Opening nieuwe röntgenafdeling van academisch ziekenhuis Minister Rutten stelde de kobaltbom in werking (Min® Vrouw Mode 1952 maakte entree in de sleutelstad Leidse Smalfilm-Liga zag Curasao NIEUWE lEIBSCHE COURANT 3 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 Gioie dag voor proi. Steenhuis T^R IS THANS een adembenemende vooruitgang van de medische weten- schap te bespeuren. Een vooruitgang, die reden tot dankbaarheid, maar ook tot grote zorgen geeft. Want hier rijst de vraag: Hoe moet dit in de toekomst worden? Er is specialisatie, super- en sub-specialisatie aller wegen, en hierdoor dreigt de synthese tussen de verschillende onderdelen der wetenschap verloren te kunnen gaan, indien we niet oppassen. Dit mag niet geschieden. Het academisch ziekenhuis is niet alleen een opleidings instituut voor artsen. Ook niet alleen een sociale instelling. Het is een door gangshuis voor jonge mensen: studenten, artsen, verpleegsters, analysten en administratief personeel. Hier moet de (goede) strijd voor de vooruit gang gestreden worden. Aldus sprak gistermiddag prof. dr D. J. Steenhuis, directeur van de röntgenologische kliniek van het academisch ziekenhuis te Leiden, bij gelegenheid van de opening der nieuwe röntgenologische afdeling, waarbij tevens de zgn. kobaltbom voor bestraling tegen kanker in gebruik genomen werd. ook dankbaarheid voor de noblesse van de taak, die de afdeling van zijn collega Steenhuis te vervullen heeft. Spr. hoopte dat de Rijksgebouwendienst, onder welks leiding de nieuw- en verbouw tot stand is gekomen, nog vaak voor de wetenschap mag optreden. Namens de medische faculteit sprak de decaan prof. dr S. E. de Jongh, die Enige maanden geleden, toen wij schre ven over de aankomst van de zending kobalt, hadden wij het genoegen met prof. Steenhuis door diens afdeling te wan delen. Het was er pen chaos. Overal werd gebroken en getimmerd en de kliniek leek op alles, behalve op een onderdeel van een rustig ziekenhuis. In de gangen ston den brancards met patiënten en alleen de kamer van de hoogleraar was ordelijk en rustig. Geen wonder dat prof. Steenhuis giste ren zijn gasten vol trots rondleidde door de vrijwel geheel vernieuwde afdeling,' voorzien van de modernste apparatuur en op de meest efficiënte wijze ingericht. Geen wonder ook, dat er woorden van dankbaarheid uit zijn mond kwamen, toen hij met een vaak geestige speech de plech tigheid opende. Prof. Steenhuis gaf allereerst een sum- mier overzicht van de ontwikkeling der medische wetenschap van af de tijd, die hij als medicus, als jong scheepsarts, zijn loopbaan begon. Toen spr. verbonden werd aan het academisch ziekenhuis, was er ook al financiële zorg. Hij herinnerde zich nog, dat professor Nolen in zwart pak gestoken op audiëntie ging bij de toenmalige minister-president Cort van der Linden om geld te vragen voor een electro-cardiograaf van ƒ2400. „Wij behielpen ons." aldus spr. „met één tele foon en een driewielige brancard. Ik be gon met één kamer, waarin een röntgen- apparaat stond, dat vonkte en knalde. De mensen zeiden dan ook: ,Je moet daar niet naar toe gaan, want daar wordt bij geschoten'." Nu is alles anders. Er is een enorme vooruitgang. Een vooruitgang, die dankbaar stemt, maar tevens zorgen geeft. Zorgen op financieel gebied, maar ook op ander terrein. Door sub- en super-specialisatie is er kans. dat de synthese van de diverse onder afdelingen der wetenschap verloren gaat. Hier tegen dient gewaakt te worden. Wij zijn gediend met een op hoog peil staande medische weten schap. Want deze is een van de graad meters, waarmee het culturele peil van een volk beoordeeld wordt." Spr. was dankbaar voor de medewer king van de regering. Over en weer, bij regering