen en 200 albums Goal 2, die voor 1 April als prys beschikbaar worden gesteld. 1 Alle inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Uw kruidenier of bij de uitgever van het album de N.V. Zeepfabrieken v/h de Haas van Brero, afd. Goal, Apeldoorn. Minister Wemmers in Eerste Kamer: Verbetering van Amsterdam-Rijnkanaal wordt door het rijk bekostigd Of Schieveen nog eens aan de beurt zal komen, zal afhangen van de ont wikkeling van het luchtverkeer, zei minister Wemmers gisteren in de Eerste Kamer. De kosten voor de aanleg van een landingsbaan bij Rotterdam zijn op het ogenblik te hoog, zeker nu uit militaire noodzaak Ypenburg moet wórden uitgebreid. Bovendien is uit de stukken van de Rotterdamse ge meenteraad duidelijk geworden, dat de uiteindelijke bedoelingen van de Maasstad nog verder gaan. De minister ei dit in antwoord op vragen van de heer Kraayvanger (K.V.P.). die de beantwoording echter onbevredigend vond. Naar de mening dit Kamerlid ziet de regering nu zelf wel in, dat haar beslissing niet de juiste is geweest. Minister Wemmers kwam op tegen de beschuldiging dat hij zioh niet voldoende zou hebben verzet tegen het beknotten van de begroting zijn departement. Onlangs is nog f 14 millioen bestemd voor de werkloos heidsbestrijding. Om de besteding hier- te bereiden, zal de Rijkswater staat met 54 man worden uitgebreid. Van het aanbod van het Amsterdamse bedrijfsleven, om het Amsterdam-Rijn kanaal tussen de hoofdstad en Utrecht te verbeteren, zal geen gebruik worden gemaakt. Het rijk zal de kosten zelf dragen. Bij een aanvullende begroting van Verkeer en Waterstaat zal hiervoor f 1.8 millioen worden aangevraagd. De verbreding zal in 1954 worden voltooid. Omtrent de concessies aan de kleine autobus-ondernemingen stelde minister Wemmers verscheidene Kamerleden ge- Nieuwtjes op de Jaaibeuis Gekleurde bromfietsen en een „volksschrijfmachine" Mosterd in potjes van Delfts blauw, augurken en uitjes in filiofilm i.p.v. glas, een uit plaatijzer geperste, geheel op vouwbare kinderdricwieler met spaak- wielen. een aangeklede looppop zonder mechaniek en een goedkope (Duitse) volksschrijfmachine" zijn enkele nieuw tjes die te zien zullen zijn op de Voor- jaarsbeurs. welke van 25 Maart tot 3 April in Utrecht gehouden wordt. Een nieuw kolenspaarfornuis geeft vol gens de fabrikant 40 procent minder brandstofverbruik en een uit Zwitserland afkomstige petroleumkachel moet op 114 liter olie elf uur volop verwarming geven een normale kamer. Men vindt dit alles op het Vredenburg. Bedrijfspensioen ook voor de meubelhandel De Christelijke Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf machtigde dezer dagen op de jaarvergadering in Utrecht het bestuur om mee te werken aan de tot standkoming van een bedrijfspensioen fonds in de meubelindustrie, waaraan dè patroons desgewenst ook zelf kunnen deelnemen. De situatie in de meubelhandel tekende dc voorzitter, de heer E. van Tellingen uit Zeist aldus: onmiddellijk na het uit breken van het conflict in Korea waren eer grote omzetten. Daarna is de verkoop sterk teruggelopen en kampten velen met grote voorraden en liquidi teitsmoeilijkheden. De laatste weken is eer een kentering ten goede te be speuren. Ook op het Croeselaan-terrein worden vele nouveauté's tentoongesteld. Bij voor beeld een houtbewerkingsmachine di< niet minder dan tien installaties in zich verenigt zoals boor, zaag. polijstmachine en draaibank. Verder is er een p waarmee niet alleen een cirkel doch ook een ellips en elke gewenste veelhoek tekend kan worden. Een Nederlandse steenfabriek heeft een nieuw procédé, waarmee pleisterwerk mechanisch is aan te brengen. En dan is er nog de gekleurde brom fiets, in zwart, rood, groen, blauw grijs. Iets nieuws voor Nederland. Dit ook het geval met de verende