Jlicutue jTciJtsriie (Cetiraiü Interview met prof. Veeneklaas Klinkende overwinning van Churchill dubbele nederlaag voor Attlee Amerika beloofde millioenen, maar tot nu toe nog niets gaf hoog Pinay's kansen niet aangeslagen Ambtsgeheim en doodsoorzaak Indon. kabinetsformateurs nu weldra gereed Wist U DONDERDAG 8 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 9 6— pet kwartaal; f 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter fBU contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9373 Directie: F. DIEMEJt CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantpastictj Is ghfbltocn tnfln bert ia Icgljcaspoet" Laboui-iebellen steken de kop weer op Dit is de 18-Jar. Elisabeth van Dijk uit het itukidersgezin Wateringen, die, zoals be kend is, er niets voelde, te emigre- DE SCHITTERENDE OVERWINNING, die Churchill gisteren in het Lagerhuis op de socialisten heeft behaald, is een dubbele neder laag voor Clement Attlee geworden. Niet alleen werd diens motie van wantrouwen met 314 tegen 219 stemmen verworpen, maar ook onthielden zich 62 leden van de Labourfractie. allen aanhangers van Bevans linker vleugel, van stemming. De onenigheid onder de socialisten over de defensie-politiek trad daardoor opnieuw duidelijk aan het licht. Het ver loop van het interessante debat bewijst, volgens Reuter, dat Bevan in z'n streven naar de macht in de Labourpartij aan de winnende hand is. Uit de stemming blijkt, dat hij nu al gen doen of waarborgen geven, zo zeide kan rekenen op de aanhang van bijna „Wij hadden in dit land zelfs geen enkele geregelde gevechtsformatie. Hoe- een invasie van uit de lucht niet waarschijnlijk lijkt met het oog op onze vlootkracht en onze geallieerden achtte ik het juist, alle voorzorgsmaatregelen te »n tegen mogelijke aanvallen door parachutisten." Hij zeide voorts, dat hij daarom 250.000 officieren en manschap pen, die toen in depot lagen of in oplei ding waren, organiseerde in effectieve gevechtsgroepen, die nu 502 mobiele co lonnes omvatten. Allen zijn voorzien van geweren, machinegeweren en munitie. i vijfde deel der socialistische fractie in het Lagerhuis, hetgeen meer is dan in het verleden het geval was. Duidelijk is gebleken, dat Bevan's in vloed groeiende is. Wel heeft hij eer gisteren in een besloten vergadering van de Labourfractie tegenover Attlee het onderspit moeten delven. Hij immers wilde een motie indienen, waarin zou worden uitgesproken, dat de bewapening op een te grote schaal plaats vindt, doch gisteren heeft hij zich met de zijnen openlijk aan de partijdiscipline onttrok ken, toen het in het Lagerhuis op stem men aankwam. Het reeds lang bestaande conflict Attlee-Bevan is hiermee in ver scherpte vorm openbaar geworden. In de motie van wantrouwen steunden de socialisten het defensiebeleid var. de conservatieve regering, maar zij betwij felden of het kabinet van Churchill de bekwaamheid bezit, de uitgestippelde politiek ten uitvoer te brengen. Zoals men weet werd het huidige defensie program destijds door de socialistische jregering opgesteld. Richard Crossman, die de Labourrebellen vertegenwoordig de. zeide in een scherpe redevoering Attlee's motie niet te kunnen steunen. Pas in de laatste plaats zou hij Churchill diens bekwaamheid om een defensie-pro gram uit te voeren willen betwisten. Eerder was hij geniegd te twijfelen aan het vermogen van de minister-president om te beslissen of aan de bewapening, dan wel aan de economische en sociale verdediging van de democratie de voor rang moet worden gegeven. Verwijt aan Amerika In de rede, die Churchill hield maakte hij een