z „Als Groen koers bepaalt, ga ik uit C.H.U." DDD NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 3 MAART 1952 Fel verweer van prol. Van Niltrik Men moet een partij niet modelleren naar een 19e eeuwse figuur Men moet in 1952 een party niet willen modelleren naar een figuur uit de negentiende eeuw. Wanneer we kapot willen, dan is er nu overigens een beste kans. Want als Groen van Prinsterer het in de C.H.U. alleen voor het zeggen krijgt, ga ik er uit en met mij vele anderen, ook zonder dat ze Bar- thiaans zijn. Deze woorden riep prof. dr G. C. van Niftrik Zaterdag in Utrecht uit op de vergadering van de Kamerkieskringen Utrecht en Nij megen. „Ten aanzien van wat ik heb gezegd over Hardegarijp ben ik goed Christelijk-historisch geweest en zelfs goed Groeniaans, maar dan gezien naar de Groen van vóór 1857, toen deze nog niet onder invloed van Kuyper was gekomen", betoogde hy. Prof. Van Niftrik hield een rede over het Christelijk-historisiih beginsel, waar over volgens hem nu eindelijk eens klaar heid moet komen. Scherp nam hij stel ling tegen de critiek die door prof. Ger- retson namens de C.-H. Kamerfracties >s uitgebracht. Prof. Van Niftrik zei dat hij met prof. Gerretson geen ruzie heeft. „We zijn het alleen niet met elkaar eens. Dat is in de C.H.U. mogelijk omdat het een unie is. Maar dan moeten we in dit opzicht goede Groenianen zijn en als vrienden naar el kaar luisteren. Als men klaagt over gebrek aan homogeniteit in de Tweede-Kamer fractie, dan dient men niet te verge ten, dat hoihogeniteit nog iets anders is dan partijdiscipline. Om de partij discipline van Kuyper is Lohman destijds de A.R. Partij uitgegaan. Spr. was het dan ook niet eens met mr Schmal. die voorstander is van die par tijdiscipline en hij verzette zich met kracht tegen de op de ministers Staf en Mulderije uitgeoefende critiek! Men moet ook in zijn critiek zakelijk zijn. Laat men niet over het hoofd zien, dat aan het departement van Oorlog sinds generaties niet een minister heeft gezeten als de tegenwoordige. Christelijk staat vóór historisch" Ten aanzien van de souvereiniteits- overdracht, zo zei spr., is eigenlijk de normatieve betekenis van de historie in het spel. Laat men toch practisch zijn. •Kan men als C.H. een overwogen oordeel hebben over de souvereiniteitsoverdracht? Is het zo dat God wil dat een bestaand koninkrijk onveranderd blijft? Was er t.a.v. België leiding Gods in 1815 en 1830? Geldt t.a.v. ons koloniaal rijk of van het Indisch nationalisme de stem Gods? Het is een kwestie van geloofskijk, meende spr., en die mag niet gedogmatiseerd worden. Alleen de Schrift gaat boven alles, al het andere is geen tweede open baring. Christelijke politiek is gehoor- zamheid aan Jezus Christus, ook daar waar de nieuwe geschiedenis ons plaatst. Prof. Van Niftrik vond het heel erg dat men op grond van die dogmatisering de heer Tilanus beschuldigd had van on trouw an het C.-H. beginsel. De heer Tilanus is niet ontrouw geweest, want de geschiedenis kan voor de Christen niet normatief zijn. Christelijk staat nog altijd voor historisch. Daarom moet die ver houding van het Christelijke tot het his- toriscne worden uitgepraat. Misleiding en laster" Over Hardegarijp kunnen we pas nuchter spreken na de verkiezingen, betoogde spr. Óp het ogenblik is het een te mooie verkiezingsleuze voor de A.R. om daarmee de C.H. P. v. d. A. een hak te zetten. Kerke lijk voert men hier actie om de sy node dwars te zitten. Maar is het nu Christelijk, zo riep spr uit, de kerk bij a.s. Paascollecte geld te willen onthouden, omdat prof. Van Niftrik heeft gekozen voor de openbare school en tegen de Christelijke school Jat is niets anders dan bemuste mis leiding en laster. Het gaat helemaal niet om de strijd tussen de openbare en de Christelijke school maar alleen om de concurrentie tussen