zowel als bij de medici, dient begrip te zijn voor eikaars moeilijkheden. Daarom zou het te overwegen zijn een commissie in te stellen van curatoren, medici en regeringsambtenaren, om bij voorbeeld eens per jaar bijeen te komen en contact met elkaar te houden, ter ver steviging van het wederzijdse begrip. Prof. Steenhuis bracht voorts dank aan allen, die het hunne er toe hebben bij gedragen om tot de nieuwe afdeling te komen en die deze plechtigheid wilden bijwonen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr F. J. Th. Rut ten, wees er o.m. op, dat het ziekenhuis in het algemeen een meer sociaal karak ter gekregen heeft, in tegenstelling met vroeger, toen de gegoede stand zich liefst thuis liet verplegen. Het academisch ziekenhuis heeft bovendien het voorrecht om op nog een ander terrein belangrijk te zijn: op dat van het kankeronderzoek, waartoe de medewerking van Philips, die verschillende apparaten in bruikleen af stond, van groot belang is geweest. Hier op stelde minister Rutten, door het druk ken op een knop, de kobaltbom in werking. Dr P. Mutendam, staatssecretaris van Volksgezondheid, wees op het grote be lang van de radiotherapie voor de behan deling van tal van ziekten, in het bij zonder de kanker. Het gaat er niet alleen om, dat er steeds meer behandelings mogelijkheden komen; vooral ook is de qualitatieve aard van de behandeling be langrijk. n.l. samenwerking tussen de wetenschappelijke onderzoekers, clinici, patholoog-anatomen en chirurgen. Dezen moeten samen een werkgroep vormen, waardoor een juiste diagnose en therapie kan ontstaan. Spr. herdacht met dankbaarheid de offervaardigheid van het Nederlandse volk de collectes van het Koningin Wilhelminafonds en de Haak-in-actie en bracht ten slotte hulde aan prof. Steenhuis, door wiens onvermoeide ijver en voortvarendheid deze nieuwe afdeling tot stand is gekomen, een afdeling, zó belangrijk, dat spr. niet aarzelde haar „het centrum van het centrum" van de medische weten schap te noemen. De rector-magnificus der universiteit, prof. dr J. H. Boeke, sprekende namens de senaat, zeide met schroom het woord te nemen, omdat hij zich hier bevond in een milieu, waarin hij zich een vreem de wist. Doch naast die schroom was er PUZZLE- PROMINENTEN 1 J. v. d. Boon, Weteringpad 19, Woubrugge; 2 K. van Oosthoek, Evertsenstraat 80, Leiden; 3 Harry Bouhuys, Meidoornstraat 51, Katwijk aan Zee. deze nieuwe afdeling wilde beschou wen als een hoopgevend symptoom, wat betreft de aandacht, die de re gering schenkt aan de artsenopleiding. De heer P. C. Maas, districts-bouwkun- dige bij de Rijksgebouwendienst, sprak enige woorden van dank voor het genoten vertrouwen en de prettige samenwerking met de leden van de afdeling, in het bijzonder met prof. Steenhuis, en over handigde de laatste een gecalligrafeerde oorkonde. Ten slotte werd het woord gevoerd door dr P. Scholten, namens de wetenschap' pelijke staf, die zijn beste wensen vooi het gebruik van de nieuwe afdeling uit- Hierna was er voor de genodigden gelegenheid het gebouw te bezichti gen, waarvan door vrijwel allen ge bruik werd gemaakt. Het is overbodig te vermelden, dat het nieuwste snufje op radiotherapeutisch gebied, de ko baltbom, bijzondere belangstelling trok. Van de vele aanwezigen vermelden wij, behalve de reeds genoemden: J. E. baron de Vos van Steenwijk, mr A. F. Visser van IJzendoorn, jhr mr F. H. van Kin schot en dr K. Wiersma, namens Cura toren, de secretaris van de senaat, prof. dr J. J. L. Duyvendak, vrijwel alle me dische hoogleraren, verschillende oud hoogleraren en leden van de weten schappelijke staf. Leidse ex-po-ge-ers herdachten ge vallen makkers Tevtns werden onderscheidingen uitgereikt Wie kiest het Nederlands Elftal