verwijt aan het adres van Ame rika, toen hij er op wees, dat Engeland nog geen Amerikaanse hulp heeft ont vangen, die gelijke tred houdt met de defensielast die de socialisten destijds op zich geladen hebben of die in overeen stemming is met de Britse behoeften. Van de 300 millioen dollar die Amerika onlangs heeft toegewezen heeft Enge land nog niets ontvangen. Churchill gelooft niet. dat het huidige bewapeningstempo voldoende is voor de veiligheid ingeval van oorlog. Hij ver trouwt op de snel groeiende en overwel digende kracht van Amerika, wat betreft de atoombom. Hij hoopt en gelooft dat dit wapen afschrikwekkend zal werken, maar kan geen beloften of voorspellin- Naaktloperskolonie De minister-president verklaarde, dat zijn eerste indruk van de verdedigings werken van z'n land er in October geweest, die hem de sensatie gaf een buitengewone naaktheid, zoals hij tevoren in vredes- of oorlogstijd nog gevoeld had: bijna alsof hij in naaktloperskolonie woonde Oplichter deed of hij hoteldirecteur was Amsterdammer in Monte Carlo gearresteerd De 41-jarige D. K. uit Amsterdam is gisteren in Monte Carlo gearresteerd, beschuldigd van oplichting. K. verbleef In het grootste hotel in Nice onder de naam van L. van Sterkenburg. Hü ver liet het hotel zonder te betalen. Later daagde hü op in een hotel te Monte Carlo onder de naam De Rougemont Saint-Michel. Hier deed hü Zich als een Belg voor. De Franse politie deelde mee, dat K. in 1948 door de Nederlandse politie ge zocht werd wegens fraude en het aan brengen van mensen bü de Duitsers tü- dens de bezetting. De naam L. van Sterkenburg, die de oplichter heeft gebruikt, is die van de directeur van het Doelenhotel te Am sterdam. Deze is vier dagen geleden door het hotel Negresco te Nice opge beld, met de mededeling, dat zün „broer", die in de trein zün bagage en geld was kwüt geraakt, om geld had ge vraagd. Hü had het kaartje van de Am sterdamse hoteldirecteur getoond. Deze antwoordde, dat er iets niet klopte, om dat hü geen broer heeft. Hü adviseerde dan ook om de man geen franc te be- Meisje omgekomen op onbewaakte overweg Gistermiddag is op een onbewaakte overweg te Meppel een zesjarig meisje door een dieseltrein gegrepen en op slag gedood. Het meisje en twee vriendinne tjes fietsten achter elkaar over de over weg, blükbaar zonder dat zij de trein hadden zien aankomen. Het voorste kind was nog juist op tijd de overweg over, het achterste bleef voor de trein staan. Het slachtoffertje reed in het midden. Aan de Sluisjesdük te Rotterdam is gisteravond het levenloze lichaam ge vonden van de 51-jarige C. van Maurik uit de Spanjaardstraat, die mogelijk door een defect de electrische stroom klophamer door het lichaam heeft ge kregen. Eisenhower confereerde in Turkije Generaal Eisenhower heeft gisteren b Istanboel (Turkije) besprekingen ge voerd met de Turkse premier, Adnan Mer.deres, de minister van Buitenlandse Zaken Foead Koproeloe en de staf van de generale staf, Noeri Jamoet. Deze besprekingen vloeien voort uit de op neming van Turküe in de N AT O. De generaal verklaarde .getroffen" en „opgebeurd" te zün door de moed, vastberadenheid en kennis van wereld- aangelegenheden, die de Turkse mili taire leiders en staatslieden aan de dag legden. Canada het tirek spoorloos verdween. Haar ouders en broertjes en zusjes zijn nu zonder haar aar het nieuwe Geen geestdriit Tenslotte gispte hü Labour vanwege de onenigheid binnen de partij. Hij vér- klaarde te hopen, dat haar motie van wantrouwen niet zal betekenen, dat de socialisten van plan zün terug te vallen op hun vooroorlogse tactiek om te stem