voor- achtervork. Deze bromfietsen worden ons land geassembleerd en verkocht. De productiemogelijkheid voor 1952 omva 52.000 stuks. Kamerlid vraagt vernietiging „Kampeerbelasting in strijd met de wet" Het Tweede Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft aan de ministers Beel en Rutten gevraagd of zy bereid zijn de verordening van het gemeentebestuur van Putten, waarbij wordt bepaald dat leges zal worden geheven voor het kam peren op officieel erkende kampeerter reinen, ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De verordening is vol gens de heer Nederhorst in strijd met het algemeen belang en de wet, temeer omdat de opbrengst van de leges ok is bestemd voor subsidie aan de plaatse lijke V.V.V. en een muziekvereniging. rust met de mededeling dat deze over het algemeen zullen worden vernieuwd. De Eerste Kamer heeft tenslotte de begroting van Verkeer en Waterstaat aangenomen, evenals de begrotingen het Scheepvaartfonds, het Zuider- zeeefonds, de P.T.T. en het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 11 Maart. Mansholt met de Kamer „uit vissen" Algemene instemming met wet bijdragen verbetering binnenvisserij (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gisteren blijven steken in de behandeling van de wet bijdragen verbetering binnenvisserij. Deze wet beoogt een bezettingsmaatregel te legaliseren. Reeds voor de oorlog gin gen trouwens de gedachten in de richting het heffen van bijdragen van ieder, die als beroep, bij wijze van sport of anderszins de binnenvisserij uitoefent, variërend naar gelang men vist in het bezit zijnde van een hengelakte, een kleine visakte of een grote visakte. Die gelden worden dan gebruikt ter verbe tering van de visstand, door het kweken of aankopen en uitzetten van pootvis, be strijding van de waterverontreiniging enz Het enige verschil met de bezettings- maatregel is, dat het beheer der gelden wordt opgedragen, niét meer aan een commissie, maar aan een organisatie, waarin de overheid voor één der die mee spreekt, voor een .ander derde vertegen woordigers van de beroepsvissers er voor het laatste derde vertegenwoordi gers van de sportvissers. Over het algemeen was men het met de opzet van het wetsontwerp eens. Dit bleek wel uit de redevoeringen va: heren Van der Zaal (AR), De Ruiter (CH), Emmens (Arfo), Van der Ploeg (KVP), Den Hartog (VVD) en Hoog- carspel (Comm.). De minister was met ds Van der Zaal er van overtuigd, dat het welsontwerp van grote betekenis is, niet alleen de verbetering van de binnenvisserij, maar ook omdat er een verbetering is gekomen in de verhouding tussen de organisaties van de beroeps- en de sport- rs. De bewindsman kondigde aan, een henzieninig van die visserijwet spoedig zal worden ingediend. Verschil lende sprekers hadden er op gewezen, dat de bijdragen toch eigenlijk niet moe- worden gebruikt voor de bestrij ding van de verontreiniging van het va ter. Zij gingen hierbij uit van de stelregel: wie de verontreiniging ver oorzaakt, moet de bestrijding daarvan betalen. De minister vond, dat het zo eenvoudig tooh niet ligt. Maar hij was 'blij, dat er zoveel instemming was: het bleek, dat hij met de Kamer todh wel issen kon gaanVanmiddag werd het, debat voortgezet- COLADEKORRELS Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Wassenaar (vac.