Jlieuwe gtil&ctfe Gfotiront Amerika de waarschuwt hand op de Frankrijk: ik dollarbuidel houd Opdracht tot vorming van kabinet met Gaullisten, doch zonder socialisten Ruimte voor arbeid Huis van vijf verdiepingen spleet in tweeën Prins reikte bijna tweehonderd onderscheidingen uit Indonesië biedt Nederland meestbegunstiging aan Wist U DINSDAG 4 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11R-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatonsticl) is gfjebleoea tngn hert in tegfjeaspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9371 HERINNERINGEN VAN OUDERE LEIDENAARS ZIE PAG. 3 Pinay zoekt naai bekwame mannen HET ZIT MARIANNE NIET MEE. Ze zit financieel aan de grond en kan nog maar niemand vinden, die haar uit haar moeilijkheden helpt. Tot overmaat van ramp heeft Uncle Sam nu laten weten, dat ze geen dollar meer krijgt, dan hij ze al beloofd had. En als ze geen beterschap belooft, kan ze zelfs niet rekenen op de vele millioenen dollars, die haar nog onlangs te Lissabon werden toegezegd. Een klein lichtpuntje is in tussen, dat de onafhankelijke republikein Antoine Pinay heeft beloofd te zullen kijken of hij Marianne een handje kan helpen. Als hij er in slaagt een kabinet te vormen, wil hij de franc redden, de prijzen ver lagen en inflatie voorkomen. Dat zulks geen overbodige luxe zou zijn bewijst wel het feit, dat de franc op de zwarte markt tot 486 voor een dollar is gezakt. De officiële koers is 350 z'n uiterste beet doet zichzelf te ver dedigen zal het geen grote militaire en economische hulp van Amerika kunnen verwachten". Hü zeide dit, nadat minister Acheson de commissie gedurende twee uur in lichtingen had vérstrekt. Pinay staat dus voor een practisch niet te volbrengen taak. Men geeft hem wei nig kansen. In Parijse kringen kijkt men reeds uit naar een vierde, die zal moeten proberen. Frankrijk te rédden. Men hoort al de naam noemen van de radicaal Mendès-France. Deze is een voorstander van bijna Engelse versobering en van beëindiging van de oorlog in Indo-China, die hij voor Frankrijk niet te dragen acht. De toestand in Egypte Streeft Hilaly naar verkiezingen Om de macht van de Wpfd-partij te breken Alles'wijst er op, dat Hilaly Pasja, de nieuwe anti-Wafdistische Egyptische mi nister-president, op nieuwe verkiezingen aanstuurt. Het programma, dat hij zich voor ogen gesteld schijnt te hebben, zal nooit de goedkeuring kunnen wegdragen Pinay heeft te kennen gegeven een kabinet te willen vormen op louter tech nische basis, met als doel de verdediging van de munt en de strijd tegen inflatie en prijsstijging. Hij wil ministers zoeken, die door bekwaamheid yoor de functie in aanmerking komen en niet door hun politieke gezindheid. Verwacht wordt, dat hij vandaag zijn definitieve antwoord zal laten weten. Gemeld wordt, dat president Auriol aan Pinay verzocht heeft een kabinet samen te stellen, bestaande uit Gaullis ten, gematigd-conservatieven, r.k. volks republikeinen (M.R.P.) en radicalen. In bepaalde kringen denkt men, dat Auriol, die zelf socialist is. Pinay slechts heeft aangezocht om te bewijzen dat het on mogelijk is de rechtse tendenzen te hand. haven in de politiek van de middenpar tijen, die gedurende de na-oorlogse jaren in Frankrijk het heft in handen hebben gehad. Van andere zijde wordt aangenomen, dat Pinay alleen maar enkele informa tieve besprekingen met zijn vrienden behoeft te houden om te moeten inzien dat zn taak onuitvoerbaar is. Deze poli tici zien niet in, dat Pinay zou slagen waar Reynaud en Pleven faalden. Dé formateur moet ondertussen ern stig rekening houden met het feit, dat Amerika niet met nog meer dollars over de brug zal komen. Senator Tom Conally, de democratische voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Zaken, ver klaarde gisteren: „Indien Frankrijk niet In principiële zaak f 1.