Christelijke scholen. Zo handelt Chr. Nederland op het ogen blik. Formeel in overeenstemming met de wet, zij het met trucs, maar tegen de materiële bedoeling van de wet in. Waar blijft toch het gezond verstand' Vastgeschroelt op antithese" Als Hoedemaker op het ogenblik uit zijn graf kon opstaan, zou hij mij een klapje op de schouder geven, zei spr. Prof. Gerretson is ontegenzeg lijk knap, maar daarnaast naief. Want hij laat zich rustig vastschroe ven op de antithesegedachte. Men moet aan de CHU vasthouden als unie maar vooral als Christelijke partij, betoogde spr. tenslotte. Men moet hebben voor het beginsel maar met het begrip dat het om de mens gaat. Zowel om de Nederlandse als om de Indone sische. Dat is Christelijk zijn voor histo risch zijn. We moeten sociaal denken zonder socialist te worden. „Libzeraal" zonder liberalistisch te worden en ten slotte Anti-revolutionnair zonder A.R. te worden. Spr. had groot bezwaar tegen het gecoquetteer met de A.R. zoals dat in de fractie gebeurt Dat is zeker niet histo risch, want we zijn eenmaal uit het A.R.- diensthuis uitgeleid en spr. zelf heeft al lerminst behoefte daarin terug te keren zeker niet als verloren zoon. Bij de gedachtenwisseling heeft prof. Gerretson, die ook reeds uitvoerig had geinterumpeerd, nogmaals betoogd, dat de heer Tillanus had moeten aftreden toen hij zijn eed t.a.v. de souvereiniteits overdracht niet gestand kon doen waar mee hij de verkiezingen was ingegaan. Ongetwijfeld heeft hij gestemd als Chris ten, maar niet als lid van de CHU. Prof. Van Niftrik heeft hiertegen aangevoerd en de verkiezingen niet moet ingaan jen vast program. Lohman heeft reeds gezegd dat dit helemaal niet Chris- telijk-Historisch is. Men zal als Chris telijk politicus alleen moeten handelen. ;en Christen voor het aangezicht Briet aan regering Ned. Vakcentrale wenst vije lonen De Nederlandse Vakcentrale, die in tegenstelling met de drie grote vakbe wegingen niet bij het overleg in de Stichting van de Arbeid is betrokken, heeft in een brief aan de regering ver zocht terug te keren tot het vrije over leg omtrent lonen en andere arbeidsvoor waarden, zoals dat vóór 1940 bestond. Daarbij zou dan echter wel door de overheid in overleg met het georgani seerde bedrijfsleven een sociaal verant woord minimuan-loon moeten worden vastgesteld. De bepalingen im zake het ontslagverbod dienen volgens de centrale herzien te worden. De controle moet in handen van het bedrijfsleven worden gelegd, omdat bij de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering ontslagaanvragen zijn te verwachten- GEVOLGEN VAN DE WONINGNOOD Gastvrijheid raakt in het gedrang Met het huidige woon- en verwarmings- probleem zijn gezin en gasten dikwijls op één kamer aangewezen. Al is de kamer klein en al wordt er nog zo zwaar gedampt, de nieuwe Ameri kaanse vinding Air-Wiek neemt de onaangename lucht van de tabakswalm weg terwijl het vóór de komst der visite de hardnekkige geurtjes van koken, bakken en braden reeds heeft verdreven. Air-Wiek camoufleert de geuren niet. het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestand delen en chlorophyl. het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wiek f 2.40 verschaft U op elk uur van de dag een behagelijke omge ving enhet is te merken als U v.er-1 geet de Air-Wick open te zetten1 Alphen aan den Rijn Strijd om vier badhuis-plastieken. (Van onze correspondent te Alphen In de voorgevel van het nieuwe badhuis te Alphen is ZILVER-SHAG Heerlijke goud-gele Virginia: fijn van geur-mild en vol van sinaak Oud-burgemeester Baumann Den Haag probeert Rode Kruis te breken Donderend „neen" van afdeling Rijnland tegen eventuele aantasting der autonomie Cr heerst grote bezorgdheid in het bestuur der afdeling Rijnland van het Ned. Rode Kruis, wat het werk van deze instelling betreft