men tegen alle noodzakelyke defensie- maatregelen. Hierop antwoordde Shin- well, de vroege socialistische minister van oorlog: „De Labourpartij mag zich niet verontschuldigen over hetgeen zij deed op het gebied van de defensie. We deden dit, omdat wjj er in geloofden, hoewel wü er tegelykertijd geen geest drift voor gevoelden Géén emigiantenbloed... vlak Opzienbarende arresta ties in het Ruhrgebied Vier industriëlen uit het Ruhrgebied zyn gearresteerd, omdat zij Westerse in dustriële geheimen aan de communisten verkocht hebben, heeft een woordvoer- voor het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn verklaard. Een en ander heeft uiteraard nogal opzien gebaard. Bankdirecteur in Dordt in hechtenis De bankdirecteur P. B. B. te Dordrecht is dezer dagen in hechtenis genomen, on der verdenking van schuld aan fiscale overtredingen. B. zou hierdoor zowel zichzelf als zün cliënten hebben willen bevoordelen. Daardoor werd de Neder landse Staat voor tienduizenden guldens tekort gedaan. Het betreft hier overtre dingen van het Besluit Herstel Rechts verkeer en van het Buitengewoon Navor der ingsbesluit De bank staat buiten de manipulaties van B. De Fianse regeringscrisis Generaal De Gaulle verwacht spoedig kabinetsformateur te worden Generaal De Gaulle verwacht spoedig te worden belast met de vorming van I een kabinet. Dit heeft Terrenoire, secretaris-generaal van De Gaulle's I R.P.F. gisteren laten weten, nadat de parlementsfractie met het partijbe stuur had vergaderd onder leiding van de lange generaal. Terrenoire deelde voorts mede, dat de R.P.F. Antoine Pinay niet zal steunen, als hij vandaag voor de Nationale Vergadering verschijnt om het vertrouwen als minister president van Frankrijks zeventiende na-oorlogse kabinet te vragen. De kansen van Pinay zijn hierdoor zo sterk gedaald, dat gevreesd moet wor den voor een teleurstellende uitslag. Gisteren leek het er op, dat Pinay nog een redelijke kans had op een behoor lijke meerderheid. Op de beurs kwam dit vertrouwen tot uiting in het feit, da*, de franc niet beneden het peil daalde, dat Dinsdag was bereikt. Toen echter de mening van de Gaullisten bekend was. verdween het optimisme en men heeft zich reeds vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat Pinay geen meerderheid krijgt. Intussen zijn er nog mogelijkheden. De kans bestaat, dat enige Gaullisten pinay tóch zullen steunen. De socialisten heb ben gezegd, zich van stemming te zullen onthouden, maar zeker schijnt dit nog niet te zijn Gebeurt het echter wel. dan zal Pinay. zelfs indien hij alle stemmer, van de r.k. volksrepublikeinen (MRP^ krijgt meer stemmen van de zyde deT Gaullisten nodig hebben dan hü waar- sc*»ünl<»k zal krijgen. Tenslotte nog de mening van Teddy- Onbezorgd geniet Koning Boudewijn van België (links) van de wintersport in Zwitserland, waar hij het gekrakeel van zijn landgenoten, dat nog her haaldelijk om zijn persoon opleeft, even kan vergeten. Met hem beoefenen Prins Albert (rechts) en zijn stiefbroer Prins Alexander dagelijks de skisport. Afrasteren is voortaan heel gemakkelijk Een vinding van de heer D. Looü te Willemstad (N.