- geëist Voor motorscooter een rijbewijs nodig? „Moeten wij dat nu maar itmaken?", verzuchtte de president van de Amster damse rechtbank gisteren, toen eer jongeman terechtstond die op een motor scooter had gereden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs A voor motor fietsen. Het bleek dat zelfs de politie- dnstanties het er niet over eens warer of voor zo'n „vergrote autoped" een rij bewijs nodig is. Omdat de scooterberij- der wel een kentekenbewijs bezat wa: volgens de jongeman een fout van. d< importeur was en dus ook een rij bewijs had moeten kunnen tonen, werd dn deze principiële zaak een boete var fl geëist. Uitspraak op 17 Maart. Pas geëmigreerd Urker vissers ontslagen in Argentinië Omdat ze op Zondag niet willen vissen Op Urk is bericht ontvangen, dat de Urker vissers, die naar Argentinië zijn gegaan, om daar bij de visserij werkzaam te zijn, ontslagen zijn. Als reden het ontslag wordt opgegeven, dat de Urker vissers op Zondag niet wüden vissen. Zij hebben namelijk daartegen -principële bezwaren. Bij de mondelinge overeenkomst, wel ke is aangegaan met de reder, is bepaald, dat op Zondag niet zou worden gevist. De vissers hebben hulp van het Neder- Koningin bij opvoering „Het Woord- De opvoering van het toneelstuk „Het Woord" van Kaj Munk ten bate var erefonds voor oud-verpleegsters, gister avond in de Schouwburgzaal van Kon. Paleis Het Loo te Apeldoorn door het Ned. Volkstoneel gegeven, werd bij gewoond door H.M. Koningin Juliana, die in gezelschap was van haar particulier secretaresse mevr. N. SmittAvis. Na af loop werden de acteurs en actrices aan de Koningin voorgesteld. Vader pleegde fraude in voetspoor van zoon P.T.T.-agentschap in Gestel thans opgeheven Terwyl de houder van een postagent schap te Eindhoven wegens verduistering in arrest verkeerde, blijkt zijn vader, die het agentschap waarnam, eveneens frau de te hebben gepleegd. De vader is nt gearresteerd en de zoon zal zich Don derdag voor de Bossche rechtbank i verantwoorden. Het betrokken agentschap, in de Botstraat in het stads deel Gestel, is door de P.T.T. opgeheven. zoon, de 23-jarige L., heeft ver schillende personen te weinig uitbetaald. Eenmaal zou hij zelfs f 100 hebben terug genomen, toen een dame, aan wie een grote som was uitbetaald, zich bij hel loket even omwendde. Zijn vader, 53-jarige J. A. L., heeft enkele malen één en dezelfde rentetrekker te weinig invaliditeitsrente uitgekeerd. Primeur voor Wijk aan Zee Walkie-talkie's bij redden van drenkelingen De reddingsbrigade te Wijk aan Zee heeft, om bij erventuele verdrinkings- gevallen geen kostbare tijd verloren te la-ten gaan, z.g. walkie-talkie's (radio- zend- en ontvang-telefoonapparaten) aangeschaft. De 5 meter hoge centrale uitkijkpost wordt uitgerust met een sterke kijker met zulk een wa-lkie-talkie. De patrouilles in de vlet op zee en die langs -het strand "worden van eenzelfde draag baar apparaat voorzien. Een constante verbinding van de centrale post met de patrouilles is zo steeds gewaarborgd. Maarschalk Badoglio door vrouwen belaagd Gesluierde weduwen van Italiaanse militairen hebben in Rome geprotesteerd tegen de 80-ja-rige maarschalk Pietro Badoglio. die indertijd Italië, na Musso lini's val, aan de zijde der geallieerden bracht. De weduwen drongen op Bado glio toe, toemrdeze een kerk verliet, waar een herdenkingsplechtigheid werd ge houden. De maarschalk moest door de politie worden onteet. In Frankfort is dezer dagen de kleinzoon van wijlen de Duitse keizer Wil helm 11, Prins Wilhelm Karl van Pruisen in het huwelijk getreden met Armgard von Veltheim, dochter van baron en baronesse Fritz von Veltheim. Vele leden van de vroegere Duitse adel woonden de huwelijksplechtigheid bij. Dat er in het jongste Kamerdebat over de werkloosheid reden