in de burgerlijke verdediging of, zoals deze thans heet, de burgerlijke bescherming. Met deze woorden opende de voorzitter dezer afdeling, de heer J. C. Baumann, oud burgemeester van Oegstgeest, Zaterdagmiddag de algemene jaarlijkse leden vergadering. De primaire taak van het Rode Kruis, aldus vervolgde spre ker, is steun te verlenen aan de militaire geneeskundige dienst. In de statu ten wordt niet gesproken over burgerlijke verdediging of bescherming, maar het kan een secondaire taak zijn, doch dan in volkomen vrijheid. Zaken acht spr op zijn zachtst gezegd vreemd. Deze vrijheid nu wordt volgens spr. ergerlijke mate beknot. Daarop wij- ;n de circulaires van 18 Januari en 25 Februari j.l., afkomstig van het hoofd bestuur. Deze circulaires wekken niet de Indruk, maar geven de wetenschap, dat de autonomie van het Rode Kruis niet alleen wordt gebroken, maar dat het gehele Rode Kruis wordt afgebroken. Indien dit de doelstelling van de ambtenaren op Binnenlandse Zaken is, aldus de heer Baumann, zal de afdeling Rijnland een donderend „neen" laten horen. Zekere lieden, aldus vervolgde spreker, hebben eertijds het Rode Kruis betiteld :en oorlogsinstituut. Wat mij be treft mogen ze zich daarin uitleven. Onze organisatie zullen se echter nooit breken, zo zeide de heer Baumann met stemverheffing, door een onder-toezicht- stellen en bevelvoering van buitenstaan ders. Deze mentaliteit van Binnenlandse Openhartige taal in Keulen Minister Albregts hekelt de Duitse invoerpolitiek Nederland kan op den duur niet méér kopen dan het kan betalen In hoffelijke, maar openhartige bewoordingen heeft minister Albregts Za terdag op de Nederlands-Duitse dag tijdens de jaarbeurs te Keulen de Duit sers gewaarschuwd, dat de nieuwe Duitse invoerrechten zo spoedig mogelijk dienen te worden verzacht. De geringe Duitse vorderingen in de vrijmaking van de handel op agrarisch gebied dreigen een ongunstige terugslag te zul len vinden op de Westduitse uitvoer naar Nederland. Nederland kan nu eenmaal op den duur niet meer kopen dan het kan be- •lalen zei de minister En voor Duitsland t van grote betekenis, want Neder land is de grootste afnemer van de bondsrepubliek. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, zei, dat het niet juist is alleen aar. boter en kaas te denken wanneer men Nederland spreekt. De Nederlandse industrie heeft thans de helft meer ar beiders te werk gesteld dan vóór 1940 Zuivel, landbouw en tuinbouwproducten omvatten nog altijd ongeveer twee-derde de Nederlandse uitvoer naar Duits land. maar tegenover de invoer van Duit- industriavoortbrengselen stelt Neder land ook de uitvoer van eigen industriële producten. Een zeker gevoel van teleurstelling over de belemmeringen voor de Nederland se export naar Duitsland kunnen wij niet verhelen. Wij vettrouwen echter, dat de Duitse regering zich er spoedig op za; bezinnen op welke manier deze remmen kunnen wonjen uitgeschakeld, aldus de heer Twijnstra. Nederland is op de Keulsè beurs ver tegenwoordigd met vijftig stands, in hoofdzaak textielgoederen. Deze toewij zing is echter te klein om aan de Duitse vraag te voldoen. artikel „The Red Cross in the Nation Service" bleek, dat in Amerika het Rode Kruis ook in de burgerlijke verdediging onaantastbaar is. Ook wij in Nederland hebben de taak, er voor te zorgen, dat de doelstellingen van het Rode Kruis niet worden aangetast, na melijk het zorgen voor transport-colon nes en helpsters, die zich voor het Rode Kruis opofferen. Als voorzitter beloof ik, zo eindigde de heer Baumann zijn scherp betoog, uw eigen bevelvoering. En ik zal u waarschuwen, indien uw bevoegd heden worden aangetast en wij als bestuur de verantwoordelijkheid niet langer kunnen dragen. Spr. deelde ten slotte mede. scherp te hebben moeten zijn. omdat de zaken niet goed gaan. Hij moest dit