-B.) maakt het mogelyk op veel eenvoudiger, goedkoper ma- dan tot dusver weiden en sportvel den af te rasteren. Hy heeft een soort paal geconstrueerd, waarbij geen hamers, krammen, spijkers of porceleinen potjes (bij electrisch schrikdraad) meer nodig de draad te bevestigen. Door middel van een gleuf kunnen alle soor ten draad in de paal worden gedrukt en kan de draad dan nimmer meer los6toten. Op dezie vinding is octrooi aangevraagd. „Deutschland über alles" weer hèt volkslied? Het parlement van SleeswijkHo-lstein heeft een voorstel, om het „Deutschland, Deutsohland über alles" weer als hèt Duitse volkslied in te voeren, aangeno men. Aan president Heuss zal worden verzooht, dit voorstel te bekrachtigen- In de resolutie, waaraan de rechtse ooalitiie-regerinig haar fiat gaf, wordt ge zegd. dat geen ander lied zo zeer in het Duitse volk geworteld is. De resolutie vraagt alle drie coupletten van het lied te behouden- De socialisten verzetten ziCh tegen het lied. In het parlement stemden vandaag zü en de Deense min- debheidspartü tegen de resolutie. Duitse invoerrechten op groenten te hoog Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft de regering ver zocht zo spoedig mogelük onderhande lingen met de Westduitse autoriteiten te openen over een onmiddellüke verlaging van de Duitse invoerrechten op kas- groenten zoals sla, komkommers er bloemkool. Burgemeester met auto onder water De burgemeester van Dantumadeel, mr P. T. van der Herberg, is gisteren, vermoedelük doordat een bestelauto geen voorrang verleende, bü Leeuwar den met zün auto van de weg gevlogen, over de kop geslagen en ondersteboven in een sloot terechtgekomen. De burge meester en zün echtgenote verdwenen onder water. Zü werden gered door de chauffeur van de bestelauto. In een pas serende vrachtauto zün de burgemeester en zün vrouw, doornat en bemodderd. naar hun woonplaats Veenwouden te ruggekeerd. Weer een lijst Twee Ned. gevangenen in Korea De nieuwe lyst van 174 krügsgevangen militairen der Verenigde Naties, waarover de V.N. inlichtingen aan de Nobrdelyken hebben gevraagd, bevat o.a. twee namen van Nederl. militairen: de soldaat F. U. Lamberti uit Maastricht en de sergeant C. J. A. van der Snepscheut uit Best. On der de anderen zün 164 Amerikanen. Ontslag van 70 man bij Hartog in Oss De N.V. Hartag's Vleeswarenfa'briek in Oss heeft by het gewestélyke arbeids bureau een aanvrage voor het ontslag 70 werknemers ingediend. Het ont- is een gevolg van algemene be- drijfsslapte. Er worden vooral jeugdige mannelyke en vrouwelijke arbeidskrach- door getroffen. Buit in vier jaar ten minste f 300.000 Auto's vol materiaal gestolen bij Amsterdams G.E.B Tegen 35 verdachten straiien van 4 maanden voorwaardelijk tot 1 jaar geëist De hele dag heeft de Amsterdamse rechtbank zich gisteren bezig gehouden met een lange reeks diefstallen van materiaal ter waarde van in totaal min stens f300.000 bij het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf in Amsterdam. Bij deze diefstallen zijn 43 verdaehten betrokken, van wie er gisteren 35 terechtstonden. Maar vermoedelijk wandelt in het bedrijf een nog veel grotere g oep oneerlijken rond, die tot nu toe ongrijpbaar was. zei de offi cier van Justitie. Grote hoeveelheden koper, lood. vylen.i jarige magazynbediende F. E. en de boren, 67.000 lichtstoppen en zelfs brand- 52-jarige chauffeur P. V., werd resp. een blusapparaten werden in de afgelopen jaar en negen maanden geëist. De voor- vier jaar door het personeel in de autoi naamste heler roorde acht maanden van het GEB geladen en rechtstreeks tegen zich eisen en voor de overige ver- naar de opkopers vervoerd. dachten varieerden de straffen van vier In de magazijnen waar het nieuwe ma-! maanden voorwaardelük tot acht maan- teriaal lag opgeslagen, heerste volgens de den onvoorwaardelük. Een van de ver- officier van Justitie een te grote vrijheid, dachten werd reeds in vrijheid gesteld. Uitspraak op 19 Maart. Zaak-Stahremberg thans geregeld Prins verliest eigendommen als hoogverraad blijkt De Oostenrijkse volksvertegenwoordi