was tot critiek op de regering, was duidelijk. Wanneer de huidige werkloosheid, zoals de regering zelf erkent, van structureel karakter is, dan is zij niet alleen gemakkeiyker te bestrijden dan wanneer zij bijv. het ge volg was van een bepaald verloop der conjunctuur, maar dan zijn ook de oor zaken gemakkelijker aan te geven. Er zijn in het debat vele klachten ge slaakt over de starheid in het overheids beleid, welke tot gevolg heeft, dat be langrijke beslissingen uitermate lang uit blijven. Zo zij al ooit loskomen. Het moet wel een verlammende uitwerking hebben, wanneer men iets wil opzetten, maar zich vooraf door een berg van voorschriften en beslommeringen moet heenwerken. Niet minder ernstig waren de klachten van financiële aard. De regering kan moeilijk aannemen, dat er van haar enige stimulerende werking uitgaat in de rich ting van uitbreiding der werkgelegenheid, zolang zij alle winsten afroomt. Het is verder wel gebleken, dat de door de regering gewenste beperkingen op het gébied der investeringen mede tot gevolg hebben gehad, dat de werkloosheid ia toegenomen. Bijzondere critiek is in dit debat uitgeoefend op de politiek der regering met betrekking tot de D.U.W. Op Wal cheren bijv. worden bij het belangrijke herverkavelingswerk. dat daar gaande i" Zware aardbeving in Japan Schokken en vloedgolven veroorzaakten de dood van meer dan honderd mensen Dit is de nieuwe premier van Egypte. Hilalij Pasja, op wiens schouders nu de zware taak rust van de hand having der orde in zijn land. ran de Wafd-partij, die een meerderheid n het parlement heeft. Het feit nu, dat dit parlement reeds voor een maand naar huis is gestuurd, is de eerste stap, die duidt op vervroegde verkiezingen. Men meent, dat Hilaly thans eerst de corruptie aan de kaak wil stellen, die in de kringen van de Wafdpartij heerst. Deze partij is enkele jaren aan het be wind geweest en wordt verantwoordelijk gesteld voor de ernstige onlusten, waar van Cairo in Januari het toneel Is ge- Hilaly's program zou het volgende om vatten: alle buitengewone promoties wor. den ingetrokken; commissies zullen een onderzoek instellen naar corruptie; onder zocht zal worden, hoe ministers en amb tenaren aan fortuinen zijn gekomen; het afkondigen van een nieuwe kieswet, die alle partijen verplicht, bijzonderheden te verstrekken over de oorsprong van fondsen, waarover zij beschikken waarbij strenge straffen worden gesteld op het kopen of verkopen van stemmen. Het is duidelijk, aldus meent mei Cairo, dat de Wafdpartij daarmee nimmer zal instemmen. Kampioensillusies in Purmerend Rij van dapperen in de Burgerzaal „Voor moed, beleid, trouw en taaie volharding in de afgelopen twaalf jaar" In de statige Burgerzaal van het Koninklijk Paleis in Amsterdam zaten gis termiddag rond het podium, waarop Prins Bernhard in generaalsuniform had plaats genomen, bijna tweehonderd dapperen met hun familieleden, om, zoals we gisteren nog in het kort meldden, een welverdiende onder scheiding op de borst gespeld te krijgen. Op een grote tafel naast de Prins glinsterden de eretekenen van twee ridders in de Militaire Willemsorde, veertig bronzen leeuwen, honderd bronzen kruisen, veertig kruisen van verdienste en acht vliegerkruisen. Prins Bernhard richtte zich in een korte, hartelijke toespraak tot de aan wezigen, die staande zijn woorden aan hoorden. „Tot mijn grote vreugde ben ik hier n onderscheidingen uit te reiken voor acties van moed, beleid, trouw en taaie volharding in de afgelopen twaalf jaar door u verricht", zei de Prins. „De ken nismaking met wat gij in de loop van de oorlog, de bezetting, de politionele acties of daarna hebt verricht, heeft mij met een diepe bewondering vervuld". „Open de banklonk het daarna uit de mond van de ceremoniemeester. Onder de tonen van het Wilhelmus tra den de