-W. van Wijngen) S. H. Spanjaard te Groningen. epba M. J. v. d. Berg. hulpprediker te Kruisland. Gerëf. Kerken Beroepen', te Paesens cand. K. A. Flret te Bergambacht; te Wierum (Fr.) cand. S. A. Boonstra te Groningen; te Tijnje cand. B. J. Oosterhoff te Hoog- kerk. Be d a n k tvoor Rijnsburg (3e precL- pl.) G~. N. Lammens te Heinkenszand. Beroepbaar: de classis Grootegast heeft praeparatoir geëxamineerd roepbaar verklaard R. J. Beukema te De Leek (Gr.), cand. aan de V.U., die evt. beroep terstond in overweging zal Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Rozenburg cand. G. Zomer te Utrecht. Chr. Geref. Gemeenten Beroepen: te Zunderdorp (gem. Amsterdam) M. J. Middelkoop, lerend ouderling te Schiedam. Candidaten Nobelprijs voor de vrede De Noorse commissie voor de Nabel- prijs heeft gisteren bekend gemaakt dat 27 personen en vier instellingen opge geven zijn als candidaten voor de Nobel prijs voor de vrede 1952. Onder hen bevinden zich de 73-jarige Amerikaanse theoloog Frank Bucli- ma n, de bekende leider van de Oxford- groep en van de morele herbewape ning; de 57-jarige Oostenrijkse graaf dr R. N. Co n hov e C a 1 e de Minister Mansholt beslist: Melk voor de consument niet vetter Invoering van twee soorten stuit op bezwaren Minister Mansholt is voorlopig niet m plan het vetgehalte van de con- sumptiemelk te verhogen. Een toene ming van het vetpercentage met een half of één procent zou een belangrijke prijs stijging veroorzaken. Ook voelt de minister niet voor het idee vaq sommige Eerste Kamerleden om melk met een hoger vetgeehalle tegen vrije prijzen in de handel te brengen laast de gewone melk met 2.5 procent 'et, waarvoor een maximum-prijs blijft astgesteld. Het in de handel brengen •an deze twee soorten zou niet alleen moeilijkheden veroorzaken voor de melk handel, die steeds voldoende melk van verschillend vetgehalte in voorraad zou moeten hebben, maar ook voor de af nemers, die moeilijk kunnen nagaan of zij inderdaad de bestelde soort hebben ontvangen. Dit verklaart de minister ir antwoord op het voorlopig verslag var de Eerste Kamer over zijn begroting. Commissie Nationale Herdenking De Commissie Nationale Herdenking heeft als opvolger van de heer M. Har- gische faculteiten in de Ver. Staten tog. tot secretaris benoemd de heer A. j vangen, aan de Universiteit te Boston - W. ae F.uytex van S'.eveninck, luitenant-aan de Theol. Hogeschool te Newton kolonel b.d., alhier. Het secretariaat (Mass.) Hij heeft verzocht deze benóe- blijft gëvëstlgd Laan Copes 15. Iming in beraad te mogen houden, -.-c de Pan-Europese bewe ging, die in 1950 de vredesprijs Aken verwierf; dr Felix Kers de vroegere Finse massage-arts van Mimmler, die Himmler heeft doen af zien van zijn duivelse plan om bij de nadering der geallieerde legers de con centratiekampen te vernietigen, door honderdduizenden werden gered (hij is grootofficier in de orde Oranje-Nassau en heeft in 1950 enige tijd in Den Haag als arts gepraktiseerd, terwijl hij ook voornemens was zioh in Nederland te vestigen); voorts de Britse politicus Philip Noël Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester B. Pearson, de theo loog, philosoof en musicus prof. dr Al- bert Schweitzer te Lambarene, de Academie voor Internationaal Recht. De sociale status van de student Onder auspiciën van de Nederlandse Studenten Raad zal van 19-22 April te Amsterdam een congres gehouden den over de sociale status van de stu dent. Dr J. C. Hoekendijk tot hoogleraar benoemd Dr J. C. Hoekendijk, secretaris evangelisatie bij de Wereldraad vai ken te Genève, heeft een benoeming tot hoogleraar in de zendingwetenschap godsdienstgeschiedenis aan twee theolo- PODENToood,»M(N MUi, itie). Het lied der aethergolven ZATERDAG 8 MAART. HILVERSUM I (402 m). VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.01 Gram. VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10-21 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.30 Sopraan en plano. 12.00. Lichte muziek 12.33 Dansmuziek. 1.00 Nieuws. 1.15 „Kleini Zonden hoorspel. 1.30 Omroeporkest. 2.11 Voor de Jeugd. 2.30 Koorzang. 250 Boekbe spreking. 3.05 Dansmuziek. 3.30 „Vai wieg tot het graf", causerie. 3 45 Gram ieuws. 6 15 VARA- Varia. 6 20 Roemeense muziek. 6.35 V Actualiteiten. 