Hébt U er wel eens over gedacht hoe de opstelling van het Neder lands elftal zou zijn als 1000 voet balliefhebbers, ieder voor zich dat elftal zouden samenstellen en het gemiddelde daarvan werd U kunt daar zelf aan meedoen als U het Nederlands elftal van Uw keuze invult op het Goalprijs- vraagformulier, dat bij Uw kruide nier verkrijgbaar is. Bovendien hebt U dan nog kans op èen der 400 mooie voetbalprijzen, die voor de inzenders beschikbaar worden gesteld. U spaart toch de foto's van het nieuwe voetbalalbum Goal-2, waarvoor de bons zijn verpakt by Condor huishoudzeep, 1. 2. 3. Zelfwerkend Wasmiddel, Carlton Old Lavender Toiletzeep, Reinal Schuurpoeder en verder bij Glo- rine Bleekwater en Snel-alkalivrij Wasmiddel (het gehele etiket). Vraagt alle inlichtingen over deze foto's en de prijsvraag bij Uw kruidenier of bij de N.V. Zeepfa brieken v/h de Haas van Brero, Afd. Goal. Apeldoorn. Concert Residentie-orkest met Adrienne de Smet Ovationeel succes van de soliste Het Residentie-Orkest, dat gisteravond concerteerde onder auspiciën van O., speelde een programma, dat voc pauze werken bracht van Mozart Dwars jak. Van Mozart hoorden we de ouverture tot de opera „Le Nozze di Figaro". Van Otterloo speelde dit werk in kleine be zetting, verrukkelijk licht van toets, pe- tillant en in een meeslepend tempo, waaraan Mozart zeker vreugde beleefd zou hebben. De soliste van deze avond was Adrien ne de Smet We mogen hier wel mede delen, dat verscheidene inschrijvers var K. en O. al meermalen de wens te ken nen hadden gegeven deze voortreffelijk' violiste van het Residentie-Orkest hie: eens'als soliste te horen optreden. Ze speelde deze avond het concert in a 1 van Dworsjak, een werk, dat hier n zelden gespeeld wordt, maar dat schat van mooie melodieën bevat daarom een welkome afwisseling is sen de geijkte repertoire-nummers, opgave is niet gering. Het werk eist Even was het daidstll, toen voorzitter L. Questroo zich uorover boog en hei bronzen mobilisatieoorlogskruis op hei jasje speldde van 11-jarige Paul Se- gaar, wiens overledn vader deze onder scheiding posthuum \ntving, nadat hij in de strijd tegen de juitse bezetter zijn leven had gegeven ioor het vaderland. Ontroerd herdachtende vele leden van de Ned. ver. van ex-wl. gevangenen uit de bezettingstijd, distict Leiden, die gis teravond in de bovemal van Het gulden Dr Van Voorthursenschool reikte diplona's uit Het moet voor kindein steeds een grote gebeurtenis zijn d< beschermende omgeving van de school',e verwisselen voor het werk in de maaUhappij. Veelal valt dit in een periode. <it de jongens en meisjes door lichamelke en geeste lijke veranderingen (pubeteit) moeilijk en onevenwichtig zijn. Het hoofd van de Dr vanVoorthuysen- school voor individueel ondrwijs te Lei den. de heer M. G. H. den fean, besprak op een ouderavond uitvoeriMe gevolgen voor het gezin. Voor alles moeten de ouders er met begrip tegeover staan. Men legge niet op alle slakjezout. Voor al moeten we de grote lijne in de op voeding in het oog houden. >e sfeer in het gezin is in deze jaren oo van groot belang, evenals de voedi^. Ook de sexuele vorming mag niet Wrden ver waarloosd. Na de pauze werden diplota's uitge reikt. Het hoofd van de schoosprak elk kind toe. Hij wees er op, dat h> niet van belang is wa-t men werkt, maahoe men het doet. Achteruit zien met dankbaar heid, vooruit zien met hoop e omhoog zien met vertrouwen, dat isde ware levenshouding. De avond had \rder een afwisselend karakter. Het wajeen af scheid, dat zeer geslaagd kat worden genoemd. Vlies bijeen waren, hun makkers, die niet meer aanwezig konden zijn Dezelfde onderscheiding werd ei eens uitgereikt aan de leden J. Chr. de Bruyn, W. F. M. Buschman. A. H. Hart