doen in het belang van het Rode Kruis. De jaarverslagen In deze jaarvergadering bleek voorts uit het jaarverslag van de secretaris, mr J. G. Bergmeyer, de groei en de activi teit der transportcolonne, alsmede de goede samenwerking met de burgerlijke autoriteiten. Het aantal leden steeg 830 tot 993. Voorts memorgerde spr. het aanstaande vertrek van de huidige co lonnecommandant,'dokter G. A. W. Ver- spijck Mijnssen, en de benoeming van dokter H. J. Keegstra tot zijn opvolger. Het financieel verslag van de penning meester, de heer J. H. de Groot, gaf ee batig saldo van f 1234,25 aan en een cor tributiestand op 1 Januari van f 1700. De collectes waren over het afgelopen jaar gunstig te noemen. Het speet de voorzitter zeer. dat zowel de penningmeester als de secretaris als bestuurslid moesten bedanken, eerstge noemde wegens drukke werkzaamheden en laatstgenoemde om zijn vergevor derde leeftijd. Hoewel de heer Baumann ter vergadering nog een beroep op hen deed om aan te blijven, persisteerden beiden bij hun besluit. Als nieuw bestuurslid werd benoemd drs C. J- M. de Graaff, burgemeester van Voorhout. De aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen Ten slotte zij opgemerkt, dat nu Voor hout is toegetreden, de afdeling thans bestaat uit de gemeen/ten Oegstgeest, Rijnsburg, Voorhout en Warmond. Na afloop vond op het terrein va Julianaschool de commando-overdracht plaats, welke plechtigheid met enig cere monieel gepaard ging. Ten aanhoren van een ieder heeft de heer Baumann hier Kerk en School Beioepingsweik Ned. Here. Kerk iroepen: te Almelo (toez.) Uitentuis te Huizum (Fr.). r. e m d tot vicaris te Eindhoven cand. H. C. ~oer te Dieren; tot pastoraal medewerker te Garsthuizen de heer S. J. H. Hartsema te Bellen. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Charlois (vaC.-J. Thomas'A en te Middelstum (vac.-H. W. Kroeze) E. de Vries te Dwin- gelo; te Twijzel en te IJlct cand. S. A. Eoonstra te Groningen. e dankt: voor Pernis J. J. Ritse- te Zaamslag. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) eroepen: te Lethbridge (Cana dian Reformed Church) H. Amelink te Langerak. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Werkendam cand. J. Keuning te Apeldoorn en cand. E. Vene- i te Leeuwarden. iantenomen: naar Driebergen P. d. Bijl te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten 3eroepen: te Scheveningen H. Lig- tenberg te Rotterdam-West, die bedankte voor Benthuizen; te Vlaardingen T. Dor- resteyn te Opheusden. Plannen voor Chr. universiteit in Indonesië De secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië, ds W. J. Rumambi. heeft Bandoeng een commissie ingesteld, die tot taak kreeg een plan te ontwerpen de stichting van een Christelijke Universiteit. In deze commissie hebben niet-Indonesische leden zitting, van wie verwacht wordt, dat zij de mogelijk heden zullen onderzoeken om uit Europa en Amerika leerkrachten en subsidies te verkrijgen. den Rijn) ien viertal nissen uitgespaard niet de bedoeling, hierin wat beeldhouwwerk aan te brengen ter verfraaiing van het gebouw. De keus viel hierbij op vier uitbeeldingen van badende mannen, vrou wen en kinderen. Ze zijn vervaardigd door een jonge beeldhouwster, Sonja Meijer uit Gouda, en werden enkele maanden geleden afgeleverd. Ze werden tot op heden echter niet aangebracht op de bestemde plaatsen. Of dit ooit geschieden zal? Laagste inschrijfster was de firma P. Bochhoven te Gouda met f 579.300 (in massa). Over deze zaak is de laatste weken eer het een en ander te doen geweest i onze gemeente. Het waren met name de „neutrale" bladen, die er voor zorgden, dat Alphen aan den Rijn weer genoemd Uiteraard paste ons hier voorzichtig heid In Prot.