8.15 muziek. 9.45 Soc. c< sextet. 1030 „Onde 10 50 Gram. 11.00 Nli VARA: 8.00 Nieuws. 805 v. progr. 9.15 Tiroolse ïmentaar. 10.00 Strijk- de pannqn". hoorspel. Dertigste AdvertentieI ten to „nsielling'porsonenauiomobtelen 9 Maart sluiting 17 uur 29 FEBRUARI «/m 9 MAART Geopend ven 10-17 en 19-22 uur ENTREE f f.SO INCU BEL. RAI-Gebouw Amsterdam .„Hoe zij voelde de streling van zijn stem weldadig over haar heen gaan. „Dik in orde" antwoordde zij lachend, maar zij wist dat zij loog. Het was niet in orde, haar vader was ongenietbaar vanwege de reis welke „Hm", zei de Jong terwijl de staan, de ganse dag door sneerde hij over fijne t het met jou?" riep Willem terug en beschuiten die ongenietbaar waren. Al die lui grinnikten fin M hhlr*dJ!fTr de ker- h0lden dekat' Een «tpiaats werd hem niet aangeboden, daar- Heer" illd-mLfw"1 zoneen ..Looft den om schoof hij naast de jongens op de zitbank Heer als de centjes die een ander toekwamen neer. Daar zat hij tegenover de Jong. in hun zak rolden. „We moeten ee„s praten.. begon hg_ Veel ging Toos naar de wal voor een gezoch- „Er valt niets te praten" bromde de Jong Willem had kunnen maken, terwijl hij werkloos te boodschap, maar altijd weer moest zij na wiens bovenlip nerveus trilde als een voorbode aan de wal moest blijven liggen. Hij zag een korte tijd terug naar een razende vader. van de komende woedeaanval lange reeks van onaangenaamheden in 't ver- Dit alles vertelde zij Willem tijdens hun eérste ^illerr?. kende dit verschijnsel uit de verhalen schiet, want die rijke stinkerd van een Mondijn samenzijn na zijn reis naar Nederland. Somber *velke bij van "e zoons had moeten aanhoren, zou van de directie alle vette karweien weten zag zij tegen de" komende dagen aan en als Wil- daar0.m maakte hij een kalmerend gebaar en los te praten. Hij vloekte het roer naar de voor- voorzichtig de woorden kiezend sprak hij: ..Jii steven en naar een verklaring wilde hij niet luis- u teren. De uitvoerder had hem gezegd dat de sterkste boot voor deze reis was aangewezen, doch hij wilde geen rede verstaan. Hij kende de mooie smoesjes waarmede de vuilste zakeh werden goedgepraat, niet voor niemendal was hij in de sleepdienst grijs geworden. Geld word door geld Voorgetrokken en daarom kreeg Mon dijn de goede opdrachten. 2^eventig maal zevenmaal Een schandaal was het en dat C. BAARDMAN i kerel die zijn dochter wilde vrijen. Zijn vrouw kon geen goed doen, haar eten was aangebrand of „„«-j®E. ®d- en wist tastell®n te zout, als zij glimlachte, vloekte hij over haar «f® Z'J eCn Zeer na J einde kortzichtigheid die niet wilde zien hoe hij in de r» luren werd gelegd, en als zij ernstig voor zich r,~i Hf uit 00 ,Dat kan niet Toos", stelde Willem vast, raasde hij dat hij niet zijn leven lang •-'e vader kan onze verkering moeilijkheden bent in je wiek geschoten de Jong en dat kan ik me goed begrijpen". Dan ben je verstandiger dan de huts hier aan boord die niet wil zién hoe ik vooraan gezet ben", antwoordde de Jong en een begin van ontspanning was op zijn gezicht waar te nemen. Willem buitte de verbeterde stemming uit door te zeggen: „Ik heb vannacht eens liggen prak- kizeren hoe we in de toekomst zulke dingen kun nen voorkomen en ik heb een aardig voorstel". „Laat horen" zei de Jong al Weer iets toe schietelijker. Wij zijn hier voorlopig samen op het werk en jij bent de oudste, nu wilde ik het zo regelen, dat jij met de heren van 't kantoor de dienst uit- knobbelt, dan is de eerste keus aan jou en daar 7.30 Geestelijke liederen. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8 15 Gram. 8.40 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10 00 Voor de kleu ters 10 15 Maastrichts Sted. Ork. en soliste. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewtjzr Harmonie-orkest. 