beide nieuwe ridders vierde klasse in de Militaire Willemsorde vóór de Prins: de reserve eerste luitenant G. J. Schüssler uit Nijkerk en het Tweede- Kamerlid der K.V.P., de heer J. M. Pe ters uit het Limburgse plaatsje Roos teren. Prins Bernhard sloeg met zijn rechter hand op hun linkerschouder en volbracht daarmee de ridderslag. De aanwezige ridders volgden de Prins in het geven van de ridderslag en drukten de beide nieuwe ridders de hand. Daarna kwam de bijna eindeloze rij van de andere dap peren. Voor ieder van hen had de Prins een persoonlijk woord en een stevige De zwaarste aardbeving sinds 1884 heeft het Japanse eiland Hokkaido (of Jesso) geteisterd. Tot dusverre hebben reeds meer dan 100 mensen het leven verloren. De zware aardschokken, die inutenlang aanhielden, gingen gepaard ..jet vloedgolven. De bodem is op ver schillende plaatsen gespleten, huizen stortten in, treinen ontspoorden en hon derden huisjes werden weggespoeld toen soms negen metër hoge golven haar ïrnietigend werk deden. Aangezien Hokkaido dun bevolkt is, hoopt men, dat het aantal slachtoffers geen grote omvang zal aannemen. Ook de Noordelijke helft van het eiland Hondsjoe werd getroffen. Volgens de eerste berichten zijn te Koeshiro op de ZuiitOostelijke kust van Hokkaido 13 mensen* omgek om en en tal loze anderen worden -vermist. De stad teil 61.000 inwoners. Te Sapporo, een tweede stad op Hokkaido, zijn vier scholen inge stort. In een dorp werden 94 doden ge teld. In een andere plaats spleet gebouw van vijf verdiepingen in tweeën. De omvang van de schade is nog niet bekend. De telefoonverbindingen met het getroffen gebied zijn verbroken. Hier daar is ook nog brand uitgebroken. Amerikaanse troepen zijn bij de hulp verlening ingeschakeld. Gehele dorpen steden staan onder water. Te Weston in Amerika meldde hei seismologisch instituut de zwaarste aard schok, die het in tien jaar had gere gistreerd. Het centrum van de aardschok bevond zich volgens het instituut in Oost-tyland- sjoerije of in de Japanse Zee. Dit laatste is het meest waarschijnlijk, gezien de vloedgolven, die op de aard bevingen gevolgd zijn. Nader wordt gemeld, dat een achttien tal dorpen aan de Zuidkust van Hokkaido onder water staat. Toen de vloedgolven Koesjiro, aan de Oostkust, troffen, den 3 vissersboten van 70 ton. aan land geslagen. In Inkkoesjiro, een stad van byna 90.000 mensen, zijn op 16 plaatsen bran den uitgebroken. Men vreest, dat het aantal slachtoffers groot is. Vele spoor bruggen zyn vernield en ten minste één trein is ontspoord. De seismoloog van de Universiteit Californië heeft vastgesteld, dat de Opa Klijzing, wereldpijproker nr 2, lid van de pijprokersclub De Gesellighe Dampkring te Purmerend, zal op 17 April een aanval doen op het wereldkampioen schap, dat op naam staat van de Ameri kaan Paul Spaniola. Een speciale inter nationale jury zal tabak en pijp co leren. Pijprokersclubs uit de gehele wereld hebben er interesse voor. De heer Spaniola deed over 3.3 gram tabak 88 minuten en 2 seconden, opa Klijzing tot nu toe 84 minuten e seconden. Tot hen die het bronzen kruis ontvin gen, behoorden J. D. Mulder uit Lei e n en ir A. J. Klein uitOegstgeesl Het kruis van verdienste kregen o.f J. W. Meyer uit L e i d e n en J. F. Beek. nan uit Oegstgeest. Haar man met ratten kruit vergiftigd? Arrestaties in Zeist en Utrecht Verdacht van vergiftiging van haar echtgenoot is de 36-jarige weduwe C. M. van E. te Zeist gearresteerd. Ook haar vriend, de 39-jarige J. J. van de K. uit Utrecht is aangehouden. De echtgenoot van de vrouw 41-jarige kleermaker A. van L., i: langs overleden. Zodra tegen de v vermoedens waren gerezen, heeft de po litie een onderzoek ingesteld. Daarbij kwam vast te staan dat aan de man kort voor zijn overlijden een hoeveelheid rattenvergift is toegediend. Een