ging heeft met 142 tegen één stem, bü 21 onthoudingen, twee compromis-voor- stellen goedgekeurd, die betrekking had den op het eigendomsrecht op de 82 landgoederen van de voormalige Oosten- rükse prins Ernst Rüdinger von Stahrem- berg, indertüd de leider van de Fascis tische „Heimwehr". In Januari van dit jaar gaf het Hoge gerechtshof de eigen dommen, bestaande uit 82 kastelen, bui- tenverblyven en huizen, terug aan von Stahremberg. Hierop volgde een goli van protesten van socialistische züde. De gewijzigde en thans goedgekeurde voor stellen voorzien in het volgende: De landgoederen van de prins zullen worden beheerd. Als Stahremberg zich heeft schuldig gemaakt aan hoogverraad, zal hü zün bezittingen niet terugkrügen. Een overdracht van de bezittingen aan de zoon van de prins of aan een derde, zal niet worden erkend. Malik naar New York vertrokken De vertegenwoordiger van de Sowjet- Unie bij de V.N. Jacob Malik is gisteren per vliegtuig uit Moskou naar New York vertrokken. Hü reist over Berlün. Een volledige contróle was echter niet mogelyk. want de voorraad bestond uit niét minder dan 50 000 artikelen, die te zamen een waarde van f 13 millioen ver tegenwoordigden. Ook al zouden er fou ten bii de leiding van het bedryf schuilen, het gaat niét aan de schuld op haar af te wentelen. 1 Wanbeleid Niettemin wierpen de verdachten de officier voor de voeten dat de leiding niet op een paar honderdduizend gulden na kon zeggen hoeveel er zoek is geraakt. Er werd een wanbeleid gevoerd in een be dorven atmosfeer, verklaarde men. Voor beeldige huisvaders en goede vaklieden hebben zich laten meesleuren in diefstal len waarin baas en knecht betrokken De officier erkende dat het stelen zich als een bacil heeft voortgeplant, maar dit heft de persoonlüke verantwoordelykheid niet op, meende hij. Tegen de beide hoofdschuldigen, dé 30- Belgisch blad beweert: „Urker vissers namen zelf ontslag" Naar het Belgische blad Het Volk he den bericht, zouden de Urker vissers in Argentinië zelf hun ontslag hebben uit gelokt. Het blad verneemt in Oostendse visserskringen dat de Urkers het werk waarvoor zü waren aangeworven reeds spoedig beu waren en hierop gretig het argument van de Zondagsrust zouden hebben aangegrepen om ontslagen te worden en winstgevender werk in Ar gentinië te aanvaarden. beer, de Deense Ferdnand„In Tunis is men algemeen van mening, dal Frank rijk nog niet rijp is voor zelfbestuur". Drievoudig bankroet Toen Pinay vanmorgen de Nationale Vergadering verzocht, hem tot premier te benoemen, wees hij er op, dat Frank rijk voor een drievoudig bankroet staat, nl. ten aanzien van de deviezen, de schatkist en de begroting. De waarheid hard, doch voor niemand een ve sing. Ineenstorting van de franc wanhoop in de huizen en wanorde straten brengen. Het begrotingstekort bedraagt 400 milliard francs. De staat moet zich kwüten van verplichtingen en de prüzen moeten gehouden worden. De moeilijkheden verholpen worden door technische maatregelen, getroffen in een sfeer een politieke wapenstilstand. Rigor bezuinigingen in de uitgaven mo worden doorgevoerd, verspilling fraude moeten gestraft worden. Een st ge belastingcontrole en bestraffing ontduiking is nodig. Hij wilde de resul taten enkele maanden aanzien, alvorens een algehele belastingverhoging in weging te nemen. In politiek opzicht stelde Pinay de volgende maatregelen voor: hervorming van de grondwet; opheffing van de leef tijdsgrens voor pensioengerechtigden voor staatsemployé's en werknemers de genationaliseerde industrieën; uitr pen van een politieke amnestie; hervor ming van de