3 00 Krc en Kunsten. 3.38 Dames! ..De vliegende Hollandci nheid van het Gregon. 4.05 Gram. 4.20 ropole-orkes 0 30 Wij luie causerie. 8.35 Gram. 9.10 Mi 9.50 Sport. 9.55 Verzoekprogr. en de Zondag in. 11.00 Nieuws. 11.2212.00 Radio Philh. Ork. BBC Home Service. 330 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 12.45 Orkestmuziek. 1 25 Gram 2 00 Nieuws. 2.10 Gev progr 3 10 Orkestconcert. 3 40 BBC Northern Orchestra 4.40 Sport. 5 35 Grai 6.00 Voor de kinderen. 7 00 Nieuws. 7.15 Sport 7.30 Amus muziek. 8.15 Interv 8 45 Parlementsovj 10 00 Nieuws. 10.11 11.45 Avondgebeden. 12.00 Nieuw ENGELAND, BBC Light Progr. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Ge 1.00 Pa riem entsoverzicht. 115 Ge1 1 45 Gram. 1.55 Sport. 2.15 Hoorspel. 2.45 Or kestconcert 3.30 Gev. mui. 4 00 Militair kost en solist. 4.45 Sport 5.45 Gram. Filmbeschouwing. 6.30 Sport 7.00 Jazzr 7 45 Vragenbeantwoording 8 00 Nieuws Sporty 8.30 Hoorspel. 9.30 Verzoekprogi i sted. Lichte muz ten. Lichte VNKRIJK, Nat. Proj 0 Orkestconcert. 100 irecltal. 2.00 Nieuws soliste, ek 1145 Rumba- nuziek. Niei BRUSSEL 324 m. 12.34 Gram. 1.00 Niéuws 1.45 Gram. 2 00 Klas en 4.35 Gram 5.10 Gram. 5.4; e soldaten 7 0< 0 Voordracht. 9.15 Act 9 30 3 00. 3 30. les 5.00 Nleu- iduo. 6.30 Voor vs. 11 30—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. roeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10, 21 am. 4.15 Dansmuziek. 5.00 Nieuw 6.30 Acc, 7.00 Pianorecital. 7.: Idem. 7 45 Nieuws. 8 00 Gran iporkest P.I5 Gram. 930 Jazzmu (vs. 10 10 Dansmuz. 10.50 Nieuw tegen een doodgraversgezicht wilde aanzien. Als vauei Mil uuze veixenng moemjKneaen in heb ie als onrijp recht nr," weg leggen, maar onze liefde zal sterker De Jong greep naar zijn pijp en deed alsof de zon joeg hïj° hen op om te "gaan boenen of niet> doch tLrwille van Toos bezon hij zich op fjlffzaam^tonl^hH^^nH^mot i?^r A ,i, ,i4 imiddelen die konden leiden lot oon langzaami stopt? hy de pyp met tabak, er scheen geen einde aan de plechtigheid te komen, doch no h,4 ho„, u l, i toen eilldelok rook kon uitblazen zei hij: „Dat De Jong had hem slechts kort en onverstaan- heb Jii niet eek bekeken er is veel vnnr te ge gepoets nu nooit een einde zou nemen De oaar gegroet, doch hierdoor liet Willem zich niet zeggan maar er is ook het een en ander terrèn jongens lieten zich veel van hem zeggen, doch afschrikken en de morgen na zijn terugkomst in te brenj"" g tapte hij tegen de tijd van koffie drinken de „je moet hot natuurlijk zelf Weten, 't is van ;^Uy,an.de.Eben-Haezer binnen alsof alles mjin zo maar een gedachte Misschien weet jij iets beters (Wordt vervólgd) zijn zoons rustig op het dek lagen te stoven in £,Jn dan zijn woede" Willem vreesde de strijd de zon joeg hij hen op om te gaan boenen of oi?1' doch ttrwille van Toos bezon hij zich op poetsen, doch als zij uren lang met poetsdoeken middelen die konden leiden tot een vreedzame langs machinedelen liepen, waarop geen smet te samenwerking, zien viel, vroeg hij verontwaardigd of dat eeuwi ge gepoets nu nooit een einde zou n jongens lieten zich veel van hem zeg_ als het hun te bar werd trokken zy van boord af naar Luik, waar café's waren en muziek, waafbij zij bun onredelijke vader konden verge ten. Zijn hevigste aanvallen kreeg Toos te door- Zeepost Zeepost kan verzonden worden met de volgende schepen (tussen haakjes de data waarop de post moet z(jn bezorgd): naar Indonesië_ms. Tawali (11 Maart), Nieuw-Guinea ss. Rèmpang (22 Maart); -Canada-ma-Westerdam (13 Maarti; Aus tralië en Nieuw-Zeeland via Engeland (8 Maart), Zuid-Amerika ms. Alnati (11 Maart), PROMOTIES. AMSTERDAM, (Gcm. Univ.). 6 Maart. Be- arderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift ,Een experimenteel ipspanningslijnei ta bij lage tempera toestandsvergelijkini heer T. Wassena ROTTERDAM. 