huiszoe king leidde tenslotte tot de arrestaties. Kalmthoutse Heide thans officieel gevorderd Een groot deel van de\Kalmtihoutse Heide aan de Belgische grens is nu officieel door de Nederlandse autoritei ten gevorderd als militair oefenterrein. De Belgische Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon heeft onmiddellijk in een telegram aan de regering in Brussel verzocht hiertegen in Den Haag stappen te nemen. In Den Haag verwacht echter dat dit protest geen uitwerking zal hebben. kracht van de schokken, die 4 tot 5 uur duurden, acht bedroeg. De sterkte van de aardbeving, die op 15 Augustus 1950 Assam (Voor-Indië) meer dan 1000 doden eiste, was 8%. Ook het K.N.MX te De Bilt registreer de de aardbeving en wel vannacht om uur 35 min. Nederlandse tijd. Broodoorlog in Enschede geëin digd: prijs hoger De broodoorlog in Enschede is na twee weken geëindigd. De prijs van het wit brood is met 4 cent verhoogd, waardoor hij op hetzelfde niveau ligt als veertien dagen geleden, d.i. 41 cent. Vandaag weer één... Ontslag voor 65 man bij Holland-Nautic bekende aannemersfirma's uitgeschakeld, die dan him arbeiders moeten ontslaan. Dezen komen dan als werklozen in de D.U.W. en moeten in de D.U.W. de arbeid verrichten, die aan particuliere werk gevers onthouden wordt. Men gevoelt wel. De lyst fabrieken, die personeel moeten Jeid^beSdt^d^h1'juisf'om^ekeerd^n ontslaan wegens gebrek aan orders,miek waarbij de werkloosheid toe- wordt steeds langer. Thans heeft de neemt. scheepswerf en machinefabriek Holland De ^ntLek had voorts betrekking op het Nautic te Haarlem voor 65 arbeiders feit_ dat jn de huidige woningpolitiek ontslag aangevraagd. Zij zijn merendeels over het algemeen aan het onderhoud van werkzaam bij de autorevisie en er is de woningen niets kan worden gedaan, geen werk meer voor hen. Van het j Wat dit betekent voor schilders en tim ministerie van Oorlog werd bericht ont- merlieden laat zich denken, vangen dat militaire opdrachten, be- Geen wonder, dat aangedrongen werd staande uit het revideren van leger-op meer armslag, op aanzienlyk ruimer mogelijkheid van investering. Zelfs een socialistische spreker moest opmerken, dat ook voor de publieke werken achteraf een niet verantwoorde inkrimping van investeringen had plaats gevonden. Hij zei het zonder omwegen: De gemeenten zitten stikvol werkgelegenheid en tegelijk stikvol werklozen. Ook hy gaf klachten door over stroefheid bij de afwerking van ingediende plannen. IERTEGENOVER dan heeft de rege- ring nu „een efficiënte werkgelegen- heidspolitiek" aangekondigd. Minister In _U -- 't Veld wond er geen doekjes om, dat hy den aangebracht dat in de vertalingzich de laatste maanden van investe- luidt: „Gift van het Nederlandse volk ringsbeperkingniette veel meernaa aan- door bemiddeling van het Nederlandsohe getrokken. In October van het vorig jaar Roode Kruis". Ambulances voor Ned. geld in de Po-vlakte De in Nederland gecollecteerde gelden voor de slachtoffers van de overstromin gen in de Po-vlakte zullen worden be steed niet aan houten noodwoningen, zoals eerst het plan was geweest, maar aan zestien mobiele ambulances. Op deze ambulances zal een opsohrift Hn al had hy" opdracht gegeven, dat de lijn wat minder strak moest worden getrok ken En zo werd dan de socialistische - B -'politiek uit socialistische mond veroor- Mits het zijn zin krijgt ten aanzien van Nieuw-Guinea Het voornaamste resultaat der onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland te 's-Gravenhage, die zes weken hebben geduurd, is een ont- werp-verdrag, dat Nederland de positie van meest begunstigde natie zou geven en bovendien de uitwisseling inhoudt van diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers benevens arbitrage in geval van geschillen. Nederland had een nationale behandeling