stakingswetten teneinde „willekeurige stakingen" tegen te gaan De buitenlansde politiek en de poli tiek in Indo-China van de afgetreden regering zou gehandhaafd blyven. Gematigd conservatieven, radicalen en ongeveer twee derde van de M.R.P.. sommige socialisten en enkele Gaullisten juichten Pinay toe. De meeste socialisten en de linkse volksrepublikeinen reageer den openlijk afkeurend op de aankondi ging van beiastèngamnestie en hei-vor ming der stakingswetten. De houding der Gaullisten was nog onduidelyk. De stemming over de investituur wordt pas laat op de dag verwacht. Admiraal Lynde McCormick, opperbe velhebber van de zeesirüdkrachten van de N A T O. in het gebied van de Atlan tische Oceaan, en zyn plaatsvervanger, vice-admiraal Sir William Andrews, zijn gistermiddag in Kopenhajen aangeko men Zü zullen tot Donderdag in Dene marken blüven. Men schrijft ons van medische züde: HET proces, dat aanhangig is gemaakt tegen de medicus die geweigerd heeft een verklaring van overlüden af te n aan de ambtenaar van de burger- lüke stand, en die thans in eerste instan tie door de kantonrechter veroordeeld is tot f 60 boete, trekt alom de aandacht. Vele artsen die op gelyke wüze als hü zich bezwaard voelen by het afgeven van een dergelüke verklaring, doch de risico's en moeite' van een conflict niet genomen hebben, zün hem uitermate dankbaar, omdat hü hierdoor deze belangrijke zaak duidelük voor het voetlicht gebracht heeft. Het ambtsgeheim is een noodzakelük element in de uitoefening van de genees kunst. Wil men als arts op de beste wüze hulp kunnen verlenen, dan is volkomen openhartigheid aan de züde van de patiënt beslist noodzakelük. Vooral nu men de laatste jaren steeds meer oog ge kregen heeft voor het nauwe verband dat er bestaat tussen bepaalde lichame- lüke afwükingen en geesteltike moeilyk- heden of emotionele toestanden, is een spheer van volkomen vertrouwen nodig tussen arts en patiënt. Verschillende ziek ten verdwijnen waarschünlük ook zonder het gebruik van enig medicyn als de patiënt uit zy'n penibele omstan digheden bevrüd kan worden of er een eind gemaakt wordt aan steeds voortdu rende conflicten, emotionele situaties en dergelüke. Ook bü verwondingen is het nodig, dat de behandelende geneesheer weet op welke wüze deze veroorzaakt zün, opdat eventuele infecties op de meest doeltreffende wy'ze behandeld wor den. Wat zoudt u ervan vinden als me dedelingen over huwelüksmoeilükheden, over driehoeksverhoudingen, over ruzies in de familie, over depressie in het zaken leven, over de intiemste verhoudingen van de patiënt tegenover zichzelf, niet veilig waren binnen de vier muren van de spreekkamer? Zonder enig wettelyk voorschrift is het beroepsgeheim van de arts een morele verplichting. Het niet- handhaven ervan wordt terecht be schouwd als een ernstige schending van het vertrouwen, dat de medicus geschon ken ls. HET ambtsgeheim van de arts ls ech ter meer. Het is ook een wettelyke verplichting. Voordat men de artsbul in handen krügt, legt men de volgende eed af: „Ik zweer, dat ik de genees-, heel- en verloskunst volgens de daarop vastge stelde bepalingen naar mün beste weten en vermogen zal uitoefenen en dat ik aan niemand zal openbaren wat in die uit oefening als geheim mü is toevertrouwd of ter müner kennis is gekomen, tenzü mün verklaring, als getuige of deskun dige in rechten gevorderd of ik anders zins tot het geven van mededelingen door de wet verplicht worde. Zo waarly'k hel- pe mü God Almachtig". Voor de rechtbank en de rechter-com- missaris is iedereen verplicht naar waar heid alles mee te delen wat hü betref