man, mej. A. Piekkringa, L. J. Poort, J. van Vliet, M. L. Zonderop en W. M. van der Burg. De heer Questroo verheugde zich over deze onderscheidingen, omdat er uit bleek, dat er nog mensen zijn, die hun geweten laten spreken en hun leven in de waagschaal willen stellen wanneer het land in gevaar verkeert. Het hoofdprogramma van deze bij eenkomst bestond uit een causerie van de heer De Hertog, adjunct-directeur van de Oorlogsgravenstichting, die het veelzijdige werk van deze stichting uit voerig belichtte, zowel wat de graven van de Nederlandse miljtairen betreft als die van de geallieerden en van hen, die in Duitsland omgekomen zijn. Van de laatsten is reeds een groot deel naar Nederland overgebracht, om op de Centrale Begraafplaats te Loencn (Ve- luwe) of in de eigen woonplaats te wor den bijgezet. Niet minder dan 250.000 graven zijn door de stichting geregis treerd. Een smalfilm, opgenomen en vertoond door de heer Bout. gaf een vluchtig beeld van de verschrikking, die in 1940 over Nederland kwam. van de bevrijdingsroes en van de terugkeer van Koningin Wil- helmina. Daarna volgde een overzicht van de Centrale Begraafplaats te Loenen. Een eenvoudig filmpje, dat echter het werk van de Stichting uitstekend weer gaf en bovendien getuigde van de een heid, die het Nederlandse volk hierin tot uiting brengt. Ontslag van rechtsvervolging op grond van nieuwe wet Het Haagse hof heeft gistermorgen de directeur van de N.V. Herenkledingmaga zijn „Matador" te Rotterdam, J A. B., alle rechtsvervolging ontslagen. B. wegens prijsopdrijving en overtre ding van de Hamsterwet tot duizend gul den veroordeeld. Het hof achtte het ten- lastegelegde bewezen, doch verklaarde het ingevolge een nieuwe wet op econo mische delicten niet strafbaar. Propaganda-avond Prot.-Chr. werkgemeenschap Leiden De Prot.-Chr. werkgemeenschap in d£ Partij van de Arbeid in het gewest Lei den hield gisteravond in de grote zaal de Burcht een propagandavergade- die slechts door veertig mensen bezocht. De heer H. van der Maaden zei in zijn openingswoord, dat het lid maatschap van een Christen vai Partij van de Arbeid een zaak is nuchtere politiek, uiteraard gedragen door de overtuiging van de persoon. Spreker was de heer D. de Loor, lid in de Tweede Kamer. Hij beantwoord, de drie vragen: Waar staan w ternationaal en nationaal; hoe benade- de Christelijke partijen de huidige situatie; hoe zal vandaag onze keuze zijn? De heer De Loor zei, dat de welvaart m Europa afhangt van d« waarop de samenleving werkelijk ge. meenschap wordt. Hij constateerde geestelijke uitholling van de gemeen schap en een opdringen van de massa mentaliteit op vele terreinen. Het nihi lisme steekt aan alle kanten de kop op. Belangrijk is de vraag hoe we als klein land het eigen karakter bewaren ten offer te vallen aan de vervlakking en nivellering. De Kerk dreigt te den een plaats voor een klein deel onze natie. Dat komt ook doordat het particuliere verenigingsleven bepaalde taken van de Kerk heeft overgenomen evenwel vaak uit brandende liefde voor de zaak des Heren. Spr. herinnerde in dit verband aan het verval van de vorige eeuw, t"en de volkskerk niet aan haar doel beantwoordde. Wat in de op dit gebied is ontstaan, is nu tot een machtig apparaat uitgegroeid. Ir. het vervolg van zijn rede betoogde de spreker nog, dat de werkloosheid van nu voor een groot deel niet het ge volg is van internationale spanningen, maar van de huidige regeringspolitlek, die helaas gebonden is aan een compro mis, dat in Maart 1951 is tot stand ge komen. Dit compromis valt uit ten gun ste van de bezittende klasse, aldus spr., die tenslotte uiteenzette, dat een Chris ten zonder bezwaar op de Partij van de Arbeid kan stemmen. De avond werd opgeluisterd door Willy Koops zang, Henk Briër piano, mevrouw Van Rooy declamatie strijkkwartet. (Advertentie) Perz. Tapijtjes Mooi en tegen lage prijzen Belue Histan 0.85x1.50 M. 247.