-Chr. kring pleegt men over bepaalde kunstuitingen wel eens wat an ders te denken dan in andere levens milieus. We hebben gewacht tot we een eigen oordeel konden geven, dus totdat we de plastieken zelf onder ogen hadden gekre gen. Dat is inmiddels geschied en we moetten eerlijk bekennen, dat het werk de beeldhouwster zeer te loven is. Drie van de vier plastieken zullen stellig niemand aanstoot geven; de vierde is voor sommigen misschien niet te aan vaarden. Maar al met al schijnt ons dit geen reden om de plaatsing te weigeren. Het „gerucht", dat de raad zich bij de voorbereiding van deze zaak ge passeerd voelt; dat men geen kennis heeft gekregen van de ontwerpen enz. en daarom dit werk (dat tegen een lage prijs Is verricht) niet wil accep teren, komt ons dan ook waarschijn lijk voor. Het is te betreuren, dat opnieuw een splinterige kwestie is ontstaan. Laat men toch trachten op die terreinen, waar geen principieel verschil van inzicht bestaat, elkaar te vinden. Alleen dèn is het moge lijk, de gemeente waarlijk te dienen. Bouw van tweede Rijn overgang aanbesteed B. en W. besteedden vanmorgen aan: het maken van een brug en viaducten gewapend beton met bijkomende wer ken. De totale lengte bedraagt ongeveer 200 meter. Hiermee is een feitelijk begin ge maakt met de tweede Rijnovergang, die voor Alphen van enorm belang zal zijn. De gemeente zal, wanneer de brug ge reed is, meer nog dan thans het geval is, het hart van Zuid-Holland genoemd kunnen worden. Van zeer groot gewicht zal de brug ook zijn voor de industriële ontwikkeling. De opritten van de brug zullen be staan uit open betonconstructies met trappen voor voetgangers. Onder de op rit bij de Hooftstraat komt vermoedelijk de brandweergarage. De oprit aan de Lage Zijde geeft aansluiting op de Prins Bernhardlaan. De rijweg over de brug en de viaduc ten wordt negen meter breed met aan beide zijden trottoirs. Het bruggedeelte aan de Lage Zijde wordt opklapbaar. Bij dj aanbesteding bleek, dat er 41 In schrijvingen waren. De hoogste inschrij ving was van de firma Sippe te Winters wijk. namelijk f 744.000 in massa en in onderdelen: a. f 470.000 en b. f 274.000. (Advertentt«) Het lied der aethergolven DINSDAG 4 MAART 1952 HILVERSUM L 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gr: 9.00 Morgenwijding 9 15 Gram 9.25 Voor "35 Gram 10 .50 Voor de kleut zieken 11.30 Pianorecital 12.00 40 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Mede vrouw 2.30 Gram 2 40 Schoolradio 3 00 Gran 3.30 Onze Amerikaanse buren 4.00 Zang e: piano 4.30 Voor de kleuters 4.50 Kinderkoo 5.15 Gram 5 30 Pianorecital 6.00 Nieuws 6.1 nogmaals verklaard, te zullen opkomen voor de rechten van de colonne er hij de leden zou waarschuwen als de zaken in het Rode Kruis verkeerd den gaan. f Advertentie) Deftigste tentoonstelling .personenauiomoblelen 29 FEBRUARI t/m 9 MAART Geopend ven 10-17 en 19-22 uur ENTREE f 1.50 INCL. BEL. RAI-Gebouw Amsterdam 19. Een ogenblik was hij zich zijn omgeving be wust, doch na een wijle gleed hij weer weg in de sluimer van een laatste slaap. En weer dwaalde zijn geest in een land zonder tijd en afstanden. Er was geen gister en geen morgen, geen begrenzing en geen plaats, er was alleen ruimte om in op te wieken, en te schou wen in dingen welke voor een mensenoog ver borgen bleven. Hoog boven hem was een veelkleurig licht dat uitwaaierde naar alle zijden en in dat licht dansten gestalten welke hij herkende als men senfiguren. Hij ze.g kleinen en groten, doch op alle gezich ten lag de glans van een ongerepte jeugd, zij droegen zorgenrimpels noch misvormingen. Zij zongen in reien: Laat mijn ziel U loven, opdat zij L beminneHun bewegingen waren licht en sierlijk als die van vlinders welke opstijgen in de zomerzon voor net grote feest der liefde. Een groot verlangen om zich bij hen te voegen kwam over hem, maar hij streek zich langs de ongeschoren kin en hij bezag zijn eelthanden en hij begreep dat hij in