fende een te berechten geval weet. De arts behoeft nooit iets omtrent zün pa tiënt te vertellen als hü zich beroept op het verschoningsrecht uit het wetboek van Strafvordering, dat aldus luidt: „Van het geven van getuigenis of van het be antwoorden van bepaalde vragen kunnen zich ook verschonen zü. die uit hoofd van hun stand, hun beroep of hun ambt tot geheimhouding verplicht zün,* doch alleen omtrent hetgeen, waarvan de we tenschap aan hen als zodanig is toever- fZie t r vervolg pag. 2) Wat het programma van Prawota en Sidik behelst DAT het Tweede Kamerlid Stokrvls (Comm.) in een amendement op het wetsontwerp tot instelling van de Ned. orde van advocaten heeft voorgesteld om renals m de bestaande regeling 't open baar maken van berisping uit te slui ten. DAT Nederland blijkens het antwoord vain minister Staf aan het Tweede Ka merlid Goedhart (PvdA) geheel heeft ■voldaan aan de internationale verplich tingen in zake de aanleg van vliegvel den. DAT het Tweede Kamerlid mevr For- tanierde Wit (WD) aan ministér Rut ten heeft venzoeht de jaarUjkse huur voor gymnastieklokalen van rijks- HBS.-en, die op 1 Januari van f41,f" tot f78 per uur is verhoogd, weer te verlagen. ver de mogelijkheid, an de betaling der Beförde- voor Ned. vrachtwagens in Oostenrü'k te verkrygen. Wemmers e.a. vragen zijn gesteld door het Tweede Kamerlid Wei ter (KNP). DAT er na Juli in de Sphinx-aarde- werkfabriek te Maastricht geen Ital. meisjes meer worden aangenomen, daar er genoeg Ned. meisjes solliciteren DAT de Ned. pater H. Kleyne op ee boottocht in de binnenlanden van Boi neo is -verdronken. DAT over stelling van rungssteoier Duitsland er 9.775 radio's reer dan op 0 aansluitin- DAT er op 1 Maart 1.6 aren aangegeven (14.929 1 Febr.) en op 1 Febr. 482.6! gen op radiodistributie (390 1 Januari). DAT het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) aan minister Wemmers heeft verzocht maatregelen te nemen om het aantal verkeersongelukken te beperken, door instelling van een commissie die hieromtrent voorstellen moet d'oen DAT Ned en Belgische handelaren 40 000 ton uien van de nieuwe Egyptische oogst willen aankopen. DAT de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit volgende maand een tournee maakt met twee binnenschepen die als tentoonstellinigs- en bioscoopschip zijn. ingericht. DAT de telefoongesprekken met Grie kenland wegens storing voorlopig weer via Londen-radiio worden uitgezonden (open van 9—12.30 en 15.30—19 30 uur en Zondags 1112.30 en 15 3018 uur) DAT by de veenarbeider P G. B in Sohoonebeek de clandestiene reclame zender Nooitgedacht is opgespoord DAT op de tentoonstelling „150 Jaar RÜksarchieF' in het Prinsenhof te Delft, die tot na Pasen is verlengd, nu ook de akte van troonsafstand van Koningin Wilhelmina is te bezichtigen. DAT de 100-j weduwe ReteraRit gisteren te Valkenburg is overleden. DAT de Marine 100 woningen in versum zal laten bouwen voor de stmcteurs van het opleidingskamp. DAT de Marechaussee opsporing ver zoekt van een pl.m. 35-j. dierenarts, die Febr. in Zwolle heeft gedineerd en A'dam vertrok, daar hij gehoord moet worden als getuige in een straf zaak. DAT gisteravond in de Hoogstraat te Vlaardingen de vlaggenfabriek Prima Nova door onbekende oorzaak is uitge- DAT de 10-j Sa9kia Pijnenborg uit A'dam een tiendaagse reis door Dene marken mag maken als prijswinnares een internat, tekenwedstrijd van Pro Juventute DAT de prov. Groningen voor drie ton zal deelnemen aan de nat. woning- bouwlening. DAT de AVRO op verzoek ven de Arnhemse burgerij op 23 Maart een programma zal wijden aan de oorlogsge- DAT de 19 