— Shiraz 0.75x0.90 M. HASSELMAN l PANDER BREE5TRAAT IA6 BÖTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 L E I DE" Lid Financieringsinstituut Dr L. A. Boeré Bij K.B. is aan dr L. A. Boeré, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de rijks universiteit te Leiden, opdracht verleend in de faculteit der geneeskunde deze universiteit onderwijs te gevei de heelkunde, in het bijzonder in anaesthesiologie. Nou moet U dit ook eens de executant een grote beheersing der technische problemen, die vele zijn in dit werk, maar vooral een intense zikaliteit en een meeslepend entrain. Voor de vertolking door Adrienne de Smet hebben we de grootste bewonde ring. Haar warmbloedige voordracht, haar pittige rhythmiek en haar fraaie toon, die alleen in de hoogste regionen wel eens wat scherp klinkt, hebben uitermate geboeid. Het orkest begeleidde met veel routine en slagvaardigheid, hoewel de hoogste graad van verfijning en afwerking hier niet altijd bereikt werd. Het succes van de soliste ovationeel. Ze ontving een schat bloemen en werd meermalen terugge roepen. Hoe gaarne we de 2e Symphonie Bertus van Lier ook hier gehoord had den, de stukken, die er voor in de plaats kwamen, konden ons verzoenen met de aanvankelijke teleurstelling. Het w 2 nocturnes van Debussy (Nuages Fêtes) en de Pavane pour une Infante aéfunte van RaveL Met de Boléro Ravel als slotnummer was het program ma na de pauze dus geheel Frans ge oriënteerd. Van Otterloo heeft van deze werken een vertolking gegeven, weinig te wensen overliet. Persoonlijk gaat mijn voorkeur uit naar de Nuages", de meest ideale verklanking langzaam voorbij trekkende wolken, die ik mij kan denken en voorts sublieme verfijning van de Pavane. Maar de geniale instrumentator de Boléro kan men niet ongevoelig blij ven. Het steeds herhaalde thema met zijn obsederend rhythme, telkens optredend in een andere orkestrale belichting, is een unieke verschijning in de orkest- litteratuur. De uitvoering was indrukwekkend van strakheid en kleurenrijkdom. Een uit bundig applaus vertolkte de gevoelens van de geheel bezette stadszaaL P. B. Tbéatre Hébertot Le maitre de Santiago Op het tournée, die het Thé&tre Héber tot door ons land maakt, brengt men het publiek het uit 1945 daterende stuk van Henry de Montherlant, „Le maitre de Santiago". De Montherlant is een wonderlijk heer. In vele opzichten voelt hij zich tot Spanje aangetrokken. Het trotse Spaanse karak ter en het Spaanse toneel hebben hem sterk beïnvloed. We kunnen begrijpen dat hij voor vele vrouwen geen persona grata is. Zijn verhouding tot de vrouw wordt in zijn werk beheerst door cynisme en ruwheid. Van huis uit Rooms, heeft hij nog wel sympathie voor de Kerk, ziet haar eigenlijk als een soort voortzetting van het oude heidendom. Het behoeft dan ook niet te verwonde ren, dat de eis, die de vader in „Le maitre de S." aan zijn dochter stelt niets met Christendom te maken heeft en veeleer van heidense oorsprong is. Men veronderstelt dat de vader in dit stuk de ideeën van de schrijver verkondigt. De M. heeft dit nooit ontkend, maar alleen gezegd: Ik zeg lekker niet of het zo is. Ongetwijfeld is hij een knap schrijver et een vlotte en scherpe dialoog. Door n buitengewoon goede verdeling van climax en anti-climax weet hij de drama tische spanning tot het eind op te voeren. Gelukkig is hij ook een exceptioneel ge val. Of het Théatre Hébertot een geluk kige keus heeft gedaan om dit stuk in ons land te spelen, betwijfelen we. Het spel dat dit gezelschap te zien gaf was aanmerkelijk beter