6 ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 6 Maart. Ge slaagd: doet. ex. natuurkunde K Compaan (met lof) en F J de Heer, A'dam: cand. ex. wis- en natuurkunde J W Bakhoven, A'dam, J O O Hoeke, Haarlem en A Th A Dekker. Hoorn: cand. ex. rechten me], J C P Nier- hoff, mej I. Essed ----- ROTTERDAM. 6 Maar cx P J de Jongh, R'dam: N S Zondervan, UTRECHT. 6 Maart. Gesla. A Steen hulzen, X ncj C B Th Blij der len: mej M H de B ein, Zeist: kerkelijk tc, Amersfoort: doet df. Houdt juist nu uw voeding op peil! Kies lékkere Kamercommissie houdt vol: Ontslag ambassadeur in Moskou ongegrond De commissie uit de Eerste Kamer voor verzoekschriften blyft het ontslag uit de diplomatieke dienst, dat in 1943 ongevraagd is verleend aan de oud ambassadeur in Moskou, C. Baron van Breugel Douglas, als ongegrond beschou wen..- Zy is van mening dat haar con clusies over deze zaak, die door de. Kamer zijn aanvaard, door het antwoord minister Stikker onaangetast blijven, wordt gezegd in het voorlopig ver slag over de brief waarin minister Stikker in November zijn antwoord aan de Kamer heeft toegezonden. Vragen over ontslag van Urker vissers Over het ontslag van de Urker vissers in Argentinië heeft het Tweede Kamer lid Van der Zaal (A.R.) nu aan minister Mansholt schriftelijk enkele vragen ge steld. De heer Van der Zaal informeert o.a. of het waar is dat de Urkers wer den ontslagen omdat zij weigerden Zon- dagsarbeid te verrichten en of dadelijk na het ontslag Belgische vissers gereed stonden om hun taak over te nemen. Ook vraagt hij welke maatregelen de minister denkt te nemen. De Zaandam—ier Baerveldt van de fa Betona, die vorig jaar onder notarieel toezicht in één dag een huis bouwde zal een fabriek oprichten in Prince George (Canada) om bungalows te vervaardi gen, waarvoor de onderdelen uit Neder land komen. Uit de Pers NATO of NAVO De Msb. schrijft: Internationaal wordt over de Nato de North Atlantic Treaty Organisation ge sproken en geschreven: zelfs de nogal nationalistische Fransen, die het nooit over de Uno (United Nations Organi sation) maar steeds over de Oou (Orga nisation Nations Unies) hebben, houden aan Nato vast al schrijven zij het meestal met vier hoofdletters: N.A.TO. In Nederland hoort m&n nog al eens spreken van Navo, d.w.z. Noordatlan- tische verdragsorganisatie; met tractaat had men Nato kunnen behouden. Het ging ditmaal makkelijk; andere keren, houdt men aan de Engelse formulering ast wat toch ook zijn voordeel heeft, ••'ijl ten slotte ieder, die met die af kortingen te maken heeft „de volledige tekst" onwillekeurig voor de geest krygt. Bij het toch al bijna ontelbare aantal van zulke nieuwe „woorden" die de in ternationale wereld zijn binnengeglipt "m Frans blad gaf er onlangs meer een halve pagina vol van is het voordeel, dat een zo groot „elijke eenvormigheid wordt nagestreefd. Als men de afkortingen in twee of drie talen moet onthouden, wordt van het geheugen toch wel wat heel veel geëist. Wat er eahter van zij, met Nato en Navo wordt precies hetzelfde bedoeld: de organisatie, welke zioh met alles wat de strijdmacht van de Noordatlantische vordedigingsgemeenschap 'betreft bezig houdt- EjD-G. betekent Europese De- fensiegemeensahap; als men straks wel licht ergens E.V.G tegenikomt, zou dit kunnen betekenen Europese Verdedi gingsgemeenschap. In een Frans blad zagen we reeds D.C E-: we hebben ach terhaald dat dit is: Défense Cornmu- nauté Européenne, kort en' bondig Europees leger genaamd; en de Ameri kanen maken er van DEC. (Defense European Community). Ten slotte ech ter is verwarring over letters minder gevaarlijk dan de verwarring over de wijze waaop men de Atlantisdhe en Europese gemeenschap zal redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2