gevraagd, doch dit hebben de Indonesiërs geweigerd. Beide partijen zullen het gebruik van geweld onder alle omstandigheden ver mijden en beloven, zich te zullen houden aan de beginselen der Verenigde Naties. De dag, waarop dit verdrag van kracht zal worden, is nog niet vastgesteld. Alle overeenkomsten zijn voorlopig en zullen niet bindend worden, voordat alle kwes ties zijn geregeld. Dit betekent, aldus Ass. Press, waar van dit bericht afkomstig is, dat Djakarta het gehele ontwerp kan verwerpen als het niet tevreden is met de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea. Andere bepalingen regelen de culturele uitwisseling en het voortbestaan der Ne derlandse militaire missie. De Nederlanders hadden voorgesteld, dat Nederlandse waarnemers alle Indo nesische onderhandelingen over handels- accoorden zouden bijwonen, doch de In donesiërs hebben dit afgewezen. De Ne derlanders yerwierpen een Indonesisch voorstel, waarbij Indonesië het recht krijgen op alle buitenlandse deviezen, welke de Nederlanders den verdienen met de wederuitvoer Indonesische producten. De Indonesiërs stemden nog niet in met het Nederlandse verlangen speciale overeenkomst ter bescherming de Nederlandse beleggingen, willen deze aangelegenheid in een a! ene handelsovereenkomst opnemen De Nederlanders vroegen, dat by tionalisatie van Nederlandse bezittingen de vergoeding onmiddellijk zou worden overgemaakt. Indonesië wilde zich ech- het recht voorbehouden, de overma king uit te stellen, indien de deviezen- positie dit nodig zou maken. De Indonesiërs stelden voor, dat Ne derlandse maatschappyen, die in Indone sië werken, verplicht zouden worden, daar domicilie te kiezen, doch de Neder landers hebben dit geweigerd. Aan de andere kant weigeren de In donesiërs een Nederlands voorstel aanvaarden, dat de Nederlandse onder nemingen in Indonesië vry zullen zyn by de keuze van hun personeel. Naar aanleiding van dit bericht A.P. deelt men van bevoegde zijde in Den Haag mede, dat er geen enkel be richt over de,besprekingen fe verwach ten is. Prins Bemhaid beschermheer Onder de 180 landgenoten, die gistermiddag in het Paleis op de Dam in Am sterdam onderscheiden werden door Z.K.H. Prins Bernhard, waren twee Ridders M.W.O. Hier slaat de Prins de reserve eerste luitenant der infanterie G. J. Schüsslér tot Ridder, Naast hem de tweede Ridder, de heer J. Af. Peters. DAT op 10 en 11 Mei t-g.v. het gouden jubileum der staatsmijnen ruim 10.000 personeelsleden die meer dan 4 kan van- bun werk wonen tegen een verlaagö tarief -van 50 cent retour naar een der feestcenitra worden verboerd. DAT de Ver. van Reclame-ontjwerpers en Illustrators binnenkort aan belang hebbenden kosteloos een boek met 700 reproducties in kleuren en zwart-wit zal' toezenden. DAT Bmmen en zes andere geineenten in Z.-O. Drente gezamen-lyk dte werk loosheid gaan bestrijden. DAT de Tweede-Kamercommissie voor de industrie gisteren de hoogovens en aanverwante bedryven in IJmuiden heeft bezocht. DAT staatssecretaris Miuntendam in Smilde a>e waterleiding in dienst heeft gesteld en in Drente n>u 32 pet van de bevolking leidingwater bezit tegen 82 pet in het hele land. DAT acht militaire vliegers die in Amerika zijn opgeleid (onder wie de Lcidenaar J A. Riel en de Hagenaars P. dé Pagter. M- T. J. de Jong, J. Bijen en M. R. Wybenga) met de Veendam zyn teruggekeerd. DAT dr Th. C. Oudemans te Putten bij zyniafscheid als voorzitter dar Ned. Ver. van Boseigenaren tot erelid is benoemd. DAT in A'dam een jongeman is gehouden die getracht heeft zeven kleine hotels o<p te lichten door zich voor doen als rechercheur van. de zedenpolitie en uitkering van f 35 tot f 50 per week te vragen. DAT de Reisclufb voor Academici cs n-u definitief is opgericht (secr. dr A. Schouten, Wiilbelminalaan 24, bis, Zeist). DAT de in 1938 tot