dan een vorige keer. Toch is het jammer, dat ook nu maar weer een gedeelte van de spelers, die dit stuk in Parijs gespeeld hebben, naar Holland gekomen is. Wanneer men ons wil laten zien wat het Franse toneel op het ogenblik presteert, laat men dan met de gehele groep komen. Het beste waren de mannenrollen bezet. De dictie was opvallend goed. Er werd over het algemeen met overtuiging gespeeld Van de weinige aanwezigen is waarschijnlijk niemand overtuigd van de belangrijkheid van het stuk. Dit is dan geheel voor re kening van de schrijver. Kennismaking tijdens mode-lunch bij V. D. Ofschoon het als een paal boven water blijft staan, dat een van de sympto men van de beschaving een verzorgd uiterlijk is en het „in de puntjes zijn" dus tot de goede toon behoort, is de mode van 't voorjaars- en zomerseizoen 1952 er een, die de hoekigheid veroordeelt. De scherpe puntjes zijn er door de modekoningen uit Parijs grondig afgeslepen. Dat is tijdens de eerste shows in de grote centra al gebleken en de kleding-industrie, ook de Nederlandse, heeft er zich op toegelegd de vrouwen en massa naar de nieuwe lijnen te richten. Zo werd ook de entree van Vrouwe Mode 1952 in Leiden (tijdens de eerste mode-lunch bij V. en D. gistermiddag) er een van soepele gratie. Die soepelheid uitte zich in jassen met ruime rug, bescheiden klokkende rok ken, raglan ingezette, wijde mou aangeknipte dito's, ronde schouderlijnen, zelfs in mantelpakjes, ronde heuplijnen en aangeknipte kragen. Ook waren ei veel soepele stoffen. Zag men al eens een tailleur met klassiek ingezette mou wen, dan was de schoudervulling zeei bescheiden. En de kamgarens. die ge bruikt werden (ze zijn eveneens geliefd dit seizoen!) kregen toch altijd op de een of andere manier iets minder strengs: de ene keer door de garnering (wit pi qué is nogal en vogue), een ander maal door de verwerking. Hebben de grote heren in Pariji gedecreteerd, dat blauw dit jaar „verboden kleur" is, hieraan hebben de Nederlandse couturiers zich n i e houden. Het donker-blauw is in ieder geval nog steeds gewild. Wij denken de prachtige beige mantel met donker blauwe gabardine voering, waaronder het donkerblauwe japonnetje zo kwiek stond. Wat zich verder óók gehandhaafd heeft, is het driekwart jasje Trouwens ook de zgn. fingertips worden nog ge dragen. Bijzonder aardig op deze show vonden wij het strandpakje met de korenblauwe cabaan-jopper en de rode driekwart corduroy-broek. Verder de geklede Gré- goire-japon in marine-blauw en wit, ver vaardigd van zware Ottoman-zyde. Op vallend was ook de plaats, die Bleyle in deze show innam. Er was zelfs eer gekleed middagjurkje bij met losse plis- sé-rok. De mantels waren afkomstig var de modelgroep Nederland. Hoeden en schoenen waren geheel ie stijl: de hoed meer naar voren gedra gen. nog steeds klein; de schoen zeer plat of zeer hoog gehakt. Wat de organisatie van deze eerste mode-lunch in Leiden betreft: wij mis- HAARLEMMERSTRAAT131 - LEIDEN Lisser huisvrouwen tegen de melksanering Verzoek aan de gemeenteraad De Lisser gemeenteraad krUgt vandaag behalve de begroting en de andere agen dapunten, die men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, ook nog iets anders te behandelen: een verzoek van de huis vrouwen. Die wensen namelijk de melk sanering niet. De Christen-Vrouwenbond, de Geref. Vrouwenkring, de Chr. Geref. Vrouwen ver., de R.K. Vrouwenbond en de K.A.V. hebben gezamenlijk een protest aan de gemeenteraad gestuurd met het vrien delijke doch dringende verzoek mede werking te geven om de melksanering niet te laten doorgaan» Deze bonden en verenigingen achten de sanering een on derdrukken van de vrijheid, vooral om dat de melkhandel alles op eigen houtje heeft gedaan. En men wil vrij blijven in de keuze van een leverancier. Want de, klachtencommissie, zo vermoedt men zal wel niet meer blijken dan de bekende wassen neus en men vreest, dat in de naaste toekomst andere branches zullen volgen. Naar wy verder vernemen, heeft ook de C.H.U.