hun reien niet paste. Toch strekte hij de handen uit en, o wonder, hij voelde zich stijgen, Steeds hoger steeg hij. doch er scheen geen einde te komen aaD de af stand welke hem scheidde van de stralende zan gers Hij zag om zich heen en toen ontdekte hij de zelen welke met hem opvoeren naar het fees' der geheiligden Onder hen zag hij ook zijn broer; tegelijkertijd bemerkte hij dat hij zelf de koers van zijn vlucht naar omhoog kon bepalen Maast zijn broer, stevende hij opwaarts en in diens ogen zag hij hetzelfde verlangen glanzen waarvan zijl hart vol was Zij spraken niet mei elkaar, maai woordenloos vonkten hun gedacht* jver van ziel tot ziel Plotseling werd dit contacl echter verbroken, de vaart van zijn broer ver minderde en een angstige kreet kwam uit diens mond: „Adriaanhelp meik val!" Hij stak een hand uit naar zijn broer, maar toen brak ook in hem de kracht welke hem opwaarts stuwde en tesamen vielen zij terug naar het don ker waaruit zij waren opgestegen. Een nooit gekende angst viel op hem neer, deze val zonder einde was een afdaling in de hel en er was geen verlossing In zijn angst sloeg hij de handen uit in een vliegbeweging en toen was er de klap van vlees eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN op een scherpe lioutrand. De pijn hiervan riep hem terug tot de werkelijkheid. Een brede stree zonlicht viel de hut binnen en het was hem als of hij uit de dood terugkeerde tot het leven. Tij dens de morgenuren dacht hij terug aan zijn visioen, maar hij was een nuchter mens en toen hij de knecht riep voor de koffie had hij met de droom afgedaan Het was iets, wat alle men sen overkwam, iets bovennatuurlijks was het niet, de ontmoeting met Willem was in zijn slaap blijven kleven aan de gedachten welke niet ge storven doch slechts in rust waren. Er was een droom geweest, een ontlading van kromme ge dachten, en nu moest hij de herinnering weg vegen als een kinc. het krabbelschrift van een lei. Hij zag geen betekenis in het visioen dat hij zich nog zeer reëel kon voorstellen. God sprak niet meer door dromen en de Schrift waarschuw de tegen het gevaar der droomuitleggingen en toverkunsten. Na deze overweging kon hij de droom van zich afzetten en zich verblijden in het samenzijn met zijn broer, al vroeg in de middag kwam Willem bij hem aan boord en lang voor de kerkdienst gingen zij de loopplank over voor een wandeling door de oude Keizer stad. Ze spraken veel, doch het viel Adriaan op hoe zijn broer elk woord dat roerde aan zijn werk onbeantwoord liet. Een gevoel van arg waan kriebelde weer aan zijn hart, doch hij wil de zich de dag niet vergallen door giftige ge dachten en hij vermeed elk woord dat zijn broer onaangenaam kon zijn. Na de kerkdienst, die voor Adriaan een be proeving was omdat het water uit de koele bron der gerechtigheid hem bedorven werd door een evangelische bijsmaak, begon hij in de roef de predikant te wegen op de schaal van zijn Schrift begrip. „Hoe beviel jou de preek?" vroeg hij Willem: - „We konden het er mee doen", antwoordde zijn broer afwezig. „Zozomeen jij dat", bromde Adriaan en duidelijk zette hij uiteen waarin de prediker was tekort geschoten. Het accent lag te veel op de verlossing en te weinig werden de klanken van de bazuinen van het oordeel gehoord. De muren van -Jericho vielen niet neer bij het zin gen van liefelijke muziek maar wel bij de don der der instrumenten die opriepen tot de strijd En zulk een geluid wilde hij in een preek horen, een stormwind moest van de kansel razen om alle muren welke een mens rondom zich opge trokken had, weg te blazen. Deze prediker was een mooi-weer-dominee en zijn preek was een stil en ondiep water, waarin een zoekend mens zich niet kon onderdompelen. Begreep Willem wat hij bedoelde? (Wordt vervolgd) Fanfare-orkest 7.45 „Het korps Luchtmacht- --,userle 8 00 Nieuws 8 05 Actuali- ten 8.15 Gev progra 10.45 Buitenlands 1.10 „Dl! cht 11.00 Nieuws 11.15—12 HILVERSUM II. 298 KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram 7 45 Moi 9 00 Voor de hi 10.15 Com gebed 8 00 Ni: 9.35 Gram 10 00 rtgebouworkest 00 Voor de vrouw 11.30 12 55 ZonnewlJ; 10 40 Schoolradio Schoolradio 12.03 Gi I.