Nederlanders die een econ. studiereis van een maand door Frans Afrika hebben gemaakt, gisteravond op Sahiphol zyn teruggekeerd. DAT het onderzoek naar de aanklach ten van de journalisten P. Wybenga en C. Sikking in verband met de zaak Fedde Sohairer is hervat, hetgeen blykt udt het antwoord van minister Mulderije aan het Tweede Kamerlid Scheps iPvdA) DAT de A'damse raad f 17.7 millioen beschikbaar stelde voor zandwinning uit de Sloterplas en ophoging van een ter- rem in Tuinstad—Slotervaart. Uit Djakarta wordt gemeld, dat het pro- een goede ontvangst is ten deel gevallen gramma van de kabinetsformateurs Pra- uit de volgende zes punten bestaat woto en Sidik, hetwelk by de partyen 1. Organisatie van de staat, waar- onder het houden van algemene verkie- 1 zingen binnen een jaar autonomie voor Gezagvoerder Van Rees de daerah's dandsgebieden) en vereen- _r ivoudiging van de organisatie der cen- vliegt Koningin |trale regering 1 2 Welvaart, nJ. bevordering van ver- Koningin Juliana en Prins Bernhard betering van de levensstandaard der be- zullen begin April naar Amerika worden volking door verhoging van de nationale gevlogen door gezagvoerder R. Ph. A. van productie, vooral van het hoofdvoedsel Rees. chef van de K.L.M.-vliegdienst rVs.t en door een voortzetting van de wy- Noord-Amerika. Dit is niet verwonderlyk, jz'|'n^_der agrarische bepalingen. reeds vier maal heeft Prins Bern- 3' veiligheid: Verwezenlijking van 'de rechtsstaat en verbetering der macht apparaten. 4. Arbeid: completering van de ar beidswetgeving teneinde het maatschap- pelyke niveau der arbeiders te verhogen en een ongestoord productieproces te verzekeren. 5. Onderwys en opvoeding: moderni sering van onderwys en opvoeding. 6. Buitenlandse Zaken: a. het geven van inhoud aan de politiek van zelfstan digheid tegenover het buitenland door werkzaamheden overeenkomstig de plicht van het land om in de familie der naties de wereldvrede te bereiken zonder af breuk te doen aan de eigen nationale be langen; b verwezenlijking van het stre ven om de verhouding Indoneslë-N'eder- land op de basis van het Uniestatuut, te vervangen door gewone internationale verdragen en het elimineren van die resultaten der R.T.C.. welke nadelig i(jn voor volk en land: c. voorzetting van de strüd om Vieuw-Gulnea in Indonesisch grondgebied opgenomen te krügen. Alle partijen, die over dit programma tot nu toe werden geraadpleegd, hebben haar instemming mede betuigd. hard met Van Rees als captain de vlucht over de Oceaan gemaakt en in 1943 was Van Rees gezagvoerder van het volg- vliegtuig op de tocht van Prinses Juliana naar Curagao, St. Maarten eti Venezuela. Vlieger Van Rees kwam in 1935 op Soesterberg, waar hü het vak leerde, en ging in 1937 over in dienst van cie K.N.I.L.M. Na te hebben meegewerkt aan de evacuatie van de luchtvloot naar Australië, trad hü in dienst by de Ame rikanen en in 1943 kwam hy by de K.L.M. Sinds 1946 vliegt Van Rees. die 39 jaar oud Is, in Constellations over de Atlantische Oceaan Het toestel waarmee het Konmklyke Paar na3r New York zaï vliegen is echter een DC-6. WEERBERICHT ■CS Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noord- Oostelyke helft van het land: Zwaar bewolkt, overwegend droog en koud weer met in de nacht en oohtend tempe ratuur plaatselük iets bene den het vriespunt. Meest maitige wind hoofdzakelyk tussen Zuid-Oost en Oost. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land: Zwaar bewolkt met plaatselyk enige lichte regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 13.4

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1