-afdeling zich In de besloten vergadering van Woensdag j] bij de rondvraag uitgesproken tegen de melk sanering. ten bij het geroezemoes van de binnen komende en weer vertrekkende gasten wel zéér de vaste, riching gevende stem van een geroutineerde omroepster. Hier door gingen de drie mannequins wel eens wat al te veel in het gedrang op en mis ten de gezellig keuvelende en etende lunchroom-bezoekers wel eens meerdere malen een nummer. Wat jammer was, want het was alles ten zeerste het aan kijken waard. Maar daar men dit expe riment nog meerdere malen wil herhalen, is een en ander nog voor verbetering vatbaar. Agenda voor Leiden Vr(jdag Zuiderkerk, 8 uur: gemeenschappelijke dienst Wereldgebedsdag. „Christus, onze Hoop" Rehoboth, 8 uur: C.H. jongeren, mr J. H. Valentgoed uit Oegstgeest over de grondwetswijzigingen. Foyer, 8 uur: Jan Brusse over Parijs en la douce France. Doelen, 8 uur: A.R. wijk IV. praat avond Chr. van den Heuvel. Vlies, 8 uur: VIRO, jkvr. dr E. de Ma- rees van Swinderen over enige ontwik kelingen in de Ver Naties. Zaterdag Vestestraat, half 4: Start der muzikale rondwandeling van gouden W.W. Volkshuis. 4 uur: Vogelfilms en vo gelzangpraatje (met gramofoonplaten) door Simon de Waard. Gehoorzaal. 8 uur: Uitvoering Brun- hilde. Schouwburg, 8 uur: Gymnasiastenöond U.S.A. Mare 43, 8 uur: Leids toneelgezelschap brengt Zonsopgang van Joh. v. Eekelen. Hoky, Den Haag. 8.15 uur: Gela- première Wiener IJsrevue (tot 16 Maart). Tentoonstellingen. Prentenkabinet, werkdagen 25 uur: houtsneden van Béla Gy Szabó. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek P.eijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Ds Fokkema over geloof en politiek Voor A. R. kiesvereniging wijk I Voor de A.R. kiesvereniging wjjk I sprak ds J. Fokkema, lid van de Tweede Kamer, over geloof en politiek. In deze tijd, aldus spreker, is het meer dan nodig ons volk principieel te fun deren. Geloof en politiek staan zeer v met elkaar in verband. Als men zich in zijn geloofsleven richt naar Gods getuigenis, is het onmogelijk dat men zich op politiek gebied door andere drijf veren laat leiden. Jezus Christus is Heer, niet alleen van de kerk: geen terrein in het leven ligt buiten Zijn macht. De Bijbel ontwikkelt geen bepaald po litiek systeem, maar wel geeft de Schrift richtlijnen voor het staatkundig leven. Het woord van God veroudert nooit en past altijd in het raam van de tijd. De beginselstudie is, vooral nu we voor de verkiezingen staan, van het allergrootste gewicht. De A.R. beginselen zijn levende werke lijkheden en na bestudering er van wordt als het ware vanzelf tot uitdragen gedrongen. Ook op politiek terrein heb- A-e de roeping dienstbaar te zijn voor de uitbreiding van Gods koninkrijk, aldus besloot ds Fokkema zijn rede. Grote belangstelling voor causerie van de heer Forma "pvE HEER A. FORMA, die voor zyn firma een zakenreis naar de U.S.A. en naai aJ Curasao maakte, heeft op zijn negen maanden durende tocht ook een kleuren film vervaardigd, die hU de leden van de Leidse Smalfilm Liga gisteravond In de Turk heeft laten zien. Tevens had de heer Forma een gast van Curacao meegebracht, de heer H. P. Folgerts, lid van de Curacaose Filmliga, die zUn visie op het eiland geven, door middel van het gesproken woord, maar wat de aanwezigen nog r interesseerde, eveneens door middel van de kleurenfilm. De heer Forma toonde tot slot bovendien nog enige kleurendia's van zijn reis. De heer Forma