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten ^0„dor£e Franse muziek 3.00 Schoolradic 3.30 „Ben ,1e zestig?" 4 00 Voor de zieker 4.30 Ziekenlof 5.00 Schoolradio 5.15 Felicita ties voor de Jeugd 5.45 Regeringsuitzending tekst van ir F. C. van Loonen: De gronc van Niouw-Guinea" 6 00 Nieuws 6 15 Actua liteiten 620 Sport 6.30 Lichte muziek 6.4! Pianoduo 7.00 Gram 7 40 „Dit is leven" cau serie 7.50 Gram 8.00 Nieuws 8.08 De géwoni 8 15 Blaaskwintet 8 30 Lljdensmeditatii 9 30 Omroeporkest en solisten (10 00 Actua liteiten) 10 45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.1! „Gezond gezin", causerie 11 25—12.00 Gram ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Voor de scholen 12.40 Gram 1 00 Hav< a go 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.11 Musle-Hall 3 00 Voor de scholen 4 00 Vesper; 4 45 Schots orkest 6.00 Voor de kinderen 7.0( Nieuws 7 15 Sport 7.20 Gram 8.00 Klankbeelc 8.30 Pianorecital 9.00 Klankbeeld 10 00 Nieuws 10.15 Causerie 10.30 Gev program) II.00 Causerie 11.30 Viool en piano 11.45 P; lementsoverzlcht 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme zicht 1.15 Dan. Voor de kind Sport 4 10 Ge\ nuziek 1.45 Orke.< :en 3.00 Voor de vrouw 3 5: 4.30 Voor de soldatei orkest en solisten 7.00 Pli... denspel 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Verzoekprogramma 9.00 Opera-orkest i -koor 10.00 Gev programma 10.30 Dlscusi... 1100 Nieuws 11.15 Actualiteiten 1120 Lichte muziek 12.00 Voordracht 12.15 Gev 12.30 Orkestconcert 1.00 Nleu' recital 2.00 Nieuws 2.05 Twee vi 6 30 Amerikaanse uitzending 7 00 Orkestcon cert 8.00 Kamermuziek 9 50 Gr en piano 11.45—12 00 Nieuws BRUSSEL. 324 m 11.45 Gram 12 34 Gram 12 50 Gram 100 Nieuws 1.15 Lichte muziek 1.45 2 00—3.30 Schoolradio 5.00 Nieuw 5.15 Voor de kleuters 5.30 Progrs 5.50 Boekbespri dlcale Actualiteiten 1001 'ek 10.45 Gram 10.55 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1 inlek 8.00 Hoorspel 0.30 Gram 9 45 2.10 —3.00 Grai8Ü 7 00 Altviool en piano 7.20 Gram 745 Nieuws 8.00 Gram 9 00 Omroeporkest 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10.50 Nieuws. TELEVISIE LOPIK DINSDAG KRO: 20.15—21.45: 1. Marionet tentheater; 2. Weeroverzlcht: Pauze; 3. „Bas- Bastienne", zangspel. lAdtu JEUK Morgenavond weer raad De gemeenteraad komt Dinsdagavond Ti 7 uur weer in vergadering bijeen. Aan de orde is o.a. een voorstel van B. W. inzake de verhuring van enkele standplaatsen op het terrein van Avi fauna. Meester schilder. De heer J. A. A. v. d. Snoek is aan de nationale schildersschool te Utrecht ge slaagd voor het meesters-diploma schil deren. Vergadering van de A.R.J.O.S. De plaatselijke ARJOS kwam bijeen onder leiding van de heer P. J. Schuijl. Door de heer R. Geerlof werd het on derwerp „De verhouding tot en de samen werking met andere partijen" behandeld. Spr. vergeleek eerst de situatie op poli- tiek gebied, zoals die zich openbaart in Engeland en in ons land. In Engeland heeft men het twee-partijen-stelsel (rege- ringsgroep-oppositie) en die twee werken slechts zelden samen. In ons land kent meerdere partijen en is voor iedere groepering samenwerking geboden. Spr. stelde de vraag, in hoeverre hier voor de A.R. partij mogelijkheden liggen; z.i. alleen samenwerken met de Chr.