stand gekomen stichting die de uitingsvormen van Nederlandse volksleven in beeld en h wilde documenteren, is herleefd. DAT met ingang van 16 R benoemd is tot burgemeester van loo iL.) mr E, H. A. M. Meyer, thans burgemeester van Borgharen. Ned. tentoonstelling in Mexico voorbereid Wanneer het Nederlandse bedrijfsleven voldoende belangstelling toont, z> October in Mexico een tentoonstelling Nederlandse producten worden ge houden. Voor de organisatie is een comité opgericht met als beschermheer Prins Bernhard en als voorzitter het Tweede Kamerlid Weiter (K.NP.), president var het Zuid-Amerika Instituut. De Mexi- se regering stelt gratis tentoonstel lingsruimte beschikbaar. Mexico toont vooral belangstelling oor Nederlandse kapitaalgoederen, die gebruikt kunnen worden voor de van havens en irrigatiewerken, verder ook voor generatoren, kabels, machines, schepen, scheepsuitrusting en pharmaceutische en chemische pro- ZON EN MAAN min ruimere mate erken doen "uitvoeren. Dat is belangrijk. Wy willen slechts hopen, dat het vrije bedrijf daarin zoveel mogelijk zal worden ingeschakeld. Dit bleek ook de wens te zyn van de grote meerderheid der Kamer, die hierover by motie uitspraak heeft gedaan. Alleen wanneer dit onmogelyk wordt dan de D.U.W. benut. Waar nu de huidige werkloosheid vooral structureel van aard is en zich deswege in de ene streek aanzienlyk ernstiger doet gevoelen dan in de andere, daar is het begrijpeiyk, dat in de plannen terdege rekening wordt gehou den. De werkloosheid is met name groot in de Noordelyke provincies (met name Groningen) en voorts ook in West- Brabant). Een Kamerlid is nog gekomen met de ..el zeer ongelukkige suggestie, dat de regering ter bestrijding van de werk loosheid in West-Brabant wel een Moer dijkkanaal zou kunnen doen graven. Ge lukkig heeft minister Van den Brink van deze suggestie terstond de nodige afstand genomen. die plannen voorts zyn? In eval is daarby, naar nog in de Kamer werd meegedeeld, een versnelde uitvoering van het Amsterdam-Rynkanaal. ook nog een bedrag uitgetrokken de weg RotterdamAmsterdam? Nu, in tegenstelling tot Den Haag, de Maas stad zo ernstig teleurgesteld is in de beslissing der regering over het vliegveld. versnelde uitvoering van de wegverbinding RotterdamAmsterdam el van dubbele betekenis. Hoe het zy, wy mogen hopen, dat het probleem van de werkloosheid krachtig zal worden aangevat. Het is al erg ge noeg, dat het zover is moeten komen. Er wordt het noodzakelyke gedaan om dit kwaad te keren. Niet voor niets zei d. Brink tijdens dit Kamerdebat dat dit probleem het gehele bestaan be treft van de individuele mens. Wij moe- bewust zyn. aldus de minister, dat nu 166.000 paar ogen op dit parlement gericht zyn. Nu willen wy' het parlement gaarne wat belangstelling toewensen. Maar of dat die 166.000 moet zijn! We zien ze liever het werk. En het parlement stellig Geen balen lompen, maar 18.000 nylonkousen De Rotterdamse rivierpolitie heeft gisteren ontdekt, dat acht balen lompen, die uit de Verénigde Staten per schip waren aangevoerd en bestemd waren voor doorvoer naar Zwitserland, niet minder dan 18.000 nylonkousen bevatten. Vermoed wordt, dat deze smokkelarU reeds lange tijd aan de gang is. Post voor de Van Galen Voor de Van Galen moet post. bestemd ter uitreiking te Las Palmas en Porto Grande, beide voor 1 Arpil om 22.00 uur te Amsterdam zyn ontvangen. Ter uitrei king te Recife uiteriyk 12 April om 13.00 uur te Amsterdam. Ter uitreiking te Rio Rio de Janeiro uiteriyk 15 April om 18.00 te Amsterdam. WEERBERICHT Morgen opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen, morgen opklaringen. Matige. Zuide lijke tot Zuid-Oostelijke wind. Vannacht minder koud, morgen echter iets lagere middag tempera turen. (Opgemaakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1