bracht de Leidse Smalfilmers van Rotterdam naar New York met de Nieuw Amsterdam. Daar in New York moest natuurlijk gecon stateerd worden, hoe groot alles is. Boston werd bezocht, de Niagara-falls, kortom het Oosten werd grondig door kruist. Per vleigtuig van de Pan Ame rican Airways ging het vervolgens naar Miami in Florida en per K.L.M. naar Curagao, waar zaker. spr. vier maanden vast hielden. Het mooie, kleurrijke eiland heeft de heer Form echter geen moment verveeld. De heer Folgerts vertelde bijzonder heden van Willemstad, dè stad van het eiland, niet groter dan Roermond, vroe ger een vrij armelijke plaats, maar door de B.P.M. enorm vooruit gegaan, vooral sinds de tweede wereldoorlog. Het kleine eiland biedt aan de talrijke automobi listen toch veel genoegens. Het vereni gingsleven op Curasao is geanimeerd. Er zijn bijv. twee filmliga's, waarvan de grootste zich ook met fotografie be zig houdt. De kleinere bestaat uit J teur-smalfilmers en leidt sinds jaar een florissant bestaan. Het onder wijs is er sinds de stichting van H.B.S. behoorlijk op peil. Het klimaat is best te verdragm. Er was voor deze avond grote belang, stelling. Jubileum bij de belastingen Morgen herdenkt onze oud-stadgenoot de heer J. de la Sablondère van Eelde, thans hoofdinspecteur te Den Haag. dat hij veertig jaar geleden zijn loopbaan bij de belastingen begon. De jubilaris werk te in verschillende functies achtereen volgens te Rotterdam, Delfzijl. Gronin gen. Sneek. Den Haag, Zwolle. Gronin gen, Den Haag en Leiden, terwijl hij nu dus weer in de Hofstad werkzaam is. De heer "De la Sablonière van Eeldè heeft verscheidene jaren zitting in de gehad. Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Ook de Leidse tuiniers- en bloemis tenvereniging heeft nu haar jaarverga dering achter de rug. Onder leiding van de heer J. H. Smit, die voorzitter is van deze groep tuin- en bloemenliefhebbers, werd deze gisteravond in de zaal Aniba gehoudgn. De verkoudheid had in de gelederen wel enkele open plekken ver oorzaakt, maar desondanks werd goeds moeds aan de afwerking van de agenda begonnen. Er werd medegedeeld, dat de voor 20 Maart aangekondigde ledenvergadering niet op deze dag, maar op 21 Maart wordt gehouden. Het bestuur zag zich genoodzaakt in de tot nu toe bij het uitreiken van prij zen gevolgde gedragslijn een kleine wij ziging te brengen. De regeling voor de tuin- en kweekwedstrijden bleef onge wijzigd. Na het uitbrengen van het jaar verslag door de secretaris, werden bij de bestuursverkiezing de heren Smit, J. Roman en J. van Oosten herkozen. De penningmeester kon wegens ziekte geen verslag uitbrengen. In de vacature-H. Wagemans werd de heer Ph. van Hoo rn benoemd. Na de pauze hield de voorzitter een praatje bij plaatjes van bloemen. Straf voor winkelier werd bevestigd Het Haags gerechtshof bevestigde het vonnis, waarbij een Leidse winkelier werd veroordeeld tot ƒ6 boete of 2 da gen hechtenis. De winkelier had zijn zaak in zuivel- en kruidenierswaren op Dinsdag 9 Januari open gehad, terwijl de kruideniers toen gesloten moesten zyn. Burgerlijke stand van Leiden leboren: Hans F B, z v A de Vrind E Damen; Willem M G, z v L Steen voorden en A Jongenengel: Johannes, z C v d Gugten en A v Muijen; Cornelis z v C Brussee en J Neuteboom; Pieter, v C J van Dijk en G van Rijn; Martha, v R Horst en J G van Mourik Broek- an; Margaretha. d v L J Huner en C Oudshoorn. idertrouwd: D Bavelaar en A M Paauw; H v d Berge cn J H Duy- P v d Oever en J Pikaar; H L J Gabriëls en W H Schmidt; J H Slenders J Schoester; C A Nagtegaal en A J den Brok. 'erleden: A P Koemens. man, 51 Jr; H J M Smakman, zoon. 10 dagen; F A Duursma. dr-chter, 6 Jaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3