-Hist. Unie (waarmee men niet zo- principieel gescheiden leeft, maar verschilt in sentiment) en met de Staatk. Geref. partij. Bij de zeer goede bespreking, die volg de, werd o.m. de vraag gesteld of het niet mogelijk is, de Prot. Chr. partijen tot één grote partij te verenigen. De heer Geerlof behandelde deze en andere vra- er principieel en gaf blijk zijn laak aan te kunnen. De voorzitter bracht hem dank. Op de 27 Maart te houden vergadering zal de heer J. Nagtegaal spreken over ,De A.R. invloed in de eenwording van Europa". De toestand van ds G. Mulder Zoals bekend is heeft de oudste predi kant van de Geref. Kerk van Alphen, ds G. Mulder, in November j.l. zijn ambts werk moeten onderbreken, omdat hij oververmoeid was. Ds Mulder, die enige weken in de gemeente vertoeft, heeft thans de kerkeraad meegedeeld, dat hij moeilijke periode achter de rug heeft, r dat een verbetering is ingetreden, die hoop geeft op een eerlang hervatten de arbeid. Vooraf zal hij zich echter het Groninger ziekenhuis aan een operatie moeten onderwerpen. De chirurg Zwan is van oordeel, dat aan de operatie geen levensgevaar verbonden het gehele proces zal toch ver scheidene weken vorderen. De prediking des Woords De afdeling van de Geref. Bond in de Ned. Herv. kerk vergaderde in „Reho- both" aan de Hooftstraat. Daar de voor zitter, de heer Van Diggele, ziek Is, had de tweede voorzitter, de heer A. v. d. Velde, de leiding. Na de opening en het afdoen der huishoudelijke zaken, sprak de heer A. Vis Azn over: „Wat is predi king des Woords?" Spr. wees er eerst op, hoe hier een opdracht is door Christus Zelf gegeven: predik het Evangelie. In de tweede plaats werd aandacht geschon ken aan de inhoud van de preek. Voorts had aandacht de vraag, aan wie de ver kondiging is opgedragen en tenslotte op welke wijze dit dient te geschieden. Al deze zaken werden door de heer Vis op duidelijke wijze belicht en het was een leerzame avond, die door spr. met dank zegging geëindigd werd. „Mobiel" is weer in trek Zoals al gemeld is, komt „Mobiel" in het kader van door de Chr. Oranjever eniging belegde avonden in de a.s. week op de planken met het historisch stuk „Ouwe Tanne" Twee avonden waren vastgesteld, maar de toeloop om plaats bewijzen was Zaterdag zó groot, dat een derde avond wordt vastgesteld, die ook reeds uitverkocht is en nog zijn er veel teleurgestelden. De Chr. kleuterschool in wijk Hoorn Geruime tijd geleden hebben we ge meld, dat het voornemen bestaat, ook in wijk Hoorn tot de, wel zeer nodige, stichting van een kleuterschool te ko men. Er werkt een commissie voor dit doel, o.a. om gelden te verzamelen. Men voert reeds enige tijd actie door verkoop van bouwsteentjes en thans is men ook zilverpapier gaan verzamelen. R.K. stem„Wij hebben moeite met Spanje" Men kan het regiem in Spanje niet op één lijn stellen met dat in Zuid-Slavië. Maar ook al laat men de verhalen over gruwelen in Spanje terzijde, dan gebeu ren daar toch wel dingen waarmee wij veel moeite hebben. Dit erkende het R.-K. Tweede Kamerlid mej. Klompé Za terdag te Utrecht in de Partijraad van de K.V.P. Als voorbeeld noemde zij de grief, dat Protestantse ouders in Spanje niet de ge legenheid hebben hun kinderen goed in het eigen geloof op te voeden. Ook het episcopaat in Spanje verzet zich Pogin gen om tussen Madrid en het Vaticaan een concordaat te sluiten, hebben echter geen succes gehad. Mej. Klompé hoopte dat veranderingen in Spanje het moge lijk zullen maken dit land te betrekken bij de Europese samenwerking. De Partijraad besloot de beslissing over het ontwerp-verkiezingsprogram. waarop f" ,t°t wÜziging waren ïnge- commissie. diend, over te laten i doei Ned Ind :ht de heren R J Ad- n de here naar en H P Hern...., ^clQen- arts heren Chr Kalkman te t Katwijk i Veriooy i H| 1 J de Goeje l Haag. Th J E >TdePOh Lelden en P J J AMSTERDAM (Gem. Univ.) 1 Mrt Ge«i oer ex psychologie mej E Lambe hoveu. Amsterd: GRONINGEN. 1 Maart. I logle mej E Lambert. -ichten mej J L C 1Kals-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2